Indijking Lauwerszee gistermiddag ingeleid Loongrens per 1 jan. omhoog naar 8.600? AGENDA Op een modderklomp ver uit de kust Tsjen-ji: VS zijn Chinezen iets schuldig MET EEN ENKEL WOORD „KORTHALS Minister vraagt advies Chefarine ,4 'rib. Eindhovens burgemeester toch (als particulier) naar Amerika ?1 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1962 JS Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat en de hoogste (deels waarnemende) gezagsdragers van de drie noordelijke provincies hebben gistermiddag de indijking van de Lauwerszee ingeleid. Op een werkeüand ver uit de kust in feite niet meer dan een modder en steenklomp hesen zij de nationale driekleur en de vlaggen van Friesland, Groningen en Drente op een grote maquettedie de lijnen van de toekomstige haven- en sluizencomplexen in de nieuwe dijk aangeeft. Negenduizend hectare land en wa ter zullen na 1967 achter de 13 kilo meter lange aan te leggen dijk tus sen de Friese en de Groningse kust liggen. Tweeduizend hectare daar van zullen als boezem worden ge bruikt voor het spuiwater van Fries land, westelijk Groningen en een deel van Drente. Het tijverschil ter plaatse is gemiddeld 230 centimeter. De plaatsen Dokkumernieuwezijlen, Oostmahorn en Zoutkamp zullen dan ver landinwaarts liggen. De vis sers uit deze dorpen krijgen een nieuwe gezamenlijke haven en een visafslag bij het te bouwen sluizen- complex. Daar zal in de toekomst ook de veerboot op Schiermonnikoog afvaren. Om de vakantiegangers te gerie ven zullen ruime parkeerterreinen op het sluis en haveneiland worden aangelegd. Wanneer de spuisluis met twaalf kokers van tien meter breedte tot op vijf meter beneden Nieuw Am sterdams Peil werkt, dan zullen vele honderdduizenden in de noordelijke gewesten ruimer adem kunnen ha len. De vaak ernstige wateroverlast zal daar dan grotendeels tot het ver leden behoren. Zivare strijd Zwaar is de strijd geweest, voordat, mede met het oog op de financie ring, het besluit tot afdamming van de Lauwerszee kon worden genomen. Enkele jaren geleden kwamen nog honderden en honderden Friezen op het Haagse Binnenhof demonstre ren en een petitie aanbieden on der de leus: „De Lauwerszee moet dicht". Welnu, de Lauwerszee gaat dicht. Dat heeft minister Korthals in een rede op het eenzame werkeiland tus- Mislukte roofoverval Vrouw met fles op liet liooftl geslagen Een onbekend gebleven man heeft gisteravond kort voor de sluitingstijd getracht de kas van een lederwaren- winkel aan de Haarlemmerdijk in Amsterdam te roven. De man drong tegen zes uur de winkel binnen en sloeg de 58-jarige winkelbediende mevr. J. C. de la Bije-Visser met een lege melkfles op het hoofd. De vrouw slaagde er in de man vast te pakken, doch hij rukte zich los en vluchtte de winkel uit. Mevr. De la Bije liep een diepe schedelwond op, waarvoor zij zich in het Wilhelminagasthuis moest laten behandelen. De Chinese minister van Buiten landse Zaken, maarschalk Tsjen-ji, heeft gisteren op een receptie in Ge neve gezegd, dat de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en commu- nistisch-China verbeterd kunnen wor den als de Amerikanen Formosa ont ruimen en de Zevende Vloot terug trekken. De Amerikanen moeten con cessies aan de Chinezen doen. De Chinezen zün de Amerikanen niets schuldig, aldus Tsjen-ji. maar de Amerikanen zfjn wel de Chinezen Iets schuldig. De Chinese minister zei voorts, dat China geen hulp van het Westen zal aannemen ter vermindering van het huidige levensmiddelentekort in Chi na. „Het is niet nodig dat wij bede len", zei hij. Hij zei dat de Chinese communis ten de leider van de nationalisten, Tsjiang Kai-sjek, zeer mild kunnen behandelen. Hij herinnerde eraan dat de laatste Mandsjoc-keizer zich thans in China aan de tuin bouw wijdt. Jagan wil dit jaar onafhankelijkheid voor Brits Guyana Dr. Cheddy Jagan, minister-presi dent'van Brits-Guyana, heeft de spe ciale commissie van de Verenigde Na ties voor het koloniale vraagstuk ver zocht een beroep op Engeland te doen om zijn land nog dit jaar on afhankelijkheid te verlenen. Hij vroeg ooi: om direct te houden besprekin gen tussen de Engelse regering en Guyanese vertegenwoordigers over de grondwet. Engeland heeft de oorspronkelijk voorgenomen besprekingen hierover uitgesteld in afwachting van publika- tie van de bevindingen van een com missie. die een onderzoek