Amerikaanse Boeing bijna in botsing met militair toestel RITMEESTER Engelsen moeten veel water in de wijn doen .Hello Artesia, hier Koudekerk' Wichelroedeloper wil zijn theorie bewijzen DE NIEUWE KLEURENDE SHAMPOO Minister Spaak sprak met Adenauer over „Eur. politieke unie Passagiers gewond evenals stewardess Vannacht beslissing in onderhandelingen met Zes van de EEG Het scheelde maar negentig meter. Ramp op liet nippertje voorkomen Wiewerds mummies in gevaar BURGEMEESTER WAVERIJN BELT V.S. VIA TELSTAR Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 juli 1962 Derde blad no. 30714 Een Boeing 707-vliegtuig van de Pan American World Airways is gistermiddag —in een gedeelte van onze vorige oplage konden wij er al melding van maken met 79 passagiers aan boord veilig op Schiphol geland, nadat het 20 minuten tevoren ergens boven Winterswijk ter nauwernood aan een botsing met een de Havil- land Beaver-vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht was ontsnapt* Vrijwel alle passagiers en vooral gij die in de staart van het toestel gaten liepen echter verwondingen op, sommigen vrij ernstige, doordat de gezagvoerder van de Boeing in een geslaagde poging om de kleine Bearer te ontwijken zijti zware vier motorige straalmachine scherp om hoog trok en de koers daarna nog scherper weer tot een horizontale corrigeerde, teneinde het toestel in zijn macht te houden. Bij die laatste manoeuvre zwiepten de passagiers plotseling uit hun stoelen tegen het plafond en vielen daarna al even onzacht weer op, in of over hun stoelen terug. Naar de Luchtmachtvoorlichtings dienst later mededeelde was de klei ne Beaver op weg van Ypenburg naar het vliegveld Twenthe. INSTRUCTIES Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat hoeft een vliegtuig, dat men goed zicht vliegt geen mel ding van een vlucht te doen aan de verkeersleiding. Zeker is dat de Boeing in radiotelefonisch contact stond met de verkeerstoren op Schip hol en vandaar uit instructies over de te volgen koers had ontvangen. Die instructies hielden in. dat het toestel aan een langzame daling naar Schip hol kon beginnen en dat het van 5 000 tot 4.000 voet moest zakken. Daar was de gezagvoerder mee bezig toen hij plotseling de Beaver voor zich zag opduiken. „HET SPIJT ME" In het tumult na het incident ging zijn stem bijna geheel verloren, toen hij over de boordmicrofoon de hevig geschrokken passagiers enigszins poogde gerust te stellen. „Het spijt me, dat dit gebeurd is, dames en he ren" zei hij, „ik moest een ander vliegtuig ontwijken". Later vertelde de gezagvoerder, de 53-jarige James Magenis uit Man- hasset Long Island, New York. dat hij met de Boeing over de recht op hem aan komende Beaver heen was gewipt en dat hij naar zijn schatting het toestel met 90 meter had gemist! NAAR ZIEKENHUIS Twintig minuten na het incident landde de Boeing op Schiphol en wel om 13 uur. De meeste passagiers kon den ondanks builen en schrammen naar de wachtkamer lopen, maar een 14-tal werd op brancards de trap af gedragen en met nog 12 anderen later naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam gebracht. De meesten konden na verbonden te zijn huns weegs gaan, maar een achttal bleef in het ziekenhuis achter, van wie vier ter observatie, de vier anderen wer den opgenomen, t.w. de stewardess M. Gillett (met een hersenschudding) en drie vrouwelijke passagiers, nl. de Duitse mej. Susan Muller uit Neuren berg (met een buiktrauma) en de Amerikaanse dames mevr. Mariene Padman en mevr. Prier (beiden met een wervelfractuur). GROTE CHAOS Intussen bekwamen in de wacht kamer van de Icahal de overige pas