ha Fanta... 't smaakt fantastisch Ovaties voor onze Gré Brouwenstijn KAMSTEEG'S Glansrol in Verdi's La forza del destino Schoolboeken Zandvliet's Diploma's voor leerlingen bedrijfsteeliniselie school BEVORDERINGEN H.B.S. VOOR MEISJES (LEIDEN) 1 Bevorderingen R.K. Lyceum Collectenbus niet genoeg om de naaste te helpen HERNIA PLATEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1962 In het Gebouw voor K. en W. (Van een onzer redacteuren) Nederlands grootste zangeres. Bré Brouwenstijn. trad eergister avond in Den Haag op. En hoe! Haar verschijning op de plan ken van het Gebouw voor K. en W. betekende een grote attrac tie voor het razend enthousiaste festivalpubliek. Geen wonder, want de zangeres stond de laatste tijd vrijwel uitsluitend op het toneel van operagebouwen in het buitenland. Zij kreeg van haar landgenoten tal van open doekjes en aan het einde van de voor stelling kwam aan het applaus en aan het bravogeroep schier geen einde. Bovendien daalde een regen van bloemen op haar Advertentie Grole attractie Het betrof hier het wederoptreden van Gré Brouwenstijn in een van haar glansrollen bij de Nederlandse Opera, namelijk die van Leonora, de belangrijkste figuur in Verdi's „La Forza del destino". Met haar dramatische sopraan, die echter veel lyrische accenten bezit, is deze rol haar op het lijf geschreven. Zij heeft die dan ook tot voor enige jaren steeds bij de Nederlandse Ope ra gezongen, het instituut, waaraan zij (helaas) niet meer vast verbon den is. Vrijwel volmaakt was de gro te aria van Leonora bij de poort van het klooster en ontroerend mooi haar gebed tot God in het laatste tafereel. Wat een kracht en wat een sensitivi teit schuilt er in deze overigens duur betaalde stem! Wat een voorrecht zo te kunnen zingen! Haar tegenspeler was de vermaarde dramatische tenor (Advertentie) voor H.B.S. MM.S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK. EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN TELEFOON 20421 Lezers schrijven LEIDENS ZWEMBAD Gisteren heeft het Stadhuis van Leiden al zijn publiciteitsregisters opengetrokken om de Leidse gemeen te te verblijden met de aankondiging van de Rijksgoedkeuring voor de bouw van een 50-meterzwembad. De argeloze lezer zal hier inder daad intreden! De iets meer kritisch ingestelde Leidse burger zal zich m.i. terecht afvragen of Leiden werkelijk blij moet zijn met een zwembad van meer dan 1 miljoen gulden, dat ech ter gedurende 9 maanden van het jaar totaal onbruikbaar is! Gelet op het bovenstaande moet ik nelaas concluderen, dat met de aan leg van dit zwembad, Leiden en de zwemsport in het algemeen in het geheel niet gediend is; ergo dit zwembad is praktisch weggegooid geld. De Leidse Gemeenteraad heeft zichzelf hiermede met een bewijs van onvermogen ontsierd. Bij deze wil ik mijn misnoegen kenbaar maken, met dc wel zeer lichtvaardige wijze waar mede op deze wijze met Rijksgelden wordt omgesprongen! Een progressief beleid in deze noem ik een overdekt 50 meterbad, dat ge durende zomerse dagen eventueel ge transformeerd kan worden in een open zwembad. Alleen met zo'n zwembad is een optimaal gebruik mogelijk. Zou de aanleg van zo'n zwembad boven de draagkracht van Leiden zijn, waarom dan geen hulp van Zoeterwoude, Voorschoten en de Sporttotalisator gevraagd, juist om dat zo'n zwembad alleen een belang rijke spreekfunctie zou kunnen gaan vervullen. Hoogachtend E. R. Frans (Toekomstig gemeenteraadslid van de P.S.P. te Leiden). Jan Peerce, een ster van de Metro politan Opera in New York. Het was de eerste keer, dat men in ons land met deze geweldige stem in natura kon kennis maken. De rol van de zi geunerin Preziosilla werd vertolkt door