Kennedy's bezoek aan Mexico groot succes Wanhoopsdaad van '11 Franse generaal onder bedreiging van OAS KORTER WERKEN AGENDA Praatje van presidentsvrouw in voortreffelijk Spaans Doorgereden na ongeluk Groep Engelse nazi's zoekt publiciteit Algerije's triomfdag Vermiste dames weer terecht Volkswagens nog duurder? „Butterfahl•ten,, weldra afgelopen Boze bruut N. V. V.-initiatief MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 2 JULI 1962 „Allianza" kan op gang komen (Van onze correspondent In Washington; Het bezoek van president en me vrouw Kennedy aan Mexico is een groot succes geweest, veel groter dan men had verwacht. Het is te vroeg om al te spreken van een keerpunt in de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Mexico, die vaak vrij koel zijn geweest, maar na dit weekeinde moet het zeker mogelijk worden geacht dat de Kennedy's het begin van een doorbraak tot stand hebben gebracht. Anti-Aiherikaanse demonstraties kwamen niet voor en Mexico-City was gedurende het bezoek in een soort fiesta-stemming. Kennedy heeft met de Mexicaanse president uitvoerig geconfereerd over de problemen die tussen hun landen bestaan. Beiden streven naar samenwerking in de toekomst, al blijft Mexico er afkerig van sancties tegen Cuba toe te passen. De hoofdzaak van het bezoek was echter niet dit -politieke ge sprek, doch een confrontatie van de Kennedy's met het volk van Mexico en die ontmoeting had wt beter kunnen slagen. Negen jaar geleden hebben de Kennedy's hun huwelijksreis naar dit land ge maakt en dit wordt door de ro mantische Mexicanen nog altijd gewaardeerd. Ook stelden zij het ongetwijfeld zeer op prijs dat me vrouw Kennedy hen in voortref felijk Spaans wist toe te spreken, terwijl de culturele belangstelling van de president en zijn vrouw zeer wordt gewaardeerd door het Mexicaanse volk, dat maar al te graag op de Noordamerikanen neerziet als culturele barbaren. Kennedy's plan voor een „bondge nootschap terwille van de vooruit gang" betreft het gehele Amerikaan- se continent. Maar deze „Allianza para progresso" heeft een moeilijke start. In Mexico begrijpt men het be lang van deze actie en indien debe trekkingen tussen Amerika en Mexi co verbeteren, kan dat de gehele al lianza alleen maar ten goede komen. De Verenigde Staten kunnen in Mexico een krachtige bondgenoot vinden om de idealen, die Kennedy voorstaat, in de andere Latijnsame- rikaanse landen ingang te doen vin den. Na dit weekeinde zijn de kan sen op zulk een verbetering in de Mexicaans-Amerikaanse betrekkin gen aanzienlijk gestegen. V oedseltoestand Oost-Duitsland jammerlijk Het partijblad „Neues Duitsch- land" wekt de gemeentebesturen in Oost-Duitsland op, de bevolkng te doen begrijpen, dat „enkele beperkingen (op voedingsgebed) gedurende enig ,tijd onvermijde lijk" zijn. De „buitengewoon slechte oogst van vorig naar had „onplezierge moeilijkheden" ver oorzaakt. De handel moet streven naar een billijke verdeling van de beschikbare voorraden vlees, ivorst, eieren en melk. Industrie gebieden dienen voorrang te heb ben. Vice-premer Bruno Leuschner heeft dezer dagen verklaard dat er eind mei 46.000 koeien en 1.300.000 varkens minder waren dan een jaar tevoren! De mélk- produktie was 11,3 procent en de eierproduktie 8,1 procent beneden de raming (Van onze Parijse correspondent) Generaal De Larminat, die onge veer een maand geleden tot presi dent werd benoemd van het nieuwe militaire tribunaal, dat speciaal was opgericht om de politieke misdaden van de OAS te berechten, heeft in de nacht van zaterdag op zondag by vrienden, bij wie hij in Parijs logeer de, de hand aan zichzelf geslagen. De Larminat had een briljante loop baan achter de rug, die hij met een ongewone openhartigheid beschreven heeft in een autobiografie, die juist enkele weken geleden uitkwam. Hij was al een jaar of tien gepen sioneerd, toen de president der repu bliek hem onlangs met de dubieuze onderscheiding vereerde van zijn be noeming tot voorzitter van het mili taire tribunaal, dat in de plaats trad van een ander bijzonder gerechtshof, dat door De Gaulle ontbonden werd omdat het ex-generaal Salan in- plaats van tot de dood tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld had. De Larminat stond aangeschre ven als een loyaal soldaat en bij de militaire putsch van vorig jaar had hij zich dan ook in de strengste be woordingen over de vier rebellerende generaals van Algiers uitgelaten. Bij het eerste proces, dat op de rol van het nieuwe gerechtshof