Wonderlijke machines van ongeschoold arbeider H Nooit te maken? Kom er ACHT-er B B B Hill 0 0 E E PR fïj 1 0 B B P ff R ifei 0 B 0 E Ladderwedstrij d 1 EEN STRÜMTBOQR i i; i i i HOE WERKT HET! BEN ZOET: „Tasten in de mist naar de juiste plooi" N. 3 ff] ffl Ffl F II 1 ft Kom er ACHT-er Zaterdag 21 juli 1962 Pagina 4 „Een sloot was mijn scheerspiegel Ben het huis uit. Zijn vrouw gunde hy nog een zolderkamertje a f 4 per week, maar zelf bleef hy als landloper in de vrije natuur De 32-jarige Amsterdammer Ben Zoet kent ongetwijfeld de allerlaagste sport van de maatschappelijke ladder. Het ligt hem nog vers in het geheugen, dat hij een aantal jaren geleden te boek staand als ongeschoold arbeider zes weken lang in de openlucht in het Amsterdamse Bosplan sliep. „Ik voedde mij met wortelen en knolgewassen een sloot was mijn scheerspiegel Zijn leven scheen voorbestemd om volgens zijn eigen woorden „de mist in te gaan". Nu heeft hij inderdaad achteraf in letterlijke betekenis heel veel met mist te maken gehad. Want kort na de periode, dat hij achter een beschuttende haag rododendron- struiken sliep - de grens tussen enkele complexen tennisvelden en speelterreinen construeerde hij thuis een wonderlijke machine die alle huisgenoten met hem incluis in een ondoordringbaar mist gordijn hulde Machinekamer Het levenspad van Ben Zoet, dat in veel opzichten langs de af grond leidde, laat zich niet losmaken van de kunstvezelstoffen, die onder verschillende benamin gen (Terlenka, Draion, Orlon) be kend werden. Indien hij thans misschien niet qua machinepark, maar wel q.q. een weekproduktie vanl2 .000 stuks ten behoeve van een grote confec- tieindustrie de grootste rokken- permanentplisseerder van ons land is. dan kan gezegd worden, dat hij toch weer heel behoorlijk in de „maatschappelijke plooi" gekomen Is Maar hij ging een weg van veel mislukkingen en bittere teleurstel lingen. De armoede was vaak zo groot, dat zijn vrouw huisraad en meubilair moest gaan verkopen om het vege lijf te redden Het maken van een permanent- rok met een plooihoudend lijnen spel (de dames blijven er, los van iedere mode, steeds naar vragen omdat plissee de overgang van tail le naar heup beter laat „vloeien" en bovendien altijd een „geklede" indruk maakt) is een kwestie van apparatuur, stoom en papieren pa tronen. Maar er heeft lange tijd rond het procédé een zekere geheimzinnig heid gehangen, die volgens de heer Ben Zoet nog niet geheel verdwe nen is Eén klomp roest et verhaal van deze opmerke lijke carrière begint met de ontdekking van een tot een klomp roest geworden toestel. Va der Zoet, die in stofknopen, cein tuurs en verdere garnituren han delde zijn zoon was compagnon in het kleine bedrijf herkende een antiquarische plisseermachine van Parijs makelijk, die uit om streeks de eeuwwisseling dateerde en op gas werkte. De koop werd voor f 150 gesloten en na een zand straatbehandeling en het ombou wen op elektra, konden zij wan neer het toestel tenminste niet de fect was op bescheiden schaal een gewoon platplissé maken. Maar wollen stoffen, die onder de enkele verwarmde wals kwamen, kregen glansplekken. En de latere kunstvezelprodukten, die het woord „permanentplooi" op veler lippen brachten, gingen in het Parijse ma chine bubbelen In die dagen ging het uitvinders- bloed bij vele mensen koken, want het „hoe en wat" voor damesrokken