Velen voelen zich ,Jkiplekker" in liet grote-stadsklimaat Leiden bekeken ontvangt Gaat U met vakantie? Taak voor de kerk EERSTE PAAL VAN VIJF SCHOLEN DE GROND IN Amerika trekt mariniers uit Siam terug Grootscheepse speurtocht naar in de hossen slapende kleuter Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 juli 1962 Tweede blad no. 30692 V.O.L.A. bezocht Deltawerken Na de gehouden filmavond over de Deltawerken, ging de Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachts school met haar leden zaterdag met een touringcar naar de Deltawer ken. Om 7 uur vertrok men onder lei ding van de heer J. Lingsma. van de Deltadienst van de Rijkswater staat. door één der oudste polders van Holland, naar de Stormvloed kering te Krimpen a d. IJssel Prof. P. Smits tot vrijzinnigen: Prof. dr. P. Smits uit Den Haag en de heer C. Egas. lid van de Tweede Kamer, hebben zaterdag tijdens de algemene ver- Na een uur oponthoud, dit om gadering van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden technische uitleg te ontvangen, ging men naar Hellevoetsluis. Hier zagen de aanwezigen eerst een interessante film en êxpositie van de Deltawer ken. Per boot ging het naar het in aan bouw zijnde sluizencomplex in het Haringvliet, waar men een goede in druk kreeg van het grootse werk, dat hier gebouwd wordt. Na een verblijf van enkele uren onder in de bouwput in het Haring vliet. ging het gezelschap terug naar Hellevoetsluis. waar de inwendige mens werd versterkt. De terugreis ging via het Botlek-Plan. Vlaardin- gen en het Westland naar Leiden, waar het gezelschap te circa 7.30 u. afscheid nam van de heer Lingsma, die dank werd gebracht voor deze interessante en mooie rondleiding langs de Deltawerken. Zondagmiddag om circa half vier kon het Comité „Leiden bekekenbij monde van zijn secretaris, mr. J. G. Hins, chef van de afdeling Openbare Werken, de vijfduizendste bezoeker in het Waaggebouw wel kom heten. Het. was onze stadgenoot, de heer Van Staden, als hoofdambtenaar werkzaam bij de Rijks gebouwendienst, (afdeling nieuwbouw) te Den Haag en in die kwaliteit name betrokken bij enkele univer sitaire uitbreidingen in de Sleutelstad. Mr. Hins bood Friezin promoveert in kerkelijk recht te Leuven de heer Van Staden, wiens echtgenote en kinderen eveneens aanwezig waren, het fotoboek van Leiden en een Leidse kaas aan. V.l.n.r. tegen de achter grond van een afbeelding van het St. Anna-hofje de heer M. Jasperse, ambtenaar ter gemeente-secre tarie, mr. Hins, Marjolein Pieëte, een vriendinnetje van Joke van Staden, Joke, de heer Van Staden, diens 13-jarige zoon Dik en mevrouw Van Staden— Gijzenij. Foto L.D./Holvast) Nederland gesproken over de sociologische kiik op de kerk in de nieuwe samenlevingsvormen. Prof. Smits, die het stedelijk aspect voor zijn rekening nam constateerde dat het proces van verstedelijking in ons land zich op het ogenblik kenmerkt door een betrekkelijk geringe groei of zelfs een zekere bevolkingsafname in de grote steden, een vrij sterke toeneming van de bevolking in de nog niet volgebouwde rand gemeenten en de opkomst van gemeenten op enige afstand van de grote steden in het zogenaamde groene hart van de Randstad Holland. Afscheidspreek ds. V. d. Leeden Ds. Chr. v. d. Leeden heeft z(jn 14-jarige ambtsperiode in Hazers woude beëindigd, en is naar Elim (bij Hoogeveen) vertrokken. Gistermiddag hield hij voor vele gemeenteleden zUn afscheidspredikatie naar aanlei