sagiers van de eerste schrik. De 26- jarige zakenman R. C. Hellwig uit Sint Louis. V.S. die een bloedende schram van circa 7 centimeter op zijn reeds kalende hoofd had opgelo pen vertelde dat ook het luchtverver- singssysteem onklaar was geraakt. „De chaos in de cabine is verschrik kelijk", zei hij, „er hangen plukken haar aan het plafonds, dat overal is ingedeukt door de hoofden die er te genaan zijn gebotst. Het was een ver schrikkelijke klap want zelfs de sta len leuningen van de stoelen werden verbogen. De passagiers waren welis waar allemaal heel erg geschrokken en de kinderen schreeuwden en huil- De 53-jarige James Magenis, gezagvoerder van de Boeing, die gisteren boven Winterswijk vreemde capriolen maakte om een botsing te voorkomen. den luid, maar het zou overdreven zijn om van paniek te spreken". Een andere passagier vertelde dat de pur ser, de heer J. S. Garcia, bewusteloos was geweest doch nadat hij was bij gekomen terstond begonnen was met het helpen van gewonde passagiers. Er stroomde water in de cabine uit de grote watertank die zich in de staart bevindt. Ettelijke passagiers kwamen dan ook doorweekt uit de machine. Behalve de stoelen waren ook de bagagerekken boven de passa giers ernstig beschadigd. EERSTE DALING Het betrof hier Pan American's lijnvluoht xan Diisseldorf via Schiphol naar New York. De machi ne was zoals gemeld reeds aan de eerste daling bezig, maar was toch nog zo ver van Schiphol af dat de passagiers hun veiligheidsriemen nog niet hadden omgegord. Onder hen bevond zich een beroemdheid: de tweevoudige Wimbledon Tenniskam pioen Rod Laver, die echter met de schrik vry kwam en zich terstond na de landing op Schiphol naar Hilver sum begaf waar hij deelnam aan het open Nederlands tennis kampioen schap. Van de vier stewardessen was mej. Gillett de ongelukkigste, over twee stoelen werd zij weggeslingerd en zij belandde naast de bewusteloze purser op de grond. TOMATENSAP Met bruin-rode vlekken op haar witte blouse liep na verbonden te zijn een van de stewardessen, mej. M. Okon, met twee kleine Amerikaan se kinderen door de Ica-hal „Hun ouders zijn naar het ziekenhuis ge bracht", zei ze en toen men haar meewarig op de vlekken op haar blouwe blouse wees, antwoordde ze met een glimlach: „Nee, dat is geen bloed, maar tomatensap". De directeur-generaal van de Rjjks luchtvaartdienst heeft inmiddels ten behoeve van de Raad van de Luchtvaart een onderzoek gelast. De chef van de luchtstaf heeft onmiddel lijk een commissie van onderzoek in gesteld, die terstond met haar werk is begonnen. Als de pogingen van bedwongen. Hy is er na- de wichelroedeloper J. melijk van overtuigd, Bron slagen, zal het dat de mummificatie, Friese dorpje Wieuwerd welke hier is opgetreden, volgende week dinsdag een gevolg is van aard- zijn enige attractie de straling, eeuwenoude mummies. De kerkeraad van de die zorgvuldig in de Gemeente, te Wieuwerd grafkelder van het heeft als voorzorgsmaat- kleine dorpskerkje be- regel de toegang tot de waard worden ver- grafkelder hermetisch liezen laten afsluiten. Maar de De heer Bron wil na- heer Bron heeft ver- melijk een poging doen klaard, dat dit voor hem om met behulp van een geen enkel bezwaar z.g. aardstralenkastje vormt, omdat hij de de mummies te laten straling van buitenaf verdwijnen. Hij wil zo kan opheffen. De me- het bewijs leveren van ningen over het wel dan zijn theorie, dat aard- niet slagen van zijn po- stralen met behulp van gingen zijn sterk ver wichelroede en „stralen- deeld. Maar de proeven kastje" kunnen worden worden met belangstel ling tegemoet gezien. De kerkeraad heeft reeds verklaard, dat