Concert van het Michiganchoral Duizenden kinderen bestormen Prinsessen MEER SUBSIDIE VOOR TOERISME SALARISVERHOGING LEDEN ORKESTEN MET SUBSIDIE UG\ $%r D' EXPOSITIE DER VIJFTIG BEST VERZORGDE BOEKEN In toekomst drie „klassen" Minimum-eis stadslichten Goede indrukken Nederlandse faam drong door tot in de Ver. Staten In de Pieterskerk: Amerikaans blad meldt Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 juli 1962 Derde blad no. 30703 De gesubsidieerde symfonie-orkesten, die tot nu toe, wat de salariëring der musici betreft, in vijf klassen worden verdeeld, zullen binnenkort nog slechts in drie klassen worden verdeeld. Daardoor wordt de zuigkracht van orkesten, die hoger zijn inge deeld, op de leden van lager ingedeelde orkesten belangrijk beperkt. Dat is een van de twee belangrijke punten, die de Staatssecre taris van O. K. en W., mr. Y. Scholtén, wil overnemen uit het advies van de commissie-Witteman (tevens het derde rapport van de commissie-Witteman). Het tweede punt betreft de salaris-verbetering der orkest- musici. Zij zullen uit hoofde van de herclassificatie (c.q. van de wijziging van de minima en maxima) een verhoging ontvangen waarboven de z.g. „trendverhoging" van 5.2% komt. Wat de herziening der klasse-inde ling betreft, het volgende. De orkesten waren, wat de salarië ring betreft, verdeeld in 1, Het Con certgebouworkest, 2. het Residentie orkest, 3. Het Rotterdams Philharmo- rnsch Orkest, 4. Het Utrechts Ste delijk Orkest en 5. de overige orkes ten De commissie-Witteman heeft tal van instanties gehoord en daarbij kwam vrijwel steeds naar voren, dat door een bepaalde klasseindeling een I situatie wordt geschapen, die de ont plooiingsmogelijkheden der orkesten in zekere zin bij voorbaat afsnijdt. Bovendien trokken de orkesten in een hogere klasse steeds mensen weg van I de lager geklasseerde orkesten. Na ampel beraad, waarbij o.a. de situatie bij de drie militaire orkesten en de verschillende orkesten bij de radio in overweging werd genomen, kwam de commissie tot de conclusie I dat er buiten het Concertgebouwor kest en het Residentie-orkest slechts j gesproken zal worden van de overige orkesten bij de salariëring. De musici van het Concertgebouw orkest zullen een salaris ontvangen, dat 20 boven de salarissen der „overige orkesten" ligt. De musici van liet residentie-Orkest zullen een sa- laris ontvangen, dat 10% boven de salarissen der „overige orkesten" ligt. De staatssecretaris is, mede omdat da commissie de aanbeveling heeft gedaan het vraagstuk van de herzie ning van de salarissen der orkestle den zo spoedig mogelijk tot oplossing te brengen, bereid eraan mede te wel ken dat, voorzover het het Rijk be treft, de nodige gelden ter beschik king komen, indien het College van Rijksbemiddelaars een beschikking zou vaststellen tot regeling van de sa larissen van de leden der gesubsi dieerde symfonie-orkesten en hierbij de suggesties, in het rapport-Witte- man gedaan, in acht zou nemen. Twee fasen De financiële gevolgen van een nieuwe salarisregeling, die evenals de huidige salarisregeling zal moeten berusten op een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, zul len van een zodanige omvang zijn, dat de financiële mogelijkheden niet zullen toelaten een dergelijke nieuwe salarisregeling onmiddellijk volledig te subsidiëren. De staatssecretaris stelt zich voor, dat de invoering in twee fasen zou dienen te geschieden, t.w. een sala risverhoging met ingang van 1 janu ari 1962 en een per 1 januari 1964. (Advertentie) camera van klasse .Voetafdrukken van dertig miljoen jaar geleden Rond de eeuwwisseling ontdekte een groep studenten voetsporen van dieren onder een laag vulkanisch tufsteen nabij Ipolytarnoc in het noorden van Hongarije. Paleontolo gen kregen belangstelling voor deze vondst en speurden heel langzaam deze vulkanische rots af om sporen van leven bloot te leggen, die dertig miljoen jaren oud waren. De voetsporen bevonden zich op een strandje, bestaande