Bevrijdingsleger zwenkt nu over naar Ben Bella Onbemande spooktram reed door Amsterdam Prinses opent vleugel ran Gemeentemuseum Kennedy wil met verenigd Europa een Atlantische alliantie vormen Ben Kïiedda kan nog slechts rekenen op anderhalve ivilay a Persbureau gestraft voor onjuist bericht Bittere kritiek dreigt feestgedruis te overstemmen WEERBERICHT In Nederlands Nieuw-Guinea Leeuw Romeo blijft leven Aanwinst voor Den Haag Doel is tenslotte de eenheid van alle vrije mensen Zomermenu (§uc/ Qföeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 JULI 1962 No. 3069S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De Algerijnse republiek is nu twee dagen oud en, zoals het een baby past, brengt zij voornamelijk een ontzaglijk lawaai voort. Uit de stad Algiers spuit een onophoudelijke straal geluid, claxons, fluitjes, getrommel op autocarrosserieën en onvermoei bare menselijke stemmen, op een ritme dat voor iedereen tot een obsessie wordt: ta-ta-ti-ti-ti, d.w.z. „yahia el djezair" (leve Al gerije). Met niet meer dan een uur of drie rust in de vroege mor genuren viert Algiers zo het carnaval-van-de-onafhankelijkheid. Maar het is een carnaval zonder alcohol en de mensen hebben geen cent op zak. De straat en de pleinen zijn de feestzalen, de groenwitte vlaggen de versiering en de zon en de maan zorgen voor de verlichting. Berbers zijn een geval apart Men marcheert er in de gloeiende hitte tot men er bü neervalt. Dan zakt men ter plaatse in slaap, tot men gewekt wordt door een claxon, die weer met ta-ta-ti-ti-ti begint, en het feest gaat weer verder. De enige luxe van het carnaval bestaat uit honderden auto's waarin men rond rijdt. Maar die zijn grotendeels „ge leend" van afwezige Europeanen. De Algerijnse baby brengt ook een ge rommel van binnen voort, dat niet zo gezond klinkt. De wrijving tussen Ben Khedda's voorlopige regering en de militairen van het nationale be vrijdingsleger is eerder groter dan kleiner geworden. Van de zes wila- ya's, de militaire departementen van "het FLN, staat er nu nog maar één onvoorwaardelijk achter het GPRA (voorlopige regering) de wilaya 3 in Kabylië. De Berbers in Kabylië zijn een ge val apart, hun onderlinge loyaliteit is vergelijkbaar met die van de Frie zen bij ons. En zolang hun onom streden leider, Belkacem Krim, vice- premier in het GPRA is, staan zij achter het huidige bewind. Daar staat tegenover, dat zelfs een deel van wilaya 2 in Oost-Algerije, de sterkste en grootste van alle, ook on aangename geluiden begint te pro duceren. Nog blijft de persoonlijke aanhang van haar voormalige com mandant, de huidige minister Ben Tobbal, loyaal, maar er zijn groepen, die zich solidair beginnen te verkla ren met de ontevreden militairen. Van die ontevredenen is de Wilaya 5 in west-Algerije nog de gematigd- ste. Die eist alleen een bijeenkomst van het CNRA, het „parlement van de revolutie", om een eind te maken aan de „crisis, geschapen door duis tere ambities". Wilaya 4 in het ge bied om Algiers blijft nog steeds naar Ben Bella overhellen. Wilaya 1. in het Oresgebergte, waar de revolutie begon, heeft Ben Khedda zelfs een contra-revolutionair genoemd. En het standpunt van de ALN-eenheden in Tunesië en Marokko is bekend: zij zijn tegen het GPRA. De eenhe den in Tunesië zijn inmiddels met hun intocht in Algerije begonnen. Het tempo van die intocht wordt slechts vertraagd door het geringe aantal vrachtauto's waarover zij be schikken. komen grotendeels vooi't uit de oor logssituatie, waarin zij, meestal op eigen houtje en zonder veel onderling contact, moesten opereren en waarin veel afgunst ontstond over de ver deling van het schaarse wapenmate riaal. Zij worden ook veroorzaakt door regionale eigenaardigheden. Hun gezamenlijke kritiek op de rege ring verschilt weer niet zoveel van de ontevredenheid, die de verzetsbe wegingen in West-Europa jegens hun .politici" koesterden. Het is niet uit gesloten, dat, wanneer GPRA en wi- laya's eenmaal bij elkaar komen, toch nog een betrekkelijk gemakke lijke eensgezindheid bereikbaar zal zijn. Veel afgunst' Wanneer men bedenkt dat het GPRA dus slechts kan rekenen op anderhalve wilaya en "de steden Al giers en Oran, dan staat zijn machtspositie er niet rooskleurig meer voor. Als het tot een botsing zou komen, zou Ben Bella (die dé steun van de dissidente militairen heeft) aan het langste eind trekken. Maar zover is het nog niet. De on derlinge geschillen tussen de wilaya's PLAATSELIJK ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond hier en daar opklarin gen en plaatselijk enkele buien. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Nieuwe storing trekt van IJsland naar het zuid-oosten, waardoor het strandweer onbestendig en te koel blijft. Morgen mogelijk wat lichte regen. Veel bewolking. Matige, later vrij krachtige noord-westenwind. Koel. Overdag 1415 graden. Zee water 14 graden. Vooruitzichten: op korte t rmijn geen belangrijke ver betering. 6 JULI Zon op: 04.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op: 09.09 uur, onder 23.28 u. Hoogwater te Katwijk te 5.59 uur en 18.23 uur, laagwater te 1.45 en 14.02 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Ni«»fr vp>pI Atn hpf lii$ nemers, die In het geschil de kwade nier veel om ner iiji jtans van een „kongolisering van Al- De werkelijke inhoud van de grie- gerjje zien. Onder hen is een aantal ven heeft namelijk nie'j zoveel om journalisten, zoals uw reisredacteur, het* lijf. De compromissen met de die de Kongolese crisis hebben mee- Fransen en vooral met de OAS heb- gemaakt. Er zijn inderdaad wel een ben kwaad bloed gezet, maar Belka- paar overeenkomsten aan te wijzen, cem Krim zal de noodzaak ervan Ook Kongo kreeg op 1 juli zijn onaf- toch kunnen aantonen. En het an- 1 hankelijkheid, al wil dat niet zeggen dere punt is de toekomstige rol van dat ook in Algerije op G juli de hel het léger, dat een leidende rol wil spelen als „kader van de natie in de voortgezette revolutie op sociaal en economisch gebied". Ook daarvoor is een formule te vinden. Vooral wan neer de revolutionairen geconfron teerd worden met het allesoverheer sende feit, dat een burgeroorlog wel het allerlaatste is dat het oorlogs moede Algerijnse volk nu zou wen sen. Tegenover deze bezadigde interpre tatie staat, die van een aantal waar- zal losbarsten. Maar ondanks een paar bekende symptomen en zonder de kwade kans op een intern conflict uit te schake len, blijft de mogelijkheid van een verzoening der revolutionairen, al thans een niet-gewelddadige oplos sing van het conflict, nog altijd ruimschoots groter. De strijd tussen de leiders wordt, naar Arabische tra ditie, eerder beslecht als een partij schaak dan als een wedstrijd vrij- worstelen. De commandant van de strijd krachten in Nieuw-Guinea heeft maatregelen genomen tegen een ambtenaar van het gouvernement in Nieuw-Guinea, die met goedkeuring van de overheid optreedt als plaatse lijk correspondent van het Ameri kaanse persbureau UPI in Hollandia. Het betreft de Nederlander dr. P. J. van Dooren van de Dienst Eco nomische Zaken. Naar een woord voerder van het gouverment mede deelde, bestaan de maatregelen uit Een Papoea komt bij een Ne derlandse post in de buurt van Merauke melden, dat hij Indo nesische parachutisten heeft ge signaleerd. Dank zij dergelijke meldingen van de zijde der Pa poea's is het ook elders in Nieuw Guinea mogelijk geweest Indo nesische parachutisten vlot uit te schakelen. (Van onze Arnhemse correspondent) „Ik zou de leeuw Romeo eigenhandig, op staande voet kunnen doodschie ten, maar mijn dompteur Bobby Althof is daar fel op tegen, want zonder Romeo is het nummer, naar v-zijn mening, waardeloos". het onthouden van communiques over militaire acties, een verbod tot Dit waren de woorden, die wij gis npf nmimron in het bijwonen van persconferenties van militaire woordvoerders en het deelnemen aan militaire excursies en in het algemeen uitsluiting van alle voorlichtingsfaciliteiten