GESPREK KAN NU BEGINNEN „Mammoet" aangenomen Ben Bella in Algerije FRANKEL EEN WARE WAS IN LEIPZIG BLOEDRECHTER" Nog geen spoor van cle schilderij endieven JANI: „Na mislukking geweld" MALIK IN WASHINGTON AANGEKOMEN Suppoost redt een Rembrandt Europese TV via „Telstar'" in Amerika zeer goed ontvangen WEERBERICHT Toch pensioen ondanks zijn afzichtelijk nazi-verleden Botsingen van Algerijnen en Marokkanen Marktwaarde: vijf miljoen9 verzekerde waarde maarll/2 (§uct ^JUeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 JULI 1962 No. 30701 LEIDSCH Si DAGBLAD Directe ui ut - uisüoeojt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sin8elLeiaen ano °°-57053 Hoofdredacteur: J Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Soekarno's afqezant Adam Malik is vanmiddag in Washington luut gelijk. Maar toch dient te wor- I den afgewacht of Malik voldaan zal aangekomen. I zijn over het antwoord, dat hij van dr. Van Roijen op zijn vraag zal krijgen. Is dat antwoord echter be vredigend, dan zou volgens de woorden van minister Soebandrio van Buitenlandse Zaken het twee- Het staat nog niet vast, of de besprekingen reeds vandaag zullen worden hervat. Maar zeker is, dat Malik eerst Soekarno's officiële opdracht zal willen vervullen: bij de Nederlandse ambas sadeur dr. Van Roijen informaties inwinnen omtrent het Neder landse standpunt ten aanzien van het plan-Bunker. Van Nederlandse zijde wenst men stellig, dat de Amerikaan Elsworth Bunker van het begin af aanwezig zal zijn bij de ontmoetingen. Het plan was. dat de betrokkenen vandaag weer hun intrek zouden ne men in het buitenhuis in de omge ving van Washington, waar dit voor jaar het eerste deel van het overleg is gehouden. Zoals men zich wellicht zal herinneren, hebben de Ne derlandse, Indonesische en Ameri kaanse conferentiegenoten daar toen enige dagen in afzondering doorge bracht zonder te worden gestoord door journalisten en fotografen. De plagts van samenkomst is strikt ge heim gehouden. Het gezelschap zal zo Malik be sluit tot voortzetting van het gesprek, nadat hij Van Roijens verklaring heeft gehoord iets kleiner zijn dan de vorige maal. want de Indonesische afgezant wordt ditmaal slechts ver gezeld van Soerjotjondro. de kabi netschef van dr. Soebandrio. Voor Nederland zal hetzelfde trio optreden als enige maanden geleden: dr. Van Ahmed Ben Bella, vice-pre mier van de Algerijnse voorlo pige regering, is gisteren uit Marokko Algerije binnengeko men. In Marnia, waar hij ge woond heeft, viel hem een uitbundige ontvangst ten deel. Hij was vergezeld door Moha- med Chidder, die als minister van staat uit de voorlopige regering trad na onenigheid met premier Ben Khedda. Van de zyde van de voorlopige regering is in Rabat gezegd, dat er geen reden tot pessimisme is nu de geheime besprekingen tussen aan hangers van Ben Bella en die van Ben Khedda plotseling zijn geschorst. In Oran heeft het opperbevel van het nationale bevrijdingsleger be kendgemaakt, dat de wegens roof of moord veroordeelde moslims in het openbaar zullen worden doodgescho ten als voorbeeld voor de bevolking. De komende paar dagen worden duizend van zulke terechtstellingen verwacht. Vele doden door trichinose in Oost-Duitsland Volgens de „Berliner Morgenpost" hebben zich in Oost-Duitsland en kele duizenden gevallen van trichi nose voorgedaan (trichinose is een pijnlijke ontsteking, ontstaan door het binnendringen van trichinen haar wormen in het menselijk lichaam). Tal van personen zouden reeds aan de ziekte zijn bezweken. De oorzaak van de epidemie wordt gezocht in uit landen van het oostelijk blok inge