Artiestengala in circuspiste BOEIENDE FOTO-EXPOSITIE Iw 11 ™or H^8 INTUNNELTJETENOOKDWIJK VAN oooh Duizenden misvormde kinderen door een Westduits slaapmiddel Hevig vuurgevecht bij Meraukes vliegveld Celstraffen geëist tegen wapenclieven Spuitmiddel tast bloembollen aan Beelden uit de dagen van weleer Deskundigen onderzoeken nu sS de kwestie van nalati glieid gebrekkige* kinderen te helpen. Raadsman: „Op Schiphol is het een hende Schade enkele miljoenen? Prinsessen op Sint Maarten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 juli 1962 Derde blad no. 30707 Gemeentemuseum Er was eens een Noordwijkse foto-amateur, die in een vuilnis bak een oude, vergeelde dorps foto 2ag liggen. Als zijnde waar deloos was het kiekje wegge smeten. Onze amateur zag het echter als een heilig relikwie. Ondanks de simpelheid vormde' het voor hem een rijk bezit, want op het fotootje vond hij histo risch dorpsschoon terug. 't Lijkt het begin van een sprookje, een sprookje dat ech- ter werkelijkheid werd. Uit de vondst in de vuilnisemmer van de heer A. G. van Asten, groei- de namelijk in de kring van de plaatselijke amateurfotografenver- eniging de gedachte aan een cxposi- J tie „Noordwijk rond 1900", die tus- r; gen kerst en nieuwjaar een succes van formaat is geworden. Hier werd men geconfronteerd met de historie van het oude dorp, met veel wat reeds verloren was gegaan en niet veel wat dreigde verloren te zullen gaan. De foto-amateurs schudden Noordwijk wakker. Ingrijpende plannen om de bad plaats te moderniseren, maakten het noodzakelijk dat historisch waarde volle panden en oude dorpsgedeelten zouden gaan verdwijnen en dit alles was er de aanleiding toe, dat enkele prominente figuren de hoofden bij elkaar staken op het kantoor van notaris Pasma, en besloten tot de oprichting van een Genootschap Oud-Noordwijk. Die genootschap is gistermiddag met zijn aktiviteiten begonnen door het inrichten van een unieke ex positie van foto's en andere be zienswaardigheden uit lang ver vlogen dagen op een niet minder unieke plaats: de tunnel in het moderde badcentrum, dat in de omgeving van de Vuurtoren bezig is te verrijzen. Dit bijeen brengen van „oud" en .nieuw" bevat de sprekende symbo liek, dat de toekomst alleen een ge fundeerde verwachting biedt als zij de band met de historie behoudt. Burgemeester mr. G. F. W. van Berckel legde daarop nog eens de |nadruk, toen hij in zijn openings speech betoogde, dat geen enkele cultuur stand houdt als zij niet ver- |&nkerd is in de eigen geschiedenis. Hij prees het enthousiasme, waar- |mede het genootschap Oud-Noord wijk de zaken had aangepakt. Voor haar aktiviteiten ten behoe ve van het Anjerfonds had Noord- Iwijk een premie gekregen, en in J [overleg met de commissaris der Ko- iningin is besloten, aldus de burge meester, om deze premie ter beschik king van het Genootschap Oud- Noordwijk te stellen als eerste bij drage voor haar werkzaamheden. Onder applaus overhandigde mr. IVan Berckel het bedrag van f 250,- aan de voorzitter dokter J. van Nes. Deze memoreerde in zijn toespraak de oprichting en de taak van het Genootschap. Wij hebben grootse plannen. Eén er van is de inrichting van een museum, waar de foto's, historische voorwerpen en dergelijke ondergebracht kunnen worden. Bijzondere woorden van dank richtte hij tot de heer en mevr. Kok, die dag en nacht hadden gezwoegd om de expositie in te richten, tot Puck van der Zwan als expert op het gebied van klederdrachten en aan de heer Lampe voor het beschikbaar stellen van de poppen, die bij het uitstallen van de Noordwijkse kle derdracht gebruikt worden. Een compliment gold de