Hugens in gele trui na zege in tijdrit „Adelaar" Bahamontes te sterk voor Anquetil l Fusie iUVS-EDO? Nederlandse triomfen K.L.M. HERSTELT ZICH IN DRIE JAAR Laver klopt Mulligan in 52 minuten...! Planckaert leidt in algemeen klassement Romle van de Toekomst Ministers honden vol: Nereus-vier in Henley finale Fa. Boekkooi Sports plinters Verrassing Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 juli 1962 blad no. 30697 f o( (Van onze Zwolse v\ correspondent) ;fl Tijdens een gisteren gehouden lii vergadering van Zwolse Boys in verband met de fusie met PEC heeft de heer P. v. d. West, oud-voorzitter van Zwolse Boys nj en vertegenwoordiger van de Afdeling Oost in de sectie be- taald voetbal van de KNVB, verklaard dat er op het ogenblik ai besprekingen worden gevoerd tussen UYS en EDO om tot een ji fusie te komen. *<t Zwolse Boys en PEC nader tot elkaar De voorgestelde fusie tussen Zwolse ifl Boys en PEC is gisteren een belang- rijke stap dichter bij de verwezen- j lijking gekomen. Beide verenigingen 30 hielden een ledenvergadering over de Jl fusieplannen en zowel bij Zwolse J Boys als bij PEC kreeg het bestuur met een grote meerderheid van n stemmen de machtiging verder te onderhandelen en de plannen nader uit te werken. De verenigingen heb- lj ben zich dus beide in principe uit- gesproken voor een fusie. Advertentie - Na Thijs Libregts van Excelsior lil heeft Feijenoord ook Sparta-doelman J Andries van Dijk gecontracteerd. Het oc transferbedrag ligt rond de f 50.000. Op ondubbelzinnige wijze hebben de Nederlandse renners in de gisteren gereden ruim 45 km lange tijdrit blijk gegeven van hun aanwezigheid. De resultaten logen er niet om: Jan Hugens zege vierde en veroverde daardoor tevens de gele leiderstrui op de Spanjaard Gomez del Moral, Henk Nijdam eiste de tweede plaats voor zich op en ook de eerste plaats van het dagploegenklassement was voor Nederland. De totale cijfers na vijf etappes zijn ronduit indrukwekkend: drie ritzeges, drie eerste plaatsen in de ploegen- rangschikkingen bovendien reeds driemaal een landgenoot in de maillot jaune. Met recht kan hier gesproken worden van een daverende ouverture! Grootse prestatie De prestatie van Hugens was rond uit groots. De Limburger kreeg op het zware 45,2 km lange parkoers na ongeveer twintig kilometer een lekke band, hetgeen hem op kostbare seconden verlies kwam te staan. Bo vendien reed Gomez del Moral, die in het gele tricot getooid, na hem was gestart, eveneens bijzonder sterk en mede door de pech van de Lim burger had de Spanjaard op de helft zelfs een voorsprong van zeven se conden. Het tweetal had toen reeds aanzienlijk betere tijden op de chro nometers gebracht dan de overige deelnemers en dat zou wat Hugens betreft, zo blijven. Het werd een ge vecht op het scherp van de snede. Met nog vijftien kilometer voor de boeg was Gomez del Moral nog steeds de snelste. Langzaam, heel langzaam liep de taaie Hugens, die zichzelf en de overige Nederlanders had beloofd ten koste van alles deze rit tegen het uurwerk de gele trui te zullen ver overen in op zijn grote rivaal. Aan de finish waar Hugens na één uur j acht minuten en 54 minuten arri veerde, wachtte hem twee minuten van grote spanning. Zou de in de slot I fase vergaarde winst voldoende zijn j geweest om de achterstand goed te maken? Het was genoeg, meer dan I dat zelfs. Gomez