Conflict van burgemeester en predikant leverde boekje op Grote onzekerheid in Nieuw-Guinea Kerk in Wassenaar bevat rijke historie Tegenstrijdige opvattingen WAAR LIGT BODEGRAVEN? Japienam snipperdag Evacuatie van gezinsleden BEURS VAN AMSTERDAM LETDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 JULI 1962 Een kwart eeeuw geleden, in de zomer van 1937, bereikte de Nederlandse Hervormde Gemeente te Wassenaar een interessante mijlpaal in haar eeuwenlange geschiedenis: aan het patronaat in zake het beheer der kerkelijke goederen van deze gemeente kwam een einde. Dit patronaat was eeuwenlang door het geslacht der Van Wassenaers uitgeoefend. Het was de thans 82-jarige Douairière van Heeckeren van Was- senaer Gravin van Oldenburg Bentinck. die toen vrijwillig af stand deed van het patronaatsrecht. Haar echtgenoot Baron van Heeckeren van Wassenaer, de laatste ambachtsheer, die een jaar tevoren was overleden, had zelf deze beslissing voorbereid. Voor de hervormde gemeente bete kende het einde van het patronaat dat zg zich, wat het beheer van de goederen betreft, moest stellen onder het Synodaal College van Toezicht. Een nieuw reglement op het beheer trad in werking: een van de nieuwe bepalingen was,dat het aantal kerk meesters tot 4 moest worden uitge breid. Aan mevr. Van Heeckeren van Wassenoer werd bij bzlegenheid van dit historische moment een brief ge schreven waarin kerkeraad, kerkmees ters en notabelen haar dank brach ten voor de nobele wijze, waarop zij en haar geslacht de kerkelijke ge meente van Wassenaar hadden ge diend. Aan de nauwe relaties tussen het geslacht Van Wassenaer en de hervormde kerk herinneren nog vele zaken in de oude Dorpskerk aan het Plein. Daar is bijvoorbeeld het wa pen van Wassenaar dat zich in de zijbeuk bevindt boven de zogenaam de „herenbank". Deze herenbank be hoorde vroeger aan het geslacht Van Wassenaer. Het wapen diende oor spronkelijk tot versiering van het or gel dat in 1769 gebouwd werd op ini tiatief van de Graaf en Gravin van Wassenaer. Op het onderstuk van het orgel komt een inscriptie voor, die de naam draagt van Carel George Graaf van Wassenaer, ambachtsheer van Wassenaar. Wat de „herenbank" betreft: in 1838 kreeg Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden, bewoner van „De Paauw" en een trouw kerkganger van de kerkmeesters verlof van deze bank gebruik te maken. Toen werd op ze kere dag het wapenschild, dat tot dan toe het orgel had gesierd, opval lend boven de herenbank aange bracht. De Prins heeft daarna pogin gen in het werk gesteld om zelf een eigen bank te verkrijgen in de kerk. maar dat is hem niet gelukt. Deze verwikkelingen rond de „herenbank" die door de burgers van Wassenaar ook wel .prinsenbank' genoemd werd, staan beschreven in een boekje, dat ds. C. A. Klinkenberg, hervormd pre dikant te Wassenaar van 1838 tot 1855, in 1850 uitgaf onder de titel „Wassenaar in 1850, voorgesteld uit kerkelijk oogpunt". Dit boekje werd overigens niet ge schreven mèt de bedoeling historische anekdoten voor het nageslacht vast te leggen. De aanleiding van het ge schrift was een ernstig conflict tus sen de predikant enerzijds en de 79- jarige heer J. A. van Bergen, burge meester v. Wassenaar en diens zoon. Burgemeester Van Bergen was tevens rentmeester van de ambachtsheer. De heer Van Bergen jr. bekleedde de ambten van notaris en gemeen te-secretaris. Tussen de heren Van Bergen en ds. Klinkenberg ontstond een geschil over een „armenzaak". In armenza ken was de burgemeester de tussen persoon. Het hing in de praktijk vaak van zijn oordeel af, of een dia conie een bepaalde arme al of niet moest onderhouden of dat daartoe een andere