de Griekse mezzo-sopraan Re- na Garaziotio en die var. Don Carlo door John Shaw. Ook hun optreden betekende voor uitgaand Den Haag een verrassing. Kortom, het was een opera-voorstelling, zoals men die in ons land maar zelden meemaakt! Dominees prediken ongehoorzaamheid Naar aanleiding van uw bericht d.d. 4 juli: „Dominees prediken bur gerlijke ongehoorzaamheid" en uw naschrift daaronder waarin u meent, dat het niet op de weg ligt van pre dikanten om in het openbaar politiek te bedrijven en zelfs op te wekken tot ongehoorzaamheid aan het wettig gezag, wil ik u enkele vragen stellen. Wanneer u het bovenstaande zo principieel stelt moet u dan ook niet de steun van de r.-k. priesters aan de Spaanse stakingen afwijzen? Wanneer de kerk in nazi-Duitsland als één man „neen" had gezegd tegen Hitier. zou u dat dan ook hebben afgekeurd? Bent u niet van mening dat zo goed als het op de weg ligt van me dici om te waarschuwen tegen fatale lichamelijke gevolgen van politieke daden (atoombomproeven b.v.), het een taak is van predikanten en pries ters om te waarschuwen tegen een verwrongen, kra(mpachtige en on evangelische geesteshouding in de politiek. Tenslotte wil ik de redactie van het L.D. op wijzen dat zij in haar na schrift wel een mening naar voren brengt, maar niet een fundering van deze mening laat horen. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, R. N. R. Groen, Leliestraat 55, Leiden. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE Vanzelfsprekend hebben predikan ten evenals alle andere Nederlandse staatsburgers het volste recht in het openbaar van hun politieke overtui ging te getuigen, doch ons bezwaar is er voornamelijk tegen gericht, dat zij daarbij hun beroep, hun professio nele status in de weegschaal werpen. In een democratisch land als het onze wordt het politieke beleid vast gesteld door de regering en de volks vertegenwoordiging en niet door een aantal ambtsdragers, ongeacht of dat hoogleraren, predikanten, artsen dan wel advocaten zijn. Een vergelijking met dictatoriaal geregeerde landen gaat niet op, omdat daar juist de parlementaire middelen ontbreken. De twaalf Amsterdamse Dredikanten laten het overigens niet bij een waarschuwing: neen. zij wekken rechtstreeks op tot burgerlijke onge hoorzaamheid. De door de inzender ten tonele ge voerde medici verheffen inderdaad en volkomen terecht hun waar schuwende stem tegen het atoomge vaar, maar zij gaan toch ook niet zo ver. dat zij de militairen aansnoren geen atoomwapens te gebruiken'5 En is het juist om een Dolitiek, welke erop is gericht om het Papoea- volk het recht toe te kennen zelf over zijn toekomst te mogen beslis sen, te bestempelen als ..verwrongen en krampachtig" en zelfs als „on evangelisch"? Vóóral deze laatste kwalificatie liikt ons in hoge mate „ongemotiveerd". Voor de derde maal in het vijf jarige bestaan van de school werden de diploma's uitgereikt in de aula van de Gemeentelijke Bedrijfstechni- sche School aan de Medusastraat. De uitreiking geschiedde in tegen woordigheid van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de inspecteur van lichamelijke op voeding, de heer J. C. E. Coers en vele ouders. Wethouder Van Schaik drukte de geslaagden op het hart ook in het produktieproces, waaraan zij binnenkort zullen gaan deelnemen de goede naam die de school geniet te bevestigen. De heer Coers deelde mee. dat dit Jaar vele jongelui kans hadden gezien het zware vijfde zwemdiploma te bemachtigen. Afdeling timmeren: Kees Anker, ér. prijs, Voorschoten; Hillebrand van der Groep, L'dorp; Wim Hey- mans; Daan Hollebeek (zwemdiplo ma's 5): Ben HouthoffHenny Keü- zer- Wim Kortekaas, Lisse; Peter van der Kwartel; Piet