del Moral bleek er veertien seconden langer over te hebben gedaan dan Hugens. zodat j zelfs de tweede plaats niet aan de Spanjaard ten deel viel. Zware val Voor dit laatste had Henk Nydam, de keiharde zoon uit Eelderwoldc, gezorgd. Nijdam was na bijna zes tien kilometer zwaar gevallen en had daarbij zijn linkerelleboog openge haald. Het deerde hem niet. Zijn weg, ook al wegens een lekke band van de fiets had gemoeten. De Zwitser Mauer bezette lange tijd de eerste plaats. Zijn tijd van 1 uur 9 minuten 20 seconden leek zeer scherp te zijn, want 't parkoers was allesbehalve licht door de vele bochten en een aantal pittige heu vels. De Zwitser was nog steeds de snelste, toen er nog slechts tien cou reurs moesten binnenkomen, maar Henk Nijdam overtrof hem vervol gens met meer dan een minuut. De tijd van de Nederlander zou slechts door twee renners kunnen worden verbeterd. De 23-jarige Hugens, die in de slotfase de dappere, voor hem vertrokken Adolf Heeb nog bijna was gepasseerd, bleef er inderdaad onder met een gemiddelde snelheid van 39.361 km per uur. Sportagenda Zaterdag: Zwembad De Zijl: Leidse kampioenshcappen Zaterdag en zondag: Braassem- mermeer: zeilwedstrijden. Zaterdag en zondag: Leidse atle- tiekkampioenschappen. Zondag (10.30 uur) De Kempe- naerstraat: Ajax (L)HRCC cric ket Zondag: Exhibitions Wimbledon- spelers op de METS-banen te Sche- veningen. William Faulkner overleden (64) De bekende Amerikaanse schrijver William Faulkner is gisteren in Oxford in de Amerikaanse staat Mississippi overleden. Faulner, die in 1949 de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, was 64 jaar. Faulkner werd op 25 september 1897 te Ripley in Mississippi geboren. Zijn eerste roman .„Soldiers' pay", verscheen in 1926. Hierin verwerkte hij zijn ervaringen in de eerste wereldoorlog. Later schreef hij voor namelijk over het leven in het zuiden van de V.S., voornamelijk over dat van in verval geraakte blanke families. Later kreeg Faulkner de Pulitzerprijs voor „A Fable". Zijn verzamelde verhalen werden in 1950 bekroond met de gouden medaille voor het nationale boek. Hij schreef o.a. „The sound and the fury", „as I lay dying", „Sanctuary" en „Requiem for a nun". Behalve romans schreef hij korte verhalen en een aantal ge dichten. Gisteren was Rio tamelijk rustig In de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro, waar het in de armelijke wijken Caxias en Sao Joao de Merit! donderdag tot relletjes en muiterij kwam, is het gisteren tamelijk rustig gebleven. De federale troepen houden nog steeds de belangrijkste toegangs wegen bezet en helpen bij het ver schaffen van voedsel aan de hon gerige bevolking. In de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul is gisteren een alge mene staking begonnen. De beweging is gelijk aan die, welke donderdag in Rio werd gehouden. De stakingen hebben ten doel, zoals de leiders zeg gen. „de weg voor het fascisme te versperren". De schade die bij de relletjes van donderdag in Caxias en Sao Joao is toegebracht bedraagt naar schatting meer dan tien miljoen gulden. „Het beschikken over een lucht- vervoersapparaat als de K.L.M. ziet dc regering van groot belang voor onze volksgemeenschap. Dc K.L.M. is een zeer grote werkgeefster en geeft Nederland intensieve luchtver- bindingen over de gehele wereld, hetgeen ook zeer bevorderlijk is