SOEBANDRIO SPRAK MET DR. VAN ROIJEN Kennedy zoekt groter steun in het congres DAKREPARATIE MARSEILLE ONDER TERREUR VAN FRANSE REPATRIANTEN Na kort overleg met Dean Rusk Geen cassatie voor Reydon en De Jager 1 Stout stuk: de president zet zijn prestige op het spel ZWART Familie heeft nu in Moskou gratieverzoeken ingediend WEERBERICHT Atlas-raket onderschept door afweer Maandag weer kernexplosie in de ruimte Senaat contra atoomplannen van De Ganlle Vrouw gedood door trein Politie versterkt door komst van duizenden gardisten (§uc/ teuws Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 20 JULI 1962 No. 30708 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dr. Soebandrio, dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft volgens het Amerikaanse persbureau United Press International reeds gistermiddag in Washington een ontmoeting gehad met de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Alles is gedaan om het gesprek tussen de beide delegatieleiders geheim te houden. De besprekingen zouden waarschijnlijk vandaag worden voort gezet. Dit contact zou dan plaats hebben D E> I I gehad aan het einde van een dag, ÏjII JXliSn J waarop dr. Soebandrio grote activi- J teit aan de dag zou hebben gelegd. Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden be richten, landde de Indonesische mi nister gistermorgen tien over zeven in Amerika. Hij zei „zonder vooroor delen" naar Washington te zijn ge komen. Meteen na zijn aankomst is Soe bandrio zo meldt onze correspon- den in Washington aan de slag gegaan. In de ochtenduren heeft hij langdurig geconfereerd met de Indo nesiërs. die tot dusverre het voor overleg hebben gevoerd. Volgens Zain heeft dat plaats gehad in „geen kou de. maar een vriendschappelijke" at mosfeer. UZ TAYLOR wag Egypte niet binnen De Amerikaanse filmactrice Eliza beth Taylor wordt in Egypte als „on gewenst" beschouwd en mag het land niet binnenkomen met de groep Ame rikanen die dezer dagen in Egypte zal aankomen om daar de laatste opnamen voor de film „Cleopatra" te maken. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft de actrice vorig jaar deelgenomen aan een propa- ganda-actie voor een Israëlische le ning en heeft zy bij haar huwelijk met Eddy Fisher het joodse geloof aangenomen. Zeven dieven van griesmeel in Oran terechtgesteld Z*ven mohammedanen, die zondag op heterdaad betrapt werden by het stelen van z.akken met griesmeel in de haven van Oran, zijn ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Deze terechtstellingen z'jn een uit vloeisel van de wens van het Alge rijnse bevrijdingsleger met kracht op te treden tegen de plunderingen en zwarte markt die nog in Oran voor komen. Oran, een maand geleden nog een dode stad, geraakt langzamerhand weer uit de chaos en het leven her neemt zijn loop, ondanks het feit dat een groot aantal winkels nog geslo ten is. Herhaaldelijk antwoordde hij op vragen „Eerst wil ik met dr. Van Roijen praten". Daarvoor had hij toen nog geen afspraak. In het Nederlandse kamp is men overigens wat minder optimistisch dan in het Indonesische. Misschien kan men beter zeggen: de Neder landers zijn wat voorzichtiger en wensen niet te grote verwachtingen te wekken. Malik had de duur van de overdrachts-periode het enige obsta kel genoemd, het enige punt waar over men het nog eens moest wor den. Doch van Nederlandse kant noemde men deze kwestie één van de obstakels. Wel was men het er aan Nederlandse zijde over eens dat de atmosfeer bijzonder goed was. Dat had men ook in maart gezegd, maar in maart had Malik veel minder rui me volmachten gehad dan thans het geval is. Om twaalf uur werd Soebandrio door Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ontvangen. Ook Zain, de Indonesi sche ambassadeur in Washington, was bij dit gesprek aanwezig. Het overleg duurde slechts veertig minu ten. Het kon niet veel langer zijn, want Dean Rusk had het gisteren erg druk. Gisteravond is hij naar Ge- nève vertrokken. Bovendien had Soe bandrio afgesproken, dat hij om één uur in de Indonesische ambassade zou lunchen met Ellsworth Bunker, de Amerikaan, die zoals bekend offi cieel door Oe Thant is verzocht als derde partij op te treden bij het vooroverleg Men kan er zeker van zijn, dat zo wel Rusk als Bunker al het mogelijke heeft gedaan Soebandrio aan te moe digen tot het streven naar een ver gelijk. Bij zijn aankomst te Washing ton heeft Soebandrio zelf de indruk gewekt