Algerijnse tegenregering' van Ben Bella in Tlemcen Rusland hervat kernproeven Yakantiestroom werd geen vakantiechaos Washington verwacht nu snel resultaten Nederlanders trekken zich terug in Knokke Algiers" heeft de aankondiging nogal lakoniek opgenomen In beide richtingen evenveel over grens WEERBERICHT Soebandrio ontmoet Oe Thant Over en weer Paar miljoen mensen op stap De Gaulle wil meebeslissen Weer ongeval bij BOLTINI Treinbotsing in India eist 48 levens Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 JULI 1962 No. 30710 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De commandanten van de zes militaire districten (willaja's) in Algerije hebben gisteren na vijf dagen hun besprekingen beëindigd met het besluit, dat de teugels over het nieuwe Algerije in handen moeten komen van een politiek bureau, waarin vice-premier Ben Bella en zijn aanhang een overheersende positie innémen. Dit werd gisteravond in Tlemcen, Ben Bella's hoofdkwartier, bekend gemaakt door Boemendjel, de woordvoerder van de ultra-natio nalistische vice-premier. Deze bekendmaking is in Algiers als een bom ingeslagen. Maar de minister van Voorlichting van Ben Khedda's voorlopige regering, Mohammed Jazid, haalde alleen maar zijn schouders op en zei tegen journalisten: ,,Wij zullen moeten afwachten wat dit te betekenen heeft. Ik kan nu nog niets zeggen". „Onwettig", zegt Belkaeem Krim Economische zorgen Een woordvoerder van vice-premier Ben Bella heeft te Tlemcen ver klaard, dat de economische proble men waar Algerije mee te kampen heeft, ernstige vormen gaan aanne men. Volgens hem zyn de economi sche moeilijkheden belangrijker dan de politieke strjjd en de persoonlijke veten. In Or an, de stad met tot voor kort het hoogste percentage Europeanen, zijn in de afgelopen week maar een Volgens Boemendjel zal het poli tieke bureau a) het land in vaste banen moeten leiden, b) een nieuwe taakindeling moeten scheppen voor FLN en bevrijdingsleger, c) ervoor moeten zorgen, dat Algerije voor het einde van dit jaar een volksvertegen woordiging heeft. In het politieke bureau hebben zeven man zitting, dat bestaat uit Ben Bella, Ben Chider, Bitat, Boedjaf en Ait Achmed, die allen vijf jaar in Franse gevangen schap hebben doorgebracht, en voorts de oud-willaja-bevelhebber Ben Alla en Mohammi Said, die als aanhan gers van Ben Khedda worden be schouwd. Met uitzondering van Ben Alla maakten allen als minister deel uit vam de regering Ben Khedda-Ben Bella. Volgens anderen zijn alleen Boedjaf en Achmed getrouwen van Ben Khedda, wiens vertegenwoordi ging in elk geval in de minderheid is. De Nationale Raad door de Alge rijnse revolutie (CNRA) heeft in mei van dit jaar in Tripolis tot eenzelfde bureau besloten. Ben Khedda en de zijnen verlieten de bijeenkomst toen zij gevaar liepen om door dit 72 af gevaardigden tellende orgaan te worden afgestemd. Ben Bella's ver tegenwoordiger Boemendjel beweer de in bovengenoemde bekendmaking, dat Ben Khedda's regering „vgor- malige agenten van de kolonialisti sche politiemacht" alk lijfwacht ge bruikt. Ook beschuldigde hij Ben Khedda en de zijnen van „anarchisti sche neigingen". Een woordvoerder van de groep-3en Bella deelde verder mede, dat het nieuwe politieke bureau waarschijnlijk vandaag zijn eerste bijeenkomst in Tlemcen zou houden. Op het ogenblik zijn drie leden van het bureau in Tlemcen, namelijk Ben Bella, Mohammed Chider en Ben Alla. In de verklaring van Boemendjel werd niet gerept over de conferentie van leiders der willaja's, die een compromis moesten uitwerken tus- Bij hengelen Twee jongetjes verdronken De twee broertjes Aart en Pieter R. uit Balkbrug (O.) resp. 11 en 6j. waren zaterdagmiddag gaan henge len in de Dedemsvaart. Toen zij in de avonduren nog niet waren terugge keerd, is men tot middernacht gaan dreggen, evenwel zonder resultaat. Gistermorgen vroeg Is het dreggen voortgezet en omstreeks 7 uur wer den hun lichaampjes opgehaald. De kinderen waren afkomstig uit een gezin van tien kinderen. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: perioden met zonne schijn en op de meeste plaatsen droog. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. «Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Hoge drukgebied breidt zich naar West Europa uit. Morgen droog en zonniger strand weer. Zwakke zuid westelijke wind. Overdag 20 tot 21 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichtenstabieler strand weer met zon en iets hogere tempera turen. 24 JULI Zon op: 4.48 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: uur; onder: 13.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.23 en 20.54 uur, laag water te 4.00 en 16.23 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) sen de groeperingen van Ben Khedda en Ben Bella. Deze conferentie is er dus blijkbaar niet in geslaagd tot een compromis te komen, gezien ook de afwezigheid der twee willajaleiders op de persconferentie. De raad der wil laja's was overigens tevoren al onder ling verdeeld. In de aankondiging van het politie ke bureau wordt ook niet gesproken over de verkiezingen, die op 12 augustus zouden worden gehouden. Zoals reeds gezegd, hebben de ministers van de voorlopige regering in Algiers de berichten uit Tlemcen lakoniek opgenomen en zich van alle commentaar onthouden. Vice-premier Belkaeem Krim zei de bekendmaking in Tlemcen niet ernstig te nemen. In elk geval is deze onwettig. derde of een vierde deel van de win kels in de Europese stadswijken ge opend geweest. Lange rijen Europeanen staan in Oran nog steeds voor de reisbureaus om kaartjes te kopen voor de over tocht naar Franki-ijk. Het economisch leven in Algerije wordt behalve door deze uittocht van de Europeanen, ook in sterke mate belemmerd door de vernielingen, die de organisatie van het geheime leger heeft aange richt, en door onervarendheid van de mohammedaanse autoriteiten. Het overleg tussen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea is volgens sommige diplomatieke zegslieden in Washing ton tot dusver zo gunstig verlopen, dat wellicht tegen het einde van de week reeds overeenstemming zal worden bereikt over een definitief schema voor overdracht. Het vooroverleg kan trouwens niet te lang duren. Indonesië zal dr. Soe bandrio zeker niet te lang in Wash ington willen laten. Voor zyn aan wezigheid daar had men ongeveer tien dagen uitgetrokken. Houdt men zich daaraan, dan zou zyn werk eind deze week achter de rug moeten zjjn. Zaterdag heeft Soebandrio in New York ongeveer een uur met de secre taris-generaal der Verenigde Na ties Oe Thant gesproken. Daarna sprak hy één minuut met verslagge vers. Net voldoende om op te mer ken, dat h(j het „een vruchtbare uit- De Sowjet-Unie heeft beslo-1 ten haar kernproeven te hervat ten met het beproeven van de nieuwste typen kernwapens. Dit heeft Tass zaterdagavond mee gedeeld. De proeven zyn nodig geworden door de jongste Amerikaanse kern proeven. aldus een verklaring van de Russische regering. „Alle voorzor gen zullen worden genomen om de radio-actieve neerslag tot een mini mum te beperken. De Sowjet-Unie heeft in dit opzicht aanzienlijke re sultaten geboekt", zo wordt gezegd. Zoals bekend hebben de V.S. in de afgelopen twee maanden een serie proeven in het gebied van Christmas Island en Johnston Island in de Stille Oceaan gehouden, waaronder een proef op grote hoogte. Maandag of dinsdag zal weer een proef op gro te hoogte worden gehouden. In de Russische verklaring wordt nog gezegd dat de V.S. de eerste kern proeven hebben genomen en dat de Sowjet-Unie daarom het recht van antwoord heeft en de laatste mag zijn die proeven neemt. De Sowjet- Unie zal maatregelen nemen tegen over degenen die agressieve bedoelin gen tegen haar hebben en met een preventieve oorlog dreigen, aldus de verklaring. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken heeft in een za terdagavond uitgegeven verklaring 't besluit van de Sowjet-Unie om de kernproeven te hervatten „verontrus tend nieuws" genoemd. „Het brengt in herinnering dat de Sowjet-Unie vorig jaar reeds kernproeven hield, toen zij in september het moratorium op deze proeven verbrak". Het State- Department betreurt het, dat het Sowjetrussische besluit komt, „zo kort nadat jongstleden maandag de ont- wapeningsbesprekingen in Genève zijn hervat". Volgens gezaghebbende Westerse kringen in Genève hebben de minis ters van Buitenlandse Zaken van de vier Westelijke grote mogenheden bij het overleg dat zij zaterdagavond voerden niet over het Sowjetrussische besluit gesproken. Het was de deelne mers aan 'het ontwapeningsoverleg in Genève reeds enige tiid bekend dat de Sowj.-Unie haar kernproeven wenste te hervatten, aldus deze kringen. wisseling van gezichtspunten" had gevonden. Soebandrio zei toen ook, dat hij niet wist, wanneer hij opnieuw met de Nederlandse ambassadeur, dr. van Roijen zou spreken. In ieder geval heeft er tijdens het weekeinde geen contact plaats gehad. Officiéél stond er voor vandaag ook nog geen ge sprek op het programma, maar in Washington werd toch algemeen aan genomen, dat vandaag het overleg zou worden voortgezet. Het gaat volgens welingelichte kringen nog om twee knelpunten: 1. Indonesië wenst overdracht in een kortere periode dan waarin het plan Bunker voorziet. 2. Indonesië wenst de volksstem ming voor de Papoea's „in de toe komst" en niet in „de nabije toe komst". Intussen heeft president Soekarno in Djakarta met nadruk beweerd, dat „West-Irian voor het eind van dit jaar van kolonialisten zal worden bevrijd". Hij voegde er aan toe: „Soe bandrio is niet in Washington om met de Nederlanders te onderhande len, maar om te horen of deze be reid zijn aan de wens van het In donesische volk tegemoet te komen of niet". Soekarno zei dat zaterdag bij de opening van de 4de Aziatische Spe len in het nieuwe 100.000 plaatsen biedende stadion in Djakarta. De Rus sische vice-premier Mikojan was spe ciaal van Moskou overgekomen om te zien wat met het Russische geld ge presteerd was. Overigens zal Miko jan slechts vier dagen blijven en niet zeven, zoals de bedoeling was. Een reden voor deze wijziging werd niet ,De Nederlandse ploeg heeft zich Belgische ploeg zeer sterk in het teruggetrokken uit het „Festival van j voordeel geraakte, want juist het het lichte lied" in Knokke (België). chanson is in het Nederlandse groep- De Nederlandse kijkers hebben er je niet vertegenwoordigd, gisteravond niets van gemerkt, want j Lou van Rees riep zijn mensen „buiten mededinging" hebben Mieke nog zaterdagavond bij elkaar. Na Telkamp, Milly Scott, het duo Joke I langdurige besprekingen men was Copier en José Marcello, Max Wois- I bang, dat men geen geld voor het ki jr. en Anneke Grönloh toch ge- I optreden zou krijgen besloten de zongen. Nederlanders zich terug te trekken. Zij deden dit overigens pas. toen Gisteren wilde men al naar huis. vast stond, dat zij hun gage voor dit Om de televisie-uitzending van gis- Prins Bernhard. die een parti culier bezoek aan Engeland brengt, heeft in Londen als pre sident van de Internationale Hippische Federatie een verga dering van deze organisatie ge leid. De Prins in gesprek met de vice-president, de Zwitser M. E A. Sarasin. optreden zouden ontvangen. Lange tijd heeft dit gisteren aan een zijden draad gehangen en zo lang bleven ook de televisiemensen In het ongewisse of de reportage zou kunnen doorgaan. Aanleiding voor deze fikse ruzie overigens geen ongewoon verschijnsel tijdens festivals als in Knokke was de strijd van zaterdag tussen de ploegen van België en Neder land. De jury kende de Belgen 663 punt toe. De Nederlanders kregen er slechts 555 Lou van Ree^ds, im presario van de Nederlanders, dien de onmiddellijk een formeel protest in. De Nederlandse artiesten waren woedend. Ze beweerden, dat zij een nederlaag hadden willen accepteren, maar een verschil van zo'n honderd puntenb eslist niet. Daardoor waren ze meteen kansloos. Ze weten dit aan het feit, dat er in de jury vijf Belgen