instelt naar de relletjes in februari. De relletjes ontstonden naar aanleiding van de door de regering van Jagan voorge stelde nieuwe belastingen. De oppositieleider Daguiar had te voren reeds een beroep gedaan op de zelfde commissie om het verzoek van Jagan af te wijzen. Daguar verlangt nieuwe verkiezingen, omdat hij meent dar Jagan niet de meerderheid vera het volk achter zich heeft. sen de woelige baren duidelijk ge zegd. En ofschoon hem geen lau werkrans op de slapen werd gedrukt, werd uit andere redevoeringen dui delijk, dat voor het noorden de naam Korthals en de indijking van de Lauwerszee onverbrekelijk verbon den blijven. De vijfjarige arbeid in de Lau werszee, zal bijna honderd miljoen gulden gaan kosten. Perspectieven Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdin genieur-directeur van de Rijkswa terstaat, directie landaanwinning, fungeerde als gastheer op het werk eiland in de ten dode gedoemde zee arm. De commissaris van de Koningin in Friesland, sprekende namens zijn ambtgenoten, zag gunstige perspec tieven voor het noorden. Dankzij de door het Rijk krachtig gestimuleer de industrialisatie, de verhoging van de werkgelegenheid, de verbetering van het woonklimaat en van de in frastructuur en thans ook bij het begin van de verwezenlijking van een doelmatige waterhuishouding. „Hier wordt een grote daad ge steld", zo zeide de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. De minister ont plooide nadien het Nederlandse dun doek, mr. Linthorst Homan de Friese en de Groningse en Drentse gede puteerden, de heren Huisman en Smallenbroek, hun eigen provincie- vlaggen onder het traditionele ge toeter en gebrom der scheepshoorns over het thans nog wijde, onder een stralende zon liggende water. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het oordeel van de Sociaal-Economische Raad gevraagd over een verhoging van de loongrens van de ziektewet, het ziekenfondsbesluit, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet per 1 januari 1963 tot f. 8.600.— In zijn brief aan de Raad bere kent minister Veldkamp, da.t vol gens het systeem van deze wetten, dat de verhoging van de loongrens koppelt aan het indexcijfer van de lonen per 31 juli en aan het prijs indexcijfer van het levensonderhoud per 15 augustus de loongrens per 1 januari 1963 volgens de thans be kende gegevens f. 8.450,- zou gaan bedragen. De compensatie voor de huurverhoging per 1 september zou dan echter nog niet in de loongens per 1 januari 1963 tot uitdrukking komen. Als gevolg hiervan zou een aantal personen uitsluitend door de huurcompensatie gedurende het jaar 1963 buiten de sociale verzekerings wetten komen te vallen. De loon grensbepalingen bieden echter de mogelijkheid om in geval van bij zondere omstandigheden na advies van de S.E.R. bij de bepaling van de nieuwe loongrens uit te gaan van het te verwachten indexcijfer van de lo nen per 31 december en van het te verwachten gemiddelde van de prijs indexcijfers van het levensonderhoud over de periode van twaalf maan den, eindigende op 15 december. Op grond van deze te verwachten cijfers zou de nieuwe loongrens f. 8.600,- gaan bedragen. Voorts heeft minister Veldkamp de Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd over een verhoging van het maximum dagloon, dat sedert 1 ja nuari 1961 f. 22,- per dag bedraagt. In de brief aan de S.E.R. schrijft minister Veldkamp, dat er aanleiding is een verhoging van het maximum dagloon onder ogen te zien, mede als gevolg van de loonontwikkeling se dert 1 januari 1961 en de in verband hiermede ontstane afstand tussen de premieheffings- en uitkeringsgrens enerzijds en de loongrens anderzijds. Het maximum dagloon is het be drag, waarnaar voor de sociale ar- beidsverzekeringswetten ten hoogste per dag de premie en de uitkeringen worden berekend. Russische jagers hinderen weer Russische straaljagers hebben gis teren tot tweemaal toe Amerikaanse vliegtuigen gehinderd door deze dicht te naderen. In de luchtcorridor Ber lijnFrankfort vloog een straalja ger ongeveer zeven minuten lang op een kleine twintig meter afstand van een verkeersvliegtuig. Tevoren hadden twee Russische straaljagers een transportvliegtuig van de lucht macht dat rondcirkelde bij het Ber- lijnse vliegveld Tempelhof, ge hinderd, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De woordvoerder