stond De 60-jarige gemeentewerkman, tegen ex-luitenant Degueldre die R. Jansen, is de afgelopen nacht op vorige week vrijdag ter dood is ver- de Burgemeester Grothestraat tei0ordeeld moest generaal De Lar- Soest zwaar verminkt naast zUn minat echter verstek laten gaan van- vernielde fiets aangetroffen door wege een hartaandoening, waarvoor twee per politie-auto surveillerende hij in een ziekenhuis werd opgeno- agenten. men. Vorige week mocht hij dat zie- Toen de agenten waren uitgestapt kwam er in de richting Baarn een personenauto aanrijden, die over het lichaam van de dodelijk gewonde heer Jansen heenreed, waarna de bestuurder even stopte, maar er ver volgens in hoog tempo tussenuit trok. De politiewagen zag geen kans de bestuurder te achterhalen. In middels had de andere agent al ge zien, dat het slachtoffer was over leden. Een van de omwonenden deelde de politie mee, dat hy gezien had, dat reeds eerder twee auto's het slacht offer hadden geraakt. Geen van de bestuurders had het nodig gevonden te stoppen kenhuis weer verlaten om voorlopig bij vrienden zijn intrek te nemen. (Van onze Londense correspondent) Gisteren is het in Londen tot ern stige botsingen gekomen bij een be toging op Trafalgar Square van een fascistengroep, die zich de „natio- naalsocialistische beweging" noemt en zeventien jaar na de oorlog Hitier probeeert te imiteren!! De meeting moest wegens wanordelijkheden tot driemaal toe door de politie worden onderbroken. Er werden eieren, to maten en stenen naar de sprekers gegooid. Er ontstond herhaaldelijk een enorm tumult. Twintig personen werden gearresteerd. Een hunner had een pistool by zich. Een aantal mensen is onder de voet gelopen. Er was naar schatting een menigte van, 5000 man op de been. Het was de eerste maal, dat deze fascisten-groep ondanks protesten in het kabinet en in het parlement een openbare demonstratie hield. De leden droegen hakenkruisen-in signes en dito armbanden. Op bor den en spandoeken stonden o.a. anti- Joodse leuzen. Het doel van de meeting, namelijk een zo groot mogelijke publiciteit voor deze op zichzelf politiek onbe tekende groep te krijgen, werd waar schijnlijk bereikt. Het is een van de drie geheel of half fascistische groe peringen, die thans met elkaar in Engeland concurreren. Leider van de zogenaamde nationaalsocialistische beweging is de 38-jarige Colin Jor dan, die leraar is aan een middelbare jongensschool in Coventry. De twee overige fascistische groepen zijn Sir Oswald Mosley's Uniebeweging en een onlangs daarvan afgescheiden groepje, dat zich de Britse Nationale Party noemt. Jordans groep heeft internationaal contact met soorgelij- De meeste „pieds noirs" besloten/ ke organisaties, die zich verenigd zij het m?t bi«dend_hartvhet_spel ehuerb0^«e'nri«!? «"genaamde „Noord- 9 Vervolg van pag. 1 Onbewust van de politieke tijdbom, die achter de schermen afging, heb ben Algerijnen en vele Europeanen gisteren hun stem voor .de Algerijn se onafhankelijkheid uitgebraent. j->e dag die door de Fransen in Algerije met' doodsangst tegemoet was gezien als „die, waarop we allemaal zullen worden gekeeld", verliep in voorbeel dige orde. Het Franse leger was in zyn kazernes geconsigneeru. de orae werd gehandhaafd door manschap pen in camouflage-tenue van het A.L.N., het nationale bevrijdingsleger, de mohammedaanse „force locale" en de Franse gendarmerie. Jonge leden van het F.L.N. in de stembureaus zorgden voor een glad verloop. De mohammedaanse wijken van Algiers en de andere steden gingen schuil onder een woud van groen witte vlaggen met de rode ster en halve maan van het F.L.N. De op komst was overweldigend, in de kasjba stonden de mensen 's ochtends om vier uur al in de ry. De Euro peanen deden schoorvoetend mee: zij zagen voor het eerst de ordedienst en de vlaggen van het F.L.N. Maar ook in de Europese stembureaus was de vloer bezaaid met oranje-biljet- ten, waarop „nee" stond. mee te spelen en deden het witte biljet met „ja" in de enveloppe en in de stembus. Zy gaven hun stem voor de „Algerijnse onafhankelijkheid in samenwerking met Frankrijk" .Zelfs de resterende Europeanen in Bag-el- Oued, die dat drie weken geleden voor totaal onmogelijk hadden ge houden, stemden voor. In Bag-el- Oued en de andere Europese wijken werd uiteraard geen feest gevierd. De straten waren uitgestorven, in een bar luisterden drie jongens met zwarte leren vesten naar een juke box die bulderde: „Let's twist again like we did last summer". Maar ook zij