voor de Nederlandse activiteiten. Het voortbestaan van de K.L.M. is wel van zodanig belang, dat het niet in de waagschaal mag worden gesteld door het niet verlenen van een hulp om een moeilijke periode te over bruggen". Dr. Soblen vraagt asiel in Engeland Dr. Robert Soblen heeft politiek asiel in Engeland gevraagd. De 61- jarige Amerikaanse" psychiater van Litause afkomst- is in Amerika tot levenslang veroordeeld wegens spio nage voor de Russen. Vlak voor zijn gevangenneming hij was op borg tocht vrijgelaten week hij uit naar Israël, dat besloot hem uit te le veren aan Amerika. Onderweg deed hij in het Vliegtuig een poging zich van het leven te beroven. Hij werd in een Brits ziekenhuis opgenomen, ruaar vertoeft sinds gisteren in de gevangenis. Auto in brand In Kortenaar is gisteravond een auto door brand vrij ernstig bescha digd. Voor een groot gedeelte is dit te wijten aan de verkeerde aanpak van de omstanders, die met emmers water trachten het vuui te doven. Pas toen men zand bij het blussings- werk ging gebruiken, was het brandje spoedig geblust en kon de juist gear riveerde brandweer weer inrukken. Uitbreiding handel van Moskou en Belgrado De Sowjet-Unie en Joego-Slavië hebben overeenstemming bereikt over een aanzienlijke uitbreiding van de handel tussen beide landen. Een Joegoslavische economische afvaar diging ondertekende gisteren in Moskou een handelsakkoord met de Sowjet-Unie. Aldus de ministers H. A. Korthals (Verkeer en Waterstaat) en J. Zijl- slra (financiën) in de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot tijdelijke financiële steunverlening aan de K.L.M. De memorie van antwoord is ver schenen één dag. nadat 'het, voorlo pig verslag van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer werd gepubliceerd. De bewindslieden merken in de memorie om. op. dat de door de Kamercommissie gevraagde inzage van de voorlopige balans per 31 december 1961 en de voorlopige ver lies- en winstrekening over 1961. waarnaar door de Kamercommissie was gevraagd, ter vertrouwelijke in- ,zage ter griffie zijn gedeponeerd. Over het tijdstip, waarop het wets ontwerp bij de Kamer werd inge diend wordt in de memorie o.m. ge zegd, dat strekking en inhoud van liet ontwerp van zodanige betekenis zijn en dat de materie, daarin ver vat, zoveel facetten heeft, dat een diepgaande en tijdrovende voorbe reiding geboden was om tot een verantwoord voorstel te komen. Over de vraag, waarop de mening van de regering is gebaseerd dat de tijdelijke overbruggingsregeling van drie jaar voldoende is en dat daarna de toestand weer zal gaan intreden, waarin de K.L.M. zonder verlies zal gaan werken,- merken de ministers op, dat de geografische positie van Nederland ten aanzien van het wereld'luch'bvervoer van dien aard is, dat bij het toenemen van de snel heid der vliegtuigen de preferentie voor directe verbindingen wordt versterkt. „Dit impliceert, dat de ontwikke ling van de K.L.M., vergeleken met die van de wereldluchtvaart, een ze kere mate van achterblijven te zien, zal geven, doch er is geen reden aan te nemen, dat de KLM in de groei in het geheel geen deel meer zal hebben". Ten aanzien van de vraag of de KLM zich inderdaad als een parti culiere maatschappij zal kunnen staande houden zeggen de ministers van mening te zijn, dat vooralsnog de KLM in haar huidige structuur dient te blijven