PERUVIAANSE LEGER GRIJPT DE MACHT Politieke unie van de Zes in een ander licht Dr. Amini treedt af INFILTRANTEN overvallen twee nederzettingen in Nw-Guinea Amerika schorst cle betrekkingen Nieuwe opvattingen zowel van Spaak als van dr. Adenauer? (§uc/ Drie matrozen bij onnodige reddingsactie omgekomen WEERBERICHT AKKOORD OYER LAOS Bejaarde mail van familie gescheiden teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 JULI 1962 No. 30707 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK BEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 r De militaire leiders in Peru hebben gisteren de macht gegrepen zonder dat er een schot is gelost. President Prado is afgezet en er is een militaire regering gevormd, bestaande uit de generaals Godoy, Lindley, Torres en Vargas Prada, die gistermiddag reeds werd beëdigd. De militaire staatsgreep, die velen in Peru al weken hadden gevreesd zo niet verwacht, werd gistermorgen een feit. In alle vroegte kwam een aantal tanks de hoofdstad Lima binnen rijden. Legereenheden omsingel den de regeringsgebouwen en bezetten het radiostation en het hoofd kwartier van de APRA, de partij die zich het misnoegen van de leger leiders op de hals had gehaald. De 73-jarige president Prado werd in zijn paleis van zijn bed gelicht en naar de gevangenis van de vlootbasis Port Callao overgebracht. President Prado had geweigerd de presidentsverkiezingen van 10 juni ongeldig te verklaren, wat de leger leiding had geëist. Bij de verkiezin gen had geen der drie kandidaten de nodige eenderde van het aantal stemmen behaald; bovendien had Haya de la Torre, de lijsttrekker van de APRA, nog de meeste stemmen op zich verenigd! Het geharrewar over de verkie zingsuitslag was enkele weken gele den al tot een volledige politieke cri sis uitgegroeid. Volgens de bevelheb ber der strijdkrachten waren de uit slagen vervalst. Nog ongemakkelijker werd de houding van de legerleiding, toen APRA-leider De la Torre een goede kans bleek te maken door het parlement tot president te zullen worden aangewezen. Niet alleen zwichtte president Pra do niet voor de eis van het leger om de jongste verkiezingen te an nuleren, evenmin accepteerde hij het ontslag dat zijn kabinet maandag had ingediend In een pogine de crisis op te los sen had Prado dinsdagavond aange kondigd het Congres voor een bijeen komst op 28 juli op te roepen. (Het Congres heeft de macht een presi dent te kiezen wanneer verkiezingen geen resultaat opleveren). Deze laat ste maatregel was voor de militaire leiders de druppel die de emmer deed overlopen. Geen instemming De militaire staatsgreep in Peru heeft in het buitenland niet de minste weerklank gevonden. De Ver enigde Staten hebben onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met Peru geschorst, evenals Costa Rica, Drie matrozen van een grote Ham- burgse plezierboot <4000 ton), die met passagiers voor een tochtje op weg was naar Helgoland, zijn gis teren bij een ongeluk om het leven gekomen, toen zij met elf collega's een man wilden reden die over boord zou zijn gevallen. In de Elbemond werd het alarm ge geven: „man over boord". In grote haast werd een sloep met veertien man gestreken. Toen braken de touwen waarmee de sloep werd ge vierd: het bootje tuimelde om en de veertie" matrozen tuimelden in het water. Onmiddellijk zond de plezierboot noodseinen uit met als gevolg een grote reddingsactie waaraan ver scheidene schepen deelnamen. Elf matrozen werden gered."'Twee zee lieden zijn verdronken. Een derde had zulke ernstige verwondingen opgelopen, da,t hij later overleed. Inmiddels was de „man over boord", een passagier, naar de kant ge zwommen. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij op de boot met twee vrienden zijn twintigste verjaardag uitbundig had gevierd en daarna „voor de grap" over boord was gesprongen. Columbië en Venezuela. De Domi nicaanse Republiek heeft besloten het militaire bewind in Peru niet te erkennen. Costa Rica. Panama en de Dom. Republiek hebben laten we ten dat zü het voorstel steunen van Venezuela om met spoed een bij eenkomst te beleggen van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten) (OAS), waarop de kwestie-Peru be sproken moet worden. De premier van de militaire junta in Peru. generaal Godoy, heeft ver klaard dat de junta al het mogelijke zal doen om ..binnen de kortst mo gelijke tijd echte en zuivere verkie zingen te houden". Hij zei dat het leger moest ingrijpen omdat bij de verkiezingen van 10 juni zoveel frau de was gepleegd dat elk burgerlijk recht met voeten was getreden. „Wij zijn gekomen om het, volk recht te verschaffen". De junta kent geen vij andige gevoelens tegen wie dan ook, en zal elke daad die de vrede in de republiek in gevaar zou kunnen bren gen onderdrukken, zo zei hij. Zuid-Pacificconferentie Op Samoa is gisteren de vijfde Zuid-Pacificconferentie geopend. De ze conferentie is ingesteld door de internationale commissie voor het zuiden van de Stille Oceaan, die in 1947 door de regering van de Ver enigde Staten, Engeland, Australië, Frankrijk, Nederland en Nieuw- Zeeland werd opgericht. Er zijn 70 afgevaardigden uit 18 gebieden v de Stille Zuidzee, die over meer dan 13 miljoen vierkante mijlen oceaan ver spreid liggen. Op de conferentie worden vraag stukken besproken als handelsoplei ding van de eilandbewoners, eco nomische vraagstukken, de verande rende status van de vrouw en onder wijs aan volwassenen. Haags meisje sinds 19 mei vermist Sinds 19 mei wordt in Dpn Haag vermist de 17-jarige Tineke Anne de Groot, die als achternaam ook wel eens opgeeft Jonker, omdat haar tweede vader zo heet. Het meisje ging op genoemde da tum een boodschap doen mp.ar keer de niet in haar woning terug. Haar signalement luid: 1.60 lang, blond haar, blauwe ogen, droeg groe ne mantel en zwarte schoenen met naaldhakken. Zy is in het verleden al eens méér van huis weggelopen. Noodkreet van „Wij komen" Ouders emigranten kunnen niet terug Het bestuur van het nationaal spaar en reisfonds „Wij komen" te Naar- den heeft gisteren een telegrafische smeekbede tot minister Korthals van Verkeer en Waterstaat gericht. „Tengevolge van het noodzakelijke troepenvervoer naar Nieuw-Guinea en het daarmee verband houdende charteren van de transoceaan- schepen „Zuiderkruis" en „Water man" zyn vele emigrantenouders die een reis naar Australië cn Nieuw-Zeeland hebben gemaakt, ernstig gedupi ;rd", ze zegt het be stuur in het elegram. Zij kunnen nu >as vele maanden la ter naar het vaderland terugreizen of anders tegen bijbetaling van een belangrijk bedrag. Waar het hier gaat om voornamelijk financieel minder draagkrachtigen, verzoekt het bestuur van „Wij Komen" Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden, dat deze ernstig gedupeerde reizigers schadeloos worde steld", aldus hst telegram. Dr. AU Amini, de Perzische pre mier. is gisteren afgetreden, nadat het kabinet een week lang vruchte loos had beraadslaagd over het slui tend maken van de begroting die een tekort van ongeveer 250 miljoen gulden vertoont. Amini heeft her haaldelijk gedreigd te zullen aftre den, als de begroting niet sluitend zou kunnen worden gemaakt. Op een persconferentie zei dr. Amini. dat de hoofdoorzaak van het falen van zijn regering en van zijn aftreden de traagheid van de Ame rikaanse economische hulp was. Lincoln White van hec State De partment heeft gisteravond gezegd dat zijn ministerie ten zeerste ver ontwaardigd is over deze verklaring van Amini. De V.S. hebben de laat ste jaren gemiddeld voor ruim 59 miljoen dollar hulp verleend aan Prziè In de periode waarin Amini premier was. bedroeg de hulp ruim 67 miljoen dollar aan economische bijstand. Dr. Amini heeft zich als premier erg ingespannen voor de hervorming van Perzië's economie. Zijn maatre gelen tegen de corruptie en zijn eco nomische. financiële en andere maatregelen tot het invoeren van een versobering alsook zyn agrari sche hervormingsprogramma's heb ben veel kritiek uitgelokt, vooral van september in Rome een nieuwe de zyde van de grootgrondbezitters en de zakenlieden Door zijn anti-cor ruptiecampagne belandden talrijke hoge ambtenaren, generaals, ex-mi- Een combinatie van Neder landse en Franse industrieën heeft ten behoeve van de Neder- landsche Spoorwegen deze die- i sel-elektrische locomotief ge bouwd. Het gewicht bedraagt j 66 ton, het vermogen 1400 pk. De machine is uitsluitend be stemd voor