AARDGAS EXPLOITEREN De Gaulle mag zich een atoomzwaard aanmeten Winning: NAM-verkoop: Gasmij Strauss hoofd van de regering in Beieren Prof. Jan M. Romein gisteren overleden Eerdere verkiezingen in Oostenrijk door 't gekibbel der partijen MEVR. AERNOUT GEEFT HET OP STAAT EN OLIEMAATSCHAPPIJEN GAAN TEZAMEN Minister controleert de export ff ITltilllQ: Een en ander zal worden vastgelegd Motie van wantrouwen verworpen Maar uit Bonn vertrekken is makkelijker dan terugkeren Brummense schoolmeisjes 1111 bedreven in zelfverdediging I ""DSCH DAGBLAD DINSDAG 17 JULI 1962 Wat gaat er gebeuren met de enorme gasbel bij Slochteren, welke wellicht zelfs 400 miljard kubieke meter aardgas zal blijken te bevatten? Op deze belangrijke vraag, die de gemoederen al geruime tijd bezig houdt, heeft minister drs. J. W. de Pous van Economische Zaken nu antwoord gegeven in een nota aan de Tweede Kamer. Volgens hem moet de Nederlandse economie op zo kort mogelijke termijn de grootst moge lijke vruchten plukken van deze grote bodem- rijkdom. Het zou immers mogelijk kunnen zijn, dat door een snelle ontwikkeling van andere energiebronnen (b.v. kernenergie) de waarde van het aardgas in de toekomst aanzienlijk zou dalen. Om te bereiken, dat zeer spoedig Tiet aardgas de grootst mogelijke bijdrage levert tot verhoging van de nationale wélvaart, heeft de minister na ingewonnen adviezen en in nauw overleg met de betrokken partijen een organisatorische opbouw voor winning en verkoop ontwikkeld, welke waar mogelijk pas op de bestaande situatie. Dit ook in relatie tot de plaats van andere direct concurrerende primaire energieprodukten. TF7* stelde doeleinden zal ontwikkelen. in de statuten van de op te richten gasmaatschappij, waarin tevens zal worden bepaald, dat het jaarverslag moet worden gepubliceerd. De concessie voor de winning van het aardgas in de provincie Gronin gen wordt verleend aan de Neder landse Aardolie Maatschappij, die ook de concessies Schoonebeek, Tub- bergen, Rossum, De Lutte en Rijs wijk reeds heeft. De concessie in Groningen wordt echter geëxploi teerd voor rekening van de Shell (30%), Esso (30%) en Staatsmijnen (40 die een maatschap aangaan. De samenstelling van bestuurcolleges met zeggenschap zal geschieden in de verhouding 50 (overheid)50 (olie maatschappijen). De gevormde maatschap zal de staat een royalty van 10 procent in de winst uitkeren. Om tegemoet te komen aan de wen sen van de provincie Groningen wil de minister een hoeveelheid aardgas b.v. 25 miljard kubieke meter reserveren voor nieuwe industriële projecten, in de eerste plaats in het noorden van het land. De minister wil dan echter de voorwaarden en prijs voor de levering van dit aard gas zelf kunnen vaststellen. Verkoop Voor het overige wordt alle gewon nen aardgas voor zover niet nodig binnen het eigen winningsbedrijf van de NAM verkocht aan een op te richten nieuwe Gasmaatschappij, waarin Staat (10%), Shell (25%), Esso (25%) en Staatsmijnen (40%) participeren. De partners zullen worden ver plicht in deze maatschappij naast htt aardgas, alle door hen geprodu ceerde gas in te brengen dat zij niet in eigen bedrijf gebruiken en dat normaliter per pijpleiding wordt af gezet, derhalve raffinaderijgas en co- kesovengas. Het Staatsgasbedrijf zal in deze maatschappij opgaan. De nieuwe maatschappij koopt dus het aardgas en ook alle andere gassen afkomstig van de partners, zowel be stemd voor de binnenlandse markt als voor export. Op deze wijze zal geen export van gas kunnen plaatsvinden buiten de nieuwe gasmaatschappij om en worot organisatorisch de verdeling van het gas over binnen- en bui tenland in één hand gehouden. De minister zal op de export van aaragas het nodige toezicht uitoefe nen, teneinde zeker te stellen, dat de exploitatie van de nieuwe gasvond- sten optimale resultaten zal opleve ren voor de Nederlandse economie. Bestuursvorm Als bestuursvorm van de Gas maatschappij geeft de minister