uit zeer fijn korrelig zand, waar dieren hun dorst kwamen lessen aan een bron. Dit strandje, dat omgeven was door naald- en loofbomen met een zeer breed soort bladeren, was na een vulkanische uitbarsting onder as be dekt. De aslaag van verscheidene meters dikte, verhardde langzaam tot tufsteen en conserveerde op die manier dertig miljoen jaar de voet sporen. Er werden sporen achterge laten van twee soorten herten, vier sooren vogels, een mastodont en twee soorten rinocerossen en ook van bla deren, dennenkalden, groeven, die door stromend water waren gevormd, en de putjes van regendruppels tij dens de laatste storm voor de aard beving. Kortgeleden is er een afdak gemaakt boven de plek en heeft men de voetafdrukken overgetekend. Een studente trok. op haar knieën voort kruipend, centimeter voor centimeter de sporen over op zeventig grote vellen transparantpapier. De teke ningen zullen worden overgebracht op gewoon papier en dan gefotogra feerd. Zo zullen zij een beeld geven van de laatste dag in het „leven" van dit fossiele strand. Vissen zwommen op straat Zware onweersbuien die gepaard gingen met ware wolkbreuken, hebben in het afgelopen week einde op verscheidene plaatsen in België het zo langzamerhand ge bruikelijke schouwspel van onder gelopen tunnels en overstroomde straten en kelders opgeleverd. Minder gebruikelijk ivas echter het tafereel in de Antwerpse voor stad Merksem, waar vissen uit de overstroomde vijvers op straat zwommen. De financiële consequenties van het subsidiëren van een nieuwe salarisre geling als door de commissie-Witte man gesuggereerd, zullen, ook al zou de invoering in twee fasen geschie den, van een zodanige omvang zijn, dat het de staatssecretaris niet mo gelijk is uit het rapport-Witteman andere aanbevelingen over te nemen dan die betreffende het vraagstuk van de herziening der salarissen. Aan laatstgenoemd vraagstuk dient z.i. de hoogste prioriteit te worden gege ven. De andere aanbevelingen betref fen het opnemen van de subsidië ring op fifty/fifty-basis van Rijk en lagere overheden tot de salarissen van dirigenten, directies en admini stratief personeel, alsmede uitbrei ding van de omvang der orkesten. Wat dit laatste betreft, beveelt de commissie een uitbreiding van de te subsidiëren bezetting aan, die voor de verschillende orkesten varieert van 4 tot en met 20 musici, waarbij valt op te merken, dat vele orkesten thans reeds over meer musici beschikken dan het aantal, dat volgens de be staande regeling in gelijke mate door het Rijk en de andere overheden wordt gesubsidieerd. Deze voorstellen betreffende het subsidiëringsstelsel en een algemene uitbreiding van de te subsidiëren be zetting van de orkesten kan de staatssecretaris dus alleen reeds om financiële redenen voorlopig niet in overweging nemen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de staatssecretaris overeenkomstig het advies van de commissie heeft be sloten aandacht te besteden aan de positie, die het orkest van de Neder landse Opera, het Kunstmaandorkest. de orkesten van de Ned. Radio Unie en bet Ned. Kamerorkest in het or- kestenbestel van ons land innemen en de commissie heeft verzocht hem dienaangaande van advies te dienen. „Slechte beloning Het bestuur van de Vereniging van leden van het Concertgebouworkest heeft verklaard dat de vereniging de in het rapport Witteman voorgestel de maatregelen betreffende salaris niveau en salarisverhoudingen een slechte beloning acht voor alle good will die het orkest voor Nederland in het buitenland heeft gekweekt. De vereniging ziet deze maatregelen te vens als een ernstige ondermijning van de positie van het Concertge bouworkest. Residen tie-Orkest tevreden De directeur van het Residentie- Orkest, de heer \V. F. Brederode, zei ons bijzonder gelukkig te zijn met de nieuwe orkestenclassificatie. Hij ziet in de nieuwe regeling, die dè salarisachterstand van het Haagse orkest tot het Concertgebouworkest terugbrengt van 15 tot 10% alleen