Forse verhoging tarieven Stadsgehoorzaal bepleit En andere exploitatie TARIEF STADSGEHOORZAAL VOLGENS VOORSTEL B. EN W. UNIVERSITAIRE EXPANSIE IN LEIDSE BINNENSTAD MODELWONING Bezoek onze DEMPING LANGEGRACHT KOST RUIM TWEE MILJOEN Verbeteringen onderwijs Half miljoen meer voor zwembad Revolutie' tussen Rapenburg, Kaiserstraat en Witte Singel Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 juli 1962 Tweede blad no. 30711 Burgemeester en wethouders van Leiden achten het redelijk de tarieven voor de verhuur van ruimten in de Stadsgehoorzaal zodanig te verhogen, dat bij een gelijk aantal verhuringen van de zalen een verdubbeling van de zaalhuur wordt verkregen. Zij hebben een nieuw gedifferentieerd zaalhuurtarief ontworpen, waarin ook een verhoging van de huurprijs op de vrijdagen en zaterdagen is verwerkt. Op de overige dagen komt de verhoging op gemiddeld 90 procent neer. op de vrijdag- en zaterdagavon den op 120 procent. Voor de huur van koffiekamers wordt vol gens dit voorstel het dubbele van het bestaande tarief in reke ning gebracht. Voorts is een vrij ingrijpende wijziging voorgesteld van de exploitatiebasis. Voortaan zou volgens dit voorstel niet de exploi tant Versteeg maar een van zijn huidige borgen, ..d'Oranjeboom". als contractante van de gemeente optreden. Deze N.V. zou ook de exploitatie van de zalen voor haar rekening nemen voor een bedrag van f. 40.000.— ten laste van de gemeente. Over een en ander worden in enkele prae-adviezen aan de gemeenteraad de volgende opmerkingen gemaakt. Restauratie rechtvaardigt hoger inkomen Mede naar aanleiding van een in gesteld onderzoek zijn B. en W. van oordeel, dat het de voorkeur verdient het systeem van verhuring der buf fetten voorlopig voort te zetten, doch een aantal van de werkzaamheden, die voorheen door de gemeente werden verricht, zoals het verhuren van de zalen, het bedienen van de centrale verwarmingsinstallatie, het verwarmen van het gebouw, het be heer van en de zorg voor de toneel inrichting van de zalen, het onder houd van het meubilair en het ver richten van onderhoudswerkzaamhe den, in den vervolge bij de exploi tatie van de buffetten te brengen, waarvoor aan de exploitant een jaarlijkse vergoeding zou moeten worden toegekend. Uiteraard zal controle en toezicht door de gemeen te moeten worden uitgeoefend. Het Is eus £c bedoeling om het verhuren van de zalen niet te bren gen onder de exploitatie van de buf fetten c.a., maar onder de diensten e.d., welke de exploitant voor de ge meente zal V—-richten. Nieuwe „baas" De nieuwe exploitatievorm per 1 september a.s. voor een periode van drie jaren kan volgens B. en W. worden gekozen. Na uitvoerig overleg met alle daarbij betrokke nen over het voortzetten, zij het dan ook in gewijzigde vorm, van de tussen de heer Versteeg en de ge meente bestaande verhouding met betrekking tot de Stadsgehoorzaal, is B. en IV. het voorstel gedaan, dat niet de heer Versteeg, doch een van zjjn huidige borgen, namelijk de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom, als contractante van de gemeente zal optreden. De N.V. heeft verklaard, dat zij de heer Ver steeg bij voorkeur met de feitelijke uitvoering van de overeenkomst tus sen haar en de gemeente zal belas ten. De door de huurder aan de ge meente te betalen vergoeding we gens het huren van de exploitatie van de buffetten e.d. zal f20.000,- per jaar bedragen. Op grond van op gestelde ramingscijfers zijn B. en W. van mening, dat het bedrag van de aan de N.V. uit te keren vergoe ding voor het namens de gemeente verrichten van de genoemde werk zaamheden op f 40.000,- per jaar kan worden gesteld. De N.V. heeft zich hiermede akkoord verklaard, evenals