de voorkeur aan een directie en een raad van commissarissen. In deze raad van commissarissen zullen naast de vertegenwoordigers van de oliemaatschappijen en de Staatsmij nen ook zitting hebben één of meer leden rechtstreeks benoemd door de minister van Economische Za ken. Deze laatste zal uit dit college de voorzitter aanwijzen. Daar er vooral in de eerste jaren bij de op- en uitbouw van de activi teiten van de Gasmaatschappij een nauw overleg tussen commissarissen resp. participanten en directie ge wenst is, om te bevorderen, dat de gasafzet zich ontwikkelt overeenkom stig de hierboven uiteengezette richt lijnen, is het wellicht gewenst, dat uit de raad van commissarissen een col lege van gedelegeerde commissaris sen wordt gevormd. Voorts zal de voordracht voor de benoeming van de directie de goedkeuring vair- de minister van Economische Zaken be hoeven. Op deze wijze lijkt hem de beste wam borg gegeven, dat de afzetpoli- tiek van de nieuwe gasmaatschappij zich in overeenstemming met de ge- Grenswijzigingen moeten regionaal karakter krijgen De minister van Binnenlandse Za ken. mr. E. H. Toxopeus, merkt in de Memorie van Antwoord betref- fende het wetsontwerp inzake „Her- ;d( ziening gemeentelijke indeling van het gebied van een aantal gemeen ten in het oostelijk dee. der provin cie Zuid-Holland" op, dat het zijns inziens aanbeveling verdient, voor stellen tot grenswijziging zoveel mo gelijk een regionaal en niet een inci denteel karakter te geven. In gevallen, waarin de belangen E van een gemeente door een breed op- gezette aanpak zouden worden ge schaad. dient naar zijn mening van deze opzet te worden afgeweken. In 0 dit verband herinnert hij aan de ge biedsuitbreiding van Culemborg. In voorkomende gevallen wil de minis ter echter gaarne overwegen of de mogelijkheid van splitsing van een wetsontwerp zakelijk aanbeveling verdient en realiseerbaar is. Splitsing van dit wetsontwerp acht hij niet raadzaam, dit in verband itaf met de voor Gouda vereiste snelle hulp. De bewindsman merkt voorts op dat behalve in de nieuw te vor men gemeente Driebruggen bij aan- rüt wlcnntwprr) in Extra veiligheid Is de beduchtheid voor onverant woorde prijzen weinig gegrond, toch acht de minister een extra veiligheid in dit opzicht noodzakelijk. Deze kan worden gevonden als de minister van Economische Zaken —gezien zijn verantwoordelijkheid voor het alge meen economisch belang en voor een goed gecoördineerd energiebeleid over bepaalde bevoegdheden de beschikking krijgt. Na een zorgvul- grondslag te geven. dige overweging meent de minister daarom, dat de bevoegdheden terza ke zich moeten uitstrekken tot de navolgende punten: Recht van goedkeuring van de prijzen en tarieven waarvoor het gas wordt verkocht; Toezocht op de bestemming van het gas; Het gebruik van aardgas voor in dustriële ontwikkelingspi ojecten. Deze drie punten zullen moeten worden vastgelegd in een met de partners in de nieuwe organisatie c.q. de nieuwe Gasmaatschappij te slui ten overeenkomst. De minister meent echter, dat het lr. exploitatie brengen van het Gro ningse aardgas niet kan wachten totdat een gaswet is aangenomen, omdat met de voorbereiding en be handeling van een dergelijke wet ge ruime tijd zou zjjn gemoeid. Hü is daarom van oordeel thans te moeten volstaan met de vastlegging van de z.i. noodzakelijke ministeriële be voegdheden in een privaatrechtelijke overeenkomst, om hieraan in de toe komst door de indiening van een ont- werp-gaswet een publiekrechtelijke AAROGASCONCESStES IN NEDERLAND Afzet Allereerst zal worden gestreefd naar afzet op de markt van de open bare gasvoorziening. Men wil daarbij andere gassoorten vervangen en het debiet uitbreiden. Ondanks noodza kelijke investeringen (men spreekt zelfs van vele honderden miljoenen) zal de prijs zodanig kunnen zijn, dat het aantrekkelijk wort aardgas op ruime schaal te gebruiken voor ruim teverwarming. Voorts wordt een vrije ruime