op militair gebied. In het officiële communiqué van gisteren in Hollandia werd reeds het bericht van deze correspondent over het gebied van Wandammen tegen gesproken. Hierin werd melding ge maakt van niet officiéél gemelde lan dingen van Indonesische parachutis ten. De maatregelen werden ingege ven door het feit, dat ondanks een gemaakte afspraak, de correspon dent het bericht niet bij de militaire autoriteiten heeft geverifieerd, aldus de woordvoerder van het gouverne ment, die hieraan toevoegde, dat het gouvernement van Nw-Guinea zich i bij de genomen maatregelen heeft aangesloten. teravond hoorden uit de mond van circusdirecteur Toni Boltini, die voor enkele dagen zijn tenten in Veenendaal heeft opgeslagen. Toni Boltini vertelde ons verder nog, dat hij diverse dierentuinen had opgebeld, maar niemand had interesse voor zijn leeuw, die zoals bekend de Franse dompteur Michel Lecrocq zaterdag heeft aangevallen en deze zodanig heeft verwond, dat de man dinsdag is overleden. Toni Boltini heeft de dompteur Alt hof zijn zin gegeven. Althof is met de leeuw opgetreden, zonder inci denten overigens. „Wanneer ik de leeuw Romeo zou doodschieten", zo besloot Toni Bol tini, „dan ben ik er zeker van, dat ik de publieke opinie in Nederland tegen krijg. Dat is me ook al eens met de beer Pimmy gebeurd". Prinses Beatrix grift haar handtekening in een tegel, welke in de nieuwe vleugel van het Haagse Gemeentemuseum zal worden aangebracht. Prinses Beatrix heeft gistermiddag i rondgang door de gebouwen. Voordat de nieuwe afdeling van het Haags de Prinses de nieuwe vleugel opende. Gemeentemuseum, tijdens een bij eenkomst waarin het honderd-jarig bestaan van dit cultureel centrum werd gevierd, officieel geopend. Het nieuwe tentoonstellingsgebouw, dat gebouwd is als een vleugel van het in 1935 door de architect Berlage ontworpen Haagse Gemeentemu seum, is bestemd om de voortduren de reeks van grote en kleine ten toonstellingen, die het museum pleegt te organiseren op artistiek en cul- tureel-historisch gebied, te huis vesten. Na de bijeenkomst in de aula van het museum maakte de Prinses een (Van onze Amsterdamse correspondent) Een onbemande Amsterdamse tramwagen verliet tot ver bijstering van een aantal machteloze monteurs maandag zelfstandig de werk plaats en reed met een kalm vaartje Amsterdam in, kroop rond de drukke verkeersro- tonde op de Amstelveenseweg bij het Haarlemmermeersta tion „nam" vier elektrische wissels, passeerde twee zebra paden en kwam tenslotte tot stilstand tegen een v o o r- rijdend tramstel bij het kruis punt Zijlstraat. Dit merkwaardige voorval deed zich maandagmiddag voor tegen vier uur, juist voor de grote verkeers drukte van het avondspitsuur zou beginnen. Niet in één jaar President Kennedy heeft gisteren in Philadelphia ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijkheids dag een toespraak gehouden op een bijeenkomst van gouverneurs der VS en hierin gezegd dat zijn land be reid is met een Verenigd Europa te spreken over middelen om een „concrete Atlantische associatie te vormen". De VS zijn bereid een ver klaring van onderlinge afhankelijk heid te onderschrijven en deel te ne men aan 'n voor de betrokken par tijen voordelige alliantie „tussen dr nieuwe unie die in Europa ontstaat en de oude Amerikaanse unie welke bijna twee eeuwen geleden in Phila delphia werd gesticht". Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde, dat een dergelijke alliantie ventien jaar een fundamenteel doel van onze buitenlandse politiek ge vormd. Een verenigd Europa zal beter in staat zijn bij te dragen aan de geweldige taken op politiek en eco nomisch gebied waaronder steun aan de arme landen welke de vor ming en verdediging van een ge meenschap van vrije naties met zich meebrengen, aldus Kennedy die de Amerikanen opriep in overeenstem ming met de eisen van de tijd „in tercontinentaal te denken". niet in één enkel jaar of gemakke lijk tot stand zou kunnen komen maar „de wereld wete