Toekomst houdt velen in W est- ieuw-Guinea bezig Rotterdamse molen door brand vernield ERHARDS REPUTATIE HEEFT GEVOELIGE KNAK GEKREGEN Voor Nederlanders geen keus Wat i vanneer wie hoe Steeds sterker twijfel aan zijn politieke talenten GESLAAGDE LEERLINGEN HUISHOUDSCH. KATWIJK Instituut voor veiligheid in het verkeer GRANT - Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 juli 1962 Derde blad no. 30703 (Van onze correspondent in Hollandia) Het plan-Bunker blijft de gemoederen op ieuw-Guinea bezighouden. Steeds meer men- n raken ervan overtuigd, dat er geen alter- ■tief is voor Nieuw-Guinea en dat het op den iur dus wel tot uitvoering van dat plan zal )men. Wat meer is: de meesten van hen den- I |n, dat het wel niet zo lang zal duren voor het iver is ook. Een overdracht van het bestuur /er West-Nieuw-Guinea aan de Verenigde aties vóór 1 januari 1963 wordt algemeen heel innemelijk geacht. Dat maakt dan ook dat en zich nu reeds aan het oriënteren is op wat dan zal gaan gebeuren. Heel weinig is daar in nu natuurlijk nog maar bekend. Welke Van anti tot pro verschijnt hier in Hollandia semaal per week een gestencild adje, de „Seruan Papua Barat", t wordt uitgegeven door de Tugu- ie gemeenschap hier. Die Tugu- :en zijn bij de soevereiniteitsover- tcht aan Indonesië hierheen ge nen, omdat ze niet onder Soekarno den komen. In Indonesië vormden een besloten christengemeenschap de kampong Tugu dicht bij Dja- rta, en dat is hier zo gebleven, t blad, dat ze uitgeven is fel anti- ionesisch, ook al zijn de schrijvers feite dus zelf Indonesiërs. Tot voor rt sprak uit dit blad nog de hoop t West-Nieuw-Guinea een zelfstan- ;e staat zou kunnen worden, waar Tugunezen rustig zouden kunnen jven leven. Wat inmiddels niet gnam, dat men reeds toestemming eft aangevraagd en gekregen om geval van overdracht naar Suri- me te emigreren. Blijkbaar had- de Tugunezen echter toch nog op, dat het niet zover zou hoeven komen, want nu pas is de „Seruan pua Barat" begonnen met een ïeldpartij op Nederland en dr. Van ijen, die hen voor de tweede maal an „verkopen". Het is voor de Tu nezen tenminste eens iets anders op te schelden als altijd maar donesië en Soekarno „Verkopen" Een merkwaardige gewoonte van ze Tugunezen is het overigens in yn blaadje altijd te doen alsof zij "poea's zijn en alsof men bezig is land te verkopen. Dat komt Èwens uit de naam van hun blad taald: „Oproep van West-Pa- reeds tot uitdrukking. Het is gewoonte, die ook veel Papoea's iteert, die vinden dat zij hun eigen mtjes wel kunnen doppen. Zo is t ook de vraag of het nu wel zo ukkig is als in een Maleis politiek laretpro gramma van Radio-Biak ïand, wiens accent duidelijk ver- idt, dat hij een Nederlander is, ft: „Wij Papoea's willen niet onder lonesië, wij willen een vrij West- poea, los van Soekarno en Djoean- Zulke dingen maken dat men h gaat afvragen waar de stem van Papoea's zelf nu eigenlijk is. ïu is die er natuurlijk wel, maar geprononceerd is hij stellig nog it. Er zijn enkele weinig beteke nde gestencilde blaadjes, die door poea's worden uitgegeven. Maar 5 gedrukte weekblad Pengantara een uitgave van de Nederlandse volkingsdienst. En daarnaast kun- m de Papoea's zich natuurlijk doen ren in ingezonden stukken in bla- n als de Nieuw-Guinea Koerier (het ige dagblad hier, in het Neder- ids, en in zeer klein formaat), en oral natuurlijk in de