Blankenstein en Jaap Stotijn herdachten Vader der Muziek' Grote belangstelling voor het supergenie Londen heeft er een uniek museum bij OPRUIMING MEERPOEL Opening der „Saltzburger Festspiele" Schoenen uit ROX\ aan! Vierdaagse 62 Geen verandering in regeling bewegingsvrijheid militairen naaimachines Prinsessen nu op Aruba Kerkelijk Leven ^gericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 juli 1962 Tweede blad no. 30714 De Oostenrijkse president Adolf Scharf heeft gisteren de jaarlijkse Salzburger Festspiele, het vierweekse festival dat tot de culturele hoogte punten behoort, geopend. De Festspiele staan „zoals altijd" in het teken van de meest vermaarde zoon die Salzburg ooit heeft voort gebracht, Wolfgang Amadeus Mozart. Zijn opera's „Figaro's bruiloft" en „Idomeneo" staan op het programma. Het Weens Philharmonisch Orkest en het Salzburgse „Mozarteum" orkest zullen voorts zijn symfonieën spelen. Op speciaal verzoek van de direc teur van de Weense S taatsopera Herbert von Karajan is ook Verdi's „II Trovatore" op het programma ge plaatst. Ook „Iphigenie in Aulis" van Gluck zal worden opgevoerd. De organisatoren verwachten dit jaar een record-opkomst. De voor stellingen zijn echter nog niet uit verkocht. Zoals alle voorgaande ja ren zal ook nu weer een uitvoering worden gegeven van de middeleeuwse moraliteit „Elckerlyck" met de in drukwekkende kathedraal van Salz burg als decor. De bezoekers zullen tevens kunnen genieten van uitvoeringen van het eerste deel van Goethe's tragedie „Faust" en van de 11e eeuwse Come- die „Lumpacivagandus" van Johann Nestroy. De balletgroep „Du 20. siècle du theatre de la Monnaie" uit Brus sel zal eveneens optreden. Dagelijks bezoeken honderden toe risten het oude huisje in de Ge- treidegasse waar Mozart op een win terdag in 1756 werd geboren. De stad Salzburg ademt reeds volop de Festi valsfeer. Rembrandts „Dame met waaier" door de meester in 1641 ver vaardigd. De dame is Agatha Bas. Koning George IV kocht dit prachtige portret in 1819. Londen heeft er deze week een uniek schilderijenmuseum bijgekregen. „Queen's Gallery" staat op een smal bordje op een der zijhekken van Buckingham Palace. Een deel van de in de oorlog verwoeste en thans ge restaureerde koninklijke kapel is nu als museum ingericht door de koninklijke familie. In de Intieme ruimte, een hoge vierkante zaal met een balkon, han gen 120 schilderijen (voor een groot deel oude Hollandse meesters) en te keningen. Het is de bedoeling hier wisselende tentoonstellingen te hou den van zes of negen maanden van de circa drieduizend kunstwerken uit Engels koninklijk bezit. De Britse koninklijke familie heeft een der rijkste particuliere verzame lingen ter wereld. Daartoe behoren zeven Rembrandts en vier of vijf werken die aan Rembrandt worden toegeschreven. Kenners zeggen dat wat Koningin Elizabeth voor de openingsexpositie beschikbaar heeft gesteld, het „crème de la crème" van haar verzameling is. Volgens matige schattingen hangt er in de zaal voor een waarde van zestig miljoen pond sterling. Er zijn bij voorbeeld dertien teke ningen en etsen van Leonardo da Vinei op de tentoonstelling de ko ninklijke familie heeft er In totaal zeshonderd van deze kunstenaar en twaalf van Michelangelo. Aan de beige geverfde muren van de „Queen's Gallery" hangen voorts Holbeins, Vermeers „Muziekles", Rubens' „Boer derij in Laeken", Rembrandts „Dame met waaier",, twee Van