Soebandrio noemt eerste contacten „bemoedigend" Spaak en Gaitskell in conflict in Brussel Deze week nog meer wijziging in Britse kabinet (op lager niveau) Grote moeilijkheden moeten nog komen Strijd tegen para 's nu bijna ten einde5 Vandaag voortzetting overleg in Washington Zes papoea's bij Soekarno Schout hij nacht Reeser: Engelsen willen dat wij hen voor EEG komen smeken9 WEEKBERICHT Macmillan zet z'n kegelspel voort: gaat hijzelf ook? MARGARINE GOEDKOPER (£)uc/ Qtie tettws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 JULI 1962 No. 30704 y" Directeur: e. A. e. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent te Washington) Na een onderbreking van anderhalve dag in het weekeinde werd het vooroverleg vanochtend bij Washington hervat Maliks partner Soedjarwo is thans ook in Amerika gearriveerd c jan de discussie deel te nemen. Dit wijst erop, dat men thans he adium nadert van serieuze besprekingen over de kern van de zaak. Diverse symptomen doen echter verwachten, dat de onderhande lingen moeilijk zullen zijn. Malik heeft, zoals verioacht, vorige week terstond verzocht om een duidelijke verklaring omtrent het Nederlandse standpunt ten aanzien van het plan-Bunkei'. Het antwoord daarop kon prompt worden gegeven en I Malik heeft daarover in een telegram aan Djakarta verslag uitgebracht. Gistermiddag had Malik nog geen bericht terug ontvangen, doch men kreeg de indrukdat het overleg vandaag toch intensiefzou worden I voortgezet. heet zal worden gegeten, als zij thans wordt opgediend. Enige be duchtheid voor een Nederlandse nei ging tot tijdrovend perfectionisme kan mede van invloed geweest zijn op wat Indonesisch uitgangsstelling schijnt te zijn. Nu is een zo vlot mogelijke liquidatie van het probleem natuurlijk een redelijk doel. maar men moet voorzien, dat de Nederlan ders de Indonesische methode van 't royale gebaar zullen beschouwen als liquidatie in een vloek en een zucht. Men gebruikt wel eens het woord .conclave" voor de diplomatieke con ferentie, maar anders dan bij de pauskeuze zijn de deelnemers niet verplicht daar bij elkaar te blijven totdat een akkoord bereikt is. Zater dag met lunchtijd is men uiteen ge gaan. Van Roijen ging naar zijn eigen buitenverblijf nabij Warrenton in Virginia. Malik ging logeren in de ambtswoning van zijn collega Zain in Washington. Nu Soedjarwo vandaag 'van de partij zal zijn wegen de delegaties samenstelling weer tegen el kaar op. Helaas kan men uit dit evenwicht in numerieke sterkte op dit moment nog niet concluderen, dat de wederzijdse inzichten in har monie gebracht zullen worden. Tot zover onze Amerikaanse correspon dent. Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, begrepen te worden". Bij het onderhoud tussen president Soekarno en de Papoea-delegatie was ook de Papoea-student A. Ronsoem- bre aanwezig, die enkele weken gele den uit Amsterdam verdween en van uit België een brief aan premier De Quay stuurde, waarin hij zei dat zijn verblijf in Nederland hem de ogen had geopend. Ronsoembre deel de toen mee, dat hij zich zou aan sluiten bij het Indonesische vrijwil ligerskorps. De overkomst van Soedjarwo is nog een definitief teken, dat de op heldering, die Nederland heeft gege ven. Djakarta heeft bevredigd. Soed-> jarwo is namelijk vertrokken voor dat Maliks telegram daar was aan gekomen. Maar een uitlating van Soebandrio in Djakarta hij noem de het eerste contact „bemoedigend" doet niettemin verwachten, dat de Indonesische delegatie opdracht zal krijgen de situatie verder te ex ploreren al voorziet Soebandrio ook, dat nog een lange weg zal moten wor den bewandeld. Men had reeds lang voorzien, dat het overleg moeilijk zou worden zo dra men zou gaan proberen het plan-Bunker in grote lijnen om te zetten in een realistisch werksche ma. Dan zou men oa. toekomen aan vragen als de volgende: hoe wordt in de praktijk de overdracht georgani seerd van de administratie van de po litiemacht? Of een andere vraag: welk poli tiek stelsel zal gelden, nadat Indo nesië het beheer zal hebben overge nomen en welk rechtssysteem? En zo zijn er nog veel meer