zitten, terwijl ieder ander land slechts door twee man vertegenwoordigd is. Die Belgen zouden teveel de nadruk op het teravond te redden is men echter gebleven. De kijkers hebben er niets van gemerkt, behalve de mededeling van Ineke Klaarhamer, dat „buiten mededinging" werd gezongen. Intussen is voor Lou van Rees de zaak nog niet afgelopen. De direc teur van het Casino zal een aan klacht wegens contractbreuk tegen hem indienen. opgegeven. De Rus vertrekt morgen, chanson hebben gelegd, waardoor de Prinses Astrid heeft dochter Mevr. Astrid Ferner Prinses As trid van Noorwegen heeft gisteren in het Rijksziekenhuis te Oslo het leven geschonken aan haar eerste kind, een dochter. Met moeder en kind gaat het goed, aldus een offi ciële bekendmaking. De echtgenoot van mevr. Ferner is directeur van een kledingbedrijf. lijk als gevolg van de weersomstan digheden. Behalve gisteren bij Vaals, waar wachttijden tot ruim een uur voorkwamen als gevolg van de Duitse controle op de door Duitsers in Ne derland eekochte levensmiddelen, was er weinig oponthoud aan de grensovergangen. De belangstelling van de buiten landers concentreerde zich voorna- ,,Deze mislukte vakantiespreiding is een enorm schandaal" aldus gisteren een bijna verbitterde directeur van de provinciale melijk op de Randstad Holland en de V.V.V. in Limburg, drs. P. Heggen uit Hoensbroek. Waddeneilanden. De kampeerterrei- Veertigduizend mensen zijn in het afgelopen weekeinde in Zuid-Limburg ncn waren over ^et algemeen goed als betalende hotel- of pensiongasten ondergebracht. Doordat hun vakan- ties zijn samengeperst in de periode van 23 juli tot en met k augustus moeten zij prijzen betalen, die in het seizoen op hun maximum staan, en zij krijgen hiervoor niet eens een evenredige service geboden. De sociale strekking van het financiële offer van S00 miljoen gulden, dat jaarlijks als vakantiegeld aan de Nederlandse werknemers wordt uitgekeerd, ver liest een groot gedeelte van haar betekenis als werkelijke vakantie niet meer te verwezenlijken is door gebrek aan spreiding". India en Rood-China hebben el kaar zondag over en weer beschul digd van grensschending en wel in het Tsjip Tsjapdal in Ladach, Kasj mier. Grenstroepen hebben elkaar beschoten. India meldt dat twee van zyn soldaten verwondingen hebben opgelopen. Beide landen achten het betrokken gebied het hunne. Sedert 1959, toen negen leden van de grenspolitie van India in vuurge vechten met Chinezen werden ge dood, waren in deze grensstreek geen incidenten meer voorgekomen. Een opname van de start van de Egyptische ruimteraket „Al Kahireen van de twee raketten welke in tegenwoordigheid van Nasser werden gelanceerd. De raket bereikt een hoogte van 600 km. Dood in douchecel Drs. P. Heggen sprak met een dui delijk voorbeeld voor het grypen. Dit weekeinde heeft een welhaast chao tische invasie van toeristen in Zuid- Limburg plaats gehad. Behalve de 40.000 hotel- en pensiongasten stroomden een zeker zo groot aantal kampeerders Zuid-Limburg binnen. Met heel veel moeite heeft men ieder een tenslotte onderdak kunnen ge ven. Maar daarvoor heeft men de reserve aan particuliere bedden flink moeten aanspreken. Volksverhuiz mg Het was een ware volksverhuizing in het afgelopen weekeinde. Naar schatting begon eind vorige week voor een paar miljoen mensen de vakantie. De spoorwegen hebben het goed kunnen merken. Zaterdag was negen uur 250 mensen op het perron achter. Ze zijn even later meegeno men door een militaire trein. Een extra handicap voor de Spoor wegen was. dat de buitenlandse trei nen vaak ver over tijd de grens pas seerden. De express uit Berlijn was ruim een uur overtijd. De D-trein uit Villach zelfs twee uur. bezet, vooral dus op de Waddeneilan den. Op Texel, waar zaterdag om streeks 7000 vakantiegangers arri veerden, van wie de helft Duitsers, was echter gisteren nog voldoende gelegenheid om een tent neer te zetten. Ook op Walcheren en op ver scheidene plaatsen langs de kust werd druk gekampeerd. Van 