Herbert von Karajan thans oppermachtig Vele andere hoofdrolvertolkers in ons nationale politieke spel Nieuwe Jordaan zal eigen sfeer behouden Drumbandconcours op de Katwijkse boulevard Grote overwinning! Suriname zal Irene en Margriet missen Grootste sympathie ging uit naar het jeugdige U.N.I. Weer naar rooms-rood9? Opengraven van al gedempte Lindengracht In de Weense Opera: Opgericht 1 maart 1860 Maandag 16 juli 1962 Vierde blad no. 30704 Cultuur en shotv Amsterdam tracht meer toeristen te krijgen met coupons De heer J. N. Strijkers, directeur van de VW te Amsterdam, heeft zaterdag op Schiphol de eerste cou ponboekjes van de actie „Amsterdam invalspoort voor Europa" uitgereikt. Deze toeristische wervingsactie houdt in, dat toeristen uit New York, die hun vakantiereis door Europa in Amsterdam beginnen daar binnen 24 uur na hun aankomst een certificaat kunnen inwisselen tegen een boekje met 25 coupons voor diverse attrac- ties, die indien ze betaald hadden moeten worden samen circa f 60 zou den kosten. Men krygt op deze wijze gratis een bezoek aan het Stedelijk Museum en het Rijksmuseum, het Rembrandthuis en het Anne Frank Huis, aan brouwerijen, aan een nachtclub, een diamantslijperij, aan het Nationaal Luchtvaartmuseum Aeroplanorama), voorts een rond vaart en een dag lang gratis vervoer op de gemeentelijke trams en bussen in Amsterdam, dat goed van pas zal komen wil men tenminste binnen korte tijd van al deze attracties pro fiteren Daarnaast ontvangen de toeristen nog een aantal souvenirs en hebben zij recht op enkele verversingen en maaltijden. In Amerika kunnen de toeristen zich voor deze certificaten wenden tot de reisbureaus. Voorwaarde tot het verkrijgen ervan ls, dat men de reis naar Europa per vliegtuig maakt en dat men tenminste 1 nacht in Neder land logeert. Het jaarlijkse Drumbandconcours officieelMars- en Tamboerwed- strijden) heeft opnieuw plaats gehad op de Katwijkse Boulevardgeorgani seerd door de Bond, van Chr. Muziekverenigingen in samenwerking met de plaatselijke vereniging U.N.I.hetgeen praktisch betekende dat de heren Hoek, Snijder en Timmermans de ere-corveërs van het concours zijn geweest. 29 korpsen, waarvan 8 muziekverenigingen, 2 jeugdmuziekvereni- gingen, 1 tamboer- en pijperkorps hebben gedefileerd en geëxerceerd voor majoor Van Yperen van de K.M.K. en kapelmeester Postumus van de Limburgse Jagers als jury-leden. FLEURIG Er is veel en langdurig geschal ge weest aan de zeezijde, geordend ikamp- en feestrumoer, van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. Na de prijsuitreiking was het schuifelen op de Boulevard en toen het vuurwerk kwam, stroomden ook nog vele thuis zittenden strandwaarts. Uit de eigen omgeving hadden we meer deelnemers verwacht, alleen Katwijk, RUnsburg. Zoetermeer schreven ln. De versten kwamen uit Sprang en 's-Gravemoer in Noord- Brabant uit Krommenie en uit Hil versum. Een concours als het onderhavige heeft een waarde in zichzelf, o.m. door gerichtheid op een cultureel- disciplinaire binding van de jeugd, en een show-waarde als een open baar geschenk aan de eigen burger en aan de badgast. Opzettelijke show zit er in sommige operetteuniformen en in shako's die verbondenheid oproepen met een verleden tijd. De gewone toeschouwer zal wel t snelst geboeid zijn door uiterlijke ken merken als kleur en de paradepas van een tamboer maitre. De halfgroene Maassluisse Drum band