WIJNAND SLOOF „HANDELAAR" IN EFTELING EN LOEVESTEIN Verzet bergen werk in krap kantoortje Algemeen Schoolreis Bureau KIPLEKKER FOTO'S HOLVAST VREEMDE ALLA Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 juli 1962 Een van de twee beeldjes die boven de deur van het kan toor in de Prinsenstraat in Den Haag hangen. De twee lachen de kereltjes zijn voor Wijnand het symbool voor het succes, dat zijn schoolreizen bij de schooljeugd hebben. Hoewel de meeste school reisjes van dit jaar wel weer achter de rug zullen zijn kan het geen kwaad eens wat over de organisatie van deze jaarlijks terugkerende mas sa-verplaatsingen te schrij ven. En by wie konden we beter onze inlichtingen kry- gen dan bij de Hagenaar Wynand Sloof, die zich bin nen enige jaren heeft ont popt als een man met een groot organisatie-talent en als iemand met een sterk ontwikkeld handelsinstinct. Onopvallend doet hij zyn werk, een werk waardoor in ieder geval jaariyks 20.000 schoolkinderen uit Den Haag en steeds wyder wordende omgeving kennis kunnen ne men van historische en min der historische zaken die ons land ryk is. Voor de oorlog was er nau welijks sprake van een schoolreisje. Men ging één dag gewapend met brood trommels en flessen choco lademelk, naar de dichtstby- zijnde speeltuin om 's avonds dood-op en bezweet weer thuis te komen. Na de oorlog werd dat an ders. De Nederlandse Spoor wegen stelden speciale trei nen ter beschikking, die te gen een verlaagd tarief de groepen kinderen van Gro ningen naar Rotterdam en van Rotterdam naar Maas tricht of Den Bosch voerden. Van het „schoolreisje" was weinig meer overgebleven dan een taaie „kilometer- vreterij". Onderwijzers klaagden, dat sommige leerlingen zich der mate verveelden, dat zij de hele reis niets anders deden dan als geroutineerde han-, delsreizigers „een kaartje te leggen". Gelukkig is daar nu verandering in gekomen, mede dank zy het idealisme van mensen als Wynand Sloof, die het succes van schoolreisjes niet in de eerste plaats afmeet naar de om vang van zyn portefeuille, maar die vóór alles de school reizigertjes wil laten lijken op die twee gebeeldhouwde kinderen boven de deur van zijn kantoor, biy lachendde kinderen Totnutoe is het werk Wij- - nand Sloof nog niet over het hoofd gelopen, al wil dat niet izeggen dat er bijna niets te doen is. Het komt wel eens voor, dat hij op hetzelfde l ogenblik een klant in het kan- toor te woord staat, een tele- foongesprek voert met een r, autobusondernemer en met be- jhulp van een rekenmachine en- t hele ingewikkelde optellingen t te liÏÏ gaat. En dat alles temid- den van een enorme hoeveel heid folders en tabellen. Boven de deur van het reisbureau „West" in de Haagse Prinsenstraat hangen twee beeldjes. Beide stellen zij een blij lachend kind voor. Je zou ze kunnen beschouwen als het symbool van hei succes, dat Wijnand Sloof (28) met zijn speciaal uitgezochte schoolreisjes steeds opnieuw boekt bij 't luttele volkje, dat onze vaderlandse scholen bezoekt. Het was dan ook niet zozeer onze bedoeling, toen we naar Den Haag reden, om van alles te weten te komen over het reisbureau „West", waarvan Wijnand directeur is, dan wel om een praatje te maken over zijn bloeiend en in Nederland uniek Algemeen Schoolreis Bureau. Het kantoortje in de Prin- senstraat is klein, zeer klein. Het ligt volgestouwd met al lerlei kleurige folders, die zon, warm en koud stromend wa ter en couchettes in de trein beloven. Maar ondanks het kennelijk gebrek aan ruimte, dat hij in zijn kantoortje lijdt, voelt Wijnand tr zich „kip lekker". De zaken gaan goed! Nu al jubileum Voordat wynand het directeur schap van het reisbureau „West" op zich nam heeft hij