markt verwacht voor hoog waardige industriële toepassinge.n, dus daar waar het gas door zijn specifieke brandeigenschappen een en hogere waarde heeft dan andere brandstoffen. De participanten in de winning verwachten op grond van martkonderzoekingen, dat de afzet berekend op 30 jaar voor de open bare verwarming, de ruimteverwar ming en voor hoogwaardige indus triële toepassingen geleidelijk tot een veelvoud van de tegenwoordige ener gie-afzet kan woren opgevoerd. (Van onze Parijse correspondent) De door de oppositie ingediende motie van wantrouwen heeft afgelopen nacht in de Franse Nationale Vergadering slechts 206 van de benodigde 241 stemmen gekregen. De motie ging tegen de politiek van president De Gaulle met betrekking tot de vorming van een nationale atoomstrijrmacht. Hoewel ook de Senaat zich nog over deze kwestie moet uitspreken, heeft generaal De Gaulle praktisch al de parlementaire toestemming gekregen om zich een atoomzwaard aan te meten. Ondanks het feit dat de onderteke naars van de motie van wantrouwen onder leiding van oud-premier Guy Mollet kennelijk al niet zo veel zin meer hadden in een regeringscrisis, die het gevolg zou zjjn geweest van de aanvaarding, en bjj monde van een kleine twintig sprekers de tekst dan ook maar tamelijk vlak verdedigd werd, heeft bij de replieken de pre mier toch een paar stappen in hun richting willen doen. Met zijn rustige bonhommie poogde Pompidou de voornaamste bezwaren van de oppositie te ontzenuwen, door nogmaals te onderstrepen, dat een land als Frankrijk de eigen militaire verplichtingen niet uit de weg kon gaan. De kosten van 200 miljoen nieuwe franken, die de fabriek zou eisen, waren hoog, zo gaf hij toe, maar maakten niettemin maar 8 pro cent van het defensiebudget uit. En bovendien mocht men niet vergeten, dat de fabriek te Pierrelatte ook voor civiele doeleinden zou kunnen dienen en dat lang vóór de Vijfde Republiek verschillende opeenvolgende regerin gen daarom dan ook reeds besloten hadden deze weg in te slaan. Dieren dood na ballonvlucht De twee Rhesus-apen en de ham sters en kevers, die zaterdag vanaf Goose Bay, in Labrador, door een reusachtige ballon tot 39 km. hoogte het luchtruim zijn ingevoerd, waren dood toen zij in de buurt van Prince Albert werden aangetroffen. Giftige tabletten in Rijswijk verloren Dc commissaris van politie te Rijswijk (Z.-H.) maakt bekend, dat zondag jl. in een speeltuin te Rijs wijk is verloren een doosje, inhou dende prominal tabletten en rode balletjes bevattende nitroglycerine. Het innemen van deze medicamen ten kan voor kinderen dodelijk zijn en is voor volwassenen levensgevaar lijk De eventuele vinder van het doosje wordt verzocht zich on middellijk in verbinding te stellen met voornoemde commissaris, telefo nisch te bereiken onder nummer 070—984343. geen der gemeenten (extra) raads verkiezingen zullen worden gehou den Over een correctie van de pro vinciale grens tussen Zuid-Holland en Utrecht deelt de bewindsman mee, dat Gedeputeerde Staten van beide provincies deze zaak in studie heb ben en dat mag worden verwacht, dat zij binnenkort met de in de ge meentewet voorgeschreven grenswjj- zigingsprocedure een aanvang zullen maken. De voorgestelde grenswijzigingen betreffende de gemeenten Gouda, Stolwijkersluis, Oudewater, Bar- woutswaarder, Rietveld. Waarder, Lange Ruige Weide, Papekop, He kendorp, Woerden, Zvammerdam, Boskoop, Waddinxveen, Reeuwijk en Haast,recht. Tenslotte kwam de premier dan met zijn aantrekkelijkste argument voor de Europeanen voor de dag: de overigens vage belofte met de buur landen te zullen overleggen of het Franse kernzwaard niet onder ge meenschappelijk beheer zou kunnen worden geplaatst. Dat overleg kon echter niet geopend worden, zo waar schuwde de minister-president, alvo rens de Europese Politieke Unie een feit zal zyn. Onder de Kamerleden, die door deze toezegging van hun aanvanke lijk afwijzende standpunt bleken af te