og dit jaar televisie-beelden .S.-Europa via een kunstmaan ■STOP N TIJGER \Nieuw tijdperk in communicatie Binnenstad kan concurreren met kille9 glazen winkel-centra Satellieten kwamen net op tijd met Ton Koot (Heemschut) meent: 5? Per jaar 2100 krotten weg WATERSPORTCENTRA VOOR SOLDATEN IN N.-GUINEA Vermaarde Italiaanse auteur zou aanslag gepleegd hebben HAARCRÈME Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 juli 1962 Vierde blad no. 30693 I Nog deze zomer zal er op de televisietoestel- fen in Europa een directe uitzending te zien zijn, lie afkomstig is van de andere zijde van de Atlantische Oceaan en via een relaystation dat de ruimte rond de aarde cirkelt de Oude /ereld bereikt. Deze uitzending, die zal worden gevolgd door en langs dezelfde weg gezonden programma an een daartoe bestemde zender in Europa laar Noord-Amerika, luidt een nieuw tijdperk van de telecommunicatie in, want voor 't eerst zal voor ieder zichtbaar het bewijs worden geleverd dat het mogelijk is een directe verbin ding in beeld en geluid tot stand te brengen tussen alle uithoeken van de wereld. Dan zal de hinderpaal overwonnen zijn die de oceaan vormt welke de continenten scheidt en een tot dusver onoplosbaar probleem vormde voor de overbrenging van berichten die op ultrakortegolf worden uitgezonden. III In de snelle evolutie van de elektronische communicatie heeft de aard- Öjatelliet op het juiste moment zijn intree gedaan. De sterk gestegen vraag ■■laar internationale verbindingen door het zakenleven, de diplomatieke liensten, de nieuwsvoorziening en de particuliere sector hebben het spook ipgeroepen van een ernstig tekort aan kanalen dat zich in de komende drie ot vijf jaar in de verbindingen via kabel of radio zal voordoen. Naar schat ing zullen de internationale telefoongesprekken van 4 miljoen dit jaar benemen tot 10 miljoen in 1970 en tot 100 miljoen in 1980. Ook wordt een ®frote toename verwacht van het gebruik van telex en telegraaf als uit- [loeisel van de verdere industrialisering en uitbreiding van de wereldhandel. Nieuwe eisen dtlMaar het gaat niet alleen om een tnu-groting van de capaciteit van de n Ünventionele communicatiemidde- za,n: er werden eisen gesteld, waar in kabel en radio in hun huidige 1a'Um niet" kunnen voldoen. Hierbij Drdt in het bijzonder gedacht aan televisie die in korte tijd de gehele VSreld veroverde. De ontwikkeling Kin dit nieuwe medium leidde tot Mn levendige belangstelling in trans- ^eanische verbindingen, die het mo- :je$lijk zouden maken de gehele we nd te voorzien van directe t.v. uit- Jndingen. ™De oplossing van deze wensen en ihoeften is de oprichting van [reedband microgolf-installaties die In band tussen de continenten vor en van het type waarmee thans fids in de verbindingen te land brdt voorzien. In dit stadium deed t aardsatelliet zijn intree. Snel. veel en ver Met behulp van microgolf-installa- k2s, die met miljarden perioden per londe werken, is het mogelijk enor- <Je hoeveelheden berichten in korte )d over te brengen. Bovendien lig- ïn de frequenties in het weinig be- itte deel van het radio-golfgebied, aar meer plaats is voor kanalen )n grote bandbreedte dan in druk ïzette regionen van de middengol- !n. Televisie en de multipele tele- jon- en telegraafverbinding, waar- ,ee duizenden gesprekken of berich- tegelijkertijd over één enkel cir- lit kunnen worden overgebracht, p^joeten over dergelijke brede ban- n beschikken. Tot dusver was de breedband-over- snging beperkt tot het berichten- rkeer over land, omdat radiogolven n deze frequenties zich evenals het ht uitsluitend rechtlijnig voort- anten en niet in hogere luchtlagen 'uggekaatst worden. Om ze langs kromming van de aarde over dui- .inden kilometers afstand te kunnen 'jVerbrengen, moet er op onderlinge ristanden van 30 tot 50 km een net- erk van relayeerstations worden irlpgericht. Van zender tot zender ..lumen de seinen worden versterkt >t hun oorspronkelijke sterkte en Igelijkertijd worden ze in een „ge broken" baan naar hun bestemming Bleid. Relay-torens kunnen echter niet erÜ de overbrugging der oceanen wor- en ingeschakeld en de onderzeese abels hebben slechts kanalen voor en beperkt aantal