Nieuw-Gui- araad. Daar was het dan ook het raads- Jouwe, dat aandrong op meer ac re deelneming van Papoea's aan strijd tegen de Indonesische in- tranten „opdat met hun bloed de schiedenis van West-Papoea ge- hreven kan worden". Moet men uit Ike woorden een zekere bezorgd- Id afleiden, dat het Fapoea-natio- Nederlanders zullen op Nieuw-Guinea mogen blijven en welke zullen er vervangen worden? Zullen de Nederlandse troepen in een over gangsstadium nog blijven om de orde te hand haven of zal men van hun diensten geen gebruik meer maken? Zullen de uit Indonesië gevluchte niet-Nederlanders (bepaalde groepen Ambone zen, Menadonezen, Tugunezen e.d.) de gele genheid krijgen naar Nederland of bijvoorbeeld naar Suriname te gaan? Allemaal vragen, die aan de orde zullen komen bij de verdere uitwer king van het plan-Bunker, maar die de betrok kenen nu reeds bezighouden. nalisme anders wel eens niet sterk genoeg zou kunnen blijken als de tijd van het referendum is gekomen? Bezorgd Zo bestaat er aan alle kanten be zorgdheid voor de toekomst van Nieuw-Guinea, voor de eigen toe komst ook vooral. Men heeft hier voor de oorlog een tijd gekend, dat Nieuw-Guinea vrijwel vergeten ge bied was. Toen kwam voor een goed deel van Nieuw-Guinea althans de Japanse bezetting. Daarna kwamen de Amerikaanse troepen. Dat was de tijd, dat de opbouw hier het grootst was. In 1945 volgde de over dracht aan Nederland en veel van wat de Amerikanen hadden geënta meerd kon niet worden voortgezet. Wegen verdwenen weer in het oer woud en materiaal ging verloren. Vanaf 1950 volgde een verbetering. Geleidelijk maar gestaag werd er opgebouwd op allerlei terrein. En het zijn dan ook de jaren sinds 1950, die Nederland zijn goodwill bij veel Pa poea's hebben bezorgd. Als het plan- Bunker doorgaat komt er nu dus weer een periode met V.N.-bestuur, dan een met Indonesische en dan zelfbeschikking Dat referendum zal nog een moei lijke zaak worden. Van de 700.000 Papoea's in West-Nieuw-Guinea is de helft nog niet onder bestuur ge bracht, bij de rest is een belangrijk deel. dat nog geen idee van de wereld heeft buiten de eigen omgeving. Hoe moeten die mensen straks kiezen? Wie zal hun zeggen, wat ze stemmen moeten? Het is een probleem apart. Geen keus De Papoea's zullen echter mogen kiezen, als de uitvoering van het plan-Bunker doorgaat tenminste. Geen keus is er voor de Nederlan ders hier, of het zou op zijn hoogst moeten zijn of zij wat eerder of wat later weggaan. Maar dat zal voor de Ambtenaren wel van ho gerhand beslist worden. En die ma ken veruit het grootste deel uit van ae Nederlandse gemeenschap hier. De particulieren krijgen nu dus garanties om te maken, dat zij niet allen weglopen. Velen zijn er al weg, en hun vertrek en de heer sende onzekerheid hebben al ver schillende prijsstijgingen tot ge volg gehad. Voor de anderen wordt het nu dus wat gemakkelijker te blijven, al zullen ook zij aan hun toekomst moeten denken. En een heel bijzondere groep gaan dus nog de niet-Nederlanders vormen die uit Indonesië zijn weggetrokken, omdat „zij niet onder het regime van Soekarno wilden blijven". Zullen ook die mensen straks de kans krijgen naar Nederland of naar Suriname te gaan? Het moet wel haast, men kan hen toch niet zo maar in de steek laten. Het is weer een probleem meer, al gaat het nu uiteraard niet om zulke grote aantallen als destijds bij de souvereiniteitsoverdracht