ding van Ps. 122 6. ..Het is een lang niet altijd gemak kelijke periode in Hazerswoude ge weest. Toch heb ik met zegeningen en vreugde mijn werk volbracht. Ik ben weemoedig gestemd, omdat ik thans afscheid ga nemen van een gemeente, bij welks wel en wee ik zo nauw betrokken ben geweest." Na de prediking richtte ds. V. d. Leeden woorden van dank tot de kerkvoogden en notabelen, de koster en organist, het college van B. en W. en de gemeentesecretaris, de collega predikanten en de gemeente. Burgemeester A. Smit sprak ver volgens enkele woorden tot de schei dende predikant, die hij alle goeds toewenste. Ds. N. W. v. d. Hout (geref. predikant) hoopte ook na het vertrek van ds. V. d. Leeden, een aangenaam contact met de Herv. Gemeente te kunnen onderhouden. Ds. Koerselman vroeg de gemeente hem biddend in zijn werk te steu nen en de onderlinge vrede te be waren. In soortgelijke bewoordigen richtte de heer H. de Groot, ouderling, zich tot zijn toehoorders. Voorts dankte hij mevrouw V. d. Leeden en vroeg de gemeente ds. V. d. Leeden toe te zingen met psalm 134 3 „Dat 's Heren zegen op daal". GESLAAGD VOOR ZWEMDIPLOMA Donderdag zijn in de Overdekte de examens afgenomen voor het zwem diploma van de Leidse Golfbrekers. De geslaagden waren: Meisjes A: Anneke Juffermans, Anneke v. d. Drift, Mieke de Haan. Betty Bakker. Monique v. Aken, Hen- ny Immink, Thea Biegstraten, Petra Carree, Silvia Candido. Joke v. Kor- delaar, Elientje Raaphorst. Ledwiens van Niel, Anneke van Beukering, Anneke Wijdeveld, Annemieke van Leeuwen, Attie Ham, Jeaneke Star- renburg, Ria v. d. Meer, Anneke Zoek, Margreet v. Winden, Ria Belt, Lilia Spruit, Tonia v. Bergen, An neke van Hamersveld, Cisca Rijs- bergen, Hetty Geerlings, Willy Zun- derman. Loetje den Tex. Vera Schoots, Nelly Vonk, Ans van Veen. Margreet Ahsman. Elsje Devilee, Christian van Woerkom. Meisjes B: Dootje v. d. Poel. Joke v. d. Poel, Marian Laken, Christien Kitselaar, Hedwig Schoots. Anne mieke v. d. Post, Lia Goddijn, Coby Goddijn, Agnes Bakker, Barry van Heemsbergen, Irene Schotman, Maria Krol, Riny de Jong. Jongens A: Dicky v. d. Klein, Ben ny Abswoude, Hanny v. Brussel, Jan Peter Raab, Joep Noordman, Pieter Groenendijk, Dick Dijkstra, Wim Vreeburg, Piet van Leeuwen, S. J. Bik. Karei Timmerman, Dick van Beek. Frans Da Gosta Gomez, Rene Bouzie. Jongens B: Adriaan v. d. Klein, Theo Harts, Corol Blom, Piet Zand vliet, Leo v. d. Geest, Joop Goosen, Felix de Rooy, Ton Elderhorst, Hans Paes, Herman Goddijn. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.. en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. BROMFIETSER DOOR RUIT VAN WINKEL Een 20-jarige verkoper uit Leider dorp is gistermiddag omstreeks één uur met zijn bromfiets door de ruit van een winkel op de hoek van de Hogewoerd en de Kraaierstraat ge vlogen. Hij kreeg een hersenschud ding en verwondingen aan het gelaat en de beide handen. Het ongeluk gebeurde doordat de Leiderdorper, die op de Hogewoerd reed, geen kans meer zag om voorrang te ver lenen aan een personenauto, die ko mende uit de Kraaierstraat en gaan de in de richting van het Levendaal op hetzelfde tijdstip het kruispunt passeerde. De E.HJD. heeft het slachtoffer van dit ongeval naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Mulo-examens Voor het mulo-examen diploma A zijn geslaagd de dames: E. J. v. d. Zwart*. Noordwijk; P. Wagtei*. Rijnsburg; L. W. M. v. Duuren, Lei den; J. Admiraal. Katwijk