kreeg, ondanks later blijkende ■laagste puntennotatie, toch als een open doekje een spontaan applaus van het publiek. De sympathiebetui ging werd ongetwijfeld mede opge wekt door de fleurigheid van de aan kleding. De Barendrechtse drummers met rode tuniek en witte shako en de band van 's-Gravenzande m bordeau boven groene pantalons oogstten eveneens extra bekijks. Ook waren er in lichtblauw. De Franse officiers- kepi's van het „zware" Zwijndrechtse korps hadden weer iets heel eigens Het lijkt aan te raden dat nieuwe te vormen jeugd korpsen zich nooit in het donker steken. Fajorettes (waar van Katwijk-Rijn rijkelijk voorzien bleek) staan wel algemeen en overal goed in de kleur. Op allerlei wijze ontstond ook van zelf variatie. Een korpsje van lO uit Rijsoord (dat toch nog 5/6 van de punten behaalde cantrasteert met de meer dan 50 uit RUnsburg. De laat- sten speelden hun staande mars op het wijsje van Hop Marjanneke. Er moesten naast de toch altijd stijve modelmarsen wat méér aanspreken de marsen komen. Evenzeer welkpm ter afwisseling werden de Zwijn drechtse Pijpers die onder licht blauwe hoofdbedekking met z'n 70 opmarcheerden. Een klein groepje vormde weer Ridderkerk, waarin 16 meisjes met 2 mannen genoegen moeten nemen. Medailles voor Ingrid Gothell (Van onze correspondent) De jonge Bussumse pianiste Ingrid Gothell (artiestennaam voor Ingrid Visscher) heeft vorige week op een groot pianocbncours van de Belgische staat in Brussel twee medailles ge wonnen. Een medaille „avec la plus grande distinction" voor haar tech niek, de andere prijs „avec grande distinction" voor de kunstzinnige interpretatie. De pianiste heeft om deze prijzen te behalen een aantal werken naar vrüe keuze mogen spelen naast een Belgisch werkje. Zij koos modern werk: Bartok, Prokofieff en Villa Lobos. In totaal werd aan het concours door 20 jonge pianisten deelgenomen. Vrüdagmiddag a.s. kan men Ingrid Gothell beluisteren via de KRO-microfoonzU geeft dan een recital waarin ten dele dezelfde wer ken zullen worden gespeeld als op het concours. MUZIEKPRIJZEN VOOR VAN HEMEL EN VERHAAR Zaterdag 6 oktober zal de voorzit ter van het Algemeen Nederlands Verbond in Den Haag De Visser- NeerlandiaprUzen voor muziek uit reiken. De Visser-NeerlandiaprUzen voor muziek zyn toegekend aan de toonkunstenaars Oscar van Hemel uit Hilversum en Ary Verhaar uit Ztn Haag. De grootste sympathie is onge twijfeld uitgegaan naar de jeugdmu- ziekvereniging UNI van Katwijk zelf, ongeveer 40 man sterk, omdat deze groepering nog geen acht maanden bestaat en de prestaties reeds op slag een eerste prijs rechtvaardigden. Het ligt buiten onze bedoeling om in een vergelijkende waardering van muzikale prestaties te treden. Zwijn- drecht benaderde hierin aardig de beroepssfeer, waarvoor Peet van Bruggen garant is. Het concours be gon 's morgens met The Saints en eindigde tegen de avond met de Mars der Medici van de Haarlem mers, waarna een receptie in het Raadhuis volgde. Vóór de bekendmaking der prijzen op het carré is er nog het grote défilé geweest van de opmarsplaatsen bij de Oude Kerk en het samenspel vóór „Marina". De prijzen zijn bekend ge maakt door burgemeester Duiker. BIJNA MIS Het ls zaterdag op het eind bijna misgegaan, maar toen de voorzitter voor de sluiting door de microfoon tot de menigte spreken ging, was de waterkraan alweer toe. Dank kreeg ieder die aan het welslagen van het