aan Indo nesië. Uit Indonesië zijn 300.000 Ne derlanders naar Nederland gekomen, op Nieuw-Guinea wonen er maar een 15.000. Ook de aantallen Ambo nezen e.d. die weg zullen willen uit Nieuw-Guinea zullen niet zo groot zijn. Misschien vallen ze zelfs weg tegen de Ambonezen in Nederland, die nu weer naar Indonesië willen, maar daar traag worden toegelaten. Ook dat kon wel eens een punt voor de onderhandelingen zjjn. Advertentie) Zware celstraf voor OAS-ers (Van onze Parijse correspondent) Marcel Bouyer, het voormalige poujadistische Kamerlid, dat vorig jaar in zuidoost-Frankrijk voor eigen rekening een activistische terreur organisatie had opgebouwd, is giste ren voor het bijzondere militaire tribunaal in Parijs tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Andere leden van zijn bende kregen straffen tussen tien en zeven jaar en de pit toreske oud-parlementariër Demar- quet, aan wie feitelijk niets ten laste gelegd kon worden, werd weer op vrije voeten gesteld. In een proces, dat voor een leken- rechtbank in het departement van de Orne werd gevoerd tegen een OAS-commando. dat een communis tische belastinginspecteur vermoord de, zijn de schuldigen slechts tot ge vangenisstraffen veroordeeld. De man, die het slachtoffer met zijn re volver had neergeschoten zal, als hij ooit mocht worden gegrepen, op zijn beurt eveneens de kogel krijgen. Zijn voornaamste medeplichtige werd tot 20 jaar veroordeeld. Een derde OAS-proces (voor een militair tribunaal) is nog niet ten einde gekomen, zodat het moment voor vergelijkingen tussen de straf maten, die door de verschillende soorten van rechtbanken zijn aan gelegd, nog niet is aangebroken. Juist vanwege die mogelijkheid tot vergelijking werden de drie genoem de processen, welke deze week in Frankrijk begonnen zijn, vooral in juridische kringen met speciale span ning gevolgd. Introductie academicus in het bedrijf De Contactcommissie bedrijfsle venOnderwijs, ingesteld door de Raad van Nederlandse Werkgevers bonden heeft een rapport uitgege ven over de introductie van de aca demicus in het bedrijf. „Aan de problemen, verband hou dende met de tewerkstelling van aca demici in het bedrijfsleven is in het algemeen in Nederland nog slechts betrekkelijk weinig aandacht besteed. Wel is het zo, dat in de zeer grote bedrijven te dezen aanzien een syste matische methodiek is ontwikkeld, maar de indruk bestaat, dat deze niet zonder meer van toepassing is op de middelgrote en kleine bedrij ven", aldus het rapport. Daarom heeft de contactcommissie zich over deze problematiek beraden teneinde de mogelijkheid te onderzoeken tot het doen van concrete suggesties aan het bedrijfsleven, suggesties die uiteraard ook de interessesfeer van het hoger onderwijs raken". Een van de weinige molens, die nog op het grondgebied van Rotterdam staan is vanmorgen vroeg afgebrand. Het was de specerijenmolen „De Ster", die met de kleinere „De Lelie" voor een fraai decor aan de Kraling- se Plas zorgde. De brandweer stond al direct voor een hopeloze taak wat „De Ster" zelf betreft. Toen de eer ste brandweerlieden arriveerden laai den vlammen, die gretig in de kap van stro hapten, reeds hoog op. Dat was tegen kwart voor zes. Nauwelijks een half uur later stortte de molen die gemeente-eigendom was en op de lijst van Monumentenzorg stond in. De wieken, die doordat ze wa ren verankerd, niet