was maar niet goed aan de weet te komen, zodat men zelf naar „nood oplossingen" ging zoeken. Vader en zoon Zoet bestelden vaak allerlei overbodige zaken om met grote speurogen, wachtend bij de een of andere toonbank, te doorgronden hoe een ander het deed. Maar uit de vele indrukken van grote stoomwolken en mensen met verbrande vingers liet zich weinig opmaken Tenslotte gingen ze ook „aan de kook", dwz. er werd een wasteil op het gas in de keuken gezet, waarin een eerste rok rustend op een paar stenen boven het water en in een zelf-vervaardigd papieren pa troon met plissé vouwen gerold de stoomdoop onderging. Het resultaat liet zich-tenminste voor de toenmalige wollen stoffen als bevredigend aanzien. De volgende stap was het in el kaar knutselen van een stoomkast met een industriebrander, waar mede een uurproduktie van 610 rokken gehaald kon worden. Maar.... de magere winst werd vaak afgeroomd door boze dames, die schadevergoeding eisten wegens onherstelbare waterkringen of het zgn. „bloeden" van verfstoffen. Het patronenpapier baard de meeste zorgen, want dit moest en dit moet het alles nog kleur- en sulfiet-vrij zijn, alsmede zyn stijve structuur bij het proces behouden. „We hebben beleefd, dat papier, waaraan niets bijzonders te zien was, vele witte rokken bezaaide met rode adertjes. Die verdwenen zelfs niet in bleekwaterslechts de stof rotte weg Zo leefde de familie Zoet btf stoom en nog eens stoom in vele angsten. In een presscooker wer den monstertjes stof vooraf ter keu ring gekookt en wanneer deze er niet waren, ging menige rok onder van het bekende toneelstuk „Op hoop van zegen" in behandeling „De intuïtie om een stof dadelijk Op het oog te testen, zoals ik nu doe, moest nog groeien. Ik weet thans: dit lila niet.... en dat lila wèl". De zaken liepen in ieder opzicht miserabel. Op een gegeven ogen blik nam Ben Zoet de „winst" van het bedrijf, terwijl vader aanklop te bij Sociale Zaken en hierdoor meer te verteren kreeg dan zijn zoon Het zou een wonder zijn, indien deze mistige situatie ook niet tot huiselijke moeilijkheden geleid had. Op een der dieptepunten van de verstandhouding met vader vluchtte zes weken „pension" Bosplan kwam hy als verloren zoon thuis en overtuigde zijn vader, dat er nu „iets groots" gebeuren moest Inderdaad ontstond er al vrij spoedig tenminste naar de uiter lijke vorm een heel groot ding, dat veel leek op het hart van de machinekamer van een stoomschip. Een resuachtige pijpleiding van 15 meter voerde de tuin in en de po litie kwam waarschuwen, dat er niet „zomaar" een industrie ge vestigd mocht worden Ben Zoet zei ons, een mouw op stropend: „Kijk hier al die wit te strepen op mijn pols zijn brand wonden. De stoomketel, die bereik baar was via een ijzeren trap, was immers afgedekt met een zware deksel, die haast niet op te tillen was. De toestand was toen wanho pig. De kalklaag liet van het pla fond los het hele huis kreeg vaak een stoombad, want de vei ligheidsklep had nog wel eens ku ren of er was een lek in de leiding het behang liet los. Vader, die tegen de 60 liep, kon het moeilijk meer aan en riep( „Hier wordt alles verwoest, wat ik in myn leven heb opgebouwd „Hij had toen niet helemaal on gelijk. Het condenswater liep vaak uit de afvoerpijp terug in de ketel en we begrepen maar niet, waar dat water vandaan kwam Er waren trouwens nog meer on