GENERAAL NORSTAD VERLAAT DE N.A.V.O. Enige teleurstelling aan Indonesische zijde Bittere kritiek op liet verdrag tussen Duitsland en Nederland Lemnitzer genoemd als zijn opvolger Thant noemt politici van Katanga een stelletje clowns Industriële produktie van Rusland neemt snel toe WEERBERICHT Veiius-scliot uitgesteld André Reuard overleden „We zijn ivel afgescheept Plan-Bunkerniet verouderd teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 JULI 1962 No. 30703 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Generaal Lauris Norstad is op eigen verzoek ontslagen als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De generaal heeft verzocht zich op 1 november a.s. te mogen terug trekken, wat door president Kennedy is ingewilligd. Norstad zal vermoedelijk worden opgevolgd door generaal Lyman Lemnitzer, die gisteren is benoemd tot Amerikaans opper bevelhebber in Europa. Hij was voorzitter van de commissie van stafchefs. Verwacht wordt dat Lemnitzer door deze benoeming in aanmerking komt om Norstad op te volgen als NAVO-opper- bevelhebber. en van Defensie, Schroder en Strauss. In genoemde Westduitse kringen zei men dat de generaal in de NAVO altijd het grootste begrip voor de Duitse belangen heeft getoond. Jongste Generaal Norstad was met 49 jaar de jongste generaal met vier sterren van de Amerikaanse luchtmacht toen hij in 1956 generaal Grünther op volgde als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Hij werkte tijdens de tweede wereldoorlog mee aan de organisatie van de luchtdekking van de landin gen op Sicilië en in Italië. Hjj nam deel aan vijf gevechtsvluchten en kreeg daardoor een reprimande van de Britse luchtmaarschalk Sir Arthur Tedder. „U bent veel te waardevol om dergelijke risico's te nemen", zei hij tot Norstad. Generaal Eisenhower heeft gene raal Norstad eens beschreven als „een van de zel'zame mannen wier kunnen geen grenzen heeft". Veldmaarschalk Montgomery noemde Norstad een van de beste luchtmachtmensen van de Westelijke wereld. Scliok De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, heeft in Parijs gezegd dat het ontslag van Norstad als een schok is gekomen. Dit betekent het einde van een tijd perk, zei hy op een persconferentie. „Dit is een groot verlies. Norstad is een groot generaal. Hij is een staats man. Hij is een man met een onaf hankelijke geest en een goede vriend". De heer Stikker zei voorts dat de NAVO-raad generaal Norstads ont slag heeft aanvaard, maar dat de raad de ontslagaanvrage zeer be treurde. Mr. Stikker zei dat bij 'n toeneming van de spanning generaal Norstad ongetwijfeld bereid zou zijn op zijn post te blijven. Over de kwestie van een opvolger zou de permanente NAVO-raad volgende week vergade ren. Blijkens officiële cijfers over het eerste halfjaar van 1962, die gisteren in het Russische regeringsblad „Iz- westia" zijn gepubliceerd, blijft de in dustriële produktie van de Sowjet- Unie sneller toenemen dan die van het Westen. I)c agrarische produktie was, hoe wel er een stijging viel waar te ne men, echter kleiner dan de voor en kele belangrijke sectoren gestelde doe len. Naar uit de cijfers blijkt was aan het plan voor de industriële produktie voor 103 procent voldaan en was de werkelijke produktie in de eerste zes maanden van dit jaar 10 procent gro ter dan die in dezelfde periode van 1961. De toeneming met 10 procent (vergeleken met 8.4 procent voor de eerste zes maanden van 1961 ten op zichte van dezelfde tijd van het daar aan voorafgaande jaar) was tegenge steld aan enkele Westelijke voorspel lingen dat naarmate de omvang van de produktie zou toenemen het groei percentage zou verminderen. Dt zware industrie bleef een be langrijke rol spelen bij de produktie- vergrotingen met stijgingen van 8 procent in de staalindustrie en de Volgens de Franse krant ..Le Monde" zou Norstad niet zijn ontslag hebben