van-alles-en nog-wat gedaan. Hy werkte in het touringcar-bedryf van zyn vader, volgde een Horecafcursus, bereisde de halve wereld aan boord van een schip en werkte voor verscheidene buitenlandse reisbureaus. Het reisbureau „West" nam hy met naam en al over van de heer D. J. J. Poons, die het in 1937, op de twaalfde juni om precies te zyn opende. Ongeveer een maand geleden no digde wynand de heer Poons uit om in besloten kring het glas te heffen op het zilveren jubileum. Wynand gaf aan dit heugelyke feit geen openbaar of propagandis tisch tintje, want, zo vertelde hy, het staat zo gek, als je als 28-jari- ge gaat zeggen, dat je zaak een kwart eeuw bestaat. „De mensen gaan dan meteen aan het rekenen en ze zullen het op hun vingers af tellen, dat ik al met myn derde jaar in schoolreisjes deed". „Het idee om een schoolreisbu reau te beginnen kreeg ik ongeveer zes jaar geleden", zegt hy en duikt onmiddellyk onder de toonbank op zoek naar enkele krantenknipsels, waarin met begrijpelyke veront waardiging geschreven wordt over de misdadige autobusondernemers, die voor schoolreisjes htm slechtste materiaal inzetten. De bom barstte in 1956 toen enkelen van deze on dernemers tot zware geldboetes werden veroordeeld. „Die berichtjes in de krant brachten me op een idee. Waarom zou ik het niet eens proberen. Aan goede autobussen kon ik wel ko men. Myn vader heeft toch im mers een touringcar-bedryf. Ik vertel het nu allemaal wel zo ge makkelijk, maar het heeft me eer- ïyk gezegd veel moeite en slapelo ze nachten gekost voor ik zo ver was als nu". Het Algemeen School reis Bureau bezorgt nu jaarlijks ongeveer twintig duizend kinderen een reisje, waarin vaak de traditio nele Alkmaarder kaasmarkt, de Be driegertjes, de Efteling en de kist van Huug de Groot zyn opgeno men. Wynand streeft er naar om de reizen 's ochtend een leerzaam tin tje te geven en het „plezier" voor 's middags te bewaren. Zo kan men bladerend in de schoolreisgids „Reis X" tegen komen: 's och tends naar het Spoorwegmuseum; 's middags naar de Biltsche dui nen. ..Panklaar De jonge directeur van het schoolreisburcau zou je een per fectionist kunnen noemen, al gaat hy van het standpunt uit dat niets zonder fouten kan zyn. Hij streeft ernaar om de „meester' en de „juf" tydens de schoolreis in staat te stellen zich geheel aan de kinde ren te wijden. Daartoe maakt hy alle schoolreizen „panklaar". De onderwyzers hoeven niet te sukkelen met geld en met lastige speeltuin- of restaurantexploitan ten: Wynand heeft alles al maan den van tevoren geregeld. De chauf feurs van de bussen, allemaal men sen die er slag van hebben met kin deren om te gaan, hebben een por tefeuille vol kredietbonnen, waar mee consumpties en rondleidingen worden betaald. Voor zegge en schrijve twaalf centen kunnen de kinderen zich verzekeren tegen eventuele onge lukjes die zich tijdens de reis voor doen. „Het verbaast me altyd weer", zegt Wijnand eerlijk, „dat er zo weinig brokken worden gemaakt. In die vijf jaar is er zo goed als niets gebeurd. Een keer werd een jongetje in de Rotterdamse diergaarde „Biydorp" door een aap gebeten. Een an dere keer kreeg een meisje een klap met de slurf van een olifant, maar verder bleven de narigheden be perkt tot wagenziekte. Voor die wa genziekte heeft hy nu een speciale voorziening getroffen: plastic zak jes, die bestemd zyn om de taak van opstandige kindermagen over te nemen. Weinig oog voor natuurschoon De vijf jaar ervaring op schoolreisgebied hebben Wij nand o.m. doen inzien, dat zijn jeugdige publiek een autobus tocht door een streek, waar men kan genieten van een adembe nemend natuurschoon, maar nauwelijks weet te waarderen. Het belangrijkste is: „hoe laat kunnen we schommelen?" en „wanneer krijgen we weer een glaasje prik?". Daarom gaan de bussen r echt-toe-recht-aan over de grote wegen naar de speeltuin in Apeldoorn, de Hei lige Landstichting of naar Schiphol. WIJNAND SLOOF (28) eigen baas Wynands echtgenote, die onder- wyzeres is en hem vaak praktische tips aan de hand doet, gaf enige tyd geleden dertig leerlingen, on der wie het meisje die het avontuur met de olifant beleefde, de op dracht een tekening te maken van de schoolreis. Groot was de verba zing, toen bleek, dat 29 kinderen het vertrek als onderwerp voor hun tekening gebruikten. Het meisje van de olifant kon de reusachtige herbifoor maar niet vergeten en zette hem levensgroot op papier. In de tyd dat iedereen nog aan kerstboom, schaatsen en winterkle ren denkt, zit wynand al weer tot aan zyn nek in het schoolreiswerk. Een maand lang reist hy heel Ne derland af om daarna ruim der tig reizen uit te stippelen, onderne mers van speeltuinen, restaurants en andere speeltuintradities op te bellen en om de pryzen te bereke nen, die hy later in handige ta belletjes vastlegt. Er is tussen zyn vader en hem een hecht, maar uiterst zakeiyk sa menspel ontstaan. Vanzelfsprekend genieten diens autobussen de prio riteit. Maar hy heeft echt niet ge noeg autobussen om in twee maan den tyd twintigduizend kinderen te vervoeren. De dynamische, jonge directeur van het enige schoolreisbureau, dat Nederland rijk is. aan het werk. De telefoon is een gebruiks middel, dat hij moeilijk missen kan. De meeste afspraken met scholen, restaurateurs en speeltuinexploitanten geschieden door middel van dit handige spreekapparaat. Heerlijk „Het is heerlyk als je merkt, dat je een paar honderd schoffies van een school uit een min of meer „a-sociale" buurt hebt weten te vangen met een van je schoolrei zen. Dat geeft je veel meer vol doening dan wanneer de reis van een „normale" school een succes geworden is. Hoe kan dat ook an ders met allemaal oppassende kin deren". De mensen zouden nog heel wat van de jongste generatie kunnen leren als ze eens met een schoolreis meegingen. Ze zouden merken dat er by kinderen geen sprake is van standsverschil. Henkie van de tim merman drinkt limonade uit net zo'n flesje en door net zo'n rietje als Michel, die altijd door een chauffeur met een grote Chrysler naar school wordt gebracht. En sa men hebben ze de grootste lol". De revenuën, die de schoolreizen hem opleveren, worden aangevuld met het geld dat hy verder ver dient met het reisbureau „West", waaraan hij eveneens zyn handen vol heeft. Toch biyft het schoolbu- reau voor hem het belangrykste. Zo komt het dat Wynand dag en nacht in touw is. Vergeten groep Maar hy heeft nog meer plan nen. Als ideaal heeft hy zich ge steld om in de toekomst voor de zogenaamde „vergeten groep" va kanties te organiseren. Onder die „vergeten groep" verstaat Wynand die jongens en meisjes die door be paalde omstandigheden hetzy doordat het geld ontbreekt, hetzy doordat zij persé niet met va der en moeder op vakantie willen thuis blyven. Voor die jongens en meisjes wil hy goedkope en toch goede vakanties organiseren, met name in het buitenland. De eerste besprekingen en correspondenties zijn hierover al gevoerd. Voorlopig zyn de scholen uit Den Haag en omgeving nog de enige klanten van het Algemeen School reis Bureau. Maar uiteindeiyk zal hy toch moeten bezwyken voor de aanvragen, die regelmatig by hem binnenkomen uit Oss, Eindhoven. Leeuwarden en Zwolle. Dan is er nog de kwestie van schoolreizen die op maandag of woensdag gehouden moeten wor den. Het oude brood van maandag en de vrye woensdagmiddag maakt deze dagen byzonder onaantrekke lijk en niet in