heer Des- sing, de directeur van gemeentewer ken, voor diens werk aan de tunnel, die men thans kan bezichtigen door een bezoek aan de tentoonstelling „Oud-Noordwijk" te brengen. Na de toespraken bezichtigden de burgemeester, wethouder De Geus, de gemeentesecretaris, de heer B. Ike, verschillende raadsleden en an dere genodigden hetgeen in de tun- nei bijeengebracht is. Herinneringen zijn er aan de tijd, zameling, die in de tunnel te be- dai de boulevard nog een zandslag I wonderen valt. was. dat op de plaats van het Palace Behalve van de foto's kan men Hotel een dorpsherberg stond, de I genieten van talrijke fraaie scheeps- stoomtram langs de Huis ter Duin straat in de duinen haar eindhalte had, het strand vol stond met bom schuiten van Noordwijkse rederijen, de visserij in verleden en heden, strandtafereeltjes met zorgvuldig ge klede dames in vroeger jaren en de bikini van thans, zo miniem, dat de motten er de hongerdood in ster ven. Noordwijk-Bimien ls evenmin ver geten. Wij zagen fraaie opnamen van de oude molen en andere dorps beelden, zoals de wonderlijk slinge rende Oude Zeeweg met de iachtop- zichterswoning aan de „Oude Zan derij" op de achtergrond. En dit ls slechts een zeer beschei den bloemlezing uit de énorme ver modellen, de Noordwijkse kleder drachten, een echte ouderwetse stop- pelkist, een kaart van de kantoor- en visserij merken o.m. die van de voormalige Noordwijkse rederijen, een originele voetboog, waarmede Jacoba van Beieren omstreeks 1315 geschoten heeft op het Schuttersveld, destijds liggend nabij het tegenwoor dige Breloftpark, de klas van mees ter Bommel, hondjes, meegebracht uit Lerwick door de bemanning van bomschuiten, krabben en schelpen, te veel om op te noemen. Dc tentoonstelling „Noordwijk rond 1900" is van 18 juli-1 septem ber, met uitzondering van de zon dag, dagelijks geopend van 2-6 uur en van 8 tot 10 uur nam. De toe gang bevindt zich tussen de vuurto ren en het Zinger-hotel. Dames in oud-Noordwijksehet Genootschap Oud-N oord klederdracht op de tentoonstel- wijk in de voetgangerstunnel ling Noordwijk rond 1900" van nabij de Vuurtoren. Naar wij vernemen zal de schil derijencollectie van het Haagse Gemeentemuseum vermoedelijk met een bijzonder waardevol stuk wor den verrijkt door het legaat van dr. W. Moll, de in april overleden vroegere gemeente-archivaris van Den Haag. Dit legaat bestaat name lijk uit het schilderij van Vincent van Gogh, „Tuin te Arles", een doek van 91 bij 72 cm, dat in juli 1888 geschilderd werd. Dit schilderij ontstond in Vincents gelukkigste tijd, toen hij in Arles eindelijk de zuidelijke zon had ge vonden. die hem als in een roes het ene van kleuren laaiende schilderij na het andere deed maken. De kwel lende bezetenheid van later is hier nog niet aanwezig, de tuin met zijn kleurige bloemen is nog een onbe dreigd paradijs. Zelden heeft Van Gogh zo onbekommerd zijn intense vreugde in de weelderige natuur en in het schilderen met pure kleuren kunnen uitleven als in dit schilderij. Het is van een grote en tevens zeer gevarieerde rijkdom van coloriet, krachtig en toch ook teder, bloeiend in de spontane en soepele schilder wijze. Het zal een aanwinst voor het Gemeentemuseum, dat van Vincent van Gogh een viertal werken uit zijn Hollandse periode, een zelfportret en een boeket uit Parijs, alsmede het „Klaprozenveld" uit Auvers bezit. „ZELFS EEN SCHILDER KAN ZICH NIET ALLES VEROORLOVEN" De expositie van de 21-jarige Amsterdamse schilder Theo Nier- meyer, die van 21 juli tot 16 augus tus in het Internationale Studenten- centrum „De Drommedaris" te Enkhuizen zou worden gehouden, is door de