muzikale festyn medewerking had gegeven. Ook de korpsen, die als gast hadden meegedongen. Drie ervan traden tot de bond toe. De wisselbeker van „Musica" (Kat- wUk), speciaal bestemd voor de beste jeugdprestratie, ging naar de jeugd- muziekvereniging UNI. De andere vier naar Muziek Vereniging UNI, Muziek Ver. „Harmonie Katwük" als deelnemer buiten de bond Drumband1 Oranje Harmonie. Hilversum, Drum band Barendrechts Fanfare (buiten bond). V. Lyst van deelnemers. (Beneden 96 punten is 2de prijs, boven 95% is 1ste prijs in de klasse waarvoor men stond ingeschreven). Muziekver. UNI, Katwijk. 98,5 p.; Drumband „Amicitia", Katwyk, 93,5 p.; Jeugddrumband „Harpe Davids", Zoetermeer, 86.5 p.; Drumband „Har monie", Katwük, 93 p.; Muziekver. „Harmonie", KatwUk, 96.5 p.; Drum- Amicitia'' uit Katwijk band DVS, Rijnsburg, 97,5 p.; Drum band Sursum Corda, Rüsoord, 99,5 p.; Drumband Maassluische Harmonie, 85 p.; Drumband Wilhelmina, IJmui- den, 93 p.; Drumband Sursum Corda, Krommenie, 96.5 p.; Muziekver. Ba rendrechts Fanfare, 95,5 p.: Muziek ver. Marijke, Sprang, 94 p.; Drum band „De Bazuin", Utrecht, 99 p.; Jeugdmuziekver. UNI, Katwijk aan Zee. 96 p.; Jeugdmuziekver. „De Ba zuin". Utrecht. 94,5 p.: Tamboer- en Pijpercorps „Jong -Holland", (gast), Zwijndrecht. 91 p.; Jeugddrumband „Harpe Davids", Ridderkerk, 95.5 p.; Drumband DIO (gast), Koog-Zaan- dük, 100 p.; Drumband Soli Deo Glo ria, Alblasserdam. 98 p.: Drumband Harpe Davids. Ridderkerk, 95 p.; „Drumband „Barendrechts Fanfare", 102 p.: Drumband „Oranje Harmo nie", Hilversum, 105,5 p.: Muziekver. „Harpe Davids", Ridderkerk, 98 p.: Muziekver. „De Bazuin", Utrecht, 98 p.; Drumband „Marijke", Sprang, 98 p;. Drumband „Heenweg", 's-Grave- zande, 98,5 p.: Drumband „Crescen do", 's-Gravemoer. 98 p., Drhmband en Muziekver. „Arti et Religioni", Haarlem. 100.5 p.: Muz. Ver. Gedach te des Konings, 97 p. Dr. H. W. Tilanus gaat ook heen De fractieleider van de Chris- 25 juli veertig jaar zitting zal hebben in de Tweede Kamer zal volgend jaar na de verkie zingen niet meer in de Staten Generaal terugkeren. Zijn leef tijd dr. Tilanus wordt 5 oktober 78 jaar heeft hem doen besluiten het zware parle mentaire werk neer te leggen en plaats te maken voor een jon gere. Als zijn opvolger wordt wel genoemd mr. H. K. J. Beernink., de 52-jarige voorzitter C.H.U. (Van onze A'damse correspondent) Er bestaan plannen om de Linden- gracht in de Jordaan te Amsterdam, die ln 1895 werd gedempt, opnieuw te graven en dus een nieuwe gracht aan de Amsterdamse binnenstad toe te voegen. In het saneringsplan voor de Jordaan streeft men namelijk naar een vernieuwing van dit stads deel, die tevens het oude karakter levend houdt. De Lindengracht heeft in de ge schiedenis naam gemaakt door het Palingoproer, dat hier in juli 1886 uitbrak. Er vielen toen 25 doden en tientallen gewonden. Eind vorige eeuw werden de Palm- gracht, de Lindengracht en de Wes terstraat tot schade van het stads- zingen geheel andere hoofdrolvertol» kers zullen gaan optreden. Het li niet denkbeeldig, dat dr. Bruine Slot door zUn langdurige ziekte niet meer in staat zou zUn de AR-fractle aan te voeren. Mr. Burger heeft zoals be an de i kend zich reeds teruggetrokken. De fractie van de Party van de Arbeid y zal dan onder leiding komen van telijke Historische Unie. dr. H. fractieleider van'de Volkspartij voor j pISLA1 ^Prlnnefé W Tilanus die zoals gemeld Vrüheid