gehandhaafd. Voorts wordt meegedeeld, dat de KLM in tegenstelling tot het merendeel van andere luchtvaartmaatschappijen re delijke exploitatieresultaten heeft behaald. blijken om achter Hugens de tweede plaats te bezetten, waardoor Gomez del Moral van de dertig seconden bonificatie werd afgehouden. Vooral dit laatste was zeer belangrijk. Miel Verstraete zorgde er voor dat ook de overwinning in het ploegen- enige zorg was, de dertig seconden, klassement voor de équipe van die hij had verspeeld door het op-1 Jansen was. De Zeeuw ging steeds onthoud, zo snel mogelijk terug te betei lijden en kwam tenslotte uit op 1 uur 10 minuten en 28 seconden, ruimschoots voldoende om de door Hugens en Nijdam bijeengefietste winst te consolideren. Het lukte hem voor een groot deel. De tijd van 1 uur 9 minuten en 5 seconden, die de noorderling voor zich liet afdrukken, zou voldoende Eenzijdige II imbledonfinale Niet teleurgesteld De andere vier Nederlanders heb ben evenmin teleurgesteld. Jan Jans sen, de man, die reeds twee étappes op zijn naam bracht, benaderde de tijd van Verstraete tot op 23 secon den, Leo Knops kwam met 1 uur 12 minuten en 13 seconden ook lang niet slecht voor de dag en Kees de Jong en Lex van Kreuningen bleven beiden nog onder de 1 uur 14 minu ten. Voor Van Kreuningen was er bovendien het excuus, dat hij onder- Advertentie In een vorm die herinnerde aan de grote (amateurs) dagen s.' van Perry, Budge, Kramer en ;cl Hoad heeft de Australiër y Rodney „Rocket" Laver giste- :io ren voor de tweede achtereen volgende keer de Wimbledon- r0 titel veroverd. Ruim 15.000 gj! toeschouwers zagen toe hoe de Ia) „defending champion" in 52 minuten tijds de baan aanveegde pii met zijn landgenoot Mulligan. In nog geen uur, na een „proces sie" van scorende slagen: 6 1, 6—2, 6-2. -h Een schitterende tennis demonstra - tie van Laver, maar aan de andere iejkant dus een zeer eenzijdig gevecht. 7i| Van dat laatste mag men eigenlijk nauwelijks spreken. Laver, die in dit, toernooi beslist een klasse apart was, Jbeschikte over te veel „wapens" om j tegen Mulligan ook maar een mo- ".mentje in moeilijkheden te geraken e,!Het was de vierde keer dat Laver de Wimbledon finale bereikte en de tweede keer dat hij. deze won. Laver bijgenaamd de „Red Hot Rockhampton Rocket" zag de bal in deze finale zo groot als een voet bal m.a.w. hij miste zo goed als niets. De overigens doodnuchtere Austra liër staarde zelf zo af en toe ver baasd naar zijn fantastische slagen Het was zo'n dag waarop hij iedere bal op zijn racket „voelde" en iedere tennisser weet wat dat betekent. De eindstrijd was dus zonder sen saties, zonder emoties. De enige op winding werd gevormd door de sco rende slagen van de kampioen en de Jvolleyduels, waaraan men echter meestal niet toekwam. Drie keer won Mulligan zijn service, twee keer won hij die van Laver met goede returns. l] Maar toen de roodharige Rod zijn :fl5 „artillerie" eenmaal in stelling had M gebracht was er geen houden meer aan p. Nadat Koningin Elizabeth hem op de baan de enorme zilveren cup had •1 overhandigd, zei de 23-jarige Austra liër „Mulligan speelde goed. maar ik 9' had minder moeite met hem dan ik gedacht had, omdat ik veel beter et, speelde dan ik verwacht had". Op de vraag of hij nu meer zou eisen dan oj de 25.000 pond sterling, die Tony i Trabert hem heeft geboden