begrijpelijke zaken. Want de pere en appelbomen in de tuin, in de bloesemtijd rijkelijk gestoombaad, droegen in het najaar (zo omstreeks de tyd, dat vader en zoon beide na zes maanden stoom-ellende en droog brood eten de volkomen mis lukking aanvaardden) rijkelyk veel vruchten. Een onderneming in stoomapparaturen, die de destijds geleverde onderdelen wel tegen sloopprijs terug wilde nemen, moest bekennen, dat alle kuren van de uitvinding voor haar ex perts volkomen onbegrijpelijk" waren Wie had de strijd niet gewonnen gegeven? In elk geval niet Ben Zoet, die met het weinige terug ont vangen geld en de nodige betalings voorwaarden zich hierna in het be zit stelde van een eerste heuse in stallatie een elektrische stoom kast die juist in die dagen aan de markt kwam. Maar de zorgen waren nog allerminst voorbij, want de handleidingen bleven vaag en de weerbarstige papierpatronen, die een zaak van eigen beheer bleven, veroorzaakten heel wat hoofdbre kens Maar Ben Zoet won het vertrouwen van een grote confec tiefabriek, die zei: „We zullen u 20 mille geven De grofe verrassing in de gelukkige dag kwam, hy zijn vrouw als bel< voor haar trouwe werk aan dat beloning zyn zijde op haar verjaardag een bijzonder geschenk wilde aanbieden. „Kom maar mee naar huis het wordt de verrassing van je le ven Maar bij de nieuw ge- installeerde werkplaats gekomen, die by hun woning gevestigd was. kregen deze woorden een totaal an dere betekenis: dcor vonkoverslag der warme elementen op de papie ren patronen was brand uitgebro ken. De brandweer kon niet. voor komen, dat met. één slag alles weer vernietigd werd. Hoewel de verze kering de schade dekte, volgde weer een zeer moeilijke tijd Maar ben Zoet is er verheugd over. dat de nutteloze Parijse ma chine, die elders opgeslagen werd. gespaard is gebleven. „Ik zal het ding nooit verkopen, want het is een brok van myn le ven geworden. Er zitten voor my teveel herinneringen aan vast. JAAP STIGTER T. T V - - v Ben Zoet en vrouw... kinderziekten papieren patronen zijn verleden tijd Onze bridgeriibriek Bridgevraag dezer week: (Zuid) Sch. H, 10. 8, 7, 5, 4: Ha. A, 8. 6; Ru. 10. 9, 6, 3; KI. Noord is gever, nz staan kwetsbaar. Noord opent met 1 Sansatout (16-18 pun ten en SA verdeling), oost past. Wat moet zuid doen in een viertallenwedstrijd robberbridge»?? Antwoord elders. Bij zeker de helft van de spellen waarin iemand down gaat, hoort men na afloop de opmerking dat het contract „nooit te maken was". Het slachtoffer wil daarmee te ken nen geven, dat zijn speeltech- niek niet voor verbetering vatbaar was en dat hij bepaald de béste kansen heeft genomen. Reeds vaker zei ik in deze kolom, dat bridge in vele op zichten een kansspel is wat betekent, dat men in een be paalde situatie de meest kans rijke actie moet zien te bepalen. Dit betekent óók, dat men de plank wel eens misslaat en dat men het met open kaarten ongetwijfeld beter had kunnen doen. Het onderstaande spel kwam voor tijdens een Amerikaans bridgebe- zoek aan Amsterdam. Het dreigde de geschiedenis in te gaan als „nooit te maken" doch bij na dere beschouwing bleek er nog wel wat over te zeggen: Sch. H 8 5 2 Ha. A 9 6 A 7 3 B 9 2 Sch. V 10 6 Ha. 8 5 4 3 Ru. H 9 5 KI. 6 5 4 3 Sch. A 9 4 Ha. H V B Ru. B 5 2 KI. A V 10 8 Zuid, als kwestbare gever, opende met 1 Sansatout, west paste en noord maakte er 3 SA van, waar mee het