en Democratie in de Ttvee- veraer n«mnere - de Kamer heeft verleden week alsnog besloten zich eveneens in 1963 wegens het bereiken van de 76-jarige leef tijd niet meer beschikbaar te stellen. Op zUn suggestie werd door de partij op de jaarvergadering in Leeu warden in april reeds besloten het parrijvoorzitterschap niet langer on- verbrekelUk te verbinden met de functie van lU'sttrekker en fractie leider voor en in de Tweede Kamer. Prof. Oud is in 1964 aan de beurt om als partUvoorzitter af te treden. Za terdag heeft het wegens vakanties niet geheel voltallige hoofdbestuur van de partU vergaderd met de da gelijkse besturen van de Kamercen trales. Getracht werd een overzicht te krijgen van wensen en verlangens, die in de partij leven omtrent de kandidaturen. Zoals gemeld is uit enkele afdelingen van de partü drs. H. A. Korthals als lijsttrekker ge suggereerd. De Leidse minister heeft zich tot dusver echter niet als kandidaat be schikbaar gesteld. Men kon niet ver wachten. dat het gesprek van za terdag meteen resultaat zou opleve ren. Het bestuur wilde zich slechts oriënteren. In september zullen de Kamercentrales hun advieslysten voor de kandidaturen indienen. In januari volgt dan een bijzondere al- schoon gedempt. Een verkeersfunctie gemene vergadering van de partij. moorir, rlc» binHiHotiiren HiJfimriof De eerste familie, die vanochtend uit handen van de directeur der WV het couponboekje ontving was af komstig uit New York: de heer en mevrouw William Wright met 3 kin deren. hebben deze gedempte grachten ech ter nimmer gekregen. Aan het saneringsplan voor de Jor daan wordt door de afdeling stads ontwikkeling van de Dienst der Pu blieke Werken van Amsterdam druk gewerkt. Van de 25.000 Amsterdamse krotten, die dringend dienen te wor den afgebroken, staan er duizenden in de Jordaan. Bij de sanering zullen vele oude Jordaanse straatjes gaan verdwijnen, doch getracht zal worden steeds één gevelwand te la ten staan en te restaureren. De nog bestaande grachtjes zullen gehand haafd blijven. De buurt zal een ge deeltelijk nieuwstratenpa troon krü- gen, waarin o.a. een winkelcentrum zal worden opgenomen. Om het karakteristieke van deze bekende volksbuurt niet geheel ver loren te laten gaan, is het uit stede bouwkundig oogpunt gezien noodza- kelUk de Lindengracht weer open te graven. Het spreekt vanzelf dat ook de hofjes voor bejaarden, die in dit stadsdeel in zo groot aantal zyn te vinden, zoveel mogelijk bewaard zul len blijven. (Van onze Weense correspondent) Eindelijk is het de dirigent Herbert von Karajan gelukt zich binnen het complex van de Weense Opera een zodanige onafhan kelijkheid te verzekeren, dat hij niet meer gebonden is aan het bureaucratische ingrijpen van de ..Bundestheaterverwaltincj". dus het administratieve lichaam dat vroeger alles definitief moest be slissen en het laatste woord had. Daar Von Karajan een der gelijke inmenging en afhanke lijkheid niet kon en wilde ver dragen, bood hij enkele maan- D.W.S. uit Rijnsburg met de 4-jarige Huub van der Gugten. den geleden zijn ontslag aan. Dit ontslag werd echter door de minister van O. K. en W. niet aangenomen, daar hij de be roemde dirigent als artistieke leider van de Opera niet wilde verliezen en hem vooral wilde behouden als trekpleister, die zoveel goede krachten aan de opera had weten te binden. Von Karajan kent echter zijn waarde en hij liet zich daarvoor danig