Dijcks, een Gainsborough en vier Albert Cuyps. De diamanten tara van de konin gin, die zij draagt bij de opening van het parlement, is geplaatst in een ko gelvrije glazen vitrine. Op de antie ke tafel staat de befaamde klok in NED. KAMERORKEST NAAR DUBROVNIK Het Nederlands Kamerorkest is uitgenodigd twee concerten te geven in het kader van het internationale zomerfestival in de Yougoslavische stad Dubrovnik. Onder leiding van Szymon Goldberg worden daar op 30 en 31 juli werken uitgevoerd van Handel, Bach, Haydn, Mozart, Alban Berg, Bartok en Badings. Szymon Goldberg en concertmeester Thomas Magyar zullen als solisten optreden. De reis wordt gemaakt met de KLM, die onlangs een vliegroute op Du brovnik heeft ingesteld. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacob Petrus Maria, zn van H. G. H. M. Cierkx en T. G. E. Muselaers; Hen drik, zn van J. van Leeuwen en G. J. van Looij; André Rudolf, zn van F. Kolthek en T. E. Poen; Cornells Jaco bus Petrus Johannes, zn van J. A. L. J Duivenvoorde en C. W. v. d. Berg; Sina Sophia, dr van B. v. d. Meer en L. M. J. Mieloo; Dirkje Geertruida, dr van J. Zwanenburg en G. Schaart; Ida Hendrika. dr van J. W. N. v d. Sluis en I. D. Moleman; Leonardus Theodorus Johannes, zn van L. W. M. Nederpel en A. P. Duivenvoorden. GETROUWD M. A. Kerkhoven en N. Prevoo; A. van Diggele en H. H. W. Vijlbrlef; B. Schlllemans en H. W. Kromhout; H. Keijzer en M. l'Ecluse; H. L. A. M Castelein en C. G. Albers; A. Kiewiet en T. C. M. Uiterdijk; J. G. W. van Diemen en W. van Rossen; W. J. Stok- kel en J. M. E. Goddijn; B. J. Kluts en T. M. Stikvoort; A. C. van Dijk en J M. Niesthoven; A. M. Siebers en T. H. M. Grubben; A. H. Hoogeveen en G. M. Straahof OVERLEDEN K. J. Koger. 23 Jr, zoon; C. T. Dlck- hoff, 85 Jr, vrouw. de vorm van een negerinnekop: een pronkstuk uit 1874 dat in de ogen de uren en de minuten aanwijst, een fascinerend stuk van de tentoonstel ling dattwintig minuten achter is. WEEK VAN KERKMUZIEK Van 28 juli tot 4 augustus wordt in Bennekom de 12de werkweek van kerkmuziek gehouden. Tijdens deze week, die onder auspiciën staat van de Lutherse werkgroep van kerkmu ziek studeren 80 koorzangers een pro gramma ln van oude en nieuwe kerk muziek. In een bijzondere dienst in de Lutherse kerk te Arnhem op zondag 29 juli zal ds A. J. Allan, predikant te Heerlen, voorgaan. De week wordt besloten met een kerkmuziekavond in de Lutherse kerk te Arnhem. Advertentie IN een zijner geschriften haalt de Leidse muziekhistoricus prof. Schallenberg Schumann's uitspraak aan: Bach's composities zijn een kapitaal voor alle tijden. In zijn orgelwerk schept hij voor komende eeuwen". De grote cellist Casals, die zijn leven aan Bach wijdde, rekende hem eveneens tot de genieën „die hun licht over alle volken en tijden laten schijnen". Hij noemde hem daarnaast een vulkaan, zich daarmee schrapzettend tegen de opvattingen van Albert Schweitzer aangaande Bach. Het is goed, dat concerterende organisten het gebruik in stand houden om op of omstreeks de sterfdag van deze „Heiland der Toonkunst" of „Vader der Muziek" een recital uitsluitend aan dit supergenie te wijden. Ink wassen was, er waren een aantal remmingen, zelfs in de ook door hem vertolkte Pastorale. Succes voorK&O Of hier invloed bestond van het feit, dat het concert bijna een half uur te laat moest beginnen, mogen we alleen maar vermoeden. Er zijn tegen alle verwachting in bijna 500 