In Algerije gaat zoeken naar een compromis voort Oe Thant verwacht nog dit jaar een regeling Vragen aan minister en protest van UPI Fransen beschermen Europese wijken in nog onrustig ORAN Rustigerdag voor reizende Prinsessen Koersdaling in Wall Street FLIM ei WEERBERICHT p(| Stijging van 55 temperatuur Frankel moet aftreden Optimistisch geluid in Londen Na uitsluiting correspondent Ondergrondse kernproef VS Vliegtuig in India vermist (§uct FfCÏ'euws Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH ZATERDAG 7 JULI 1962 No. 30697 DAGBLAD Direcieur. h A fc, van Uisnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOUk ^EIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Iln Algerije wordt gezocht naar een compromis tussen premier Ben Khedda en vice-premier Ben Bella. Dr. Mostefai, nationa listisch lid van het voorlopig bestuur in Rocher Noir, heeft in de SMarokkaanse hoofdstkd Rabat besprekingen gevoerd met aan- «hangers van Ben Bella om te trachten een verzoening tot stand tc brengen. Hij was degene, die de overeenkomst tot staken van het vuren met het geheime leger in Algiers tot stand bracht en hij taat bekend als een uiterst bekwaam onderhandelaar. Voorts is tekend, dat een ander lid van het voorlopig bestuur, Hamidou, tl sinds donderdag in Marokko vertoeft. het Algerijnse nationale bevrijdings leger. Leden van de plaatselijke Algerijn se politie reden gisteren in politie auto's door de stad en maakten via luidsprekers bekend dat er een uit gaansverbod was afgekondigd voor de uren tussen twaalf uur 's nachts en vyf uur 's morgens. De Europese wijken in Oran waren gisteravond vrijwel verlaten. Vele in afgelegen wijken wonende Europea nen hebben hun intrek genomen bij vrienden en kennissen, die in het centrum van de stad wonen. Zij ver klaarden deze week door mohamme danen te zijn aangevallen. Alle postkantoren van Oran waren gisteren gesloten. Het P.T.T.-perso- neel is in staking gegaan uit protest tegen het ondervragen door de politie van een onderdirecteur van een postkantoor. Algerijnse legerleiders, die het niet eens zijn met Ben Khedda en de zijnen, hebben gisteren verklaard, dat zij het bewind in Oran en om geving hebben overgenomen en dat zij stappen ondernemen om ook de rest van Algerije in hun macht te krijgen. Hun woordvoerder zei, dat het uitvoerend-orgaan in Algiers het „werktuig" is van de Voorlopige Algerijnse regering onder leiding van Ben Khedda. De rebellen hadden besloten een einde te maken aan het gezag van beide organen, omdat de voorlopige Algerijnse regering de overeenkomsten van Evian had ge schonden. Het koerspeil op de Newyorkse effectenbeurs is gisteren scherp ge daald waardoor ongeveer de helft van de eerder deze week behaalde koerswinsten weer verloren ging. De meeste industriële aandelen waren lager. De dalingen bedroegen tot meer dan een punt. De goudaandelen gaven echter een tegengesteld verloop te zien en weerspiegelden de prijs stijgingen voor goud te Londen. Meer en meer wordt verondersteld, dat de dollar zal worden gedevalueerd of schoon dit in Washington herhaal delijk is ontkend. De Amerikaanse minister van Defensie MacNamara heeft order gegeven tot een „kritische herziening" van de Amerikaanse orders voor militaire aankopen in het buitenland om de druk op de dollar te helpen verlichten. Nagegaan moet worden of er orders terusgeheveld kunnen worden naar de V S. De Amerikaanse militaire en daar mede verwante uitvaven overzee be dragen op het ogenblik ongeveer drie miljard dollar per jaar. MacNamara wil zo mogelijk d't bedrag met min stens éénderde beknotten. Parijs rekent met overwinning van Ben Bella c.s. Intussen houdt Parijs aldus neldt onze correspondent ernstig rekening met de mogelijkheid, dat liet Ben Khedda, maar Ben Bella het ileit uiteindelijk weieens zou kunnen