Drie bijzondere Franse vakantiejaponnetjes Weer verse groente! Nexa-Lotte Mevrouw M. A. J. Langemeijer-Kuijlaars, burgemeestersvrouw van Warmond ROCOCO Op bezoek bij: Als ik aan Warmond denk, denk ik aan ~1 bomen. Want van welke kant je dit dorp ook benadert, je kunt altijd zeggen: ..kijk. daar in al dat groene geboomte, daar ligt Warmond". Mevrouw Langemeijer was dat wel met me ijl eens. ..Maar" zei ze ,,het is toch vooral de narcis, die kenmerkend is voor dit dorp. De narcis is echt de bloem van Warmond En I daarmee kan ik U ook duidelijk maken, hoe ik i het Burgemeestersvrouw zijn eigenlijk zie. Weet •iU. vroeger wist ik natuurlijk, net als iedereen van trompetnarcissen en van trosnarcisjes, die zo lekker ruiken als je de eerste narcissen in een 3f vaas hebt staan: zeg je: ..he. gezellig, ze zijn er weer, het wordt lente". Verder reikte mijn ken nis niet; nu heb ik geleerd, dat er massa's soor- Tj ten zijn, zoveel dat ik ze nog niet eens allemaal id ken. Ik heb een nieuwe kijk op narcissen ge-* °i kregen. Iets dergelijks zou ik kunnen vertellen over het riet. Want was is nu riet voor een stadsmens? 't Staat langs het water en daarmee uit! Hier in Warmond heb ik ontdekt wat er allemaal mee aan de hand kan zijn. 't Kan dun worden, 't kan beschadigd worden door ..berm toeristen" en wat niet al. 't Is iets, dat vakkun dige zorg vereist. En zo is 't nu ook b.v. met de politie en met allerlei instellingen, waarmee je in een gemeente te maken krijgt. U moet weten, mijn man is econoom. Voor wij hier kwamen hoorde ik dus zijdelings van een heleboel pro blemen en toestanden, maar het bleef allemaal theorie, onpersoonlijk en je leefde er aan voor bij. Nu word je er met je neus boven op gedrukt en gaat het leven. In een gemeente, tenminste in een niet te grote, zie je immers dwars door alle maatschappelijke en zakelijke en politieke situaties heen, altijd de ménsen. Je merkt, dat ie zelfs de krant op een heel andere manier gaat lezen". ve Mevrouw Langemeijer is een kleine, slanke vrouw. Zij ontvangt ifjmjj op een rustig uurtje van de dag. De grootste twee kinderen van 7 «en 9 Jaar zjjn naar school, het kleintje van twee doet zijn mid dagdutje. Het tegenwoordige burge- (°j meesters huis ligt in een parkach- i5j tlge, „deftige" tuin. „Maar achter het huis is een stuk, dat echt voor de kinderen is, waar ze kunnen rondrennen en spelen met een bal. Ik ben blij, dat ze bij de aanleg - daaraan gedacht hebben", fj Mevrouw Langemeijer is van oor- sprong geen buitenkind, maar uit haar hele manier van vertellen ►nlmerk je, dat ze een groot liefheb- n j ster van de natuur is. „Ik hou heel veel van planten en bloemen en ik nJ, vind het heerlijk zo'n mooie tuin te te hebben en zelf de perken en borders ,u te onderhouden. Die grote gazons cd niet hoor, dat doet de tuinman! •£*Mijn man is ook zo'n natuurmens: ?s zijn speciale hobby is vogels en de .kinderen hebben van ons allebei ic wat meegekregen". Dat bleek al i gauw, toen de school uitging. Daar pel kwam de zevenjarige Beate bin- nendraven „O, mamma, de me- 'e rel wordt alweer een beetje beter, vd hij begint weer te fladderen! Kyk, zo!" En ze deed met zwaaiende ar men voor, hoe goed het al ging. Mevrouw Langemeijer zei wat alle moeders in zo'n situatie zeggen: „Zou je niet eerst die mevrouw groeten"? „O, ja. Dag mevrouw en het mereltje is ah niet meer zo