Catharina de Medici c c M' Kom er ACHT-er Onzinnige bieding, dij de ,haveir biimenvoei H PARIJS is eindelijk bezig zijn gezicht eens te wassen Twaalf beroemde vrouwen (II) Italiaanse behoedster van Getemde de leeuw liep naast bruidskoets de Franse troon Kom er ACHT-er HOE WERKT HET! Zaterdag 14 juli 1962 Pagina 4 - In de politiek aar oudste zoon besteeg als Frans II de Franse troon Catharina kon hem gemakke lijk naar haar hand zetten. Haar invloed was groot en steeg nog. toen Frans II kort na zijn troonsbestij ging stierf. Toen werd namelijk zijn jongere broer Karei 'IX) koning. Karei was minderjarig en Cathari na werd regentes. Haar bijzondere politieke kwaliteiten traden toen aan de dag. Kennis van zaken, takt, doorzicht, relaties en intuïtie Een der fraaiste kastelen bij de Loire is dat van Chenon- ceau, een prachtig bouwwerk, als een brug gebouwd over het riviertje de Cher. Het mozaiek van de vloeren van dit slot vertoont een merkwaardigheid. Telkens weer vindt men er het monogram C-H-D in verwerkt. De H staat voor Hendrik, ko ning van Frankrijk, de D voor Hendrik's minnares Diana van Poitiers, de C voor 's konings gemalin, een der edelste en intelligentste vrouwen aller tijden. Haar naam is Catharina de Medici. atharina, laatste telg uit het geslacht van de beroemde Florentyn Lorenzo il Mag- nifico, aanschouwde op 13 april 1517 het levenslicht. Een week la ter stierf haar moeder, weer enige dagen later haar vader. De groot moeder, die het weesje moest op voeden, stierf eveneens toen het kind nog in de wieg lag. Met de dood van haar grootmoeder begon de politieke rol van Catharina. Im mers, haar oom, de machtige Paus Clemens VII wildé het meisje met de levendige kijkers en de licht bruine krullen een huwelijk laten sluiten, waarbij de staatkundige be langen van de kerk en de kerke lijke staat gebaat zouden zijn. Na een avontuurlijke jeugd in Florence (waar het toen verre van rustig was en waar de politieke hartstoch ten hoog oplaaiden) nam Paus Cle mens zijn nichtje onder zijn per soonlijke hoede om de laatste hand aan haar opvoeding te leggen en haar te bewaken tot bij tijd en wijle hij een geschikte huwelijks partner voor haar zou hebben ge vonden. Onder de talrijke pretendenten naar Catharina's hand bevonden eich illustere figuren als de hertog van Mantua, de hertog van Rich mond (natuurlijke zoon van de En gelse koning Hendrik VIII), een prins Delia Rovere en de tweede zoon van de Franse koning Frans I. De jeugdige Catharina had evenwel haar hart geschonken aan haar half-neef Hyppolite van Ne mours. Deze Hyppolite was een po litiek onbelangrijke figuur, zodat de Paus de hartewens van zijn nichtje niet inwilligde en besliste, dat zij de gade moest worden van de twee de zoon van Frankrijk's koning. De schone zestienjarige Catharina ge hoorzaamde haar pauselijke oom. Het was of de dood haar schade loos wilde stellen voor het verlies van haar geliefde half-neef, want kort na haar huwelijks stierf de Franse kroonprins en werd Catha rina's gemaal troonopvolger en zij de toekomstige koningin van het machtige Frankrijk. Zij wachtte af atharina's huwelijk was een schouwspel van weergaloze pracht en praal. De hofnar van de koning liep naast de trouw koets met een getemde leeuw aan een zilveren keten. Een eindeloos lange stoet edelen en hovelingen volgde, allen getooid in kleurige zij den en satijnen kledij met een schittering van wapens, zilver, goud en edelstenen. De bloem der Franse edelvrouwen was aanwezig op de feesten op het kastcc-l van Anet. Ook Diana de Poitiers was er. Zij was de gade van Louis de Brézé en gold als een even bekoorlijke als deugdzame vrouw. Enige jaren la- - ter haar man was gestorven werd zij de minnares van (de in middels koning geworden) Hendrik II (Catharina's gemaal). Zes jaar bleef Diana de toonaangevende vrouw aan het Franse hof. Catha rina trok zich in eenzaamheid terug Zij studeerde vlijtig. Talen (Frans, Latijn, Grieks) en sterrekunde vooral hadden haar belangstelling. Tot haar dood toe heeft Catharina vertrouwen gehad in de uitspraken en voorspellingen van astrolo gen. Er was nog iets. dat Catharina in haar eenzaamheid beoefende: zij wachtte af tot haar tijd gekomen zou zijn. eent U niet, dat de