culturele commissie van de ..Drommedaris" op het laatste ogen blik geweigerd „op grond van de overweging dat zelfs een schil der zich niet alles kan veroorloven" aldus deze commissie. De expositie van ongeveer 35 non- figuratieve schilderijen en tekenin gen van Theo Niermeyer is de afge lopen maand in het Anne Frankhuis in Amsterdam te bezichtigen geweest. Het was nog niet mogelijk een nadere argumentatie voor de plotselinge weigering van de expositie bij de culturele commissie te verkrijgen. De schilderijen zijn reeds van het Anne Frankhuis naar de Drommedaris ver voerd. v II* I I I aantal nauwelijks meer zal stijgen. heeft inmiddels verklaard dat al het Vele ouders weten niet dat de we tenschap zowel op het lichamelijke als het psychische vlak op dit punt allerlei mogelijkheden kent. aldus de minister, die er ook aan herinnerde dat ouders van gebrekkige kinderen aanspraak kunnen maken op financi. ële steun van de staat. Voorts zullen orthopedische instituten en speciale klinieken, die zich met het misvorm de kind bezighouden, worden uitge breid Minister Schwarzhaupt zei ten slotte dat volgens haar de verbreiding van het schadelijke slaapmiddel niet had kunnen worden voorkomen doo* andere bepalingen voor controle op de geneesmiddelen. Desondanks kon digde zij aan dat wordt overwogen deze controle uit te breiden. In dit verband is opmerkelijk dat het mid del in de Verenigde Staten geen scha de kon aanrichten, omdat het daar niet werd toegelaten op grond van vergaande controlebepalingen voor geneesmiddelen. Minister wijst op overheidshulp (Van onze correspondent in Bonn) Nog steeds gaat de stroom aan klachten voort tegen de producent van het Westduitse slaapmiddel Con- tergan, dat in Nederland en België onder de naam Softenon en In En geland als DIstival bekend stond. Vo rig jaar november werd dit preparaat uit de handel genomen, nadat de Hamburgse kinderarts Lenz een sa menhang had ontdekt tussen het gebruik van het slaapmiddel en ner veuze stoornissen bü volwassenen en vooral afwijkingen bij baby's, wier moeders het middel tijdens de zwan gerschap geslikt hadden. De kwestie of de fabrikant van het schadelijke H.A.L. gaat varen op Bremerhaven De Holland-Amerika Lijn gaat vol gend jaar. voor het eerst in het 89- jarig bestaan van de rederij, een Duitse haven opnemen in het vaar- schema van een van zijn passagiers schepen. Met ingang van 15 februari 1963 zal namelijk de 15.000 brt. me tende „Maasdam" (accommodatie: 871 passagiers» op de Transatlanti sche route niet langer Rotterdam als beginhaven hebben. maar Bre merhaven. De vaartijd zal dan één dag langer duren. Concurrentie-overwegingen heb ben geleid tot deze ingrijpende wijzi ging, die o.a. problemen met zich brengt ten aanzien van proviande ring en aflossing van de bemanning, zo vertelde mr. H. N. Dutilh, een der directeuren van de H.A.L. op 'n pers conferentie in de Maasstad. Als be langrijkste factor noemde hij de toe nemende betekenis van Duitsland als „toeristenmarkt", gekoppeld aan de typische voorkeur van de Duitsers trouwens ook van Amerikanen van Duitse afkomst om in een „eigen" haven aan boord te gaan of te de- barkeren. Maar ook het besluit van middel juridisch aansprakelijk kan worden gesteld is overigens nog open. Behalve juristen houdt zich ook een commissie van medici bezig met de vraag in hoeverre er sprake kan zijn van nalatigheid of zorgeloosheid bij de produktie. In West-Duitsland is het aantal geboorte-afwijkingen sinds 1959 met sprongen gestegen. In dat jaar kwamen slechts 0.27 op de duizend kinderen mismaakt ter we reld. In 1960 steeg dit aantal tot 1.6 per duizend, in 