maar voordelen, voornamelijk door de erkenning, die spreekt uit de prestaties van dirigent Van Otterloo en de zijnen. De nieuwe regeling noemde hij voor de orkesten van Utrecht en Rot terdam een onrechtvaardige slag in het gezicht. Er zal in een volgend rapport Witteman zeker aandacht moeten worden geschonken aan de positie van deze orkesten. Voor de tot dusverre laagst, geklasseerde en sembles kan de nieuwe regeling al leen maar gunstig worden genoemd. Deze ensembles en met name het Brabants orkest zullen niet meer tegen een verloop van musici behoe ven te vechten als tot dusverre het geval was. Advertentie yW JT veelzijdige voeding Landjuweel 1963 te Haarlem Door de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel zal in samenwerking met het Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur, de gemeente Haarlem en de Haar- lemsche Tooneel Club in mei 1963 een Nationaal Landjuweel worden gehouden binnen de stad Haar lem. In het afgelopen seizoen hebben de voorronden voor dit Nationaal Landjuweel, waarvoor H.M. de Koningin een ivisselbeker beschikbaar heeft gesteld, plaats gehad. In ieder der provinciën werd een Provinciaal Landjuweel gehouden, in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag een stadjuweel. De winnaars van deze voorronden zullen worden uitgenodigd om aan het Nationaal Landjuweel deel te nemen. Zij kregen een wisselprijs en een bedrag van f 300,-. Als andere prijzen werden toegekend: een regie- prijs, een prijs voor de beste opvoe ring van een oorspronkelijk Neder lands stuk, een prijs voor het beste zelf ontworpen en gemaakte decor en een aanmoedigingsprijs. Zij zullen in Haarlem uitkomen tegen de Haarlemsche Tooneel Club, die het vorige Landjuweel, dat in 1958 in Haarlem werd gehouden, heeft ge wonnen. 1 Voetgangers vragen De Nederlandse Vereniging tot Bescherming Voetgangers heeft zich tot de minister van Verkeer en Wa terstaat gericht, met het verzoek, mi nimum-eisen vast te stellen voor de helderheid van stadslichten van mo torrijtuigen. De vereniging is vart oordeel, dat veel motorrijtuigen stadslichten voeren, die slechts op zeer korte afstand zichtbaar zijn. De vaak te kleine stadslichten van mo torrijtuigen vormen een gevaar voor de voetgangers, zo is de mening van de vereniging, en wel omdat die voet gangers daardoor afstand en snel heid van een naderend voertuig zeer moeilijk kunnen sohatten. Chinees protest Communistisch-China heeft giste ren bij India geprotesteerd tegen de grensincidenten in de Galwan-vallei. Peking waarschuwt de Indiase rege ring ervoor, dat er daar „elk ogenblik een ernstig incident kan ontstaan" en eist de onmiddellijke terugtrek king van de Indiase troepen uit de versterkte stellingen in dit gebied. In Nieuw-Delhi is meegedeeld, dat er geen veranderine is gekomen in de militaire toestand in de vallei. (Van een speciale verslaggeefster) Zo'n 15.000 schoolkinderen verdrongen zich gistermiddag in het stadion van Paramaribo rond de op een verhoginkje van één vierkante meter staande Prinsessen Irene en Margriet. Al deze jongens en meisjes hadden tevoren een grote demon stratie gegeven, begeleid door tal van echt-Nederlandse wijsjes, met af en toe een vrolijk stukje Surinaamse muziek ertussendoor. Maar de climax kwam, toen tot aller verbazing een ondernemende padvinder de eretribune beklom en een gesprek met Prinses Irene be gon. Hij kwam een dag vrij vragen voor de schooljeugd ,die zoveel vrije tijd had moeten opofferen. Ze had den maanden geoefend. De beslissing was natuurlijk niet eenvoudig, maar na enige beraadslaging werd het aanhouden van de padvinder be loond en zei Prinses Irene door de n icrofoon, dat Margriet en zij bij zonder genoten hadden van de mid dag en dat zij de kinderen dinsdag vrij van school gaven. De vreugde van de kinderen kende hierna geen grenzen meer. Zij renden allen naar de tribune, waar de Prinsessen za ten, zodat het voor de hoge gasten 1-eel moeilijk werd om de auto's te