Mieloo (zwem diploma 5); Anton Niessing (zwem diploma 5); Albert Njjhuis, gr. prijs; Peter Penseel; Wim van Polanen; Guus de Ridder. Lisse; Henk Siera; Jacobus Singeling; Hans Sloos (zwemdiploma 5); Adriaan van Tol; Kees Vermeulen, Leiderdorp; Johan nes Vinkesteijn; Piet van Went; Ton de Wit; Harry Wijsman (zwem diploma 5>Paul van der Zon, Lisse: Afdeling Metaal: Freddie Binnen dijk (zwemdiploma 5); Louis Brit tij n; Henk de Feij; Kees Gonlag; Gerard van Graas; Wout van der Hoogen (zwemdiploma 5); Bronie Huisman: Rob van Kooten. groeps prijs (zwemdiploma 5)Hans Kuiters (zwemdiploma 5): Hans van t Ne- derend. Warmond: Piet Rozier; Arte Velt huizen. Voorschoten: Boudewijn van der Vlist. groepsprijs: Wim de Vree, Zoetermeer; Leo van der Walt, Voorschoten; Leo van der Werf (zwemdiploma 5); Piet de Wolff; Richard Zitter, Noordwijkerhout; H. v. d. Horst, Voorschoten. Afdeling Metselen: Freddy Abspoel (zwemdiploma 5); Hans Beekman (zwemdiploma 5-; Piet van Daalen; Cornelis Hensbroek, groepsprijs, Warmond (zwemdiploma 5); Louis Laman; Adri van der Maat. Boskoop; Andries v. Polanen; André Straver; Johannes Timmers, Abbenes; Joop Warmerdam, Lisse; Simon Weeda, schoolprijs (zwemdiploma 5)Jan de Wit. Afdeling Schilderen: George An- theunis, Voorschoten; Rob van Dam, schoolprijs, Den Haag; Nico Dool; Hans Mulder; Gerard Robijn; Cor nelis van der Splinter, Lisse; Ton Weber; Rinus Weenink; Sjaak Wit- senburg, groepsprijs (zwemdiploma 5). De gediplomeerde semi part-time cursus waren: Afdeling timmeren: Johannes Baak; Roelof Bosscher; Johannes Goddijn; Piet Goor; Jaap Heineman; John Heemskerk: Pierre Kramp; André van der Pol; Gerard de Rid der; Kees Slats; Adri Timmers: Hen ny de Tombe; Anton van der Zeeuw; Wim Zijlstra. Afdeling metaal: Wim Bouwman, Anton van den Broek; Ton Klein; Bart van der Lans; Anton Masselink; Sjaak Ober; Leo Oudshoorn; Cor Paauw; Hubertus Randsdorp; Bram Rijsdam; Piet Stol; Piet Wolvers. Afdeling metselen: Sjaak van Bla- ricum; Adriaan van Hemert; Daan Koet; Ko Koomen: Arie van der Lans; Jan Pont; Jaap Riethoven; Dirk Slingerland; Daan Stjjger. Afdeling schilderen: Joop van der Meer: Ben Prins: Hans Tegelaar; Nico Wortman; Minicus Zonneveld. Groen als lommerrijk lover is de fles vól vrolijke frisheid.. Fanta is koel en klaar. Fanta ontlokt een levensblij HAI aan dorstige lippen. Fanta, fantas tisch, voor iedereenl Erkend bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": Bottelo N.V. - Schiedam - 'a-Gravenhag# Bij de h.b.s. voor meisjes en afde-, ling M.M.S. te Leiden vonden de volgende bevorderingen plaats: Bevorderd naar 2e klasse: Jenke Benjamins, Leiden; Jetty van den Berg. Boskoop; Els de Boer, Nad ja de Boer. Leiden; Norma Bogaard, Aafke Boorsma. Femke Brouwer. Oegstgeest; Vronie Bruidegom. Sas- senheim; Lucia Cramwinckel, Diana Crizel. Oegstgeest Elsje van der Hei de. Riekje Lubach, Loes Martijn, Trudy Mdlder, Leiden; Ineke Noord zij. Oegstgeest; Jean van Oudgaar- den, Noordwijk aan Zee; Yvonne v. Rooyen, Henriëtte de Vos, Leiden; Evelien Baayens, Wassenaar; Anne- marie Beenhakker. Leiden: Danielle Bodt, Monique Dankmeijer, Oegst geest: Ineke Delfos, Leiden; Willy van Doesburg. Sassenheim; Anneke van Driest. Ada Grootenboer, Oegst geest: Edith van Holtz, Noordwijk; Marieke van der Horst, Leiderdorp; Coby Koppier, Sassenheim; Gerdine Latóoy, Oegstgeest; Paulien Ouwe hand. Leiden; Jomieke Papendrecht, Sassenheim; An ja Slegtenhorst, Leiden; Marian Snelleman. Wasse naar; Sjoerdtje Teding van Berk hout, Rijk ie Vermond. Oegstgeest; Lide Wendt, Marjan Fokkema, Pau lien Fontein, Leiden; Eva van Gin- kel. Oegstgeest; Elisabeth Greve, Katwijk aan Zee; Anneke Hartog, Mieke