erg ziek gelukkig"! De vogel was half verongelukt in de tuin gevonden en was tijdelijk veilig opgeborgen in een kooitje. Dat hij weer opknapte was immers véél belangrijker dan welke mevrouw dan ook! We praatten verder over War mond, dat, hoewel dicht bij Leiden, toch zo sterk het eigen karakter heeft weten te bewaren en nog de sfeer van een dorpsgemeenschap kent. En dit ondanks het feit, dat er veel forensen wonen, die hun werk zelfs tot in Rotterdam hebben. „Nu moet u wel bedenken, dat wij hier nog geen vol jaar wonen. En het is net als met een huis: Je moet er alle seizoenen in beleefd hebben voor Je het kent. Ik kan dus in veel opzichten nog niet uit ervaring spreken". Dit is, dacht ik, typerend voor mevrouw Langemeijer. Zij zal geen oordeel over iets uitspreken voor zij er heel goed van op de hoogte is en alle aspecten met een bijna weten schappelijke grondigheid heeft overdacht. Zij heeft een intensieve manier om de dingen te benaderen en in de „dingen" is zij voortdurend op zoek naar de mensen en naar de Uw modehuis menselijke verhoudingen. Zij zoekt van alles wat zich voordoet de ach tergrond en het onderlinge verband. Het kwam by me op, dat zij wel een natuurlijke aanleg moet heb ben voor een vak als sociologie of sociale psychologie. Ik vroeg: „Heeft u een opleiding gehad, waardoor U op Uw taak als burgemeesters vrouw min of meer was voorbereid? „Och, nee, eigenlijk niet. Na het behalen van mijn gymnasiumdiplo ma ben ik de toen juist ingevoerde spoedcursus voor het onderwijs gaan volgen en zo heb ik later een enige baan kunnen hebben als le rares Algemeen Vormend Onderwijs aan een nijverheidsschool in Dor drecht. Maar weet U wat heel veel voor mij heeft betekend? Dat je als echtgenote erbij aanwezig mag zijn, als je man de ambtseed af legt in handen van de commissaris der Koningin. Op dat moment voel je, dat je er bij betrokken bent. En toen in de installatietoespraak later gezegd werd, dat er over de taak van de burgemeestersvrouw niets is vastgelegd en dat je dan ook in de eerste plaats vrouw en moeder bent, gaf ik aan het vrouw van de burgemeester zijn voor me zelf de inhoud van het heel intens en concreet belangstelling hebben voor, en meeleven in het werk van je man, de burgemeester. Ik zag ergens in de kamer een foto staan van een Alpenlandschap. „Houdt U veel van reizen en doet U dat veel"? „O-die foto! Die is van de Dolo mieten. daar waren we vorig jaar, maar eerlijk gezegd daar was het ons allemaal een beetje „tè". Het was er tè warm en 's avonds weer tè koud, maar vooral tè ruig en tè grimmig". Dat kon ik, na al het vooraf gaande begrijpen. „Ik stel me voor, dat U meer houdt van een wat lief lijker landschap, waar bloemen zijn en mensen wonen". „Inderdaad, Beieren bijvoorbeeld of Oostenrijk en dan liefst lang op de zelfde plaats. In zo'n bergdorpje leer je dan het ritme van de dagor de kennen door het luiden van de klokken en het wegtrekken en weer thuiskomen van de koeien. Je leert de mensen kennen in hun dagelijks leven. Andere toeristen maken dan grote tochten naar beroemde pun ten in de verre omtrek en het dorp zelf, waar ze logeren, kennen ze niet. Ze weten niet eens, dat we vlak in de 'buurt tot je middel in de bloemen kunt waden, ze denken, dat je zelfs daar uren voor moet rijden"! Bij deze woorden van mevrouw Langemeijer kwam mij de zoveel ste variant van het