goederentransport. Bonn zou aan de Benelux tegemoet willen komen Volgens Belgische zegslieden zou de minister van Buitenland se Zaken, Spaak, bereid zijn terug te komen van zijn stand punt, dat het gesprek van de „Zes" van de EEG (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-staten) over een poli tieke unie dient te wachten op de toetreding van Engeland. Zoals bekend hebben Duitsland en Frankrijk voorgesteld eind den uit het politieke leven van de Zes bijeengeweest ter be spreking van de grote Europese problemen, met name de kwestie van de politieke unie en Enge- lands toetreding tot de EEG. Van Nederlandse zijde wordt aan dit overleg by Brussel deelgenomen door dr. S. L. Mansholt, vice-voorzit- ter van de EEG-commissie, mr. P. A. Blaiss?. vice-voorzltter van het Europese parlement, en jhr. mr. M. van der Goes van Naters en drs. G. M. Nederhorst, beiden leden van het Europese parlement. Voorts wa ren o.a. aanwezig de Franse oud- premier Paul Reynaud, zyn Luxem burgse collega Joseph Bech, de Ita liaanse secretaris-generaal van de Raad van Europa, Benvenuti, en de Britse Sir Gladw:n Jebb. Geheim in Algeri overleg O Intussen heeft de Westduitse re gering de EEG-landen voorgesteld Engeland te raadplegen voor de zes landen van de EEG een verdrag over de opbouw van een politieke unie ondertekenen. Bonn stelt zich hier- by een conferentie van de Zes met Engeland voor. waarop het ontwerp verdrag kan worden besproken. Dit wordt een redelijk voorstel genoemd Dg Algerijnse militaire chefs heb. waardoor Engeland de mogelijkheid gisteren hUn geheime besprekin- krygt zyn stem by de opbouw van gen na 36 uur onderbroken om de de politieke unie te laten gelden elkaar bestrydende partijen hun onderbroken Diplomatieke kringen in Bonn me nen dat de Westduitse regering met dit voorstel tevens de Benelux-lan- den tegemoet wil komen. Tot nu toe hebben Nederland en België op het standpunt gestaan dat toetreding van Engeland tot de Europese ge meenschappelijke markt moet wor den afgewacht, om daarna een poli tieke unie op te bouwen. Bonn wil met het voorstel de in april mislukte onderhandelingen over een politieke unie weer op gang brengen. Adenauer zou een verdrag over een politieke unie spoedig on dertekend willen zien. om voor het geval dat hij af moet treden de te rugweg te versperren. Volgens de Westduitse regering zou dan met ra tificering van het verdrag kunnen worden gewacht tot Engeland tot de gemeenschappelijke markt is toege treden. Slot pog. 2 partijen voorstellen voor het oplossen van de crisis over te leggen. De vorige pre mier van de Algerijnse voorlopige regering. Ferhat Abbas, heeft giste ren in het openbaar gezegd Ben Bella te steunen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bijeenkomst der mili taire chefs positieve resultaten zal opleveren. Abbas zei evenals Ben Bella een socialistische staat te willen, maar het#niet met hem eens te zijn inzake een één-partijensysteem. Volgens hem zal Algerije het beste gebaat zijn by de leiding van een meerderheids partij. De Franse minister voor gerepa- trieerden, Boulin. heeft gisteren op een bijeenkomst van het Franse ka binet meegedeeld, dat er in de eer ste twee weken van juli bijna 64.000 Europeanen en mohammedanen uit Algerije naar Frankrijk zyn uitge weken. Er wonen thans nog maar 50.000 van de 200.000 Europese in woners van Oran in die stad. I gems. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 juli Zon op: 4.43 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 22.41 uur; onder: 8.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.30 uur, laagwater te 0.53 en 13.17 uur. STRANDVERWACHTING Uitloper van het hoge-drukgebied kon zwak regenfrontje niet tegen houden. Achter dit front je stroomt vochtige en vrij warme lucht naar ons land. Morgen nog kleine kans op een bui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag 19 tot 20 graden Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een wisselvallige zuidwestelijke lucht stroom met weinig regen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's topconferentie van de Zes over dit probleem te houden. Op initiatief van Spaak is gisteren en vandaag in het kasteel Kar- reveld