Mammoet panklaar voor eindstemming Ook Nw.-Guinea doet iets voor de militairen Claeryn ISRAEL STELLIG GEEN ASIEL VOOR JOODSE MISDADIGERS ..DIÏNK ALS't "JONGE" MOETZUN! ZWITSAL Bijstandsregeling voor minder validen DAAN LADAN ALLES OP VERFGEB. Nodeloze opwinding wordt vermeden Minister Cals: Nationale zaak" Welzijnscomité Burgerij" opgericht Uitwijzing van Soblen in de meeste bladen goedgekeurd fm» m Im w SMJ»! MOEDER WORDEN... Willielminatop in Nw-Guinea beklommen ~}pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 juli 1962 Derde blad no. 30696 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Vernieuwing van de onderwijswetgeving is voor de toe- ist van onze jeugd en van ons volk een gebiedende eis. Het eft een nationale zaak". Dit waren de laatste woorden van minister Cals gistermiddag Ie Tweede Kamer, nadat alle artikelen van het grote wets- verp tot regeling van het voortgezet onderwijs de „mam- ^wet" waren behandeld. Het wachten is nu nog op de stemming, die 12 juli zal worden gehouden. gen in een dergelijk voorschrift geen heil, ook niet toen dr. Albering de verplichting tot overleg verving door een wenselijkheid. j)te belangen staan op het spel, JU minister Cals in zijn toespraak e Kamer. Hij dankte de volks- genwoordiging voor het gevoer- merleg, als is het niet zeker hoe lefinitieve oordeel volgende week litvallen. 30t gaat niet om „een nederlaag ,o#n overwinning van minister zo zei de bewindsman, het om de vraag: hoe voorkomen nederlaag voor ons onder- „Ik heb getracht een oplossing tiden, die aanvaardbaar is voor groot mogelijke meerderheid onlijk heb ik afstand moeten van enkele dierbare wensen, in een zaak als deze kan nie- geheel worden bevredigd", al- e bewindsman, die zich stelde r het wetsontwerp in de vorm, et voor de behandeling in de r heeft gekregen. Waardering kamervoorzitter, dr. Korten- liet zich zijnerzijds ook waar- d uit. Hij dankte de minister bijzondere Kamercommissie, behandeling van het ontwerp voorbereid. De voorzitter van mmissie, de socialist Kleijwegt. een persoonlijk woord van lof •en evenals mr. De Ruiter, een ommiezen-griffier, voor diens ndige assistentie. Het wetsont- is nu in veilige haven, aldus de rvoorzitter, die daaraan snel ;gde, dat dit alleen maar bete- dat het niet meer op de a van de Kamer zal prijken, tslag van de stemming is im- onzeker. De „veilige eindhaven" allerminst bereikt. Geharrewar e laatste middag van de arti- iwijze behandeling heeft de Ka- og even flink geharreward over n amendement-Albering (KVP) ihreef overleg voor tussen rijks- ïtie enerzijds en gemeentelijke ïties, alsmede „eigen" inspec- ran bijzondere scholen ander- De fracties ter linkerzijde za- Alle sprekers waren verheugd over dit voorstel, waardoor een gedeelte van de nood onder deze mensen zal kunnen worden gelenigd. Wel had iedereen de uitkeringen graag hoger gezien. Op de begroting van maatschappe lijk werk is een bedrag van f 5 mil joen voor deze regeling uitgetrokken. De datum van ingang is bepaald op 1 juli 1962. Het betreft hier de meer derjarige, ongehuwde mindervaliden beneden 65 jaar, die in het gezins verband van alimentatieplichtige verwanten leven en die tengevolge van belemmeringen in hun lichame lijke, zintuigelijke of geestelijke ver mogens geen regelmatige arbeid kun nen verrichten. it uit Nw.