aan Zee; J. E. W. Galjaard, N. G. Bekooij. J. Mollevanger, M. de Vink. Noordwijk en de heren: L. Dubbelaar. A. Haas noot. Z. J. Pronk, J. W. IJkel, J. C. Zuijderduijn, P. Ketting. J. Vermeije- ren. Katwijk aan Zee; W. Star, Val kenburg (Z.H iG. P. N. v. d. Mey, Katwijk aan de Rijn; R. F. Gijzenij, G. L. C. Anderson. R. de Marie. Lei den; W. Vletter, M. C. v. d. Vijver, G. A. v. Zuijlen*. Rijnsburg: R. J. v. d. Plas*, W. de Vreugd*, Katwijk aan Zee; C. Tissing*, W. J. Koemans. Noordwijk. Voor het diploma B: de dames: N. M. Klerkx, Bodegraven; N. A. Keij- ser. Leiden en de heren: A. S. v. Meijgaarden. B. Raaphorst, J. C. P. H. Eikerbout, J. P. Hop, W. v. Hove, H. J. Nieuwland. Leiderdorp; F. Bouwman, P. v. Luijn, P. Ph. Veld huizen. Oegstgeest; F. Kuijt, Kat wijk; J. v. d. Eikhoff, Leiden; P. G. C. de Jong, Leiderdorp; E. W. K. v. Vuurde, Noordwijk; C. Pols, P. J. S. de Zwarte, Th. L. Voordouw, Voor schoten; R. H. de Kok, Leidschen- dam; P. J. J. de Vetten, Warmond. Voor het diploma A en B afge wezen 10 kandidaten. De kandidaten bij wier namen een sterretje staat, behaalden tevens het middenstands diploma. Eindexamen R.-K. Lyceum Aan het R.-K. Lyceum „St.-Bona- ventura" zijn geslaagd voor eind examen H.B.S.-afdeling B: Nelleke d. Akker, Voorschoten, Nico van Beek, Leiderdorp, Frans v. Beuke ring, Voorburg. Rob Bots. Voorhout, Jan Fase, Hazerswoude, Jan Giezen, Leiden, Dennis Hollander. Oegst geest, Michaël Karsten. Noordwijk, Theo v. d. Klaauw, Leiden, Fred Kokke, Leiden, Frans Koppers. Oegst geest, Gé Kuyper. Leiden, Ella Kuy- pers, Hazerswoude, Jan Oostdam, Leiden, Goof Roosen, Noordwijk. Otto Sanders. Voorschoten, Kees Slingerland, Alphen a. d. Rijn, Erik v. d. Stok. Leiden. Piet Verduin, Roelofarendsveen. Ton Vermeulen, Boskoop, Louk v. d. Voort. Noord wijk. Frans Willemse. Noordwyker- hout. Twee kandidaten werden af gewezen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doctoraal examen culturele antropologie de heer H. J. van Dijk te 's-Gravenhage; voor het kandidaatsexamen Niet-Westerse So ciologie de dames H. I. von Metzsch te Bennekom en L. H. v. d. Vlerk te Leiden en de heer R. S. Karni te 's-Gravenhage; voor het kandidaats examen kunstgeschiedenis mej. W. J. de Visser te 's-Gravenhage; voor het doctoraalexamen II geneeskunde de heren R. R. Aberson te Aerdenhout, J. G. van Dorssen te Leiden, S. W. Hartstra te Deventer en H. Solleveld te 's-Gravenhage; voor het semi- artsexamen mej. M. F. J. van der Kaaden te Hillegom en de heren R. Gaijmans te Made en J. van Noort te Oegstgeest; voor het artsexamen mej. J. J. Holleman te 's-Gravenhage en de heren E. A. van Dishoeck te Amsterdam en L. J. H. Lempers te 's-Gravenhage. Wandelsportvereniging „De Stalen Band" Zaterdag en zondag organiseert de Leidse Wandelsportvereniging „De Stalen Band" weer de nationale „Randstad Holland Marsen" over de afstanden van 5, 10, 15 en 25 km, die zowel op zaterdag als op zondag kun nen worden gelopen. In de nacht van zaterdag op zondag kunnen de lange afstand tippelaar (sters) deelnemen aan de traditionele nachtwandeltocht over een afstand van 60 km langs een speciaal uitgezet parkoers en waarin o.m. het duin- en strandge- bied tussen Katwijk en Noordwijk werd opgenomen. Deze vrij zware nachttocht werd vorig jaar door ruim 130 deelnemers (sters) volbracht. De starttyden zijn zaterdag van 11 tot 14 uur en op zondag van 10 tot 12.15 uur Voor de nachttocht kan