waren gaan draaien, hetgeen verder onheil voor kwam. lagen dwars over het wegdek van de plaszoom. Een klein magazijn en öe los van de molen staande woning van de mo lenaar C. G. van Harrewijen. konden door de brandweer, die met 14 stra len werkte, worden behouden. Giste ren had de heer Van Harrewijen zak ken met laurier en zoethout ter ma ling gekregen. Produkten die in hoge mate aan broeiing onderhevig zijn. Mogelijk moet daarin de oorzaak van de brand worden gezocht. Een man, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, is de loodgieter M. G. de Bruijn, die 25 meter uit de kant aan de zijde van de plaszoom in de Kralingse Plas zat te vissen. Hij zag tegen vijf uur rookpluimen opstijgen, maar aanvankelijk dacht hij, dat het een schoorsteen was. Tegen half zes echter begreep hij, dat de molen in brand stond. Vliegensvlug ging hij naar de kant. Hij sloeg aan de ach terzijde van de molenaarswoning een ruitje in, waardoor de molenaar waK- ker werd. De brandweer werd gealar meerd en direct daarop ging de heer De Bruijn de smalle weg op om op enkele honderden meters voor de fel brandende molen het verkeer om te leiden. Aan de andere zijde deed dat de metaaldraaier J. Sterk uit Zeven huizen, die op zijn bromfiets was voorbij gekomen. Zo kon het gebeu ren, dat de politie geen chaos van verkeer en nieuwsgierigen aantrof. De brandweerlieden hebben dan ook m alle rust kunnen werken. De molen „De Ster" is ih 1866 uit Rijswijk naar Rotterdam gekomen, in welke eerstgenoemde gemeente de wiekdrager „De Stier" heette. In 1939 was de heer Van Harrewijen in beide molens aan de plaszoom werk zaam. Het waren specerijenmolens. Vooral is er veel snuif in gemaakt. Dit is in acht jaar tijd de tweede grote molen, die in Rotterdam door brand verloren is gegaan. Op .28 juli 1954 brandde de molen „De Noord" op het Oostplein af. De Rotterdam mers, die bijzonder gehecht zijn aan de weinige nog resterende wiekdra- gers in de Maasstad, hebben met ontsteltenis kennis genomen van de verwoesting van „de Ster". (Van onze correspondent te Bonn) „Adenauer had gelijk". Tot die verbluffende conclusie komen steeds meer waarnemers van het politieke leven in Bonn ten aanzien van de welgedane, steeds van een sigaar voorziene minister van Economische Za ken Ludwig Erhard. Zoals bekend was Erhard altijd een van de meest populaire politici der Bondsrepubliek. Aan hem werd de geweldige wel- vaartsgolf toegeschreven die sinds 1950 over de Westduitsers is gespoeld. Aan hem schreef men ook de verdienste voor de economische stabiliteit en de expansie der Westduitse produktie toe. De enige wanklank in het koor van lof was echter steeds afkomstig van Bondskanselier Adenauer, die zijn populaire vice-kanselier in het openbaar trakteerde op laatdunkende opmerkingen en die ronduit liet blijken dat hij voor Erhards politieke talenten weinig bewondering had. Bij het ondertekenen van de stich- Bgsakte van de „Stichting weten- happelijk onderzoek verkeersvei- ïheid" gisteren in de Haagse Rol- al heeft de minister van Verkeer i Waterstaat drs. H. A. Korthals iklaard, „dat deze stichting weten- happelijk werk in volledige vrijheid t ontplooiing zal kunnen brengen, igeacht of de resultaten daarvan of niet welkom zijn". Tot de te onderzoeken vraagstuk- behoren b.v. de gedragingen der rkeersdeelnemers, de invloed van leeftijd van bromfietsers, voor- en