-Guinea ïrtraging kan •I voorkomen onze parlementaire redacteur) behoort tot de uitzonderingen, idurende één tot twee maanden militairen uit Nieuw-Guinea post in Nederland is aangeko- Dit verklaarde minister Visser nsie) gistermiddag in de de Kamer in antwoord op vra- an de communist Bakker, schien, aldus de minister, leeft e betrokken militairen onvol- e begrip voor de belangstelling, un familie voor hen heeft. De iandanten zijn niet verantwoor- als de militairen niet regel- aan hun ouders schrijven, had de bewindsman er begrip dat sommige ouders zich (node- ongerust maken. De sociale van het departement zal na- militairen er eventueel op wij- dat zij hun ouders dienen te ven. Sheer Bakker noemde twee be- gevallen en vroeg of de mi- pertinent kon verklaren, dat uitblijven van post geen ver hield met sneuvelen of vermis- van deze soldaten, minister verklaarde dit inder- pertinent. atregelen inzake ;rmoeilijkheden n onze parlementsredacteur) ir de moeilijkheden op de Ne- idse eiermarkt heeft minister nen gistermiddag in de Tweede ir verklaard, dat ter ondersteu- van de prijsvorming he't pro- ichap voor pluimvee en eieren maatregelen heeft genomen. Door middel van een zekere va- in de restitutie is de uitvoer ïieren naar minder traditionele jebieden bevorderd. Voor eieren van de klassen 0 en worden verwerkt tot -eiproduk- is een toeslag verstrekt. Deze tg is naderhand ook voor koel ieren, die verwerkt worden, toe- d. Het produktschap heeft een re- g getroffen, waardoor de handel ;aat werd gesteld de per eind overtollige eieren in koelhuizen i slaan. Voor opgeslagen eieren ndien aan een aantal voorwaar- is voldaan, een vaste afzetprijs en gegarandeerd. Deze eieren in daartoe uiterlijk vandaag in koelhuis te zijn opgeslagen en in slechts worden afgeleverd op door het produktschap te bepa- tijdstip en aan een door het uktschap aan te wijzen afnemer. minister verklaarde dit in ant- d op vragen van de heer Kikkert maatregelen kunnen worden ge- tcierd door het Produktschap Pluimvee en Eieren uit de resti- gelden, die het heeft ontvangen behoeve van het voeren van een stordenend beleid, aldus minis- flarijnen. Met luttele meerderheid gaf de Kamer hieraan haar zegen: tegen over 64 confessionele stemmen ston den 62 stemmen van de linkerzijde. Enige spanning was bij deze stem ming wel aanwezig, omdat kort te voren de verhoudingen vrijwel pre cies andersom hadden gelegen: de confessionele fracties waren toen toevallig minder goed vertegenwoor digd dan de linkerzijde, waardoor de heer Vermeer (P.v.d.A.) met 65 te gen 63 stemmen de overwinning kon behalen bij zijn voorstel tot ruimere vergoeding van de inrichtingskosten voor gemeentelijke scholen. Zoals men zich herinnert, hadden hierover in de vorige vergadering de stem men gestaakt. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp inzake een tijdelijke bij- tandsregeling voor minder validen. Minister Klompé zei gisteren in de Tweede Kamer, dat het peil van de uitkeringen is vastgesteld in overleg met de staatssecretaris van Sociale Zaken. Hierbij is overwogen, dat ge handicapten een prikkel moeten blij ven hebben voor enige arbeid. De uitkering, die op grond van deze regeling kan worden verstrekt, is iets minder dan die welke ingevol ge de voorziening voor blinden kan worden verleend. Het gemiddelde be drag voor thuiswonenden volgens deze voorziening is f22,10 per week, terwijl door de gemeente op grond van de Armenwet ten behoeve van degenen, die thans onder de tijdelijke bijstandsregeling voor mindervaliden vallen, in de regel lagere bedragen werden toegekend. Dr. Gorbach uit Moskou vertrokken Bij het vertrek van de Oostenrijkse kanselier, dr. Gorbach, van het vlieg veld in Moskou, verklaarde premier Chroesjtsjow gisteren, dat de Sow- jetrussische leiders een uitnodiging „voor een bezoek aan Oostenrijk „met voldoening