tussen 22 en 23 uur worden gestart. De start van alle tochten heeft plaats vanuit de recreatiezaal der HCW/NEM, Zoe- terwoudseweg 1. Iedere deelnemer (ster), die een van de tochten volbrengt, ontvangt een herinneringsmedaille. Deelnemende groepen kunnen naast de gebruike lijke groepsmedaille, bovendien nog in aanmerking komen voor een extra prijs na beoordeling door een des kundige jury van de K.N.B.L.O. Prof. Smits merkte op dat de sinds de oorlog gebouwde nieuwe wijken in onze steden dit kenmerkend ver schil vertonen met de vroegere wij ken, dat ze niet in elkaar overvloei en, maar dorpsgewijze zijn gebouwd. Hierdoor is een nieuwe problema tiek van sociale wijkopbouw ontstaan ivoor de oplossing waarvan de ker- De 31-jange mej. mr. R. Hanen- ^en een ejgen bijdrage hebben te le- burg uit Sneek is de vorige week als veren. eerste vrouw in de geschiedenis van Die sociale wijkopbouw staat nog de Leuvense Universiteit gepromo- jn de kinderschoenen. De kerken zul- veerd tot de juris cqnonici, doctor in jen echter een belangrijke rol kun- het kerkelijk recht. nen spelen bij de integratie van de De levendige discussie, in het verbanden en de verhoging van de Frans, Latijn en Nederlands, die by leefbaarheid in de wijken de verdedigin? van haar proefschrift D? wijkgemeente moet „De rechtspersoon in de Justiniaanse Hervormde Kerk bij haar apostolaire arbeid veelal ten onrechte uitgaat van de overtuiging, dat de kleine groep het model is voor gemeenteopbouw en gemeentevernieuwing in onze massamaatschappij Een bezinning op de functie van de zogenaamde huisgemeenten, die sinds 1945 in velerlei vorm en onder verschillende namen in het leven ge roepen zijn, brengt tot het inzicht, dat het voorop en het centraal stel len van de kleine groep de sociale werkgelijkheid zelf teveel uit het oog verliest. Frunniken wetgeving" werd gevoerd, werd door de rector-magnificus mgr. H. van Waeyenbergh bijgewoond om het bij zondere karakter van deze uitzonder lijke promotie te onderstrepen, zo meldt het Vlaamse blad „De Stan daard". Voor de rechtenfaculteit van de Groningse Universiteit waar mej. Hanenburg haar meestertitel in het Nederlandse burgerlijke recht behaal de woonde prof. promotie bij. De faculteit van kerkelijk Er ls nog altyd een grote groep mensen, die, zich „kiplekker" voe lend in het grootstedelijk klimaat, een gezond geestelyk leven leiden en De wijkgemeente moet naar het er voor voelen om te worden oordeel van prof. Smits nog altijd betrokken in kleine groepen en de als het voornaamste beginsel van kerk moet dan niet gaan „frunni- kerkelijke gemeentestructuur in de ken," aan hun zielen, aldus prof. nieuwe stedelijke samenlevingsvor- Smits- men worden beschouwd. Door de gedecentraliseerde opbouw in wykgemeenten is de kerkbouw sterk gestimuleerd, kwamen er veel nieuwe kerkelyke activiteiten tot stand, werd het pastorale contact zichtbaar verbeterd en ontstonden er HHL utiiaoi mogelijkheden voor een meer gedif- P Gerbenzon de ferentiëerde benadering van de mens. ,r Voor vrijzinnig-hervormde min- tJJd overleden dr. J. van Yzeren. oud- recht derheden in onze grote en grotere De heer Egas besprak de positie van de kerk in de plattelandssamen leving. die naar hy zeidc tengevolge van industrialisatie en techniek haar statisch karakter heeft verloren en in snel tempo wordt doordrongen van de dynamische stedelyke levensge woonten. De kerk dient zich ervan bewust te zyn, dat