ingediend om uitsluitend persoonlijke redenen als zijn lange diensttijd als opperbevelhebber en zijn wankele ge zondheid, zoals officieel verluidt. De krant schrijft, dat niemand blind was voor het groeiende conflict tus sen Norstad en de leiders in het Pentagon, waardoor hij onder meer weigerde in april deel te nemen aan de conferentie van NAVO-ministers in Athene. Een lang verblijf in Europa brengt onvermijdelijk mee dat het inzicht van de verdedigingsvraagstukken gaat afwijken van dat van de mensen aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan. Generaal Norstad achtte het dringend noodzakelijk de Europese bondgenoten van de NAVO bewust te maken van hun daadwer kelijke deelneming aan hun --eigen verdediging, en had op atoomstrijd krachten voor Europa aangedrongen. Hij zou bitter teleurgesteld zijn om dat president Kennedy het plan- Norstad voor een Atlantische atoom strijdkracht. dat door de regering- Eisenhower was goedgekeurd, in de ijskast heeft gezet, aldus „Le-Monde". In Westduitse regeringskringen heeft men gisteren gezegd het ont- ONBESTENDIG Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. in De Bilt om tien uur ver strekte zal er onstabiele koelere oceaanlucht ons land binnenstromen, zodat er morgen naast enkele opkla ringen ook buien voorkomen. STRAND VERWACHTING Depressie boven Engeland voert onstabiele lucht naar ons land. Mor gen dan ook naast opklaringen en kele regen of onweersbuien. De tem peratuur blijft vrij aangenaam, 's middags ruim 20 graden. Zeewater 16 graden Vooruitzichten: na zondae brengt een rug van hoge druk weer enige stabilisatie. 22 JULI Zon op: 4.46 uur; onder: ?0.46 uur. Maan op: 23.32 uur: onder: 11.00 u. Hoogwater te Katwijk te 6.34 en 19.02 uur: laagwater te 2.30 en 14.48 uur, (23/7 hoogwater te 7.24 en 19.54 uur. laagwater te 3.16 en 15.33 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel slag van generaal Norstad te betreu ren. Men wist in Bonn nog niet precies wat de redenen zijn die generaal Norstad tot deze stap heb ben gebracht. De generaal had pas enkele dagen geleden nog besprekin Radio-Moskou over VS-kernproeven Radio-Moskou heeft gisteren ver klaard dat verdere Amerikaanse kernwapenproeven in de dampkring een nieuwe serie betekenen en geen voortzetting zijn van de eerder in dit jaar begonnen serie. Geconfron teerd met deze „nieuwe fase in de kernbewapeningswedloop" kan de Sowjet-Unie zich niet onthouden I van een antwoord op „een gevaar gen gevoerd met president. Liibke en dat m duideiUl[ haar veiligheid be. de ministers van Buitenlandse Zaken dreigd"i aidus Radio-Moskou. ruwijzerindustrie, hoewel over laatst genoemde tak werd medegedeeld dat de produktie iets op de doelstelling ten achter was gebleven. De hausse van de Russische olie-industrie komt tot uitdrukking in een stijging van 12 procent vergeleken met een toene ming van slechts 2 procent voor de kolenindustrie. Volgens de „Izwestia" is de ar- beidsproduktiviteit van de industrie als geheel met 6 procent vergroot, wai overeenkomt met het gestelde doel. De buitenlandse handel gaf een opmerkelijke uitbreiding van 13 pro cent te zien in vergelijking met slechts 2 procent verleden jaar. Door moeilijkheden met de aandrijfraket hebben de Ameri kanen hedenochtend de lance ring van het ruimtevoertuig ..Mariner I" voor minstens een dag moeten uitstellen. De Mariner had om 19.44 uur met behulp van een Atlas- Agenaraket gelanceerd moeten worden voor een vlucht langs de planeet Venus. De Waalse vakbondsleider André Renard is gisteravond overleden. Hy is 51 jaar geworden. Twee weken ge leden werd Renard door een beroerte getroffen. Donderdag deden zich complicaties voor, waardoor zijn toe stand snel achteruit ging. Renard was voorzitter van de Waalse Volksbeweging. Hy werd vooral bekend door zijn agitatie tij dens de grote stakingsbeweging die in december 