hebben aanvaard". Dr. Gorbach zei voor zijn vertrek, dat de Oostenrijkse politiek van neu traliteit onveranderd zal blijven. „Ons bezoek heeft ons in staat ge steld de houding van de Sowjetrus- sische regering ten aanzien van ver scheidene essenciële internationale vraagstukken te vernemen", aldus Gorbach. Welingelichte Oostenrijkse kringen hebben gezegd, dat de Russen geen druk op de Oostenrijkse leiders heb ben uitgeoefend om af te zien van besprekingen met de Euromarkt, maar Oostenrijk heeft bekendgemaakt, het lidmaatschap niet aan te vragen om dat dit onverenigbaar met zijn neu traliteit zou zijn. Verffabr. en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (01710) 31772. Official dealer: PIETER SCHOEN VERFCHEMIE (Van onze correspondent in Jeruzalem) Dr. Robert Soblen heeft niet lang gelegenheid gehad van Israëls gastvrijheid te genieten. Precies drie dagen, nadat hij uit het vliegtuig was gestapt, dat hem naar Israël had gebracht, zat de eenenzestigjarige Amerikaanse psychiater, die wegens spio nage voor de Sowjet-Unie in zijn vaderland tot levenslang is veroordeeld, opnieuw in een vliegtuig, maar ditmaal in een, dat in omgekeerde richting vloog. Een bliksemsnelle deportatie had een einde gemaakt aan zijn illusie, dat hij, door naar Israël te vluchten, zijn straf zou kunnen ontlopen. Met dr. Soblens onvrij willig vertrek uit het land is de zaak echter niet afgedaan. Zeer zeker niet voor de veroordeelde zelf, die zich opnieuw in Ame rikaanse handen bevindt, nadat hij door een poging tot zelfmoord in het vliegtuig naar New York gepoogd had dat te vermijden. Misschien nog een debat in Kamer Ook sommige Israëliërs menen, dat de zaak niet is afgelopen omdat zij zich afvragen, of de minister van Binnenlandse Zaken, Sjapira, niet wat al te veel voortvarendheid heeft betracht bij het wegwerken van deze ongewenste vreemdeling. Velen hier betwijfelen, of ten aanzien van Soblen wel een procedure is gevolgd, die van een moderne rechtsstaat mag worden verwacht. En menigeen heeft het gevoel, dat misschien deze man elementaire menselijke rechten zijn onthouden doordat de overheid de openbare mening voor een vol dongen feit stelde. Wil daarmee gezegd zijn, dat zij die zich tegen deze gang van zaken hebben uitgesproken, voor de betrok kene in mindere of meerdere mate sympathie voelen? Dag mag men er stellig niet uit afleiden. Israël heeft weinig reden om Moskou te zijn toe gedaan. En het feit, dat het hier gaat om een man, die meer dan twintig jaren achtereen zijn land heeft ver raden, is ook al niet geschikt om hem de genegenheid van de Israëliërs te bezorgen. Dat Soblen aan leukemie lijdt en volgens de artsen ten dode gedoemd is, legt al evenmin gewicht in de schaal. En maar een enkeling twijfelt aan de rechtvaardigheid van het Ameri kaanse vonnis, geveld na een gron dige behandeling van Soblens zaak door twee rechtscolleges. Geen sym pathie is hier in het spel. Wel twijfel aan de juistheid van een procedure, die een mens in nood, zij het ook een misdadiger, verhinderde van alle rechtsmiddelen gebruik te maken, die de Israëlische wet kent en erkent. Lastige klippen omzeild Dat minister Sjapira over Soblens deportatie geen gras heeft laten groeien kan misschien worden ver klaard uit de ervaring, die hij by een vorige gelegenheid heeft opge daan. Het ging toen vier jaar ge leden om de aartszwendelaar Jo seph Joanavici, die zich in Frankrijk schuldig had gemaakt aan belasting fraude en die de vlucht had geno men naar Israël. Ook hij werd ten slotte het land uitgezet, maar het duurde een half jaar voordat