bereiken. Een minister, die in het ge drang verloren was gegaan, zag geen kans bij zijn auto te komen, die even later leeg in de stoet meereed. Kunstflitsen De Nieuwe Komedie zal binnen kort haar repertoire van oude kluch ten uitbreiden met de anonieme „Klucht van windbuil en platzak". Peter van der Linden heeft de regie van dit stuk, dat op dinsdag 24 juli op het Haagse Binnenhof als wagen spel in première gaat. De door Leon- tien van Beurden aangeklede klucht wordt opgevoerd door Henk Votél, Paul van Gorcum, Jan Korevaar en Kitty van Wijk. De serie Wagenspel-opvoeringen van deze zomer omvat verder Brede- ro's „Klucht van de koe", geregisseerd door Fred Engelen en het anonieme „Nu noch" onder regie van Erik Vos. In het „Dordrechts Museum" wordt van 21 juli tot 2 september 1962 een zomertentoonstelling gehouden, geti teld: „Nederlandse stillevens uit de zeventiende eeuw". Geëxposeerd worden een honderd tal schilderijen van meesters als Am- brosius Bosschaert de Oude. zijn zoons Ambrosius de Jonge en Johan nes, Balth van der Ast. Hans Bollon- gier, Pieter Claesz, Heda, Kalf, Van Beyeren, Margaretha de Heer, A. Coorte, enz. De Wedgwood-prijs voor de schil derkunst, in 1960 voor het eerst bij het tweede eeuwfeest van Josiah Wedgwood and sons ingesteld en ge wonnen door de Haagse schilder Jan van Heel. wordt ook dit najaar weer uitgeloofd voor het beste ingezonden werk, gemaakt door een Nederlandse kunstenaar. Marian Sarstadt, soliste van het voormalige ballet van de Markiezin van Quevas, is met ingang van 1 sep tember a.s. verbonden aan het. Neder lands Danstehater. Marian Sarstadt begon in 1949 haar opleiding bij Ann Sybranda. De eerste concertmeester van het Concertgebouworkest, Steven Staryk, zal met ingang van 1 september 1962 het orkest verlaten en zich in Londen gaan vestigen. Hij heeft zich bereid verklaard als eerste concertmeester incidenteel medewerking te verlenen aan een aantal concerten van het Concertgebouworkest. Aan het internationale volkloristi- sche dansfestival dat van 8 t/m. 12 augustus te Bolsward zal worden gehouden, zal worden deelgenomen door folkloristische groepen uit Bel gië (koninklijke en keizerlijke gilde St.-Sebastiaan, Brussel), Duitsland (Wasserburg), Frankrijk (Obermo dern), Oostenrijk (Loijersbach), Schotland Cheadle)Spanje Barce lona), Zweden iKlippan» en Zwitser land (de jodelclub van Herisan). Van onze kunstredactie) DE bekende Nederlandse letterontwerper en pionier op het gebied van het typografisch verzorgde boek, S. H. de Roos, heeft zich in een bijdrage in de „Witte mier" 192lf) eens afgevraagd: „Komt de kunst van 't boek in 't museumIn die jaren leek dat voor verreweg de meeste musea-bezoekers een onmogelijkheid. Maar sinds die tijd is er veel ver anderd. Sedert zo omstreeks de komst van de zgn. „Jugendstil" typografische verzorging meer en meer een kunstzinnig element Kreeg en later zelfs tot doorgevoerde specialisatie leidde, weten wij dat ook in dit opzicht het boek een rol in de culturele ontwikkeling en in stijlvorming van bepaalde perioden speelt. best verzorgde boekuitgaven uit ons land, indien mogelijk, ook het ni veau der buitenlandse bekroningen te tonen, wat een interessant en stimu lerend vergelijkingsmateriaal zal kunnen opleveren! Dat de faam die ons land op dit gebied bezit reeds in de V.S. is door gedrongen vindt een bewijs in het feit, dat een der bekroonde Ameri kaanse uitgaven uit een letter van Van Krimpen is gezet. De drie jury leden: Bert Clarke, Noel Martin en Jack Werner Stauffacher hebben uit totaal 800 boeken gekozen en het be kroonde vijftigtal over drie groepen verdeeld: er z(jn 16 uitgaven van mu sea en niet commerciële uitgevers, 15 van universitaire uitgeverijen en 19 van beroepsuitgevers. Natuurlijk zijn de twee eerste groepen uit een oog punt van artistieke en estetlsche ver zorging het belangrijkst. Voor de be paling van het algemeen geldende „goede" niveau in de boekenwereld van de V.S. is echter de