betalen niet in klinkende munt. omdat hij genoeg verdient maar in de vorm van vrijwel algehele onafhankelijkheid. De nieuwe constructie van de Weense Opera ziet er nu als volgt uit: Von Karajan blUft artistiek lei der en hü wordt bijgestaan door Erich Schafer als administratief di recteur. Schafer was tot nu toe als zodanig werkzaam aan ae Opera van Stuttgart en hij blüft ook verder in deze functie, maar men heeft hem op zijn verzoek een jaar lang „verlof" gegeven om de directie van de Ween se Opera over te nemen en het re- pertoire volgens de ideeën van Von Karajan op te bouwen en te reali seren. Von Karajan zelf beeft Scha fer voorgedragen, omdat hy hem jarenlang kent als iemand die muzi kaal is aangelegd en die als een goed organisator de zogenaamde „Opera- markt" kent en dit middel uitstekend beheerst. Dezer dagen nu werd het contract tussen het ministerie van O. K. en W. en Erich Schafer onderte kend, maar daarin staat niet aange geven hoe de verhouding is tussen de competentie van Von Karajan en Schafer. De praktijk zal dus moeten leren of deze samenwerking ondanks het ontbreken van een onderlinge schriftelijke overeenkomst toch zon der wrUving of conflicten mogelUk is. TWEEMANSCHAP Zodoende vormen Von Karajan en Schafer een tweemanschap, waarvan de dirigent het artistieke gedeelte voor zijn rekening neemt, terwijl Schafer meer het uitvoerende orgaan is hoogstens voor een jaar. Dit i waarin de kandidaturen worden vastgesteld. Nog anderen Het ziet er naar uit, dat er in ons nationale politieke spel na de verkie- Verder herinneren we er aan, dal dr. De Kort ln de kringen van da Katholieke VolkspartU nog steeds niet gezien wordt als de Ideale opvol ger van prof. Romme. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat ln 'het ko mende parlementaire Jaar niet al leen „rood", maar ook „rooms" an dere geluiden zal laten horen- En wanneer we dan even terugflc#- ken naar de stemming voor de mam moetwet vorige week, toen de socia listen zich ondanks minder prettig* ervaringen tijdens de behandeling» zich achter het wetsontwerp van mr, Cals schaarden, dan moet men toe geven, dat een rooms-rode samen werking in de nabije toekomst tol de zeer reële mogelijkheden behoort. Advertentie Verwen Uw Koop zo'n handige Vasenol baby-ett. Op reis en thuis... Alles direct bij de hand. Babypoeder, -pasta. -olie. -zeep, watten en plastic zeepdoos. BABY-SET COMPLEET IN LUXE TOILETTAS i 1.19 (Van onze speciale verslaggeefster) Het zal vreemd stil zijn, morgen middag in Paramaribo, als de KLM- machine met bestemming Curacao zich van Zanderij heeft losgemaakt. Juichende mensen weg, vlaggen weg, zingende kindertjes weg. Dan zijn er immers geen Prinsessen meer in Suriname. Irene en Mar griet zijn hier in twee weken ieders dierbaar persoonlijk eigendom ge worden. Waar ze verschijnen drom men mensen, die jubelen, lachen, wuiven. De charme van de zusjes is onweerstaanbaar. Donderdagochtend vertrokken Ire ne en Margriet voor een driedaagse en laatste districtentocnt. Eerst naar Nicker ie, waar Irene eregaste was in het naar haar genoemde militaire kampement en waar de zunsjes speelden met de kleinste patientjes in het. ziekenhuis. In de avond ontvingen zij Neder landse boeren, werkzaam in de rijst- polder Wageningen. Zij lieten zich van a tot z over het leven van deze hardwerkende mensen inlichten. Vrijdag was een plezierige dag aan boord van het