Nederland bibbert in begin van juli Malik spoedig naar Amerika BEN KHEDDA IN ALGIERS: VLAGGEN, GEJUICH, TRANEN De Gaulle-Adenauer voor nieuw Europees topoverleg iu Rome Badplaatsen bieden troosteloze aanblik OVERAL BRANDEN WEER KACHELS Maar op zegetocht ontbrak de vader van de revolutie WEERBERICHT (§uc/ QTieu ws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 JULI 1962 No. 30694 LE1DSCH y OAGBLAD DirecteurE A t van Disaoecit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wiue Slnsel Lelden - Olro 00 57053 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het is, dat de kalender het duidelijk aangeeft, anders zouden wc in Nederland niet willen geloven, dat we al enkele dagen in juli leven. Koude wind, dichte bewolking en lage temperaturen doen ons aan alles, behalve aan zomer denken. Gisteren beleefden we een triest koude record. Temperaturen van 12 graden. Tijdens buietl zelfs 9 graden. Zo koud was het in deze eeuw nog niet geweest in deze tijd van het jaar. De gevolgen blijven niet uit. In talloze huiskamers branden de kachels weer. Maar niet alleen in de particuliere woningen. Ook in vele kantoren en zelfs in openbare gebou wen zijn de centrale verwarmingen weer in gebruik gesteld, zodat men de koude vingers kan warmen. Maar het ergste zijn de vakantie centra er aan toe. „Waar blijft nou die zon", vragen in de badplaatsen de enkele bad gasten, die windkracht acht durven trotseren en diep in de kragen ge doken langs het strand lopen om toch tenminste nog een kruimeltje van het verwachte vakantiemaal te kunnen meepikken. „Waar blijft nou die zon?", vraagt het dienstertje, dat moedeloos over het lege terrasje staart. „Waar blijft nou die zon?", vragen de mensen, die de watersportcentra hebben opgezocht of die in tenten op de kampeerterreinen hun vakantie doorbrengen. In penisons en hotels kunnen de vakantiegangers nog wel de kachels opzoeken, die de exploi tanten soms hebben aangestoken, maar op de kampeerterreinen moet men zo'n warm plekje node ontberen. Verlaten Dominees prediken burgerlijke ongehoorzaamheid De ondergetekenden, hervormde predikanten te Amsterdam, zijn van oordeel, dat de suggesties en belof ten omtrent „zelfbeschikking", die van Nederlandse zijde aan de Pa poeabevolking van Nieuw-Guinea zijn gedaan, van het begin af onge rechtvaardigd waren. Zij zijn daarom overtuigd, dat de huidige militaire maatregelen, die hiervan de heilloze consequentie vormen, evenzeer ongerechtvaardigd zijn en de toestand, allereerst voor de Papoeabevolking, alleen maar slechter kunnen maken. Zij roepen ouderen en jongeren op, de geestesgesteldheid, die van dit al les de oorzaak is, los te laten; zich van medewerking aan deze onge rechtvaardigde handelingen te ont houden en zich alleen beschikbaar te stellen voor hetgeen de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ge zond kan maken. H. Aalbers G. Hartdorff M. Hinlopen J. Kooij K. H. Kroon J. J. Meuzelaar H. de Nie J. C. Schreuder W. A. Smit Kr. Strijd G. C. Tromp H A. Visser NASCHRIFT VAN DE REDACTIE Met volledig respect voor ieders vrije meningsuiting cn voor de vrijheid van drukpers, vragen wij ons toch af of het op de weg van predikanten kan liggen om in het openbaar po litiek te bedrijven en zelfs op te wekken tot ongehoorzaamheid aan het wettige gezag. En dat nog wel op een tijdstip waarop een oplossing op het hoogste internationale niveau en in overeenstemming met de bepalin gen van het Handvest der Verenigde Naties eindelijk binnen het bereik der mogelijkheden schijnt te zijn ge komen. Wij menen na nauwgezet beraad de in aanhef dezes gestelde vraag met de grootste stelligheid in ontken nende zin te moeten beantwoorden. Troosteloos is het beeld in de bad plaatsen. In Zandvoort, Schevenin- gen, Katwijk, Noordwijk. waar dan ook langs de Nederlandse kust liggen de stranden al dagenlang verlaten. ZELDZAAM KOUDE PERIOOE In de bossen en op de hei heeft men wellicht niet zoveel last van de koude wind. maar het genoegen is nauwe lijks groter. Aan zwemmen en andere in de „zomer" normale sportgenoe gens valt vanzelfsprekend niet te denken. Het water is ijzig koud en daarboven is het al niet beter. Geen wonder, dat de verkoop van badpak ken dit jaar lager is dan het in tien jaar is geweest. Winterjassen lokken meer men ziet ze volop de schoorstenen roken, er wordt hier en daar snert verkocht en