het zo ver was, want zijn advocaat slaagde er in alle mogelijkheden uit te bui ten, die de wet kent. Het „gevaar" bestond, dat Soblen dezelfde weg zou bewandelen. Hij zou, formeel gesproken, zijn zaak (Van onze correspondent te Hollandia) In Nederland is men bezig om in de behoefte aan recreatie van de Nederlandse militairen in Nieuw-Guinea te voorzien, maar ook hier in Nieuw-Guinea zelf houdt de Nederlandse samenleving zich bezig met de vraag hoe daaraan iets zal kun nen worden bijgedragen. In eerste instantie moet dat natuurlijk gezocht worden in par ticulier initiatief: het thuis ontvangen van militairen, het aan bieden van een lift aan militairen, het ze wat laten zien van stad en omgeving, het ze eens mee uitnemen, enz. Daarnaast is nu echter in Hollandia het „Welzijnscomité Burgerij" opgericht, dat zich he tlot van de militairen meer georganiseerd ivïl aantrekken. Churchill gaat goed vooruit r Winston Churchill, die in een dens ziekenhuis verpleegd wordt ens een dijbeenfractuur, blijft 1 vooruit gaan. Hij ma2 nu en opstaan. Zijn pols is enigszins jgelmatig, maar dit is volgens de en geen reden tot bezorgdheid. Zo is men reeds begonnen met de inzameling van boeken, tijdschriften en spelen. Een loffelijk initiatief na tuurlijk, dat zeker voor uitbreiding vatbaar is, een uitbreiding waar men ook naar streeft. Overigens wil het bewuste comité zich in bepaalde ge vallen niet alleen met militairen maar ook met burgers bemoeien: in het geval van evacuaties bijvoor beeld zou dat nuttig kunnen zijn. De oprichting van het„Welzijns comité Burgerij" is een van die voor beelden van maatregelen, die een ge volg zijn van de bijzondere situatie die in Nieuw-Guinea is ontstaan door het voortduren van de Indonesische agressieve acties en het dientengevol ge versterken van de Nederlandse de fensie hier. Het streven is erop ge- rich het leven zo gewoon mogelijk doorgang te doen vinden, maar toch is het duidelijk dat er eo nu en dan iets moet gebeuren. De evacuatie van de streek van Kokanao tot Sorong, althans van de daar wonende Neder landse vrouwen en kinderen, Indo nesiërs en „streekvreemde" Papoea's voor zover ze het verlangen daartoe kenbaar maakten, was zo'n geval. In Merauke daarentegen is niet geëva cueerd. Wel in Taaiah Merah. da* verlaten is door zeven Nederlandse gezinnen, die naar Merauke zijn ge trokken. Maar dat hield ook verband met de schaarste aan bepaalde pro- dukten in die plaats de aanvoer stagneerde wat en het is een zui ver tijdelijke maatregel. En Tanah Merah raakt dus ook zijn gevangenis kwijt. De criminele gevangenen, die er zaten, gaan naar Merauke en de politieke naar Hollan dia. Niemand zal wel zo opgelucht ademhalen als hoofd plaatselijk be stuur A. Fanoy, die ziek werd van die talloze bezoeken van buitenland se journalisten die alles over„Boven Digoel" wilden weten. Oh ja. hij wil de graag wat vertellen. Hij begon dan te praten over zijn prachtige aanplant bevolkingsrubber <nu al meer dan 100 ha, en het breidt zich steeds uit), de weg, die hij door het oerwoud aanlegt naar Mindiptana (105 km, waarvan er nu 70 klaar zijn), zijn scheepshelling in aanbouw (voor onderhoud en reparatie van schepen tot vijftig ton), het voetbal veld. dat hij bij elkaar gebulldozerd heeft en dat soort opbouwprojecten meer. En dat die journalisten, dan Met een klein bootje vertrek ken Papoea-evacuees van Ma- nokwari naar hun kampong van herkomst Wasior. Het zijn mensen, die eerst van de zuid kust naar Manokwari zijn over gebracht. alleen maar wilden zaniken over die gevangenis was voor een voor zijn werk enthousiast