istudies van wegverbeteringen, chtbaarheid van zebra's en de in- oed van ouderdom van automobie le op de verkeersveiligheid. De stich Og zal werkgroepen instellen, we- inschappelijk en technisch onder- nek stimueleren en coördineren en •rgen voor uitwisseling van kennis ervaring, ook in internationaal «tand. De minister verwacht, dat binnen- ort een internationaal instituut voor e research op het gebied van de irkeersveiligheid onder auspiciën de 'ESO tot stand zal komen. De Voorzitter van de nieuwe stich- is ir. A. G. Maris. De nieuwe stichting krijgt een ton tubsidie van het Rijk. een halve ton an de ANWB en een halve ton van Ie Ned. Ver. van Automobiel-assura- ■ui Ui. De volgende leerlingen van de Chr. Katwijkse Industrie- en Huishoud school behaalden een getuigschrift: Primaire opleiding. Katwijk: Ria Admiraal, Neeltje Barnhoorn, Geertje van Beelen, Kniertje van Beelen, Krijna van Bee len, Dineke van der Bent, Corrie de Best Janny de Best, Gea Biersteker, Marga Bomas, Marti Botermans, Hielkje Brandsma. Gerda Dekker, Cobi van Delft, Beppie van der Does, Willy van der Does, Elly van Duijn, Bep van Duijn, Coba van Duijn, Cor rie van Duijn, Corrie van Duijn. Dik- kie van Duijn, Lies van Duijn, Beppie van Duijn, Ina van Duijn, Jo van Duijn, Nelie van Duijn, Stijnie van Duijn, Thea van Duijn, Willy van Duijn, Cobie van Duyvenbode, Greet- je van Duy venbode, Jannie van Duy- venbode, Loes van Duyvenbode, Nellie van Duyvenbode, Willy van Duyven bode, Liesje van Duivenvoorde, Nellie van Duyvenvoorde, Corrie van Dijk, Henny van Dijk, Geertje van Dijk, Ria van Dijk, Cobie Dijkhuizen, Nel lie van der Gugten, Bep Guyt, Corrie Guyt, Corrie Guyt, Marijtje Guyt, Nellie Guyt, Fia Guyt, Willy Guyt. Rina den Haas, Alie Haasnoot, Atie Haasnoot, Corrie Haasnoot. Geertje Haasnoot, Gijsje Haasnoot, Nellie Haasnoot, Nellie Haasnoot. Janneke Harteveld, Nelly Heemskerk. Alie Hoek, Annie Hoek, DikkieHoek, Grie- ta Hoek. Dikkie Hus, Dina de Jong. Elly de Jong, Willy Jonker. Janna Knetsch, Anneke Kr alt, Annie Kuijt. Geertje Kuijt. Gerda Kuijt. Leuntje Kuijt. Nellie Kuijt, Niesje Kuijt, Wil ly Kuijt, Hannie Lindhout, Liesje van Lingen, Letta van Maanen. Neel tje van der Marei, Rina Meyvogel, Atie de Mol, Joke MuUer, Gerda van der Niet, Corrie van den Oever, Bep pie Ouwehand, Geertje Ouwehand Hilly Ouwehand, Lida Ouwehand, Rietje Ouwehand, Alie van der plas, Corrie van der Plas, Dica van dei- Plas, Gerie van der Plas, Coby van der Plas, Cobie van der Plas, Klazien van der Plas, Leni van der Plas, Leny van der Plas, Corrie Plokker, Dikkie Plokker, Corrie van Rijn, Corrie van Rijn, Riekje van Rijn^ Ria van Rijn, Annie Schaap, Corrie Schaap, Corrie Schaap, Dikkie Schaap, Marijtje Schaap, Lieneke Schoonenberg, Ada Schoneveld. Marie Sinon, Corrie Spaanderman, Gijsje Spaanderman, Agaat Stavleu, Mijnie Valk. Bertha Leerling-verkoopster: Verdoes. Mijnie Verdoes. Ans Vlie- Katwijk: Marrie Bakkenes, Atie land, Dikkie Vooys, Cobi Vooys, Ma- I Schaap, Elly Veerman. rian Vooys, Coba Zuyderduyn, Geer tje Zuyderduyn, Jannie Zuyderduyn, Ada van Zuilen, Dikkie Zwaan. Leny van der Zwan. Corrie de Zwart, Ma- rietje de Zwart. De volgende meisjes ontvingen een kookboek als bijzondere schoolprijs: Marti Heemskerk uit klas 2G; Alie van der Plas uit klas 2D; Bertha Verdoes uit klas 2A; Cobi Vooys uit klas 2H. Rijnsburg: Ankie van den Berg. Ria