motorjacht Oranje, met als hoogtepunt in de namiddag jhet bezoek aan Cornelis Kondre, een Indianendorp aan de Wayombo. Ko ningin en Prins en later Prinses Bea trix waren door de bewoners alleen maar voorbijvarend gezien. Een vUftienjarig meisje trok vorig jaar de stoute schoenen aan en vroeg Koningin Juliana per brief of haar jongere dochters niet even op bezoek mochten komen. De Koningin stemde toe en het korte oponthoud bü de in dianen van Cornelis Kondre was een van de ontroerendste gebeurtenissen van deze reis. Gehele bevolking De hele bevolking van 325 zielen was erbij en iedereen bracht een ca deautje mee. Ook de zanghulde was uniek. „We willen geen vreemde Ko ning of president, met Koningin Ju liana zün we content", zongen de Indianen en bij het afscheid: „Wilt u de groeten aan moeder doen. En voor Prins Bernhard een dikke zoen". Lachend beloofden de Prinsessen deze muzikale opdracht uit te voeren. In de nacht voeren zU naar de Cop- HERBERT VON KARAJAN bfvSf was niet te houden. middag op het Oranjeplein. Eerst was er een défilé van Indianen, Bos negers, koto missies, Chinezen, Liba- nezen, Hindostanen, Javanen en tot slot 1 oude koto missie, die haar groepje miste, maar nu Juist daar door alle aandacht kreeg. Toen de Prinsessen het Oranje- pleir. opliepen, kon de voltallige poli tiemacht de mensen niet meer ln toom houden. Duizenden kwamen in beweging, overal werd muziek gemaakt. India nen en Creolen barstten los in vreug dedansen. De grote grasmat was een deinend vlak van hoofden, armen en vlaggen In de vooravond bezochten Irene en Margriet een door ds. G. Polanen geleide dienst in de grote stadskerk van de Evangelische Broedergemeen te en daarna waren zU even in een Hmdostaanse tempel. De zondag weid besloten met een door duizen den bezochte, fantastiscn mooie tap toe door militairen en politie. Irene en Margriet zagen dit festijn vanaf het balkon van het gouvernements huis. Vandaag wachtte hen een laatste diukke dag. Nu al hebben zU. met als wapens hun charme, oprechte be langstelling en totale ongekunsteld heid, een éclatante overwinning op alle Surinaamse harten behaald. tweemanschap is grotendeels onaf hankelijk, want het kan geheel vol gens eigen inzicht contracten afslui ten met de eerste krachten, dus met zangers, zangeressen, solisten, diri genten en regisseurs. Daarbij moeten zy binnen de grenzen blijven van een eigen bud get, maar zij behoeven voor deze con tracten niet de goedkeuring van de Bundestheaterverwaltung te vragen, zoais dit vroeger het geval was. Op deze manier is dus dit admi nistratieve lichaam voor een essen tieel gedeelte lam gelegd en uitge schakeld. Het behoudt weliswaar en kele bevoegdheden, maar die zUn van ondergeschikte aard, want het kan alleen contracten afsluiten met de zogenaamde lagere „groepen", dus met het koor. het orkest, het ballet en het technische personeel. Het kan niet worden ontkend dat Von Karajan een grote overwinning heeft behaald, want voor de eerste keer in de geschiedenis van de Ween se Opera heeft een dirigent-directeur een bres geslagen in de almacht van de Bundestheaterverwaltung. Andere grote dirigenten zijn hierover gestrui keld, vooral Gustav Mahler, 'maar Von Karajan heeft zün doel bereikt en is onafhankelijk. De minister was tot dit offer bereid, omdat hu in de ze dirigent het grote kapitaal ziet voor het Weense muziek-leven, niet alleen in de opera, maar