wisten dat er voor Algerije een periode is aangebroken, waarin nooit meer zo gedanst zal worden als vo rige zomer. Gezien het tekort aan stembureaus en het feit, dat de kiezerslijsten in vele gevallen door de O.A.S. waren vernietigd, konden lang niet alle bu reaus gisteravond om zes uur gereed zijn. De volledige uitslag moest nog op zich laten wachten. Maar die doet er weinig toe, dit was niet werkelijk een referendum, maar een ratificatie van een onvermijdelijkheid. De vraag Is slechts of 95 of 96 procent voor de onafhankelijkheid zal hebben ge stemd. De twee Nederlandse dames, die sinds donderdagmorgen in de omge ving van Klagenfurt in Oostenrijk werden vermist, zijn sinds zaterdag middag om kwart voor vijf terecht. De dames waren te voet naar Gnoppnits vertrokken en zijn daar donderdagmiddag nog gezien. Daar na zijn zij in de bossen verdwaald geraakt. Na enige dagen te hebben rondgezworven zijn zij zaterdagmid dag volkomen gezond, maar uitge hongerd weer in Klagenfurt terecht gekomen. Na het vermissen van de dames, de 47-jarige kinderjuffrouw Jenny Adriane Greeven uit Soesterberg en de 39-jarige maatschappelijk werk ster N. Weyma uit Assen, werd een grootscheepse speurtocht ingezet door noodbrigades, Alpenjagers, vliegtuigen, soldaten van het gar nizoen Klagenfurt en vrijwilligers. Ofschoon er officieel geen enkele reden is opgegeven, die de generaal tot zijn wanhoopsdaad zou kunnen hebben gebracht, ligt het uiteraard toch wel voor de hand verband te leggen met De Larminats nieuwe functie van president van de mili taire uitzonderingsrechtbank. Het is immers niet onwaarschijnlijk, dat ook De Larminat onder zware druk en bedreiging van de OAS was ge steld, nu hij binnenkort geroepen zou worden de berechting van ex-gene raal Salan in tweede instantie te presideren. Geplaatst tussen de twee vuren van zijn loyaliteit jegens de president der republiek en anderzijds de chantage van de OAS, zou hij, zo werd in Parijs vermoed, de vlucht in de dood hebben gezocht. (Van onze correspondent in Bonn) Een nieuwe verhoging van de ver koopsprijs der Volkswagens is wel licht noodzakelijk, aldus zei zaterdag prof. dr. Heinrich Nordhoff, presi dent-directeur van de Volkswagenfa brieken in Wolfsburg, op de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering. De kosten zyn gestegen en blijven stij gen. Op deze manier zijn wy binnen afzienbare tijd gedwongen de kloof tussen kosten en prijzen van de kant van de prijzen uit te overbruggen, aldus Nordhoff. Over de veelomstreden eerste prijs verhoging van de Volkswagen van begin april zei hij, dat een kleine maatregel een grote kwestie was ge worden. Inmiddels zijn er prijzen- en kostenstijgingen geweest, die in de miljarden lopen, zonder dat. de mi nister van economische Zaken Er- hard, ook maar een kik heeft gege ven, aldus Nordhoff, die zich bezorgd toonde over de tendens der loons verhogingen, die volgens hem de Duitse produkten met de dag min der in staat stellen te concurreren. Over de huidige lage koersstanden, ook van de Vokswagenaandelen op de beurs, zei Nordhoff dat gebleken is, dat de meeste kleine aandeelhou ders van het Volkswagenfonds het papier hadden gekocht voor beleg ging op den lange duur. Fluctuerin- gen in de koers kan hen met recht koud laten, zo vond de president- directeur, want de waarde van het bedrijf is belangrijk gestegen. Ons enige probleem is: hoe maken we nog meer Volkswagens voor alle markten ter wereld. De zogenaamde „Butterfahrten" naar Nederland van vele bewoners van het grensgebied in Neder-Sak- sen zullen spoedig tot het verleden behoren. Van 1 augustus af mogen de bewoners van het grensgebied niet meer, zoals thans het geval is, met een speciale vergunning een kilo Ne derlandse boter tolvrij invoeren. Voor hen geldt van die datum af, evenals voor alle andere reizigers, een ma ximum van 375 gram. Aan het begin van dit jaar verviel voor de grensbewoners in Neder - Saksen reeds de tolvrije „klein-in- voer" van koffie en thee. Verrassing (Van onze t.v.