hij de heer Bron aanspra kelijk zal stellen voor de eventuele schade, die mocht ontstaan, wan neer inderdaad de mum mies verdwijnen. Van de ongeveer f5.000, die be zoekers gezamenlijk per jaar neertellen om de mummies te bezichtigen, ontvangt de kerkeraad de helft. Het spreekt vanzelf, dat hij die bron van Inkimsten niet graag ziet opdrogen. De heer Bron is uitgedaagd door de redactie van een weekblad, dat geen ge loof hecht aan zijn be weringen. Advertentie In 18 prachtige, natuurlijke tinten Geeft Uw haar de kleur die U wenst In grote tube voor 2 kleur- spoelingen f. 2,25 Weer Amerikaans vliegtuig door een Mig gehinderd Een Russisch gevechtsvliegtuig heeft het een toestel van de Ameri kaanse luchtmacht gisteren lastig ge maakt in een der luchtcorridors naar Berlijn, zo is verklaard door een Amerikaanse woordvoerder. De Ame rikaanse militaire missie zei dat het Russische toestel „dicht bij" 't Ame rikaanse koeriervliegtuig had gevlo gen De V.S. dienden een protest in bij de Russische vertegenwoordiger —in het viermogendheden-luchtveilig- heidscentrum in West-Berlijn. Dc Russen reageerden niet op het protest. Naar aanleiding van andere protesten over incidenten die zich tij dens de laatste week in de corridors hadden voorgedaan werd evenmin reactie getoond. Het incident gebeurde nabij de wes telijke rand van West-Berlijn. Het kceriervliegtuig. dat op weg was naar Berlijn, vloog in de corridor tussen Frankfort en Berlijn. De Gaulle naar West-Duitsland President De Gaulle zal van 4 tot 8 september een officieel bezoek aan West-Duitsland brengen. Het gaat hier om een tegenbezoek. Zoals be kend is Bondskanselier Adenauer van 2 tot 8 juli in Frankrijk geweest als gast van De Gaulle. De Franse president gaat eerst naar Bonn. Daarna gaat hij naar Hamburg. Keulen en Miinchen. Verwacht wordt dat. de president op 9 september, voor hij naar Frankrijk terugkeert, een particulier bezoek aan Baden- Baden zal brengen. in de nieuwe prijsklasse "van 25 cent. U rookt er goed van! Einde van een oude traditie Na een afmattende week van schier eindeloos onderhandelen hoopten de ministers van de EEG en Engeland vandaag de eerste ronde van de slotfase der onderhandelingen af te sluiten. Vanavond heel laat (doch Nog één kans voor Robert Soblen De Amerikaan dr. Robert Soblen, die in de Verenigde Staten veroor deeld was tot levenslange gevangenis straf wegens spionage voor de Sow- jet-Unie. heeft het beroep, dat hij tegen zijn gevangenhouding in een Londense gevangenis had ingesteld, verloren. Soblen was enige tijd geleden, toen hij zich tegen borgtocht op vrije voe ten bevond, uit de Verenigde Staten naar Israël gevlucht. Toen hij daar werd uitgewezen en zich in een vlieg tuig op weg naar de Verenigde Sta ten bevond, verwondde de 61-jarige Amerikaan zich opzettelijk. Hij kreeg toestemming om in Londen, waar het toestel een tussenlanding maakte, in het gevangenishospitaal medisch be handeld te worden. Soblen had pro test aangetekend tegen het feit dat hij onder bewaking stond. Hij heeft de Britse regering om politiek asiel gevraagd. De advocaten van Soblen willen thans een laatste poging wa gen hun cliënt vrij te krijgen door een petitie aan het Britse Hogerhuis. want iedereen had het gevoel: nu gaat iets historisch gebeuren. Aan de andere zijde van de kabel - kunstmaan -kabel-verbin ding stonden in het verre Cali- fornië burgemeester Paul Parker oud-burgemeester David Scl- deen, city-manager Ed Medley en de consul-generaal van de Nederlandse ambassade en er werd zelfs gefluisterd, dat miss Holland 1961 het gezelschap daarginds opluisterde. „Hello ArtesiaDeze