problemen. Verouderd Het overleg zal echter nog des te moeilijker worden omdat thans wel duidelijk wordt, dat Indonesië de schets, die Bunker ontworpen heeft ten dele reeds als verouderd be schouwt. We laten het Indonesische standpunt zo concreet mogelijk vol gen. Bunker, aldus de Indonesiërs, heeft precondities van beide partijen in zijn plan opgenomen. Dat plan werd door beide partijen nu aanvaard. Over de moeilijkheid van precondi ties is men dus heen. „Laten wij", aldus de Indonesiërs, „Nu geen kruidenierspolitiek gaan voeren. Laten wij een royaal gebaar maken en niet legalistisch vasthou den aan die termijn van twee jaar. President Soekarno heeft immers al tijd al gezegd, dat hij de kwestie nog voor 1963 wilde oplossen Daarom stuurt Indonesië erop aan de periode van overdracht van het beheer te verkorten of symbolisch te maken. De Verenigde Naties zouden daardoor van moeilijkheden ontlast worden en de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zouden door dit royale gebaar worden gebaseerd op vertrouwen en niet langer worden gekenmerkt door knibbelarijen. Tot zover het Indonesische betoog. Zelfs een kind in de diplomatie kan begrijpen, dat 't overleer uiterst moei lijk zal worden indien Indonesië op dit standpunt blijft staan. Ambassa deur Van Roijen beschikt over ruime volmacht maar men kan moeilijk veronderstellen dat hij gemachtigd zal zijn het plan-Bunker als ver ouderde schets in de prullenmand te gooien en het royale gebaar te maken dat Indonesië schijnt te verlangen. „Conclave"" Natuurlijk *is het mogelijk dat de nasi-goreng der Indonesiërs niet zo Papoea's De uit zes Papoea's bestaande de legatie uit Nederland is na haar aan komst in Indonesië ontvangen door president Soekarno in zijn paleis te Bogor. Soekarno zei tot de delegatie leden, dat het geen bluf was als hij zei. dat het Indonesische volk vast besloten is om westelijk N.-Guinea nog dit jaar te „bevrijden". Hij sprak ten stelligste beweringen tegen, vol gens welke de strijd om westelijk Nieuw-Guinea van de Nederlanders te bevrijden alleen een idee van hem zelf zou zijn en voegde daaraan toe: „Wat kan één man doen tegen de wil van negentig miljoen mensen? En dit schijnt niet door de heer Luns, de Op het vliegveld had de leider van de Papoea-delegatie, A. F. Indey (belasting-ambtenaar). verklaarde: „Broeders en landgenoten, wij zijn verheugd naar Indonesië, ons moe derland te kunnen terugkeren. Wy behoren tot een en dezelfde natie en wij zullen gezamenlijk meewerken aan de opbouw van ons land". In^cy zei voorts, dat de delegatie naar In donesië was gekomen, omdat alle voorlichting over dit land, die zij in Nederland kregen eenzijdig was. De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout bij-nacht Reeser, heeft verklaard, dat de actie tegen de Indonesi sche parachutisten ..ontegenzeglijk in een afgelopen stadium is gekomen". Op zijn wekelijkse persconferentie vijandige houding van de Papoea's. in Hollandia gaf hij uiting aan zijn voldoening dat „grote aantallen pa rachutisten zijn begonnen zich over te geven". Hij noemde dit het resul taat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in, nodeloze verlie- zpn aan Nederlandse zijde te voorko men en de infiltranten in beweging te houden en geen rust te gunnen, „het opjagen en uithongeren van de parachutisten die bovendien geen steun van de bevolking hebben gekre gen begint nu vruchten af te wer pen". aldus de heer Reeser. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit 'over de tegen de para's gevoerde acties en zei. dat van de ongeveer duizend sinds december van het vo rig jaar in Nieuw-Guinea over zee of door de lucht gelande infiltranten „nog een bijzonder klein aantal is overgebleven". Hij voegde hieraan toe „uiteraard niet te kunnen voorspel len wat er nog gaat gebeuren. Ten slotte ligt het initiatief niet aan on ze kant", zo zei hij. Sisnoto niet Op de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat de actie bij Kaima- na na de overgave van 52 parachu tisten vorige week, wier voorraden tevoren voor het grootste deel in Ne derlandse handen waren