toegangsbewijzen ter plaatse ver kocht. De enige bureaulist kon dit niet bijtijds verwerken. Het is een succes voor K. en O., dat thans mede de verantwoordelijkheid voor behoud en welslagen van deze concertserie heeft willen dragen. Of ook de medewerking van Sto tijn voor de voor Leiden ongewone toevloed schuld droeg? Mogelijk. Hij liet zich driemaal horen. In de on bekommerde fluitonate in Es. die bij hoboisten zo geli^i is, vooral om het Siciliano en het carillonerende slot- Allegro. In de Sinfonie en he+ innige Adagio uit de Kantate „Ich lasse dich nicht" (157). En het Recitatief met aansluitende Aria uit de Kantate „Jauchzet Gott" (51). Deze laatste is een solo-kantate voor sopraan en orkest. Toch voldeed de omzetting van sopraan in hobo stilistisch volkomen. In de eerste kantate vonden we de vervanging orkest in orgel niet gelukkig, althans in de Sinfonia. Zo'n surrogaat wordt nu eenmaal niet altijd artistiek. Ma-ar in de overige begeleidingen heeft Blankenstein zich prachtig re gistrerend kunnen aansluiten. Over Stotyn's spel hoeven we. afgezien van een aanvankelijke akoestische verkenning altijd moeilijk op die hoge standplaats naast het orgel geen kwaad woord te ver tellen. Hij is nog onverminderd Jaap Stotijn, de illustere, de inter nationaal vermaarde! V. Auto te water Gisteravond is een personenauto in het water van de Nieuwe Rijn gere den vanaf het Utrechtse Veer. Er zat niemand in de wagen, die vermoede lijk niet op de handrem stond en daardoor op het hellende straatvlak uit zichzelf op pad ging De brand weer bracht de auto op het droge. Onze stadgenoot, de heer H. G. F. Verhoog is in Den Haag geslaagd voor het staatsexamen HBS B. FLAMINGO'S—OXFORD WERD DRAW. De cricketwedstrijd tussen de Fla mingo's en een team van de Univer siteit van Oxford in Den Haag. die gisteren wegens de hevige regen moest worden gestaakt zal niet, zo als eerder in de bedoeling lag, vrij dagmiddag worden uitgespeeld. De ontmoeting is dus in een draw ge ëindigd. In de eerste innings scoor den de Britten 221 a.o.( terwijl de Flamingo's op 138 a.o. gingen. Oxford kwam in de tweede inning tot 117 voor 7, waarna de wedstrijd werd af gelast. >eer De juiste dag is 28 juli. In 1750 be tekende die dag niets. Iemand werd zonder iemands belangstelling een paar dagen later van de armen be graven. De autoriteiten waren opge lucht. Hij was in zyn plichten te kort geschoten. Hy had eeuwig de muziek voorgetrokken boven het Latyn, dat Folkloristisch Festival 1962 te Bolsward In de oude Hanzestad Bolsward wordt van 8 tot en met 12 augus tus het internationale folkloris tische Festival 1962 gehouden. De 8500 inwoners van Bolsward en bezoekers van buiten de stad, zul len dan getuige kunnen zijn van een aantal feestelijke manifesta ties die worden samengesteld en geleid door de „Boalserter Skots- ploegh", een originele Friese kle- dingdragende dansgroep, die de uode Friese dansen danst in eigen kring en ter opluistering van traditionele festiviteiten. De ploeg laat zich van tijd tot tijd bij het dansen begeleiden door het stadsdraaiorgel „Omke Romke". De groep organiseert het festi val namens de Federatie van Fol kloristische groepen in Neder land. Aan het Festival zal worden deelgenomen door meer dan 200 buitenlandse deelnemers en wel uit België, Duitsland, Frankrijk. Oostenrijk, Schotland, Spanje, Zweden en Zwitserland. Op 11 augustus zullen mede uit ons land aanwezig zijn: de Ver