willen stappen, bevonden zich de oud-premiers Paul Reynaud en Pierre Pflimlin. Die laatste volksrepublikein trad, zoals men zich herinneren zal, met vijf partijgenoten enkele maan den geleden uit de regering, uit pro test tegen de schampere opmerkin gen. die generaal De Gaulle zich toen op een persconferentie over de Euro pese integratie veroorloofde. Kwestie actueel na 25 november (Van onze correspondent in Bonn) Steeds sterker worden de geruch ten, dat de nieuwe minister-president van de Westdultse deelstaat Beieren Franz Josef Strauss zal heten. Sinds zaterdag wordt in München over bij na niets anders meer gepraat, ondank het feit dat de kwestie pas actueel wordt na 25 november, de dag waar op de nieuwe Beierse landdag wordt gekozen. De huidige minister-presi dent, Hans Ehard, nu 74 jaar oud, heeft te kennen gegeven niet meer beschikbaar te zijn, en wat ligt dan eer voor de hand dan dat Franz Jo sef Strauss, voorzitter van de Chis- telijk-sociale Unie (het Beierse zus je van Adenauers Christelijk-demo cratische Unie) in München het heft in handen neemt? Een vraag is hierbij echter van het grootste belang. Voelt Strauss er zelf voor om zijn Bonner ministerie van Defensie te verlaten en in de lo kale Beierse politiek te stappen? Ten slotte lijdt het geen twijfel dat Strauss' ambities hoger liggen dan het ambt van regeringschef in Beie ren. De dynamische slagerszoon uit Schongau wil Bondskanselier worden en daarvan zal niets hem af kunnen brengen. Tegen de achtergrond moet men dan ook de voorwaarden zien. die Strauss volgens geruchten bij een C.S.U.-conferentie in Tegerensee zijn partijvrienden gesteld heeft voor zijn verhuizing van Bonn naar München: Strauss wil de vrijheid houden te al len tijde naar Bonn terug te kunnen keren; hij wil niet uit Bonn weg als daar nog voor november a s. een an dere coalitie zal worden gevormd; en evenmin zou hij de hoofdstad aan de Rijn verlaten als Adenauer in no- november geen Bondskanselier meer zal zijn. Daar staat tegenover dat Strauss zelf goed inziet, dat zijn populariteit als minister in Bonn ernstig geschaad is door de affaire met de Fibag, de dubieuze woningb.firma, die Strauss aan een Amerikaanse miljoenenop dracht heeft willen helpen. De minis ter zou nu hopen, dat het ambt van minister-president in Beieren zijn prestige zo zeer zou doen stijgen, dat de troon van de Bondskanseliers weer binnen zijn bereik zal komen. Bü dit alles moet men evenwel niet vergeten dat vertrekken uit Bonn gemakkelij ker is dan er naar terugkeren. En ook dat weet Strauss. Het is dan ook zeer goed mogelijk dat hij met opzet voedsel geeft aan de geruchten over zijn eventuele pre mierschap in München om de kiezers duidelijk te maken: „Zo erg kan het met die Strauss toch niet zijn als zulk een hoog ambt voor hem klaar ligt". Andere overwegingen om Strauss naar München te halen zijn overi gens nog: 1. de moeilijkheden binnen de CSU tussen minister van Financiën Eberhard en de oer-conservatieve minister van Landbouw Alois Hundhammer, die de sterke Strauss wellicht zou kunnen overbruggen; 2. Adenauers ontevredenheid over de liberale Bondsminister van Finan cien, Starke. Bij vertrek v. Strauss zou Adenauer namelijk in ruil voor Financiën het ministerie van De fensie aan de liberale coalitiepart ner willen aanbieden. J. Hammes overleden In zjjn woning aan de Karpervijver te Zeist is op 70-jarige leeftijd over leden, de heer J. Hammes, die inter nationale bekendheid genoot door zjjn kennis op het gebied van edel stenen. De heer Hammes was van 1919 tot zjjn pensionering in 1957 als bedrijfs leider en vervolgens als adjuct-direc- teur verbonden aan de zilverfabriek van Gerritsen en Van Kempen, thans Van Kempen en Begeer te Zeist. Na dien was hij commissaris van deze N.V. De heer Hammes vervulde tot aan zijn dood tal van functies in de edelmetaalbranche. Kerkelijk Leven NED. HE KV. KERK Beroepen te Schoonrewoerd en te Zwartebroek A. Veldjesgraaf. kand. te Ede. Aangenomen naar Opheusden (toez.) W. Catsburg te Genderen; de benoeming tot secretaris van de Raad voor de catechese K. H. Kuiper te Lemmen. GEREF. KERKEN Beroepen te Helpman (Gron.) (2e pred.pl.j R. J. Koolstra, vlootpred. met verlof te Leeuwarden. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn) R. de Vries te 's-Gravenhage- Moerwijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutjegast en te Zut- phen M. de Boer. kand. te Haarlem-N. te Ouderkerk a/d Amstel G. Leen- dertse, kand. te Haarlem te Vlaar- dlngen en Elburg F. Bakker teDrie bergen. Bedankt voor Ede C. v. d. Weele te Ermelo; voor 's-Gravenhage- Rljswljk K. J. Velema te Hoogeveen. Gereformeerde stichting „Gemeente-toerusting" De leden van de Gereformeerde Kerken in Nederland, die elke zomer op Woudschoten te Zeist een confe rentie beleggen, hebben een stich ting „Gemeente-toerusting" in het leven geroepen. Voorzitter is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Het doel van deze stichting is hulp te bieden bij de gemeente-opbouw zoals het organiseren van retraitewerk en het in het leven roepen van een vor mingscentrum in het bijzonder ten bate van het beroepsgroepenwerk en het bevoreren van het contact met andere kerkgemeenschappen. Men wil dit verwerkelijken door conferen ties, een reeks geschriften en werk groepen. In de stichtingsraad hebben onder meer zitting het Eerste- Kamerlid prof. I. A. Diepenhorst, prof. dr. C. A. van Peursen, hoog- Prot. bureau voor uitzending van hulpkrachten Reeds vele maanden is op ver schillende wijzen in zendings- en oecumenische kringen en ook in de kringen van de jongerenwereld ge sproken over de oprichting van een bureau, waar allen die van plan zijn een deel van hun leven ergens ter wereld ten dienste van de naaste door te brengen, geregistreerd kun nen worden en informaties kunnen krijgen over de mogelijkheden. On geveer gelijktijdig met het ontstaan van het Amerikaanse vredeskorps zijn landelijk uitvoerige discussies aan dit vraagstuk gewijd. De Nederlandse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen zullen per 1 september in Utrecht een specifiek protestants bureau openen. De mogelijkheid wordt overwogen om dit bureau ook het centrum to doen zijn voor hen, die zich voor een diaconaal jaar beschikbaar willen stellen. Het bureau wil zo goed mogelijk op de hoogte zijn over de mogelijkheden, die er in de wereld bestaan om in kerkelijk of niet kerkelijk verband voor korte of langere termijn werk zaam te zijn. Een commissie van ad vies en toezicht, waarin vertegen woordigers van de zending van de Herv. en Geref. Kerken en van de Stichting Oecumenische hulp zitting zullen hebben, zal de op- en uitbouw van het bureau begeleiden. leraar te Groningen en zeven gere formeerde predikanten. Ds. B. J. Aal- bers, gereformeerd predikant, is secretaris van de nieuwe stichting. In het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam is gisteren op 68-jarige, leeftijd overleden, prof. dr. Jan Marius Romein, hoogleraar in de theorie der geschiedenis aan de Amsterdamse universiteit. De heer Romein, die in Rotterdam werd geboren, promoveerde in 1924 tot doctor in de letteren in Leiden. Door talrijke essayistische en zich tot een breder publiek richtende histo rische werken, kreeg hij grote be kendheid. In 1939 werd hij buitenge woon hoogleraar en na de oorlog gewoon hoogleraar aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Prof. Romein heeft vooral veel aandacht besteed aan algemene en theoretische vraagstukken o.a. de geschiedenis der geschiedschrijving. I Jan Romein heeft o.m. gepubli- (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse staatsburger zal niet in het voorjaar 1963 naar de stembus gaan. doch reeds op 18 no vember a.s. Deze vervroegde verkie- begroting heeft te zorgen en die een inflatie moet voorkomen. Aangezien de twee regeringspartij en op dit punt niet tot overeenstem