vernede ringen, haar door de koning aangedaan, Catharina niet raakten. Zij zette zich echter over haar leed heen en ging politieke toekomstberekeningen maken. Dia na van Poitiers was twintig jaar ouder adn Catharina en daarom (meende Catharina) zou haar tijd beslist komen. Edoch, de mens wikt, maar God beschikt. Hij beschikte, dat Hendrik II vrij jong zou sterven De koning hield erg van ridderlijke spelen. Hij was een vaardig ruiter en een goed strijder. Bovendien wa ren de meeste edelen geneigd om in een spiegelgevecht met de koning niet al te zwaar toe te slaan. CATHARINA DE GROTE Zo ook tijdens een schitterend tournooi in 1559. De koning had reeds enige tegenstanders uit het zadel gelicht, toen hq in het krijt verscheen tegen Montgommcry. Die vocht écht! Een lanspunt drong door Hendrik's vizier door in zijn oog en hersenen. Catharina was weduwe geworden. De liefde van haar man had zij nooit herwonnen. Na zijn dood concentreerde zij zich geheel op de politiek. Tot 's konings dood was zij verre van de politieke problemen gehouden, na zijn dood echter nam zij de teugels vast in de hand en werd zij de hoedster of bewaakster van de Franse troon. nimaal vijftienhonderd gulden op zijn dak! Na de schoonmaak heeft hij echter wel het recht de huren met een zeker percentage te ver hogen. Voor de operatie „grote schoonmaak" zijn verscheidene ja ren uitgetrokken. In de „residen tiële wijken", op de Place Concorde en aan de meeste ministeries en andere openbare gebouwen, kan men echter nu al duidelijk consta teren. dat het geld aan zeep, water en schrobbers toch echt niét over de balk is gesmeten. Onder de vette laag van roet en vuil komt nu ge leidelijk aan een heel nieuw Parijs tevoorschijn: het Parijs dat einde lijk zijn gezicht eens heeft gewas sen! verenigde zij in zich. Zy had de politiek geleerd in de school van de Florentijnse grootmeester Ma- chiavelli. Toen zij op zo hoge plaats in Frankrijk de politiek praktisch moest beoefenen, bleken Machiavel- li's beschouwingen over de taak der vorsten en de middelen en wegen der staatkunde wortel te hebben geschoten. Zo Catharina al niet de opvatting huldigde, dat het doel de middelen „heiligt", stellig was zij in de keuze der middelen niet altijd even kieskeurig. Direct dient te worden gezegd, dat de binnenlandse verhou dingen in de tijd van haar regentschap en de regering van Ka- rel IX in Frankrijk verre van rus tig en gemakkelijk waren. Cathari na's voornaamste zorg was voor haar zoons een koningskroon te be waken, die van twee zijden bedreigd werd: door de Hugenoten (Pro testanten) en door de Katholieken. Dit vereiste veel politiek gegoochel en voortdurende waakzaamheid. Nu eens moest. Catharina steun zoe ken bij de ene. dan weei bij de an dere partij. Met de ook uit de Ne derlandse geschiedenis bekende her tog van Alva had zij een vermaard geworden bespreking in Bayonne in 1565. Alva zou haar toen heb ben aangeraden (historisch staat deze „raad" niet vast!), alle ketters of Protestanten uit te roeien. Stel lig was Alva geen vriend der Pro testanten, zodat de besprekingen te Bayonne de Hugenoten verontrust ten. Catharina onderhandelde evenwel gelijktijdig ook met de ge matigde Katholieke groepen. Toen Karei IX reeds koning was, was het stellig aan Catharina's in vloed toe te schrijven, dat hij bij de vredesverdragen van Saint-Ger main (1570) de Protestanten alge hele gewetensvrijheid toezegde. De altijd waakzame Catharina zag echter kort nadien de invloed van de Protestantse leider De Co- ligny te sterk worden. Een bedrei ging van de koninklijke macht, meende zij. Kort nadien vonden de gruwelen van de Bartholomeus- nacht plaats. De waarheid gebiedt te zeggen, dat Catharina by de voorbereidingen tot die gruwelen betrokken is geweest. Na de Bartholomeus-nacht werd haar verhouding tot Karei IX minder goed. Haar invloed daalde nog meer toen na Karel's dood haar oogap pel Hendrik als Hendrik III aan de regering kwam. Deze zoon wenste geen invloed van zijn moeder en hield Catharina zoveel doenlijk bui ten de staatszaken. Wel bemoeide zij zich nog met de huwelijksonder handelingen betreffende een ver bintenis van Elizabeth van Enge land en haar jongste zoon. de her tog van Anjou, doch in feite