dat deze thans ons doel is". Hij beloofde dat „wij ons aandeel op ons zullen nemen om het gewicht dat op de schouders van allen rust te verlichten, wij ons bij de andere mensen en andere naties zullen voegen om de vrede en vrij heid te bewaren en elke bedreiging van de vrede en vrijheid van ieder afzonderlijk zullen beschouwen als een gemeenschappelijke bedreiging". Hij bracht hulde aan die landen van West-Europa die, lange tijd voor bittere twisten verdeeld .thans ge meenschappelijk streven naar „vrij heid in verscheidenheid en macht in eendracht". Wij beschouwen, zo te zijn, aldus Kennedy, die beslooi vervolgde de president, een krachtig met de woorden dat de wereld zal en verenigd Europa niet als 'n rivaal veranderen door nieuwe -logingen maar als een deelgenoot. Bijdragen om tot een geschikte vo; van on- aan zijn vooruitgang heeft sedert ze- I derlinge afhankelijkheid te komen. I worden onderzocht. De president zei nog, dat een At lantische alliantie zich niet alleen met haar eigen welzijn zou bezig houden maar als kern zou dienen voor de uiteindelijke vereniging van alle vrije mensen: „degenen die thans vrij zijn en degenen die zweren het eens te zullen zyn". Zelfs achter het ijzeren gordijn 1 blijkt de .vrijheidsziekte" besmettelijk Het gebeuren met de „spooktram", dat gelukkig geen slachtoffers heeft gemaakt, is eerst thans be kend geworden, omdat de directie van het Gemeente Vervoerbedrijf het niet bij de politie meldde en er voorts ook geen ruchtbaarheid aan gaf. De tramwagen, een blauwe drie asser, stond maandag boven een werkkuil. De in deze kuil onder de wagen werkzame monteur schakelde door een verkeerde handeling de stroom in, niet wetend dat de kruk op de bestuurdersplaats op „rijden" stond. Plotseling zette de wagen zich in beweging en verliet de werkplaats door de geopende deuren. De monteur en zijn in de nabijheid werkende collega's stonden machte loos. Het uitschakelen van de stroom van de bovenleiding was op deze plaats niet mogelijk en zij moesten toezien hoe de blauwe tram zich dooi de stille Havenstraat naar de roton de van de Amstelveenseweg begaf, A Naar aanleiding van gestelde a A vragen of er soms erwtensoep x met kluif aanwezig was, heeft de directie van een groot restaurant in Venlo met het oog op het wel f f zeer vreemde zomerweer van thans zijn gasten op de spijs- (1 kaart officieel doen weten, dat f met ingang van maandag een A a keus kan worden gemaakt uit a a de volgende zomerschotels: erw- x tensoep met worst en stampot J van zuurkool. f die als de drukste van het zuidelijke stadsdeel bekend staat. Toevallig was er op dit ogenblik weinig ver keer en hielden zich geen voetgan gers op de zebrapaden op. Even verkeerde men nog in span ning of de wagen bij een van de wissels de richting de De Lairesse- straat zou kiezen of naar de Amstel veenseweg zou doorrijden. Het laatste gebeurde en een prettige omstandig heid was daarbij, dat de wagen nu kon worden „opgevangen" door een tramstel van lijn 1, dat afremde voor de halte bij het kruispuntZijlstraat. De onbemande wagen botste tegen de achterzijde van dit tramstel en kwam aldus tot stilstand. De schade bleef beperkt tot enkele deuken. Dit zou de erste maal zijn, dat een tramwagen van het Amsterdamse Vervoerbedrijf op eigen kracht ont snapte. De schakelapparatuur in de werkplaats zal nu zo worden ver anderd, dat de bovenleiding snel stroomloos kan worden gemaakt. De substituut officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. K. baron van Dedem, heeft vanochtend ambts halve een onderzoek gelast naar de rit van de onbemande tramwagen. Het onderzoek zal worden verricht door de recherche van het politie bureau Overtoom. had mr. Y. Scholten, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gesproken. Hij deed mededeling van de be noeming van mr. L. J. F. Wijsenbeek, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en van de benoeming van de heer P. A. Frequin. administra teur, tot rfdder in