deelde verder mee dat de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij het luchtverkeerscentrum van de vier grote mogendheden in Ber lijn een protest tegen het optreden van de jachtvliegtuigen heeft inge diend. Verkeerd medicijn Twee oude dames hebben gister middag omstreeks half twee uit een apotheek in de Binnen Bantammer- straat in Amsterdam Engels zout en laxeerpillen meegekregen. Achteraf blijkt, dat de dames van de apotheek, in plaats van Engels zout (magne sium sulfaat), zinksulfaat hebben ontvangen. Dit laatste is bij inwen dig gebruik levensgevaarlijk. De po litie te Amsterdam stelde meteen al les in het werk om de twee dames op te sporen. Luidsprekerauto's hebben gister middag en gisteravond het bericht over de vergissing in de apotheek, in de buurt, waarin de Binnen Bantam- merstraat is gelegen, omgeroepen. Ook radio en televisie werden inge schakeld. Het is niet bekend of de twee oude dames het bericht hebben gehoord. Russische manoeuvres De Russische noordelijke vloot en raket- en luchtmachteenheden zul len tussen 5 augustus en 20 oktober manoeuvres houden in de Barentsz- en Karazee, zo heeft Tass gisteren gemeld. Bij deze oefeningen zullen diverse typen moderne wapens worden ge bruikt. Het Russische ministerie van Defensie heeft ervoor gewaarschuwd, dat het geen verantwoordelijkheid draagt voor eventuele schade aan schepen of vliegtuigen, die in de ge varenzone komen. Gassen uit verf oorzaak van een scheepsexplosie Woensdag 11 juli j.l. vond op de logger Sch. 196 „Helena" een ont ploffing plaats, waarbij vijf beman ningsleden werden gewond. Oorspronkelijk dacht men aan een carter-ontploffing, maar na onder zoek van de Scheepvaart-Inspectie en toetsing van de bevindingen aan de mening van TNO, gelooft men in een ontploffing van gassen, die zouden zfjn ontstaan uit verf, die kort tevo ren in de machinekamer was ge bruikt. Deze ontploffing zou zijn veroorzaakt door het feit, dat de ma chine defect was oververhit was geraakt. De Raad voor de Scheepvaart zal de zaak nader onderzoeken en later een uitspraak doen. en griep! V/er middelen In één leblel doen wonderen zonder de maag van streek Ie makent De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Handige itripvirpakking 40 tabletten f 1,50 Voordelige ILacon 100 tabletten f 3.60 TELSTAR TOONT KANSEN EN BEGRENZINGEN (Van onze t.v.-medewerker) Een uitzending van wereldhistori sche betekenis, een experiment, dat ons cultuurbeeld bij voortzetting en uitbreiding wijzigen zal. Grenzen waren alreeds aan het wegvallen, af standen worden ingekrompen, maar hier en nu is een stap voorwaarts gedaan, waar men zich van grenzen helemaal niets meer aantrekt. De grootte der getallen, die werden genoemd in de eerste geprogram meerde Telstaruitzending leek een schermutseling met nullen. Honder den mensen waren op het continent aan het werk, de makers van de Europese uitzending hebben honderd duizend gulden nodig om alles op rolletjes te laten lopen. Ze waren efficient gebruikt, want technisch ging het gesmeerd. Honderd miljoen kijkers aan elke zijden van de Oceaan en tenslotte een versterking van het T.V.-signaal door de Telstar in een onvoorstelbare maat: 10.000 miljoen, een eén met tien nullen. Het is een zaak van cijferen en be rekenen, zowel door de knappe kop pen, die er een jaar of acht op ge studeerd hebben als door de mensen, die aan de kassa zaten en denkcapa- citeit en technische materialen finan cierden. Het ziet er meer uit, dat beide partijen er goed zijn uitgeko men, want de uitzending leek ons een doorslaand succes, die alle be wondering verdient. De maatschappij die Bell's patenten exploiteert, had berekend, dat het een goede beleg ging zijn zou te gaan telstarren in- plaats van steeds maar nieuwere en duurdere kabels in de wereldzee te laten zakken. In deze geest onthulde immers professor Bordewijk de zake- lijk-technische achtergronden van de onderneming. Hij deed meer en dat willen we niet minder duidelijk con stateren: hij gaf een zeer begrijpelijk exposé van de bouw en organisatie van het hele geval. Thans dienen wij te komen tot een beoordeling van de uitzending op zichzelf. Wij vinden, dat president Kennedy rijkelijk lang in het beeld bleef en dingen te zeggen had antwoorden op vragen die ons weinig belang konden inboezemen. De gelegenheid om even aan te stip pen, dat