ming zijn gekomen, werden de ver kiezingen vervroegd, zodat de Oosten- z'ngen zijn nodig geworden, omdat rstaatsburger zal moeten beslis- de twee regeringspartijen het weer gcn op weuce manier en door wie hij wrA" wil worden geregeerd. De twee par tijen zijn bijna even sterk, maar in kringen van de Volkspartij vraagt men zich met een zekere bezorgdheid af of zij haar kleine overwicht nog zal kunnen behouden. De socialisten hopen, dat zij hun geringe achter stand zullen inhalen en zodoende voor de eerste keer in de geschiede nis van de republiek de sterkere par tij te kunnen worden. Daar zij het populaire propaganda-middel van loonsverhogingen hanteren, hebben zij meer kans dan het burgerlijke biok Deze uitslag is echter niet ze ker. omdat er ook in de socialistische rijen stemmen opgaan dat men de loon- en prijsspiraal niet ongestraft kan opschroeven. hopeloos oneens zijn over de begro ting. Terwijl de socialisten telkens weer opnieuw hun steun hebben gegeven aan hogere looneisen, hield de Volks- paitjj vast aan het ideaal van een sluitende begroting. Inzonderheid verzette zij zich tegen alle hogere staatsuitgaven die niet gedekt zijn. Van deze onenigheid in de boezem van de regering heeft reeds een groot aantal loontrekkers met succes gepro fiteerd door nieuwe looneisen te stel len en deze desnoods door middel van staking of alleen de dreiging daartoe over te gaan af te dwin gen. Aanleiding tot de jongste rege ringscrisis was de loonsverhoging voor het personeel van de PTT, waarvoor de socialistische minister Walbrunner die hiervoor verantwoordelijk is, zijn toestemming had gegeven. Hiertegen verzette zich de minister van Finan ciën met het merendeel van de Volks partij, omdat dit het begin kon zijn van een loon- en prijslawine. Inder daad werd het voorbeeld van het PTT-personeel gevolgd door de poli tie. Het gehele politie-apparaat van 13.000 man heeft reeds aangekondigd dat het over een maand in staking zal gaan, wanneer de salarissen niet worden verhoogd. Met recht verwacht men dat nu ook de onderwijzers en het tram- en spoorwegpersoneel het zelfde zullen doen. De minister van Financiën heeft tegen deze stromingen gewaarschuwd omdat daardoor de begroting en uit eindelijk de stabiliteit van de munt in gevaar komt. In bepaalde geval len ontkent hij weliswaar niet dat de looneisen gemotiveerd zijn, maar hy is geen minister van Sociale Zaken, doch de man die voor een sluitende (Van onze Arnhemse correspondent) Het Gelderse plaatsje Brummen kwam 'n half jaar geleden in het nieuws door 'n initiatief van de directrice van de huishoudschool, mejuf frouw Hildebrand. De die de meisjes nog iets luut handelen en de meer wilde meegeven snelheid waarmede 28 dan alleen vaardigheid handelingen, voorname- in koken en naaien, na- lijk bestaande uit „klem men en grepen" werden uitgevoerd. Al deze afweertech- nieken moesten zowel links als rechts worden gedemonstreerd. De cursus, die bij wijze melijk ook een zekere weerbaarheid. En deze weerbaarheid werd de meisjes bijgebracht door de Brummense judole raar J. D. Schilder, staf van de huishoud- Ruim 100 meisjes hebben school werd uitgebreid nu hun vaardigheid in van proef werd gehou- met een voor een derge- zelfverdediging getoond den, slaagde volkomen, lijke onderwijsinstelling door met goed gevolg 'n minder gebruikelijke examen af te leggen, leerkracht, namelijk een Deze examens werden judoleraar. afgenomen door de heer Geruchtmakende aan- Schilder en de Arnhemse randingsgevallen waren judoleraar H. W. Jero- de aanleiding geweest ninus. Deze 2 experts tot dit opzienbarend ini- letten vooral op het per- tiatief van de directrice, soonlijk Initiatief, reso- De meisjes bleken zeer bedreven in de techniek van de zelfverdediging ceerd: „Dostojewsky in de Wester- sche kritiek" (1924), „De dood van Nikephores Phokas" (1929), „Geschie denis van de noord-Nederlandsche geschiedschrijving in de middel