biedverloop op snelle wijze goed was beëindigd. West speelde ruiten 6 voor, op ta fel (noord) werd een kleine gelegd, oost maakte ruitenheer en speelde ruiten na. Nz lieten de tweede rui tenslag óók lopen, doch west (die met ruiten 10 had overgenomen) speelde ruiten na zodat noords rui tenaas in slag 3 verdween. Het was onvermijdelijk, dat zuid de klaveren moest aanvallen om zijn contract te maken, doch toen klaverenheer mis bleek te zitten en west dus aan slag kwam ging zuids illusies in rook op: één down. Zuid annonceerde, dat het contract bij uitkomst in ruiten niet te ma ken was en voorlopig stemde iedereen daarmee in. De goede spelers onder U hebben natuurlijk reeds gezien, dat zuid het contract wint als hy in slag 1 in noord direct ruitenaas neemt. Komt west hierna met klaveren heer aan slag. dan „blokkeert" de ruitenkleur, daar oost met de heer aan slag komt en geen rui ten kan vervolgen. Evenmin helpt het oost, als hij in slag 1 ruitenheer weggooit onder het aas: west komt aan slag en daar zuid nu ruiten- boer nog heeft, helpt het west niet of hij ruiten, dan wel iets anders speelt. Als een goede bridgeleraar zo'n spel aan zijn leerlingen uitlegt, volgt altijd de vraag uit de klas „hoe kan men nu weten, dat men direct rui tenaas nemen moet?". Het antwoord moet dan luiden, dat zuid dit niet kan wéten, doch dat hij zo moet spelen omdat die speelwijze (met dichte kaarten) de grootste kansen biedt. Heeft west slechts vier rui ten, dan kan zonder schade in noord onmiddellijk ruitenaas worden ge nomen heeft west er vijf of zes dan kan de blokkade ontstaan zoals boven werd aangegeven. Onmiddellijk rijst natuurlijk een tweede vraag: „Maar doet zuid het niet juist fout, als de westspeler oorspronkelijk in handen had rui- te Heer, Vrouw, 8, 6, 4? Want al6 noord dan direct ruitenaas neemt gaat zuid roemloos down, terwijl hy het spel had kunnen winnen, door in slag 1 de ruiten 6 naar de rui- tenboer te laten lopen!". Het goede antwoord luidt: „In derdaad gaat zuid dan down maar aangezien de kans op Heer vijfde of Vrouw-vijfde tweemaal zo groot is als de kans op Heer-Vrouw vijfde bij west, moet zuid op de eer ste kans spelen". Als U dit begrijpt en kunt toe passen, ligt de weg naar de mees terklasse voor U open. H. W. Filarski Antwoord op bridgevraag dezer week: Puntentellers zullen vaststellen, dat nz slechts 23-25 punten aan hoge kaarten kunnen hebben, zo dat de manche twijfelachtig is. Een betere waardering is te zeggen, dat noord kracht in alle kleuren zal hebben, zodat zelfs tegenover een vrij ongunstige minimale SA een eindbod van 4-schoppen kansrijk moet zijn. Vandaar dat 4 schoppen een grote winnaar van dit concours is en alle overige biedingen vér achter zich laat met „3 schoppen" (mits gebruikt als limietbod) op de tweede plaats. Noord had: Sch. A, 9; Ha. H. B. 7; Ru. H, V, 8; KI. H. 10, 8, 4. Nz verloren slechts één troef- slag en twee ruitenslagen maar zuid had slechts drie schoppen geboden en noord had daarop gepast. Moraal voor zuid: laat niet aan je partner over, wat je zelf kunt doen. S^6 flULOx G~0 <3"c> ct?'rP. VflJLV Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Onze schaakrubriek Opgave 107 (Aitken-Keffer. Lon den 1952) Wit: KglDf4; Tal en dl: Lel en g2; Pc3 pionnen a2, b2. c2, f2, g3, h2. Zwart: Kg8; Dd7; Tb8 en e8; Lg7; Lh3; Pe5. Pionnen a7, f7, g6, h7. Zwart geeft mat in vier zetten: 1. Dxdlt, Pxdl: 2. Pf3t, Dxf3; 3. Telt, Lfl; 4. Txfl mat. Opgave 108 (CarlosDalz, Phi- lippynen 1947). Wit: Kgl; Del; Tal en f 1Pe5 en g3; pionnen a2, b2, c2, e3, f2, g2. Zwart: Kc8: Dg4; Td8 en h8; Lf8; Pe4; pionnen a7, b7, c7, f7, h3. Zwart geeft mat in drie zetten. 