mens als Fanoy on begrijpelijk. Zo worden er dus allerlei maatre gelen getroffen, die direct of indi rect verband houden met de Indone sische agressiviteit. Erg druk maakt men zich er overigens niet over. Tot nu toe is niet gebleken, dat de In donesiërs aanvallen op steden in de zin hadden, en het leven daar gaat gewoon door, al is het in de steden waar evacuaties hebben plaatsgevon den natuurlijk wel een stuk stiller geworden. Nergens is een avondklok ingesteld, nergens wordt verduisterd. Wel deed op een gegeven ogenblik het gerucht de ronde dat de Euro peanen in Merauke was aangeraden 's avonds niet meer op straat te ko men, maar dat was een misverstand. De enigen, die in Merauke de raad hebben gekregen niet meer 's avonds op straat te komen zijn de bewoners van de Indonesische (Javaanse) kampong! Koeperik, omdat men hen wel eens met infiltranten zou kun nen verwarren. Ten aanzien van de Nederlanders is geen enkele maatre gel getroffen. Intussen is het natuurlijk wel ir riterend, dat Indonesië voortgegaan is met het neerlaten van parachutis ten. Kennelijk is men er in Djakar ta op uit voor te bereiden, dat als straks een akkoord tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea tot stand komt, dat voorgesteld zal kun nen worden als een militaire over winning. Dat gebeurt natuurlijk vooral voor binnenlands gebruik, ter verhoging van het Indonesische prestige. Dat de rest van de wereld wel niet zoveel bewondering zal heb ben voor de Indonesische „pres taties" die per slot van reke ning niets anders om het lyf heb ben dan dat volkomen nodeloos hon derden Indonesische jongemannen worden opgeofferd neemt men daarby op de koop toe. En de mensen op Nieuw-Guinea zitten er maar mee. Niet dat men hier nu werkelijk erg opgewonden of bedrukt is. Men probeert juist zo ge woon mogelijk te doen, en alles gaat normaal door. Maar het gevoel, dat de aanwezigheid van de Nederlanders hier een aflopende zaak is is toch wel vrij algemeen. Rustig Het streven naar het vermijden van nodeloze opwinding is ook wel gebleken uit het begin van de nieuwe zittingsperiode van de Nieuw-Guinea raad. Men is niet meteen begonnen aan een bespreking van „de toe stand", maar heeft infiltraties en plan-Bunker laten rusten om eerst het Nederlandse verzoek om advies in verband met de associatie van Su riname met de E.E.G. in behandeling te nemen. Zo'n houding is kenmer kend. Net als de Nederlanders maken de Papoea's zich ongerust over de gang van zaken en hun ongerust heid betreft veel meer het plan-Bun ker dan de infiltraties maar in tussen streeft men ernaar gewoon door te gaan met het werk, dat aan de orde is. Toch kan juist de houding van deze Nieuw-Guinearaad op een gegeven ogenblik van veel belang worden. Een goed deel van de leden is gekozen en in de gebieden, waar zij vandaan komen (men heeft bij de verkiezingen het systeem gevolgd dat verschillende districten afgevaardig den kozen) hebben zij uiteraard veel invloed. Van veel belang is het dus, dat als het tot een akkoord tussen Nederland en Indonesië mocht ko men, dat akkoord ook de instemming van de Nieuw-Guinearaad heeft. Zou dat niet het geval zijn, dan is een bron van nieuwe moeilijkheden aan wezig. Zover is het inmiddels nog niet, zover hoeft het ook niet te ko men, Maar het is stellig in het be lang van alle partyen als een over gang naar nieuwe verhoudingen op Nieuw-Guinea rustig en geleidelijk verloopt. De Indcnerische bijdrage daartoe in de vorm van de infiltra ties kan weinig gelukkig heten. maanden lang hebben kunnen rek ken door bij de autoriteiten een ver