woorden galmden ook over het in Artesia- plantsoen omgedoopte Raadhuisplein, waar vele Koudekerkers het gesprek volgden. Glashelder kwam het ant woord van mr. Paul Perker: „Hello Koedekurk". De huidige burgemees ter van Artesia wees er in zijn bood schap op. dat „alleen door de uit wisseling van gedachten en nauwere verbindingen de mensen over de ge- meer waarschijnlijk zaterdag morgen tegen zonsopgang!) ver wacht men hier dat de eerste waarlijk beslissende stap aan gaande Engelands toetreden tot de EEG zal worden gezet. Men hoopt dan namelijk gereed te komen met het probleem van de af zetmogelijkheden voor agrarische produkten van het Gemenebest in de besloten gemeenschap der Zes. Deze kwestie wordt algemeen beschouwd als de sleutel tot het al of niet slagen van de onderhandelingen. Het feit, dat de ministers zich de gehele week uitsluitend met dit vraagstuk hebben bezig gehouden is overigens voldoen de bewijs van de belangrijke rol welke het in de onderhandelingen speelt. Wat Engeland betreft zal de oplos sing ervan vrijwel zeker het prijs geven van een eeuwenoude traditie met zich brengen. Want alvorens door de Zes als volwaardig lid aan vaard te kunnen worden, zal het ge noodzaakt zijn de Gemenebest-part ners en wel in het bijzonder Australië, Canada en Nieuw-Zeeland de voorkeurbehandeling te ont zeggen die deze landen onder mee* op agrarisch gebied genoten. Dit zou voor Engeland een beslis sing van verstrekkende politieke be tekenis zijn. Tydens de onderhande lingen hebben de Engelse ministers de ministers van de Zes uitentreuren met de Engelse „bulldog"-mentaliteit geconfronteerd. Zij hebben met hand en tand gevochten voor het behoud van deze voorkeursbehandeling, wel ke erop neerkomt dat de Gemene best-landen hun agrarische produk ten vrij en bijna zonder invoerrech ten op de Britse markt kunnen af zetten. Doch op dit punt is het ver drag van Rome. en meer in het bij zonder het algemeen landbouwbeleid van de Zes, formeel. Het ontzegt een voudig aan elke lid-staat het recht van voorkeursbehandeling jegens derde landen. De oplossing van de Zes voor dit voor Engeland, en zeker voor Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland peni bele probleem is een systeem van wereldwijde overeenkomsten over landbouwprodukten uit de zoge naamde gematigde zones. Engeland gaat hiermee in beginsel wel akkoord, doch wenst vast te houden aan het voorkeurstelsel zolang die wereldwij de akkoorden nog niet tot stand zün gekomen. De oplossing zal zeker een compro mis zijn. doch dan een compromis waarbij de Britten het meest* water in hun wjjn zullen moeten doen. hele wereld elkaar kunnen leren be grijpen en waarderen. In so:rtge- lijke bewoordingen antwoordde bur gemeester Waverijn. Hartelijke, wei nig officiële woorden van mensen, die elkaar persoonlijk kennnen en ach ten. „Hallo Alie. 99 Wild enthousiast klonk de stem van burgemeester Waverijn, toen hij de Nederlandse emigrante, mevr. Bos-Leenheerdie eertijds het contact tussen Koudekerk en A rtesia mede heeft bewerkstelligd, Een gezellig plein in de nieu we woonwijk van Koudekerk aan den Rijn zal genoemd worden naar de gemeente Artesia. (Foto Leidsch Dagblad) aan de „lijn" kreeg. ,Jiallo Alie. bij jij datklok het via de ruimte. Voordat een juffrouw van een Engelse telefooncentrale met storende interrupties begon, kon „Alie" nog net even vertellen, dat zij zaterdag op het 25-jarig hu welijksfeest van haar ouders aan wezig zal zijn. V) Mr. SELDEEN zeer verheugd over prima verbinding. (Foto Leidsch Dagblad) Hello Artesia. hier is burge meester Quinten Waverijn van Koudekerk in Nederland". Het