gemeente zou worden aangewezen. De arme in kwestie was een man, die in Wassenaar was geboren en hier als kind enige jaren had ge woond. Hij was verder als met selaar van de ene plaats naar de andere getrokken en in Den Haag tot armoede gekomen. In Den Haag werd hij „in de bedeling" opgeno men voor rekening van zijn „onder- stands-domicilium". Het bleek ech ter in de praktijk heel moeilijk vast te stellen, welke gemeente voor zijn kosten van levensonder houd aansprakelijk kon worden ge steld. Vriendschappelijk Zeer tegen de overtuiging van ds. Klinkenberg en zijn kerkeraad in adviseerde burgemeester Van Ber gen aan Gedeputeerde Staten, die in het geval gekend waren, de kosten door Wassenaar te laten betalen. De kerkeraad berustte niet in deze be slissing. Er volgde e'en rechtzaak en de kantonrechter te 's Gravenhage LEIDERDORP De heer V Onrust slaagde te Den Haa^ voor de akte MO-tekenen. VOORSCHOTEN ORGELCONCERT Op maandae 30 juni a.s. wordt in de Dorpskerk weer een orgelconcert ge geven. Ditmaal zal deze avond ver zorgd worden door t driaan Blanken- stein, organist van de Pieterskerk in Leiden. Deze voor Voorschoten geen onbekende organist heeft een zeer aantrekkelijk programma samenge steld. 1. Variaties over „Ich fuhr mich über Rheine", J.P. Sweelincl:; 2. Pre ludium en fuga in E. D. Buxtehude; 3. Pastorale in F, J.S. Bach; 4. Fan tasia en fuga in C. J.S. Ba:h; 5 Trio in C, J. L. Krebs: 6. Ach was soli ich, Sünder, machen, Joh. Pachelbel; 7. Preludium en fug- in E ,J. Koetsier. veroordeelde de Wassenaarse diaco nie tot betaling van f 39 met in terest tegen 5 en de proces-kos ten. Het gevolg van een en ander was, dat de Wassenaarse diaconie aan burgemeester Van Bergen weigerde een opgave te verstrekken van de administratie der „huiszittende ar men". Daarover ontstond een vrij hooglopende ruzie tussen de burge meester en de predikant, toen deze laatste op 7 maart 1850 de burge meester „een vriendschappelijk be zoek" bracht. In het boekje wordt uitvoerig be schreven hoe het. conflict zich ver der ontwikkelde. Waar het de schrij ver vooral om te doen was. was aan tonen, dat de heerlijke rechten die in 1795 vervallen waren verklaard, na 1816 door de heer Van Bergen, gevolmachtigde van de Gravin van Wassenaar, wederrechtelijk weer waren ingevoerd wat het beheer over de kerkelijke goederen betreft. In 1820 werd het algemeen regle ment voor de kerkelijke administra tie in Nederland ingevoerd. Allerwe gen werden kerkvoogden en notabe len benoemd. Maar op verzoek van de heer Van Bergen bleef Wassenaar daarvan uitgezonderd. De grote grief van de hervormde kerkeraad te gen de heer Van Bergen was, dat al lengs alles aan het toezicht der ge meente en de invloed van de mans lidmaten werd onttrokken. De kerk meesters werden door de heer Van Bergen benoemd en voor hun leven aangesteld. De jaarlijkse rekening en verantwoording werd niet meer ge daan in de consistoriekamer, maar in het rechthuis. En het was ook de heer Van Bergen volgens ds. Klin kenberg die Prins Frederik dwars boomde in zijn poging een eigen bank in de kerk te verkrijgen. De Hoge Raad deed op 3 mei 1850 een uitspraak, waarin werd gesteld, dat liet recht van patronatus eccle siae in 1795 is afgeschaft en niet hersteld. Latere wetten hebben het patronaatsrecht verder beperkt. Op grond van dit arrest zou kunnen wor den aangenomen, dat de kerkeraad van Wassenaar het proces gewonnen heeft. Merkwaardig is echter, dat ds. Klinkenberg, kort na het verschijnen van zgn boekje openlgk verklaard heeft dat al wat het boekje voor de heren Van Bergen nadeligs bevat door hem werd ingetrokken. Behalve dan in deze episode uit de