voerd varkensvlees. Alle pogingen om de epidemie te bedwingen, zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. De Oostduitse autoriteiten, hebben een verbod tot publikatie van berichten over deze gebeurtenissen ingesteld. Roijen. de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. Schürmann en de am bassaderaad in Washington, jhr. mr. Huydecoper. Volgens de optimistische Oe Thant, waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties zijn stand punt wordt gedeeld door de mensen op het State Department, die een akkoord willen bevorderen zijn de opvattingen van Nederland en In donesië over het plan-Bunker abso- (Van onze Londense correspondent) Een suppoost heeft gisteren een Rembrandt ter waarde van 1 miljoen gulden gered, toen indringers deze trachtten te stelen uit het museum van Dulwich College in zuid-Londen. Het was een portret van Jacob de Geyne. Hel doek lag bij de mannen op de grond. Toen hun hierover op heldering werd gevraagd, ontkenden zij het te hebben aangeraakt. Daarna zetten zij het op een lopen. Ze wer den achterna gezeten door de sup poost. maar wisten te ontkomen. de deel van het vooroverleg meteen kunnen volgen. Stok achter deur Overigens heeft de chefstaf van de Indonesische strijdkrachten, gene- raal-majoor Jani, gisteren alweer een stok achter de deur gezet. Hij be vestigde dat het gebruik van geweld in westelijk-Nieuw-Guinea afhing van het resultaat van de besprekin gen. Generaal Jani zei dat na een bij eenkomst van vier uur van de „staf voor de bevrijdingsoperaties in West- Irian", waarop de Indonesische staat van paraatheid opnieuw onder de loep was genomen voor het geval men het nodig mocht oordelen ge weld te gebruiken. Volgens Jani is 't geschil om Nieuw-Guinea in een be slissend stadium gekomen. Op de bij eenkomst had men er met tevreden heid kennis van genomen, dat „het operationele commando voor West- Irian gereed was om op elk gewenst ogenblik in actie te komen om een order van de president uit te voeren", zo voegde Jani er nog aan toe. Hij sprak in dezelfde geest als dr. Soebandrio, die zei: „De strijd van Indonesië om westelijk Nieuw-Gui nea aan de Nederlanders te ont worstelen is zowel diplomatiek als mi litair gezien in het slotstadium geko men". Duizend Sinds president Soekarno op 19 de cember vorig jaar de rede hield, waarin hij het Indonesische volk o.m. opdracht gaf „de plannen tot instel ling van een Papoea staat te verijde len" en de algemene mobilisatie tot „bevrijding van West-Irian" in het vooruitzicht stelde, hebben ongeveer duizend Indonesische infiltranten ge tracht het grondgebied van Nieuw- Guinea door de lucht of overzee bin nen te dringen en zich daar te hand haven. Dit is vandaag door het gou- vernements voorlichtings bureau meegedeeld. Van het oorspronkelijk aantal in filtranten zijn er thans nog tussen de 250 en de 300 over, verspreid over de gehele zuid en zuidwest kust. Ge desorganiseerd, in vele gevallen zon der voedsel, bewapening en medica menten zwerven ze rond, voortdu rend opgejaagd door Nederlandse mi litaire en Papoeapatrouiles. Overigens hebben in de afgelopen twee dagen op diverse plaatsen aan de zuid en zuidwest kust vele para chutisten zich in groepen overgege ven. Uit het feit. dat zich in het ac tiegebied van Merauke, bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea. eni ge para's hebben overgegeven, terwijl anderen hier na een vuurcontact zijn gesneuveld, blijkt dat de infiltranten zich ook in oostelijke richting aan de achtervolging trachten te onttrek ken. Zowel uit Frankrijk als Engeland De Telstar, de kunstmaan voor te