was dertien minuten voor tien, toen Koudekerks eerste burger deze woorden uitsprak, die per kabel naar Goonhilly Downs in Engeland en vandaar uit via TELSTAR naar de zusterstad Artesia in Californië werden doorgezonden In de spreekkamer van-de- burgemeester (annex raadzaal) heerste de nerveuze spanning, De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak heeft gisteren in Bonn met Bondskanselier Ade- auer en zijn Westduitse collega, Schroder, gesproken over de moge lijkheden tot verwerkelijking van een Europese politieke unie. Spaak gaf een uiteenzetting van zijn voorstellen voor federatieve ele menten in het statuut van een der gelijke politieke unie. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken Vele genodigden hoorden in het raadszaaltje te Koudekerk, (dat door „Rijnsburg" fleurig in de bloemetjes was gezet) het ruimtegesprek aan. Behalve burgemeester Waverijn, die achter een groot bureau met groene telefoon zat. waren leden van de Amerikaanse ambassade, de Ameri kaanse vliegbasis op Soesterberg en de directie van de PTT aanwezig. Een journaalploeg van de NTS maakte opnamen, die vanavond zullen wor den uitgezonden. Na het wederzijdse „Goodbye volgde er voor de talrijke belang stellenden op het Artesiaplantsoen een filmpje, dat enkele aspecten van de ruimtevaart toonde. Burgemeester Waverijn was niet de enige, die via de Telstar contact zocht met de Verenigde Staten. In een aantal Europese steden hebben stedelijke functionarissen telefoonge sprekken gevoerd met collega's aan de andere zijde van de Oceaan via de satelliet Telstar. Onder hen was ook de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, die een ruimtegesprek had met zijn collega in de Ameri kaanse stad Albany. Het laatste van de gesprekken moest na een half uur worden afge broken, toen de telefoniste mee deelde „Telstar raakt buiten bereik, wilt U het gesprek beëindigen?". Burgemeester WAVERIJN tot mr. Seldeen „Hello hier is Koudekerk" (Foto Leidsch Dagblad) heeft meegedeeld dat de Duitse mi nisters toezegden Spaaks voorstel voor een Europese politieke commis sie grondig te zullen bestuderen. Spaaks Ideeën vonden by Bonds kanselier Adenauer grote belangstel ling. Verder werd uit Bonn gemeld dat minister Spaak zou hebben toege zegd Adenauers voorstel voor een topconferentie van de Zes in Rome te willen steunen. De kwestie in welke vorm Groot- Brittannië bij de onderhandelingen over de vorming van een politieke unie kan worden betrokken, heeft, naar men te Bonn vernam, kennelijk niet zo'n centrale plaats bij de be sprekingen gehad als men verwacht had. Beide landen zyn het erover eens, dat Groot-Brittannië by de uitwer king van een univerdrag volledig op de hoogte gesteld en geraadpleegd moet worden. Van welingelichte zyde werd nog vernomen, dat men aan Westduitse zijde heeft opgemerkt dat er „een fundamentele wyziging" in Spaaks houding in het vraagstuk van de po litieke unie is gekomen. Hu stond op het standpunt dat het vast moest staan dat Groot-Brittannië zou toe^ treden tot de Europese economische gemeenschap, alvorens vorderingen met de politieke unie gemaakt kon den worden. Thans zou hy een soe peler houding hebben aangenomen. Minister Spaak zei by zyn terug keer in Brussel dat er in de naaste toekomst nog veel overleg gepleegd zal moeten worden. Hy zei niet te kunnen zeggen of dit overleg tot een topconferentie zal leiden. Dat hangt af van het resultaat van de onderhandelingen met de regering te Londen over toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG, aldus de Bel gische minister.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9