Hogewoning, Leiden: Ansje Hoogendorp, Sassenheim; Elizabeth Kaars Sypesteyn, Oegstgeest; Trudy Kok, Marja Kramer, Marian Lam- bion, Wies van Leeuwen, Patricia Logeman, Alice Mitchell, Leiden; Marga Paes, Els Pluim Mentz, An- nelies Roest, Leiderdorp; Kitty de Vries, Noordwijk aan Zee; Else Wer ner, Wassenaar; Brenda Huisman. Leiderdorp; Loes de Jong. Voorscho ten; Marijke Lekanne dit Deprez. Oegstgeest; Ellen Nievaart, Leider dorp: Hansje Poortenaar. Oegstgeest; Marianne de Roode, Leiden: Alianne Roskam, Noordwijk aan Zee; Ellen Rozeboom. Oegstgeest; Nellie van dei- Schinkel, Voorschoten; Lucie van der Schroeff, Wassenaar: Carla Segaar. Riny van Stralen. Marieke Tonkens, Leiden; Marga Tukker, Sassenheim; Joke Verhoeven. Leiden; Emy Vitrin- ga. Voorschoten: Iris Wassenaar, Annelies te Wechel, Leiden. Bevorderd tot de derde klas: Akke Bink. Leiden; Ieke Bink, Leiden; Loesje Broes. Noordwijk, Lydia van Cuilenburg Katwijk aan Zee. Elly Dorrepaal Katwijk aan Zee. Marijke van Dijk, Voorschoten, Marijke El- zinga Oegstgeest. Joke den Haan Zoeterwoude. Anneke den Heyer Rijnsburg. Annelies Hevmans Leiden. Sien de Moor Zoeterwoude. Liesbeth van Steenis Oegstgeest. Dineke Tim merman Leiden, Erica Uhlenbeck Voorhout, Emie Vermolen Leiden. Leontien Vreeken Sassenheim. Ellen Begemann Oegstgeest, Janny de Boer Abbenes, Eveline Borgmeyer Sassen heim, Anja Cardinaal Leiden, Sofie Dorsman Boskoop, Anke Goudriaan Katwijk aan Zee. Anneke Koppenol Leiden, Ena Koster Boskoop, Fieke Kukler Leiden, Marijse Leeuwen- burgh Wassenaar. Phien van der Linden Leiden, Tijnie Meirink Kat wijk aan Zee, Lokke van der Mey de Kaag. Ans Noordijk Oegstgeest. Ger- brig Ouwehand Leiden. Carla de Rooy Oegstgeest, Jacomien Rothman Voorschoten, Marja Rotteveel Leiden Fransje Smit Oegstgeest. Gerardien de Vos Leiden. Irene Wentges Was senaar. Meta Boer Bodegraven, Tine ke de Groot Leiden, Jacobien Haze- noot Noordwijk aan Zee, Katja Hey- nen Leiden, Annefietje den Hollan der Katwijk aan den Rijn, Joke Hou- weling Warmond, Carla van der Ho ven Leiden, Hillie Jippes Voorscho ten, Irene Kragt Leiden, Jenny Krassenburg Leiderdorp. Els van Leeuwen, Leiden. Maja Link Noord wijk aan Zee, Marion Lopes Cardozo Leiden, Loesje Meyer Oegstgeest, Sheila Rademaker, Katwijk aan den Rijn, Christien Uiterwjjk, Katwijk a. Zee, Heieen de Vos Leiden, Susan Hendrikx Voorschoten, Joke Kornet Katwijk aan Zee. Lies van der Marei Voorschoten. Elly Smetz, Leiden, Beppie Smorenburg Voorschoten, Amy Sonneville Oegstgeest, Marya v. Steenbergen Leiden. Josje Stellings- ma Sassenheim, Marijke Tieleman Leiden. Margreet van Vianen Kat wijk, Noortje Vredenburg Voorscho ten. ten, Hillie Jippes. Marieke Kallen- born. Joke Kloek. Eva Kloots Marga; Kosten, Joke Slotboom, Mnlca v. d. Mey. Leiden: Tine Nieuwenhuis. Oegstgeest; Jolanda Pikart, Petra Ruben. Leiden. Bevorderd naar 4e klas MMS: Ma- j rietje Adriani. Yvonne Bosscher. Riet van Brakel. Marja. Brouwer. Carla de I Bruin. Leiden; Mieke de Bruyn. Lei- I derdorp; Inez Bulthuis. Marjan Bur- gerjon. Oegstgeest: Annelies Buys. Katwijk aan Zee; Toos van Ees. Mar greet Fasel Leiden; Heieen Flim, Oegstgeest; Ria de Hay. Voorschoten; Jeanne Heemskerk. Marijke Hoog straten. Bonnie Krist. Leiden; Trees Oerlemans. Noordwijk (Binnen); El len Serdijn. Dineke Wilmink. Tsjitske Boersma. Tjitske Boersma. Leiden; Wiesje Dahmen. Leidschendam; Fen- neke Fockema Andreae. Ilona Gans, Ineke van der Heide. Leiden; Joke van der Heide, Oegstgeest; Ada Hoo gendorp Sassenheim: Irene van dei- Horst. Leiderdorp; Mieke van Hou ten. Leiden; Truus de Jong. Leider dorp; Jannetje Kanbier. Berthy de Knecht. Leiden; Nel Reyneveld Voor schoten; Margriet Runhaar. Marga