het de eerste persconferen tie was, die hij voor beide continen ten gaf, kon kennelijk niet gevonden Kindje meegelokt De politie in Maassluis stelt alles in het werk om de mt.n te pakken te krijgen, die zaterdagochtend een ze venjarig meisje heeft meegelokt, dat in Vlaardingen naar de gevolgen van een autobotsing stond te kijken, en die zich aan haar heeft vergrepen. Vermoedelijk hebben particulieren foto's genomen van het verkeerson geval, waarop toeschouwers staan af gebeeld. De politie zou deze foto's bromfiets. Hij was gekleed in een groen met wit gekleurd colbertjasje, groenachtige broek, rode blouse zon der stropdas. De man is 20 tot 25 jaar oud en tussen de 1.70 en 1.75 meter lang. Hij heeft donker haar met scheiding in het midden. Vermoede lijk draagt hij een snorretje. BINNENLAND De N.V. scheepswerf Kerstholt ln Groningen en de scheepswerf N.V. „De Drostenborg" te Zuidbroek zullen bin nenkort samen een zeewaardig jacht bouwen voor Prins Rainier van Mo naco. Het schip wordt ln onderdelen vervaardigd op de werven ln Groningen en in Zuidbroek en wordt volledig af gewerkt in Zuidbroek, waar een grote hal voor dit doel wordt gebouwd. Na dere gegevens omtrent het schip ont breken nog. Prins Bernhard, die gisteren een aantal opper- en hoofdofficieren van de Koninklijke Luchtmacht heeft ont vangen en vervolgens met de Konin gin aan een afscheidslunch voor de vertrekkende ambassadeur van Brazilië en diens echtgenote heeft aangezeten, is 's middags weer per vliegtuig naar Londen gereisd, alwaar hij het slot van de bijeenkomst van de Federation Equestre Internationale zal bijwonen. De Prins wordt vandaag ln Nederland terugverwacht. Het 5-jarig zoontje van de post- commandant van de Rijkspolitie te Weesperkarspel, opperwachtmeester J. H. Beijer, speelde zondagmiddag ln de nabijheid van de ouderlijke woning aan de waterkant van de Gaasp ln Driemond (een woonwijk van Wees perkarspel), Het knaapje geraakte te water, waarna de andere kinderen naar de brugwachter van de Sluisbrug al daar holden. De brugwachter wist het kind meteen uit het water te halen, maar de levensgeesten waren reeds ge weken. Zondag ls de 49-jarige heer J. Berkhof uit Amsterdam by Colico ln het Comomeer verdronken. De heer Berkhof zou na een tochtje over het meer de schroef van zijn boot hebben willen vrijmaken van waterplanten en zou daarbij overboord zijn gevallen Het slachtoffer was procuratiehouder en effectenarbltragant bij het ban kiershuis De Bary ln Amsterdam en kwam in deze flunctie dagelijks op de Amsterdamse effectenbeurs De 37-jarige H, de Raadt uit To kio, vertegenwoordiger van de N.V. Lindeteves Jacoberg uit Amsterdam in Japan, is dodelijk verongelukt, toen do auto, waarin hij zat, ln botsing kwam met een vrachtwagen. Ook de bestuur der van de auto, de heer E. C. Crotty uit Australië en werkzaam voor de Fokker-fabrieken, kwam bij deze bot sing om het leven. De heer De Raadt was gehuwd en vader van twee kin deren. In de Provinciale vaart te Delft, is gistermiddag een zesjarig jongetje te water geraakt en verdronken. Het enig politie opgedregd. Het slachtoffertje la de 6-Jarlge Chr. L. J. Tersmette. Tussen Opdam en Hoorn ls gis teravond omstreeks negen uur de 24- Jarige G, J. Breg geraakt door een treeplank van een trein. De Jongeman, die gebukt langs de spoorbaan stond om zijn bromfiets te maken, was op slag dood. HIJ woonde ln een baan wachtershuls dicht bij de plaats van het ongeluk, maar behoorde niet tot het personeel der N.S. In de Rotte te Rotterdam ver dronk gistermiddag de 10-Jarlge A. D. Stam, die tijdens het spelen van de 2',4 meter hoge betonnen rand ln het wa'ter was gevallen. Een vriendje wierp hem een boel toe en een voorbijganger sprong in het water, maar dit alles was tevergeefs. Brandweerlieden met pers luchtmaskers hebben het stoffelijk overschot van de longen na twintig minuten o-~?haala. Toediening van zuurstof mocht niet meer baten. BUITENLAND Zes Jonge Oostduitsers zijn gis terochtend over de zwaarbewaakte grens in de omgeving van Ludwlgs- haven naar het Westen gevlucht. Twee Jonge Oostdultse militairen, die op wacht stonden aan de grens, zijn gis teren bij Lilneburg naar West-Dults- land uitgeweken. Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft gisteravond ln Jeruza lem een wet aangenomen die het hou den, fokken en slachten voor con sumptie van varkens verbiedt, behou dens voor negen streken waar Ara bische christenen de meerderheid van de bevolking uitmaken. Joden en mo hammedanen mogen krachtens hun ge loof geen varkensvlees nuttigen. De wet. die met 48 tegen 15 stemmen (so cialisten en communisten) werd aan vaard, gaat over twaalf maanden in. De varkensteelt was tot dusver gebon den aan gemeentelijke bepalingen. Het op 8 Juli gekozen parlement van de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen heeft gisteren minister president Franz Meyers als regerings leider herkozen Hij kreeg 109 stemmen. Heinz Kühn. de socialistische tegenkan didaat van Meyers, dietot de C.D.U. behoort, kreeg 87 stemmen. Van de negentig sociaal-democraten onbraken er drie. In totaal zijn er 200 afgevaar digden. Drie separatistische Tamil-bewe- gingen zijn door de regering van Cey lon verbeiden. Reden voor deze maat regel ls dat de regering onrust onder de bevolking van Ceylon vreest. Een kwart van de achtmlljoen zielen tel lende bevolking zijn Tamils. De artsen ln Wenen, die al maan den lang een actie van lijdelijk verzet voeren tegen de ziekteverzekerings maatschappij van de staat, hebben daar gisteren een akkoord mee bereikt. Hun honoraria zijn iets verbeterd. De Canadese premier. John Die- fenbaker, heeft gisteren zijn enkel ge broken. Een militaire rechtbank ln Athene heeft gisteren een lid van het centrale comité van de bulten de wet gestelde Griekse communistische partij tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage. Uit een woning in Chicago wor den meer dan honderd schilderijen vermist. Volgens de eigenaar, Max Re- mlck, heeft hij de doeken, waaronder een Titlaan, voor ongeveer 100.000 dol lar gekocht. De diefstal moet donder dag gepleegd zijn. worden. Wat opviel in de Amerikaan se beelden, was het werken met enorme overzichten. Details gaan daarbij verloren, maar het werkt wel imposant. De samenstelling van het Europese antwoord leek ons aantrek kelijker, maar dat komt wellicht, om dat we geen Amerikanen zijn. De commentator was ook nogal vaak in het. beeld, maar hij moest de over kant ook vertellen wat het allemaal reeds lang wist? In het (tekorte) forum onder lei ding van onze reisredacteur Brugsma werden de goede vragen afgevuurd, maar de antwoorden bleven bij onze verwachtingen ten achter. Alleen de technicus leek ons geheel terzake. Aan het slot van de uitzending werd nog even dapper geblunderd. Ieder wist nu, dat de Telstar uit het veld verdwenen was, maar niettemin liet men Tanja Koen zeggen, dat de band van de ontvangst in Amerika alsnog volgen zou. Dat was een tech nische onmogelijkheid en er moest dan ook direct afgevlagd worden. Waren al die technici in Bussum niet in staat geweest de programmamen sen uit te leggen hoe het zaakje in elkaar zat, zoals de kijker dank zij de deskundige voorlichting intussen reeds lang wist6 Hoofdzaak blijft echter, dat de zonnebatterijen goed hadden gewerkt en dat het „pingpongballetje" op 40 kilometer afstand precies geraakt werd. Belangrijke vooruitgang D A [j bij bestrijding van pijn ,rr VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Eur. honkbalkamp. 18.20 Pianospel. 18.30 Licht orkest. 19.00 Paris vous parle, ge sproken brief uit Parijs. 19.05 Opera aria's (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Disco- taria. 21.00 Klankbeeld over de lucht vaart. 21.20 Promenadeorkest, zangso llsten en mannenkoor. 22.00 Sopraan en plano: Spaanse liederen. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Moderne muz. (gr 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Voor de Jeugd. 18.20 Hammondorgelspel (gr.). 18.35 Dansor- kest en zangsollsten 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.). 20.30 Holland Festival 1962: Strijkorkest: klassieke muziek. 20.55 Concertgebouworkest en soliste: Klas sieke en moderne muziek. 21.55 De Zll- verflult, licht programma. 22.15????? 22.25 Het boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Licht ork. en zangsollsten. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd politieke partijen Katholieke Volkspar tij. 20.30 Tekenfilm. 20.35-22.10 Speel film. VOOR WOENSDAG 25 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc strijdlied. 7.23 Lichte och tendklanken. 8.00 Nws. en soc. strijd lied. 8.18 Marsmuz. 8.30 Verkeerswen- ken. 8 35 V. d. kind. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Skandinavische componisten. (9.35- 9,40 Waterst VPRO: 10.00 Religie en cultuur, lezing. VARA: 10.20 Lichte gram 10.35 Italiaans ens. en zang- solist'. 11.00 Klass. muz. 12.00 Metro- pole ork. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Licht ens. 12.55 Europese honkbal kampioenschappen ln Amsterdam. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. met zangsollsten. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Histo rische opnamen. 15.00 Wij willen het draadje van de stof weten, toespraak. 15.10 V. d. Jeugd. 16.30 operetteklan ken. 17 00 Tips voor vakantie en snip perdagen 17.50 Regeringsuitz.: Papoea en techniek, II, door H. Heynes. VARA: 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De Europese Inte gratie. door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 V d. kind. 19.10 Jazz-trlo. VPRO: 19 30 V. d Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Promenade- ork. en solist. 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities. 20.45 Josephine antwoordthoorsp. 21.40 Lichte gram. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Strijkkwartet: moderne muziek. 23.15 Jazzmagazine. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Te Deum lau- damus. 7.30 Lichte gram. 7.50 Medi tatie. 8 00 Nws. 8 15 Radiokrant. 8.35 Trekkersliedjes. 8.50 Accordeonklan ken. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10 45 Meisjeskoor. 11.10 Strijk kwartet: klass. muz. 12.00 Theaterork. 12.30 Medéd. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Bachkoor en - orkest. 12,37 Geref. kerkdienst. 13.00 Nws.-13.15 Licht ork. en zangsolist. 13 40 Klass. muz. 14.00 Moderne muz. 15.15 Vrije tijdwel (Van onze Elnhovense correspondent) De officiële reis van het college van B. en W. van Eindhoven naar Ame rika gaat na de beslissing van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant, om geen goedkeuring aan een daar toe strekkende begrotingswijziging te hechten, niet door. Ondanks de gene reuze aanbiedingen van verschillen de groeperingen uit de Eindhovense bevolking. De boeking voor boot, vliegtuig en hotel voor de burgemees ter en drie van zijn wethouders zijn afgezegd. De gemeenteraad is gistermiddag in zijn laatste vergadering wel met algemene stemmen bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten. Om de bevrijders van Eindhoven, de 101 Aiborne Division, die tijdens de reünie te Philadelphia een memo rial zullen onthullen, niet al te zeer teleur te stellen, heeft burgemeester ir. Witte besloten „als particulier persoon en geheel voor eigen reke ning" de plechtigheden in Philadel phia bij te wonen. Het besluit van Gedeputeerde Sta ten had in de oude gemeenteraad van Eindhoven algemene ontstemming ere DINSDAG Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 3)Bidstond te 8 uur n.m. WOENSDAG Mare 1Jaarverg. aandeelhouders N.V. Leldsche Broodfabriek. 3 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. Oegstgeest Hof broucker laan 3) Aandeelhoudersverg. N.V. Agenturen- handel R. Klein. 2 uur n.m. DONDERDAG Pieterskerk: Orgelconcert Adrlaan Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Lakenhal: Opening Tentoonstelling „Het tulpenmotief in de Turkse kunst". 4 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10- 11 uur v.m., bijbelstudie: 11-12 uur, ds. C. Dingemanse van Den Haag. ZONDAG Steenschuur 6Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG StadhuispleinCarlllonbespeling. 8-9 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 5 uur: 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage 'llks 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid" (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. wekt. Voor de K.V.P. kwam mr. dr. J. Verhagen met een voorstel om bij de Kroon in beroep te gaan. Alle andere partijen sloten zich daar on middellijk bij aan. Tenslotte ook de P.v.d.A. met als woordvoerder mr. Cammelbeeck, die opmerkte, dat men geen studie- aan een representatieve reis had moeten koppelen. Het voor stel om beroep aan te tekenen werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Burgemeester Witte kwam met een verklaring namens B. en W., waarin hij meedeelde, dat de reis naar Ame rika niet meer kon doorgaan, omdat zij na het geschil tussen Gedeputeer de Staten en de gemeente van onder geschikt