Blankert, Gerrie Bouwman, Gerda van Delft. Janna van Delft, Ria van Delft, Annie van Egmond, Emmy van Egmond, Jannie van Egmond, Marja van Egmond, Lidia Glasbergen, Louise Glasbergen, Nella Glasbergen, Hanny van der Gugten, Weina van der Gugten, Elly van den Haak, Nella van den Haak. Many Haasbroek, Joke Hansen, Corrie Heemskerk, Marti Heemskerk, Riet Hoek, Corrie van Klaveren, Elly de Koning, Maria Kromhout, Paulien Kromhout, Ria Kromhout, Tinie Kromhout, Corrie van der Kwaak, Jannie van der Kwaak, Gerrie de Leeuw, Betty van der Mey, Leentje van der Mey, Ria van der Mey, Ria van der Mey, Willy van der Mey, Ineke Mooten, Corrie de Mooy, Paulien de Mooy, Tineke Nasveld, Joke Ravensbergen, Marko Ravensbergen, Ria Ravensbergen, Rietje Ravensbergen, Wilma Ravens bergen, Betty van Starkenburg, Ans Vianen, Corrie van Wageningen, Ada Wessel, Adrie Zandbergen, Tineke van Zuilen. Jeltje Zwaan. Valkenburg: Willy Bol. Anna van Egmond, Krijna Korpershoek, Lyda van der Nagel, Sijtje de Roode, Thea Rovers, Krijntje Teljeur, Anneke Tijsterman, Tilly Varkevisser, Corrie van der Weyden, Willy de Wit. Noordwijk: Willy van Duyvenbode, Nelleke van der Loo, Stera Steen voorden. Oegstgeest: Tinie van der Heyden, Willy Schaddee van Doorn. 201 geslaagden, 3 uitgesteld-diplo- ma, 12 afgewezen. Assistente in de Huishouding: Katwijk: Atie Groen, Hanneke Haas, Marjo Haasnoot, Hannie v. d. Plas. Cobie Vooys, Marianne Vooys, Edith Wijnands. Noordwijk: Margreet Woudsma. Oegstgeest: Diane van Duyn. Rijnsburg: Hermien Post. Afgewezen: 2 Noordwijk: Winny van Duyn, Ma rijke den Haan, Trijnie v. d. Niet, Anneke v. d. Wiel. Rijnsburg: Corrie van Egmond, Janneke Hogewoning. Valkenburg: Marja de Vos. Voorhout: Lida Moot, Gerrie v. d. Voort. Wassenaar: Nel de Vreugd. Afgewezen: 2. Uitgesteld examen 1. Kinderverzorgster Katwijk: Sylvia Agema, Ada v. d. Eijkel, Geertje Leenhouts, Janneke Minnee Anneke van der Spijk, Carla Timmers. Rijnsburg: Adrie Lindhout. Ada van Egmond, Nettie Kromhout, 'i Tevens geslaagd voor het diploma kinderverzorgster, uitgaande van de Centrale Raad voor Kinderuitzen ding. Vormingsklas: Katwijk: Ada van Duyn, Riet Ouwehartd. Els Remmelzwaal. Noordwijk: Ineke v. d. Gugten. Oegstgeest: Nel Ravensbergen. 2-jarige Naaistersopleiding: Katwijk: Corrie Boezaard, Marga Bol, Ada van der Boon, Tini van der Boon. Marietje van Duyn, Krijna van Duyvenbode, Tineke van Duy venbode. Coby van Dijk, Willy Ede- ling. Heieen Haasnoot, Dicky Har teveld, Lenie Hartevelt, Gerda van der Horst, Janna de Jong, Willy de Jong, Gea Kloos, Ina Korpelshoek, Corry de Mol, Leny van den Oever, Geertje Ouwehand, Coba van dei- Plas. Janneke van der Plas, Jannie Plug, Cobie van Rijn, Cobij Schone veld, Adrie Schuitemaker. Rijnsburg: Bep van Delft, Ada van Egmond. Joke van Egmond, Diddy den Heijer, Nellie Jungerius. Valkenburg: Corrie van der Nagel Riet van der Niet, Willy Schone veld, Alie de Vries, Willy de Wit. Kostuumnaaister: Katwijk: Ria de Best, Nellie Doets, Janie Groen, Meintje Guyt, Jannie Hoek, Ina van der Horst, Geertje Houwaard, Cobie Meyvogel, Hannie van der Plas I. Hannie van der Plas II, Atie van Rhee, Corry van Rijn, Willy van Rijn. Oegstgeest: Annie de Mooy, Lies Schaddé van Dooren. Rijnsburg: Geertje Paauw. Tevens geslaagd voor het diploma Algemene Handelskennis (Midden stand). Coupeuse: Katwijk: Hennie de Jong, Greet Kuyt, Laura de Liefde. Ria