de laatste plaats voor het onderwyzend personeel. Toch lukt het wel eens een be paalde klas een maandag- of een woensdag-reis te laten maken. De voordelen zyn legio. Doordat de beide dagen niet zo in trek zyn, kan men erop rekenen, dat de speeltuinen vooral in het hoog seizoen niet overbevolkt zyn met horden schoolkinderen, die nu juist op die dag van schommel en wip gebruik willen maken. Overal is het rustiger. Laten de meesters en de Juf het oude brood en de vrye mid dag dan maar een keer op de koop toenemen. Wynand Sloof gaat door met zyn werk. Voor concurrentie is hy niet bang, want hij is de enige in Ne derland die als directeur van een schoolreisbureau in de Kamer van Koophandel staat ingeschreven. Daar in het wat krappe kantoortje in de Prinsenstraat worden school reizen geboren die aangepast zyn aan de leeftijden, het milieu, het karakter en aan de beurs van de scholieren. Hij is bezield vaa een ideaal, waarvan hij zeker is dat hy het be reikt. Zyn werkeiykheidszin weer houdt hem er echter van vreemde bokkesprongen te maken, want hy onderkent de conjunctuurgevoelig heid van zyn Algemeen Schoolreis- Bureau. ZIJ WEL WIJ NIET De 21-jarige Alia Pavlova U een vreemd meisje. Waarom zou die Alia nu een vreemd meisje zijn? Wel, Alia heeft rode gor dijnen voor de ramen in plaats van witte. Zij heeft geen bed in haar kamer staan, want zij vindt dat die anders te vol wordt. Bovendien, en dit is wel het ergste, heeft Alla tijdens een danspartij, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de communistische partij in Zjmerinka in de Oekraïne, op uitdagende wijze met haar benen geslingerd. Let wel: dat waren de benen van een meisje dat lid is van de communisti sche partijAlla wist niet hoe zij het had, toen zij daags na het feest voor de afdeling van de plaatselijke bond van jonge communisten moest verschijnen om zich te verantwoorden. Zij kreeg te horen, dat ze grote kans maakte uit de partij te worden gestoten, omdat ze zich tijdens het feest niet gedragen had, zoals dat een goede en op rechte communiste betaamt. Vooral het feit, dat zij rode gor dijnen in plaats van loitte voor de ramen had, werd als een ver zwarende omstandigheid voor haar gedrag genoemd. Alla „nam" het niet. Zij dien de een klacht in bij het dagblad van de bond van jonge commu nisten, de „Komsomolskaja Prawda". De hoofdredacteur van dit blad belde de voorzitter van de bond van jonge communisten in Zjmerinka op en vroeg hem zijn commentaar op deze merk waardige zaak. De voorzitter was van mening, dat iemand die zich aan derge lijke „uitspattingen" te buiten gaat op zijn zachtst gezegd „vreemd" moet zijn en in elk geval niet thuis hoort in de bond van jonge communisten. Commentaar van de komso molskaja Prawda": ,JHet is lang geleden dat wij zo iets gehoord hebben. Zijn er nog steeds lei ders die voor alles bepalingen willen hebben en toepassen, van af de lengte van een danspas tot het aantal meubels in de kamer? Dit zou een grappig voorval zijn, als er niet zo'n droevige en be krompen geest uitsprak". Ons commentaar: „De voor zitter van de plaatselijke bond van jonge communisten in Zjemerinka had de Nederlandse twist-kampioenschappen in Am sterdam eens moeten bijwo nen Met haar 2. jaar is Vivl Bach nu al de meest gezochte Duitse filmster. Haar programma is zo overbezet, dat ze in 1962 geen uur meer over heeft. Op het ogenblik worden opnamen gemaakt voor de filri „Wenn die Musik spielt am Wörthersee"waarin xij de hoofdrol speelt. Vivi komt uit Denemarken en is getrouwd met Peter Sebek. Hier geniet ze van een ijsje. Heerlijk fris na zo'n lange, warme dag in de studio's.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15