zij daardoor nog slechts korte tijd kan putten uit de bron nen van traditionele kerkelijke ge bondenheid en van een kerkelyke trouw vanuit sociale normen gevoed. De pastorale zorg van de kerk wordt bovendien uitgehold door een ver gaande materiële overheidszorg en een steeds intenser maatschappelijke voorlichting en begeleiding die van individuele zorg evoleert naar milieu- verbeterend opbouwwerk, waarin de plaats van de kerk slechts vaag te onderkennen valt. Kerk en vrije tijd De actieve vrijetijdsbesteding wint snel aan betekenis voor de persoon lijkheidsvorming. De kerk zal zich dienen te bezinnen op de vraag, hoe zij op ongedwongen wijze een rol zal kunnen spelen in het spelend bezig zijn van de mensen in hun vrye tijd. De heer Egas meende dat noch in de arbeid noch in de vrije tijdsbeste ding een geestelijk isolement is vol te houden. In ons opengelegde verstedelijkte platteland is verzuiling funest en zijn interlevensbeschouwelijk overleg en samenwerking geboden, zei hij, op dat de kerk van Christus integraal ingeschakeld zal zijn bij de ruimte lijke ordening, by het maatschappe lijk opbouwwerk en bij de omvang rijke culturele activiteiten, die een centrale plaats in de moderne maat schappij zullen innemen. Dr. J. v. Yzeren (85) overleden In Den Haag is op 85-jarige leef- Let bij aankoop van Uw LADDERVRIJE naadloze nylons op dit herkenningsembleem. U loopt dan geen enkel risicol aan de Leuvense Universiteit is een i ?leaen's volledige kerkelijke inteera- crematie in Velsen zal ge^hieden typisch clericale faculteit, waarin een »e veelal een levensnoodzaak gewor- I °P woensdag 4 juli a.s. na aankomst promotie van een leek. en dan nog den Wlllen zf zich "°8 enigszins een vrouw, bijzonder in het oog handhaven aldus prof. Smits die springt. tenslotte als zyn mening te kennen Dr. Hanenburg begon haar studie BaL dat de leiding van de Nederlands in Leuven in 1959. Zij is van plan na een vakantie te ga-a-n werken voor een tweede doctorstitel op het gebied van het vergelijkend recht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het kand. examen rechtsgeleerdheid mej. J. C. W. Deeleman alhier en voor het doet. examen sociale geografie de heer A. Berkenbosch alhier. Militair team tegen Xerxes Het militair elftal, dat tijdens de Laura-week in Alphen tegen het eer ste elftal van Xerxes zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Zande (Helmond), achter: Monster (HDVS) en Robbe- mond (Fortuna VI. midden Mul (NAC), Schrijvers (NAC) en Van In- gen (Wageningen), voor: V. d. Graaf (Sparta), Vesters (Ajax), Visschers (NAC), Oosterloo (Be Quick) en Van Donderden (Be Quick). Reserves: GVAVBond (Volendam), Jochems (Velox), Hofstra (Heerenveen) en Kleinjan (Feijenoord). Scholen in Zuid-West De heipaal had zijn laatste klap gekregen. Duidelijk was vanochtend de opluchting te lezen op de gezichten van hen die getuige waren van het heien van de eerste paal voor een openbare lagere school, die op een terrein aan de Johan Wage- naarlaan in Leiden Zuid-West volgens het HB 80-systeem ge bouwd zal worden. Terecht kan men van opluchting spreken, want de grond van het bouw terrein was hard en moeizaam zocht de lange, logge heipaal dan ook zijn weg naar lagere, sferen. De heer J. C. van Schaik. die ge durende zijn lange loopbaan als wethouder van Onderwijs, reeds vele „eerste palen" eigenhandig de grond indreef, wilde vanochtend liever toe schouwer zijn en liet daarom het heien over aan de heer W. J. Th. Loeve, bouwkundig ambtenaar bij de gemeente. Een on-zomerse gure wind maakte het toekijken tot een kille bezigheid en men was dan ook blij na afloop in een der warme lo kalen van de r.