Algerije's triomfdag door tweedracht overschaduwd Soekarno zal „spoedig" een beslissing nemen Soblen in een Engels hospitaal, 11a mislukte poging tot zelfmoord KORTHALS NIET OP V.V.D.-LIJST TWEE PRINSESSEN NAAR DE WEST Putsch-poging bedreigt eenheid Stafchef en medewerkers uit hun functies ontzet WEERBERICHT Bestudeerd Russische kunstmaan gelanceerd (§nc/ teams Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 JULI 1962 No. 30692 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur), W. L. Brugsma) Het referendum over Algerije's onafhankelijkheid is gisteren rustig verlopen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan en de Europeanen hebben, gezien de talrijke afwezigen, in groter aantal gestemd dan algemeen was verwacht. Ofschoon de definitieve uitslag vermoedelijk pas vanavond bekend zal worden, mag aan genomen worden, dat tegen de honderd procent van het aantal uitgebrachte stemmen „ja" is geweest. Maar over de triomfdag van gisteren voor de Algerijnse revolutie is intussen een sombere schaduw gevallen. Terwijl de mohammedanen in de kasjba van Algiers in de andere steden, in de vlakten en op de bergen schapen aan Allah offerden en uit gelaten feest vierden, openbaarde zich een onherstelbare breuk in de leiding van het F.L.N.: aan de ene kant het overgrote deel der minister onder leiding van premier Ben Khedda, aan de andere kant vice-premier Ben Bella en de generale staf van het A.L.N., het nationale bevrijdingsleger, die een poging tot een staatsgreep ondernamen, welke evenwel in de kiem kon worden gesmoord. ervan mag niet worden onderschat. Gisteren al begon in het feestvieren de Algiers een zuivering van het F.L.N. Meer dan 200 aanhangers van Ben Bella werden in hechtenis ge nomen. Het is zeer wel mogelijk dat in andere ..wilaya's" (militaire depar tementen van het A.L.N.), waar de ,,Benbelisten" de overhand hebben, Ben Khedda zullen worden genomen. Het Algerijnse volk. dat het referen dum vierde indachtig de slagzin van de revolutie ..er is maar één enkele held: het volk", en de lagere man schappen van het A.L.N. reageerden gisteren nog nauwelijks op de breuk, maar zij zullen de komende dagen met de gevolgen worden geconfron teerd. Ben Bella thans in tie Libische hoofdstad Tripolis De breuk kwam aan het licht, toen de Voorlopige Algerijnse regering zaterdagavond besloot de generale staf van het bevrijdingsleger uit zijn functies te ontzetten. De stafchef, Boe Madian, en twee andere staf officieren, majoor Medjili en majoor Sliman, zijn gedegradeerd omdat zij het leger „voor hun eigen kwade en vergeefse ondernemingen wilden ge bruiken". Aan alle officieren en sol daten is verboden bevelen van de drie ex-officieren uit te voeren. Volgens geruchten zou Ben Bella vorige week woensdag halsoverkop uit Tunis naar de Libische hoofdstad Tripolis zijn gevlogen om aan Arrestatie te ont komen. Gisteren gaf de generale staf in Tunis een communiqué uit, waarin de beslissing van Ben Khedda's regering „illegaal" werd genoemd. En van zijn kant liet Ben Bella uit Tripolis weten, dat deze „illegale beslissing slechts door een groep ministers was genomen" en dat die de gevolgen zou moeten dragen van de ernstige consequenties van hun optreden Het is te vroeg om te zeggen, dat uit deze breuk een Algerijnse burger oorlog zal uitvloeien, maar de ernst KOUD WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordweste lijke wind. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING gDe depressie bij de Noorse kust voert ook morgen met een vrij krach tige noord-westenwind nog te koude lucht aan. Kans op een bui. Nog wei nig opklaringen. Overdag 14-16 gra den. Zeewater 15 graden. Vooruit zichten: voorlopig nog te koud en daardoor ongunstig strandweer. 3 JULI Zon op: 04.25 uur. onder: 21.02 uur. Maan op: 05.56, onder: 22.