historie van de hervormde gemeente te Wassenaar, heeft de uitoefening van het patronaatsrecht door de fa milie Van Wassenaer, dat nu een kwart eeuw geleden een einde nam. niet anders dan goede invloed gehad op het kerkelijk leven in Wassenaar. DRONKEN OP DE BROMMER „Het zou allemaal bfei zijn gegaan, als die wielrijder goed richting aan had gegeven zei een 26-jarige tim merman uit Alphen aan den Rgn. doch de Haagse politierechter repli ceerde: „Het zou nog beter zijn ge gaan, indien u niet zov-el borrels had gedronken". Want dat had verdachte en al ge volg daarvan veroorzar.kte hij een aanrijding op de Oudrhoornseweg. Er werd nogal wat schade aange richt en ook de bromfiets van ver dacht- kreeg daarvan haar deel. Waarmee de zaak niet klaar was, want wegens de dronkenschap had want wegens df dronkenschap had hij zich tc verant-.oorden. De feiten vielci. niet te ontkennen, al probeer de verdachte wel aan te tonen, dat hij niet zr spoedig dronken is en al vond hij zichzelf nog best in staat op de brimfiets te zitten- „Het is reh.eken van niet conclu deerde de Officier, die naast een geldboete van f 50 of 10 dagen hech tenis. ook verdachte L besturen van dc bromfie'- gedurende een halfjaar wilde ontzeggen. De rechter hield rekening met het no„ blanco strafbl.,en legde f 100 boete of 10 dag®" hechtenis op. In verscheidene plaatsen in ons land viel gisteren tijdens Prinses Margaret, gefotogra feerd door haar echtgenootde Graaf van Snowdon, ter ge legenheid van de reis naar Ja maica. die het paar binnenkort zal maken. Op Jamaica zullen zij Koningin Elizabeth van Enge land vertegenwoordigen bij de onafhankelijkheidsfeesten. hevige onweersbuien een enor me hoeveelheid regen. Zo zag de Groest in Hilversum er om streeks vier uur uit. Hoe nodig het wel is, dat het wetsontwerp grenswijzigingen voor het oostelijk deel van de pro vincie Zuid-Hollandtot wet wordt wordt in deze vakantieweken nog al eens gevoeld. De grens tussen Bodegraven en Zwammerdam bij voorbeeld heeft wel een zeer eigenaardig verloop. Het gemeen telijk gebied van Zwammerdam strekt zich uit tot ver in de Bode graafse kom. Het gemeentehuis van Bodegraven bijvoorbeeld staat slechts ongeveer 25 meter van de Zwammerdamse grens af. Hoe be- zwaarlijk zo'n eigenaardig grens- verloop kan zijn, laat zich raden. Dat het ook tot grappige gevolgen kan leiden, bemerkt men aan vragen van toeristen. Deze week bijvoorbeeld kwam het nog twee maal voor dat toeristen in het hart van Bodegraven staande, vroegen waar dit kaasdorp toch eigenlijk wel ligt. Dat klinkt on waarschijnlijk, maar toch is het ivel logisch. Wie vanaf Alphen a/d. Rijn de Bodegraafse dorps kom binnenrijdt, vindt aan het begin van de kom een groot bord, met het woord „Zwammerdam" Vreemdelingen veronderstellen dan prompt, dat het dorp dat zij binnenrijden Zwammerdam heet. Na een paar honderd meter, staat er, midden in een drukke straat nogal onopvallend een bord „Bo- MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 27 Juli Kaasmarkt: Aanvoer 22.000 kg fabrieksedammer 9000 kg Goudse volvette. Noteringen: fabrieksedammer f 1.88. Goudse vol vette f2.00. Handel kalm. „Japie", de nog jonge Laponder :u intelligent apenras heeft een snipperdag genomen. Zo betitelden zijn oppassers in Ouwehands Die renpark althans het verblijf van „Japie" gedurende een dag en een nacht in de vrije natuur. Want de kleine aap had kans gezien tijdens het schoonmaken van zijn ren langs zijn oppassers heen de benen te ne men. Zijn eerste toevluchtsoord wa ren de hoge bomen in het dieren park De talrijke bezoekers dachten dat het zo hoorde en maakten de opmerking: „wat een leuk dieren park. de