1960 en januari 1961 België in beroering bracht. De over ledene was voorstander van een fede rale staatsvorm in België. Strauss blijft aan De Westduitse minister van De fensie. Franz Josef Strauss, blijft aan Dit is gisteren door de rege ringsvoorlichtingsdienst in Bonn be kendgemaakt. Strauss is voorzitter van de Christelijk-Sociale Unie, de Beierse vleugel van de CDU. Leden van de partij zouden hem enige tijd geleden hebben gevraagd zich kandidaat te stellen voor het premierschap van de deelstaat. Het bestuur van de CSU heeft echter gisteren in de Bondsdag unaniem een beroep gedaan op Strauss om aan te blijven als mi nister van Defensie. Ook Adenauer heef', er de laatste dagen bij Strauss op aangedrongen niet af te treden. GEEN GOED WOORD IN DE TWEEDE KAMER Nagenoeg de gehele Tweede Kamer is bitter teleurgesteld over het algemeen verdrag tus sen West-Duitsland en Neder land, dat uit de bus is gekomen na de laatste onderhandelingen tussen de Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten en de Duitse gesprekspartner, Rolf Lahr. In soms heel scherpe bewoordin gen wordt kritiek geleverd op de 99' (Van onze correspondent in Washington) Minister Soebandrio heeft sedert zijn aankomst in Washington achtereenvolgens ontmoetingen gehad met Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ellworth Bunker, de bemiddelaar in het geschil met Indonesië, dr. Van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Washington, en Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie. Als resultaat daarvan schijnt het optimisme aan de Indonesische kant weer aanmerkelijk te zijn gedaald. Dit vooroverleg kent zijn ups en downs. Gisteren was men beslist weer in een down beland. In deze stem ming werden de onderhandelingen in het buitenhuis 's middags hervat. Soebandrio was daarbij niet aanwe zig Men was van plan in het bijzijn van Bunker thans serieus te gaan spreken over de periode van de over dracht van het bestuur en de uitvoe ring daarvan. Het overleg heeft plaats in 't landgoed Huntland. dat twee inwoners van Texas vorig jaar is verpacht aan de minister van De fensie Robert McNamara. Het ligt on geveer acht kilometer van „Glen Ora' waar de president en mevrouw Ken nedy vaak vertoeven. „Huntland" wordt scherp bewaakt door de veilig heidsfunctionarissen. Een treek Indonesiërs stelden, dat men de rol van de Verenigde Naties maar tot een symbolische moest reduceren en de termijn van de overdracht aan zienlijk moest bekorten. Deze crisis kwam men echter te boven en het leek voor de Indonesiërs gerechtvaar digd, dat Soebandrio overkwam. Bij zijn aankomst was men in het Indonesische kamp beslist vol goede moed doch thans, nu Soebandrio nog maar ruim vierentwintig uur in Washington is. tonen de Indonesiërs z«ch duidelijk teleurgesteld over wat hun minister hier te horen heeft gekregen. Spoed Het tweede deel van het voorover leg is thans ruim een week aan de gang. Het begon in een gematigd op timistische stemming, doch reeds spoedig dreigde een crisis, omdat de Noch de Amerikanen, doch dr. Van Royen voelen er voor 't plan-Bunker te beschouwen als een verouderd pro ject De Indonesiërs zouden het liefst zien, dat Soekarno's wens in vervul ling ging en de overdracht van het bestuur plaats had vóór 1963, maar de niet-Indonesiërs, die wel bereid zijn de afwikkeling zo vlot mogelijk te doen verlopen, achten dit een on zinnig korte termijn. Wie de situatie realistisch bekijkt moet toegeven, dat Nederland mede onder internationale druk gekomen is tot aanvaarding van het plan-Bunker in principe. De Am- rikanen beseffen, dat zij de zaken in deze richting hebben gestuurd en waarderen het geenszins, dat de In donesiërs thans een aanzienlijke ver snelling en vereenvoudiging nastre ven. die het bereiken van een ak koord weer moeilijker maken. Soe bandrio moet donderdag en vrijdag wel hebben