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.57 en 16.28 uur. Laagwater te en 12.07 uur. Dit Qummer bestaat uit 14 pagina's Een beeld van de stemming voor het refendum inzake de zelfstandigheid van Algerije. Een Europese vrouw brengt haar stem uit in Algiersterwijl twee Mohammedaanse vrouwen op haar beurt wachten. Wat is de werkelijke oorzaak van het conflict tussen dc „broeders" van het F.L.N.? Dit is geen ideologische kwestie, maar een verschil van per soonlijkheden en van methodes. Ben Bella was voor zijn arrestatie door de Fransen, vijf jaar geleden, de top leider van het F.L.N. Toen hij, de onvervalste, harde revolutionair, na het akkoord van Evian de gevangenis verliet, vond hij zijn vroegere kame raden van de voorlopige Algerijnse regering terug als mensen, aan wie de moeilijkheden en compromissen van de internationale politiek niet ongemerkt voorbij waren gegaan: de revolutionairen waren geëvolueerd tot verantwoordelijke ministers. Tegen ieder compromis, dat zij met de Fransen gesloten hebben, van de overeenkomst van Evian zelf tot de onderhandelingen met de O.A.S. in Algiers en Oran, heeft de compromis loze Ben Bella verzet aangetekend. Waarschijnlijk hebben persoonlijke ambities ook een rol gespeeld. Ben Bella voelde zich geruggesteund door een aantal officieren van het bevrij dingsleger in Algerije en Tunesië, die bezwaren hadden tegen de voorlopige regering in Tunis. De wrijving tussen een strijdende ondergrondse en een regering-in- ballingschap is geen nieuw verschijn sel. In elk geval heeft Ben Bella ge profiteerd van het gevoel van die officieren, dat alleen de ministers die gevangen hadden gezeten schone handen hadden. (In de gevangenis krijgt men. politiek gesproken, nu eenmaal geen vuile handent. Ben Bella werd gesteund door zijn collega Mohammed Khider, die onlangs al probeerde af te treden, en door twee andere ministers, die de grote sprong nog niet hebben durven nemen Mohammed Said en Rafah Bitat. Ben Khedda's voorlopige regering, die zeker niet uit principeloosheid, maar uit zin voor de noodzaak het lijden der Algerijnen te beperken compromissen met de Fransen heeft gesloten, is nu de frontale aanval tegen Ben Bella en zijn militaire aanhangers begonnen. Dat zulks aan de vooravond van het referendum is gebeurd, wijst erop dat de toestand uiterst kritiek was. De gedegradeer de militairen wilden met behulp van hun troepen een greep naar de macht doen ten behoeve van Ben Bella, die al uit Tunis naar Tripolis was ver dwenen. 9 Slot pag. 2 TUC bevreesd voor vasteland (Van onze Londense correspondent) Het Britse verbond van vakvereni gingen, het Trade Union Congress (TUC) heeft als zyn mening uitge sproken, dat het verdrag van Rome (voor de Euromarkt) zodanig dient te worden gewijzigd, dat de afzon derlijke Euromarkt-landen verant woordelijk dienen te zijn voor hand having van volledige werkgelegen heid. De Britse vakbeweging, die het binnenstromen in Engeland van ar beiders van het Europese continent vree3t, zegt dat het Verdrag van Rome wat de kwestie van de beweeg lijkheid van arbeidskrachten betreft, verkeerd is. Het is beter om in door werkloos heid getroffen gebieden nieuwe in dustrieën te stichten dan de arbei ders naar elders te laten vertrekken. Het vakverbond vreest ook, dat, in dien Engeland lid wordt van de EEG, arbeiders van het Europese vasteland in Engeland de voorrang zullen krij gen boven die uit het Britse Geme nebest. Voor Tiveede Kamerverkiezing Op de alfabetische lijst van werd, bWx ook niet bereid. Zijn col- \t \j ta 1lega, drs. E. G. Stykel, komt wel o_p voorlopige V.V.D.-kandidaten voor de Tweeede Kamerverkie zingen van het volgend jaar, komt de naam van de vice- minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, niet voor. Drs. Korthals, die na de bevrijding een prominente plaats in de Neder landse liberale wereld innam en voor zijn ministerschap vanaf 1945 Kamer lid was, is wel voorlopig kandidaat gesteld, maar heeft zich blijkens een aantekening op de lijst „niet bereid verklaard de kandidatuur in over weging te nemen." De reden van de weigering, politiek of persoonlijk, is niet vermeld. Op d( I jst komen evenmin voor de namen van de zittende leden F. den Hartog, landbouwspecialist