van der Plas, Lenie van der Plas, Riet van Rijn, Lies Spierenburg, Atie Zwanen burg. Rijnsburg: Adrie Glasbergen, Wil van Klaveren, Rita Kromhout. Vermoedelijk geen opvolger van de Bondskanselier Meer dan eens zei Adenauer, als er sprake was van zijn aftreden en een opvolging door Erhard: „Onze minister van Economische Zaken is een voortreffelijk econoom, maar als politicus mist hij nog de nodige ervaring". Deze boutade vatte men uiteraard op als een aanwijzing dat Adenauer zelf er niet voor voelde af te treden. Bijna niemand twij felde er echter aan dat Erhards po litieke ervaring en kennis ruim vol doende waren voor een kanselier - schap. Daarin is nu verandering gekomen. Steeds meer mensen zeggen nu: „Adenauer had gelijk. Erhard is geen politicus. Hij mist het gevoel, dat daarvoor nodig is en ook zijn econo mische politiek vertoont meer dan één zwakheid". Het begint dan ook steeds twijfel achtiger te worden of Erhard Aden auer ooit als kanselier zal opvolgen. Wellicht nog even voor een interim periode tot de volgende verkiezingen in 1965, maar zeker niet voor langere tijd. De wind is vooral tegen Erhard omgeslagen nadat hij eind maart, I tijdens een van Adenauers talrijke vakanties in Cadenabbia, op het te- levisiescherm verscheen om de in een verbruiksorgie levende Bondsburger te manen tot matigheid. Erhard richtte zich daarbij weliswaar ook tot de werkgevers en waarschuwde hen voor onverantwoorde loonsver hogingen, maar met bijzonder veel nadruk wendde hij zich vooral tot de werknemers om hen te vragen ma tigheid te betrachten bij het stellen van looneisen. Te vuur en te zwaard Als onze produktiekosten oeverloos stijgen wordt het Westduitse produkt te duur om op de wereldmarkten nog te kunnen concurreren, aldus Erhard. Er moet daarom voor gewaakt wor den dat de loon- en prijsspiraal on eindig stijgt. Nauwelijks had de minister deze gevoelvolle woorden gesproken of de auto-industrie maakte bekend, dat zij haar prijzen ging verhogen. Hoewel Erhard allang van de plannen tot deze prijsverhogingen wist. ging de minister te vuur en te zwaard de prijsstijgingen der auto's bestrijden, daarbij kennelijk vergetend dat juist autopnjzen de kosten van het nood zakelijke levensonderhoud weinig be ïnvloeden en dat de auto-industrie een van de weinige takken van be drijf was, die de afgelopen twaalf jaar meer prijsverlagingen dan stij gingen te zien had gegeven. Kort en goed. Erhard zette door dat de invoerrechten op buitenland se auto's met 50 procent verlaagd werden, waarmee hij wel een crisis veroorzaakte in de coalitie met de liberalen, maar waarmee hij niet be- ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG 'i INT 0£ BEKEH0E HANDIGE soos halfzwaar I Invloed getij op kust in onderzoek In de loop van de zomer zal aan de Noordzeekunst bezuiden Katwijk 'n twee maanden durend wetenschappe lijk onderzoek worden ingesteld naar de invloed van de getijbewegingen op de verandering van de kust, zulks in verband met praktische problemen in het Deltagebied. Voor dit onder zoek. waaraan land-, zee- en lucht macht hun medewerking zullen ver lenen, zullen op ongeveer 600, 200 en 100 meter uit de kust drie torens worden geplaatst, die tot ongeveer ze ven meter boven NAP zullen reiken. De doorgangen tussen de torens zul len worden versperd. Het onderzoek geschiedt in samenwerking tussen de Directie Waterhuishouding