telefoongesprek fin. Bovendien zijn de huidige kabels f ingesteld op de bandbreedte ,die ig is voor televisie, telex en mul le telefoonverbinding. SEen betrekkelijk weinig gecompil eerd relay-station van grote capaci- 2it kan in compacte vorm worden j ingebouwd in een satelliet die door len raket in een baan van duizenden I kilometers hoogte om de aarde wordt gebracht. Bij zijn passage over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan komt de satelliet binnen het bereik van de antennes in Europa en Noord-Amerika: een direct con tact tussen b.v. New York en Parijs is mogelijk. In verband met de te overbruggen afstanden moet de ont- vanginstallatie van de grondstations uiterst gevoelig en de mate van ver sterking veel groter zijn dan bij de gewone relaystations te land. Twee projecten Een der projecten, die in de ko mende maanden hun bruikbaarheid moeten bewijzen, is het Project Re lay van de Amerikaanse regering. Laat in de zomer zal de Relay-sa- telliet, die een apparatuur bevat voor de overbrenging van televisiebeelden en twaalf dubbele telefoonkanalen, in een baan op 1500 tot 5000 km hoogte worden gebracht. De satel liet is een achtzijdige cilinder van 75 cm diameter en 130 cm lengte. Nog deze zomer zal ook een proef worden genomen met de bolvormige „Telstar" satelliet, die is ontwikkeld door de American Telephone and Te- Deze 44 meter lange hoorn- vormige antenne zal worden ge bruikt om de relay-uitzending van de Telstar-satelliet op te vangen. Het hele geval is draai baar, teneinde de satelliet in de baan te kunnen volgen. Latere projecten met stationaire relay - satellieten kunnen volstaan met vaste luisterposten. Een Telstar-satelliet wordt in gereedheid gebracht voor de lancering. De donkere vlakken zijn zonnebatterijen. die de stroom moeten leveren voor de communicatie-instrumenten waar mee ontvangen boodschappen en televisiebeelden versterkt kun nen worden doorgezonden o[ later opnieuw uitgezonden kun nen worden. De banden om het midden van de satelliet bevatten antennes voor ontvangst eri uit zending. legraph Company in samenwerking met NASA. Met de Telstar zullen proeven worden genoemen, die grote gelijkenis vertonen met die van Pro ject Relay. Beide proeven zullen in nauwe samenwerking worden geno men met andere landen, in het bij zonder Groot-Brittannié en Frank rijk. Door de Duitse en Italiaanse regeringen worden grondstations ge bouwd voor verdere relayproeven in 1963. Met deze allereerste experimenten worden twee belangrijke doelstellin gen gediend, namelijk het bewijs dat de Verenigde Staten op het gebied der telecommunicatie een leidende positie innemen en het opdoen van ervaring, die nodig is voor de ont wikkeling van een satelliet die aan alle eisen van de praktijk voldoet. Stationaire satelliet Als verder liggend doel staat de communicatie-deskundigen een satel liet voor ogen, die op een hoogte van 35.700 km een synchrone baan boven de evenaar met de aarde beschrijft. Deze telefooncentrale zal op een vast punt boven de aarde blijven „han gen". omdat de omwentelingstijd in de baan overeenkomt met de omwen telingstijd van de aarde. Met een stelsel van drie van dergelijke satel lieten. respectievelijk boven de At lantische, de Stille en de Indische Oceaan kan een verbinding tot stand worden gebracht tussen Europa, het Midden- en Verre Oosten, Afrika, Zuid-Amerika en Noord-Amerika. praktisch alle bewoonde delen van de vrije wereld. Een grote aantrekkelijkheid biedt dit systeem ook voor de grondstations omdat deze dan gebruik kunnen ma ken van een vast opgestelde anten ne en het vele rekenwerk in verband met de opsporing en volgen van sa tellieten, die op geringere hoogte hun baan beschrijven, overbodig wordt. Momenteel is de Idee van de syn chrone satelliet nog slechts op pa pier in een vergevorderd stadium, ex perimenten zijn voorshands niet te wachten. Bovendien moet nog erva ring wordt opgedaan met de lance ring van kleinere Instrumentencap sules in een hoge equatoriale baan. „Syncom" Een dergelijk project is NASA's „Syncom", waaraan wordt gewerkt door Hughes Aircraft Company en dat mogelijk nog dit jaar zal wórden beproefd. Het is in wezen een