In Algerije neemt gevaar van burgeroorlog snel toe „Geen evacuatie, maar eens moet het toch fimtoM m éw Twee jonge mensen in Noordwijk verdronken Belkacem Krim zou steun verlenen aan premier Ben Khedda Van Roijen spreekt weer met Soebandrio j De Franse ambassadeur in Alge- 1 rije, Jeanneney, zal tegen de afper- I sing en ontvoering van Fransen in Piraten overvallen haven op Borneo Hillegommer bij pootjebaden -Hongaar bij zwemmen in zee Jongetje (10) in Leimuiden verdronken SCHOUT-BIJ-NACHT REESER Voor hard- en zachlboard Drie papoea's uaar Amerika Europese KAMPIOENSCHAPPEN HONKBAL teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 JULI 1962 No. 30713 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 I ger wordt, direct zal ingrijpen om zijn onderdanen te beschermen. „Er is geen samenwerking mogelijk indien i het leven en de eigendommen van Fransen worden bedreigd,a ldus Pey- refitte. Algerije protesteren. De ambassadeur zal nog voor overleg naar Parijs ko men. Mgr. Etienne Duval. aartsbisschop van Algiers, heeft gezegd dat er christenen in Algerije worden ont voerd en op andere wijze benadeeld. Velen zijn „aan de rand van de wan hoop". Aanhangers van vice-premier Ben Bella hebben gisteren in de Oostalgerijnse steden Constantine en Bone de macht in handen genomen. In Constantine voltrok de coup zich na een verwarde nacht, waarin werd geschoten en drie mensen werden gedood en verscheidene gewond. In laatstgenoemde stad kwamen man schappen van het Nationale bevrijdingsleger (ALN) per schip aan en organiseerden er 'n massabijeenkomst en een parade. Ook daar zouden doden en gewonden zijn gevallen. Het zou thans Ben Bella's bedoeling zijn in de hoofdstad Algiers een greep naar de macht te doen. Hoewel Ben Bella's positie thans veel gunstiger is dan die van premier Ben Khedda, geniet deze de steun van vice-premier Belkacem Krim, die zich met zijn aanhang in Tizi-Oezoe, de hoofdstad van de willaja (militair district) Kabylië genesteld zou hebben. Daar heeft zich ook Mohammed Boedjaf, een ander lid van de regering van Ben Khedda, bij hem aangesloten. Men neemt aan, dat beiden de troepen van willaja 3 kunnen bewegen tot krachtige tegenstand tegen de mannen van Ben Bella. Willaja 3 rukt op in richting van Constantine Premier Ben Khedda, die zich nog in zyn zomerpaleis in Algiers be vindt, heef» in een verklaring aan de pers gezegd, dat de gevaren van bur geroorlog en buitenlandse interventie weer reëel zijn geworden. Een woord voerder van de aanhangers van Ben Bella onthulde gisteravond in Tiaret, dat het hoofdkwartier bevel heeft ge geven niet op Algerijnen te schieten, Gewapende Soeloe-piraten uit de j Philippijnen hebben een aanval gedaan op de haven Koenat in Brits Noord-Bomeo. Zes mensen werden vermoord, zeven gewond j en één werd ontvoerd. De piraten maakten gebruik van j automatische wapens. Zij kwamen met een motorboot en openden het vuur op de mensen die in de haven j aanwezig waren. Verscheidene j scheepjes werden beschadigd door het machinegeweervuur. Onder andere werd de machinist van een gouvernementsbarkas gedood. De piraten roofden schepen die in de haven lagen leeg en vertrokken in een andere boot dan waarin zij gekomen waren. Zij dwongen de eigenaar mee te gaan. Men wist niet hoeveel piraten in to taal aan de overval hadden mee gedaan. Men wist echter wel te zeggen, dat het Soeloe's waren, volgelingen van de sultan van Soc- loe, die nog niet zo lang geleden heeft gezegd deze streek van Brits Noord-Borneo op