de heer Versteeg. B. en W. hebben een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de vraag in welke mate de tarieven van de Stads gehoorzaal zouden moeten worden verhoogd na de restauratie. Daarbij zijn twee factoren, te weten de fi nanciële consequenties van de voor lopig berekende totale restaura tiekosten en de huurprijzen van een aantal met de Stadsgehoorzaal ver gelijkbare zalen, tot uitgangspunt gekozen. Aan de hand van de thans bekende cijfers is een zo nauwkeu rig mogelijke begroting samenge steld van de exploitatie van het ge bouw na de restauratie. Uit deze be groting blijkt, dat bij een verdub beling van de opbrengst van de zaal- huren de exploitatie een nadelig sal do oplevert van ruim f 159.000,- per jaar. Uitsluitend hieruit volgt reeds, dat aan een belangrijke verhoging van de tarieven niet valt te ontko men. Het ingestelde onderzoek heeft voor wat het andere punt betreft, uitgewezen, dat de huurprijzen van zalen in andere gemeenten, die met de Stadsgehoorzaal kunnen worden vergeleken, aanmerkelijk hoger zijn, dan de tarieven, die ingevolge de huidige regeling voor het huren van de zalen gelden. Mede gelet op de omstandigheid, dat de zalen na de restauratie een aanzienlijke verbetering en verfraai ing zullen hebben ondergaan, zijn B. en W. van mening, dat het alles zins redelijk en verantwoord is de bestaande tarieven zodanig te ver hogen, dat bij een gelijk aantal ver huringen als voorheen een verdub beling van de inkomsten van zaal- huur wordt verkregen. Differentiatie Ten aanzien van de huurprijzen merken B. en W. op, dat een gedif ferentieerd tarief is ontworpen in de vorm van het in rekening brengen van een hoger tarief op vrijdagen en zaterdagen. De tarieven zyn, voor zover betreft het huren van de za len voor de avond, de avond en de nacht, de gehele dag en de nacht na 23 uur, gedurende de periode van zondag tot en met 'donderdag, met 90% verhoogd. Voor wat de vrijdag en de zaterdag aangaat, hebben deze prijzen een verhoging van 120 ondergaan. De huurprij zen zijn voor het gebruik van de za len gedurende de ochtend, de mid dag en de ochtend en de middag, verdubbeld. In de laatstbedoelde ta rieven zijn geen differenties aange bracht, omdat het gebruik van een zaal gedurende een ochtend of mid dag in de week niet aantrekkelijker is en geen voordelen biedt boven het gebruik van een zaal gedurende een ochtend of middag in het weekein de. Op grond van de overweging, dat de koffiekamers ieder nagenoeg tweemaal de oppervlakte van de kleine zaal, zijn B. en W. van oor deel, dat het redelijk is voor het hu ren van een koffiekamer ongeveer het dubbele tarief van deze kleine zaal in rekening te brengen. In de ontwerp-regeling is geen ta rief aangegeven voor het huren van de receptiekamer. De bestaande re geling kent een zodanig tarief wel. Aangezien het aantal zelfstandige verhuringen van de. receptiekamers uitermate gering is geweest, zijn B. en W. van mening, dat het overbo dig is voor het huren van de nieuwe receptieruimte een tarief vast te stellen. B. en W. stellen de raad verder nog* allerlei detailregelingen voor. Nieuwe basis De gemeenteraad heeft op 25 maart 1957 besloten over te gaan iot het houden van een openbare verhuring van de exploitatie van de buffetten e.d. van de Stadsgehoor zaal, onder de door B. en W. te stel len voorwaarden. Op grond hiervan hebben B. en W. de exploitatie van de buffetten met ingang van 1 juni 1957 voor een periode van vijf jaren gegund aan de heer P. B. K. Ver steeg. tegen een huurprijs van f 18.900,- per jaar. In verband met het eindigen van de overeenkomst op 1 juni j.l. heeft de heer Versteeg verzocht het con tract na de restauratie van de Stads gehoorzaal te verlengen, aldus B. en W. in een preadvies aan de raad. Ochtend Middag Dag Avond Avond Gehele Nacht tot tot tot en dag tot na 17 uur 17 uur 24 uur nacht 24 uur 23 uur Grote zaal 96.