drum- vormige satelliet met een beperkte communicatie-apparatuur. Het voor naamste doel van dit project is er varing op te doen met het plaatsen van een ruimtevaartuig op de ver eiste hoogte, waardoor het boven een bepaald punt op aarde gevestigd blijft. Kernenergie In verband met de aard van het stelsel van synchrone satellieten zal het wellicht aanbeveling verdienen de energievoorziening van de satelliet te putten uit radioactief materiaal. Dit onderdeel van het programma Advertentie ESSO EXTRA, twee woor den, die u een nieuwe weg naar groter rijgenoegen bereiden. U ontdekt het onmiddellijk: méér kracht, géén gepingel. Ga ook plezieriger autorijden: tank ESSO EXTRA! is in studie bij de research-afdeling van de Radio Corporation of Ame rica. Een dergelijke satelliet zou voor zien moeten worden met een ato- mische „krachtcentrale" van 60 kilo watt van het type, dat reeds in ont wikkeling is ten behoeve van een an der onderdeel van het ruimte programma. Het vermogen van een kern-generator is veel groter dan van de thans algemeen in de ruim te-techniek toegepaste batterijen van zonnecellen: het zou voldoende zijn voor de onafgebroken rela.vering van televisie via drie tot vijf kanalen of van wel 8000 tweevoudige telefoon gesprekken. Nauwer contact Welke technische vormen de re- lay-stelsels in de toekomst ook mo gen aannemen, het staat wel vast dat de invoering van satellieten ten be hoeve van de breedband microgolf- relayering een nieuw tijdperk van de elektronische communicatie inluidt. Het zal mogelijk worden door een voudig de kiesschijf van het telefoon toestel te draaien verbinding te krij gen met elke telefoon-aansluiting waar ook ter wereld. Van belang rijke gebeurtenissen zullen directe te levisie-uitzendingen naa^ alle delen van de wereld mogelijk zijn. Voor de minder ontwikkelde gebieden zal de toenemende toepassing van de inter nationale televisie 'n krachtig hulp middel zijn in de strijd tegen het analfabetisme, voor de gezondheids zorg en de economische verheffing van de grote massa's. Meer dan ooit zal de internationale televisie er de mensheid van door dringen dat alle volken slechts de leden van één groot gezin zijn, die alleen hun heil kunnen vinden in op rechte samenwerking. De ontwikkeling van de winkelcentra in de Verenigde Staten houdt ook voor de Nederlandse stadsbestuurderen een waarschuwing in, meent Ton Koot, secretaris van de Bond Heemschut en drost van het Muiderslot. In het jaarverslag van de bond merkt hij op, dat het „pro bleem" van de winkelcentra in het afgelopen jaar is komen te liggen naast dat van de binnensteden. In ons land kunnen de binnen steden. die alle tevens winkelcentra zijn, bogen op een architectonisch aantrekkelijke en historisch boeiende gegroeide omgeving. De schrik sloeg dan ook velen hier om het hart 'bij de gedachte, dat de vorming van winkelcentra in de ver re buitenwijken een ontvolking en zelfs een verpaupering van de bin nensteden ten gevolge zou hebben. Het lijkt zo'n vaart niet te lopen. Er zijn volgens de heer Koot al kente kenen, dat deze schrik voorbarig is geweest. De onaandoenlijk wijde gla zigheid van het nieuwe winkel-cen- In Amsterdam In het beloofde nadere rapport over krotopruiming stellen burge meester en wethouders van Amster dam, dat van nu tot en met 1966 elk jaar 2100 woningen in de oude bin nenstad zullen moeten worden ver vangen. Voor de Jordaan zal zo spoe dig mogelijk een stedebouwkundig plan worden gemaakt. Het thans opgestelde programma voorziet slechts in de sanering van Kattenburg, een buurt van beperkte omvang, en in het slopen van de al lerergste bouwvallen. Hiermede zal naar schatting vijf jaar zijn gemoeid. Nog voor het ein de van die termijn echter is Amster dam reeds aan het einde gekomen van de mogelijkheid arbeiderswo ningen op zijn grondgebied te bou wen. „Zonder nieuwe terreinen, zonder de Bijlmermeer" zo herhalen B. en W. in hun toelichting „Zullen wij daarna de krotopruiming niet kun nen voortzetten. In dat geval dreigt de woningnood, die bijna was be dwongen, weer te zullen optreden zonder dat de gemeente hiertegen iets kan doen. Met de sanering van de Jordaan kan niet eens worden be gonnen. Dit