te eisen. Farah vernacht ticeede kind In Teheran is gisteren officieel be vestigd dat keizerin Farah in maart een tweede kind verwacht. Zij zal de Sjah niet vergezellen op zijn officiële reis naar Afghanistan. De vorst zou vandaag vertrekken. Het eerste kind van het keizerlijk echtpaar. Prins Reza, werd op 31 ok tober 1960 geboren. zelfs niet als de strijdkrachten wor den aangevallen. „Wij worden liever beschoten en zelfs gedood dan dat wij zelf op Algerijnen vuren", aldus de woordvoerder, die dit zei naar aanleiding van de gebeurtenissen in Constantine en Bone. Intussen zou den ongeveer twaalfhonderd man van het derde Algerijnse militaire district (de hierboven genoemde wil laja 3), die aanhangers zijn van Bel kacem Krim, naar Constantine op rukken om de stad weer in handen van Ben Khedda te brengen. Gistermiddag verklaarde Ben Bella in Tiaret, dat de uitvoering van een agrarische hervorming de eerste taak van de revolutie is. Waarnemers in Algiers merken op, dat Ben Bella veel steun geniet in het leger,o mdat daarin duizenden arme landbouwers streden, die in Ben Bella vooral de man zien, die een einde zal maken aan de grote Franse plantages en die de grond zal verdelen onder de land loze boeren. De Franse minister van Voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft gisteren na een bijeenkomst van het kabinet meegedeeld dat Frankrijk, indien de I verwarde toestand in Algerije ernsti- (Van onze correspondent te Washington) Soebandrio en Van Roijen. hoofdfiguren in het diplomatieke steekspel dat de laatste weken in en nabij Washington plaats heeft hebben elkaar gisteravond in Washington voor de tweede maal in deze periode ontmoet. Over het verloop van hun gesprek is op dit moment nog niets bekend, maar alles wijst erop, dat dit de be langrijkste diplomatieke ontmoeting is geweest van deze onder handelingen. Lang zal Soebandrio niet meer bly- vendheid liet het onderhoud niets te ven. De periode, die voor zijn be zoek is uitgetrokken, moet bijna voorbij zijn. Maar men krijgt de in druk, dat tot nu toe een aanzienlij ke kloof is blijven bestaan tussen de opvattingen van de onderhandelen de partijen. Of op het laatste mo ment nog enige toenaderingskansen aan het licht zullen komen, zal moe ten blijken, wanneer de hoofdfigu ren hun kaarten op tafel leggen. Misschien is dat overigens gister avond al gebeurd. Want Soebandrio zou niet langer dan ongeveer tien dagen blijven. Dan zou hij president Soekarno en de Nationale Raad verslag moeten uit brengen van zijn bevindingen en in Djakarta zou men dan de koers wil len bepalen, die Indonesië verder volgen zal. Soebandrio gaat dus zeer binnen kort terug. En dat betekent, dat ook onderhandelaar Malik zal vertrek ken Want ook zijn opvatting wil Djakarta horen. De laatste zijn erg belangrijk. Teleurstelling Het gesprek, dat Bunker dinsdag middag met Soebandrio gevoerd heeft, moet voor de Amerikaan te leurstellend geweest zijn. Aan welle- wensen over. maar Soebandrio bleek in geen enkele opzicht bereid de vér gaande eisen van Indonesië te mati gen. Men kan zich echter ook voor stellen dat Soebandrio zo hij nog tot enige concessie bereid is daar mee niet voor de dag zou komen in een gesprek met Bunker. Het lag in de bedoeling, dat de onderhandelaars vandaag in het bui tenhuis bij Middelburg terugkeren, hoe ook het gesprek tussen Van Royen en Soebandrio zou verlopen. Eer. factor, die men thans niet uit het oog mag verliezen, is Amerika's bezorgdheid over de tot dusverre steriele