Segaar. Leiden; Fifi Slootweg Voor schoten; Carla Tierolf, Leiden'Riekje Volker. Oegstgeest; Janneke van der Waals. Lieneke Kooreman Bea Kra mer. Leiden; Els Kuyl, Voorschoten; Yvonne Kuyt. Leiden; Ellen van dei- Laan. Rijnsburg; Willy Labruyère, Leiden; Annelies Laterveer, Oegst geest; Liesje Moon en. Leiden; Els Mulder. Oegstgeest: Joke Mussert. Mieneke ten Napel Nettv Olivier. Lei den: Co Pluym Mentz. Teggy Rauws Leiderdorp; Miep de Roode. Erica van Royen Marloue Wessels. Lies beth van Wingerden. Leiden; Margo Winsemius Leiderdorp; Mia van Wij- land Carla Zuiderduin. Leiden, pa Odiij.( Bevorderd naar 5e klas MMS: Stella Admiraal. Noordwijk a. Zee: Nicola Bödeker, Katwijk a. Zee: Joke van Diggele. Leiderdorp; Heieen Hasselbach, Leiden; Ada Houweling, Warmond: Reina de Jongh. Oegst geest; Els Kapteyn. Sassenheim; Willy van der Kwaak. Katwijk aan Zee; Joke van der Maas, Benthui- - Adver jaioezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat TELEFOON 21375 zen; Emmy Oostergo, Voorschoten! Grace Roos, Sassenheim; Joke Sleg tenhorst, Doortje van der Water, Leiden; Andrea van Wingerden, Lei derdorp; Roosje Bakker, Sassen heim; Paula Bitter, Voorschoten; Jannie Dee, Leiden; Louise Finson, Leiderdorp; Wies Genang. Leiden; Louise Groenevelt, Sassenheim; Bar bara Hoogendoorn, Voorburg; Xan- dri Kikkert, Leiden; Ineke Linden- burg, Ter Aar; Sita Maas Geestera- nus, Leiden; Karin Riethof, Voor schoten; Ellen Struick, Oegstgeest; Gill Uiterwjjk, Katwijk aan Zee; Marjo de Vries, Leiden; Ineke de Winter. Wassenaar; Elly van den Berg. Boskoop; Marijke den Boer, Leiden; Ineke ten Braak, Voorscho ten; Mary van Duuren, Leiden; Ma rijke Hol, Voorschoten; Paulien Lo pes Cardozo, Leiden; Ria de Lugt, Hazerswoude; Alice Sirach, Loes Verboog. Olga Verboog, Frida Voort man, Leiden; Jeannette Bodt, Oegst geest. Bevorderd naar 4e klasse HBS-B: Corrie Bey, Leiden; Marleen Dank- meyer, Oegstgeest; Tineke Deurlo, Hélène Doeleman, Leiden; Francien van Doesburg, Sassenheim; Loesje Engelen, Leiden; Yone van Grüting, Leiderdorp; Marja Herfst, Leiden; Noortje de Koning. Manja Koud- ijzer. Leiden; Lida Krassenburg, Henny Meyer, Leiderdorp; Joke Ni- caise. Riny van Rooy, Willy van Royen. Leiden; Margriet Steinz, Oegstgeest; Thea Sterk, Leiderdorp; Aleid van Tilburg, Anneke van Tu- bergen, Noordwijk. Bevorderd naar 5e klasse H.B.S.-B: Gatske de Boer, Abbenes: Marina Colenbrander. Leiden; Rita Klein- bussink. Leiderdorp; Thea van Oos ten. Voorschoten; Hansje Ouwerkerk, Oegstgeest; Hilde Ouwerkerk. Lei derdorp; Mariette Schram, Leiden. Bevorderd naar 6e klasse H.B.S.-Bi Carla Kloots, Sari van der Lelie, Anneke Ouwersloot, Ineke Prenen, Hennie Prins, Fenneke Scholte ter Horst. Jos van Varick, Leiden; Ma rianne Vermey, Oegstgeest: Hetty de Wilde. Coby de Wolf, Leiden. Bjj het R.-K. Lyceum „St.-Bone- ventura" te Leiden vonden de vol gende bevorderingen HBS plaats: Afdeling A, bevorderd van 4e naar 5e klas: Henny v. d. Burg, Anita Chang Wai Fong, Andries van Dam (met lof). Peter Deen. Frank Diep straten, Ank van Dongen, Hermien van Groeningen, Joop de Haas, Wim v d. Hulst, Kees de Klerk, Nortiert Neuwahl, Ruud Onderwater. Leo den Os. Ton Ouwerkerk, Paul Pennings, Thea Poodt, Eduard Rooswinkel, Sjaak van Teeffelen, Maarten Weij- ers. Jaap van Zaal, Thijs van Zaal, Kees Zandbergen, Hermien van Zandwijk. Dick v. d. Zon. Martien Zaagsma, Geza Kaltenecker, Peter de Kier, Huub van de Raad, Rob Smeets. Eén dagje uit met de vluchtelingen Eigen vakantie is offer waard! Het begint er naar uit te zien, dat in Lager Haid dit jaar evenals de vorige jaren de kinderen er weer een dae op uit kunnen gaan niet een grote bus. met een