vooruitzicht vervult ons met grote zorg. De verantwoordelijk heid van het stadsbestuur voor ver betering van de huisvesting van de krotbewoners weegt ons zwaar. Wij kunnen het eenvoudig niet accepte ren, dat wij over enige jaren door gebrek aan ruimte gedwongen zou den zijn onze activiteiten op dit ter rein stop te zetten". trum kan het voor velen niet hou den tegen de vertrouwelijke besloten heid van de bekende straten en pan den in de binnenstad. Een teken aan de wand voor hen, die met kapitale verplaatsingsplan nen rondlopen. Maar tevens ook een aanduiding voor de winkeliers in de binnensteden. Zij moeten een goed en zo mogelijk beter ge bruik maken van het bijzondere karakter, dat winkelpanden in de oude steden kunnen bezitten. En laten de stadsbestuurderen de waarschuwing ter harte nemen en niet te snel over gaan tot het stich ten van nieuwe winkel-centra, maar eerst de belemmeringen in de bestaande binnenstad trachten weg te nemen. In de meeste gevallen schuilen de ze belemmeringen in het parkeerpro bleem. Steeds meer wordt duidelijk, dat een beperking van lang-parke- ren in de binnensteden onvermijde lijk is. Bij uitvoering hiervan zal ver betering van het openbaar vervoer moeten kunnen opvangen, wat het particuliere autovervoer niet meer kan verwerken. Een stad als Amsterdam heeft daarbij nodig naast een verfijning en opvoering van het zich soepel be wegende bustransport bovendien de mogelijkheid van het beter benutten van de vervoersgelegenheden te wa ter! Enkele fouten uit het verleden, zo als het dempen van radiaalwaterwe- gen zouden daartoe weer ongedaan gemaakt moeten worden. Het lijkt even vreemd als verontrustend, dat in deze richting niet meer gezocht wordt. Wijziging in programma van Australische minister in Indonesië De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, sir Garfield Bar- wick. heeft gisteren een onderhoud van anderhalf uur gehad met de In donesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio. De bijeen komst die 'hij gisterochtend niet pre sident Soekarno zou hebben, werd af gelast. Er werd geen reden hiervan opgegeven. Ook een lezincr voor stu denten van de universiteit van Indo nesië werd afgelast. In plaats daar van bracht sir Garfield een bezoek aan de Indonsische minister van De- fesie. generaal Nasoetion. en de mi nister van verbindingen. Djatikoe- soemo. Gisteravond is sir Garfield, uitgeleide gedaan door Soebandrio, weer naar Sydney vertrokken. Ook fotografie is in trek In Nieuw-Guinea worden wa tersportcentra opgericht voor de ontspanning der Nederlandse militairen. Dit werd in het NTS- journaal meegedeeld door mevr. Platteel, de echtgenote van de gouverneur. Mevrouw Platteel zei, dat het onlangs opgerichte „Welzijns- comité Burgerij" voornemens is het eerste watersportcentrum aan te leggen bij het prachtig gelegen Santani-meer. Het co mité hoopt vervolgens zijn acti viteit verder over Nieuw-Guinea te kunnen uitbreiden. Bij de aan- Vermogend man zon, voor een gering bedrag, jonge kelner bedreigd hebben Veel omgang met ongure types Relay op duizenden kilometers hoogte (Van onze Romeinse correspondent) In het Italiaanse stadje Latina is een proces begonnen, dat vooral in literaire kringen sterk de aandacht trekt. De beklaagde is namelijk de vermaarde auteur Piero Paolo Paso- lini, die enige veelgelezen boeken over het leven aan de zelfkant van de Romeinse samenleving op zijn naam heeft staan, waarvan er één, „Una vita violenta", ook in het Nederlands is vertaald. Tevens regisseerde hij enkele films o.a. Accattone. Pasolini wordt ervan beschuldigd op 18 no vember 1961 in een kleine bar-an- nex-benzinestation te San Felice Circeo de daar dienstdoende 19-ja rige kelner Bernardino de Santis met een revolver te hebben bedreigd en te hebben getracht zich meester te maken van een bedrag van 2000 li res (ongeveer f13). De vader en de broer van de kel ner alsmede een bakkersknecht uit de buurt ondersteunen de beschuldi ging van de jongen. Pasolini, die in het plaatsje bezig was met het maken van filmopna men, geeft toe in de bar te zijn ge weest. Hij zegt er een coca-cola te hebben gedronken en even met de kelner te hebben gepraat. Vol