conferentie. In het ministe rie van Buitenlandse Zaken toont men zich daarover bepaald ongerust. Het is moeilijk te zeggen op welke wijze Amerika kan trachten de za ken in het goede spoor te leiden, maar tenslotte hebben de gebroeders Kennedy en hun medewerkers zich dermate voor de oplossing van het geschil ingespannen, dat zij zich wel bij het verdere verloop dezer affaire betrokken moeten voelen Ook Rusk, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, is zeer in het, conflict geïnteresseerd. Hij is juist uit Gënève teruggekeerd en het is misschien van belang, dat hij nog juist de laatste fase van deze periode van vooroverleg kan meemaken, zij het dan natuurlijk als geïnteresseerd bun.enstaander. Advertentie PLASTIC GOLFPLATEN 80 lichtdoorgevend. Mt 183x115 cm. DE HELE PLAAT f 25.—. Alleen bij H. JXNSE, Haarlemmer straat 129, Leiden, telefoon 30553 WEERBERICHT KOELER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of onweer. Koe ler. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Onweersachtige storing trekt naar Duitsland weg. Morgen nog een kleine kans op een bui, maar ook op klaringen. Zwakkere wind tussen noord en noordoost. Overdag ruim 20 graden. Zeewater bijna zeventien graden. Vooruitzichten: hogedrukge- bied bij Schotland komt met zonnig weer langzaam naar de Noordzee. 27 JULI Zon op: 0452 uur; onder: 20.39 uur Maan op: 01.25 uur; onder: 17.16 uur. Hoogwater te Katwijk: 11.56 en uur; laagwater: 7.19 en 19.59 uur. Dit auoimet bestaat uit 14 pagina's De zee heeft gisteren voor de kust van Noordwijk twee slacht offers geëist. Ten noorden van de vuurtoren be vond een 24-jarige Hongaar, woon achtig te Luik, zich samen met een vriend ver in zee. Hij was de zwemkunst niet voldoende machtig en op de terugweg naar het strand geraakte hij in moeilijkheden. Pogin gen van zijn vriend om hem nog te redden, mochten niet baten. Toen deze hem moest loslaten, verdween de drenkeling in de diepte. Zijn lichaam is nog niet aangespoeld. Heel tragisch was ook het tweede verdrinkingsongeval ter hoogte van kilometerpaal 73. Hier was de heer Van Trigt, onderwijzer aan de R.-K. Johannesschool te Hillegom met zyn klas van ongeveer dertig jongens aan het pootjebaden. Daarbij geraakte hy met enkele knapen in een van de verraderlijke windgaten. Twee van deze knapen sprongen de onderwijzer om zijn hals, maar een derde, de 11- jarige Willem Klein uit Hillegom, werd door een golf weggeslagen. De heer E. Duinkerken, eveneens uit Hillegom, die het ongeluk zag gebeu- ren, begaf zich met een lijn te water en bracht de twee jongens, die zich nog steeds aan de onderwijzer vast- klampten, veilig op het strand. Het stoffelijk overschot van de verdronken scholier is nog niet ge vonden. De strandpolitie in Zandvoort heeft een motorsnelboot in ge bruik genomen om snel drenke lingen te bereiken. Twee agenten slepen de boot naar zee. De 10-jarige Wim van der Klauw uit Leimuiden is gistermiddag in een moddersloot in zijn woonplaats ver dronken. Vermoedelijk heeft de jongen met zijn fiets over een smal pad langs deze sloot gereden, waarbij hij de macht over het stuur verloor en in de ondiepe sloot raakte. Toen de jongen om zes uur niet thuis kwam om te eten zijn de ouders op onderzoek uitgegaan. Na enige tijd werd de Rijkspolitie gealarmeerd en hebben enkele jongelui op bromfiet sen de omgeving afgezocht. Tenslotte zag een oom, nadat hij eerst de fiets had gevonden de jon gen in de sloot liggen. Prins Bernhard heeft gisteren in het Paleis Soestdijk