voor een I contract met de professionalgroep, Qj antwoordde Laver dat hij het aanbod eerst ïhet zijn ouders wilde bespre ken en dat hij ook eerst aan Forest ROD LAVER fantastisch Hills zou deelnemen om na de triom fen van Rome, Parijs en Wimbledon als navolger van Donald Budge (1938) het groot slam" te halen. „En in december zal ik toch ook nog voor Australië in de Davis Cup fina le spelen". Verder was er gisteren de niet ge ringe verrassing van een nederlaag van de dubbelspelkampioen Emerson en Neale Fraser tegen de Joegosla- ven Bilic en Jovanovic 6-4, 3-6, 4-6, 4-6. Verdere uitslagen: gem. dubbelspel Haydon-Ralston (GB-VS) versl. Bue no Howe (Braz.-Austr.) 6-3, 8-10, 6-4 Dupont-Neale Fraser (VS-Austr) versl. Turner-Stolle (Austr.) 4-6, 6-3, 6-4. Damesdubbelspel: Schuurman- Price (Z.A.) versl Hard-Bueno (VS- Braz.) Moffitt-Susman (VS) versl. Bncka-Smith (VS-Austr.). FINALES HEDEN: damesenkel- spel: Sukova (Tsj. Sl.)-Susman (VS), herendubbelspel: Hewitt-Stolle (Aus tralië)-Pilic en Jovanovic (Joego slavië) gem. dubbelspel: M. Dupont en Neale Fraser-Ann Heydon en Ral ston. damesdubbelspel: Schuurman en Price (ZA)-Moffitt en Susman (VS). VOOR CHEMISCH REINIGEN VERVEN De ongestuurde vier van Nereus is er gisteren in geslaagd door te drin gen tot de finale om de Stewards Cup door een verrassende overwin ning in de halve eindstrijd op de sterke ploeg van Molesey (Engeland). Onze landgenoten zegevierden met een voorsprong van twee lengten in de tijd van 7 min. 16 sec. In de fi nale komen de Amsterdammers tegen de Russische ongestuurde vier van Trud (Leningrad), die Njord de pas naar de eindstrijd afsneed. De Rus sen wonnen in 7 min. 18 sec. met een voorsprong van anderhalve lengte. Voor de finale om de Grand Chal lenge Cup voor achten plaatste zich gisteren de houder van de beker, de ploeg van de Russische Marine, die in 6 min. 45 sec. met een lengte voor sprong won van de acht van de Mo lesey Boat Club, en de Italiaanse acht van Moto Gouzzi. Sensatie was er eveneens deze dag: de Poolse skiffeur Kubiak, die in de halve finale voor de Diamond Sculls roeide tegen de Australiër Stuart Mackenzie, werd gediskwalificeerd wegens hinderen van zijn tegenstan der, toen Kubiak uit een achterstand van een lengte naar voren kwam. Door deze diskwalificatie trok ploeg leider Kocerka (winnaar van de Dia mond Sculls in 1955 en 1956.) die van de veronderstelling uitging, dat Ku biak onrecht was aangedaan, uit pro test de twee zonder stuurman, Siej- kowskiNaskrechi uit de halve eind strijd om de Silver Goblets terug. Zonder te roeien bereikten de Engel sen FarquharsonNicholson nu de finale, waarin zij uitkomen tegen de Duitsers Neuss en Jordan, die in de halve finale de Canedees/Amerikaan- se combinatie LeckeyBudd versloe gen. Nimmer tevoren in de 123-jarige geschiedenis van Henley is het voor gekomen, dat een ploeg uit protest tegen een beslissing werd terugge trokken. Mackenzie komt in de finale tegen de Brit Barry, die met vier lengten in 8 min. 19 sec. de Rus Dubrovski versloeg. JAN HUGENS het zoet van de overwinning j Klassementen Uitslag van de vijfde etappe van de Ronde van de Toekomst, een tijdrit over 45.2 km. van Audinac-les-bains naar St. Girons, luidt: 1. Jan Hugens (Ned.) 1 uur 8 min. 54 sec. (met bonificatie 1.07.54); 2. Henk Nijdam (Ned.) 1.09.05 (met bo nificatie 1.08.35): 3. Gomez del Moral (Sp.) 1.09.08; 4. Maurer (Zwits.) 