vinnen. En wanneer men bovendien ►verweegt, dat de akkoorden van •>ian bij een overwinning van Ben Sella vermoedelijk niets te winnen lebben, wordt het nog duidelijker hoe twak de kaarten van Ben Khedda nu liggen. Zo zwak, dat Parijs op hem klaarblijkelijk dus al niet eens meer ridurft wedden en bij voorbaat Ben feella niet voor het hoofd wenst te Stoten. Het initiatief van Marokko pm troepen naar de Sahara te diri geren met het doel langs de 700 kilo meter lange grens een strook Alge rijns grondgebied te bezetten is een Omstandigheid temeer, die Frankrijk Je naaste toekomst van Algerije in iet bijzonder en van Noord-Afrika in iet algemeen nu met ongeveinsde mgerustheid tegemoet doet zien. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.- Persoonlijke \NGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Blijkens het weeroverzieht. dat it KNMI om 10 uur verstrekte. ltrekken zich in de algemene chtdrukverdeling belangriike ver- ftnderingen, welke aan de langdurige iperioden van zeer koud weer in ons Qfand een einde zullen doen komen. Een rug van hoge luchtdruk zal zich van de Britse eilanden over de Noordzee naar het oosten., verplaat- «en. Dc noordwestelijke winden bo- i ven dc Noordzee vanmorgen zullen daardoor ophouden en morgen zal er weinig wind zijn. Een gebied met opklaringen, dat vanmorgen het Zuidwesten van het land al bereikte za> zich dan ook over de noordooste- Jij ke provincies uitbreiden. Dc CSnaximinn-temperatureh gaan flink Llbmhoog en zullen weer ongeveer de normale waarde voor de tijd van ipet jaar bereiken. Gemiddeld genomen waren de -^uaximum-tenaperaturen te De Bilt lover de laatste 11 dagen iets meer Ban 6 graden beneden normaal. De Jwaarde. welke juist iets beneden 15 ^jgraden was komt overeen met die Helke gemiddeld midden oktober Jroorkomt 8 JULI Zon op: 04.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 11.18 en uur. 60Hoogwater te Katwijk te 7.14 en 19.41 :illiur; laagwater te 2.59 en 15.12 uur. 1 9 JULI !fcon op: 04.30; onder 20.59 uur. Maan op: 12.23 uur ;onder: 00.10 uur. «oogwater te Katwijk 8 04 cn 20.30 %ir; laagwater 3.35 en 15.54 lur. STRANDVERWACHTING. Verbetering zet tijdens het week einde door. Morgen flinke perioden van zonneschijn en droog weer met ^en zwakke wind uit zuidwestelijke Stichting. Wanner. Overdag tempe raturen van 17—18 graden Zeewater ■4 graden. Vooruitzien ten: beter tttranaweer met zon en hogere tem- flperaturtn. Volgens niet-officiele berichten uit Oran, die gisteravond te Algiers zijn ontvangen, hebben de gewelddaden van donderdag j.l. aldaar aan 96 personen het leven gekost, terwijl er 163 werden gewond; 75 van de doden en 123 der gewonden waren volgens deze berichten mohammedanen; 21 Europeanen zouden zijn gedood en veertig gewond. Generaal Joseph Katz, opperbevel hebber van het Franse leger in het gebied van Oran, heeft gisteravond medegedeeld dat Franse marechaus see na de incidenten van donderdag de Europese wijken van de stad zul len beschermen. Tanks, pantser wagens en andere motorvoertuigen van het Franse leger patrouilleerden gisteravond in deze wijken. Dit be sluit werd genomen in overeenstem ming met de leiding ter plaatse van De procureur-generaal van de Westduitse Bondsrepubliek, Wolf gang Frankel, zal wegens zijn verle den als rechter in de nazi-tijd moe ten aftreden. Dit is het resultaat van een onder zoek, ingesteld door een commissie uil het Westduitse parlement. Hoe wel het onderzoek nog niet defini tief is afgesloten, kwam de parle mentscommissie gisteren tot de con clusie, dat de door de door de Oost- duitse regering ingediende documen ten, die bewarend zün voor Fran kel, echt zijn. Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de Ver-1 enigde Naties, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Londen brengt, vrees voor een militair expansionisme zou verminderen. Dit werd meegedeeld in commen- heeft teqenover onze Londense correspondent verklaard, I J?ar °P toespelingen van de Austra- 1.11 ij j xt i lische minister van Buitenlandse dat hi) hoopvol is. dat er nog dit jaar een regeling tussen Neder- - land en Indonesië op basis van het plan-Bunker zal tot stand komen. Hoewel Oe Thant niet meer over dit onderwerp wilde zeggen, kan uit zijn verklaring worden afgeleid, dat hij er niet aan schynt te twijfelen, dat Indonesië de gevraagde verzeke ring zal ontvangen. In Londen heerst de indruk, dat de opening van onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië thans voor de deur staat. De diverse stap pen, welke op het ogenblik onder nomen worden, worden louter als formaliteiten bestempeld. Het moet nu ook voor president Soekarno, die vorige week over de kwestie Nieuw- Guinea een brief van Oe Thant heeft ontvangen, wel als een paal boven water staan, dat Nederland het plan- Bunker aanvaard heeft. Gesprek met Rusk In Washington heeft de Nederland se ambassadeur, dr. Van Roijen, gisteren een bespreking van meer dan een uur gevoerd met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Dr. Van Roijen verklaarde na afloop, dat gesproken was over de kwestie van onderhan delingen met Indonesië, maar hij zei in antwoord op vragen van verslag gevers, niet te kunnen zeggen wan neer deb esprekingen eventueel zou den beginnen. „Wij wachten geduldig op de komst van de Indonesische afgevaardigde", zei hij. Dr. Van Roijen sprak zich eveneens hoopvol uit over het resul taat van de onderhandelingen. Verdrag In regeringskringen in Djakarta is gisteren verklaard, dat Indonesië mogelijk bereid zal zijn het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Australië te overwegen als dit de Zaken, Sir Garfield Barwick, op een persconferentie. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag commentaar op de be richten te geven. In een vraaggesprek met een Australische journalist in januari had hij échter gezegd, dat Indonesië bereid was een heel eind te gaan om te waarborgen, dat het in het geheel geen vijandige bedoelin gen jegens Australische belangen heeft. Jhr. v. Vredeuburch ambassadeur Rome Naar wij vernemen is de benoe ming te verwachten van jhr. mr. H. F L. K. van Vredenburch. momen teel Nederlands ambassadeur te Bonn. tot ambassadeur in Rome. Jhr. van Vredenburch zal zijn m'euwe functie in het begin van het najaar aanvaarden. De Surinaamse bladen blijven veel feit, dat hoofdzakelijk centra werden aandacht wyden aan het bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet. Elk blad is het er roerend over eens, dat dit bezoek een groot suc ces is geworden en dat de belang stelling van de zyde van het Suri naamse volk bijzonder groot is. On telbaar zijn al de kleine en grote cadeaus, die zijn overhandigd. „En we zijn nog niet eens op de helft van het bezoek", verzuchtte een der chauffeurs van de eerste auto uit de stoet en veelal belast met het dragen der pakjes. Doch Alex, de chauffeur, die al vele leden van het Huis van Oranje heeft gereden klaagt er niet over, integendeel hy glundert met zyn gehele gezicht en hij is maar wat trots op zijn volk, dat zo'n hartverwarmende harlelijkheid en gulheid ten toon heeft gespreid bij dit bezoek. Het ochtendblad „De ware tijd" verzorgt elke dag een uitgebreide fotoreportage, terwijl de overige dag bladen uitgebreid verslagen geven met vele foto's. Gisteren, de derde dag van het bezoek, vertrokken de Prinssessen al weer vroeg met prachtig weer uit het paleis van de gouverneur. Weliswaar was het programma met het oog op het galaconcert 'savondi wat „rusti ger" dan op andere dagen, maar er moest toch nog een aanzienlijke tocht worden gemaakt. Misschien waren ook de huldigingen van de bevolking gisteren wat