een pers conferentie geleid van de Stich ting ..Nationaal Thuisfront Nieuw-GuineaVan links naar rechts de heer Mants. vice-voor zitter. de Prins en de heren Van Rhijn. adviseur, en Heers, direc* teur van het bureau van d$ stichting. Het ministerie van- Binnen landse Zaken heeft ontkend, dat er sprake zou zijn van aanspo ring tot vertrek uit Nieuw- Guinea. De genomen maatrege len beogen slechts de hinder palen uit de weg te ruimen, die een mogelijk gewenst vertrek van vrouwen en kinderen in de weg zouden kunnen staan. Berichten als zou de regering overwegen een ..luchtbrug tus sen Nieuw-Guinea en Neder land te creëren worden als „volkomen aan de fantasie ont sproten" bestetmpeld. De commandant van de Neder landse strijdkrachten in Nieuw-Gui nea, schout bij nacht L. E. H. Ree- ser, heeft vanmorgen ook met na druk tegengesproken, dat er „een uit militaire bron ingegeven advies be staat tot onmiddellijk evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Gui nea". Op zyn wekelijkse persconfe rentie in Hollandia verklaarde hij trouwens, dat er geen sprake is van evacuatie. „Van evacuatie kan al leen worden gesproken, indien men tevoren weet. dat er zal moeten worden gevochten", zo zei hij. Nu rustig Schout bij nacht Reeser deelde mee, dat het totale aantal overge bleven Indonesische parachutisten „met militaire waarde" thans ge schat wordt op 150 man. Het groot ste gedeelte van hen bevindt zich in het actiegebied rond Merauke. „De verleende vrijheid om gezin nen vooruit te zenden naar Neder land heeft direct niets te maken met het feit, dat er in Nieuw-Guinea dit aantal parachutisten rondloopt. Het is een maatregel op langere termijn. Het is verstandig, dat gezinnen, die tezynertyd toch naar Nederland zouden vertrekken thans op een or delijke en normale manier de reis maken. Het besluit is niet ingegeven om zuiver militaire redenen. Maar door de gehele ontwikkeling rondom Nieuw-Guinea bestaat er een be hoorlijke kans, dat zij over een aan tal maanden onder bijzonder onge wenste omstandigheden overhaast naar Nederland zouden moeten ver trekken", aldus schout-bij-nacht Reeser. Geruststellend De heer Reeser voegde er aan toe, dat er geen enkele reden bestaat om voor de ongeveer 400 gezinnen van Nederlandse militairen, hoofdzake lijk van de Koninklijke Marine, uit te zonderen van de aanbeveling, die is gegeven aan ambtenaren van het gouvernement. „Voor hen gelden de zelfde overwegingen. Wij staan er dan ook positief achter". Schout-bij-nacht Reeser zei verder in antwoord op vragen, te verwach ten. dat de maatregelen „geruststel lend" op het moreel van de militai ren zullen werken. Zij, die besluiten vrouwen en kinderen naar Nederland te zenden, zullen een geruster gevoel hebben en zich voor honderd pro cent aan hun taak kunnen wijden, zei hij. Over de militaire ontwikkelingen in Nieuw-Guinea deelde de heer Reeser nog mee, dat het aantal Indonesiërs, dat de vorige week bij Sausapor in de Vogelkop aan land is gegaan, geschat wordt op dertig man. De meesten van hen zijn voor malige arbeiders van de Nederland- sche Nieuw-Guinea Petroleum Maat schappij uit Sorong, die na hun te-, rugkeer in Indonesië in militaire dienst werden opgenomen. Over de actiegebieden van FakFak en Kla- monó, zei hij, dat de daar nog aan wezig Indonesische parachutisten ge demoraliseerd zijn en niet meer over wapens beschikken. De afgelopen tijd zyn daar enkele parachutisten on gewapend gevangen genomen. J eel animo In Hollandia zijn vanmorgen hon- derden