— 112. 160.— 285 330.— 428.— 495.— 361.— 418.— 321.— 371.— Vr.-Za. Foyer 42.— 49. 70.— 95.— 110.— 143. 165. 124.— 143.— 107.— 124.— Vr.-Za. 16.— 19. 26.— 38 44.— 57. 66.— 48.— 55.— OW i 1 Vr._Za. Koffiekamer i) 33.— 39.— 55.— 80.— 90 115. 135. 98.— 112. 86.— 101.— Vr.-Za. Grote zaal 4- Foyer 131. 153. 219.— 361.— 418.— 542. 627.— 461. 533. i i t-' f -f Vr.-Za. Foyer kleine zaal 55. 65. 91.— 126.— 146.— 190.— 219.— 163. 188. 143.— 164.— Vr.-Za. Grote zaal Foyer kleine zaal 146. 171. 243.— 397.— 460.— 597.— 690.— 506.— 585.— 448.— 518. Vr.-Za. Grote zaal -f kleine zaal 106.— 124.— 177.— 307.— 355.— 461. 533. 389.— 449.— 346. 400. Vr.-Za. In het gebruik van de grote zaal is het gebruik van de receptiekamer inbegrepen, i) Dit tarief is uitsluitend voorgesteld, indien de koffiekamer zelfstandig wordt gehuurd. Benoemingen bij liet onderwijs B. enW. stellen de raad voor: I. met ingang van 1 september 1962 tot we- deropzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1962-1963, te be noemen aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: drs. W. Bloemhoff, tot tijdelijk le raar in de natuurkunde; mevrouw drs. A. Joh. Boeke-Van Rijnbach, tot tijdelijk lerares in de cultuurgeschie denis van het Christendom; dr. Joh. Diederik A. Boks, tot tijdelijk leraar in de wiskunde; mej. M. Cath. Buur- ke, tot tijdelijk lerares in de licha melijke oefening; mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde: mej. M. L. A. Groenhoff, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letter kunde; mej. V. P. H. E. Rose, tot tij delijk lerares in de Engelse taal en letterkunde; mevrouw drs. C. M. Scholte-Kolff, tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde; de heer A. Sevenster, tot tijdelijk leraar in de wis- en natuurkunde; de heer A. Spies, tot tijdelijk leraar in de wiskunde; prof. dr. Joh. B. Ubbink, j.ot tijdelijk leraar in de natuurkun de; de heer J. W. Veenhof, tot tij delijk leraar in de Duitse taal en let terkunde; mr. dr. Joh. Th. Vermeu len, tot tijdelijk leraar in de staats wetenschappen; mej. dr. Ch. M. Wen- nink, tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde;. II. te benoemen aan het Rem- brandt-lyceum. met ingang van 1 september 1962 tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1962-1963: mej. A. van Hoe ken, tot tijdelijk lerares in de Duitse taal en letterkunde; ir. F. J. Lütge- nau, tot tijdelijk leraar in de na tuurkunde. B. en W. stellen de raad ook voor met ingang van een door het college te bepalen datum, te benoemen; de heer D. P. den Baars, tot onderwij zer aan de Wethouder Verweyschool; de heer Sj. M. de Mik, tot onderwij zer aan de Karei Doormanschool mej. B. E. Schoonheim, tot onder wijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Johan Wage- naarlaan; mej. Joh. G. Tuinman, tot onderwijzeres aan de Teldersschool de heer H. Gaykema, tot onderwijzer aan de Teldersschool; mej. G. Joh. Carrière, tot onderwijzeres aan de gemeentelijke Mytylschool. B. en W. stellen de raad vervolgens voor: I. dr. J. van de Poel met in gang van 1 augustus 1962 te benoe men tot secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium en met ingang van dezelfde datum tot secretaris van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. B. enW. stellen de raad voor op eigen verzoek, eervol ontslag te ver lenen aan: mevrouw M. J. Boteren- brood-Schophuizen uit haar betrek king van onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool; mej. A. L. Oorthuys uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Lorentzschool; de heer M.van Kerkvoort uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Albert Schweit- zerschool; de heer O. van der Veen uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Plesmanschool. Den Haag Spul 56, tel. 182340 Ook Korte Mare moet (licht Met het oog op de urgentie van de demping van de Langegracht heb ben B. en W. gemeend het defini tieve plan thans aan de raad te moeten voorleggen. In dat plan is tevens opgenomen demping van de Oostdwarsgracht en wijziging van de Volmolengracht. De Langegracht zal na demping twee rijbanen ter breedte van 7 m verkrijgen, waartussen een plant- soenstrook van 5 m, en langs de be bouwing een trottoir ter breedte van 2,65 m 3 m met parkeerstroken van 2,55 m. De trottoirs zullen, als gevolg van de lage ligging van de vloeren der bebouwing, van de rand van de hoofdrijbaan af tredegewijs atdalen. Bij nieuwbouw is met het normale niveau rekening te houden. Waar dit thans mogelijk is, zijn de trottoirs op de juiste hoogte gepro jecteerd. De riolering, welke aan bei de zijden van de Langegracht komt te liggen, zal op de centrale riole ring worden aangesloten. Als afslui ting van de demping zal aan de zij de van de Oude Herengracht het langs die gracht aanwezige talud worden doorgetrokken. Aan de zijde van de Korte Mare Is voorhands een stalen damwand gedacht met het oog op de omstan digheid, dat demping van deze gracht wordt overwogen. In het voorstel in zake het wegenplan en basisplan sanering en stadsvernieu wing hebben B. en W. reeds mede gedeeld, dat zü demping van de Kor te Mare, hoewel zulks uit verschil lende oogpunten kan worden be treurd, mede gelet op de totstandko ming, van de oostwestverbinding. welke anders een brug ter plaatse vereist, als een onontkoombare noodzaak zien. Het daartoe nodige overleg met verschillende instanties is thans gaande. Advertentie Zoekt V een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Aanschaf van nieuw gymnastiek materiaal Op 18 december 1961 stelde de raad voor de verbetering van het gym nastieklokaal aan de Langebrug 62 een krediet beschikbaar van f 28000. Begin juni 1962 kon met de werk zaamheden een aanvang worden ge maakt. Verwacht wordt, dat het lo kaal met september as. voor gebruik gereed zal zijn. B. en W. achten het gewenst, dat voor dit lokaal thans nieuw gymnastiekmateriaal wordt aangeschaft. Het aanwezige materiaal is namelijfc ver uderd en ver sleten. Met de aanschaffing is een bedrag gemoeid van f 10.560, welk be drag in 5 jaren kan worden afge schreven. De hoofdinspecteur van hec buitengewoon lager onder wijs heeft aan deze aanschaffing zijn goedkeuring gehecht. B. en W. geven de raad in overweging het no dige krediet beschikbaar te stellen. Voorzieningen ulo Antonie Duycklaan Het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Leiden en Oegstgeest verzoekt de raad om ten behoeve van de school voor uitge breid lager onderwijs, Antonie Duycklaan 1, medewerking te ver lenen voor: het plaatsen van een betonschutting langs het schoolter rein, voor zover grenzend aan de be bouwing van de Rijnsburgerweg; het uitbreiden van de rijwielloods met een berging voor 85 rijwielen. Met inwilliging van het verzoek is naar raming een bedrag van f 6.250 gemoeid, dat in vijf jaren kan wor den afgeschreven. B. en W. stellen de raad voor het besluit te nemen. Verwarming geref. school Voor glo Stadhouderslaan Het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging Leiden verzoekt de raad ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs, Stadhou derslaan 1 B, medewerking voor het vervangen van de gaskachelverwar- mine in het gymnastieklokaal