bekende gezeg de ln gedachten: Zeg mij, hoe u reist, en ik zal u zeggen wie u bent. De toegewijde aandacht van deze jonge burgemeestersvrouw voor de mensen en de wereld om haar heen is altijd dezelfde. Of zij nu tussen de narcissen in Warmond staat of bijna verdwijnt tussen de bloemen op een alpen wei'tje in Oostenrijk. Hermine G. Voorlezen, plaatjes kij ken en spelletjes doen behoren in een Hollands gezin met kinderen tot de dagelijkse bezigheden. Het gezin van Warmonds burgemeester vormt op die regel geen uitzondering: hier ziet men mevrouw M. LangemeijerKuij- laars met haar 7-jarig dochtertje Beate en haar 2-jarig zoontje Daantje in de huiskamer van de ge zellige burgemeesterswo ning. De oudste zoon Frans was toen deze op namen gemaakt werden, ziek, maar was in de loop van de vorige week weer in zoverre hersteld, dat de tijdelijke uitgestelde va kantieplannen toch door gang konden vinden. gevulde paprika's, gevulde kalfs borst, peultjes, worteltjes, aard appelen, aardbeien ijs. MAANDAG: koud vlees, ravigottesaus, aard appelsla, gemengde sla, broodpap met rozijnen (witte bonen ln de week zetten). DINSDAG: schotel witte bonen, tomaten en kaas, yoghurtgelei. Bewaar uw schoonheid Laat die jeugdige frisheid van uw huid niet Vitamol crèmes verwelken! Verzorg uw huid met Vitamol, de in tuben en potten: wereldberoemde vitamine-cosmetica. 4 25 5.90 Dan houden (wetenschappelijk toegevoegde) opbouwstoffen uw huidcellen jong dan blijft Vitamol lait, tonic, ow huid gezond, lévend. En een levende huid komkommermelk, is móói. Vraag naar Vitamolmassage-olie: 5.50 BESUST OVER UW SCHOONHEID Londen, juli 1962. Het vraagt misschien veel van uw voorstellingsvermogen, maar u moet beslist eens proberen u deze drie vakantiejurkjes in kleur voor te stellen. Ze zijn zo bijzonder, dat het echt wel de moeite waard is, er de ogen voor dicht te knijpen om ze te zien. Deze verrassende en toch zo simpele Franse japonnetjes zullen nergens zo goed tot hun recht komen als in een stralend zonnige omgeving buiten, waar de mode hand in hand gaat met sportief comfort. Deze ideale vakantiejurkjes zijn alle drie uit effen linnen gemaakt, maar twee, drie of meer kleurer werden in elk der modelletjes ge combineerd op allerminst afgezaag de wijze. En zowel de ongewone kleurencombinaties als de manier, waarop de kleuren in het model zijn gerangschikt maken de jurkjes zo apart. Wie ze leuk vindt, kan ze natuur lijk in Frankrijk gaan kopen, maar daar betaalt u er een kleine drie honderd gulden voor. Maar met een beetje eigen fan tasie en een dosis handigheid op de naaimachine (of een goede naai ster), kunnen we terecht bij de dichtstbijzijnde stoffenwinkei en kunnen we voor veel minder geld modieus en ryk gekleed gaan. Stelt u zich eerst de drie model letjes eens voor en maak dan uw eigen variaties. Het eerste model is uitgevoerd in blokken roze en blokken apricot, met middenvoor een „schietschijf" in donkerroze en geel. De coupe van het model is simpel. Het twee de modelletje, met een soortgelijke vlakverdeling is in twee tinten blauw, een ietwat groenig blauw en een paarsichtig blauw, en daarmee gecombineerd is het lila van de maagcirkel. Het laatste model is een legpuzzle in felle, verbijsterend effectvolle kleuren. Stralend uit de rode cirkel, links aan de zoom, vol gen blauw, lila, rood, paars en abri koos elkaar op. Inplaats