1.09.20; 5. Velez (Sp.) 1.09.38; 6/7. Partesotti (It.) en Silva (Port.) bei den 1.09.41; 8/9. Meno (It.) en Vyncke (Belg.) beiden 1.10.09; 10. Colmena- rejo (Sp.) 1.10.26; 11. Verstraete (Ned.) 1.10.28; 18. Janssen (Ned.) 1.10.51; 30. Knops (Ned.) 1.12.13; 43. De Jong (Ned.) 1.13.29; 51. Van Kreu ningen (Ned.) 1.13.54. Het ploegenklassement van de vijf de etappe: 1. Nederland (Hugens, Nij dam, Verstraete) 3 uur 27 min. 27 sec. Algemeen klassement: 1. Jan Hu gens (Ned.) 16 uur 36 min. 14 sec.; 2 Gomez del Moral (Sp.) op 1 min. 14 sec.; 3. Henk Nijdam (Ned.i op 2.49; 4. Partesotti (It.) op 3.03; 5. Heeb (Zwits.) op 3.30; 6. Vyncke (Belg.» op 3.50; 7. Jan Janssen (Ned.) op 4 37; 8. Bradley (GBi op 5.56; 9. Carton (Fr.) op 6.18: 10. Miel Ver straete (Ned.) op 6.51; 23. Knops <Ned.» op 12.13; 26. Van Kreuningen (Ned.) op 13.05; 32. De Jong (Ned.) op 14.18. Algemeen ploegenklassement na de 5e etappe: 1. Nederland, 3 overwin ningen; 2. Frankrijk, 1 overw. en 1 tweede plaats. Advert CHEMISCHE WASSERIJ Het schiftingsproces, dat in de etappe naar St. Gaudens was begonnen, is in de zware tijdrit van gisteren voortgezet. Tegen de verwachting in hebben de Pyreneeën een stuk duidelijker gemaakt onder welke renners men de gegadigden voor de eindzege moet zoeken. Tenzij er wonderen gebeuren zal een van deze renners straks in Parijs de ereronde rijden: Planckaert, Gilbert Desmet, Geldermans, Anquetil, Simpson, Otano en Junkermann. De kan sen van Anquetil moeten natuurlijk het hoogst worden aan geslagen. In verband met de bijzonder lage temperatuur van lucht en water is In het Ouwehands Natuurbad te Rhenen ,waar zaterdag en zondag a.s. de zwemwedstrijden Nederland West-Duitsland plaatsvindt, een tij delijke stoom verwarming aangelegd. Het zal daardoor mogelijk zijn de temperatuur van het water, die op het ogenblik veertien graden be draagt, op te voeren tot zeventien a achttien graden. Japan heeft in Praag het we reldkampioenschap turnen voor teams gewonnen voor Rusland en Polen. De 15.000 toeschouwers in de nieuwe sporthal floten de jury minutenlang uit toen de Japanners aan oefenin gen brug en rek herhaaldelijk te laag werden gewaardeerd. In het persoon lijk klassement ging de zege naar de Rus Ti tow. In Keulen is de loting verricht voor he ttoernooi om de Europese beker voor landskampioenen. In de eerste ronde zal de Nederlandse kam pioen Feijenoord uitkomen tegen de Zwitserse titelhouder Servette uit Genève. In het toernooi voor beker winnaars komt Sparta uit tegen de Zwitserse club Lausanne. Met 20 treffers en 181 punten is kapitein ter zee F. O. van Kregten uit Wassenaar schietkampioen ge worden van ae nationale vijfkamp, die de Nederlandse Sport Federatie deze week in Amersfoort en naaste omgeving organiseert. De schietwed strijden pistoolschieten op een 25 meter baan werden gehouden op de Leusderhei. De grote verrassing van gisteren was wel dat Jos Planckaert op de Su- perbagneres waar Bahamontes ruimschoots de étappe won de gele trui op Tommy Simpson veroverde, maar zijn voorsprong op de anderen is slechts gering: 50 seconden op Gil bert Desmet, 1 min 5 sec. op Gelder mans. 1 min 8 sec. op Anquetil, 2 miniuten op Simpson en Otano en vier minuten 5 seconden op Junker mann. De klim naar het Grandhotel op de berg, is voor velen een lijdensweg