bij Brussel een dertigtal vooraanstaande persoonlijkhe- In Nijmegen is gisteren dit beeld van Karei de Grote ont huld. vervaardigd door Albert Termote. De conferentie over Laos in Ge nève, die een1 jaar heeft geduurd heeft gisteren de onderhandelingen over het neutraal maken en neutraal houden van Laos voltooid. Maandag zullen de ministers van Buitenland se Zaken van Amerika, de Sowjet- Unie, Engeland. Frankrijk, China en India de bereikte overeenkomst on dertekenen. De laatste hinderpaal, die gisteren uit de weg is geruimd, was de be scherming van Laos door de Zuid oost-Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO). De communistische en en kele andere delegaties willen niet, da: een neutraal Laos onder bescher ming staat van een buitenlands mi litair bondgenootschap. SIGAAR duurder? Daar de prijs van sigarentabak de laatste tyd met niet minder dan 30 40 procen is gestegen hebben de werkgeversverenigingen in de Neder landse sigarenindustrie zich gisteren beraden over de situatie. Met de grootst mogelijke meerderheid werd besloten om, gezien het belang van handhaving van de kwaliteit van de artikelen van dJze bedrijfstak, op korte termijn contact op te nemen met het ministerie van Economische Zaken, teneinde per 1 oktober tot een „passende' prijsverhoging over te gaan. (Te) Warm Italië Of het nu door de hitte kwam, of omdat hij de invloed van de Italiaanse geestrijke dranken had onderschat, is onbekend maar een Nederlandse zeeman voelde dinsdagavond in Venetië het over stelpende verlajigen in Adams kostuum onder de volle maan in het Canal Grande voor de be roemde basiliek van Saiita Maria Delia Salute te springen. De Ita liaanse politie zag hierin een overtreding en zette onmiddellijk een achtervolging in. Enige minu ten duurde de jacht, langs nauwe kanaalsteegjes en over bruggen, tot na een kilometer de zeeman werd gegrepen. Hij wordt beschuldigd van open bare dronkenschap en openbare schennis der eerbaarheid, aldus deItaliaanse politie. Het schip, waarop de zeeman de maaltijden bereidde, de 700 ton metende „Tubal", is gisteren naar Turkije vertrokken zonder kok! Dean in Genève Russisch voorstel gaat niet ver genoeg De VB. hebben gisteren op de ontwa peningsconferentie in Genèvp mee gedeeld er verheugd over te zyn dat de Sowjet-Unie het Amerikaanse idee van een procentsgewyze besnoeiing van de bewapening in de verschil lende stadia van een ontwapenings procedure heeft overgenomen. De Amerikaanse afgevaardigde. Dean, zei echter dat het desbetreffende Russische voorstel niet ver genoeg gaat. De Russen aanvaarden het al leen voor de conventionele bewape ning. waarvan de Russen meer heb ben dan de anderen Op het gebied van de kernwapens blijven zi] ech ter vasthouden aan algehele afschaf fing van de middelen tot aflevering van dergelijke wapens in het eerste stadium. Als de Russische tekst zou worden aanvaard, zou het het militaire evenwicht dadelijk en in gevaarlijke mate worden verstoord, aldus heeft Dean volgens gezaghebbende zyde in Genève meegedeeld. Indonesische infiltranten hebben gisteren overvallen gepleegd op twee kleine nederzettingen aan de noordkust van Nieuw- Guinea: Mega en Sausapor. Na deze „storingsacties" zijn de Indonesiërs weggetrokken, maar volgens de commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea schout-bij-nacht Reeser hebben eenheden van de mariniers hen vanochtend gelokaliseerd en omsingeld. De storingsactie is verricht door dezelfde infiltranten, die maandag avond aan land zijn gegaan op de noordkust van het eiland Waigeo in de Radja-Ampat-eilandengroep aan het uiterste westen van Nieuw-Gui nea en grenzend aan Indonesisch grondgebied. Hun aantal wordt ge schat op zestig man. Nadat zij op Waigeo hadden over nacht zyn zij in drie prauwen, waarvan twee waren uitgerust met buitenboordmotoren, op weg gegaan naar Mega. Zij moesten daarbij on geveer 200 kilometer varen en de straat Dampier tussen Waigeo en het vasteland van Nieuw-Guinea oversteken, waar dikwijls een hoge golfslag staat en grote aantallen haaien voorkomen. Maar ze slaag den erin deze tocht ongemerkt te volbrengen. Mega heeft tussen 200 en 300 in woners. Er wonen geen Europeanen. Er is ook geen