rustiger, hetgeen ver moedelijk zijn oorzaak vindt in het Op het proefterrein van Nc- vada is gisteren op ruim 200 De Vlaams-Nederlandse acteur Paul Cammermans is gisteren in Rotterdam in het huwelijk ge treden met de 23-jarige Rotter damse Louise Maria v. Tooren, ex-informatrice van de V.V.V. Na de plechtigheid zag het dat in Amsterdam meter or,der de grond een kern- jonge paar. gaat wonende toekomst lachend tegemoet. Dit oummer hes'aat alt 12 pagina's en een Bijvoegse» (Van onze Haagse correspondent) Het gaat erop lijken, dat minister Visser in persperikelen verstrikt zal geraken, nu hem door het lid van de Tweede Kamer mr. F. J. Kranenburg vragen zijn gesteld over de uit sluiting van de U.P. I.-cor respondent van officieel militair nieuws en de directie van U.P.l. te New York telegrafisch heeft geprotesteerd tegen deze uitslui ting. Van den beginne af heeft U.P.l. medegedeeld, dat het bericht dat de U.P.l-correspondent had gekregen over een landing van Indonesische para's is voorgelegd aan de heer H. Hogendoorn, de pers-attachc uit Bonn, die tijdelijk ter beschikking van de commandant der Nederlandse strijdkrachten is gesteld. Deze had tegen publikatie geen bezwaar mits aan het bericht werd toegevoegd dat de woordvoerder desgevraagd ver klaard had: „Ik kan het bericht niet bevestigen" Dit heeft U.P.l. gedaan. Intussen schijnt de U.P.I.-cor- respondent. gelijk te krijgen in zijn berichtgeving. Het lid van de Nieuw-Guinearaad, M. Achmad. heeft namelijk in aanwezigheid van de Raadsleden van de Raad Tangghamo en Abdoellah Aefan gezegd, dat een aantal weken geleden een landing van Indonesische parachutisten heeft plaats gehad naby Urere in het Wandammen-gebied. Dit gebied grenst aan Kaiinana en vermoedelijk heeft een begripsver warring voorgedaan, toen van mili taire zijde deze droppings zijn aange duid als landingen in Noord Kai- mana, hoewel ze in Wandammen plaats hadden. Het ligt voor de hand, dat het telegram van U.P.l. door minister Visser in de kabinetszitting van gisteren naar voren is gebracht. Hoe wel wij vernamen, dat minister Visser reeds geantwoord heeft op het tele gram van U.P.l.wilde men ons echter niet mededelen of de uitslui ting van de U.P.I.-correspondent opgedaan zou worden gemaakt. Te oordelen naar de stemming by United Press International kan aangenomen worden, dat zulks voorlopig nog niet het geval zal zyn. fusiebom of waterstofbom tot ontploffing gebracht. De explo sieve kracht was tenminste gelijk aan 100.000 ton tnt. Het is vermoedelijk de sterkste kern ontploffing die ooit in Amerika is veroorzaakt. Men wil de mogelijkheden leren kennen van het gebruik van nucleaire springstoffen bij het verzetten van grond. De ontploffing heeft een grote krater geslagen. Een grote hoeveel heid aarde en gesteente werd de lucht in geslingerd. Het merendeel viel spoedig terug op aarde, maar de kleine deeltjes vormden een wolk van naar schatting 4000 meter hoogte die in noordeiyke richting afdreef Men neemt aan dat 95 procent van de radio-activiteit in de grond is gebleven of in de hoeveelheid aarde en het gesteente die spoedig op aarde is teruggevallen. bezocht waar Surinamers van ooster se afkomst wonen, zoals Javanen en Hindostanen, die van nature wat „bezadigder" zijn dan hun Creoolse landgenoten. De tocht begon met een bezoek aan de prachtige moskee van de Su rinaamse Islamitische beweging. Daarna naar de Bruynzeelfabrieken. Inmiddels was het schooltijd ge worden en kwamen de autobussen met schoolkinderen uit de districten Paramaribo binnen. De enthousiaste kinderen die nu weer de prinsessen te zien kregen zorgden voor een on verwachte huldiging. Op weg naar het bedryf van de Biliton-maatschappij in onverdacht werden de Prinsessen eerst in Dom burg en daarna in Vigilantia harte- lyk gehuldigd. Na een korte rustpauze