1961 tot 4.6! In sommige delen van het Rijn land was zelfs 1 procent van de nieuwgeborenen misvormd. In totaal zijn er waarschijnlijk 5.000 misvorm de kinderen ter wereld gekomen, waarvoor de schuld waarschijnlijk ligt bij Contergan. Van deze 5.000 bleven er 3.000 n leven. Daar het middel vorig jaar november uit de handel werd genomen verwacht men dat dit Pistolen Paaltje" volgt nog De strafrechtelijke nasleep van de wapendiefstallen op Schiphol die in het begin van dit jaar konden worden opgelost, nadat een onderzoek was ingesteld naar de herkomst van het pistool, waar mee de Italiaanse zakenman Bruno Colombo werd vermoord, heeft zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank afgespeeld. De twee Amsterdamse Schipholem- de Britse Cunard Line om haar I ployé's (24 en 21 jaar) die de diefstal- Transatlantische route te verlengen len va" oktober 1960 tot november naar Rotterdam is van invloed ge weest. De Holland-Amerika Lijn heeft de „verschuiving naar het oos ten" gevolgd, zoals mr. Dutilh het uitdrukte. 1961 pleegden hoorden gecombineer de gevangenisstraffen van een jaar met aftrek, waarvan 2 maanden voor waardelijk en een half jaar met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk tegen zich eisen. Tegen de voornaamste heler, een 42-jarige rechtskundig adviseur eiste de officier van justitie wegens opzet heling een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk. Tegen een andere Amsterdamse he- slechts „een meelopertje". Over de prijzen, die werden gemaakt voor de uit transitozendingen gestolen wapen liepen de meningen uiteen. Vol gens de voornaamste verdachte zou hij per pistool 20 tot 50 gulden heb ben ontvangen. Dit geld deelde hij met zijn collega. Geweren, die meer dan 1500 gulden waard waren, ver- kocht hij voor een briefje van hon derd. Tenminste dat zeiden de Schipholemployé's, maar de voor naamste heler, de rechtskundig-advi seur '„Ik ben gek op wapens") hield vol, dat hij er veel meer voor betaald had. Hij had volgens zijn zeggen nooit getwijfeld aan de verklaring, dat de pistolen van smokkel afkom stig waren. De pistolen en geweren werden doorverkocht aan „Pistolen Paultje" met een flink winstje. Bleef de heler ontkennen, de beida dieven bekenden vlot. De rechtskundige adviseur was pas na het bekend worden van de moord op Bruno Colombo, gepleegd met een f Ier, een 38-jarige filiaalhouder van wapen dat hij aan „Pistolen Paultje een wapenmagazijn luidde de eis- Het is er dan toch heus van ge komen, het Grand Gala des Artistes de Nedet landse tegenhanger van het vrijheidsdressuur even gemakkelijk onder de zweep als zijn Ramblers on der de dirigeerstok. Zanger Thom Kelling slaagde er roemruchte Parijse evenement, na'«Senla^e repeütlS in vier tal Her, belangrijkste gedeelte is een grote collectie foto's, bijna eens zo groot als op de kersttentoonstel ling te bewonderen viel, met heel wat vroegere dorpsfiguren. De reproducties van de oude kiek jes en prentbriefkaarten, zoveel nogelijk in combinatie met recen te opnamen van dezelfde punten, laten zien hoe Noordwijk van "een pittoresk vissersdorpje zich heeft ontwikkeld tot een mondaine in ternationale badplaats.