de orde van Oranje Nassau. Namens de regering zegde staats secretaris Scholten het gemeentebe stuur van Den Haag een sculptuur toe. ter plaatsing voor de nieuwe vleugel van het gemeentemuseum, „Moge deze schenking symbolisch zijn voor de hartelijke samenwerking, die de verhouding tussen Rijk en ge meenten kenmerkt, wanneer het gaat om de belangen van onze Ne derlandse musea", aldus mr. Scholten Gelijktijdig met het nieuwe ten toonstellingsgebouw werden in het museum twee exposities geopend, te weten een tentoonstelling moderne kunst door Haagse kunstenaars en de expositie Belgische kunst na 1945. De nieuwe vleugel van het Haags Gemeentemuseum omvat een gebouw voor wisselende tentoonstellingen, een „werkplaats" voor kinderen, een expeditie-afdeling en werkvertrekken. Het werd gebouwd naar een ontwerp van de architecten J. F. Heyligers en Sj. Schamhart. ONDERGRONDSE KERN-EXPLOSIE De Verenigde Staten zullen morgen in Nevada tweehonderd meter onder de grond een be trekkelijk .schone" kernfusie explosie veroorzaken. Deze zal een kracht hebben van slechts 100-kiloton of 100.000 ton TNT Volgens de Amerikaanse commL sie voor atoomenergie is deze proe die de naam „Sedan" draagt eei onderdeel van het „ploegschaar" - plan, waarin de mogelijkheden voor Nieuw spoor van gestolen Goya? Het Britse persbureau „Exchange Telegraph" heeft een anonieme brief ontvangen waarvan de inhoud een „etiket" was, dat van de achterkant van het door Goya geschilderde por tret van de hertog van Wellington zou zyn gehaald. Dit schilderij, dat op ruim 1.4 miljoen gulden geschat wordt, is het vorig jaar augustus gestolen uit de „National Gallery" in Londen. In de brief wordt gevraagd de dieven te vergeven of anders het recht te verlenen Engeland te verla ten. Het etiket is hetzelfde als dat waarover gesproken werd in een an dere anonieme brief, die het persbu reau Reuter het vorig jaar ontving. Hierin werd toen als voorwaarde voor teruggave van het doek 1,4 miljoen gulden geëist, die besteed moesten worden voor liefdadige doeleinden. Het schilderij werd destijds aan een Amerikaanse oliekoning ver kocht. Dit bracht vele Britse pennen in beroering Men vond het een schande dat dit beroemde schilderij Engeland zou verlaten. Daarna kocht de regering het. De directeur van een bewaarplaats Britse nazi-chef als leraar geschorst (Van onze Londense correspondent) De 39-jarige Britse nazi-leider, de leraar Colin Jordan, is gisteren door de gemeente Coventry geschorst. Hij krijgt tien dagen tijd om protest te gen dit besluit aan te tekenen, het geen hy zal doen omdat hij volhoudt, dat hy op school nooit over politiek heeft gesproken. De onderwijsautoriteiten van Co ventry werden de laatste dagen over stroomd met brieven van ouders en anderen uit het gehele land, waarin Jordans ontslag werd geëist sinds de gebeurtenissen van zondag, toen de z.g. nationaalsocialistische beweging, welke slechts een handjevol leden be zit. een betoging op Trafalgar Square hield, waarbij Hitier werd geprezen en werd opgehitst tegen joodse me deburgers, hetgeen tot een handge meen heeft geleid. vreedzaam gebruik van kernexplosies i voor schilderijen op Jersey, waar het Uit het Leidsch Dagblad van i 7 Julij 1862: 4 Door de classicale verga- 4 dering van Leiden is gekozen 1 tot lid van het Prov. kerkbe- 1 stuur van Zuid-Holland Dr. J. 1 Tichler; pred. te Leiden; se- 1 cundus Ds. Chr. Krabbe, pred. J te Leiden. Z.M. heeft benoemd tot hoogleraar in de med. facul- f l teit te Utrecht W. Koster, f l med. doctor, 2en prosector in J f de ontleedkunde aan de Hoo- f geschool te Leiden. f Londen werd bewaard, heeft het eti ket in een televisieuitzending gezien en daarna verklaard, dat het onge twijfeld echt is. Ook de hertogin van Leeds, die het schilderij twee maan den voor de diefstal verkocht had, zei er van overtuigd te zijn dat het eti- I Kunstwerk vóór de tentoonstelling in I ket bij de Goya behoort,

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1