apen leven hier zo maar vrij en blij in de bomen!" Let wel „apen", maar de bezoekers zagen steeds de één en dezelfde „Japie". Doordat hij telkens weer op een an dere plaats in een andere boom op dook de Laponder is snel en be weeglijk dacht men dat er méér apen in de bomen woonden. Sommi ge dierenparkbezoekers vertelden er wel vijftig te hebben gezien. Dc oppassers wisten dus wel be ter en hun enige en grootste zorg was: hoe krijgen we „Japie" weer zo gauw mogelijk te pakken. Er werd van alles geprobeerd. Zelfs de lekker ste hapjes werden verlokkelijk bij zijn ren gelegd, maar hij liet zich niet verschalken. Tenslotte was de aap nergens meer te zien. Alle hoop was toen gericht op de volgende ochtend. Maar ook toen was „Japie" niet komen opdagen. In het middaguur echter kwam er een telefoontje op het park binnen, dat op een boerderij in de buurt van de Grebbeberg een aap was gevon den Het dier had bewusteloos in een weiland gelegen, nadat bet in aan raking was geweest met een boven grondse elektriciteitskabel en geheel buiten westen naar beneden in het zachte gras was gevallen. De boer, die alles had zien gebeuren, was er heen gegaan, had de aap meegeno men en bij wgze van voorzorg in een kist gestopt. Toen de oppassers bij de vluchteling waren aangeko men. bleek het inderdaad „Japie" te zijn, die echter op dat moment al weer volledig bh zijn positieven was. Maat zijn vrijheid was hij kwijt en dat was maar goed ook .want hij geniet nu weer een prima verzorging en heeft 's nachts weer een lekker warm nestje bij zijn soortgenoten. Van de schok heeft hij geen nade lige gevolgen overgehouden. Twee Algerijnse ministers in Parijs Twee leden van de Algerijnse voor lopige regering, Dalhab. minister van Buitenlandse Zaken, en Ait Achmed, minister van staat, "n donderdag avond uit Algiers in Parijs aange komen. Er is niets bekend over het doei van hun onverwachte bezoek. Ait Achmed, een tegenstander van vice-premier Ben Bella, wer vorige week benoemd tot lid van het politie ke bureau der Benbellisten. Dahlab nam eerder deze weel- oi\slag als minister var Buitenlandse Zaken der voorlopige regering. Gisteren kwam een Ben-Bellage- zinde minister. Rabah Bitat, uit Constantino in Algiers aan en men verwacht dat Ben Bella's naaste me- d~*" erker. Ben Chider, - vandaag aankomt. Deze laatst», verklaarde donderdag dat het pohtieke bureau in het begin van de vo gende week in Algiers zou zijn en dat de „crisis voor ons bijna io opgelost". \ele Nederlanders in Hollandia verkeren in grote onzekerheid, om- (ItlllSj)Ol lllg dat men de opvattingen in Den Haag en Hollandia over het karakter van dc maatregelen om Nederlandse vrouwen en kinderen uit Nieuw-Gui nea te laten vertrekken als sterk van elkaar afwijkend beschouwt. Overal kan de klacht worden gehoord, dat men niet weet waar men aan toe is en dat de toch al moeilijke beslissing om gezinsleden naar Nederland voor uit te zenden daardoor nog zwaarder tc nemen valt. Hoewel ook in Hollandia van het btgin af de nadruk is gelegd op de vrijwilligheid van de evacuatie van gezinnen heeft men algemeen de in druk, dat er daarbij naar wordt ge streefd om in een bepaalde termijn zoveel mogelijk vrouwen en kinderen te doen vertrekken. De mededeling over de evacuatie van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag, die vandaag in Hollandia be naar voren. 