-medewerker) In het tamelijk conventioneel op gebouwde televisie-weekeinde, dat achter ons ligt, sprong de zondag middag er op bijzondere wijze uit. Het eerbetoon, dat Hamburg aan de jarige Igor Strawinski heeft bereid, werd de Nederlandse kijkers getoond en dat leverde een zeldzame erva ring op. Deze galavertoning kon en mocht natuurlijk niet meer zijn dan een reportage van een zaaluitvoering, maar wat overkwam was van een zo grote kracht en pracht, dat zeker niet alleen de ballet en muziek liefhebbers hebben genoten. Van de drie balletten sprak ons het eerste, aan Orpheus gewijd, het meeste aan, maar daarenboven was de pas de deux, die in Agon het hoogtepunt vormde, van een .artistieke schoon heid en een technische gaafheid, zo als zelden vertoond wordt. Wat Ba- lanchine daar vertolkt kreeg door Al- legra Kent en Arthur Miller was een welhaast complete verzameling van alle knelpunten, die de moderne bal letkunst kent, op een feilloze en schijnbaar moeiteloze wijze uitge voerd. Zelfs voor de toegewijde en ervaren kijker was de duur van de uitzending rijkelijk uitputtend. Het was daarom goed. dat de NTS-Eurovisie de toe spraken had geknipt. Wel had er, naar onze mening toch nog wel eni ge tijd voor toelichting moeten wor den uitgetrokken. Degenen, die niet goed thuis zyn in de Griekse mytho logie, kwamen bepaald niet helemaal aan hun trekken. Hierdoor werd dit grootste uur tezeer voorbehouden aan een te kleine kring en werd een kans om het gezichtsveld te verrui men zowel intellectueel als kunst zinnig gemist. De viering van de tachtigste ver jaardag van de man, die een zo gro te invloed heeft uitgeoefend op net muzikale leven van de laatste halve eeuw, is een gebeurtenis van belang geworden, die tot dankbaarheid stemt vooral als men weet, dat zijn aller jongste t.v.-ballet, waarmee de Ame rikaanse t.v. hem bedoelde te beju belen, een grote teleurstelling is ge worden, waartegen de kritiek zich scherp heeft gekeerd en naar aanlei ding waarvan de Maestro die nota bene in zijn zelftucht de basis van zijn meesterschip vindt een onbe houwen tegenaanval heeft gemeend te moeten doen. Te dankbaar voelt de Nederlandse kijker zich, dat hij het bewijs van de juistheid van de woorden, die onze kunstredactie hem wijdde, heeft kunnen beleven: Strawinski, geniaal componist, creatief denker. Dat komt ervan, zegt KRO over de commerciële tv De KRO heeft gisteravond een communiqué over de commerciële te levisie in Groot-Brittannië uitgege ven (Zie ook het artikel op pag. 1 in ons blad van donderdag, Red. LD). Deze omroep acht het begrijpelijk, dat het advies, dat de commissie- Pilkington aan de Britse regering heeft uitgebracht over de toekom stige constellatie van radio en tele visie in Engeland, negatief is uitge vallen. De commissie heeft vijftien maanden op het ontwerp gestudeerd en men mag dus aannemen, dat zij geen lichtvaardig oordeel velt. Des alniettemin beschuldigt de commis sie de Britse televisie van gebrek aan onverantwoordelijkheidsbesef en het verlagen van het programmapeil ter- wille van het op commerciële gron den gewenste aantal kijkers. Hier demonstreren zich de gevol gen van de commerciële televisie, waarbfj de verzorging van de pro gramma's in handen is van de op winst gerichte ondernemingen. Dit moet leiden tot de door de commls- sie-Pilkington gewraakte toestand. Toen een sterke pressiegroep met krachtige zakelijke belangen vijf jaar geleden in Engeland de commerciële televisie doordreef, heeft dit onder de tegenstanders van de huidige om- (Van onze Venlose correspondent) Doordat hem een standje werd ge maakt, omdat hij zo laat en boven dien dronken thuiskwam het was bijna twee uur 's nachts wond een 22-jarige jongeman zich zaterdag in zijn pension te Blerick zo erg op, dat hij meteen rake klappen ging uitde len. Hij mishandelde achtereenvol gens zijn stiefvader, een kostganger, die te hulp wilde komen, en tenslotte zijn buurman, die ook op het rumoer afkwam en regelend wilde optreden. Toen hij dit drietal bovendien ook nog bedreigde, nam dit wijselijk de vlucht en waarschuwde de Venlose politie. In afwachting van de komst van de politie sloeg de boze bruut alles aan puin, wat onder zijn bereik was in de benedenwoning. Hij vernielde o.m. de radio-grammofooncombina tie, het TV-toestel, de koelkast, een tropisch aquarium en voorts nog enige voorname stukken van de in boedels De veroorzaakte schade aan het meubilair wordt geschat op f2.500.-. Advertentie Verwen Uw babj^^) Koop zo'n handige Vasenol baby-set. Op reis en thuis... Alles direct bij de hand. Babypoeder, -pasta, -olie, -zeep, watten en plastic zeepdoos. BABY-SET COMPLEET IN LUXE TOILETTAS f. 6,50 VOOR HEDENAVOND AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Politieke lezing. 18.25 Licht ensemble en zang solist, 19.00 Fluit en plano. 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nws., 20.05 Lichte grammofoonmuz., 20.30 Nabe schouwing Tour van de Toekomst 1962 20.40 Dixielandmuz., 21.00 Speuren als hobby, lezing. 