-k. kleuterschool aan de Valeriusstraat te kunnen plaats nemen, waar wethouder Van Schaik het woord voerde. De school aan de Johan Wage- naarlaan is de eerste van een» serie van vyf. die in Leiden Zuid-West zullen verrijzen. Zij zullen alle ge bouwd worden volgens het HB 80- systeem. Voor de eerste school die volgens dit systeem in Leiden ge bouwd wordt, heide de wethouder enige maanden geleden in een ter rein aan de Sumatra-straat de eer ste paal de grond in. Dat was een hervormde school. In Leiden Zuid-West zullen na de openbare aan de Johan Wagenaar- laan, nog een openbare, twee rooms- katholieke en een hervormde school gebouwd worden. Ondanks dit ver heugende aantal, aldus wethouder Van Schaik. gaan we met enige zorg september tegemoet. Want nog steeds is het tekort aan scholen niet opge heven. Niettemin, zo ging de wethou der verder, kunnen we met vreugde constateren, dat op het ogenblik met de vyf HB-80-scholen inbegrepen. 10 scholen in Leiden in aanbouw zyn. De Sleutelstad heeft na de oorlog ook tijden gekend, waarin geen en kele school in aanbouw was. Behalve aan scholen voor l.o. bestaat in Zuid- West een grote behoefte aan school ruimte voor ulo. Wethouder Van Schaik besloot zyn toespraak met de stellige verwachting uit te spreken, dat binnen niet al te lange tijd de rijksgoedkeuring te verwachten is voor de bouw van een r.-k. jongens school voor blo die totnogtoe genoe gen moest nemen met een bijna on bewoonbaar gebouw aan de Bree- straat Behalve de wethouder van Onder wijs bevond zich de wethouder van Financien, de heer S. M. Stolp, on der de aanwezigen, die de plechtig heid bijwoonden. Zilveren jubilaris Vandaag was 25 jaar geleden, dat de heer A. Bouwman, thans timmer man-bekleder. bij de firma A. Ko- renhoff, grafkistenfabriek aan de Oude Vest, in dienst trad. De viering van het jubileum, dat in verband met de aard van het bedrijf, slechts sober werd herdacht, vond hedenochtend in intieme kring plaats. De directeur, de heer A. Korenhoff, dankte de ju bilaris voor zijn trouw aan het be drijf en bood een enveloppe met in houd aan. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Schiedam (8ste pred.pl.) met opdracht voor het Jeugdwerk A. Ie Coq te Beerta. Bedankt voor Hille- gersberg (wljkgem. Terbregge) dr. C. Graafland te Woerden. GEREF. KERKEN van trein 13.31 uur halte Driehuis Westerveld. Dr. Van Yzeren promoveerde in 1899 aan de Leidse universiteit en publiceerde in de loop der jaren tal van boeken en wetenschappelijke ar tikelen. Na enige jaren leraar te zyn geweest aan het gymnasium in Zut- fen. verbond hü zich in 1907 aan het Stedelijk gymnasium in Den Haag flater: Gymnasium Haganum). In 1920 werd hij daar tot conrector be noemd en in 1936 tot rector, welke laatste functie hij bekleedde tot 1943. Na de oorlog was hij nog enige ja ren waarnemend inspecteur der gym nasia. Dr. Van Yzeren genoot een grote reputatie als docent in het Grieks. Beroepen te Opperdoes J. F. ter Hart. kand. te Woerden. Bedankt voor Gro- ningen-Noord (vac. A. Broek) G. Meijs- ter te Ede. Kerkdienst in duinpan De hervormde gemeente te Ter schelling neemt dit jaar een proef met openluchtkerkdiensten. Vijftig meter ten westen van paviljoen