talloze men sen zijn zwaar verkouden. Niet beter Dat is het trieste beeld van „zomer" 1962. Niet alleen de vakantiegangers snakken naar een straaltje zonne goud. Zelfs de grootste optimist kijkt allang niet meer met een achter-de- wolken-schynt-toch-de-zon-gezicht, want iedere dag is het weerbericht hetzelfde. Vanmorgen om tien uur zei het K.N.M.I. in het weeroverzicht, dat de wind wat minder zou worden. Maar het was het enige, lichtpuntje in een verder somber beeld: de aan voer van koude lucht duurt voort en daarin komen nog enkele buien voor. De koude lucht dringt steeds verder in Europa naar het zuiden door. Het is een schrale troost, we zijn dus niet alleen in onze „winterse" ellende maart april PELTl627Q3| Soblen vrijdag naar Ver. Staten Dr. Soblen, de Amerikaan, die ver oordeeld is wegens spionage voor de Sowjet-Unie en die zich thans in een Londens ziekenhuis bevindt, na dat hij van Amerika naar Israël ge vlucht was, zal niet voor vrijdag ver voerd kunnen worden. Dit heeft de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al bekendgemaakt. Met een toe stel van deze maatschappij was dr. Soblen onlangs op weg van Israël naar de V.S. Tijdens de vlucht bracht Soblen zichzelf dusdanige verwondingen toe, dat hij in een ziekenhuis in Londen moest worden opgenomen. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Met laaiende geestdrift heeft het onafhankelijke Algerije giste ren de leiders van zijn revolutie binnen gehaald. Staande in een jeep reden premier Ben Khedda en Belkacem Krim van het vlieg veld van Algiers naar de prefectuur van de stad. De triomftocht van 20 kilometer duurde bijna drie uur. Stapvoets kroop de jeep voort tussen hagen van honderdduizenden Algerijnen, mannen, witgesluierde vrouwen, kinderen in groen-witte pakjes, die spreek koren aanhieven, klapten, juichten en soms zelfs huilden van emotie. Voor de prefectuur van Algiers namen officieren van het nationale bevrijdingsleger Ben Khedda op de schouders en droegen hem naar de menigte. Het smalle, doorgaans onbewogen gezicht van de voormalige student in de farmacie lachte en was tegelijkertijd bleek van aandoening. pseudoniem „monsieur Georges". Nu liep hü door diezelfde kronkelstraat jes als premier van een onafhanke lijke republiek. De revolutie had ge zegevierd, de leider-van-het-eerste- uur waren na jaren bloedige strijd in hun land terug. Er was één bittere kant aan die terugkeer: twee mannen van het eerste uur, leiderS van het „revo lutionaire comité van eensgezinde actie", dat op 1 november 1954 de opstand begon, waren op deze tri omfdag niet aanwezig. Ben Bella en zijn vriend Khider bleven weg. on danks alle laatste pogingen van het GPRA (voorlopige regering) om hen te overreden mee te komen. Vice- premier Ben Bella, die zich als „de vader van de revolutie" erkend wil zien, gaat dezer dagen naar zijn ge boorteplaats Marnia, vlak bij de Ma rokkaanse grens. En achter die grens liggen de detachementen van het ALN, het nationale bevrijdingsleger, die. evenals de ALN-eenherien in Tu nesië. voorlopig met het GPRA ge broken hebben. In dc strijd om de macht heeft Ben Khedda's collegium niettemin twee nieuwe troeven in handen ge kregen. Door de bliksem snelle over dracht der soevereiniteit heeft Frank- Nieuwe troeven voor regering De zegetocht werd vandaag voort gezet me^ een bezoek aan de kasba, dat Ben Khedda even duidelijk aan greep. Want in de oude mohamme daanse wijk leidde hij vijf jaar ge leden de verzetsbeweging, onder het PLAATSELIJKE BUIEN De Bilt verwacht van heden tot morgenavond hier en daar opklarin gen en plaatselijk enkele buien. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. (opgemaakt te 11.15 u.) STR ANDVERWACHTING Krachtige wind neemt af. maar het strandweer blijft met temperaturen van 15 tot 17 graden te koud. Tem peratuur zeewater 14 graden. Weinig buien en grote kans op opklaringen. Vooruitzichtenlangzaam herstel, maar deze week blijft te koel. 5 JULI Zon op: 04.26 uur, onder: 21.02 uur. Maan op: 08.03 uur: onder 23 04 u. Hoogwater te Katwijk: 5.20 en 17.46 uur. Laagwater: 1.08 en 13.26 u. Dit Dommer bestaat alt 12 pagina's De kasba van Algiers ver keert in feeststemming sinds de afkondiging van de zelfstandig heid van Algerije. Deze straat is op een uitbundige manier aan het vlaggen geslagen. Door een woeste zee hoog het strand opgejaagd liggen de