werden de Billitonmynen bekeken. De bauxiet wordt op het ogenblik verkregen uit een „polder" van 500 ha. waar vaak een deklaag van meer dan twintig meter moest worden verwyderd. Daar de mynen te modderig waren beke- Prinses Margaret van Engeland is geïnstalleerd als Kanselier van de Universiteit van Keele. De Prinses na de installatie met de onderscheiding onder de arm. Achter haar haar echtgenoot Lord Snowdon. Een DC-8 straalvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaat- schappij „Al Italia", dat met 86 passagiers en negen beman ningsleden uit Bangkok op weg was naar Bombay, heeft, van ochtend vroeg, zes minuten voor de landing het contact met het vliegveld verloren. Het vlieg veld Santa Cruz van Bombay is door heuvels omgeven. Het regende hard door de naderende moesson. Opsporingsvliegtuigen zijn onverrichterzake terugge keerd. Zij hadden veel last ondervonden van de zware regenval en de laaghangende bewolking. ken de prinsessen door verrekykers de werkzaamheden. Voor de lunch werd gebruikt, maakten de Prinses sen van de gelegenheid gebruik, in het by het bedrijf behorende zwem bad te duiken en het bauxietstof van Jzich af te spoelen. Later in de mid- idag keerde het gezelschap naar Pa ramaribo terug. Voor 's avonds stond een gala-con cert op het programma. Geruchten over regeringscrisis in BONN De Westduitse regeringscoalitie van christendemocraten en vrüe demo craten (liberalen) is in een ernstige crisis geraakt, aldus deelde de voor zitter van laatstgenoemde party, dr. Erich Mende, gisteren op een pers conferentie mee. Een gesprek tussen de coalitiegenoten op woensdag a.s. zal moeten uitmaken of voortzetting van de huidige betrekkingen nog zin heeft. Het tegenwoordige klimaat is echter voor samenwerking in de re gering onverdragelijk. Toch hoopt de FDP, dat nog niet alle mogeiykheden om de toestand te verbeteren, uitge put zijn. De vrye democraten, aldus Mende, zyn niet bereid om de huidige stryd over de opvolging van Adenauer tus sen de verschillende groeperingen van de CDU op hun rug te laten uit vechten. Mende meent dat de linkse vleugel der christendemocraten on der leiding van de Bondsdag-afge vaardigde, Hans Katzer, naar een coalitie met de sociaaldemocraten streeft. Tussen de fracties van beide partyen werd hierover reeds gespro ken, achter de rug van Adenauer en diens mede-voorzitter Dufhüs om. In politieke kringen in Bonn was men van mening, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zy wordt op gediend. Veel van de scherpe verkla ringen kunnen worden gezien in het licht van de verkiezingen die in Noordrynland-Westfalen voor de deur staan. Waarnemend CDU-voorzitter Dufhüs, noemde de uitlatingen van Mende „verkiezingsmanoeuvres". Dat er tussen de CDU- en de SDP-frac- ties in Bonn over een coalitie gespro ken zou worden noemde hij uit de lucht gegrepen. Het is veel waar- schynlyker, dat de leiding van de FDP de aandacht wil afleiden van contacten die er tussen leidende functionarissen van de liberale party en van de socialisten in Noordrijn- land-Westfalen hebben plaatsgevon den. Meer tijd gevraagd inhalen 24—31 dec. Het anti-revolutionaire Tweede- Kamerlid Aantjes heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd :e overwegen voor de bouwnijver heid een ruimere periode dan van 1 november 1962 tot 16 januari 1963 te stellen voor het inhalen van de ver zuimde uren op 24 en 31 december. i Uit het Leidsch dagblad van f 9 Julij 1862: t De zalmvisscherij op de i Merwede is weder druk be- J gonnen. De prijs van den zalm is voor particulieren p.m. 11.- de 5 oneen. Een restaurateur in de rue de Bordeaux te Tours heeft drie monster-trossen druiven ter bezigtiging gesteld, waar van de een 65. de tweede 70 t en de derde 78 duim lengte i heeft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1