21.20 Lichte muz., 21.35 Grammofoonmuz., 21.45 Voordracht, 22.05 Oude kamermuz.. 22.30 Nws., 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazzmuz., 23.15 Lichte orkestmuz. (gr.) 23.55— 24 00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18 00 Orgelspel: populaire muz., 18.30 Met band en plaat voor u paraat. 19.00 Nws. en weerberichten, 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant, 19.50 Licht ensemble, 20.10 De Wil kinsons. hoorspel (I), 20.45 Promenade orkest en zangsolist, 21.30 Klass. muz. (gr.), 22.00 Parlementair commentaar, 22.15 Lichte Nederlandse muziek. 22.30 Nws en SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking, 22.55 Boekbespreking. 23.05 Tenor en plano, 23.40 Het Evan gelie in Esperanto, 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz., VPRO: 20.20 Marionettentheater, 21.00 De oude draaidoos, 21.40 Film-expres sie, 21.50 Medische rubriek. VOOR DINSDAG 3 JULI Hilversum I 402 lil. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym 7.20 Ochtendvaria (gr.), VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Rechtdoor naar school en kantoor (gr.). 9.00 Gymnastiek voor de vrouw, 9.10 De groenteman, 9.15 Klass. kamer muz. (gr). 9.35 Waterstanden, 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.), 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken, 12.00 Lichte muziek, 12.20 Regeringsuitz.: Voor de land bouw, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- De algemene vergadering van het N.V.V. heeft zaterdag een voorstel aangenomen, waarin het verbondsbestuur wordt op gedragen het initiatief te nemen voor een verdere ver korting van de wekelijkse arbeidstijd. De vergadering hechtte tegelijk haar goedkeuring aan een pre-advies, waarin het bestuur uitspreekt, dat het wenselijk is over vorm en tempo waarin dit zal gebeuren nader overleg te plegen in eigen kring en in het overlegorgaan van de vakcentralen. Arbeidstijdverkorting moet naar het oordeel van het be stuur van het N.V.V. worden gezien als een onderdeel van een sociaal programma, waarin verschillende wensen tegen elkaar moeten wor den afgewogen. Het verbondsbestuur meent reeds nu te kunnen zeggen, dat een negen- urige werkdag te lang is. Ook moet volgens het bestuur van het NVV in beschouwing worden genomen, dat vele loontrekkenden nog hele maal geen werktijdverkorting heb ben gehad en dat voor anderen de werktijd nog maar gedeeltelijk is bekort. De vergadering heeft verder besloten het verbondsbestuur op te dragen de wenselijkheid te onderzoeken van een aanpassing van de Arbeids wet 1919 en van de daarop geba seerde werktijdenbesluiten aan de gewijzigde omstandigheden. MAANDAG St.-Antonlusclubhuis: Concert Mu ziekhandel Gé Hofenk m.m.v. Jaap Stotijn, 8 uur nm. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Pieterskerk: Holland Festival „Toon kunstkoor „Hohe Messe", 7.45 uur nm. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Relsver. naar Goor en Markelo, 7.30 u. voorm. WOENSDAG Garenmarkt: Kastelentocht K en O langs de Vecht, 8.45 uur vm, Pieterskerk: Avondstilte t« 7.30 uur nm. Rijnsb.Boys won van DOSR: 5—1 Rijnsburgse Boys heeft in de ne derlaagwedstrijden van DOSR tot nu toe de beste prestatie verricht. De Rijnsburgers versloegen de mannen van Roelofarendsveen met liefst 5-1. Het enige doelpunt van DOSR, ge scoord op een moment dat de bezoe kers al zeker van de zege waren, werd gemaakt door P. van Amster dam. Zondag a s. komt DHL op bezoek om te trachten het resultaat van Rijnsburgse Boys te evenaren of te overtreffen. Intussen staan de Rijnsburgse kan sen op de ere-prijs, elf paar voetbal schoenen. bijzonder gunstig. roepverenigingen in Nederland grote aandacht en bewondering gewekt. Zij achtten dit dè wijze, waarop men tot verandering en verbetering van de programma's moest komen. De KRO hoopt nu, dat de ogen van hen, die nog enige sympathie hadden voor de commerciële televisie door lezing van het rapport-Pilkington en de com mentaren erop, zullen opengaan. BINNENLAND Met borden en spandoeken ge wapende jongeren van de zgn. „Ban de bomactie' 59 ln totaal, hebben zaterdagmiddag op het Buitenhof te Den Haag een demonstratie gehouden. Zij gingen op de grond zitten. De po litie maakte korte metten met de be togers en droeg hen ln gereedstaande politiewagen. Hierbij kwam het niet tot incidenten. Op het hoofdbureau van politie bleek, dat de jongelui geen vergunning hadden voor hun