gens hem is er verder echter totaal niets gebeurd. De Santis daarentegen houdt vol, dat de schrijver op een ge geven moment de deur heeft geslo- en, zwarte handschoenen heeft aan getrokken en hem met een revolver n de hand heeft bedreigd. Pasolini ou hierop getracht hebben de lade 1 lichten. De kelner zegt hem ech- ïr met een toevallig binnen zijn be- eik liggend broodmes een klap op de handen te hebben gegeven, waarna de schrijver op de vlucht sloeg. Toen Pasolini de volgende dag in zijn auto voorbij reed, zou de jongeman het nummer hiervan hebben geno teerd, waarop hij zijn aanklacht heeft ingediend. Zeer rijk man Dit alles klinkt buitengewoon vreemd. Pasolini is dankzij zijn boe ken en films een zeer vermogend man, die voor een dergelijk klein be drag zeker geen aanslag zou hoeven te plegen. Daartegenover staat even wel dat hij geneigd is om met aller- le ongure types om te gaan, wier leven hij nu eenmaal beschrijft. Ook zijn eigen privé-leven is ietwat eige naardig. Hij beweert nooit een revol ver te hebben bezeten, omdat hij doodsbang is voor vuurwapens en helemaal niet te weten hoe ermee om te gaan. De advocaten, die Bernardino de Santis bij zijn aanklacht terzijde staan hebben verzocht een onder zoek te doen instellen naar de geest vermogens van de schrijver, die, zo I zeggen zij, naar zijn boeken te oor delen een abnormaal mens moet zijn, behept met een ziekelijke neiging tot het gebruiken van smerige woorden. Dit verzoek is door de president van de rechtbank afgewezen. Bij de on- idervraging hield Pasolini hardnekkig vol onschuldig te zijn. De hele ge schiedenis berust volgens h«m op de fantasie van een door het lezen van teveel beeldromans beinvloede jonge man, die zelf in zijn verhaal is gaan geloven. Pasolini, die communist is en voor al in fascistische kringen vele vijan den heeft, wordt verdedigd door de communistische advocaat Berlinguer en door r".e 80-jarige Franscesco Car- nelutti, een der grootste strafpleiters van Italië. Indien het bewijs van Pasolini's schuld geleverd zou kunnen worden, kan hij tot een ge vangenisstraf van tien jaar worden veroordeeld. leg zullen de militairen zelf zo veel mogelijk in hun vrije tijd en vanuit hun beroep worden ingeschakeld. De omgeving waarin de Nederland se militairen in het algemeen ver toeven blijkt zich beter te lenen voor watersport dan voor andere sportbe oefening. In dit verband zei mevrouw Platteel dat buitenboordmotoren en waterski's nuttiger zullen zijn dan andere sportuitrustingen. Niet alleen leent zich de omgeving minder voor de andere takken van sport maar bovendien kunnen van watersport- artikelen meer militairen tegelijk profijt trekken. Ook de fotografie blijkt onder de Nederlandse militairen op Nieuw- Guinea een veel beoefende liefheb berij te zijn. De plaatselijke fotogra fenvereniging van Hollandia heeft zich bereid verklaard een aantal ge vorderden onder de militairen de be ginselen van de tropenfotografic bü te brengen zodat zij daarna zelf hun kameraden wegwijs kunnen maken. De wijze waarop de burgerij de mi litairen tegemoet treedt werd door mevrouw Platteel gekenschetst met de opmerking „iedereen staat hier te dringen om iets te mogen doen". BIO DOP EEN PRODUKT VAN L'QRÈAL DE PARIS Twee mannen verdronken bij overvaring Vijf opvarenden van vlet konden niet zwemmen! Bij een aanvaring op de Nieuwe Maas ter hoogte van het IJssel- mondse Hoofd zijn omstreeks drie uur gistermiddag twee opvarenden van de vlet „Jan" van Boele-Bolnes verdronken. Het zijn de 46-jarige kapitein H. van der Veer en de 31- jarige voorman H. Veuger beiden uit Bolnes. Uit het, voorlopige onderzoek van de rivierpolitie mag worden aange nomen dat het ongeluk te wijten is geweest aan een verkeerde ma noeuvre van de vlet, die samen met de „Alvracht IV" in oostelijke rich ting stroomopwaarts voer, waarbij de „Jan" plotseling voor de steven van de „Alvracht IV" kwam te lig gen en overvaren werd. Van de vyf opvarenden aan boord van de vlet (die geen van allen konden zwem men!) werden de overige drie door een in de buurt liggeld vaartuig van de Rijkspolitie te water uit Vlaardingen gered.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13