beseft, dat er risico aan is verbonden om het onderste uit de kan te willen hebben. Dit heeft bij de Indonesiërs de goede stemming kennelijk doen dalen. Naar Oe Tliant De tonen van teleurstelling dat moe*, men niet uit het oog verliezen behoren bij het onderhandelings- spei behoren bij het loven en bieden. Een teleurstelling op dit moment sluit een vergelijk en compromis in een later stadium beslist niet uit. Het vooroverleg is thans echter wel in een belangrijk stadium gekomen. In het algemeen kan een minister van Buitenlandse Zaken niet al te lang bij zulk een conferentie blijven en voor de goede gang van zaken moet men hopen, dat minister Soebandrio binnenkort tot de conclusie zal ko men, dat een vooroverleg met forme le onderhandelingen is gerechtvaar digd Vandaag zou hij in New York een ontmoeting hebben met de waar nemend secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant. overeenkomst, die de Kamer thans is voorgelegd. Vele leden zeggen letterlijk het vol gende: „1. Nederland krijgt 125 miljoen mark, deel uitmakende van een to taal bedrag om de slachtoffers van de naziterreur te ja, laat ons maar zeggen: af te schepen. 2. Voor de overige 155 miljoen mark moet Nederland alles en nog wat betalen en niemand weet hoe deze dingen geldelijk precies liggen. 3. De Eems-Dollard-kwestie komt geen stap verder. Duitsland blijft op zijn stuk staan. 4. Ten aanzien van de Rijnvaart is in wezen niets bereikt. 5. Verreweg het grootste gedeelte van de hoogst simpele grenscorrec ties, die Nederland in 1949 verkreeg, moet thans worden prijsgegeven". Wie het geheel overziet zal zich verontrust gevoelen. Hij zal zich af vragen, welk ander nut aanvaarding van deze verdragen heeft dan een niet-verscherpen van de Nederlands- Duitse tegenstellingen. „De minister zal krachtige argumenten moeten aanvoeren om duidelijk te maken, waarom dit complex van traktaten zou moeten worden bekrachtigd". De ze leden hadden er al eerder hun ver bazing over uitgesproken, dat dit re sultaat tot stand is gekomen „na langdurig loven en bieden". De Duitse onderhandelaars zijn er klaarblijkelijk weinig van doordron gen geweest, dat zij de erfgenamen waren van een regime, dat in Ne derland roof, plundering en brand schatting op grote schaal begaan heeft en men krijgt niet de indruk, dat de Nederlandse onderhandelaars erin geslaagd zijn hun dit aan het verstand te brengen. Ttree problemen De teleurstelling, die men overal in het verslag van de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer tegen komt is nog groter geworden, daar de ter goedkeuring aangeboden geen oplossing boden voor twee proble men. welker betekenis pas na de in diening van het wetsontwerp onder de aandacht van de volksvertegen woordiging kwam. Allereerst de z.g. „Spaltungstheorie". Van Duitse par ticuliere zijde is een poging gedaan om door middel van deze theorie en kele bepalingen van het financieel verdrag ongedaan te maken. Daarin wordt het juist buiten twijfel gesteld, dat het na de oorlog in beslag geno men Duitse vermogen definitief op de Staat der Nederlanden is overge gaan. Zouden de bepalingen hun waarde verliezen en zouden zulke vermogens moeten worden terugbe taald. dan zou dat voor bepaalde bedrijven schier onherstelbare ver liezen met zich meebrengen. Het andere probleem betreft de concessies voor de winning van pe troleum en aardgas in het Eems-Dol- lardgebied. De verdragen, zoals deze ter goedkeuring zyn aangeboden, ga ven hiervoor geen oplossing. Ook over dit punt zijn nadere onderhandelin gen nodig gebleken, welke geieid heb ben tot 'n aanvullende overeenkomst Een overeenkomst echter, die welicht extra complicaties by de beide pro blemen, kan wegnemen, maar geen duidelijke oplossing geven. Alle be zwaren tegen de oorspronkelijke ver dragen blijven bestaan. Er kan geen sprake zijn van enig enthousiasme voor het