betoging. Tegen hen werd proces-verbaal opge maakt. Bij het spelen met een speelgoed- geweertje is ln de Augustalaan te Bergen op Zoom een 4-jarig Jongetje ln het linkeroog getroffen. Het oog werd ernstig beschadigd en het ventje is ter behandeling in het ziekenhuis opgenomen. Een 5-jarlg knaapje schoot met het geweertje. Er kwam een steentje uit, dat er vermoedelijk door andere kinderen ingestopt was. Morgen zullen ln Nederland aan komen de fractieleiders van de vyf politieke partijen, die in de Staten van Suriname zyn vertegenwoordigd. Het zijn de heren J. Pengel (Nationale Partij Suriname), J. Lachmon (Ver enigde Hlndoestaanse Partij), mr. C. Ooft (Progressieve Surinaamse Volks partij), I. Soenita (van de Indone sische KPPI) en Poetoe (Nlckeriaanse Onafhankelijke Party). ZIJ zullen op 10 Juli ln dè Tweede Kamer deelnemen aan de discussies bij de behandeling van de Rijkswet, die de associatie van Suriname bij de EEG behandelt. Tijdens een zaterdagmiddag ge houden huldiging van de heer J. A. van Dijk te Baarn, ter gelegenheid van het feit, dat hy 25 jaar hoofd van de Nieuwe Baarnse School Is. heeft Ko ningin Juliana hem persoonlijk be noemd tot officier ln de Hulsorde van Oranje. Wegens de bijzondere per soonlijke diensten verleend aan het koninklijk huls. De vorstin reikte de bij deze onderscheiding horende ver sierselen uit. De Prinsessen Irene, Margriet en Marijke hebben op deze school onderwys genoten. BUITENLAND De Verenigde Staten hebben za terdag opnieuw een kernproef genomen by het eiland Christmas ln de Stille Oceaan. De kracht van de ontplofling lag in de lage megaton-klasse, gelyk aan meer dan een miljoen ton TNT. Volgens de Commissie voor Atoom energie en het ministerie van Defensie werd de bom uit een vliegtuig neer gelaten. Het is de 24ste kernproef die van de lopende serie proeven door de Verenigde Staten wordt bekendge maakt. In Champlgny aan de Marne, een oostelijke voorstad van Parijs, hebben onbekenden zaterdag uit een auto een moordaanslag gepleegd op Roger Mau- geret, een vooraanstaand lid van de Nationale Unie voor steun aan gene raal De Gaulle. De 37-jarige Maugeret die in een auto naby zijn woning reed, was op slag dood. De daders van de aanslag beschoten ook het huls van Maugeret, echter zonder diens echt genote en drie kinderen te raken. Dankzij de waakzaamheid van een bode ls zaterdag een aanslag op het parlementsgebouw van Guatemala ver ijdeld. De bode ontdekte in de ver gaderzaal, naby de plaatsen van de oppositieleden in een tas een tydbom met dynamiet, die door een vrouw zou zyn neergezet. De bom kon bytijds onschadelijk worden gemaakt. De af gevaardigden gaven uitdrukking aan hun erkenteiykheid door de bode een beloning van 100 dollar te geven. Een 60-tal Oostduitse soldaten is zaterdagochtend vroeg in Beriyn, langs de grens tussen de Amerikaanse sector en Oostduits gebied, begonnen prikkel draad te spannen op 30 cm van de grond. Het wordt vastgemaakt aan houten palen, die op wisselende af standen in de grond worden geslagen. 4In Barcelona zijn zaterdagoch tend twee kneedbommen ontploft, die alleen materiële schade aanrichtten. De ene bom was geplaatst by een studenten tehuis van de organisatie Opus Dei, de andere aanslag was ge richt tegen een sociaal instituut van de staat. Grote witte mieren hebben in vier dorpen ln de delta van de Nyi vele van de 6000 dorpsbewoners ge dwongen te vertrekken. De witte mie ren, die ongeveer 19 millimeter lang zijn .hebben de muren en plafonds van de lemen hulzen ln de dorpen ver woest. Ze leven van modder en hout. De Chinese overheid in Tibet heeft de draadloze verbinding tussen het Indiase consulaatgeneraal in Lhasa en Gangstok (Sikkim) verboden. Het was de enige radioverbinding tussen Tibet en de nlet-communlstlsche we reld. Langs deze weg werd ook de op stand In Lhasa van maart 1959 wereld kundig. Het nieuws uit Tibet kan nu alleen nog via koeriers worden over gebracht. De chinezen hebben bepaald dat er slechts één Indiase koerier per maand van Lhasa naar India mag gaan. In de Pakistaanse nationale ver gadering is zaterdag een regeringswets voorstel ingediend, dat het mogelijk maakt dat er in Pakistan weer poli tieke partijen optreden, mits zij geen gevaar vormen vöor de veiligheid van de staat, of gesteund worden door een vreemde mogendheid of party. Het Hooggerechtshof moet uitmaken of dit al dan niet het geval is. Sinds 1958 zyn alle politieke partyen ln Pakistan verboden. DONDERDAG Acad. Ziekenhuis: Uitreiking Land- steinerpenningen en -plaquettes, 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Restaurant Van der Heijden: Leden- verg. Sociale Raad, 8 uur nam. Schouwburg: Holland Festival. Pan tomime speler Samy Molcho, 8.15 uur nam. Schouwburg: Ledenverg. Leldsche Schouwburgvereniging, 4 uur nam. VRIJDAG. Aalmarktschool afscheidsreceptie P. A. Wisse 810 uur nam. Gymnasium: Uitreiking diploma's Kennis is Macht. 