belang is. In alle objectiviteit moet kunnen worden uitgemaakt aan welke spelre gels provincies en gemeenten zich bij problemen als in Eindhoven heb ben te houden. Meisje (16) vermist De Rijkspolitie in Epe zoekt naai de 16-jarige Aleida van Vemde uit Epe. Dit lange (1.80 m.) en knappe meisje is op 18 juni voor het laatst thuis geweest. Ze was overspannen. Aleida was gekleed in een witte rok met zwarte blouse, groen vest, zwarte platte schoenen en geen kousen. Ze draagt een bril met zwart montuur, heeft donkerblond haar in een mo dern kapsel. Stem* van 80 kg. Het vissersvaartuig Z.K. 3 van de gebroeders De Vries heeft gisteren tijdens het garnalenvisSen een steur gevangen van 80 kg. Deze zeldzame vangst is aan de afslag te Zoutkamp verkocht aan de heer J. Tillema te Zoutkamp. De steur bracht f 2,25 per kg. op. BIOSCOPEN Lldo: „De korporaal gaat aan de haal!" A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De blikken ridder". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voor geen goud ter wereld". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The ladles man". A.l. Dag.2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Geen genade voor Tom Dooley". 14 Jaar. Dagelijks 7.15 en 9.15 uur; zondag 4.45, 7.15 en 9.15 uur Donderdagcyclus „Avontuur per bal lon". Casino: „De terugkeer van Lemmy Caution. 14 jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Pop- peyefestival". A.l. Dag. 2.30 uur. Astra Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „Agi Murad, de witte duivel". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur. ma. en dl. 8 uur „Drijf zand der Begeerte". 14 Jr. Wo. en do. 8 uur „De Jantjes". Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hou ten Koppen" (Stan Laurel en Oliver Hardy). A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend voor spoed eisende gevallen Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, te) 21060 De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Bij geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel oy dokterstelefoon 22222. besteed! 15.30 Licht ens. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Jazzmuz. 17 40 Beursber, 17.45 Kon. Militaire Kapel. NCRV: 18.45 Lichte gram. 19.00 Nws, en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Hells. 19.30 Radiokrant. 19.50 Radiophllharm. ork. en soliste: klass. en moderne muz. 20.55 Door alle chrls. telljke eeuwenklankbeeld. 21.20 Licht ork. 21.45 Kanttekeningen. 21.55 Twee plano's: moderne muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Vocaal ens.: geestelijke liederen. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) Muskrat ramble (Ory), Hazy Oster- wald Sextet; Hazy (Osterwald(, ld.; With a song In my heart (Rodgers, Hart). Russ Conway; Macnamara's Band (O'Connor), ld.; Organ grinder's swing (Hudson), Hazy Osterwald Sex tet; Little Rock get away (Sullivan) Id.; Anniversary song Jolson-Chaplin) Russ Conway; The Teddy Bear's picnic (Kennedy-Bratton), Id.; Coming home (Reid), id.; Carina (Lojacono), Hazy Osterwald Sextet; At the Jazz Band ball (Shields), Id.; Catch a falling star - II y a des anges, Orkest Henri Segers; Deux enfants (Castel), Nadlne Claire; Sérénade a Madame (Béart), Guy Béart; Mon manége mol (Constan tly, Nadlne Claire; Alors raconte (Bé- caud), Orkest Franck Pourcel; Toi je t'almerai (Moutet), Id.; Maladie d'amour. Henri Salvador; Ballade Ir- landaise (Stern). Patachou; l'Abellle et le paplllon (Salvador). Henri Salva dor); Tol l'oiseau (Bécaud), Orkest Franck Pourcel; Chanson de Gervalse (Auric), id.; Brazil (Barroso), Carmen Cavallaro; Rock around the clock (de- Knight), Bill Haley and his Comets: Stars fell onn Alabama (Perkins). Or kest Rav Anthony; Love is a many splendoured thing (Fain). The Four Aces- Oranges from Jaffa (Mengo), Orkest Max Greger; Lullaby of bird- land (Shearing). Ella Fitzgerald; Te quila (Rio). Orkest Max Greger; Mo ments to remember (Allen). Louis Armstrong; On the sunny side of the street (McHugh). Carmen Cavallaro; Smog a la mode (Lucraft), Bud Shank, Buddy Collette. John Doe, Red Mit chell Mel Lewis; Two part contention (Brubeck). Bob Cooper. Art Pepper. Claude Williamson. Monty Budwig, Stan Levy; California zephyr id.; I 1 never sav ..Never again" again (Woods Conte Candoli. Stu Williamson. Frank Rosolino. Charlie Mariano. Pete JohY. Lerov Vlnnegar. Shelly Manne: Three to get ready (Brubeck). Dave Brubeck. Paul Desmond. Gene Whight, Joe Mo- rello; Kathy's waltz (Brubeck) id.; Everybody's jumpin' (Brubeck). Id. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Het bezoek van HKH Prinses Irene en HKH Prinses Margriet aan de West. AVRO: 20.30 Televizier. 20.40 Morgen wijindrukken van longeren. 21.10 Jeugdorkest en solist. klass. muz. 21.30 Naar mijn Idee meningen van jongeren. 21.50 Jazz of Rock. 22.15 De vos zonder staart, TV- spel 22.45-23.00 Meer dan muziek, ge sprek tussen Jonge mensen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 3312'Óo Volksdansen. 12.30 V. d. boe ren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb 13.40 Radiokron. 14.00 Klank beeld. 14.45 King's Lynn Festival: Liederen. 15.45 Lezing. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing of voordr. 17.00 Voor de leugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East, reg. progr 19.00 Twintig vragen. 19.30 Henry Wood Pro menade concerts: BBC Symfonie ork koor en solisten: moderne en klassieke muz. (20.23-20.43 Lezing). 22.00 Nws 22 30 Pianorecital: klass. muz. 2^.45 Pari overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Anius.muz. 12.31 Gevar. progr. 13 30 Nws. 13.35 Crlcketultsl. 13.45 V. d kleuters 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The dales, dagb. 16 31 Uitslagen races en cricketultsl. 16.35 Gram. v, cl. jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gram. voor jarigen. 18 33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journaal. 19.25 Sport. 19 31 Amus.muziek. 20.31 Hoorspel. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws., sport en act. 22.41 Gevar. muz. 23.55- 24 00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundrunk, 309 m. 12 00 Volksliederen en -dansen. 13.00 Nws. 13.15 Klass. en moderne ork.muz. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Lichte ork.muz. 17 45 Lichte gram. 19 00 Nws. 20.30 Hoorspel. 21.45 Nws. 22.15 Pianoreci tal: klass. muz. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Lichte gram 24.00 Nws. 0.20 Amus. muz. 0.30 Lichte gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc.: klass. en moderne muz. 13.45 Gram. 14.15 Mo- dernederne muz. 15.05 Gram. 18 30 ld. 19 00 Nws. 19.20 Gram. 20 00 Lichte ork. muz. 22.30 Gram. 23.10 Interna tionaal Festival van hedendaagse muz. in Warschauorkest, koor en solist. 23.53-2400 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12 03 Lichte gram. 12.30 Weerbericht. 12 35 Gram. 12.50 Beursber. 13 00 Nws. 13.15 moderne en klass. kamermuz. 14.00 Lichte gram. 15.00 Kamermuz. 15.25 Liederen. 16,00 Beursber. 16 06 Popul. ork.muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17 50 Boekbe spreking. 18.00 Gram. 1810 Lekenmo- raal en filosofie. 18 30 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Kamermuziek. 20.00 Klankb. 20.30 Operettemuz. 19 00 Nws. 19 40 Kamermuz. 20.00 Klank beeld. 20.30 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte gram. 22.55 Nws. 23.00- 23 15 V. d. zeelieden. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.03 Gevar gram. 15.03 Gram. v. d. teenagers. 16.08 Lichte gram. 17.00 Nws 18.30 Moderne Jazzmuziek. 19 00 Gram. 19 05 Flitsen Europees Zang festival te Knokke. 19.30 Nws. 20.00 Carmen, opera. 21,00 Europees Zang festival te Knokke. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam halst w.stil Den Helder onbewolkt w.stil Ypenburg licht bew w.stil Vfisslngen ücht bew. ozo Eelde onbewolkt nw De Bilt mlst w.stil Twente hilst w.stil Eindhoven mlst w.stil Z.-Limburg onbewolkt o Helsinki half bew zzw Stockholm ?eh. bew wzw Oslo zwaar bew nnw Kopenhager zwaar bew w Aberdeen onbewolkt w.stil Londen zwaar bew zzw Brussel onbewolkt o Luxemburg onbewolkt ono Parijs licht bew no Bordeaux onbewolkt no Grenoble onbewolkt w.stil Nice onbewolkt n Berliln licht bew. w Frankfort onbewolkt o München onbewolkt zw Zürlch onbewolkt wnw Genéve onbewolkt w.stil Locarno zwaar bew w.stil Wenen onbewolk w.stil Innsbruck mist w.stil Belgrado oi bewolkt w Athene onbewolkt nno Rome onbewolkt w.stil Macclo onbewolkt no Madrid onbewolkt w stil Mallorca onbewolkt w stil Lissabon onbewolkt nw Sa '5c 18 3 20 3 21 3 21 2 19 8 19 16 2 23 2 20 4 19 1 22 1 26 28 4 26 2 21 1 24 2 22 2 24

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2