Paal 8 is een duinpan gevonden, die als het ware voor het houden van kerkdiensten is gemaakt. Iedere zon dag zal daar nu van kwart voor negen tot kwart over negen een dienst worden gehouden. Men ver wacht veel belangstelling voor deze diensten uit alle hoeken van het eiland. Bij slecht weer vervallen de openluchtbijeenkomsten uiteraard en wordt de kerk weer opgezocht. Ontmoeting tussen kerk en cultuur Gedurende het voorlaatste week einde van juli zullen zeer velen van weerszijden van onze zuidelijke landsgrenzen elkaar in Hilvarenbeek weer ontmoeten tijdens de Kempische Cultuurdagen. Dit elkaar ontmoeten en elkaar vinden in een openhartig gesprek in een daarvoor by uitstek geschikt klimaat vormt het zwaarte punt van de cultuurdagen. Het the ma van de cultuurdagen is „De ont moeting kerk en cultuur" en dit met name in de hedendaagse kerkenbouw. In de zaterdagmiddagzitting zullen over dit thema inleidingen worden gehouden en wel voor Nederland door ds. W. Barnard, predikant te Roozendaal en ds. C. Peeters, weten schappelijk hoofdambtenaar monu mentenzorg in Den Haag, en voor België door pater G. Bekaert S. J. uit Brussel en K. Elno. leraar en pu blicist te Antwerpen. Hieraan voor afgaande vindt in de morgenuren in het gemeentehuis door mr. Y. Schol ten, staatssecretaris van O., K. en W., de opening plaats van een ten toonstelling die eveneens tot titel draagt „De ontmoeting kerk en cul tuur' en die voor het publiek g-e opend blijft tot 1 september. Een ander hoogtepunt van deze L. .„„rort tt tt j i_ dag vormt de traditionele Brabantse Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon koffietafel op de Vrijthof. Op zondagmiddag na de Hoogmis vindt een bijeenkamst plaats van de Vereniging van Kempische schrijvers onder leiding van Emiel van Hemel- donck. In de namiddag wordt een declamatiewedstrijd gehouden. Een concert zal de cultuurdagen 1962 besluiten. Walt Disneyfiguren aan kerktoren Achtentwintig Walt Disneyfigu ren zijn in steen vereeuwigd aan de toren van de Grote of Eusebiuskerk in Arnhem. De Gelderse hoofdstad heeft hierbij een wereldprimeur. De idee om deze figuren die een grootte van 2 meter hebben, aan de Arn hemse grote toren te laten aanbren gen. is afkomstig van architect Ph. Verlaan, naar wiens bekroonde ont werp de in de oorlog verwoeste toren wordt herbouwd. De figuren, bekend uit de Donald Duck films en strip verhalen. zyn vervaardigd door de beeldhouwer Freeling. De beelden zijn aangebracht op een hoogte van zeventig meter. De totale hoogte van de nieuwe toren wordt 92 meter. Nog ongeveer een jaar duurt de herbouw ervan. Geen spoor van de vermiste Dakota Te Hollandia wordt de hoop, dat de sinds donderdag jl. vermiste da- kota nog zal worden gevonden, steeds geringer. De urenlange speurtochten door vliegtuigen boven het gebied, waar het toestel is zoek geraakt, heb ben tot heden geen enkel resultaat opgeleverd. Ook het zoeken te land is zonder succes. In een vandaag uit gegeven communiqué wordt meege deeld dat de nasporingen worden voortgezet. Het toestel, dat zoals gemeld acht personen aan boord had onder wie een gevangen genomen Indonesische Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat presi dent Kennedy machtiging heeft ge geven tot het terugtrekken van dui zend der Amerikaanse mariniers, die zes weken geleden naar Siam (Thai land) werdén gezonden ter bescher ming van de grens met Laos. Indien de toestand het toelaat