boot- Vrgentinië ontbindt jes van de Noord wij kse zee- zeilers in onrustig onbehagen over de vroege herfst van 1962. (Foto L.D./Holvast) rijk de werkelijke macht in handen van Ben Khedda's regering gelegd. En de aankomst van het GPRA heeft een jarenlang opgekropt verlangen van de Algerijnen bevredigd: dc mannen die gisteren aankwamen zijn een tastbaar bezit en een symbool van de onafhankelijkheid geworden. Waarschuwing Sneller dan verwacht werd, deed Frankrijk gisteren afstand van een soevereiniteit, die 132 jaar geduurd heeft. In het regeringscentrum Rocher Noir overhandigde de Franse hoge commissaris, Christian Fouchet, gisteravond het daartoe strekkend document aan de president van de voorlopige executieve. Fares. En om twaalf uur in de middag ging in Rocher Noir de groenwitte vlag met rode ster en halve maan van het FLN in top: Algerije was onafhan kelijk geworden. Die vlag wapperde gisteren onder de blauwe hemel, op ieder huis en op iedere auto in de nieuwe republiek. Tot in de kleinste „douar", de stoffige dorpjes van Al gerije. werd gelachen en feestgevierd. Op de weg tussen Rocher Noir en Maison Blanche, het vliegveld van Algiers, reden vrachtauto's, volge laden met, zingende mensen en de vreugde was zo royaal, dat er geen lelijk woord, zelfs geen vijandige blik voor een Europeaan op over schoot. Op Maison Blanche streek om vier uur de Caravelle neer. die het GPRA uit Tunis naar huis bracht. Premier Ben Khedda inspecteerde een ere wacht van het ALN en hield een rede. waarin hij de Europeanen in Algerije nogmaals geruststelde. Hij zei verder, dat het belangrijkste werk van de revolutie, de economische en sociale verheffing van de Algerijnen, nog moet beginnen. Mef. nadruk zei Ben Khedda. dat 'de eerste taak de vestiging van de staat moet z(jn. En voor zover de illoyale militairen van het ALN het nog niet begrepen mochten hebben, waarschuwde hji tegen „avonturiers, persoonlijke ambities, militaire dic taturen en fascisten". Hij verklaarde dat de Algeriinse republiek niet al leen een sociale, maar ook een vrüe democratie moet worden. 0 Slot pag. 2 antisemitische organisaties De anti-joodse organisaties in Ar gentinië zullen worden ontbonden en hun centra gesloten om activiteit die „in strijd is met de normen van onze beschaving" te voorkomen. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, dr. Carlos Adrogue, gis teravond in een televisietoespraak meegedeeld naar aanleiding van de serie antisemitische daden na de te rechtstelling van Adolf Eichmann in Israël. Dr. Nahum Goldman, president van het Joodse Wereldcongres, gaf in Genève een verklaring uit waar in hij de antisemitische activiteit in Argentinië veroordeelde en onmid dellijke en doeltreffende maatregelen van de politie eiste. Georganiseerde benden hebben joodse studenten ont voerd. gemarteld en verminkt. Er zijn bomaanslagen op synagogen ge pleegd en er is brand gesticht in joodse winkels, restaurants, enz.al dus dr. Goldman. (Van onze Amerikaanse correspondent) In Washington werd vernomen, dat Malik, de Indonesische ambassadeur in Moskou, naar Djakarta zou zijn ontboden. Men ziet hierin een aanwijzing, dat Malik de afgezant zou zijn, die Soekarno volgens een tele gram aan Oe Thant naar Washington zou willen sturen. Volgens welingelichte kringen wordt Malik reeds morgen in de Amerikaanse hoofdstad ver wacht. Uit Djakarta wordt gemeld dat Soekarno's afgezant tot taak zou hebben dr. Van Royen om ophelde ring te vragen omtrent de Neder landse interpretatie van het plan- Bunker. Deze bewoordingen hebben enige bevreemding gewekt. Het lijkt op het eerste gezicht alsof Soekarno's afgezant, een apartje zoekt met dr. Van Royen en niet zou komen voor een hervatting van het vooroverleg. Van Nederlandse zijde acht men zulk een vooroverleg onzinnig en ab soluut onnodig. Ook andere waarne mers in Washington geloven nog niet. dat het Soekarno's bedoeling is een gesprek onder vier ogen te ar rangeren tussen, laten wij zeggen Malik en dr. Van Royen. Zij achten het mogelijk, dat Soekarno in een positie is geraakt, waarin langer halsstarrig zijn voor hem uiterst moeilijk is geworden. Tegenover de publieke opinie in eigen land zou hij thans de indruk willen wekken niet terstond toe te geven aan een hervatting van het vooroverleg, doch eerst nog nadere informatie te zoe ken. Het is echter zeer wel mogelijk, dat dit