gevallen, vrijwel afgelopen is. Onder de gevan genen bevindt zich echter niet de luitenant Hiro Sisnoto die zich de bij naam van „fanatieke luitenant" ver wierf door het neerschieten van eigen mensen, die zich wilden overgeven. Zijn naam kwam ook in het nieuws door zijn dagboek dat bij een over val van een Nederlandse patrouille op een van zijn bivaks werd buitge maakt en waarin hij zijn ontgooche ling uitsprak over het- uiblijven van versterkingen uit Indonesië en de Kaimana is na Teminaboean het tweede infiltratiegebied, waar volgens de officiële gegeven de parachutisten zo goed als uitgeschakeld zyn. Schout-bij-nacht Reeser bevestigde op zijn persconferentie voorts nog, dat op een aantal plaatsen eenheden mariniers zijn vervangen door die van de landmacht om hen vrij te maken voor hun amfibische taak en de vorming van een mobiele reserve. Franse (luikkogel op de bodem van de Koerillentrog De Fran.se bathyscaaf (duikkogel) „Archimede" beeft gisteren ten noor den van Japan de bodem van de Koerillentrog bereikt, 9.208 meter on der de zeespiegel. Het duikapparaat is tien uur onder water geweest, waarvan drie uur op de grootste diepte. Volgens een communiqué hebben de twee inzittenden, Huto en Wilm, vastgesteld dat de bodem van de trog uit zeer zachte modder bestaat. Zij namen daar veel leven waar, vooral een soort zeeveder, op veren lijkende bloemdieren. De bereikte diepte is geen record. In 1960 kwam prof. Jacques Piccard aan boord van de „Trieste" op een diepte van 11.520 meter. Het is.ech ter wel de diepste duik in de Koe rillentrog. Men had overigens geen record op het oog, want het doel was vooral van wetenschappelijke aard. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hollandmr. J. Klaasesz heeft zaterdag in Vlaardingen het Museum voor de Neder landse Zeevisserij geopend. Na afloop werd hem een pakje vijgen aangeboden als herinne ring aan een vroeger Vlaardings gebruikwaarbij deze vruchten werden gegeven aan jongens, die koppen van vissen afbeten alvo rens deze verder bereid werden. Mr. Klaasesz liet zich de zuid vruchten goed smaken. Helikopter van VS in Vietnam neergeschoten Vijf voorwaarden (Van onze Brusselse correspondent) Zondae en vandaag zün in Brussel de socialistische afgevaardigden van de landen, die deel uitmaken van de eeg, bijeengeweest. De opzet was te komen tot een gemeenschappelijke positie. Maar aan de eendracht man keerde nogal het een en ander. Tus sen Hugh Gaitskell, de leider van de Labourparty, en Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van Buiten- Een helikopter Tan het Ameri- landsf z/k™. k"»um. to' "n kaanse leEer. met vijf Amerikanen woordenduel. waarbij Spaak de En- ppkman tehnrn van ronhol r en twee Vietnamezen aan boord, is zondag-hr~ZTiid-Vietnam neergescho ten door communistische guerrilla- troepen. Het toestel kwam brandend tussen de bomen terecht. Het was opgestegen om voorraden over te brengen. Later trof men een Ame rikaanse officier, die slechts zeer lichte verwondingen had opgelopen, in goede welstand aan op een af stand van vijftien k.m. van de plaats waar het toestel was neergestort. De overige inzittenden worden nog ver mist. Goed bewapende communistische guerrillastrijders hebben Zuidvietna- mese valschermtroepen aangevallen. Een Amerikaanse kapitein, die zich als militair raadgever bij de para chutisten bevond, sneuvelde, terwijl zeventien parachutisten werden ge dood. De aanval werd op ongeveer 65 kilometer ten noorden van Saigon uitgevoerd. De guerrilleros lieten eerst landmijnen ontploffen om ver volgens de Zuidvietnamezen onder vuur te nemen. De aanvallers werden tenslotte verdreven. gelsman scherp van repliek diende. Gaitskell had de nadruk gelegd op de relaties van Engeland met de lan den van het Gemenebest. Hij herin nerde eraan, dat de Engelse aanslui ting bij de EEG in Engeland hele maal niet unaniem wordt toegejuicht. Het zou volgens hem geen economi sche ramp zijn, wanneer Groot-Brit- tannië er buiten zou blijven en het wél deelnemen zou evenmin een economische reddingboei betekenen. Hij noemde verder vyf voorwaarden voor de aansluiting