picknick en spelle tjes waarvoor de prijzen al gekocht zijn. Een goed deel kwam bijeen door de gaven van een vijfde klasse lagere school, waar de kinderen geregeld iets afstaan van bet, zakgeld, dat anders aan snoepjes verdwijnt. Ook de dag voor bepaarden wordt een realiteit. Of de huismoeders er uit zullen ko men, weten we niet zeker; er is wel voldoende geld voor een dag eruit zon der meer. maar de maaltijd niet een zestig vrouwen in een of ander res taurant stelt nogal zware eisen aan de pot. We blijven hopen op nog wat bijdragen van ai diegenen, die moge lijk de eerste oproep niet lazen en op deze laatste reageren willen Ook voor het kerkje kwam het een en ander binnen; zóveel, dat de studen ten as. maandag vertrekken. Hoever zij het kerkje kunnen helpen bouwen, hangt af van het bedrag, dat ik vrij dag a.s. zelf mee kan nemen, dus in laatste instantie van uw offervaar digheid Misschien is die wel groot in de blijdschap om de naderende va kantie. Nog een hartelijk dankwoord aan allen, die ik niet langs andere weg kon bereiken Dr. E A. Franken-Duparc. Lammenschanswee 133. Leiden. Tel. 01710—20408. Giro 285812. Afdeling B, bevorderd van 4e naar 5e klas: Menno Arnoldus, Jan de Boer, Jan Droogh, Ate Flapper. Geer- Jan van Geloven, Gerrit de Groot, Hans v. d. Linden, Sjors Lub- be. Riet van Niekerk, Bernard Over- dijk, Johnny Sedelaar, Jo Simmer- man, Jan Smit, Louk Voorn. Afdeling A, bevorderd van 3e naar 4e klas: Rudie Alkemade, Sjaak Blom. Peter v. d. Bosch, Attie de Bree. Erik Bus. Piet Goozen. Hans van Mameren, Stan Walenkamp, Jo- han Korver, Leo v. d. Poel, Sjaak van Ruiten. Dick Huigsloot, Rob Kramp. Ben Zonderop, Sjors Coster, Loes Balleur, Jan van Benten, Marja Blom. Yvonne Bridié, Tilly v. d. Meer, Jos Visser, Steven v. d. Voort. Afdeling B. bevorderd van 3e naar 4e klas: Ton Biegstraten. Tom Brans Ruud Dessing. Frans van Galen, Frans ttmit, Wim ötol, aoop Viee- burg. Han Wallaart. Alphons Guiaux Tneo Heuzen. Herman Jansen. Carel Keilman, Wim Langezaal. Jan v. d. Meer. Ton v. d. Poel. Jaap Vink, Al- bert Hug. Kees Janson, Jan la Ri- viére Rudie Rombouts. Theo Steine- bach. Frans Stikkelorum. Wim Stol wijk," Joop Vervoort. Kees van Vliet, Jan-Hein Walenkamp. Ton Blom, Marius Bremmer Bep Dieben. Rob Fabrie (met lof). Carla Heruer, Paul Laagland Tjerk Schaafstra. Ad van Slingerland, Harry Stol, Trudie van de Hoogen. Diploma: Jan Blom. Fred de Groot. John v. Ruiten, Bertvliet Vlieland, Fred Goddijn, Wim Bierman, Frans Knijff, Leo Hoogenboom, Corrie Pe ters, Ton Verbaken. Bevorderd van 2e naar 3e klas: Miei Aartsen Leendert Bal. Leo van Basten. Stef Blom. Jos van Buytenen Hans v. d. Doel. Léon Floor. Albert Gooien Eddy Herkströter. Gerard v. d. Klaauw. Frank van Liempt. Dick Malmberg, Gerard van Noort. Paul Rijnbeek. Tom Sedelaar Wilbert van Woerden. Rob v. d. Hoogen. Kuun de Boer, Gerard v. d. Burgt, Rob Ger- bracht. Jaap Hogeling. Leander Jan sen. Leo van Mans, Freddie v. d. Meer. Frans Rancuret. Jan-Kees Smits. Tom Straathof. Wim van Vel- zen, Wim Vreeburg, Chris Wester man. Cor van Zijp, Hans van Zon neveld. Joep Hoeks. Arno van Berge Henegouwen, Wim Bots, Jaap Buis, Sjors de Koning. Theo van Lochem, Tonny v. d. Poel. Austin Rooyakkers, Peter van Swieten. Hans van Ulden. Lex Vos de Wael. Wim de Vrind, Pe ter de Wekker. Peter van Zonne veld. Stef van Beek. Guus Belt, Vero nica Cortenbach. Éls Coster. Paula van Gils, Jimmy Gotschalk, Maryla Groenewegen. Jan van Hellmond. An_ nelies van Hoorn. Hans van Hummel. Boudewijn Jansen. Jos van Kempen, Piet Onderwater. Ida Scheerder. Aad Waayer. Sjaak Zuidwijk. Wim v. d. Zon, Piet Zwartjes. Bevorderd van le naar 2e klas: Gerard v. d. Aardweg, Theo Bak