30500 30500 30500 In deze mededeling wordt zoals gemeld gezegd, dat er geen aan sporing tot vertrek is. Vele Nederlan ders in Hollandia vragen zich af hoe dit te rijmen valt met het feit dat hege ambtenaren in Nieuw-Guinea „het voorbeeld" zullen geven door ook hun gezin te doen repatriëren, zoals eerder werd vernomen In de mede deling van het ministerie wordt voorts betoogd, dat er „geen lucht brug" zal worden gelegd tussen Nieuw-Guinea en Nederland, het geen impliceert dat het vervoer met normale lijnvliegtuigen zal moeten geschieden. In een officiële medede ling. die vandaag in Hollandia werd verstrekt wordt echter gezegd dat „in afwachting van de toeloop van ge gadigden ongeveer zevenduizend een uitgebreide organisatie is ver eist. niet alleen op het gebied van de transportgelegenheid, doch ook op dat van de administratie". Voorts wordt daarin gesproken van een „schema voor extra vluchten", dat op kond werd, heeft echter een heel an- 31 juli zal ingaan. Hieruit kan wor- dcr licht op de zaak geworpen. Daar- dei: afgeleid, dat reeds de volgende bij komen feitelijke tegenstellingen week dinsdag het eerste vliegtuig uit Biak naar Amsterdam zal vertrek ken „Om het systeem van extra vliegtuigen zo rendabel mogelijk te kunnen exploiteren is het gewenst dat men zich zo spoedig mogelijk op geeft", aldus staat elders in de mede deling te lezen. Speciaal kantoor Tegenover een gereserveerde hou ding van het ministerie van Binnen landse Zaken in Nederland vol gens sommigen hier ingegeven door angst dat er in Nieuw-Guinea een soort panische exodus zou ontstaan, waarvan te Hollandia echter niets valt te bespeuren staat de uitge breide organisatie. die thans in Nieuw-Guinea wordt opgebouwd om de afvoer der gezinnen te regelen. Zo is te Biak waar zich het in ternationale vliegveld van Nieuw- Guinea bevindt een speciaal kan- looi heeft opgericht, dat de coor- toor opgericht, dat de coördinatie van het vervoer naar Nederland tot taak heeft. Inmiddels is vandaag in Hollandia ook officieel de garantie-regeling be kendgemaakt. De geëvacueerde ge zinnen zullen in Nedefland worden opgevangen, salarissen kunnen vóór de normale datum van uitbetaling worden opgenomen ter bestrijding van de eerste kosten in Nederland, en er is een regeling op voorschot basis getroffen voor bestrijding der extra kosten van de vestiging in Ne derland. Ondanks de verwarring, die door de tegenstrijdige interpretaties over de „vrijwillige evacuatie" zijn ver oorzaakt, is cr vandaag, naast annu- ken ingediend voor passage naar Ne derland. Exacte gegevens hierover ontbreken echter nog. Ook hebben opnieuw enkele particuliere onderne mingen die trouwens informeel door het gouvernement werden ge- aoviseerd om het voorbeeld van de overheid te volgen passage geboekt voor de gezinnen van hun employees. De Zuiderkruis is inmiddels vrijwel volgeboekt. Het schip zal morgen uit Hollandia naar Nederland vertrek ken. degraven"omdat daar plotseling het officiële Bodegraafse gebied pas begint. Menig weggebruiker ziet dat bord echter niet, en be gint zich bij de eerstvolgende ANWB-paal prompt te te vragen, waarom Bodegraven plotseling niet meer wordt aangewezen. Zij staan dan inmiddels wel midden in het centrum van de gezochte gemeente, maar het is verrassend hoeveel woorden er dan soms voor nodig zijn, om dat geloofwaardig te maken. Medische Dienst Leiderdorp - Dokter G. A. de Bruv- ne. Hoofdstraat 8, Leiderdorp, telèf 22208. Oegstgeest Dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 51390. Voorschoten Dokter S. van der Kooy, J.W. Frisolaan 5 tel. 2527. Wijkverpleging; Gezondheidscentrum tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voor hout. tel. 02532-7393 Wijkverpleging: zuster Konijn, Herenweg 77. tel. 01711 ?r)0. Wassenaar Dokter E. M. N. Oos- terbaan. Prinses Marielaan 14a, tel. 3056. En dokter H. D. de Boer Wit- tenburgerweg 188. tel. 9124. Apo theek Siderius, Langstraat 86. telef. 2141. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 juli. Londen 10.08**—10.09';New York 3.59%—3.59% Montreal 3.333s-3.33% '3-3s,*-73-40,= Brussel 7.22>„ 7.23V Frankfort 90.04'.—90.09' Stockholm 69.82—69.87- Zurich 83 2i 83 26; Milaan 57.921,-—57.97' Ko- ?n«agXn 52 02-52 07; Oslo 50.33- 50.38; Wenen 13.93" bon 12.57'2—12.59. -13.94y4; Lissa- BEURSOVERZICHT DRUKTE IN DE OLIEHOEK Amsterdam, 27 juli. Na de zeer ongeanimeerde beurs- dagen van deze week bracht, de laat ste dag een kleine herleving. Vooral in de oliehoek was het drukker dan men de laatste tijd gewend was. De vraag naar Koninklijke Olie blijft aanhouden en werd nog aangewak kerd door de goede cijfers van de Amerikaanse dochter van het con cern de Shell Oil Companv. Daar kwam bij dat er in Wall Street een betere stemming heerste gisteren waardoor Olies in de avonduren reeds opliepen tot boven de f 135,00. Vanmiddag werd gedaan op f 136.00 waarmee het hoofdfonds deze week bijna een koersstijging van f6,00 heeft ondergaan. De gehele middag werd een vrij levendige affaire in de oliehoek gedreven. Hiertoe beperkte zich overigens in hoofdzaak de beurs handel want, hoewel ook elders de stemming wat vriendelijker was. de handel bleef in de andere hoeken nog zeer klein. Vooral ging de belangstelling uit naar Hoogovens wegens de publika- tie van de kwartaalcijfers. De netto winst is een stuk lager dan in het tweede kwartaal 1961, maar iets be ter dan in het eerste kwartaal 1962. Het is bekend dat er reeds geruime tijd buitenlands aanbod in Hoog ovens aanwezig is. Dit bleef vandaag onder invloed van de meevallende cijfers achterwege waardoor ruimte ontstond voor een koersverbetering, die vooral vanmorgen spectaculair was. Toen immers herstelden Hoog ovens tot 572, maar vanmiddae bleef het fonds daar tien punten onder op 562, Later 567. De overige internatio nale waarden lagen goed prijshou dend en iets vaster voor AKU op 363. De Scheepvaartmarkt bleef ongea nimeerd en stil. maar Koninklijke Boot was anderhalf punt beter en Scheepvaart Unie herstelde tot 125. Veel gang zit er echter niet in de scheepvaartfondsen. Cultuuraandelen werden voorshands prijshoudend ge adviseerd. Nederlandse Staatsfond sen hadden een opgewekter aanzien en waren eerder wat beter. De lokale industriewaarden hadden een ver deelde markt. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 KWADE STREEK De Haagse politierechter vond het een kwade streek, die een 24-jarige losarbeider uit Bodegraven had uit gehaald. Hij had uit de jaszak van een collega op het werk diens porte feuille te pakken gekregen en daar uit een biljet van f25 gehaald. „Ik zat zo in moeilijkheden", luid de de klacht. „Nu zit je in nog groter moeilijkheden", zei de officier. Het bleek, dat verdachte teveel af betalingsverplichtingen op zich had genomen; een bromfiets, een t.v. en een draagbare radio. „Had je beter die spullen terug kunnen geven", overwoog de rechter en verdachte stemde daar thans mee in. „Ik was wel van plan geweest om hern het geld weer terug te betalen", verklaarde verdachte. „Daar kwam Je zeker pas op, nadat je diefstal ont dekt was", opperde de officier. Deze vond het een kwade streek een mede-arbeider te bestelen, want je moet op elkaar kunnen vertrou wen. Daarom eiste de officier f50 boete of 10 dagen hechtenis en voor waardelijk twee weken gevangenis straf met proeftijd van 3 Jaar. De rechter wilde verdachte nog ni°t meer in financiële moeilijkheden brengen en legde daarom f 25 boete of 5 dagen hechtenis op, plus de ge vraagde voorwaardelijke gevangenis- 1 straf. leringen, opnieuw een aantal verzoe- houden. NIEUWKOOP Schaakclub houd! simultaanwedstrijd Op initiatief van