optimistisch te zijn over de gang van zaken. Voorzichtig Toen Soebandrio uit de kamer van Rusk kwam, verklaarde hij gesproken te hebben over het plan-Bunker en over sommige aspecten van de ten uitvoerlegging van Bunkers voorstel len. Erg mededeelzaam toonde hij zich echter niet. Enige kans op lager belasting (Van onze Amerikaanse correspondent) Tegen een natuurwet kan de mens niet veel doen. Maar presi dent Kennedy is zo moedig, dat hij dit najaar in wil gaan tegen 'n soort politieke natuurwet, die men in Amerika kent. Het is re gel. dat - halfweg tussen 2 presi dentsverkiezingen - de partij van Amerika's president achter- Berkelse arts in cassatie De Berkelse arts heeft cassatie aan getekend tegen het arrest van het Leeuwarder Gerechtshof, waarbij hij wegens moord op zijn medegevan gene A. Lodder tot levenslange ge- vangenisstraf werd veroordeeld. Voor de Hoge Raad zal de Haagse advo caat mr. F. H. Piket in deze zaak I pleiten. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat men dezer dagen in Den Haag bericht heeft ontvangen van de ambassade te Moskou, dat het opperste gerechtshof van de Sowjet-Unie een cassatieverzoek van de Nederlanders E. Reydon en L. de Jager van de hand heeft ge wezen. Zoals bekend, zijn de twee Nederlanders vorig jaar door een militaire rechtbank te Kiew tot dertien jaar vrijheidsstraf veroordeeld wegens spionage, welk vonnis later is bekrachtigd door het militaire college van het opperste gerechtshof te Moskou. De familie van de twee Nederlanders heeft na de afwijzing van het cassatieverzoek dezer dagen een verzoek om gratie ingediend bij de voorzitter van het presidium van de opperste Sowjet, de heer Brezjnjov. IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met on weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het, alge meen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STR ANDVERWACHTING Achter zwak regenfront, dat nu we» trekt, zijn morgen opklaringen te verwachten. Echter nog wel een kleine kans op een bui. Matige wind uit zuidelijke richting. Overdag 18 tot 2o graden Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: wisselend bewolkt met onstabiele luoht, waardoor buien kans aanwezig blijft. 21 JULI Zon op; 4.44 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 23.07 uur: onder: 9.39 u. Hoogwater te Katwijk te 5.13 en 18.17 uur: laagwater te 1.40 en 14.03 uur. Gevangenen in goede welstand De woordvoerder in Den Haag heeft gezegd geen commentaar op de af wijzing van het verzoek om cassatie te kunnen geven. Op een vraag of de Nederlandse ambassade nog contact met de gevangenen heeft gehad, deelde de woordvoerder mee dat er op 10 juli. toen de beslissing op het verzoek om cassatie nog niet bekend was, een ontmoeting in Moskou is ge weest. De gevangenen verkeerden in goede welstand. De voeding en de overige behandeling waren goed te noemen. Zy ontvingen de brieven en de pakjes, die door de familie werden verzonden. Teleurgesteld In Haagse kringen toonde men zich echter wel teleurgesteld over de afwijzing van het cassatieverzoek. Men had gehoopt dat na de recente vrijlating van een viertal tot min stens even lange straffen veroordeel de Duitsers, die in de Sowjet-Unie gevangen zaten, ook jegens de twee Nederlanders een mildere houding aangenomen zou worden, hetgeen ongetwijfeld zou hebben bijgedragen tot verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie, die, zoals bekend, thans niet door ambassadeurs over en weer vertegen woordigd worden. uitgaat in het congres. Kennedy heeft echter grote behoefte aan meer medestanders in het Kapi- tool. Vandaar dat hij zijn eigen prestige op het spel gaat zetten en een intensieve campagne wil gaan voeren voor de Democrati sche partij. Sedert president Wilson bij een dergelijke poging in 1918 een zware nederlaag leed, heeft geen Amerikaanse president zich gewaagd aan dit stoute stuk. Het Departement van Handel heeft juist bekend gemaakt, dat het herstel van de economie minder krachtig is dan men eerst meende. Kennedy had zich tot doel gesteld om het bruto nationale produkt voor geheel 1962 op te voeren tot 570 mil jard dollar, maar de cijfers over de eerste drie maanden van 1962 maken het geheel onwaarschijnlijk, dat dit doel zal worden bereikt (het bruto nationale produkt is de waarde van alle goederen en diensten voortge bracht in de Amerikaanse economie). In vele kringen is men van oordeel, dat de economie een