zullen moge lijk nog meer mariniers worden teruggetrokken. In Thailand bevonden zich destijds reeds tweeduizend man Amerikaan se legertroepen, die deelnamen aan oefeningen van de/uidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO). Er werd toen meegedeeld dat het de be doeling was de sterkte van de Ame rikaanse troepenmacht in Siam op vijfduizend man te brengen. In de bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van Landsverde diging wordt niets over de Ameri kaanse legertroepen in Thailand ge- Katholiek geld voor protestants orgel In Venlo heeft zich een uit me rendeels rooms-katholieken bestaand comité gevormd, dat zich ten doel stelt de Venlose bevolking op te wek ken financiële steun te verlenen aan de orgelbouw in de protestantse St. Joriskerk te Venlo. Het is waarschijnlijk voor de eer ste maal in de geschiedenis, dat in Venlo vooraanstaande katholieken in het openbaar hulp aanbevelen en steun verzoeken voor hun protestant se stadgenoten. De hervormde gemeente in Venlo heeft zelf al f. 10 000.- bijeenge bracht voor de vernieuwing van het orgel in de eeuwenoude St. Joriskerk. Aangezien dit bedrag echter ontoe reikend is. en van nederlands-her- vormde zijde alle bronnen zyn aan geboord, hoopt men nu binnen af zienbare tijd de vernieuwing van het kerkorgel te kunnen verwezenlijken, dankzij het alleszins hoffelijke en hulpvaardige initiatief van r.k.-zijde, dat in het bijzonder door de protes tanten op zeer hoge prys wordt ge steld. parachutist, is echter hoogst waar schijnlijk verongelukt in het meest onherbergzame gebied van Nieuw Guinea, een gebied van bergen, oer wouden en moerassen. Waarnemin gen uit de lucht zijn daar uiterst moeilijk. Terwijl haar dodelijk ongeruste ouders, vele manschappen van de Rijkspolitie, drie speur honden, veertig militai ren van de vliegbasis Volkel en een groot aan tal burgers koortsachtig naar haar zochten, heeft de tweejarige Karin Pe ters uit Uden, die sedert zaterdagavond zes uur zoek was. de nacht ken nelijk rustig slapend op een plekje tussen een korenveld en de rand van een bos doorge bracht. Daar werd zij althans gistermorgen om vijf uur. heerlijk sla pend, gevonden door de hond van de speurhond- geleider A. KuiJs uit Beek en Donk. Tot diep in de nacht hadden politiemannen en burgers gezocht naar het meisje, dat vrywel onmiddellijk nadat het was gaan dwalen, was vermist door haar ouders die met nog twee andere kinderen voor een over nachting hun tent had den opgeslagen by een bungalowpark in Uden. De drie speurhonden kon men echter die avond niet meer op een spoor krijgen, dcordat zo velen alle vijftig bun galowbewoners. de poli tie en vrijwilligers van de nabij gelegen boer derijen bij het zoe ken het terrein en de omgeving hadden door kruist. Er werd, toen het zoeken die avond vruch teloos bleef, een plan opgesteld om by het aanbreken van de dag een grootscheepse en ge organiseerde speurtocht te beginnen. Daartoe werd assistentie ge vraagd en gekregen van de vliegbasis Volkel. In de loop van de avond waren ter plaatse ook nog aanwezig ge weest de officier van Justitie uit 's-Hertogen- bosch, mr. J. Bruigom, en de substituut officier van Justitie, mr. J. Boos ter. ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Naam: Straat: Woonplaats: No< Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing ls VAKANTIE-ADRES p.a: Straat: Te: „No. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3