van cirkels geen naaister zet die graag in! kunt u natuuii.jk andere mathemati sche figuren overwegen van driehoek tot trrpezium. Na het illustrerend drietal is elke andere zotte of niet zotte vlakverdeling toegestaan, terwijl elke schelle, sprekende, voorheen „vloekende' kleurencombinatie de klassieke met grote voorsprong slaat. Maak er eens een serieus spelletje van en ontwerp voor uzelf een zomer vakantiejurkje ln dergelijke stijl. Het zal niet alleen iets zijn wat een ander niet heeft (mits u vlug bent», maar bovendien is het een gegarandeerd prettige dracht, over badpak op de boulevard, in de tuin of elders ln de vrije natuur. J.V. MENU VAN DE WEEK Het is wel merkwaardig dat de asperges, die we nauwelijks hebben gezien of geproefd, nu alweer niet meer gestoken mogen worden en dus niet meer vers in de groentewinkel te vin den zijn. Toch komt er weer meer keus in andere groenten, want al zijn ze nog erg duur, de peultjes, prinsessenbonen, tuinbonen en snij bonen zijn er nu weer en daarvan zullen we de peultjes, omdat ze er maar zo kort zijn, in de eerste plaats op tafel brengen. Kook ze vooral niet te lang. WOENSDAG: witte bonensoep, Duitse biefstuk, andijvie, pommes frites. DONDERDAG: Italiaanse eieren, spinazie, vruch tenhangop. VRIJDAG: gebakken vis, komkommers ge stoofd in mosterdsaus, rijst of ge gratineerde champignons, kom kommers gestoofd in kaassaus, rijst, citroenpudding. ZATERDAG: mimosasoep, rijst met rabarber. GEVULDE PAPRIKA'S 4 paprika's worden in wat water met zout 2 3 minuten gekookt, het kapje er daarna afgesneden en het zaad er voorzichtig uit ge haald. Ze worden gevuld met een mengsel van 100 gr geraspte kaas, 1 fijn gesneden ui, 1 losgeklopt ei. 50 gr paneermeel en zo nodig Iets room. De kapjes worden er weer op gezet, een kluitje boter er opgelegd en in plm 20 minuten in de oven gegratineerd. Er kan een kaas- of tomatensaus bij worden gegeven. Verdelg -de motten. In de kast hoort Nexa-Lotte Nexa-Lotte is de reukloze mottenverdeiger! De groene, uitvouwbareNexa-Lotte doodt alle motten en vraatzuchtige larven. Nexa-Lotte» is reuk loos: uw kleding wordt niet muf, blijft heerlijk fris en is feilloos beschermd. Hang het over het stokje van een kleerhanger of over de stang in uw kleer kast. U kunt Nexa-Lotte ook in kisten of la den leggen: Nexa-Lotte geeft niet af en kan nooit vlekken. ANGST VOOR MOTTEN? UW DROGIST HEEFT T! lotte Goedgekeurd door de Nederi. Vereniging van huisvrouwen ITALIAANSE EIEREN Beboterde soufflépotjes met rijst, die ln vleesbiuillon is drooggekookt voor 3/4 vullen. In het midden een kuiltje maken en er een zacht ge kookt el inzetten. Een dikke laag geraspte kaas er over strooien, een paar kluitjes boter er op doen en in de oven gratineren. YOGHURTGELEI 1 1 yoghurt wordt vermengd met 60 gr basterdsuiker, het sap van H citroen en citroenrasp en 6 blaadjes geweekte en in wat water opgeloste gelatine. 250 gr gewassen kersen worden ontpit en met 1H dl water en 75 gr suiker zacht gekookt en dan gezeefd. 3 blaadjes geweekte ge latine worden erin opgelost en zo dra de yoghurt en de kersengelei drlllig gaan worden, ze laagsgewijs ln hoge glazen gedaan. Bovenop komt wat slagroom met een paar kersen. Voor aalbessengelei kunnen de zelfde hoeveelheden worden geno men. 4 Zaterdag 7 juli 1962 Pagina 3

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15