van Engeland: a. er kan geen sprake zijn van het aansluiten van Engeland by een politieke federatie; b. Groot-Brittan- nië moet zijn verplichtingen tegen over de leden van de z.g. „Kleine vrijhandelszone" (EVA) nakomen; c. de Britse landbouw moet garanties krijgen; d. de belangen van het Gemenebest moeten in haar geheel gevry waard blyven; e. Groot-Brit- tannië moet over een zelfde zetelrecht beschikken binnen de EEG als Frankrijk, Duitsland en Italië. Daar- by stelde hy voor dat dit zetelrecht beperkt zou zijn. Een groot land zou WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot I morgenavond: In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Hogedrukgebied versterkt zich bo ven West-Europa en brengt ook mor gen droog weer met een afnemende bewolking. Zwakke noordelyke wind. Overdag 18 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Iets warmer met meer zon. Zondag viel de meeste re gen langs onze kust, in Scheveningen (15 mm.) en Noordwijk (10 mm.). 17 JULI Zon op: 4.39 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 20.53 uur; onder: 4.33 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.47 en 15.17 uur; laagwater te 10.59 en 23.26 uur. i Dit nummer bestaat uit 14 pagina's het slechts kunnen uitoefenen samen met een klein land. „Ik ben ongerust" Spaak heeft daarop by na een uur lang van repliek gediend. Het zetel recht, zoals Gaitskell dat wilde, heeft hy verworpen. Hij zei. dat hij niets voelde voor een dergelijke combina tie van de zetels van grote en kleine landen. Een groot land zoals Frank rijk, zo merkte hij op. zou bijvoor beeld zyn zetelrecht niet kunnen uit oefenen zonder de steun van een klein land als België. Dat voorstel heeft men zeker gedaan omdat men de volkomen overeenstemming tus sen myn ideeën en die van generaal De Gaulle kent. Spaak heeft verder verslag uitge bracht over de onderhandelingen met ander derde landen. Hy stelde voor dat men de vraagstukken die daarop betrekking hebben zonder dat de EEG van methodes en politiek doel zou veranderen, zou behandelen. Toen hy de vergadering verliet ver klaarde hij aan de journalisten die haar niet hadden mogen by wonen: „Het is helemaal niet goed en ik ben ongerust. In feite was het zo dat de Engelsen voorwaarden hebben gesteld voor het samengaan van de EEG met het Gemenebest. Het leek wel of zij wilden dat wy hun op onze knieën zouden komen smeken om by ons te komen. De Zes, zo zei Spaak nog, zijn niet de vragers, maar de landen die zich op een of andere wyze willen aan sluiten. Zij komen thans allemaal tegelyk en ze willen onze werkmetho des weigeren. Het gaat er niet om voorwaarden te stellen maar er moet worden onderhandeld. Anderzijds plaatst Engeland ons voor een dilem ma. Wanneer wij een aansluiting accepteren riskeren wij voor lange tijd de politieke ontwikkeling van Europa geblokkeerd te zien. systeem vormt. een remmende factor V ooruitstrevende vleugel is naar voren geschoven (Van onze Londense correspondent) Gedurende het weekeinde, toen de stofwolken van de door Macmillan veroorzaakte poli tieke aardbeving enigszins D,„J waren nnnefrokken en het ver- om na&en°es uitsluitend op monetai- penter en anderen naar voren te waren opgetroKKen en net ver re maatrege,en te vertrouwen. schuiven. anderde landschap zichtbaar Macmilian kan nauwelijks afwy- Macmillans kegelparty is trouwens werd, kon worden vastgesteld ken van Lloyds klassieke recept, dat no? nïet ,over dat de Britse premier een dubbel idö Britse regering de tering naar de aat ae oriuse premier een uuuue nPrmg mQet zetten> maar Macmillan motiet voor zijn handelswijze kan geen kanseliers verdragen, had, n.l. opportunisme, met het oog op de strijd om Engelands nieuwe wegen durven In te slaan, om 7.0 dan eindelijk, nu zijn partij in levensgevaar verkeert, een kans te ge ven en zodoende de politieke crisis te bezweren. Dit is dan vooral het antwoord op d. nieuwe lokstem van de liberalen die met hun leider Grimand ook „Kennedy"-manieren willen aanne men. De Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten heeft bekend ge maakt, dat In verband met