ker, Robbie Boot, Paul Feuth, Koos de Heiden, Harry Hendriksen, Ge rard de Klerk, Anne-Willem Kym- mel, Royston Peer, René Struiving, Bert Vork, Kees v. d. Akker, Walter Biegstraaten, Frans van Cleef, Bert v. d. Geest, Joost Henneman, Piet Kleiss, Corné, Pieterse, Ben Ponsioen Richard Schoots, Gé van Slingerland Henny van Swieten, Peter Vermeu len, Ton Vink. Gusti Zwartjes, Jan Alkemade, Fred Di Bon, Jan Bowles. Huub v d. Erve, Ton van Gils, Leo Hoogeveen, Jan-Willem Lebens, Han Sloots, Kees Stolwijk, Cor van Zeil, Leo van Bellen, Gerard v. d. Boog. Harry Epskamp, Jan Kuipers, André Manssen, Louis Pannebakker, Peter Peijsel, Theo Straathof, Harry van Vliet. Arie Beuk, Hans de Goede, Martien Goddijn, Rein Grlppeling, Francis Homan, Lucas Nijkamp, René Persijn, Frank van Rijn, Ben Schiphorst, Sjaak van Veen, Pieter v. d. Voort, Chris Kesterman, Dick van Zanten, Cok Zijerveld, Hans van Zijp, Frans van Duursen, Louis Weij- zig. GYMNASIUM Afdeling Alpha: bevorderd van 5e naar 6e klas: Han Gieske, Hans Ha- geman, Leo Hartog, Roy Haver kamp, Ben Huisman, Guido Keizer, Jan van Leeuwen, Jan-Pieter van Oudenhoven, Harro Ruijssenaars, Paul Seesink, Niek Verberg, Henk Verhoeven, Jan van Winden. Afdeling Betha: bevorderd van 5e naar 6e klas: Joep v. d. Berg, Bert van Brussel, Han Duindam, Wil Fase, Henk Grimbergen, Herman Groothuis, Paul Gubbens, Kees den Hollander. Lodewijk Kallenberg, Fons Kasbergen, Ton Konter, Sjef v. d. Linden. Henk Lohman. Martien Manshande, Chris Meijer, Rob Scheerder, Miel Stiekema, Albert Ulijn, Ton van Velzen. Ben de Jong. Hans Peterse, Jules Verlaak, Guido Vosters. Afdeling Alpha: bevorderd van 4e j naar 5e klas: Chiel v. d. Poll, Hans Smittenaar, Ton Snelderwaard, Jan- j Just Witkam, Piet Bouwhuis, Joop Gillissen, Theo de Wit. Afdeling Betha: van 4e naar 5e klas: Arthur Büch. Ambro Gieske, Kees Kallenberg, Ger Kraan, Bavo v. d. Poel, Ben Ponsioen, Kees Zoet, (Ambro Gieske en Kees Kallenberg met lof). Hans Buyzen, Hein Ding jan, Jan Jansen. Piet Jonkheer, Paul Runderkamp, Miek Schermer Voest, Rutger-Jan v. Woerden. Van 3e naar 4e klasse: John Belt met lof). Kees Bot. Ben van Cleef. Hans van Diest. Fred Griindemann. Theo van Kampen, Cap Kerckhoff, Jan Matze, Nico Nieuwenhuizen, C4^ SNELLE V;SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Mr. Schnial bij Sociale Raad: ,.Het contact met de mede mens is verschraald tot het functionele, gericht op 't eigen belang". Dit was de conclusie van het betoog van mr. J. J. R. Schmal. directeur van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Belangen te 's-Gravenhage, dat hij in Restaurant Van der Heijden hield op uitnodiging van de Sociale Raad te Leiden. Mr. Schmal hield zijn betoog naar aanleiding van het boekje ..Samen helen", dat door zes leden van de zgn. ..Pleingroep" werd geschreven. Tegenwoordig wordt enorm veel aan maatschappelijk werk gedaan, aldus mr. Schmal en toch vragen wij Fons Stikvoort, Simon Strijk (met lof), Paul Tio, Sjaak Vis, Dick We- seling, Serenus v. d. Zon, Pieter v. d. Bosch (met lof), Kees Grimber gen (met lof), Martien Menken, Ad van Noort, Martien Pannebakker, Aad Stolwijk, Aad van Swieten, Je roen Tollenaar, Cor Vergeer (met lof), Guus Westgeest, Ton de Wit Van 2e naar 3e klas: Peter van Aken, Jan-Hein Bergmeijer, Peter Brouwer, Frans van Diemen, Eddy ;van Estrik, Jan van Eijden, Theo v. d. Geest, Robert van Helvert (met lof), Cor Jonkman, Levien Konter, Maarten Konter, Jos Lagendijk, Jos van Leeuwen, Kees Meijer, Paul Meijer (met lof), Dick van Nieu- lande, Onno Ruijssenaars (met lof), Cok v. d. Zalm. Ton Schalks, Johan Steenvoorden. Ton de Wekker. Kees Beenakker, Wim Bergers, Louis v. d. Boog. Paul