laatste cate gorie doorslaggevend. Wat de eerste twee groepen be treft maakt deze tentoonstelling een goede indruk. Zij toont ons onweer legbaar en overtuigend aan dat men in de kringen der Amerikaanse voor vechters voor betere typografische verzorging zeer toegewijd, kundig en verantwoord werkt. Zelfs bij de meest Daarvan getuigt de kleine exposi tie van boeken die tot en met 11 augustus in het museum van het boek Prinsessegracht no. 30 in Den Haag wordt gehouden. Toen de directeur van de Kon. Bibliotheek, prof. dr. L. Brummel, zich in de V.S. bevond, zag hij daar een expositie van de jaarlijks bekroonde, best verzorgde boeken, samengesteld door „The Ame rican institute of Graphic Arts" (het jaar I960) en hij nam contacten op om de volgende tentoonstelling (over het jaar 1961) naar ons land te krij gen. En in het museum van het boek te Den Haag onder te brengen. Daar mee is een begin gemaakt aan een nog groter en belangwekkender plan, om naast de Jaarlijks bekroonde, 50 Op 11 augustus zullen ook enkele Nederlandse groepen aanwezig zijn, uit Terschelling, West-Friesland, Lonneker en 's-Hertógenbosch. De Hoofdstad Operette zal deze zomer een tournee'van ca. 5 weken door ons land maken. Van donderdag 26 juli tot en met donderdag 2 augustus zal in de Stads schouwburg te Amsterdam een reeks voorstellingen worden gegeven van Franz Schubert's „Das Dreim&derl- haus". In een ivereld vol spanningen, dient vóór alles de internationale verbroedering bevorderd te wor den. Met het oog op de toekomst is het vooral belangrijk dat de jeugd uit de verschillende staten en we relddelen nader tot elkaar komen. Als boodschappers van deze ver broedering maken 70 Amerikaanse jongeren uit Michigan wier leef tijd varieert van 16 tot 18 jaar en die samen het Michigan Choral vormen, een rondreis door Euro pa. Zij ivillen met hun zang uit drukking geven aan hun wil om in vrede te leven en te werken. Bovendien wensen zij met hun zang te tonen, tot welke kunst zinnige prestaties het Amerikaan se volk in staat ie. Verleden jaar reisde het koor door Zuid-Amerika, ivaar het ova tionele successen behaalde. Deze zomer is de tournee begonnen in Ierland, voortgezet in Engeland en thans is Nederland aan de beurt. Leiden zal de eerste stad in ons land zijn, waar het koor zich doet horen. Daarna volgt nog een op treden in vele andere plaatsen. Zaterdag a.s. om acht uur zullen de stemmen van deze jonge men sen opklinken in de monumen tale Pieterskerk onder directie van Lester Mc Coy, een bekwaam koorleider, die het musiceren van zijn discipelen tot een hoog ni veau heeft weten op te voeren. Het programma bestaat uit twee delen: het eerste vermeldt een aantal klassieke religieuze werken als „Jesu priceless treasureen „Now thank we all our God". Het tweede gedeelte is van lichter ka rakter: daarin zullen enkele negro spirituals als „He's got the whole world" „In his hands" en „Oh, freedom", benevens bekende volksliedjes als „Old black Joe" en „Danny boy", ten gehore wor den gebracht. Het koor wordt door een pianist begeleid en in enkele nummers werken ook blazers mee. De in strumenten worden bespeeld door jongelui, die evenals de zangers scholieren van middelbare scho len zijn. Wij herinneren ons nog leven dig hoe enkele jaren geleden om precies te zijn in 1960 een ander jeugdkoor uit de V.S. in onze stad optrad, namelijk het „Pilgrim Fellowship Choir", Van dat concert hebben wij toen uit nemende indrukken opgedaan: ontroerd luisterde men naar een bezielde uitvoering. Wij hopen op een herhaling daarvan. Voor de scholieren is er nog een extra attractie: na afloop van het concert zal er gelegenheid zijn in lichtingen te verkrijgen over het jeugd-uitwisselingsprogramma met de V.S. onder auspiciën van de Michigan Council of Churches, de organisator van het Michigan Choral kritische maatstaven die de Neder landse boekdrukker kan aanleggen, zal deze moeten toegeven dat er in ae V.S. opmerkelijke resultaten wor den bereikt en