permanente miliaire bezetting. De enige gewapende macht is er een handjevol Papoea-politie. De infiltranten waren hier slechts kort aan land. Het is niet bekend, of zij hier geweld hebben gebruikt Bij hun vertrek dwongen zij wel de uit Biak afkomstige Papoea-be stuursambtenaar Prawa en vier kampongbewoners mee te gaan naar hun volgende bestemming. Sausapor. Dit is een iets grotere plaats met ongeveer 400 inwoners en een klei ne politiemacht, onder wie zich ech ter evenmin Europeanen bevinden. Ook over wat in deze plaats is ge beurd, is weinig bekend daar het normale radiocontact met de bui tenwereld is verbroken Sausapor be schikt slechts over een kleine draag bare radiozender, waarmee bestuur en politie de verbinding met Sorong ca. 100 km verder) onderhielden. Het is mogelyk, dat aeze radioap paratuur werd vernield voordat de infiltranten binnendrongen, maar het is niet uitgesloten, dat de Indo nesiërs de zender onklaar gemaakt of meegenomen hebben. Weinig bekend Over de verdere bewegingen der in filtranten, nadat zij de „gijzelaars" hadden vrijgelaten en sausapor had den verlaten, is nog weinig bekend. Volgens sommige berichten zijn zij in prauwen overgestoken naar het on bewoond eilandje Middelburg vlak voor de kust tegenover Sausapor. Volgens andere meldingen bevindt er zich op het vasteland nog een groep, die zich in oostelijke richting van Sausapor verwijdert. Van de drie prauwen, waarover de infiltranten beschikten hebben zij er een verloren. Die werd onbeheerd drijvend op zee aangetroffen. Op de persconferentie,heeft schout bij-nacht Reeser bevestigd, dat tij dens de tocht via Waigeo naar Sau sapor, Nederlandse strijdkrachten geen contact hebben gehad met de infiltranten. Hij legde er de nadruk op, dat de Nederlandse strijdkrachten over voldoende mobiele eenheden be schikken. om direct na ontvangen meldingen van infiltraties te kunnen optreden „doch dat zy niet elk eilandje kunnen beschermen". De heer Reeser wees erop. dat de op Nieuw-Guinea te verdedigen kustlijn een lengte heeft gelyk aan die van de Noordkaap in Europa tot Spanje. De heer Reeser karakteriseerde de nieuwe infiltratiegroep als een ..rai ding party" die de opdracht heeft, ereens zo kort mogelijk aan land te blijven en daar zoveel mogelijk on rust en vernielingen aan te richten. Op zyn wekelijkse persconferentie heeft de heer Reeser in een overzicht over de algemene militaire situatie zijn verklaring van de vorige week herhaald, dat de actie tegen de pa rachutisten „een aflopende zaak" Is. Hij zei thans hiervan te willen uit zonderen de tegenactie In het gebied van Merauke, waar overigens het burgerlijk bestuur vandaag de avond klok heeft ingesteld om het binnen dringen van als burgers vermomde parachutisten tegen te gaan. Inmiddels wordt morgen de „Zui derkruis" voor de tweede keer te Hol- landia verwacht met versterkingen voor de landmacht. Een 86-jarige blanke Zuidafrikaan, die in 1918 met een kleurlinge trouwde, mag, na de dood van zijn vrouw, van de overheid niet zyn laatste jaren by zijn kinderen en kleinkinderen doorbrengen, omdat hij blank is en zij gemengdbloedig zijn. De man. F. Mattera geheten, kwam in 1903 uit Italië naar Zuid- Afrika. Hij trad 44 jaar geleden in het huwelijk en ging wonen in So- phiatown, een woonoord voor kleur lingen dicht bij Johannesburg. Toen de kleurlingen Sophiatown moesten verlaten, ging hij inwo nen bij zyn oudste dochter in Al- bertsville, ook een plaats voor kleurlingen. Nu is Albertsville „blank" verklaard, wat betekent, dat de dochter met haar gezin het veld moet ruimen. Zy heeft te horen gekregen, dat haar vader haar niet naar het nieuwe woonoord voor kleurlingen kan vergezellen, omdat hij blank is. Uit het Leidsch Dagblad van i 22/Julij 1862; - Zaterdag hebben wij een bezoek gebracht aan het nieuwe logement van den heer Levedag. Wij durven be- weren dat dit het eenige éta blissement in dit genre in ge heel Nederland is. (Advertentie) Salie de Leo- nardi Verdi uit Madrid. Groot gerenomeerd honden en apen-theater staande op de Ruïne te Leyden. Ie Rang J 99 cents tot 4e rang 25 cents. Heden Dingsdag 22 Julij, voorstelling ten SV2 uur.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1