Brand, Geert-Jan Groot huis. Leo den Hollander, Paul v. d. Laan, Peter v. d. Meer. Rini van Pa ridon, John de Rijk, Huub Scholtz, Paul de Vreede, Hans Walenkamp, Ruud v. d. Zant, Tom Wesseling. Van le naar 2e klas: Bert Beuman, Ruud Coster, René Disseldorp. Nico Huiberts. Aad Kemp, Piet Munster man, Onno Nieman. Arnold van der Poel. Lex Reurings, Henny Rotteveel, Gerard Schelvis, Pirn Slierings, Mi chael de Vreede, Daan Zoet, Henri Beijersbergen. Theo Janson, Loek Koek, Koos van Niekerk (met lof), Gerard Pijpers. Hans Vreeswijk, Piet de Bekker, Nico van Brussel. Henk Cambier, Jan Jeunink. Henri Kramp, Jaap Maassen, Frans Offenberg. Leo Peterse, Jan Ruijsenaars, Wim Schra- ma. Henri van Teijlingen. Hugo Ver- degaal, Jos Walenkamp. Leo Belt. Leo Douw (met lof), Bob Faasse. Pe- i ter de Groot, Emiel de Roode, Roe-1 land Smeets, Ton v. d. Valk. ons wel eens met verontrusting af, of we niet bezig zijn met iets dat ons boven het hoofd gegroeid Is. Ener zijds is het verheugend te kunnen constateren, dat geen nood kan wor den genoemd of voor die nood be staat een gespecialiseerde hulp, het zij van overheidswege, hetzij dat de specialistische hulp naar vorenge- schoven wordt door het particulier initiatief. Anderszijds bestaat er een groot probleem, omdat voor alle no den hulp kan worden geboden in de geëigende vorm door daartoe af gestemde krachten, die de burger overbodig maken. Het is een benau wend verschijnsel dat de helpende hand alleen nog maar geboden kan worden via de daarop gerichte in stellingen. Het mens-zijn bestaat niet uit het bestuurslidmaatschap van een of andere charitatieve in stelling, het impliceert de hulp aan anderen. Het contact met de naaste ontbreekt meestal. We kennen nau welijks onze eigen buren. De nood, die door een van onze buren geleden wordt, zal dus slechts door een toeval te ontdekken zijn. In Den Haag hebben nu enkele mensen, geprikkeld door bovenge noemde omstandigheid de zgn. „Pleingroep" opgericht, die spontaan hulp verleent op allerlei terreinen. Het werk van de groep begon met het opknappen van een vervallen woning en is uitgegroeid tot een „so- lidariteitsgroep". „De Pleingroep" wil het bestkande maatschappelijke werk niet afbreken, maar slechts aanvullen", aldus mr. Schmal dié zelf lid is van de Pleingroep. De overheid loopt het gevaar door over- subsidiëring de band met de ge meenschap te verbreken, want zij leidt tot individualisering. De levens verrijking gaat verloren, indien men niet meer de wil kan opbrengen de ander te helpen. Die hulp kan niet alleen geschieden door middel van de collectebus, er wordt ook een daad verwacht. Dit is geen kritiek op het maatschappelijk werk, maar in be paalde situaties kan het „samen doen" worden gerealiseerd zonder dat de spontaniëteit wordt verstikt door coördinatie en organisatie, zo besloot mr. Schmal zijn toespraak. Bij de huishoudelijke vergadering die aan de inleiding van mr. Schmal voorafging, herdacht de voorzitter van de Sociale Raad Leiden in het bijzonder het onlangs overleden be stuurslid dr. ir. P. Fehmers, in wie de Sociale Raad een harde werker heeft verloren. In zijn plaats werd benoemd de heer E. A. M. Pleij. Ver der werd tot waarnemend bestuurs lid benoemd de heer J. Goeres. In de plaats van mej. A. J. van Nienes, die directrice van een bejaardente huis wordt, werd benoemd de heer M. C. den Haan, hoofd van de Dr. A. van Voorthuysenschool. Na de pauze volgde een levendige gedachtenwisseling over het onder werp, dat mr. Schmal had bespro ken. (Advertentie) Beter slapen, beter rusten. H. JANSE. heeft ze. HAARLEMMERSTRAAT 129. LEIDEN - TELEF. 30553

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4