dat vooral de richting waarin de fraaie boekverzorging zich daar beweegt de moeite waard is om er kennis van te nemen. Ik vermoed dat het (overigens lofwaardige) pes simisme van de jury dan ook aller eerst de commerciële uitgaven betreft en daar tot stimulans moet dienen. Het jury-oordeel was dat over het al gemeen de kwaliteit onder de kwan titeit en de haast bij de produktie heeft geleden. Het is inderdaad opvallend dat maar één roman werd bekroond. Het is Heimito van Doderer „The De mons". de roman die bij Biederstein in München verscheen en in Ame rika door Alfred A. Knopf, New York, fraai verzorgd is uitgegeven. Deze uitgever maakt hier trouwens een goed figuur: 6 van de 50 bekro ningen zijn voor Knopf: Ook „The age of Churchill" (Peter de Mendelssohn, typografie: Warren Chappell) verscheen bij hem en ziet er voortreffelijk uit. Men vindt een grote verscheidenheid van werkers on der de vijftig: tot kinderboeken, een .zwierig" kookboek en een wiskundig- werk toe. De jeugd van Suriname heeft de jeugd van het Huis var. Oranje ge huldigd op een manier, die ze met licht zal vergeten. De maandag be gon met een rijtoer door de stad, waar eerst de synagoge werd be zocht, waarvoor in 1835 Prins Wil lem Frederik Hendrik de eerste paal sloeg In de eerste Surinaamse huis houdschool proefden de zusjes ver schillende koekjes en gingen even over op een fluistertoon om de echte baby in de wieg op de afdeling kin derverzorging niet wakker te maken, liet Hindoestaanse weeshuis, in 1958 door Beatrix geopend, kwam daarna aan de beurt. De tocht even buiten Paramaribo door het district Suriname bracht weer honderden op de been. „Wat er gebeuren mag, niets komt aan de vriendschapsband met Ne derland zongen de koto mis sies op de wijs van „Que sera sera" „Leve onze lieve Prinsessen" en „Wij houden van Oranje" stond op de ere- bogen en talrijk waren weer de boe ketten en de cadeaus, die de zusjes blij lachend in ontvangst namen. Op het laatste moment was een kort be zoek aan een weldadigheidsgesticht aan het program toegevoegd. Dit tehuis voor daklozen, waar de armsten der armen wonen, had zich in allerlijl in feesttooi gestoken. Er werd met bevende oude stemmen ge zongen en twee bijna blinde vrouwtjes boden zelfgemaakte kleedjes aan. Langs de juichende mensen ging het daarna terug naar het gouver nementshuis, waar de Prinsessen 's avonds aanzaten aan een galadi ner. Irene was gekleed in een effen groen-blauwe avondjapon. Margriet in een teer-lila met zilverdraad door weven brocaatzijden robe. Tafelheer van de oudste der twee Prinsessen was waarnemend gouver neur Currle. Prinses Margriet werd aan tafel geleid door minister-presi dent Emanuels. Het gezelschap, dat een deels uit typisch Surinaamse ge rechten bestaand menu voorgescho teld kreeg, bestond uit 33 personen. In Suriname zijn een berg en een waterval genoemd naar de bezoeken de Prinsessen. De berg heet Mar- griet-Francisca Berg en ligt in het Saiamacca district ten westen van de Suriname-rivier in midden-Suri- name. De waterval, die naar Prinses Irene genoemd is. bevindt zich by de Brownsberg, in het nieuwe Broko- pondodistrict. Granaten ep Quemoy Het ministerie van Defensie van nationalistisch-Ohina heeft gisteren in Taipeh bekendgemaakt, dat com- munistisch-Chinese kustbatterjjen zondagavond 52 granaten op Que- moy hebben afgevuurd. Quemoy ia, zoals bekend, in handen van natio nalistisch-China. (Van onze correspondent) In een Amerikaans blad kan men lezen, dat het in de bedoeling van de Nederlandse regering ligt de subsidie aan de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer die op het ogenblik l'-ü milj. gul den per jaar bedraagt aanzienlijk te verhogen. Het vakblad „The Travel Agent" spreekt van een verdubbeling en zelfs een verdrievoudiging. Dit groter budget voor de bevordering van het toerisme naar en in Neder land zou aangekondigd worden in de langverbeide en nog niet versche nen nota inzake het toerisme, die bjj het ministerie van Economische Za ken in voorbereiding is. Een redacteur van het Amerikaan se vakblad op het gebied van het toe risme, de heer James H. Winchester heeft onlangs een bezoek aan ons land gebracht en in gesprekken met vooraanstaande figuren uit de wereld van het vreemdelingenverkeer zijn hem, zo zegt hij, al enkele punten uit deze ministeriële nota geopen baard. De verruiming van het A.N.V.V.