zoeken naar nadere inlichtin gen gecombineerd zal worden met de hervatting van het vooroverleg. De besprekingen, die opnieuw geheim zijn, worden weer in de omgeving van Washington gevoerd, in het bij zijn van Bunker. Men heeft in Wash ington de indruk, dat weer wat schot in de zaak begint te komen. Duitse rechters (125) vervroegd met pensioeu In totaal 125 rechters en officie ren van justitie in West-Duitslands elf deelstaten hebben om vervroegde pensionering verzocht, omdat zij de hand hebben gehad in al te zware vonnissen in de nazi-tijd. In een vorig jaar aangenomen fe derale wet wordt bepaald dat advo caten, die zich in enig opzicht onge rust voelen over hun activiteit onder Hitier, voor 30 juni van dit jaar hun ontslag moeten indienen, willen zij niet de kans lopen ontslagen te worden. Tenminste 12 rechters weigeren hun pensioen aan te vragen, ondanks drük van de overheid. (Van onze Parijse correspondent) Nadat Algerije, door de benoeming van oud-minister Jeanneney tot am bassadeur in Algiers, gisterochtend door de Franse regering als probleem officieel van de binnenlandse naar de buitenlandse politiek was overge heveld, ontving, het staatshoofd, ge neraal Charles de Gaulle nauwelijks een kwartier later voor een eerste ontmoeting de Westduitse kanselier dr. Konrad Adenauer. Ook op het parlementaire plan werden gisteren trouwens al de con sequenties getrokken uit de nieuwe relaties, die nu tussen Frankrijk en Algerije geschapen zijn. De ruim zestig afgevaardigden, die Algerije, dat tot zondag j.l. officieel deel uit maakte van het moederland, in het parlement vertegenwoordigden, zijn gisteren van hun mandaat vervallen verklaard. De operatie heeft zich overigens niet zonder pijn voltrok ken en van vele zijden werd de grondwettigheid van het besluit krachtig bestreden. De onttroonde Kamerleden zullen, als balsem op de wonde, hun tractementen tot het einde van de normale zittingsperiode van de Nationale Vergadering blij ven genieten. Wat nu het gesprek met Adenauer aangaat: voor zover er over dit be raad, dat vandaag werd voortgezet, gisteren iets is uitgelekt, schijnt men wel te mogen aannemen dat de bei de staatslieden nu hebben afgezien van pogingen op het Europa van morgen een al te persoonlijke stem pel te drukken. Het wantrouwen, waarmee hun beraadslagingen ge volgd wordt, is zowel in West-Duits- land als in Frankrijk om van de andere landen maar niet eens te spreken dan ook bijzonder groot en zo vonden de heren gisteren weer een gemeenschappelijk communiqué van de Franse en de Duitse socialis tische partijen op hun tafel, dat haast als een ultimatum tegen het Europa-der-vaderlanden mocht wor den omschreven. Met de constructie van een Europa in de vorm van de -iehoek Parijs-Bonn-Rome hebben lJï Gaulle en Adenauer gisteren hun tijd dan ook niet langer verspild. In tegendeel, ze moeten, nu het toetre den van Engeland tot de „Zes" van Klein-Europa als een onvermijdelijk heid, zoniet als een wenselijkheid I hebben erkend. Er is in het Elysée jook uitvoerig over de weerstanden van Nederland en van België tegen j De Gaulle's oorspronkelijke plannen gesproken en om te trachten in het j vervolg geit en kool te sparen, zou nu het streven gericht zijn op een soepele constructie, waarbij ook En geland kan worden ingeschakeld en waarmee men in de toekomst ver schillende kanten uit zou kunnen gaan. In elk geval zijn beide staatslieden het er onderling roerend over eens dat Europa niet langer pas-op-de- plaats mag blijven maken en voor speld werd dan ook, dat Parijs en Bonn binnen zeer korte tijd de ove rige hoofdsteden zullen uitnodigen deel te nemen aan een nieuwe Euro pese topconferentie, die dan in Ro me zou worden gehouden. t Uit het Leidsch Dagblad van 5 Julij 1862: Heden hebben de Japan- sche gezanten onze stad be zocht. In de senaatskamer der academie zijn zij ontvan gen en door den Rectormagn. Prof. Rijke toegesproken. De pas geboren infant van Spanje is gedoopt en heeft slechts 124 namen ontvangen. Het schijnt dat dit kind met een buitengewoon geheugen zal zijn begaafd. Aan Burg. en Weth. is ver gunning aangevraagd door W. C. Chimaer v. Oudendorp, fabrikant, tot het doen plaat- sen van een tweeden stoom- i ketel in zijn katoenspinnerij t aan de Vestwal tusschen Ma- t repoort en het Papegaais t bolwerk.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1