was zij politiek van geen betekenis meer. Toen zij op 5 januari 1589 stierf, was zij even ver van de politieke arena verwijderd als ten tijde van haar huwelijk met Hendrik II. Tragiek Catharina de Medici was een Italiaanse en bovendien ge sproten uit een beroemd prachtlievend en kunstminnend ge slacht. Het was geen wonder, dat zij haar liefde voor de kunst mede bracht naar Frankrijk. Zij, Catha rina de Medici, was het, die op dracht gaf, de Tuilerieën te laten bouwen. Zij besteedde veel aan dacht aan het Louvre, een der mooiste musea ter wereld. Zij be schermde tal van kunstenaars. Kortom, haar culturele invloed op Frankrijk was niet minder groot en zeker blijvender dan haar staat kundige bemoeienis. Toch lag haar grootste bekwaamheid op staatkun dig gebied! Eén koning van Frank rijk heeft zij gediend als gemalin. Twee koningen van Frankrijk misschien zelfs drie koningen van Frankrijk diende zi; als moeder en leidsvrouwe. Catharina's invloed op de Franse geschiedenis is groter geweest dan die van enige andere vrouw. Daarom neemt zij met ere een plaats in de rij van Frankrijks beroemdste vrouwen in Catharina's lot was tragisch. Zij hunkerde naar liefde, doch ontving die niet. Het is alsof de zeldzame en kostbare peervormige parels, die zij als zeer jonge bruid droeg, de tragiek van haar leven als vrouw symboliseerden. Catharina schonk die parels namelijk aan Maria Stuart, toen deze als beeldschone vijftienjarige bruid in het huwelijk trad met Catharina's oudste zoon Frans. Maria Stuart droeg ze en nadat deze tragische vorstin op last van haar rivale Elizabeth van En geland onthoofd was, had Elizabeth de slechte smaak om die beroemde parels te gaan dragen. Twee jaar na Maria Stuart's dood op het schavot stierf Catharina de Medi ci. De laatste twee jaren van haar leven heeft zij zich geërgerd aan en beschaamd over het wrede vor stelijke spel, dat Elisabeth met Ca tharina's bruidsjuwelen speelde. Een eenvoudig monnik herdacht Catharina de Medici in de treffen de woorden: „een dappere vrouw, een trouwe moeder, een schrandere vorstin, een tragisch lot". 1. haak kapstok links ontbreekt 2. tuit gieter 3. hamersteel is langer 4. lamp 5. spinneweb ls kleiner 6. linker duim man 7. vloeistof in glas is verdwenen 8. rechter vleugel vliegtuig. ts.unt U de acht aivvijkmgen in de beide bovenstaande tekeningen! binden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: (Zuid) Sch. V 3, Ha. 10 9 8 5. Ru. A H 3. KI. V 10 5 2. Noord gever, opent met 2 Sansatout (20-22 punten), oost past wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pag. Noord gever, OW kwetsbaar. B bieden was kort en dwaas: noo 1 schoppen - ow pasten - zuid 2 k. veren - noord 3 klaveren - zi 3 SA - einde. Zuids laatste bod helemaal onzin maar ook onz; nige biedingen varen wel eens haven binnen, vooral als de spe techniek goed isen dat ondi werp beheerste zuid beter. Als II regelmatig aan toer nooien meedoet, hebt II natuurlijk al vaak de contrac ten van 3-Sansatout meege maakt, die wèl geboden wer den niet te maken waren en toch gewonnen werden. Het is allemaal erg aardig, als U zo'n bodje op eigen rekening mag boeken, maar minder plezierig is het, als de tegenpartij zo'n stunt tegen U uithaalt. Ik kan mij dan ook zo goed de gedachten voorstellen, die het Zweedse damespaar had, dat in Cannes in het onderstaande spel de brutale Frangaises negen slagen moest gunnen: Als versteel l Sch. Ha. Ru. KI. Sch. B Ha. A V B 10 6 Ru. 8 7 5 3 KI. 5 4 3 V 6 4 3 2 H V 10 9 A H 10 9 Sch. A 9 8 7 5 Ha. 7 5 4 2 Ru. H B6 KI. B West speelde hartenvrouw voorj en versteende vrijwel, toen zij a dat hierna de tafel hartenheer s ging maken. Nog leek de situal volkomen hopeloos, doch zuid zei het spel blijmoedig voort zij ij gon met vier slagen in klaveren! maken. Oost ruimde een hoge scha pen en twee hartentjes op, w| deed afstand van een ruitentje,| Noord was aan slag gebleven vandaar werd in slag 6 de schi pen 2 gespeeld; oost, voor wie helemaal niet zeker was dat z niet hartenaas bezat, besloot des éénmaal te laten lopen zodat z schoppenheer binnenkreeg, ten zuid tevens met genoegen cons teerde, dat bij west de boer Zuid speelde hierna de vijfde k ver west ruimde nog een ruit tje op. noord een