- budget is een v. de belangrijkste on derdelen. De verhoging van het sub sidie zou vooral gebruikt dienen te worden om een groter aantal bezoe kers uit de Verenigde Staten en Ca nada aan te trekken en de propagan da onder de Nederlanders voor een vakantie in eigen land te verstevigen. Volgens de heer Winchester ligt het voorts in de bedoeling de subsi dies aan andere particuliere organi saties, die het Nederlandse reizen be vorderen. te vergroten. Ook zou de nota bijdragen in het vooruitzicht stellen voor aanleg of verbetering van wegen, rijwielpaden «n 6trand- toegangen. Moskou geeft de Joden de schuld .Joden en hun medeburger* over de gehele wereld hebben met veront rusting geconstateerd, dat steeds meer inwoners van de Sowjet-Unie onder wie een meerderheid van joden ter dood veroordeeld z(jn wegens misdrijven op economisch ge bied en overtreding van de deviezen- bepalingen. Geen ander land zou in vredestijd tot dergelijke wrede straf fen overgaan", aldus een verklaring van Sir Barnett Janner, parlements lid voor de Britse Labourparty. De overtuiging wint veld, dat Rusland de joden de schuld geeft voor economi sche en andere moeilijkheden. Bestu dering van uit Moskou ontvangen berichten over terdoodveroordelingen heeft aangetoond, dat 28 van de 46 mensen, die onlangs de doodstraf tegen zich hoorden uitspreken, joden waren geweest. Tot nu toe beschikt de A.N.V.V. in het westelijk halfrond slechts over één kantoor, namelijk in New York. Indien de volksvertegenwoordiging met de verhoging van een regerings subsidie akkoord zou gaan, zullen in N.-Amerika nieuwe informatiekan toren in gebruik kunnen worden ge nomen. Het eerste kantoor, aldu« „The Travel Agent" zou in Canada, Los Angeles of San Francisco komen. Canada zou daarbij de voorkeur ge nieten, omdat daar meer dan 100.000 Nederlanders woonachtig zijn. Uiteraard krijgt ook de vakantie spreiding in tijd en ruimte aandacht De propaganda zou zich ook dienen te richten op andere delen van ons land dan de Randstad, waar op het ogenblik zeventig procent van de buitenlandse vakantiegangers heen reist. Volgens de heer Winchester vraagt de nota inzake het toerisme ook meer accommodatie v toeristen waarbij de staat kredieten en facili teiten verleent voor de bouw van ho tels en andere verbljjfsgelegenheden Siam wil de vlag niet 6trijken.... Siam heeft, zondatr afstand gedaan van de soevereiniteit over d« grena- tempel Preah Vihear, een maand na dat het Internationale Gerechtshof in Den Haag had uitgemaakt, dat zij aan Cambodja behoorde. Maar de vlag, die meer dan 50 jaar boven de tempel heeft gewaaid, werd niet ee streken: de Siamese politie haalde de vlaggestok mèt de wapperende vlag eraan weg. De Siamese minister van Binnen landse aZken. die de korte plechtig heid in stromende regen bijwoonde zei: „De vlag zal niet gestreken wor den, want, in de naaste toekomst zul len wij haar terug hebben waar zh hoort". Super-sneltreinen in West-Duitsland De Westduitse spoorwegen hebben bekendgemaakt, dat over een jaar of drie de eerste super-sneltrein" in de bondsrepubliek zal rijden. De snel heid zal 200 km. per uur zijn. Er worden locomotieven gebouwd die 6.500 pk sterk zijn, 108 ton wegen en 1,8 miljoen mark kosten. Het snelnet wordt voorlopig 3.500 km. lang. Het zal de volgende tra jecten omvatten: Hamburg-Keulen, Hamburg-Bazel, Fulda-Passau, Würz- burg-München, het traject langs de Rijn, Hannover-Keulen en St-uttgart- München. Met. de uitvoering van dit plan zijn 5 10 miljard mark gemoeid

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5