eniging „Ter schelling er Volksdan sen" (Terschelling)Westfriese dansgroep (Midwoud, n.h.)De Lonneker Boeren Daansers (Lon- neker) en de Kikvorschen ('s-Her- togenbosch) hij zyn jongens in de Thomasschule ook te onderwijzen had. Bovendien j was hij niet met de mode meegegaan, i Hij was een einde geweest en geen begin. Het was aan Adriaan Blankenstein. geassisteerd door Jaap Stotijn, om hem te herdenken. Een vulkanische Bach heeft deze organist ons niet ge schonken. De programmatische opzet had dit trouwens ook nauwelijks mo gelijk gemaakt, of het had in de be roemde Fantasie und Fuge in g aan het slot moeten zijn, een van Bach's monumentale wonderen. Hier was gelegenheid om als een klavierleeuw de kathedraal te vullen. Maar Blankenstein is er de man niet naar om op te stapelen wat gestapeld kan worden. Zelfs waar dat verde digbaar zou zijn, houdt hij zich nog graag aan een achtvoetsklank. Hij geeft de orgelman Bach in z'n inge keerdheid, doordénkt hem, welgeana- liseerd, in opmerkzaamheid voor de rechten van iedere stem in het in strumentale weefsel, op dat de vorm schoonheid voor ieder transparantie verkrijge. En zoals dat voor de Fan tasie met Fuga gold, gold dit ook voor het Preludium met Fuga (in C). Liturgisch besef Sterk spreekt ook het liturgisch be sef. zoals waarneembaar werd in O Lamm Gottes, Heut triumph Lret en in het Trio super Allein Gott in der Höh, waar welke vermooiing ook of zinnelijke klankgeving achterwege bleef. Dat betekent allerminst dat Blankenstein de tooncombinaties als bijzaak ziet. Hoe fijn en weldadig contrasteerden met name die beide bovenstemmen in het trio, die weer hun afgewogen kleurenonderscheid hadden met de pedaalstem! En altijd is de concertgever erop bedacht, het kostelijke orgel van de Pieterskerk z'n volle glans te geven. Die glans vereist gekoppeld spel. Maar de speler die zo speelt is, dit doende, een martelaar! De tractuur op dit orgel is zo (berucht) zwaar, dat het langzamerhand als een eis van menslievendheid gezien moet worden om er de eigen organist en de gastorganisten van te verlossen. Het gebeurt hem zelden, maar het leek ons of Blankenstein er ditmaal niet voor het volle pond tegen opge Advertentle i H2]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii;iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii diverse modellen overjarige en licht beschadigde alle met volledige garantie en gratis les. BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 lllllllllllllllllllllllllllllim Politie test snelheidsmeters De Wassenaarse verkeerspolitie zal op de komende twee zaterdagen van Wassenaarse automobilisten en mo torrijders die daarvoor belangstelling hahben, de snelheidsmeters testen. Dit zal gebeuren op de Kokshorn- laan met behulp van de elektroni sche snelheidsmeter, die door de Wassenaarse politie regelmatig ge bruikt wordt bij de controle van de naleving der maximum-snelheidsbe palingen. Zoals bekend is dit appa raat voorzien van twee kabeltjes, die op een afstand van precies 2 meter van elkaar over het wegdek worden gespannen. De tijd die een motor rijtuig nodig heeft om de afstand van het eerste tot het tweede kabel tje af te leggen wordt door het elek tronische apparaat, dat ontwikkeld werd naar ideeën van de Wassenaar se verkeerspolitie, omgerekend in de gereden snelheid In de praktijk blijkt vaak, dat snelheidsmeters op auto's en moto ren geen zuiver beeld geven van de gereden