levisie- en andere verbindingen, heeft in de afgelopen nacht op haar vijf tiende en zestiende omwenteling an dermaal haar bruikbaarheid voor te levisieuitzendingen over lange af stand bewezen. Tijdens de vijftiende omwenteling is een Franse televisieuitzending in de Verenigde Staten en Engeland en een Amerikaanse in Frankrijk en Engeland opgevangen. Toen de kunst maan weer boven de Atlantische oceaan kwam. heeft een Engelse tele visiezender zijn antenne op de kunst maan gericht en uitgezonden met als gevolg dat miljoenen Amerikaanse televisiekijkers het Engelse program ma zagen, dat anders dan het Franse niet van te voren was opgenomen, maar direct werd uitgezonden. Amerikaanse technici zeiden van de ontvangst van de Franse uitzen ding dat het beeld in het begin kor relig was en dat daarna het contrast tussen zwart en wit soms te groot was e scherp. Het geleid was uitste kend. De uizendingen in beide rich tingen tijdens de vijftiende omwente ling duurden negentien minuten. De ontvangst in Amerika van de Engelse uitzending die vijf minuten duurde, was zeer goed. zowel van het beeld als van het geluid. T> KOEL tot De Bilt verwacht van heden morgenavond Wisselende bewolking en geleide lijk afnemende buiigheid. Overwe gend matige wind tussen west en noordwest. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Rug van hoge druk brengt morgen een verbetering met opklaringen en een afnemende buienkans. Matige wind tussen west en noord-west. In de middag temperaturen van 17-19 graden, zeewa'er 15 graden. Vooruitzichten: zaterdag krimpt de wind naar meer zuidelijke richting met aanvoer van iets warmere lucht. 13 JULI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 16.49 uur; vnder: 1.37 u. Hoogwater tj Katwijk te 12.07 uur. laagwater te 7.30 en 20.07 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse kabinet heeft gisteren besloten bondspresident Lübke aan te bevelen procureur-generaal Wolfgang Immerwahr Frankel uit politieke overwegingen te pensioneren. Hoewel ge laakt wordt, dat Frankel bij zijn benoeming tot hoogste aanklager der Bondsrepubliek minister van Justitie Stammberger niets heeft verteld over zijn werk in Leipzig tussen 1940 en 1943, waar hij rechtsgeldige vonnissen ongedaan maakte om doodstraffen voor kleine vergrijpen te kunnen eisen, zal er geen disciplinair onder zoek naar hem worden ingesteld. Frankel zal kunnen genieten van 't pensioen van officier van Justitie, daar hij te kort procureur- generaal is geweest om het pensioen van deze functie te kunnen krijgen. Doodstraf tegen lialf-debiele dief van 12 mark Op een vraag gaf perschef Von Hase gisteren toe, dat Frankel ook nooit officier van Justitie had kun nen worden, indien zijn verleden uit de nazi-tyd eerder bekend was ge weest. Dat Frankel toch het pensioen krijgt van deze functie, noemde Von Hase een gevolg van het feit, dat West-Duitsland nu een rechtsstaat is. Inmiddels wordt het rumoer, ook in de Westduitse pers, over het geval- Frankel steeds luider. Vast staat nu, dat Frankel in Leip zig een ware „bloedrechter" was, die van Hitiers maatregel, dat rechtsgel dige vonnissen alsnog teniet konden worden gedaan als zij te mild waren, een barbaars gebruik maakte. Fran kel, die tot vorige week de hoogste functie in de staande magistratuur der Bondsrepubliek bekleedde, liet in 18 van 34 gevallen vonnissen nietig verklaren om de doodstraf te kunnen eisen. In 18 andere gevallen, waarin advocaten van terdoodveroordeelden trachtten een vonnis nietig te laten verklaren, zette hfj een executie door. Zo eiste hij bijvoorbeeld tegen de half-debiele arbeider