van de school door een hete luchtverwar- ming. aangesloten op de centrale verwarmingsinstallatie van de school en van twee met gas gestookte ver warmingsketels, door twee ketels van grotere capaciteit, voorzien van een automatische oliestookinstallatie. De gaskachels in het gymnastiek lokaal zijn hinderlijk en kunnen ge vaar opleveren voor de leerlingen. Verbetering van de wijze van ver warming achten B. en W. noodzake lijk. De capaciteit van de bestaande ke telinstallatie van de school is by strenge koude niet geheel voldoende om de school behoorlijk te verwar men. In verband daarmee is het niet mogelijk de hete luchtinstallatie van het gymnastieklokaal zonder meer aan te sluiten op de centrale ver wal mingsinstallatie van de school Plaatsing van grotere ketels is daar Daar de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft mede gedeeld dat de Rijksgoedkeuring voor het bij de Voorschoterweg ontwor pen zwembad in augustus as. zal worden verleend, hebben B. en W. de directeur der Gemeentewerken ver zocht een nieuwe raming van kosten voor dit zwembad in te dienen. De kosten van het project worden thans met inbegrip van de grondkos- ten ad f. 63.750.-. geraamd op een bedrag van f. 1.353.750,-. De oor spronkelijke raming beliep f. 823.750.- zodat er een stijging van f. 530.000.- is. B. en W. merken in een preadvies aan de raad op, dat in de nieuwe ra ming posten tot een totaal bedrag van f. 106.000,- zijn opgenomen, wel ke niet in de oorspronkelijke voor kwamen. De verdere overschrijding van de oorspronkelijke raming, ad. f. 424.000,-, wordt voor een deel ver oorzaakt door een intussen ingetre den verhoging van het loon- en prijs peil (35 a 40 terwijl voorts de nieuwe raming in tegenstelling tot de vorige, die aan de hand van een schetsplan was opgesteld is berekend naar het gedetailleerde plan. Boven dien is rekening gehouden met de ge wijzigde inzichten, die sedert 1958 op het gebied van de bouw van open zweminrichtingen naar voren zijn ge komen. In verband met het vorenstaande is een aanvullend krediet van f 530.000.- noodzakelijk. Het in totaal beschikbaar te stellen aanvullende krediet, kan in 40 jaren ten laste van de exploitatie der zwem inrichting worden afgeschreven. Verdeling van de verschillende bouwkundige werkzaamheden onder een aantal aannemers komt B. en W. niet gewenst voor. Aangezien voorts de aanleg van met name de bassins en de rioleringen specialistenwerk is. dat slechts door goed geoutilleerde firma's, met ervaring op het gebied van grote betonwerken, kan worden uitgevoerd, menen zij dat het gewenst is het bouwkundige werk in zijn ge heel ondershands aan te besteden. B. en W. bevelen en besluiten in deze geest aan. zien van een automatische oliestook inrichting. De totale kosten die met de ge vraagde voorzieningen zijn gemoeid, worden geraamd op f 69.200. Aange zien de bestaande ketels nagenoeg zijn versleten, dienen de ver- vangingskosten daarvan, die op f 6.500 kunnen worden gesteld, te worden beschouwd als kosten van instandhouding, die het schoolbe stuur uit de exploitatievergoeding moet bekostigen. Mitsdien is, naar raming met inwilliging van de aan vrage f 69.200 min f 6.500 is f 62.700 gemoeid, welk bedrag in 10 jaren kan worden afgeschreven. Naar de mening van B. en W. zul len de normale, aan het geven van lager onderwijs te stellen eisen door inwilliging van het verzoek, dat aan De huisvesting van de Universitaire Instituten in de Leidse binnenstad heeft reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven tot ge- dachtenwisselingen in gemeentelijke. Universitaire en gemeen schappelijke kring. Een en ander is onder meer uitvoerig be sproken naar aanleiding