'n kam- peerchaos was nergens sprake. Opvolger Nors tod President De Gaulle van Frank rijk heeft zaterdag laten weten dat hij mee wil beslissen bij de keuze van een opvolger van generaal Nor- stad, die, zoals bekend, is afgetre den als opperbevelhebber van de NAVO-strydkrachten in Europa. Frankrijk is van mening dat helj opperbevel een Amerikaan toekomt. De Franse regering bestudeert thans het voorstel van de Amerikaanse re gering voor een opvolger van gene raal Norstad, aldus is zaterdag of ficieel bekendgemaakt. In Washing ton was men van mening dat de Franse regering er reeds mee ak koord ging dat generaal Lemnitzer opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa wordt. President De Gaulle heeft zater- daag verklaard, dat hij „met grote spijt" kennis heeft genomen van het aftreden van generaal Norstad. Hij heeft, aldus De Gaulle, in de zes jaar dat hij deze functie heeft bekleed, voortdurend getoond dat hij grote militaire kwaliteiten heeft. De Gaulle en Norstad waren het doorgaans nogal met elkaar eens. Het was een publiek geheim dat gene raal Norstad Washingtons uitlatin gen van verontwaardiging over Fr ankrijks plannen een eigen atoom- strijdmacht op te bouwen, niet deel de. Artiest valt uit de nok: ongedeerd Pech blfjft Toni Boltini achtervolgen. Gisteravond had er weer een on geval plaats in zijn goed bezette circustent, welke by het Amstel- station in Amsterdam staat. Lu ciano Jarz, een van de trapeze- artiesten van de wereldvermaarde groep Jarz viel omstreeks kwart over elf tijdens het laatste num mer van een hoogte van ongeveer twaalf meter bij het maken van een drievoudige pirouette. Aan grens De 12-jarige dochter van een vee houder aan de Bykersweg in Den 63 treinen werden versterkt, 23 meer Hulst (O.), is zaterdagmiddag door dan men van plan was. Overal waren haar ouders dood in de douchecel de treinen afgeladen, 's Ochtends aangetroffen. Het meisje is vermoe- moest men in Eindhoven, Breda en delijk gestikt door het uitstromende Arnhem reizigers laten staan. In gas van de geyser in de douchecel, i Eindhoven bleven er zelfs omstreeks Aan de grensovergangens was het een ongelofelijke drukte. Volgend een douanier aan de Keulse barrière in Venlo was het sinds jaren niet meer zo druk geweest als zaterdag. In Vaals passeerden in beide richtingen zaterdag naar schatting 60.000 va kantiegangers en gisteren kwamen er gekomen. Er zijn 50 gewonden, nog eens zo'n 50.000 by. Aan de an- 3 j het veruit de drukste dag. Er reden dere grensposten was het al niet an- van van "en 1S toestand in totaal acht extra treinen, terwijl ders. De algemene indruk was. dat er ernstig. De posttrein van Amrit- co or» I bijna net zoveel Nederlanders uitgin- naar Howra reed Bij een botsing van twee trei nen zijn zaterdagavond in noordoost-India 48 mensen om- Daarbij kwam hij met zijn nek op de rand van het vangnet terecht tdeze rand is verstevigd). Bewuste loos werd hij naar het Weesper- pleinziekenhuis overgebracht. Ge lukkig bleek bij een zeer nauw gezet onderzoek, dat Luciano geen. hals- of rugwervels had beschadigd. Hij mocht naar zyn woonwagen terugkeren. De groep Jarz, die uit vier man be staat, zal vanavond weer optreden, alleen zal een broer de plaats in nemen van Luciano, want die moet voorlopig rust houden. gen als er vreemdelingen in kwamen j sar naar nowra reea op een De Duitsers waren vanzelfsprekend station op een stilstaande goe- veruit in de meerderheid. Het viel derentrein Dit aebeurde od gisteren overigens op. dat vele Duit- uertmre,n- ^II geoeurae op sers al weer naar huis gingen, moge- ongeveer o5U km van Calcutta. (9uc/ ^ïlteutDS i Uit het Leidsch Dagblad van 25 Julij 1862: Het Provinciaal Gerechts- f r hof van Zuid-Holland heeft J uitspraak gedaan inzake H J Mol, welke is schuldig ver- f f klaard zijn woning moedwil- f f lig te hebben doen afbran- f f den, en mitsdien hem v°r- f f oordeeld heeft tot de dood- f straf. k

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1