August Völker, die in Kiel wegens diefstal van 11,67 mark tot gevangenisstraf was ver oordeeld. de doodstraf omdat hij de man. die weliswaar een blanco straf register had. „een weinig waardevolle volksgenoot" achtte!! Dat Völker toch in leven bleef, had hij te dan ken aan Roland Freisler, later in het proces tegen de opstandige officieren van de 20-ste juli 1944 als „bloed rechter" berucht geworden. Zelfs Freisler, het symbool der rechtloze nazi-justitie was Frankels eis tegen de arbeider Völker te dol!! Als pre sident van het toenmalige rijksge rechtshof sloot htf zich niet aan bij Frankels eis. Slot on pag. 2 Twee Papoeastudenten, ds. M. Koiboer (links) en H. F. Wanma, die aanvankelijk be hoorden tot de groep Papoea's uit Nederland, die een oriëntatie reis naar Indonesië zou gaan maken, zijn gisteren naar Nieuw Guinea vertrokken. In nauw overleg met andere Papoea's in Nederland en met de Neder-1 landse regering besloten zij naar I hun vaderland te gaan om aldaar i studenten het standpunt van de Papoea- I lichten. in Nederland toe te Het Marokkaanse persbureau „Maghreb Arab Press" meldt dat eenheden van het Algerijnse leger aanvallen hebben gedaan op grens posten. die in de laatste tjjd door Marokkaanse hulptroepen waren be zet. Boven Saf Saf, In het gebied van Colomb Bechar, dat verleden week door Marokkaanse troepen werd be zet, waait thans weer de Algerijnse vlag, nadat de Algerijnen de Marok kaanse bezetting tot de aftocht had den gedwongen. De grenspost te Zegdoe is in de af gelopen twee dagen door Algerijnse militairen omsingeld. De Marok kaanse bezetting heeft geen levens middelen of water meer, aldus „Maghreb Arab Press". Algerijnse militairen hebben mij nen gelegd in het grensgebied. Hier door vlogen verscheidene Marok kaanse legervoertuigen in het gebied van Boedenib in de lucht. Hierbij werden talrijke Marokkaanse mili tairen gewond. Zij worden verpleegd in het ziekenhuis te Ksar es Soek, in oost-Marokko. MINISTER CALS Hedenmiddag om vijf minuten voor twee heeft de Tweede Ka mer de Mammoetwet van minis ter Cals aangenomen met 100 tegen 44 stemmen. Tegen stem den de VVD, de CHU. de SGP de CPN en de meerderheid van de AR. Uit de Kamer en van de publieke tribunes klonk luid ap plaus toen het resultaat van de stemming bekend werd. De mi nister werd van vele zijden ge lukgewenst. Behalve de KVP, de PvdA en de PSP brachten hun stem vóór het wetsontwerp uit: de heren Aantjes, Biesheuvel, Veerman, Van Eibergen, prof. Versteeg, allen van de AR Vannacht omstreeks twee uur is men begonnen met de afslui ting van een ruim twee kilometer lange dijkwaardoor 160 hectare van het Zuidsloe kan worden in gepolderd. Hier zal een nieuw Zeeuws industrieterrein worden aangelegd. Een luchtopname van ANPFoto van het in te polderen terrein, gezien van bo ven de Wester schelde. Expositie geheel „schoongeveegd" (Van onze correspondent in Londen) Er is nog geen spoor van de daders van de massale schilde rijendiefstal in Londen, die dins dagavond in de late avond bij een kunsthandel in het deftige district Mayfair een gehele tentoonstelling van 19-de en 20-ste-eeuwse meesters hebben leeggehaald. De 35 gestolen werken (doeken van Picasso, Pissarro, Renoir, Vuillard, Tou louse Lautrec, Utrillo, Cézanne, Braque, Rouault, Boudin, Mo net, Manet en Chagall) verte genwoordigen een marktwaarde van ongeveer vijf miljoen gul den! De inbrekers zijn zeer deskundig te werk gegaan. Mogelijk is het een internatio nale bende, die ook vorige jaar in Frankrijk en Italië haar slag heeft geslagen. De gedupeerde firma is de bekende kunsthandel O'Hana