van structuurplannen, uitbreidingsplan nen, wegenschema's, en bijvoorbeeld ook de recente tentoonstel ling „Leiden Bekeken". B. en W. hebben thans aan de gemeenteraad voorgesteld, bepaalde richtlijnen te accepteren met betrekking tot de Univer sitaire uitbouw wat betreft de alpha-faculteiten en de administra tieve diensten benevens de centrale bibliotheek. Deze uitbouw zou in de binnenstad moeten plaats vinden, ten dele samenval lend met sanering en verkeersverbeteringen. Ten overvloede laten wij de hoofdpunten van dit voorstel van B. en W., dat in de komende raadsvergadering besproken kan worden, nog eens volgen. Dit omvat onder meer het gebied tussen Kaiserstraat en 5e Binnen vestgracht, waar veel slechte bebou wing voorkomt. Er zijn ter plaatse enkele faculteitsgebouwen gedacht. De ontsluiting van dit gebied, dat als saneringsgebied kan worden aange merkt, kan plaats hebben door mid del van een weg, welke van de te verbreden Rembrandtstraat over het Doelenterrein en via de te dempen Doelgracht en 5e Binnenvestgracht in de richting van de Kaiserstraat zal lopen. Hierbij zal aantasting van de Hortus tot een minimum beperkt blijven. Niet alleen liet Doelen-terrein De alpha-faculteiten behoeven evenzeer uitbreiding als de instituten voor de wis- en natuurkundige en medische faculteiten, hoewel de ruim telijke en materiële voorzieningen iets bescheidener van aard kunnen zijn. Voor verbetering van de bestaande huisvesting, doch tevens voor de no dige uitbreiding van de administra tieve ruimten, de bouw van een nieuwe Universiteitsbibliotheek en van een aula met bijbehorende par keerruimten, zijn terreinen nodig, welke niet te ver van de huidige ves tigingsplaatsen verwijderd liggen. In verband met het karakter van het Rapenburg, dat overigens ook geen verdere verkeerstoeneming kan verwerken, zal het duidelijk zijn, dat in dit opzicht de mogelijkheden voor een goede oplossing niet talrijk zijn. Ging aanvankelijk de gedachte in hoofdzaak uit naar een bestemming van alleen het Doelenterrein voor universitaire doeleinden, later bleek, dat hiermede nog geenszins aan de behoeften van de Universiteit zou kunnen worden voldaan. B. en W. hebben over deze zaak ge durende de afgelopen twee jaren herhaaldelijk diepgaand overleg ge voerd met het college van curatoren der Universiteit, waarby uiteindelijk principiële overeenstemming is be reikt met betrekking tot enkele zo wel voor de Universiteit als voor de gemeente bevredigende oplossingen. Uitgangspunt _WÊ de wettelijke voorschriften voldoet,; om nodi|. Overeenkomstig de huidige i niet worden overschreden. B. en W. ontwikkeling van de stooktechniek geven de raad daarom in overweging i zullen de beide ketels worden voor- I medewerking te verlenen. Uitgangspunt bij het hiervoor be doelde overleg is geweest een in de loop van 1961 door de dienst van ge meentewerken opgestelde stedebouw- kundige schets voor de huisvesting van de A-faculteiten in de binnen stad in de loop van 10 a 15 jaar. Demping Trekvliet Voorts omvat het terrein het ge bied aan de Witte Singel, noord waarts aansluitende aan het reeds door het Rijk gekochte Diaconessen- huis. Hier zal een beperkt aantal goede woonhuizen moeten verdwijnen. Ter plaatse van het Diaconessenhuis zal een nieuw bibliotheekgebouw ko men, terwijl er verder enkele facul teitsgebouwen zijn gedacht. De ont sluiting van het gebied kan geschie den door middel van de weg, welke bij demping van de Trekvliet (Rijn en Schiekade» zal ontstaan, terwijl voorts een verbinding met het eerder genoemde gebied kan worden gemaakt door één of twee bruggen over de Witte Singel ter zijde van de Hortus. Aula Op een deel van het Doelenterrein, waar