zoek in te dienen om een immigratie visum. Het is duidelijk, dat op een dergelijk verzoek afwijzend zou zijn beslist, maar in dit geval stond de weg open naar het Hoogge rechtshof, dat de minister de plicht zou kunnen opleggen de gronden voor zijn weigering aan te geven. De portatie zou ook dan tenslotte ge volgd zijn, maar niet dan na een tijdrovende procedure. Soblen maak te echter een tactische fout door bij zijn verhoor toe te geven, dat hij het land was binnengekomen door zich voor een ander uit te geven, in casu voor een overleden bloedverwant, en door bij de pascontrole diens (Cana- deze) paspoort te tonen. Het was deze bekentenis, die bij de minister de doorslag gaf tot het besluit om hem onmiddellijk te deporteren. Rechter en raadsman beiden verrast Soblens overhaaste onvrijwillige vertrek heeft niet alleen het Israëli sche publiek verbaasd, ook rechter Azriel Gersjoeni uit Tel Aviv en Soblens verdediger, Ankorion, ston den paf, toen zij het hoorden. Dr Gersjoeni, de rechter, die dadelijk na Soblens arrestatie op verzoek van de politie een bevel tot voorlopige in hechtenisneming had uitgevaardigd, motiveerde zijn verwondering door erop te wijzen, dat hier niet de pro cedure was gevolgd, die in Israël ge bruikelijk is als het er om gaat iemand uit hechtenis te ontslaan. Een bevel daartoe wordt in Israël ge woonlijk alleen dan uitgevaardigd, als de politie verklaart geen bezwaar te hebben tegen voorlopige invrij- heidsstelling van een verdachte, of als een hoger rechtscollege de beslis sing van de kantonrechter vernietigd. Het een noch het ander had zich hier voorgedaan en dr. Gersjoeni liet dan ook niet na zijn bevreemding over de ongebruikelijke gang van zaken uit te spreken, al deed hij dat dan ook in diplomatieke termen. Minder gereserveerd in zijn uitla tingen was Soblens verdediger, die des te meer geërgerd was, omdat hij het opzienbarende nieuws hoorde op weg naar Jeruzalem, waar hij de zaak van zijn cliënt wilde bepleiten by enige ministers, die later in de morgen zouden deelnemen aan de wekelijkse vergadering van het ka binet. Naar was medegedeeld zou bij die gelegenheid over het lot van Soblen worden beslist. Dr. Ankorion sprak ontstemd van „een slechte grap" en laakte onver holen de „roekeloosheid", waarmee z.i. met de elementaire rechten van zijn cliënt werd omgesprongen, er daarbij op wijzend, dat hem, tegen de algemene gewoonte in, geen kans was gegeven alle rechtsmiddelen uit te buiten, die in dergelijke gevallen Advertentie I11 zijn eentje De 61-jarige Engelsman Francis Chichester is woensdag met zijn boot „Gipsy Moth 3" in New York aan gekomen, 33 dagen nadat hy de ha ven van Plymouth had verlaten. Hij is in zijn eentje de Atlantische Oceaan overgestoken en heeft hier mee zijn eigen vorige record uit 1960 met zeven dagen geslagen. Nadat hij op Staten-eiland was aangekomen, ontving hij een geiukwens van pre sident Kennedy- de betrokkene ten dienste staan. De raadsman was overigens van me ning, dat vervalsing van documenten niet was bewezen en dat een over dreven betekenis werd toegekend aan het feit, dat Soblen erin geslaagd was Israël binnen te komen door op een andermans paspoort te reizen. Voor zulk een vergrijp, beweerde hij, zou elk willekeurig rechtscollege geen zwaardere straf opleggen dan een geldboete. Niet voor geboefte Dit alles was echter nakaarten. Soblen bevond zich op dat moment al op enige duizenden kilometers af stand van Israël en zelfs de be- kwaamdste advocaat wat toen al niet meer in staat iets voor hem te doen. Zoals gezegd, wordt dit door niet wei nigen in