Gallery in Carlos Place. De verzekerde waarde bedraagt slechts anderhalf miljoen gulden. De expositie «vert geheel „schoon geveegd". Van een selectie was getn sprake. Gisterochtend om zeven uur werd de roof ontdekt. De lege zalen moeten de eigenaar, de heer Jack O'Hana, heben doen duizelen. Het was een trieste aanblik. Als levenloze skeletten hingen de lege lijsten tegen de muren of ze lagen op de grond verspreid. Twaalf doeken werden in de lyst meegenomen. De inbrekers verschaften zich over het dak en de binnenplaats via een achterdeur toe gang tot het gebouw. Ze maakten daarbij van brandtrappen en ladders gebruik. Evenals vorig jaar in Saint Tropez (Frankrijk) moet de buit in een vrachtauto zijn vervoerd. De firma O'Hana had geen alarminstallatie. Op de vraag „waarom niet?", ant woordde de O'Hana, die ondanks zijn Ierse naam van Spaans-Engelse af komst is en een populaire figuur in de Londense en internationale kunst wereld, dat hy en ook de verzeke ringsmensen de noodzaak niet had den ingezien. Het was onmogelijk de voordeur te forceren en niemand had gedacht dat het ooit mogelijk zou zijn om over de daken via de achterkant binnen te «omen. Maar het onmoge lijke is tenslotte gebeurd en de in dringers zijn er zelfs in geslaagd langs die weg, op rubberzolen lopen de, ongemerkt een gehele tentoon stelling weg te slepen. De meeste schilderijen zyn algemeen bekend, waardoor het ^ijna onmogelijk zal zrn ze te verkopen. Alle vliegvelden en havens zyn onmiddellijk gewaar schuwd en aan alle kunsthandels van betekenis zyn bijzonderlie len over de gestolen doeken toegezonden Een van de bekendste schilderijen is een naakt van Renoir, dat tot de onlangs in Londer geveilde verzameling van de Engelse schrijver Somerset Maug ham behoorde Zoals men weet. had Somerset Maugham, die in Zuid- Frankrijk woont, zijn collectie ver kocht. omdat hij bang was dat zij zou worden gestolen Droeve lijst In juli 1958 werd bij dezelfde firma een miniatuur van Renoir gestolen en vervangen door een reproduktie van een ander werk. De nieuwe roof is de derde kunstdiefstal in Engeland in de afgelopen veertien maanden. In augustus van vorig jaar verdween Goya's portret van de Hertog van Wellington uit de National Gallery. In mei van dit jaar werden twaalf schilderijen, ter waarde van 30.000 pond, uit de Lefevre Gallery in May fair ontvreemd. In juli vorig jaar werd de kunstwereld opgeschrikt door de beroving van een museum in Saint Tropez, waar 60 impressionis ten .ter waarde van f 7 miljoen, ver dwenen. In augustus volgde de dief stal van acht werken van Cézanne, ter waarde van ongeveer f 7.3 miljoen uit een museum in Aix-en-Provence. In Italië werden in hetzelfde jaar twee diefstallen gepleegd van kunst werken, die een waarde van f 23 mil joen vertegenwoordigen, en in sep tember werden werken van ongeveer dezelfde waarde ontvreemd in Cali- fornië. In 1959 werden schilderijen, waarvan de waarde geschat wordt op f 2.5 miljoen, gestolen uit een mu seum in Toronto. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Julij 1862: Te Linz nam een heer de weddenschap aan om de Do- nau een half uur ver af te zwemmen liggende op zijn rug en mee te voeren op zijn buik een tafel waarop twee J glazen wijn, een bord met 6 J eieren en nog 4 glazen. Hij J won de weddenschap. Dinsdag 1.1. zijn des nachts uit Delft vervoerd met 22 ex tra spoortreinen 10039 reizi gers. Door 4 schuiten tus- schen Delft en 's Hage in 84 reizen zijn 8000 personen ver voerd Een en ander in ver band met het lustrum der Delftsche Hoogeschool.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1