thans nog de Koksschool is ge vestigd. zou, na verplaatsing van de Koksschool naar een terrein aan de rand van de stad. de aula kunnen worden gebouwd. Verder zal dit ter rein echter voor gemeentelijke voor zieningen beschikbaar moeten blijven Volkenkunde Het gebied bij de le Binnenvest gracht, Kruisstraat en Narmstraat, in aansluiting aan het Volkenkundig museum, waar veel slechte bebouwing is, kan dienen tot uitbreiding van dit museum in carrévorm, mits een be vredigende oplossing wordt bereikt ten opzichte van de overige bebou wing in de omgeving. Voorlopig zal worden volstaan met een eerste fase van deze uitbreiding op een aan het Rijk toebehorend perceel open grond. Het terrein van het v.m. fabrieks complex van de N.V. Parmentier aan de Schelpenkade. hetwelk door het Rijk is aangekochte kan voor Univer sitaire doeleinden worden bestemd. Wederzijds belang B. en W. zijn met het college van curatoren overeengekomen, dat dit schetsplan als een werkprogramma voor de komende jaren door de ge meente en de Universiteit zal worden aangehouden, omdat de belangen van beide op deze wyze zo goed mogelijk worden gediend. B. en W. stellen voor niet alleen te gelegener tijd de nodige, hiermede verband houdende voorstellen te doen, doch de raad ook voordien regelma tig op de hoogte te stellen van voor lopige resultaten van het overleg. Nog geen ventweg De verkeerscommissie, die zich in hoofdzaak met het ontworpen tracé van de Langegracht c.a. kan vereni gen, heeft de wenselijkheid geuit het tracé van de Langegracht na ver vanging van de bestaande bebou wing zodanig te verbreden, dat be* halve twee gescheiden hoofdrijba nen twee ventwegen kunnen worden aangelegd. Verder adviseerde de commissie de breedte van de par keerstroken op de Langegracht te brengen van 2.55 m op 2.75 m, zulks ten koste van de breedte der aan grenzende voetpaden. Het komt B. en W. voor, dat het thans niet op portuun is omtrent de aanleg van ventwegen een uitspraak te doen, Met amovering van de bebouwing zal nog geruime tijd gemoeid zijn. Zij achten het juister de ontwikke ling van het verkeer na realisering van de oostwestverbinding af te wachten en naar gelang daarvan de aanleg van ventwegen nader te overwegen. Een breedte van 2.55 m voor parkeerhavens, welke breedte overal elders in de stad, waar mo gelijk, wordt aangehouden, achten zij voorts voldoende. Oostdwars- en Volmolengracht De Oostdwarsgracht zal na dem ping twee rijbanen ter breedte van 6 m verkrygen, waartussen een par- keerstrook ter breedte van 9.60 m, zodat een ruime parkeergelegenheid wordt geschapen. Langs de bebou wing is een trottoir geprojecteerd ter breedte van 2.25 m. Ook ten aan zien van deze weg is in het plan aan beide zijden een riolering opge nomen, aan te sluiten aan de cen trale riolering. Het profiel van de Volmolengracht! zal zodanig worden gewijzigd, dat een goede doorgaande aansluiting op de Jan Vossenbrug wordt verkregen, daar verwacht kan worden, dat het verkeer van de Langegracht via de Volmolengracht naar het stadscen trum belangrijk zal toenemen. Hier toe zal op de plaats van de huidige middenberm een hoofdrijweg van 7.50 m breed worden aangelegd met aan de oostzijde een parkeerstrooli ter breedte van 2.75 m. Aan de westzijde is, in verband met het grote aantal bedrijfjes, dat aldaar is gevestigd, een bedieningsstraat ont worpen, breed 7 m. De beide wegen werden gescheiden door een plant- soenstrook ter breedte van 3 m. Langs de ene zijde van de bebouwing is een trottoir ontworpen ter breed te van 4.00 m, hetwelk grenst aan de parkeerstrook; langs de andere zjjde, grenzende aan de bedienings straat, een trottoir, breed 2.30 m. De kosten van uitvoering van het plan en van de daarmede verband houdende werken worden begroot op f 2.241.000.