snelheid. Het testen van de ze snelheidsmeters heeft tot doel de Wassenaarse gemotoriseerde wegge bruikers van dienst te zijn bij het vaststellen van eventuele afwijkin gen Diploma's en bevorderingen Analistencursus Aan de Leidsche- en Velser Ana- l.vsten School te Leiden zijn geslaagd voor het diploma laboratorium assistent (e) chemische richting: G. J. v. Alphen IJmuiden, mej. G. v. Beijeren Haarlem, M. J. de Bock I Leiden, mej. M. L. J. Bloemink Ben- npbroek, mej. W. Broek Wassenaar, J. M de Graaf Abbenes, G. C. A. M. Heemskerk Noordwijk, A. Kuiter IJmuiden, mej. M. J .Kuiper Bever wijk, B. Leerkes Valkenburg ZH., H. F. A. Maas IJmuiden, L. Meijer Val kenburg ZH., P. Oudman Beverwijk, C. W. Remmelzwaal Katwijk a/Zee, F. W. Schuurman Noordwijk a Zee, J J. Stevens Hillegom, J. Tausent Leiden, N. H. v. Tilburg Katwijk aan See, G. Windhorst Oude Wetering, C. A. de Wolf Leiden. Afgewezen werden 9 kandidaten. Geslaagd voor het diploma labora- torium-assistent(e) medische rich ting: mej. L. A. v. d. Berg Delft. mej. G. G. Boon Rotterdam, mej. P. M. V/. M. Creemers Noordwijkerhout, me... C. D. de Lint Epe, mej. J. W. Maagdenberg Delft, mej. Y M. Chr. v. Santen Leidschendam. Afgewezen werden 5 kandidaten. Deze cursisten zijn allen bevorderd tot de examenklas leerling-analist(e) chem.- en medische richting. lerder werden bevorderd: G. Kui ter IJmuiden. G. A. Heystek Noord wijkerhout. A. Brauckman Oegst- geest. M. J. M. Bonnet Rijswijk ZH.. mej. A. H. M. v. d. Valk Hillegom, mej. M. T. v. d. Linde Leiderdorp, mej. M. Weverling Sassenheim, mej. J. E. Wennink Aerdenhout, mej. S. I. W. Tilstra, Den Haae. Herexamen in september as. van 9 kandidaten. Geslaagd voor het overgangs examen „algemene ontwikkeling voor as analisten": G. Kraay. Oegstgeest A. Brauckman Oegstgeest. J. Ri chardson Aruba, momenteel Leiden. E. Kloos Katwijk a/Zee, M. J. M. Bonnet Rijswijk ZH., E. E. G. Spie ring? Hillegom. mej. G. P. Herrewijn Alphen a/d Rijn, mej. J. E. Wennink Aerdenhout. mej. C. D. de Lint Epe, mej. S. I. W. Tilstra Den Haag. mej. A. H. M. v. d. Valk Hillegom. mej. W. Broek Wassenaar. Her-examen in september a.s .van 4 kandidaten. Het ligt voorlopig niet in de bedoe ling de regeling van de bewegings vrijheid van militairen bij de land strijdkrachten te wijzigen. Deze regeling is ingevoerd in ver band met vervoerstechnische moei lijkheden bij de Nederlandse Spoor wegen en geldt niet voor de Konink lijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht, omdat zich daar niet zozeer moeilijkheden voordoen. Het extra-vervoer kan voor deze beide onderdelen worden verwerkt. Een herziening van de regeling bij die on derdelen ligt dan ook niet in de be doeling. Dit heeft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser mede namens zijn ambtgenoot van' Verkeer en Water staat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer W. Wierda (PvdA). De ver voer smoeilijkheden waren Geestdriftig begroet door duizen den Arubanen zijn de Prinsessen Iiene en Margriet gistermiddag per vliegtuig op de Prinses Beatrix- luchthaven van Aruba aangekomen. Na een korte rondrit arriveerden di zusjes in het Aruba Carribean Hotel. Toen duurde het niet lang meer of zij zwommen in het heerlijke water van de Caraibiscne Zee. Een prettige verfrissing voor de receptie, die 's avonds volgde in de Club Cari- be. De avond tevoren waren de beide Prinsessen het middelpunt geweest van een grandioze