eeuwen" (1932), „Machten van deze tijd" (1932), „De lage landen bij de zee" (1934), dat hij samen met zijn vrouw dr. A. Romein—Verschoor schreef, „Grondstoffen in politiek" (1935), „Het onvoltooid verleden" (1937), „Erflaters van onze bescha ving" (19381940), geschreven samen met zijn vrouw. „Gegist bestek" (1939), „Nieuw Nederland" (1945), „De biografie" (1946), „In opdracht van de tijd" (1946), „Tussen vrees en vrijheid" (1950), en „In de hof der historie" (1951). Twee arbeiders in haven verongelukt In het ruim van het binnenschip „Albertha", dat langszij het Deense zeeschip „Mancauria" bij Thomsen's Havenbedrijf in de Maashaven te Rotterdam lag, zijn gistermiddag twee Rotterdamse havenarbeiders door vallende rollen papier getroffen. De 62-jarige G. C. Quakkelaar was op slag dood. De 58-jarige J. G. Poschmann werd zwaargewond naar het havenziekenhuis te Rotterdam gebracht, waar hij een kwartier na aankomst is overleden. De rollen pa pier vielen van zes meter hoogte, toen zij uit de „Albertha" naar het zeeschip werden gehesen, uit de hijs. Kleuren-TV via Telstar Technici van de Britse P.T.T. heb ben meegedeeld, dat gisteravond te levisiebeelden in kleuren vanuit En geland via de „Telstar" naar de Ver enigde Staten zijn uitgezonden. Da beelden kwamen goed over. Mevrouw H. J. AernoutRoyaards uit Bussum, de weduwe van de in het voormalig Nederlands-Indië door een pistoolschot om het leven gekomen vaandrig Aernout, heeft besloten haar pogingen om het onderzoek naar de omstandigheden waaronder haar man werd gedood te laten openen, te staken. Zij heeft bekend gemaakt dit besluit na rijp beraad te hebben genomen. „Na jarenlange vergeefse pogingen om te trachten de instructie inzake de moord op mijn echtgenoot hier te lande te doen openen, heb ik moeten constateren, dat ik op geen enkele wijze recht kan krijgen", zo heeft mevrouw Aernout verklaard. „Geeste lijk en financieel is het voor mij van zelfsprekend onmogelijk in verband met het bovenstaande zo door te gaan". Vragen vervoer gesneuvelden Het Eerste-Kamerlid, de heer Que- rido (PvdA), heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd op het juist is, dat de beslissing of de licha men van in Nieuw-Guinea gesneu velde militairen al dan niet naar Nederland zullen worden overge bracht. afhankelijk wordt gesteld van de daarmede gepaard gaande kosten. Het Kamerlid vraag of wan- neer dit waar is de minister niet Zy behaalden een ge- van mening is, dat een dergelijke be middeld cijfer van 3, slissing, alleen reeds op grond van terwijl een 4 de hoogste evoelens van piëteit jegens de slacht- waardering was. Alle j offers en hun nagelaten betrekkin meisjes ontvingen een gen niet slechts van financiële over- certificaat. 'wegingen afhankelijk mag zijn. Mevrouw Aernout heeft allen, die haar in de afgelopen jaren hebben gesteund, dank betuigd. Zoals bekend is kwam vaandrig Aernout in 1948 bij Lembang door een pistoolschot om het leven. Mevr. Aernout heeft steeds volgehouden, dat haar man werd vermoord, omdat hij als veiligheidsofficier teveel van bepaalde zaken afwist. Reeds in 1950 en 1951 heeft zij gepoogd de instruc tie in deze zaak te laten openen. Deze pogingen leverden evenwel geen resultaat op. Nadat de inhoud van het rapport- Zaaijer (over beweerde misstanden in het voormalige Koninklijke Neder lands-Indische Leger) bekend was geworden, diende mevrouw Aernout in maart j.l. een smaadklacht in, om dat een aan het werk van haar man gewyde passage in dit rapport naar haar mening beledigend was. Mevr. Aernout heeft sindsdien niets meer vernomen. Churchills toestand is bevredigend In een medisch bulletin, dat gister middag is uitgegeven over Sir Win ston Churchill, werd gezegd dat hij bevredigend vooruit b'ijft gaan. Hij heeft weer in een stoel gezeten. Het was de eerste maal sedert 7 juli dat de oud-premier uit bed was. VOORRANG: Alleen NEMEN als t» er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7