en lid sinds 1946, mr. H. F. van Leeuwen, financieel expert en lid sinds 1952 en G. Ritmeester, oud-burgemeester van Den Helder en lid sinds 1948. Zij trekken zich terug. Staatssecretaris dr. H. A. van Houten, die wel kandidaat gesteld Minimumsiielheden autowegen in studie Naar aanleiding van het geboekte succes met maximumsnelheden, werd bepaalde drukte op autowegen, werd tijdens de jaarvergadering van de ANWB gevraagd of ook minimum snelheden zullen kunnen worden in gesteld. Men vermoedt namelijk, dat langzaam rijdend, bijvoorbeeld toe ristisch, verkeer op autowegen een bron van gevaren kan zijn. Van ach ter de bestuurstafel werd van zeer bevoegde zijde meegedeeld, dat deze kwestie in studie is. Langs statisti sche weg wordt nagegaan, welke on gelukken op de weg in relatie staan tot te langzaam rijden. Indien mocht blijken, dat langzaam rijden in snel verkeer inderdaad gevaarlijk is, dan zullen naast maximumsnelheden ook minimumsnelheden moeten worden ingesteld. President Soekarno zal in de kortst mogelijke tijd beslissen of het wel of niet wenselijk is de besprekingen met de Nederlanders te hervatten. Hij zei dat in een toespraak tot een massabijeenkomst in Djakarta ter gelegenheid van de jaarlijkse „dag van de politie". spreking van een half uur in het presidentiële paleis in Djakarta, zei minister Soebandrio tot verslagge vers: „De president is van mening, dat de inhoud van de boodschap dich ter bij datgene komt, wat Indonesië als voorwaarde voor het beginnen van besprekingen stelt". Soekarno zfei, dat voortgegaan dient te worden met uitvoering van het bevel tot „bevrijding van West- Irian" en „dat dit gebied onder In donesië zal terugkeren alvorens de eerste haan kraait in 1963. Als het vraagstuk niet spoedig zal worden opgelost, zal Indonesië zich geplaatst zien voor vele voortdurende moei lijkheden. Daarom moet dit gebied tot de Republiek terugkeren". De kwestie West-Irian behoort het eerst te worden opgelost, omdat zij op het ogenblik het grootste gevaar betekent in de strijd voor de vol tooiing van de Indonesische revolu tie", riep Soekarno uit. Zijn minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio heeft als het ware in aansluiting daarop ver klaard, dat de jongste boodschap van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, aan president Soekarno zorgvuldig zal worden bestudeerd. Na een be- Soebandrio heeft zaterdag ook een onderhoud van drie kwartier gehad met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones. Veel werd er over dit gesprek niet losgelaten, maar Jones zei na afloop: „Ik heb moed gevat door het gesprek, dat ik met de mi nister gehad heb. Ik ben erg tevre den met de laatste ontwikkelingen." Australië Inmiddels is de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, die een reis van vijf weken door Aziatische landen maakt, in Djakarta aangekomen. Men verwacht, dat hij uitgebreide be sprekingen zal voeren met Soekarno en Soebandrio. Na aankomst gaf hij onmiddellijk uiting aan zijn „ern stige" bezorgdheid over de gevaren voor de internationale vrede, die uit de toestand in Nieuw-Guinea voort vloeien". Het lid van de Nieuw-Guinearaad Abdoellah Arfan (van de Radja Ampat) heeft gisteren bekendge maakt, dat een deel van de Papoea- bevolking een beroep op president Soekarno heeft gedaan zijn militaire actie tegen Nederlands Nieuw-Gui nea te beëindigen. Arfan zei, dat dit beroep verzonden was voor de jongste parachutist-enlandingen. Op Nieuw-Guinea De Nederlandse patrouilles hebben tot dusver nog geen contact kunnen maken met de Indonesische parachu tisten die vorige week donderdagmid dag ten noorden van Kaimana zijn geland. Wel is een aantal uitrustings stukken in de omgeving aangetrof fen. In het communiqué van vandaag wordt over de actie in het gebied van Kaimana niets meegedeeld. Wel is er een nieuwe vuurgevecht met parachutisten geweest in de om geving van Merauke. Voorts wordt gewag gemaakt van intensivering van de acties tegen de parachutisten in de Vogelkop. Nabij Merauke opende