jeugdmanifestatie in het Rifstadion in Willemstad. Gis termorgen maakten zij een rondrit over het oostelijk deel van Curasao, nadat zij de vorige dag het andere deel doorkruist hadden. Zaak v. (1. Patten 10 oktober voor Raad van Beroep De Centrale Raad van Beroep in Utrecht zal op 10 oktober de ontslag zaak Van der Putten behandelen. Zoals bekend is tekende de minister van Defensie beroep aan tegen de beslissing van het Ambtenarenge recht in Arnhem, die het op 28 no vember 1961 aan de ex-technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, verleende ont slag vernietigde. Evenals voor het Ambtenarenge recht in Arn hem zal mr. N. J. Ge- leijnse uit Amsterdam als raadsman voor de heer Van der Putten optre den Jhr. mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom treedt op als raadsman van de minister van Defensie. Hij heeft deze taak overgenomen van mej. mr. M. Wiggers, die totnutoe in de Van der Putten-affaire als gemachtigde van de minister optrad. van zodanige aard, dat het han gende een onderzoek naar de moge lijkheden voor een betere regeling verantwoord en noodzakelijk werd geacht tijdelijk met een minder gun stige regeling genoegen te nemen, zulks mede in verband met het feit, dat gebleken was, dat aan de oplei dingen onaanvaardbare schade werd toegebracht. De dienst moest des vrijdags in vele gevallen reeds zeer vroegtijdig worden beëindigd om de militairen in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van de militaire treinen. NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. P. D. Steegman) J. Ewoldt te Kampen te Garderen (toez.) A. Muilwijk te Rand wijk te Hetnkenszand (toez.) A. Otten, kand. te Weesp. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Valkenswaard J. F. ter Hart, kand. te Woerden, die be dankte voor Eén (Dr.). Nleuwveen- Zevenhoven en voor Opperdoes. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hoek (Z.) H. M. Oh- mann te Zuidbroek. Zendingsdag Driebergen van Geref. Zendingsbond Op donderdag 2 augustus a.s. zal in het Rijsenburgsebos te Driebergen- Rijsenburg de 51ste zendingsdag worden gehouden van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang te 10 uur voorm. Velen uit Katwijk, Noordwijk, Wassenaar, Valkenburg, Rijnsburg en Leiden plegen deze dag bij te wonen. Sprekers zijn: ds. A. Meijers, Utrecht: Openingswoord „Geschoeide voeten", ds. L. Kievit, Putten; „Doorgaan", ds. J. de Lange, Utrecht: „Stilstand is achteruitgang", ds. C. Vos, Bene- kom: „Zendingsvrucht gewaarborgd", ds. S. Meyers, Ameide: „Een stem van de hoogte der bergen", (deze toe spraak wordt te 2 uur nam. via de NCRV uitgezonden), ds. G. Biesbroek, IJsselmuiden: „Ook de heidenen be kering", ds. P. Zijlstra, Vlaardingen, spreekt als slotwoord; „Jezus Chris tushet begin en het einde". Kandidaat-leden van Wereldraad van Kerken Vijf kerkgenootschappen in Rus land en door Russen bezette gebie den hebben by de Wereldraad van Kerken in Genève een verzoek om lidmaatschap ingediend. Het zijn de Evangelisch-Lutherse kerk van Li- tauen, de Armeens-Apostolische kerk. de Evangelisch-Lutherse kerk van Estland, de Georgische Ortho doxe kerk en de Bond van Evange- lisch-christelijke Doopsgezinden van de USSR. De aanvragen om lid maatschap dezer kerken zullen door de Wereldraad worden behandeld op de vergadering van zijn centrale comité van 7 tot 17 augustus in Pa rijs.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3