of andere flinke injectie moet hebben. Meer en meer hoort men in Amerika spreken over het gunstig effect, dat belastingver- I laging teweeg zou kunnen brengen. De Kamers van Koophandel voelen daarvoor en ook in vakverenigings kringen zou men zulk een maatregel I toejuichen, zelden kan een regering, deze twee extreme groepen door de zelfde maatregel tevreden stellen! Bijna op al zijn persconferenties heeft. Kennedy de laatste tijd een vraag gekregen over een eventuele belastingverlaging. Tot nu toe heeft hij daartoe echter niet besloten. Waarom niet? Voor en tegen Ten dele door zijn eigen conserva tieve instelling tegenover dergelijke fiscale maatregelen. Maar toch ook, omdat het misschien wel gelukken zou, maar toch uiterst moeilijk zou zijn om een wet tot belastingverla ging door het Congres te krijgen. Twee partijgenoten met veel macht Senator Byrd van Virginia en Wil burg Mills in het Huis zijn ge zworen tegenstanders van belasting verlaging. Zij hebben grote invloed in commissies, c'ie bij zulk een wetge ving betrokken zouden zyn en voor Kennedy, die toch al zoveel moet worstelen met het Congres in deze maanden, is een nieuwe ronde aller minst aantrekkelijk. Een intercontinentale raket van het type Atlas, opgelaten in Califor- nië, is gisteren onschadelijk gemaakt door een via radar bestuurde Nike- Zsus-afweerraket, die werd gelan ceerd van een eiland in de Stille Oceaan, meer dan 7000 km verwij derd van het punt van lancering van de intercontinentale raket. De Atlas kan een snelheid bereiken van 29.000 km per uur. Het departement van Defensie zei I niet met zoveel woorden, dat de At- I las is verriieFigd. Dit zóu echter het geval geweest zijn, als men de Nike- Zeus van een kernlading had voor zien. Het was de eerste geslaagde on derschepping van deze aard. Toch kan de president op het laatste moment nog wel besluiten, dat belastingverlaging, zowel econo misch als politiek een noodzakelijk- heid is. En in dat geval zal hy op nieuw de strijd met het Congres aan binden en waarschijniyk ook wel kunnen winnen. Voor Congresleden, die herkozen willen worden, is dit tenslott' toch wel een heel aantrek kelijke maatregel om te steunen! Maar, zoals gezegd, de president heeft meer dan genoeg van dat ge- strubbel met het Congres. Bijna al zijn voorstellen van binnenlandse aard bleken kansloos. Vandaar, dat hij dit najaar een campagne wil voeren ten bate van vooruitstrevende democraten. Het is namelijk niet zozeer een tekort aan Democraten waar de president mee tobt, maar een tekort aan Democra ten met vooruitstrevende inslag. Dit afgelopen jaar heeft de conservatie ve vleugel der Democratische partij opvallend veel samengewerkt met de conservatieve Republikeinen en die coalitie moet Kennedy thans ver zwakken, wil hij zyn plannen kunnen uitvoeren. Het zou byna een wonder zyn als hij zou slagen, maar hy durft het risico aan. Amerika is voornemens weer een kernproef op grote hoogte (buiten de dampkring) te nemen en wel op maandag a.s. De kernbom zal tot ontploffing worden gebracht boven John ston Island in de Stille Oceaan. zoals ook vorige week het geval was. Het bericht hierover is. om in stijl te blijven, radiotelefonisch via de Telstar-satelliet van. New York naar Londen over geseind. De Franse Senaat heeft met 164 tegen 61 stemmen de ontwerp-begro- ting, waarby o.m. gelden worden gevraagd voor de bouw van een fa briek voor het afscheiden van isoto pen in Pierrelatte, verworpen. De begroting zal thans opnieuw door de Nationale Vergadering moe ten worden behandeld. Bij de behan deling ervan in eerste lezing door de Nationale Vergadering, begin de zer week, kreeg een door de oppo sitie ingediende motie van wantrou wen tegen de regering een onvol doende meerderheid om de regering ten val te brengen, hetgeen auto matisch inhield dat de begroting als aangenomen moest worden be schouwd. Nu de Senaat de aanvullende be groting heeft verworpen, heeft de regering een gemengde commissie, bestaande uit een gelijk aantal le den van Nationale Vergadering en Senaat, byeengeroepen. Zy heeft In het conferentieoord Woud- schoten werd dr. H. W. Tilanus gisteren gehuldigd in verband met zijn veertigjarig lidmaat schap van de Tweede Kamer Minister Toxopeus hing het ju bilerende Kamerlid de versierse len om van het Commandeur schap van de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De 70-jarige mevrouw A. M. Fuse lier-Spin is gisteren