geworden. Behalve alle Italianen kregen ook Anglade, Hoevnaers, Massignan, Suarez, Armand Desmet. Mastrotto, Pauwels, Daems en Mahé een veeg uit de pan, die klinkend aankwam. Niet Ab Geldermans, maar Piet van Est was de beste Nederlander in deze zware tijdrit. De Brabander ein digde als veertiende in 51 minuten Advertentie OUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 Competitiestanden cricket (I juli) lste klasse A: Rood en Wit 9 gesp. 33 pnt.; HCC II 9—26; HCC I 8—21; VOC 8—19; VRA 8—18; ACC 8—15; HBS 9—16; Quick Hg 8—12. lste klasse B: Hermes DVS 829; Haarlem 827; Excelsior 824; Rood en Wit. II 8—20; PW 9—18; SCHC 8—16; Sparta 7—13; Quick N 8—11. 2e-klassc C: Concordia 814; HTCC 8—12; B Br SC 5—7; Ajax L 8—10; Antwerp CC 77; Br Army XI 6—6; Kieviten 8—7; CCG 8—4; H-DVS III 8—4; HRCC 8—3. 3e-klasse C: Groen Geel 713; LCC 610; Kampone III 69: Ex celsior II 7—8- CVHW 7—4; Olympia 6—2; Hercules III 7—0. 3e-klasse E: HCC V 7—12; Haar lem III 810; Rood en Wit V 64; VUC II 64; Ajax L II 6—2; VCC II 6—2. 3e-klasse G: De Krekels II 6—10; Concordia II 78; Ajax L III 66; VOC IV 5—4; Groen Geel II 6—4; HRCC II 6—4. 26 seconden, twaalf seconden sneller dan Geldermans. Na hem volgden Enthoven als 71ste in 55.01, Malie paard als 91ste in 56.37 en tenslotte Stolker („vandaag wordt het voor mij weer een rustige dag") als 105e in 58.15. Dat Frederico Bahamontes in de tijdrit naar de top van de Superbag- nères, waarbij de renners over een afstand van 18.250 km een hoogte verschil van 1171 meter moeten over winnen, zijn positie in het bergklas- sement zou verbeteren, stond na de Pyreneeën-etappe van de vorige dag wel vast. De Spanjaard is weer in de grote vorm, die hem enkele jaren ge leden de titel „De adelaas van Tole do" opleverde. Licht als een veertje danste de donkerogige coureur uit Toledo omhoog en liet een tijd van 47 minuten 23 seconden afdrukken. Zelfs de kou op de top de thermo meter wees slechts vijf graden Cel sius aan deerde hem niet. De sensatie van de dag werd de tweede plaats van Jos Planckaert in 48 minuten 48 seconden. Halverwe ge had de Belg nog een achterstand van zeven seconden op Jacques An quetil, maar in de laatste en steilste negen kilometer onder de top trapte Planckaert het verschil niet alleen weg, maar liep zelfs nog drie secon den uit op Anquetil, die zich dus met de derde plaats tevreden moest stel len. En dit kostte de Fransman der tig seconden bonificatie, die hem ein delijk in staat zouden hebben gesteld Ab Geldermans voorbij te streven. Versterkt De positie van Geldermans is de laatste dagen bijzonder versterkt. Hij is weliswaar nog altijd ondergeschikt aan Jacques Anquetil, maar Geminia- ni mag ook nu ook ten aanzien van Geldermans geen enkel risico meer nemen, want de derde man van zijn ploeg, de Franse kampioen Stablinski heeft in het algemeen klassement na gisteren een achterstand van bijna 22 minuten. En dus zal Geminiani cmze Ab op een vooruitgeschoven post moeten houden om, mocht er iets met Anquetil gebeuren, niet ge heel uitgeschakeld te zijn. Geldermans had wel een beetje ge hoopt in de tijdrit de gele trui van Simpson te kunnen afnemen. Nog voor de start zei hij „vandaag kan niemand me tegenhouden", doelende op het feit dat hij in een normale etappe bij Anquetil moet blijven. Daarbij had Geldermans echter geen rekening gehouden met