ook in het Concertgebouw van de Musikfreunde. AFWACHTEN Men zal moeten afwachten hoe het nieuwe systeem, functioneert, want Proefballonnen' .Terug alstublieft", vroegen de agenten. „Ja", knikten de bewoners en drongen glimlachend en gefasci neerd verder op naar de stralende zusjes, die keken naar een kampioen kokospalm-klimmer, kokosmelk dron ken en elkaar een stukje vruchtvlees in de mond duwden. Ze liepen over dc hoofddoeken van de koto missies en lieten zich in Calcutta in sari's hullen, waarna hen het godsteken op het voorhoofd werd gedrukt. In en uit de met bloemen en geschenken volgestouwde hofauto's ging het de hele dag door. Niemand liet zich de kans ontgaan een glimp van dit hoge bezoek op te vangen. Elke keer denk je dat het enthousiasme nu een hoogtepunt bereikt heeft en steeds opnieuw is dat een vergissing. Niet te houden Zo ook bU de huldebetuiging van de bevolking van Paramaribo, gister- afgezien van het merkwaardige feit dat Schafer slechts voor een jaar verlof heeft gekregen, moet men zich de vraag stellen of de zelfbewuste en dynamische persoonlijkheid van Von Karajan geen aanleiding zal worden ver nieuwe conflicten. Voorlopig ech ter Kan de Weense Opera haar rol als een van de vooraanstaande mu ziek centra blijven spelen. Dat is het wat de minister van O. K. en W. wil de bereiken en daarmee is de gehe le bevolking het eens, ook al blüft zü ten aanzien van de persoon van \on Karajaai zeer sceptisch. Een enorme ruimteballon zal in de loop van deze week vanaf Cape Ca naveral worden gelanceerd. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa zal trachten d« ballon die de naam „Big shot" heeft gekregen hoog boven de At lantische Oceaan op te blazen nadat deze omhoog is geschoten door een Thor-raket. De ballon zal niet in een baan rond de aarde worden gebracht of voor communicatieproeven worden ge bruikt. Het doel van de lancering is, aldus Nasa, het uitwerpen en opbla zen van satelliet, voordat deze in een baan om de aarde komt, te beproe ven. De Thor-raket moet de ballon 1.500 km. omhoog brengen en hem daarna in 20 minuten naar de aarde terug brengen. Een capsule met twee rhesus-apen, vier hamsters en een zwerm kevers, die zaterdag vanaf Goose Bay, La brador, door een grote ballon het luchtruim is ingevoerd, is zondag door middel van een elektronisch signaal vanuit een vliegtuig, van de ballon losgemaakt en naar de aarde terug- gezweefd. Een hefschroefvliegtuig heeft de capsule met passagiers opgespoord in het berg- en bosachtig gebied ten noordoosten van Prins Albert. ,Een dwaas, die niets begreep*... De Russische minister-president, Chroesjtsjow, heeft onlangs in een gesprek met de Oostenrijkse kanse lier. Gorbach, gezegd dat Stalin „een dwaas was die niets begreep". HU zei dit, toen hij de moeilijkheden in de landbouw in de Sowjet-Unie toe schreef aan fouten, die uit de tijd van Stalin dateren. De toestand van de landbouw gaat thans in opwaartse lijn, aldus Chroesjtsjow. De Russische premier zei voorts, dat de Sowjet-Unie er geen belang bJJ heeft de hand te leggen op de twee miljoen Duitsers in West-BerlUn. Hij was van mening dat het westelijk deel van de oude hoofdstad in elk geval zal „verwelken of afsterven". Waaruit blUkt, dat de heer Chroesj tsjow, niet inzake de landbouw, maar inzake Berlyn, eveneens „een dwaas is die niets begrijpt". Red. LD.).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7