een da- I ling van de prijzen van bepaalde grondstoffen de consumptieprijs van De speelruimte voor Maudling. de Macmillan tracht zijn kabinet nieuwe kanselier van de schatkist, is thans een zo liberaal mogelyk gezicht daarom beperkt. Zijn voorganger Sel- te geven. Dit. is al eer met succes ee- wyn Lloyd wordt verweten, dat beurd. De Tories waren nl. onder in- zijn anti-inflatiepoiitiek te negatief vloed van een vernietigende neder- en te eenzijdig was en dat hy daar- iaa<? van 1945 tot een moderne poli- aan te stug heeft vastgehouden, toen 1 titk bekeerd, zodat de kiezers zes jaar het politiek en vooral ook eco- later beseften, dat het niet meer no- nomisch noodzakelijk was een dig was Labour te stemmen om pro- kltin rukje aan het roer te geven. gressief te zijn I 'oyd krijgt dan ook te horen, dat Macmillan heeft thans zyn grote hij louter de slaafse dienstknecht troefkaart gespeeld, door zyn vooruit- var. het departement van Financien snevende vleugel Butler. Macleod, is geweest en dat de tijd voorbij is Heath, Maudling, Boyl°, Boyd Car- In de loop van deze week zullen, iqii naar verwacht wordt, nog twintig an- die j dere leden van de regering, die geen al te dogmatisch zyn. Daarom ging Idefduitmaken van het kernkabinet, Lloyd overboord hij wilde voorlo- w°rden omvergeworpen, pig nog star vasthouden aan zyn in- vraag dringt zich echter steeds middels illusoir geworden loon- en|mcer op. °f Macmillan zelf nog in - - - Izyn verjongde ploeg thuishoort! toetreding tot de EEG en vooral D i salarisstop voor overheidsfunctionaris yii wegens de opdoemende alge- iseii en aail de ki-edietbesnoeiing Door Butler in feite a,s zyn opvol- mene verkiezinqen, en economi- jzoals ook enkele jaren geleden Thor- lR^r ,te, installeren, heelt hij in elk I neycroft als kanselier overboord ging. £evaj|de mogelijkheid geschapen zelf. omdat hy weigerde soepel te zijn. zonodig, van het toneel te verdwy- Lloyd wordt door velen verant- rel' woordelijk gesteld voor de vererge ring van Engelands economische stag Zy die Macmillan al zo lang ge- natie. waardoor de Britten by de rest brek aan leiderschap en vooral onge- ww. van de wereld op het gebied van pro- motiveerde luchthartigheid hebben TT „ii iduktiviteit en export nog altyd ach- verweten, beschuldigen hem van laf- achtergebleven Engeland zitten [trraan hinken. jhrid, omdat hü voor zijn eisen po- Iftiek anderen de bons heeft gegeven. "Volgens sommigen, zal Macmillan sche noodzaak. Maar niemand verwacht won- deren van Macmillans harde maatregel, want de oude kwalen van het in tal van omzichten klasse van 36 cent per pakje van 250 gram met ingang van vandaag kan worden verlaagd met één cent per pakje. en zijn bovendien niet van i Militair besluit over het geschil in ALGERIJE Afgevaardigden van de zes Alge rijnse willaja's (militaire districten) zyn zondag in het geheim ergens in Algerije byeen gekomen om een op lossing te zoeken. Zowel Ben Khedda als Ben Bella zou met dit overleg hebben ingestemd. Het resultaat der besprekingen zou waarschijnlyk van daag of morgen bekend zijn. Daar de leiders der willaja's op het ogenblik de eigenlijke macht in het land in handen hebben zal hun be slissing vrywel bindend zyn vooralle partyen, mits zy het onderling eens kunnen worden, want zy zouden zelf ook verdeeld zyn. Uit het Leidsch Dagblad van jt 17 Julij 1862: Van te Londen heersende t Zo n uitrusting was wel nodig i einde een bezoek aan het strand voor wie in het afgelopen week- bracht! drukte heeft men een denk- t uitsluitend binnenlandse aard,. Jongeren aail 1)0(1 liadaTd, ÈÊT&ek'neenmét'ïiïd j tinnen "éénuu ^dagelijks *361 omdat bij de steeds weer opdui- of faiikant resultaat hun beslag heb- j J omnibussen door de stad rij- t kence crises in de betalinqs- Macmillan probeert zijn kabinet len gekregen en nog voor de nieu- \f d'U. i 3 thans een „Kennedy"-karakter te we tussen nu en eind 1964 te houden r f geven, door de briljante jongeren, die I verkiezingen misschien al heengaan. 1 crises in de betalings balans het internationale valuta-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1