in Losser by haar woning door een goederentrein gegrepen en korte tyd later overle den. Het ongeval gebeurde, toen de vrouw de'spoorbaan overstak. Vol gens de politie te Losser is zij, toen zij de trein zag naderen, vermoede lijk door de schrik blijven stilstaan. De juist naderende goederentrein die eenmaal per dag door het plaatsje rydt kon niet meer tydig stoppen. De spoorbaan, die dwars door Losser loopt, heeft geen officiële overgang, doch de inwoners stappen meestal over het circa 30 cm hoge muurtje heen om zo de baan over te steken, zo vernamen wü van de politie. Goeclerentarieven van N.S. omhoog Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat aan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen toe stemming is verleend over te gaan tot verhoging van de sedert 1 april 1957 geldende tarieven voor het ver voer van stukgoederen en wagenla dingen. Het is de bedoeling, deze verhoging op 1 september a.s. te doen ingaan. De reizigerstarieven onder gaan geen wyziging. daartoe volgens de grondwet het recht als er verschil van mening tussen de beide Kamers bestaat. Het wordt onwaarschynlyk geacht, dat deze commissie het eens wordt. Maandag worden de conclusies van de gemengde commissie in de Na tionale Vergadering besproken. De Franse supertanker ,.Si- tala die gisteren bij het binnen varen van de Nieuwe Waterweg ten noorden van Hoek van Hol land aan de grond liep. is gister middag door negen slepers los getrokken. (Luchtfoto ANP) Dit nummer bestaat alt 18 pagina's (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft 2.500 republikeinse gardisten naar Marseille gestuurd om daar de politie te versterken, die elke dag wat meer moeite ondervindt om in die stad de gerepatrieerde „zwartvoeten" uit Algerije in toom te houden. Overvallen op banken, messentrekkerij, kneed- j bomexplosies, moorden, chantage en ook branieschopperij als ketelmuziek-concerten cn claxonsignalen op de morsetekens van j ,,Algérie Fran^aise" zijn daar sinds enkele weken aan de orde van de dag en vooral van de nacht. Om een nieuwe O.A.S.-terreur tijdig de kop in te kunnen drukken, heeft de regering nu dus de vinnigste elementen der veiligheidstroepen naar die stad gediri geerd. te vestigen waar zij willen. Het ziet er nu echter naar uit. dat dit liberale beginsel in de Franse praktijk niet biyvend kan worden toegepast. De autoriteiten maken al toespelingen op de Westduitse maatregel vluchte lingen uit de Oostzone te leiden naar gebieden waar werkgelegenheid voor hen bestaat. Die werk- en vooral woongelegenheid kan niet gevonden worden in Marseille, dat nu al met ettelijke tienduizenden „zwartvreten" zit opgescheept, en evenmin PariA, dat een tweede attractie vormt voor de repatrianten. Een andere maat regel, die ook al overwogen wordt, is speciaal de duizenden Franse ambte naren, die Algerije verlaten hebben, te bevelen naar dat land terug te keren, waar de Algerynse regering om hen zit te springen. In elk geval heeft de minister van Voorlichting, Peyrefitte, uit naam van de regering duideiyk verklaard, dat het repa triantenprobleem in de naaste toe komst vermoedeiyk met forse en autoritaire middelen zal moeten wor den aangepakt. Een duidelyke vin- gerwyzing aan het adres der „zwart voeten" (die noe altyd in groten ge tale naar Frankrük stromen) en van de activisten in het byzonder, dat Parys uit de Algerynse gebeurtenis sen der laatste jaren toch wel een paar lessen getrokken heeft. Verspreiding noodzakelijk Het is gebleken dat de meeste „zwartvoeten" (blanken, die al enige geslachten in Algrye hebben ge woond) er» weinig voor voelen zich bij aankomst in Frankryk ver van de Middellandse Zee te venvyderen en in Marseille, dat qua karakter en klimaat wel wat op Algiers gelijkt, voelen ze zich dan nog het beste thuis. Tot dusverre heeft de regering, die hen met ruime financiële toe lagen steunt, de repatrianten hele maal vry gelaten zich in Tankryk Uit het Leidsch Dagblad van 23 Julij 1862: In Moravië woont een boer, die 147 jaar oud is en zich nog eenige uren daags met veldarbeid bezig houdt. De pastoor nodigde hem ter maaltijd en zond een rijtuig, doch de boer bedankte voor het gerij en ve koos liever te loopen. De ingenieur M. H. te Charleroi iveet uit koper een metaal te vervaardigen, nauwelijks te onderscheiden van goud of zilverrekbaar en roestvrij. De prijs is slechts 15 fr. per Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1