Israël om humaan-juridi- sche redenen betreurd, wat niet weg neemt. dat men Soblens deportatie op zichzelf algemeen goedkeurt. De meeste bladen betuigen in hun commentaren adhesie met de minis teriële beslissing, waarbij zy er op wijzen, dat misdadigers van joodsen bloede er goed aan zullen doen zich te realiseren, dat Israël niet van zins is een asiel te worden voor a-sociale elementen, die zich in het buiten land aan ernstige vergrijpen schuldig hebben gemaakt. En zij leggen er de nadruk op. dat de „wet op de terug keer", die iedere jood het recht geeft zich in Israël te vestigen, en waarop in enkele gevallen misdadigers, die waren gevlucht, zich beriepen, onder geen voorwaarde bescherming mag verlenen aan hen ,die niet met bona fide bedoelingen naar de joodse staat zijn gekomen. Klaarblijkelijk heeft de overheid dit nog eens duidelijk willen demonstreren door dr. Soblen zonder vorm van proces de deur te wyzen. Waarschijnlijk zal deze zaak, zo vernamen wij nog. binnenkort in het Israëlische parlement ter sprake worden gebracht. Drie fracties (libe ralen, links-socialisten en nationa listen) hebben reeds een motie bij het presidium ingediend, waarin af keuring wordt uitgesproken over heb beleid van de minister. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Naar eerst thans bekend is gewor den, hebben drie bewoners van de Baliemvallei in het voetspoor van de ontdekkingsreizigers Lorenz en Cre- mers bekend uit militaire onder zoekingsexpedities in het begin van deze eeuw in Nieuw-Guinea een succesvolle aanval gedaan op de met eeuwige sneeuw bedekte Wilhelmina- top. Het zijn de paters Arie Blokdijk en Herman Verheyen en onderwijzer W. Westerink, die tezamen met twee Dani-jongens, Winnetou Dabbi en Wareken Aloa, er op 7 juni in slaag den de 4540 meter hoge top via de uiterst steile noordwand te beklim men. Tijdens voorverkenningen wer den onder meer rystblikken en fles sen gevonden op een hoogte van 4100 meter. Vermoedelijk zijn dit restan ten van de expeditie van de Ameri kaanse miljonair Archbold in 1938. Tot grote verbazing van de bergbe klimmers werden ook drie uitheemse verwilderde honden aangetroffen, vermoedelijk eveneens tot vooroorlog se expedities behorend. De eigenlijke beklimming nam een volledige dag in beslag, waarbij de klimmers werden geplaagd door een striemende hagel en natte-sneeuw- buien. By de verdere verkenningen naar de Prins Hendrik-top, werd een nimmer op enige kaart aangetekend prachtig bergmeer van flinke grootte aangetroffen. Oe Tliant sprak niet Macmillaii en Lord Home De waarnemend secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant, heeft gisteren in Londen met premier Macmillan van gedachten gewisseld over internationale kwesties. Van daag zou hij besprekingen voeren met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, Cezaghebbende kringen nemen aan, dat gedurende het officiële be zoek van Oe Thant, dat woensdag avond begon en tot morgen zal du ren. gesproken wordt over de finan ciën van de volkerenorganisatie, be paalde aspecten van de kwestie- Kongo en de bezetting van het se cretariaat van de V.N. wellicht komt ook de toekomstige positie van Oe Thant zelf aan de orde. Zijn ambts termijn loopt volgend jaar af. De 1 opvolgingskwestie zal worden bespro- I ken op de zitting van de Algemene j Vergadering 'Welke midden-september 1 begint. Volgens genoemde kringen hoopt de Britse regering, dat Oe Thant genegen zal zijn in functie te blijven. Morgen reist de waarnemend secretarisgeneraal door naar Genève

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5