7.30 uur nam. Prediker; Evangelisatie Christengem „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG De Lakenhal: Concert Ned. Madri gaalkoor 8.15 uur n.m. Excursie Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde naar Zuiderpark (Den Haag). Vertrek station 1.30 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werf park 1: tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd. 10 tot 5 uur: 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur, zondag 1-4 uur. Waaggebouw: „Leiden bekeken". Dag. 10 uur v.m.9 uur n.m. (vrijdags 2-9 uur n.m.); zond. 1-5 uur n.m. (t/m 16 Juli). BIOSCOPEN Studio. „Zazie ln de metro", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Dynamite Jack", 14 J. Dag. ".5, 4.30, Luxor. „State Fair", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „Zo lacht en kust men ln Tirol", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Tot weerziens mijn liefste", („Houdt u van Brahms?"), 18 1. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev. „Moord boven de afgrond", 14 1. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „En altyd lokt de vrouw". „Astratheater Wassenaar. Vrydag 8 u. zaterdag 7 en 9.15 uur. „De Indi aanse Vrouwenroof", 14 J. Zond. 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur. „Kapo". 18 Jaar. Donderdag 8 uur. „From Here to Eternity", 18 J. Zondagmiddag en woensdagmiddag 230 uur „Zwervers van de Marine, alle leeftyden. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval len; Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door ae Haven Apotheek. Bij geen gehoor van lh-r huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. en tuinbouw, 12.33 Metropoleorkest, 13.00 Nws., 13.15 Mededelingen, actua liteiten of grammofoonmuz., 13.25 Beursber., 13.30 Licht ensemble en zangsollsten, 14.00 Kamermuz., 14.40 Ridders van deze tijd: Programma over de Illustre Lieve Vrouwen Broe derschap ln Den Bosch, 15.05 Zang recital. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel, 16.10 Amusementsmuz. (gr.), 16.30 Voor de Jeugd, 17.30 Amateurs programma. 17.55 New York calling. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Internatio nale tenniskampioenschappen te Wim bledon, 18.25 Promenade-orkest: Ne derlands programma, 19.00 Paris vous parle, 19.05 Fragmenten uit Arabella, opera (gr.). 20.00 Nws., 20.05 Op kla ringen. Tuchtig zomeravondprogramma, 20.50 Het ABC van het Heelal: 3. De Melkweg, lezing. 21.10 Lustrum Am sterdamse Studenten, 22 00 Holland Festival '62: Collegium Musicum Am- telodamense en orgelspel. 22.30 Nws., 22.40 Actualiteiten, 23.00 Pizzicato: nieuws en actualiteiten uit de wereld van de lichte muz., 23.5524.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws., 7.15 Pianospel (gr.) 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws., 8.15 Lichte grammofoonmuz., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.40 School radio. 10.10 Voor de kleuters, 10.25 Lichtbaken, lezing, 1035 Klassieke grammofoonmuz., 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuz, 11.50 Volaan.... vooruit, lezing, 12.00 Mid dagklok - noodklok, 12.04 Licht lunch concert (gr.), ^2.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nws., 13.15 PÏatennleuws, 13.25 Dansorkest en zangsolisten, 13.50 Operetteklanken (gr.), 14.35 Voor de plattelandsvrou wen, 14.45 Omroeporkest: Moderne muz., 15.00 Lichte grammofoonmuz, 15.35 Sopraan en plano: klassieke en moderne liederen. 16.00 Voor de zie ken, 16.30 Gebedstonde, 17.00 Voor de jeugd, 17.40 Beursberichten, 17.45 Re geringsuitzending: Muziek en muziek beoefening ln de Ned. Antillen, door mr. E. A. G. Brautlgam. KRO: 18.00 Voor de Jeugd. 18 20 Kaarten op tafel, actueel gesprek, 18.30 Licht ensemble en zangsoliste, 18.50 Dansmuz. (gr.), 19.00 Nws., 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 Lichte grammofoon muziek, 20.05 Toer van de Toekomst 1962, reportage, 20.15 Holland Festival 1962: Sopr. en piano: Klassieke lie deren, 21.10 Radiophllharmonlsch or kest: Klass. muz., 22.15 22 25 Boekbespreking, 22.30 Nws., 22.40 Volksmuz., 23.10 Kamerorkest en zangsollst: Operamuziek, 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws,, 20.00 Journaal, 20.20 Zendtijd politieke partijen: Uitzending van de Partij van de Arbeid, 20.30 Documen taire film, 20.55—22.20 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconcert. 