schoppentje, c ook een schoppen. De situatie was nu als volgt worden Sch. V 6 4 Ha. Ru. V 10 9 KI. w o Sch. H 10 Ha. 9 8 3 Ru. A 4 2 KI. V 8 7 6 2 Sch. A 9 Ha. 7 Ru. HBf KI. (Van onze Parijse correspondent) Vooruit: we wagen 't erop een diplomatiek incidentje te riskeren. Maar onze persoonlijke indruk is toch wel, dat het gevoel voor pro perheid en voor hygiëne, voorzover het oog van buiten reikt en tot oordelen bevoegd is, bij de Frans man doorgaans wat minder krach tig ontwikkeld is als by ons Ne derlanders. De Fransman heeft ons nationale prestige dan ook aan een frisgewassen uiterlyk (althans van huis en hof) voor geschiedenis en mensheid voor eens en altijd ver bonden. In Frankrijk daarentegen hebben we in de goede twintig jaar dat we in dit dierbaar land geves tigd zijn, nog niet één keer iemand de pui van zijn huis, de luiken of de ruiten met zeep en borstel of zeemlerenlap zien reinigen, en ook de trottoirs laat de Fran^aise zo maar gewoon op hun beloop. Niet dat de Fransen door dat verschil in opvatting nu gelukkiger of onge lukkiger zouden zyn. Maar, Parijs zelf heeft bij die onverschilligheid op het punt van zindelijkheid van zijn inwoners, sinds een kleine eeuw zeker niets te winnen gehad, ster ker, het is allengs opgeklommen tot de eerste plaats onder de vuilste steden van de wereld! Geheel in de lijn van de presi dent-generaal, die van blinkende glorie houdt, heeft het Parijse stadsbestuur in 1959 evenwel beslist, dat er nu eindelijk maar eens grote schoonmaak moest worden gehou den. Alle huizen moeten er stuk voor stuk aan geloven, en die hon derd aannemers die zich, sedert twee jaar, op de Parijse puien heb ben gestort, mogen het stadsbe stuur wel erkentelijk zijn, want voor hen is deze verordening een goudmijn! De reiniging van een woonhuis waarin tussen de tien, de honderd, of meer, gezinnen zij.i gevestigd komt de eigenaar op een bedrag van zo'n 10 a 20 duizend gulden te staan waarvan de gemeente bij wijze van premie voor hygiëne twintig procent betaalt. Een „be trekkelijke" premie overigens, want in geval van weigering krijgt die zelfde eigenaar een boete van mi- Sch. Ha. A B 10 6 Ru. 8 7 w 0 KI. z Sch. 10 Ha. 9 8 Ru. A 4 2 KI. Zuid was aan slag, nz had( reeds zeven slagen en moesten dus nog twee bymaken (3 SA).! leek een volkomen hopeloze schiedenis, doch zuid vond deer speelwijze, die haar een kans het contract te winnen: zij spee harten na! West had moeten staan met het incasseren van slee drie hartenslagen en had na ruiten moeten spelen, in \t geval zuid één down was gegaan West, die er kennelijk geen m van had wat er aan de hand e incasseerde verheugd haar vierh tenslagen, om slechts te ontdek! wat U, lezer, thans ook kunt zit bij de laatste harten komt oost dwangpositie en moet nz de 9e schenken. Zelfmoord-dwang, ple men deze, voor de partner zo tr( rige manipulatie te noemen! H. W. Filarsk Als men nu door het uitgerekte deel een L sterke kabel legt,deze uitrekt en dan vastzet, I zal de kabel een drukspanning gaan uitoefe-l nen die de uitrekking tegengaat. De vezels van de doorbuigende balk worden boven een "neutrale lijn" samengedrukt, daaronder uitgerekt. Machine tot het k~ hydraulisch voorspen nen van staven edelstaal (soms gebruikt i.p.v. kabels) in voorspanbeton. Twee even sterke liggers: één van ge wapend en één van voorgespannen beton. Voor de tweede is slechts 1/3 van het gewicht aan beton en '/l van dat aan staal nodig. Antwoord op bridgevraag dezer week: Als noord een maximale 2 Sansatout bezit en een vierkaart in harten of klaveren, is de kans op slem zeker groot genoeg om het te bieden. Zuids beste actie „vier Sansatout", een bod dat men in deze situatie niet als azenvraag, doch als kwan titeitsbod moet spelen. Het betekent: „partner, ik ben aardig sterk en heb wel zin in slem; ben jeechter mini maal, dan mag je passen". Als noord na 4 SA iets biedt, is dat geen conventioneel bod, doch een speelbare kleur en tevens betekent noords bod dat hij de slecinvit eaccep- teert. Zegt noord over 4 SA dus b.v. 5 klaveren, dan moet zuid 6 klaveren bieden. Zou noord 5 schoppen bieden, dan kan zuid volstaan met 5 San satout, en moet noord maai verder zien

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18