1. Dxg3, fxg3; 2. h2t, Khl; 3. Pxg3 mat. Opgave 109: Wit: Khl; Da7; Tgl. Lg2; pionnen a6. h3. Zwart: Kh7, Dg3, Lg8; pionnen f5. g6, g7. Zwarts beste zet is 1. Ld5! Opgave 110: Wit: Kgl, Df3, Tal en bl, pionnen e3. f2. g2. h2. Zwart: KgS. Dc2, Ta2 en f8, pion nen f7, g7 en h7. Zwarts beste zet is 1. Db2! Opgave 111. Wit: Khl, Df2, Te2, Ld4, pionnen f4. g2. h3. Zwart: Kh7, Dg6, Te8, Lc6, pion nen b7, f6, g7, h5. Zwart aan zet, wint: 1Dxg2; 2. Dxg2, Txe2. Opgave 112. Wit: Kgl, Db7, Tc7, pionnen a2, b2, d4, e3, f2, g2, h2. Zwart: Kh7, Dd7, Td5, pionnen a7, e6. f5, g7, h6. Zwart aan zet, wint: 1Tc5! Opgave 113. Wit: Kg5; pionnen g2. h2, h7. Zwart: Kf8, Tc4, pionnen a6, b5, d5. g7. Zwart aan zet, wint. 1Th4!2. Kxh4, g5t; 3. Kxg5, Kg7, enz. Opgave 114. Wit: Ka3; pionnen a2. b5. a6. Zwart: Kd3, pionnen a7, b6. Wit aan zet, wint: 1. Kb4, Kd4; 2. a4, Kd5; 3. a5, bxa5; 4. Ka4! (niet Kxa5 wegens Kc5 en remise) Kc5; 5. Kxa5, K6. b6 enz. De stand na deze serieopgave is nu: M. D. Bergman 75 (I); D.Hoek 74; J. Bonsel 68; D. Kwee Swan Liat 67; C. J. Hakemulder 50; H. Slegtenhorst 39; C. Witteman 32; N.N. 27; A. Spierenburg 26; J. v. d. Eikhof 21; G. J. van Dinel 20; J. A. Duiser 16; P. Lincewitz 9; J. Be- kooy 8; J. Barendse 7. Door een abuis onzerzijds ont ging de heer Bergman een vorige maal de hem toekomende prijs; deze is hem dus thans ten deel gevallen. De volgende rubriek met opgaven voor de ladderwedstrjjd zal in sep tember verschijnen. G. CHOCHOLOUS I i b cd e f g h Wit geeft mat in één zet! B H. FINKER Ru. KI. Sch B 7 3 Ha. 10 7 2 Ru. V 10 8 6 4 KI. H 7 w o Eigenlijk is hetgeen boon maar een, door perslucht gedreven, slagwerktuig: een pneumatische hamerbeitel. De perslucht wordt geleverd dooreen luchtpomp, gekoppeld op een dieselmotor. Er zijn ook roterende pneu matische werktuigen. Deze hebben een excentrisch draai- ende zuiger, in beweging ge bracht door de perslucht.die de ruimte tussen huis en zuiger I steeds zo groot mogelijk tracht te maken. De perslucht komt door de omloop kanalen ook achter de grote zuiger Er blijft slechts druk op de kleine zui ger die.naar,links gaat. 3"! De grote zuiger geeft de uitlaat- poort vrij; de druk ter plaatse valt weg en even later gaan de zuigers weer naar rechts. a b cd e fgh Wit geeft mat in één zet. Oplossingen: A. De stelling is niet mogelyk, n.l. wit moet, gezien de pionnenformatie, zeven maal gesla gen hebben, maar zwart heeft nog tien stukken op het bord. Een van deze zwarte stukken is dus teveel op het bord. Welk stuk ook van het bord wordt verwijderd, dan volgt mat in één zet. B: Uit de stelling blijkt, dat Th3 nog niet gespeeld kan hebben. Ook kunnen de zwarte torens niet door pionpromotie zijn ontstaan, daar alle zwarte pionnen nog op het bord staan. Een van de torens moet dus op h8 terug geplaatst worden. Hier op volgt Ph6 of Le6 mat. 1. schoorsteen links 2. hoge hoed is lager 3. voordeur is gebogen 4. hoofd voor raam 5. één wacht minder 6. slip loper is langer 7. wiel karretje 8. stoeprand links ontbreekt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14