het bestuur van V.V.V. organiseert „De Nieuwkoopse Toren" op dinsdagavond 31 juli a.s. een simultaanschaakwedstrijd in het Sporthotel „De Koker". Als simultaanspelers zullen optre den de Amsterdamse schaakjourna listen B. J. Withuis en C. Orbaan. Op diezelfde avond zal ook een damsimultaanwedstrijd worden ge- Vrijdag 27 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Ned '58 4% Ned '59 4)6 Ned '60-1 4M. Ned '60 II 4)6 Ned '59 4% Ned. '60 4y4 Ned '61 4y4 Ned. '53 334 Ned. Gb obi. 3 )6 Ned. '47 3Ms Ned. '51 3% Ned. *53 I-II 3)6 Ned '56 3'A Ned. '48 3y4 Ned bel cert. 3y4 Ned '50 I-II 3% Ned '54 I-II 3y4 Ned. '55 I 3y4 Ned. '55 II 3y4 Ned. *37 3 Ned. G.b. obi. '46 3 Ned. dol In. '47 3 Ned Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië *37 A 3 Ned. won b.l '57 6 Ned. w. bi. '58 4)6 ACTIEVE AANDELEN Vorige Slotkoers koers v. heden 100 100* 100 ft 100)8 100 A 100'6 100 ft 98- 100'8 98' 6 98 98'6 98'6 98'; 92% 92 U 79 88 ft 88* 95 95 b 93 93 b 92 92 b 85 85 85'6 84% 85 87'6 87% 87)6 87R 90 90); 89% 89 3i 89 89H 86'2 86% 98 ft 99% 98 99% 93'1 93% 106 ft 106'6 99 ft 99)6 Amst. Rubber 102 5 102 Ver. HVA-mij. 113)6 116)6 AJC.U 360)6 362 U Deli MU eert. 131 130.50 Hoogovens eert. 549% 563'6 Philips gem bez. 160 160.60 Unilever cert. 142.50 142.10 611% 619'; Kon P (50 k f20) 134.30 135.40 Holl. Amer. lijn 122' i 122 Java China Pak. 127)4 K.L.M 54 53.50 Kon Ned. St.boot 139% 141% Kon Paket MU 130 130 Stoom MU Ned 132 132'i Niev. Goudr eert 109-6 110 v. Ommeren eert. 248 250 Kon Rott Lloyd 1291 129'6 N.Scheepsv Unie 123'6 b 124% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.I en Gem.lenlngen A dam '47 (316) 3 Idem 48 (3)6).. R'dam '52-1 (4)6) td '37 I-II (3)6 Z-HoU '55 416.. Bankwezen Bb N .Gem 58 5y4 ld NWB'52 <4y4> BVG rsbr f 500 BVG rsbr 52 Industr Obligaties Philips Dol) *51 93') 93 y 93'2 95* 103"; 96i'g 204 139 "1 93 93% 103 bi 203% 139% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen vorige Slotkoers koers v. heden. A'dam '53 3 102 A'dam'51 12',6 85 86% A'dam 56 I2y3 80 80% A'dam '56 II 2)6 91% 91 A'dam'56 III 2)6 91% 92 Eindhoven '54 '2 81 81'2 Enschede '54 2'6 88 80 'i Den Haag'52 1 2)6 88% 88% Idem II 2)6 88)6 R'dam '52 I 2)6.. 88;i Idem II 2)6 90 91 Idem '57 2)6 88% 87)6 Utrecht '52 2)6.. 94)6 94'^. t Z.-Holl. 1957 2)6 84% 84% Zuid-Holl. '59 2)6 102)6 104'6 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 175.50 176.— Robeco 200 201.— Unitas f50.- 465 455 Ver Bez. v 94 f50 125.50 126.— Amst Bank 369 365*6 Cultuurbank 30% 30'8 Holl Bank U eert. 212)6 213 Ned. Handelmy. 335 335 Rott. Bank 335 332'i Twentsche Bank 307 306 Senembab 326 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 523 525 Berkel's Pat227 225 BorsumiJ-Wehry 65)6 66 Calvè Delft eert. 705 701 ElectrolasmU 356 K. Pap. v. Gelder 306 305)i K. Ned. Grofsm. 168 167 Holl. Constructie 436 Ing. bur. v BjiiJ. 298 Internatio 188 185 Int. Kunstst. Ipd. 80 b v. Kemp. en Beg. 154'i 155 Leidse Wolsp.rU 402'6 405 Müller en C0N.B. 345)6 339 Ned. Kabelfabr. 500 500 Philips pref 56.30 56.50 Rott. Droogd MU 446 446 Sikkens Groep 741 740 Ver. Touwfabr 383 385 Walvisvaart 98)6 99% Wernink s Bet mij 192)6 192 Wilton Feljenoord 276 278 v WUk - Heringa 85 x 84% t Zaalberg 125)6 b 125% Mijnbouw en petroleum BUiton 2de r 429)6 427 Kon Petr (f20) 132.50 134.— Amerik. fondsen Canad Pacific R 22% Intern Nickel 58-f6 61)4 Anaconda 40 iV 40* Bethlehem Steel 34 35 Cities Service 48)4 48% General Motors.. 49)4 50 Kennecott 67 69); Republic Steel 39'*. 40 Shell Oil 3131s; Union Paoi c 28% 28*4 ün States Stee) 46 46% Bieden 0 Laten Ex-dividend d Exclain, e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5