boekingen gedaan voor de reis per vliegtuig of per schip van vrouwen en kinderen naar Neder' land. In enkele uren waren er 200 plaatsen besproken voor de Zui derkruis'die vandaag, eerder dan verwacht werd uit ManoJcwari naar Hollandia terugkeerde om meer repatriërenden op te nemen. Er zijn thans nog honderd plaatsen op dit schip beschikbaar. Ook enkele par* ticuliere maatschappijen te Hollan- dia, waaronder de Shell, boekten passage voor vrouwen en kinderen van werknemers. Bij het KLM-kan- toor in Hollandia heerste vanmorgen een ongewone drukte. Verder is alles rustig in de stad. Het is nog niet bekend hoeveel ambtenaren reeds passage voor hun gezinnen hebben aangevraagd. Be coördinatie van het vervoer op gouvernements- kosten per vliegtuig is geconcen treerd op Biak en vandaar zijn nog geen gegevens ontvangen. Advertentie Op maat en aan de plaat. U slaagt als U naar H. JANSE gaat. HAARLEMMERSTR. 129 - LEIDEN Telefoon 30553 47 kleurstalen EEN P R 0 D KT YAIÉ 10ct in de winkel MENSEN DIE HET GOED BEKUKEN KIEZEN ARIST0NA Adviseurs van Nederlanders „De regering is bereid op elk ge wenst moment en by voorkeur zo spoedig mogelijk een vertegenwoor diging van de Nieuw-Guinearaad naar New York te laten gaan". Dit antwoordde gisteravond de re geringsgemachtigde de heer Veld kamp tijdens de zitting van de Nieuw-Guinearaad op de op 10 juli ingediende motie-Jouwe. waarin werd gevraagd om Papoea's aan de Nederlandse VN-delegatie toe te voe gen. Nadat achter gesloten deuren was beraadslaagd werden voor deze ver tegenwoordiging gekozen de raadsle den N. Jouwe (met 24 stemmen), H. Womsiwor (20 stemmen) en N. Tanggahma (18 stemmen). Zij vertrekken morgen naar Ne derland om eerst nader te worden ingelicht over de aard van de werk zaamheden in de Verenigde Staten De vertegenwoordiging zal tijdelijk in New York worden gestationeerd, geregeld door de Nederlandse VN-af- gevaardigde op de hoogte worden ge houden en ook zelf advies kunnen geven. Zondag 29 juli van 15.00-17.00 tiur Navo-raad akkoord met benoeming van generaal Lemnitzer De permanente NAVO-raad heeft zich gisteren met algemene stemmen akkoord verklaard met de benoeming van de Amerikaanse generaal Ly man L. Lemnitzer tot opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De raad kwam gistermiddag bij een nadat de Franse regering als laatste regering van de vijf tien NAVO-landen Imet de benoe ming had ingestemd Toen de raad bijeen gekomen was, besloot deze eerste president Kenne dy uit te nodigen een kandidaat voor het opperbevel aan te wijzen. De ver gadering werd daarop geschorst in afwachting van Kennedy's antwoord. De raad zette de vergadering voort toen een boodschap van de presi dent was ontvangen waarin generaal Lemnitzer formeel werd aangewezen. Daarop volgde de stemming. Generaal Lemnitzer zal het opper bevel op 1 november overnemen van generaal Norstad. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Julij 1862: Uit Midsend in Friesland wordt als een merkwaardig heid berigt, dat Ds. J. Knap, zeker meer beroepingen op zich heeft vereenigd dan ooit eenig predikant. Hij heeft niet minder dan 107 beroe pingen ontvangen, waarvan hij er 12 heeft aangenomen. De laatste kermisnacht ging in een druk rumoer voorbij. Mag met den tijd alles zijn vooruit gegaan, niet in de beschaving, het kermis- vieren wordt er niet beter op. Psalmen zingen op een ker mis gaat niet, maar een bun del behoorlijke kermisliede- ren is wel gewenscht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1