geheel van de gesloten over eenkomsten. Er is ook nergens een greintje enthousiasme in de Tweede Kamer te vinden. Nergens Wij lieten reeds vele leden aan het woord. Veel andere leden zyn mis schien iets minder verbeten, maar hun eindoordeel is even duidelijk: „Het complex van verdragen geeft weinig reden tot voldoening". Verscheidene andere leden hebben „niet de indruk gekregen, dat Duits land bereid is geweest concessies te doen, die bevorderlijk hadden kunnen zijn voor de totstandkoming en be vestiging van de reeds aanvankelijk gegroeide vriendschappelijke verhou ding. De resultaten zijn niet in over eenstemming met wat verwacht mocht worden". Weer andere leden zijn eveneens teleurgesteld, dat tal van problemen niet zijn opgelost. Zo kan men door gaan. Dit voorlopige verslag is een De aankomst van de Prinses sen Irene en Margriet op het Ju- lianav lieg veld van Sint-Maarten. Weer geheime Kunstmaan Dc Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt met een Thor-Age- na-B-Raket een nieuwe kunstmaan te hebben gelanceerd. Bijzonderhe den over de aard ervan werden ech ter niet verstrekt. bloemlezing van kreten van teleurstel ling. We besluiten deze met een opmer king van „vele leden". Zy wijzen er op, dat van Duitse zijde de onder handelingen kennelijk gevoerd zyn met de bedoeling er op strikt zake lijke wijze alles uit te halen, wat er maar uit te halen was en zo min mogelijk concessies aan de weder party te doen. In het normale, zake lijke verkeer tussen twee landen is een dergelijke houding wellicht aan vaardbaar. Nu het echter by de on derhavige onderhandelingen om ging, dat Duitsland er blyk van moest ge ven bereid te zyn de ontzagwekkende morele schuld, die het Derde Rijk op het Duitse volk geladen heeft, te erkennen en enigermate goed te ma ken. moet men de door de Duitse on derhandelaars gevolgde methode van bikkelhard zakendoen als uitermate teleurstellend karakteriseren. Op geen enkel punt is aan Nederland volledige satisfactie verleend". De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. heeft gisteren in Helsinki gezegd de Veilig heidsraad te zullen bijeenroepen om een nieuw mandaat voor Kongo te vragen, of minstens vernieuwing van het oude man daat. Op een persconferentie zei hij dat de VN niet het recht hebben gekre gen militaire operaties uit te voeren en dit ook niet zullen doen. De VN verblijven in Kongo om recht en orde en de eenheid van het land te be waren. De VN-strljdkrachten hebben het recht buitenlandse huurlingen te verwijderen. Het vraagstuk-Kongo is een finan cieel vraagstuk, zo zei hy. De maat schappijen Union Minière en „Tan- ganjika" hebben tijdens het Belgi sche bestuur aan de centrale regering in Leopoldstad hun geldelijke bij dragen betaald, maar sinds de Belgen zijn vertrokken, betalen zij deze aan president Tsjombe in Elisabethstad. Wanneer deze betalingen weer aan de centrale regerin^ worden gedaan, zou het vraagstuk zijn opgelost. „De heer Tsjombe is een onstand vastig man, en hetzelfde kan van zyn twee collega's Moenongo, die be weert minister van Binnenlandse Za ken van Katanga te zyn, en Kimba, die zegt minister van .Buitenlandse Zaken te zyn, worden gezegd. Ik heb getracht Tsjombe en de centrale re gering met elkaar te laten onderhan delen. maar zonder resultaat. Ik weet niet wat ik met zo'n stelletje clowns aan moet", aldus Oe Thant. (9tïc/ i Uit het Leidsch Dagblad van 1 24 Julij 1862: Men verzekert dat. tijdens het Japansch gezantschap aan de stad Leiden een be- zoek bragt, een aanzienlijke dame hetzelve een bijbel heeft aangeboden, hetgeen zij ivelwillend hebben aangeno men. (Advertentie) - Théatre dra- matique, onder dir. van Sterk, v. Ollfin en Harpels, staande op de Ruïne. Donderdag 24 Julij: en bruidspartij met hindernissen, kluchtspel. Aanvang ten acht ure.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1