-, welk bedrag in veertig jaren zal kunnen worden afgeschre ven. B. en W. stellen de raad voor, dit bedrag ter beschikking te stellen. Woiiingliypotheken geineentepersoneel De huisvesting van het gemeente- personeel baart B. en W. voortdurend grote zorgen, aldus schrijven zij aan de raad. Het is reeds enkele malen vóórgekomen, dat jonge ambtenaren, die trouwplannen koesteren, naar el ders solliciteren, omdat daar voor hen een woning beschikbaar is. Ove rigens is de situatie zo dat. indien wij er al in slagen ambtenaren van el ders aan te trekken zij veelal lange tijd op toewijzing van een woning moeten wachten en gedwongen zijn hetzij heen en weer te reizen of in etm pension hun intrek te nemen. Een en ander staat in het algemeen niet alleen een goede dienstuitoefe ning in de weg, doch brengt voor de gemeente ook belangrijke financiële consequenties met zich mede. B. en W. menen te mogen ver wachten, dat een aantal ambtenaren, indien daartoe financieel in staat ge steld, boven het wachten op toewij zing van een huurwoning er de voor keur aan zal geven, zelf in de huis vestingsmoeilijkheden te voorzien, door een huis voor zelfbewoning aan te kopen. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben voor de ambtenaren dezer provincie een regeling vastge steld, krachtens welke Gedeputeerde Staten gemachtigd zijn aan ambte naren in vaste dienst der provincie, die voor eigen gebruik een huis wen sen te bouwen, aan te kopen of te verbouwen, onder hypothecair ver band een geldlening te verstrekken. Het komt B. en W. wenselijk voor, dat de gemeente Leiden voor haar ambtenaren een overeenkomstige re geling treft en hiermede de noodza kelijke secundaire arbeidsvoorzienin gen schept overeenkomstig de gang Algemeen N.O. in avondcursus Het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" te Leiden heeft om de oprichting van een twee-jarige avondcursus tot opleiding voor het bewijs van algemene ontwikkeling N.- O. verzocht. Deze cursus is nodig om tot de leraren-opleiding te worden toegelaten en leidt tevens op voor het toelatingsexamen voor de eerste klas se van de uitgebreid technische school en voor het toelatingsexamen vooi de schakelklas van de hogere technische school. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 25, lid 2, van de Nijver heidsonderwijswet, hebben B. en W. omtrent dit verzoek de hierbij betrok ken organisaties van werkgevers en werknemers gehoord. Tevens hebben zij het advies ingewonnen van de In specteur van het Nijverheidsonder wijs Alle ingekomen adviezen luid den gunstig. Ook B. en W. achten het gewenst dat een cursus voor algemene ontwik keling aan de Ambachtsschool wordt verbonden, daar een dergelijke cursus tot op heden in Leiden ont breekt. Mitsdien geven zy de raad in over eenstemming met het advies van de Commissie voor het Onderwijs en met' verwijzing naar de in de leeskamer gelegde stukken in overweging deza cursus nodig te verklaren. van zaken in het particuliere be drijfsleven en bij verschillende pro vincies en andere gemeenten. De hypothecaire leningen zullen een looptijd van ten hoogste 30 ja ren hebben en moeten worden afge lost by wyze van annuiteit of met gelijke jaariykse termynen, een en ander met de betrokken ambtenaar overeen te komen. Voor de toepassing van de onder- hav 5e regeling is het noodzakelyk op de gemeentebegroting een afzonder lijk? post op te voeren. B. en W. me re ,i. dat voorshands met het uittrek- ken van een bedrag van f. 100 000 - kan worden volstaan. Zy stellen I de raad voor daartoe te besluiten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3