-Een aantal markante punten zijn behouden gebleven, al is er veel moois in de ze halve eeuw verloren gegaan. waarvan de baten ten goede komen aan de armlastige vedetten van weleer. In Frankrijk vormt deze gala voorstelling door niet-circusartiesten een jaarlijkse traditie. In het begin van dit jaar werd het artiestengala reeds voor de 32e maal in het Parijse Cirque d'Hiver gegeven. Nederland beleefde in de afgelopen nacht de primeur van dit aan de Parijse voorstellingen ana loge liefdadigheidsfeest, waarvan de opbrengst bestemd is voor de prille stichting Blijvend Applaus", die behoeftige artiesten wil gaan steu nen. Ruim 1300 mensen hadden diep in hun beurzen getast, betaalden de for se toegangsprijzen (van tien tot vijf tig gulden) en hielpen aldus mee aan de poging om van dit artiestengala oolc in ons land een jaarlijkse traditie te maken. Ze hebben van hun nachtelijk bezoek aan Circus Boltini in Amsterdam geen spijt gehad. Verbluffend gemak De bezoekers hebben b.v. ervaren, dat de 25 leden van het Residentie orkest, onder leiding van André Lüs- ke een onvermoeibaar circusorkest, vormde en dat de actrice Coba Kel ling het als spreekstalmeesteres lang niet gek deed. En ook de overige pseudo-circusartiesten demonstreer den met verbluffend gemak, dat de overgang van de Bühne naar de piste niet zo groot is als menigeen misschien wel eens denkt. The Uden M asm an hield zes volbloed Friese- en zes glanzende Gelderse paaiden in by-olifanten in beweging te krijgen, televisie-omroepster Eliazbeth Mooij was te zien als hogeschoolrijdster, haar collega Ansje van Brandenberg liet haar pony voetballen, Christel (Mamaloe) Adelaar demonstreerde enkele „telepathische kronkels", Her- bert Joeks presenteerde een hyper- geheimzinnig illusionistisch nummer en de ruim 70-jarige hoboïst Jaap Stotijn en acteur Pieter Lutz tracht ten elkaar als muzikale Clown de loef af te steken. Draadnummer Zangeres Conny van den Bosch verscheen in de piste met kamelen, ezels en een lama, televisieregisseur Fred Oster vertoonde zijn kunsten in het draadnummer en jongleur Joe Andy deed hetzelfde in de trapeze. Opera-zangeres Wilhelmina Matthès hield een groot en een klein paard onder de zweep, en de twee wama's kwamen hoe kan het anders met een bijzonder lachwekkend clownsnummer, waarbij zij clown-as- sistentie kregen van Thom Kelling en Pieter Lutz. Het ging soms wat stroef, niet zo gesmeerd als de echte circusnummers, die in het program ma waren ingelast, maar de Biihne- artiesten kregen toch steeds de han den op elkaar en het circusorkest moest heel wat touchen voor leder een, die de piste kon verlaten. Jaarlijks Tony Boltini, die evenals alle me dewerkende artiesten na afloop in de bloemen werd gezet, voerde ter ver ontschuldiging aan, dat de voorbe reiding (ongeveer vier maanden) voor dit artiesten-gala eigenlijk te kort is geweest. „Volgende keer doen we het beter", beloofde hij en daar uit leidde men af dat het artiesten gala een jaarlijkse traditie zal wor den. Het liep al tegen vieren, toen de meesten van de ongeveer 1300 be langstellenden naar huis gingen, maar enkele honderden bezoekers bleven nog achter om deel te nemen aan het pistebal, dat voortduurde tot de zon op het punt stond haar eerste stralen uit te zenden. Hoeveel geld de pseudo-circusartiesten voor d e stichting „Blijvend Applaus" bij el- kaai hebben gebracht, zal pas vol gende week blijken. Dan is de recette precies berekend. Zaterdag brengt de VARA flitsen van het programma op het televisiescherm. In aanwezigheid gouverneur Platteel Gouverneur Platteel heeft dezer dagen zelf de activiteit van de Indonesische parachutisten in Nieuw-Guinea kunnen onder vinden. Enkele tientallen bollenkwe- kers van Breezand en omgeving zijn tot de onaangename ont dekking gekomen, dat een uit Engeland geïmporteerd spuit middel Reglone genaamd, dat door de Plantenziektekundige Dienst was goedgekeurd, de bollen aantast. Het middel dient voor het doodspuiten van aard appelloof. De kwekers gebruik ten het om het blad van hun bolgewassen te vernietigen. Het spuitmiddel was door de Plan tenziektekundige Dienst niet voor bolgewassen aanbevolen. Sommige kwekers zagen hun bollen- areaal voor 80 procent verloren gaan. De Plantenziektekundige Dienst te Lisse, die enkele mon sters van de aangetaste bollen onderzocht wees het spuitmiddel positief als de oorzaak aan. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Hoorn kon nog niet tot deze con clusie komen en acht het niet uit gesloten, dat het spuitmiddel door een samenloop van omstandigheden waarbij het weer een rol speelt, zulke funeste gevolgen heeft gehad. Bij zonnig weer heeft het middel het meeste effect en is de kans, dat de bollen aangetast worden, klei ner. Ook aardappelen schijnen in sommige gevallen ongunstig op het spuitmiddel te reageren. Bij de bollenkwekers, die het middel niet gebruikten, doet het verschijn sel zich niet voor. Bij sommige anderen, die het wél gebruikten, heeft de schade zich nog niet ge openbaard. Een onderzoek naar de juiste oorzaak, alsmede naar de omvang van de schade, die zeker enkele honderdduizenden guldens, doch wellicht enkele miljoenen zal bedragen, is nog gaande. Het gebeurde tijdens zijn pe riodieke dienstreis naar Merauke, welke zoals gisteren in een gedeel te van onze oplage kon worden be richt geleid heeft tot een mede werking van het gouvernement, wanneer Nederlanders van de bui tenposten vrouwen en kinderen wil len evacueren. Maandagavond was dP gouverneur nog in Merauke Op dat tijdstip werd een gemotoriseerde patrouille van de Nederlandse strijd krachten plotseling bestookt met vuur uit automatische wapens nabij het vliegveld Moppa, op enkele kilo meters van de plaats. De Nederland se militairen openden het tegenvuur en het vuurgevecht was in heel Me rauke hoorbaar. Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen geleden. Wel werd een Papoea-agent ernstig aan een der ogen gewond en voor opneming in een ziekenhuis overge bracht naar Hollandia. Als gevolg van dit vuurgevecht werd het speciale toestel, waarmee gouverneur Platteel naar Hollandia moest reizen, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het was zwaar bewaakt, maar men vreesde, dat het door kogels zou zijn getrof fen. Dat bleek echter niet het geval te zün- De gouverneur kon zonder vertraging de terugreis aanvaarden. De bemanningen van „De Kroon- duif" hebben om veiligheidsredenen verzocht de gebruikelijke overnach tingen te Merauke af te schaffen. Hoewel te Hollandia niet wordt ontkend, dat een doordringen van Indonesische parachutisten tot aan de grens van Merauke onmogelijk zou zijn zonder medeweten van een deel der Indonesische bevolking die hier woont, ontkent men met nadruk, dat aan de geïnfiltreerde parachu tisten op grote schaal steun zou wor den verleend. Echter is de houding van de Indonesische bevolkingsgroep nabij Merauke wel passief en daad werkelijke steun aan het Nederland se gezag, zoals die elders van de be volking wordt ondervonden bij het opsporen van Indonesische parachu tisten, is hier aanmerkelijk minder. De „afdoende maatregelen", tegen de para's waartoe op de conferentie tussen gouverneur Platteel en de mi litaire autoriteiten is besloten is, naar wordt aangenomen, er vooral ook op gericht om te voorkomen, dat enkele als burger vermomde parachutisten Merauke binnenkomen en daar on verhoedse aanvallen zouden plegen. Vijftien arrestaties op wegen naar Berlijn De Westduitse regering heeft be sloten het reizigersverkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn nauwlettend gade te slaan, omdat het vermoeden bestaat dat de Oostduitse overheid mensen arresteert. In Oost-Berlijn is nu bevestigd, dat er reizigers op de autowegen zijn aangehouden, maar dit zijn, zo wordt gezegd, zonder uitzondering mensen die zich aan strafbare handelingen hebben schuldig gemaakt en tegen wie een aanhoudingsbevel is uitge vaardigd. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft 15 namen genoemd, met de strafbare handelingen die de betrokkenen zou den hebben gepleegd. Oost-Duitsland vindt dat het Westen geen reden tot klagen heeft, zolang er geen vredes verdrag bestaat waarin een en ander ls geregeld in overeenstemming met de bepalingen van het volkenrecht. Jonge dierenbeulen De Maastrichtse kinderpolitie heeft zes jongens van IS en 14 jaar aangehouden, die zich de laatste twee weken bijna dagelijks hebben beziggehouden met strooptochten in de avonduren langs eendenvij vers, de duiventillen in de bastïllons van de parken en de volières van het stadspark. Zij stalen duiven en eenden. Pas toen de politie hen op het spoor was lieten zij de duiven, vaak kostbare exemplaren, vliegen. Verschillende eenden hebben zij gedood. Een tamme torenkraai stalen zij uit de stadsparkvolière. Het merkwaardige in het optre den van deze knapen is, dat zij op dezelfde middag, waarop zij ge zamenlijk een duivenhok gingen schoonmakenomdat het zo smerig was, een eend stenigden. Het allervreemdste is echter, dat een van de zes jonge belhamels, een 14-jarige scholier twee maanden geleden van de Vereniging tot Bescherming van Dieren in het openbaar 'n oorkonde met medaille kreeg wegens een staaltje van treffende dierenliefde(hij had zijn hond met gevaar voor eigen leven uit de jeker gered). Nu doodde hij een eend op wrede wijze. De jongens zijn na een stevige be risping aan de zorgen van de ouders teruggegeven. een wapenmagazijn luidde oe eis ha(j verkocht," de schrik om het hart wegens schuldhehng f. -50 of 50 da- geslagen. De officier van justitie nam gen hechtenis. het hem kwalijk, dat hij desondanks De zaak tegen de bekendste figuur in deze geruchtmakende affaire, de 38-jarige wapenhandelaar Pistolen Paultje, werd aangehouden, omdat de officier van justitie prijs stelde op de aanwezigheid van een niet versche nen vrouwelijke getuige. „Pistolen Paultje". die 29 van de gestolen pis tolen kocht, deed in deze geruchtma kende affaire het meest van zich spreken. Hij bracht in feite de zaak aan het rollen, omdat hij het Spaan se Llama-pistool, waarmee Bruno Co lombo in november van het vorige jaar werd vermoord, bij de politie in leverde. Dit pistool was afkomstig van de diefstallen op Schiphol. „Pis tolen Paultje" verkocht het eerst aan Serge Squazzardi, de moordenaar van Colombo, die het later weer voor f. 145 aan Paultje van de hand deed. Flinke winst Volgens de officier van justitie was de oudste Schipholemplyé de voor naamste dief, zijn jongere collega Surinamers naar E.E.G. en de V.N.- De' heer R. A. Ferrier, die op het ogenblik directeur van het Suri naamse ministerie van Economische Zaken is, wordt per 1 september a.s. in de rang van ambassaderaad te werkgesteld bij de gecombineerde Nederlandse permanente vertegen woordiging bij de EEG te Brussel. Suriname zal tijdens de. Algemene Vergadering der Ver. Naties in de Koninkrijksdelegatie worden verte genwoordigd door een volwaardige willen afvaardigen omdat slechts de gedelegeerde. Het vorig jaar heeft plaats van waarnemend gedelegeerde Suriname, zoals bekend, niemand beschikbaar werd gesteld. met zijn duistere praktijken was doorgegaan, want van januari tot april jl. verkocht hij nog pistolen en geweren. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, geloofde, dat deze verdachte door zijn belangstelling voor wapens de diefstallen op Schip hol heeft bevorderd. De raadsman van de heler, mr. Brans, geloofde daarvan niets. „Het stelen op Schip hol gaat nog steeds door. Het is daar een bende, ze kunnen er zelf geen wijs uit worden, zo slordig gaat het er toe", zei hij. Alle raadslieden be pleitten clemente straffen c.q. vrij spraak. De rechtbank zal op 30 juli vonnis wijzen. Churchill gaat volgende week al naar huis (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill, geholpen door twee verpleegsters heeft gisteren de 30 meter lange gang naar zijn ka mer op en neer gelopen. Daarna dronk hij champagne en rookte hij een sigaar. Verwacht wordt, dat Sir Winston begin volgende week al naar huis mag gaan. Hy is weer fit en in het ziekenhuis hoort men hem vaak 1 luid mopperen. „Dat is een teken, dat JJSn hij gezond is", zegt men. Churchill I? i gezeten. Geheel onverwacht wil zijn door de val onderbroken va- !boden ZU de prinsessen een kreeft Het is altijd druk, wanneer op het Juliana-vliegveld op Sint Maarten het vliegtuig van Curasao aankomt, maar de belangstelling van gistermid dag, toen de Prinsessen Irene en Mai griet arriveerden sloeg alle re cords. Het was kort na het middag uur, toen het speciale vliegtuig met de Prinsessen en het gevolg neer streek op het vliegveld. Er klonk geen gejuich. Men vindt hier namelijk, dat dit niet van eer bied tegenover het koninklijk huis getuigt. De ontvangst was echter niet minder hartelijk bedoeld. Op weg naar Philipsburg passeerde de stoet het vissersplaatsje Sim- sonbaai tot aller verrassing versperde de bevolking daar opeens de weg en begaven enige mensen zich naar de kantie in Monte Carlo hervatten, maar Lady Churchill was van me ning. dat het nog veel te vroeg is daar nu al aan te denken. Amerikaanse hulp aan buitenland: 4.672 miljoen Een gemengde commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren over een. cemming bereikt over een com promis ten aanzien van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland. De ze werd vastgesteld op 4.672 mil joen dollar voor het begrotingsjaar 1962/63; president Kennedy had in zijn wetsvoorstel 4.878 miljoen dollar gevraagd. Het aldus geamendeerde wetsont werp. waarbij de president tevens de bevoegdheid krijgt aan communisti sche landen hulp te blijven ver strekken, zal nu nog door beide kamers van het Congres moeten wor den goedgekeurd. Het bereikte compromis voorziet ook in machtiging aan de president tot aankoop van N.V.-obligaties tot een bedrag van 100 miljoen dollar. aar. een gebaar dat zeer op prijs wer gesteld. In Philipsburg volgden weer de ge bruikelijke ontvangsten en bezoeken. Inhalen arbeidsuren Zo gewenst andere periode mogelijk In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Tweede Ka mer, de heer Aantjes (AR) in ver band met de verleende algemene overwerkvergunning tot het inhalen van de op 24 en 31 december 1963 verzuimde arbeidsuren, deelt staats secretaris B. Roolvink mee, dat hU er van is uitgegaan, dat het inha len van de verzuimde arbeidsuren binnen de periode van 1 november 1902 tot 16 januari 1963 in het alge meen zonder schade voor de produk tie mogelijk zou zijn. Deze vergun ning werd verleend overeenkomstig het advies van de Stichting van den Arbeid. De staatssecretaris verklaart zich verder bereid om, indien hem van het bouwbedrijf een verzoek mocht bereiken om voor deze be drijfstak een ruimere inhaalperiode te stellen een dergelijk verzoek in welwillende overweging te nemen in verband met de omstandigheid, dat juist in het bouwbedrijf klimatolo gische factoren een grote rol spelen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9