en Water beweging en de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, de Technische Ho geschool. universiteiten en het KNMI in De Bilt. reikte dat de Westduitse autoprodu centen hun prijsverhogingen onge daan maakten. Integendeel, bij de volkswagens wordt al gepraat over een tweede prijsstijging! Slecht voorbeeld Na het avontuur met de auto's werd Erhard al gauw in het nauw ge drongen door een staking van de mijnwerkers in Saarland. Zeventig procent van de mijnen in deze deel staat is in bezit van de Bondsrepu bliek, zodat de loonsverhoging van acht procent, die de mijnwerkers af dwongen. in feite betaald wordt door de regering in Bonn. Uiteraard een grote nederlaag voor Erhard, die zijn wijze woorden tegen de particuliere werkgevers moest verloochenen. Niet anders ging het met de mijn werkers aan de Roer en bij Aken, die een loonsverhoging afdwongen, die grotendeels ook uit de belastingen betaald zal worden. Het zelfde liedje bij de employés in openbare dienst en weldra bij ambtenaren en post beambten. Kortom, de regering waarin beste- dingsbeperker Erhard vice-kanselier is, gaat vooraan bjj het toegeven aan looneisen! Kras is daarbij dat Erhard zelf, wellicht overtuigd door Adenauer, die steeds een blik heeft op de verkie zingen van 8 juli in de volkrijkste deelstaat Noordrijnland-Westfalen meestemde voor dit toegeven. Dikke vraagtekens Inmiddels is de situatie evenwel zo ernstig, dat men Erhard niet alleen meer verwijten kan als politicus ge faald te hebben bij het voorzien van de gevolgen, of liever gezegd van het gebrek aan gevolgen van zijn matig- heidsoproep, maar dat men ook dikke vraagtekens moet zetten bij zijn eco nomische politiek van de laatste ja ren. Zolang alles voorspoedig ging in West-Duitslands Wirschaftswun- der"-tuin was er alles voor Erhards stelling te zeggen zich zo min moge lijk te mengen in het economische leven. Op het moment evenwel, dat lonen en prijzen spiraalsgewijs steeds hoger vlogen had iets gedaan moeten worden. In elk geval meer dan een beroep op het geweten van de nog niet bestaande „verantwoordelijke Westduitse staatsburger". Indien Er hard in zijn televisierede gedreigd had met bijvoorbeeld 25 pet hogere inkomstenbelasting, indien hij con- Junctuurafremmende maatregelen had afgekondigd, indien hij wat meer gedaan had dan alleen een bouwstop voor publieke werken, dan was er wellicht kans geweest dat de spiraal was afgeremd. Nu trompetterde Er hard als een welgedane Rubens-en gel vanaf de hoge Bonner wolken wel onheilsgeloei. maar daarover kon iedereen voorlopig ongestraft zijn schouders ophalen. Wat er nu moet gebeuren is niet duidelijk. Beperkingen van de kre dieten, belastingverhogingen, prijs bindingen, al deze mogelijkheden zullen binnenkort wel beproefd moe ten worden. De economische toestand in West-Duitsland baart echter zor gen, ook al zijn de orderportefeuilles voorlopig nog vol en stijgt zelfs de vraag, zowel naar verbruiks- en ka pitaalgoederen als grondstoffen. Er hards liberale politiek van niet-in- menging mag de basis gelegd hebben voor het Wirtschaftswunder (samen met zijn handig manoeuvreren vlak na de oorlog met de Ame.ikanen), er lijkt nu meer nodig dan praten i cn vermanen om de economische toe stand veilig te stellen, ook al komt dat misschien de partijpolitici onge- I legen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5