12.55 Weerber., 13.00 Nws., 13.10 Terugblik op het programma: Any questions?, discussie, 13.40 Zangrecital, 14.00 Schoolradio, 15.00 Hoorspel. 15.30 Wimbledon, 16.45 Praatje, 17.00 Voor de leugd, 17.55 Weerber., 1800 Nws., lè.15 In the -ogramma, 19.00 30 Voordracht, 19.45 Hoorspel, 20.30 BBC Schots ork. en solist: Klass. en moderne muz., 21.45 lezing, 22.00 Nws., 22.30 Kamer muziek. 22.45 Parlementsoverzicht, 22.59 Weerber., 23.00 Nws., 23.02 Voor dracht, 23.1523.40 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Populaire grammofoonmuz., 12.31 Gev. programma voor de arbei ders, 13.00 Dansmuz.. 13.30 Nws., 13.35 Cricketuitsl.. 13.45 Voor de kleuters, 14.00 Voor de vrouw, 15.00 Lichte muz. 15.31 Muziek bij het werk, 16.15 The Dales, dagboek, 16 31 Ultsl. races en cricketuitslagen, 16.35 Grammofoon muziek voor de jeugd, 17.00 Jong ta lent. 17.31 Reportage Wimbledon, 18.33 Sportoverzlcht, 18.45 Hoorspel, 19.00 Nieuws en Journaal, 19.25 Sport, 19.31 Opsporen van oude vrienden. 20.00 Lichte orkestmuziek. 20.31 Hoor spel, 21.00 Verzoekprogramma, 22.00 BBC Schots Variété-orkest. 22.30 Nws., sport en actualiteiten, 22.41 Gev. muz., 23.55 tot 24.00 Nws. NDR/WDR 309 in. 12.00 Lichte orkestmuziek, 13 00 Nws., 13.15 Lichte orkestmuz., 14.10 Moderne dansmuz., 14.30 Lichte gram mofoonmuz., 16.00 Moderne kamer muz. en zangsoliste, 17.45 Pianospel, 18.15 Hammondorgel, 19.00 Nws., 19.15 Kamermuz. en liederen uit Engeland, 21.45 Nws., 23.30 Lideren en planore cital, 24.00 Nws., 0.20 Grammofoon muz., 1.00 Weerber. en gev. nutz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws., 12.10 Orkestconcert, 13.40 Grammofoonmuz, 14.15 Klassieke ka mermuz., 14.45 Grammofoonmuz., 17.00 Moderne kamermuz. 18.30 Nieuwe operasterren, 19.00 Nws., 19.20 Gram mofoonmuz.. 20.00 Pianorecital: klass. muz., 20.35 Klass. kamermuz.. 22 15 Grammofoonmuz., 23.13 Grammofoon muz., 23.5324.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws., 12.03 Lichte grammofoon muz.. 12.30 Weerber.. 12.35 Tuinbouw- kronlek, 1240 Zeemansliedjes. 12.50 Beursberichten. 13 00 Nws.. 13.15 Klass. kamermuz., 14.00 Operamuz., 15.35 Onder een Parijse zonnehemel. (Tus sen 16.00 en 17.30 Reportage van de Ronde van Frankrijk), 16.00 Beursbe richten, 16.06 Onder een Parijse zon nehemel (verv.). 17.00 Nws., 17.15 Lichte grammofoonmuz., 17.40 Boek bespreking, 17.50 Zang en piano: klas sieke liederen. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Commentaar over de Ronde van Frankrijk. 19.00 Nws., 19.40 Lichte muz., 19 50 Syndicale kroniek, 20.00 Klass. orkestmuz. (gr.) 21.15 Jazzmuz., 22.00 Nws., 22 15 Lichte grammofoon muz., 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws.. 13.15 Lichte grammo- foonmuz., 14.03 Belgische muz.. 14.45 Koorzang: Polyfone liederen. 15.03 Lichte grammofoonmuz., 17.00 Nws., 17.15 Operamuz. (gr.), 18.30 Lichte grammofoonmuziek, 19.00 Idem, 19.30, Nws., 20.00 Symfonie-orkest en solis ten: Klassieke en moderne muziek. I.d. pauze (plm. 20.40) Grammofoonmuz., 21.45 Grammofoonmuz., 22.00 Wereld nieuws, 22.15 Jazz, 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh bew Den Helder geh bew, Ypenburg geh'. bew. Vlisslngen zwaar bew Eelde regen De Bilt geh. bew. Twente geh. bew. Eindhoven half bew. Z.-Limburg zwaar bew Helsinki regen Stockholm licht bew. Oslo licht bew. Kopenhagerregen Aberdeen motregen Londen zwaar bew Brussel licht bew. Luxemburg zwaar bew Parijs Bordeaux Grenoble Nloe Berlijn Frankfort Mlinchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Lissabon geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh bew. zwaar bew regen zwaar bew onbewolkt licht bew. zwaar bew regen licht bew. onbewolkt half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt i I a 5 S3 H tic a nw 5 14 0.1 nw 10 14 0.1 wnw 5 15 0 wnw 6 14 0.5 wzw 5 13 0.1 wzw 2 14 0 zw 3 14 2 wzw 4 15 0 zw 4 14 0.5 wnw 4 18 0.1 w 5 22 0 w.stil 23 O w 8 20 0.1 w 7 22 0.1 w 4 21 0 wzw 6 16 0 wrfw 4 15 0.1 w 3 20 0 n 1 24 O w.stil 22 O n 8 23 1 w 5 16 0 nw 5 14 1 w 6 16 2 zo 2 19 0 wstil 21 O w.stil 21 1 wnw 4 20 O w.stil 20 1 w 1 21 0 w 3 30 0 nno 4 27 31 no 2 23 0 w.stil 32 0 n 4 25 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2