de klimca- paciteiten van Jos Planckaert en Gil bert Desmet, maar alleen naar Simp son gekeken. Ook de Engelsman bood trouwens tegenstand genoeg. Halverwege had Geldermans zelfs 21 seconden aan hem prijs moeten geven en nog twee kilometer onder de top zag het er niet naar uit, dat Simpson een slechtere tijd zou maken dan Geldermans, die in 51 minuten 38 seconden gelijk met Otano eindigde. In die laatste twee kilometer echter kreeg Simpson een enorme inzinking te verwerken, die hem anderhalve minuut op Gelder mans achter bracht. Maar toen wist de Beverweker al, dat de trui voor Planckaert was en dat ook Desmet hem in de klassering voorbij was ge gaan. Gaul Men weet het: in de Ronde van Italië had Charly Gaul de strijd ge staakt in een etappe met sneeuw, ijzel en regen, vroeger de omstandig heden, waaronder de Luxemburger het best klom. Daarna had Charly in zijn eigen Luxemburgse ronde een geducht pak slaag gekregen van Planckaert en dat had hem ertoe ge bracht enkele dagen voor de start in Nancy voor de Tour te bedanken. Onder de druk van zyn stalbaas was Gaul op dit besluit teruggekomen, maar men verwachtte niet veel meer van hem. De Luxemburger spreekt echter nog steeds een woordje mee. In de etappe naar Saint Gaudens bleef hy zij aan zij met de grote mannen en gisteren, toen het puur op eigen kracht aankwam, leverde Gaul het bewijs, dat hij nog altijd meetelt. Een vierde plaats, op slechts één se conde achter Anquetil is nog altijd een resultaat om trots op te zijn! Tour in cijfers De uitslag van de dertiende rit, een individuele tijdrit over 18.250 km, van Luchon naar Superbagnuères luidt: 1. Bahamontes (Sp., Remy) 47 min. 23 sec. (met bonificatie 46.23); 2. Planckaert (Belg., Driessnes) 48.43 (met bonificatie 48.18»; 3. Anquetil (Fr., Gem.i 48.51; 4. Gaul (Lux., Vil la) 48.52; 5. Junkermann (Did.), De Kimpe» 49 54; 6. Wolfshohl (Did., Louviot) 49.56; 7. Poulidor (Fr., Mag net 50.26; 8. Van den Berghen (Belg., Magne) 50.36; 9. Lebaube (Fr., Lou viot) 50.42; 10. Gilbert Desmet (Belg., Keteleer) 50.45; 14. Piet van Est (Ned.) 51.26; 16. Geldermans (Ned.) 51.38; 72. Enthoven (Ned.) 55.01; 91. Maliepaard (Ned.) 56.37; 105 Stolker (Ned.i 58.15. Het ploegenklassement van de 13e etappe luidt: 1. ploeg Remy (Baha montes, Otano, Thomin) 2 uur 31 min. 21 sec. Het algemeen ploegenklassement na de 13e etappe: 1. ex aequo: Geminia ni en Driessens, beiden 3 overw., 1 tweede plaats en 2 derde plaatsen. Het algemeen klassement na de 13e etappe: 1. Planckaert (Belg., Dries sens) 62 uur 18 min. 51 sec.; 2. Gil bert Desmet (Belg., Keteleer) 62.19.41, op 50 sec.; 3. Geldermans (Ned., Gem.) 62.19.56, op 1.05; 4. Anquetil (Fr., Gem.) 62.19.59, op 1.08; 5/6. Simpson (GB, Louviot) en Otano (Sp., Remy) beiden 62.20.51, op2min.; 7. Junkermann (Did., De Kimpe) 62.22.56, op 4.05; 8. Hoevenaers (Belg., Sardi) 62.25.24, op 6.33; 9. Suarez (Sp. Pezzi) 62.26.19, op 7.28; 10. Massignan (It.. Pavesi) 62.26.43, op 7.52; 21 Piet v. Est (Ned. 62.32.41; 38 Stolker Ned.) 62.46.35; 41. Maliepaard (Ned.) 62.48.19; 95. Enthoven (Ned.) 63.52.28. Het puntenklassement na de 13e etappe; 1/2. Graczyk (Fr. Gem.) en Altig (Did., Gem.) beiden 98 pnt. Het klassement voor de Grot* Bergprijs luidt na de 13de rit: 1. Ba hamontes (Sp.) 54 pnt.j 2. Wolfshohl (Did.) yi pnt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11