een Nederlandse patrouille gisteren het vuur op een groep para's, van wie er een gesneuveld is. Later werd zijn stoffelijk overschot gevonden. de lijst voor evenals minister mr. E. H. Toxopeus. Minister ir. S. H. Visser werd niet gekandideerd. Het hoofdbestuur van de VVD heeft de wens^uitgesproken, dat prof Oud weer als lijstaanvoerder op treedt. Dit vindt niet overal weer klank. (Van onze Londense correspondent) De naar Israël gevluchte spion Ro bert Soblen. een 62-jarige psychiater die in de Verenigde Staten tot le venslang is veroordeeld wegens spio nage voor de Sowjet-Unie, heeft gis teren getracht de hand aan zichzelf te slaan in de Boeing-707 van de El Al, welke in Londen een tussenlan ding zou maken. Hij bracht zichzelf met een tafelmes, dat hij tijdens het diner kreeg, verwondingen toe aan de polsen en in de maagstreek. Hoewel de Britse regering hem niet tot En geland wilde toelaten, moest hij we gens zijn toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Hij werd naar het Hillingdon-hospital in Middlesex vervoerd, waar hem een bloedtrans fusie werd gegeven. Hij wordt door politie bewaakt. Vanochtend was zijn ernstige con ditie niet verbeterd. Hij deed zijn zelfmoordpoging een half uur voor de landing in Londen. Een dokter, die de Israëlische regering had meege stuurd, ontdekte dat er bloed uit zijn dekens siepelde en greep onmiddel lijk in. Zodra hij weer voldoende op krachten is. zal Soblen naar de Ver enigde Staten worden overgebracht. De afdeling Zwolle-Zwollerkarspel heeft zich tenminste met een rond schrijven tot de afdelingen gewend, waarin gezegd wordt dat de lande lijke partijpolitiek blijkens de uitslag van de jongste verkiezingen heeft gefaald en dat het nodig is de een heid van opvatting in de partijleiding te herstellen. Twee maatregelen zou den daartoe volgens deze afdeling bijdragen: a. het zich niet meer herkiesbaar stellen van prof. Oud; b. en het alsnog bereid vinden van drs. Korthals de kandidatuur te aanvaarden en als lijstaanvoerder op te treden. Israël had Soblen gedeporteerd, om dat hij het land met een vals pas poort was binnengekomen. Soblen mocht tijdens het aanhangig maken van hoger beroep tegen borgstelling van 100.000 dollar de gevangenis ver laten. Het hoger beroep mislukte. Toen hij zich woensdag weer moest melden dook hij in Tel Aviv op. De Prinsessen Irene en Margriet zijn vanmorgen om half elf naar de West vertrokken. Uitgeleide ge daan door Koningin Juliana en Prin ses Beatrix begaven zij zich aan boord van de DC-8 „Daniël Beroulli" met bestemming New York. Daar zullen zij overstappen naar Parama ribo. Morgen worden zij op het vlieg veld Zanderij in Suriname verwacht. Het is het eerste bezoek dat deze bei de Prinsessen aan Suriname en daarna aan de Antillen zullen bren gen. Op 17 juli gaan zij naar de An tillen. Suriname is inmiddels gereed om de Prinsessen te ontvangen. Genera le repetities zijn gehouden, duizen den lampjes voor de illuminatie zijn aangebracht, in de straten versche nen de oranjekleurige proclamaties van de wnd. gouverneur in verband met het komend bezoek en de dag bladen drukten foto's af van het Ko ninklijk Huis. Vele zaken in Para maribo gaven gevolg aan de oproep van de Kamer van Koophandel om hun etalages en hun panden feeste lijk te versieren. Ook de particulieren zijn met hun voorbereidingen klaar. Nieuwe vlag gen. de Nederlandse en Surinaamse, werden aangeschaft. De dames, die straks tot de gelukkigen zullen beho ren om aan de beide Prinsessen te worden voorgesteld, schaften nieuwe avondtoiletten aan. In het dorpje Wageningen te midden van de rijst- polders is het echter niet zo eenvou dig om aan een nieuw hoedje te ko men. de Chinese winkeliers verkopen daar deze hoofddeksels niet. Zo ontstond er een levendige handel in dameshoedjes, die straks gedragen zullen moeten worden bij het ont vangst in Hotel „De Wereld". Het protocol stelt nu eenmaal zijn eisen. Suriname is gereed om de beide Prinsessen een warm welkom toe te roepen. De voorbereidingen zijn ach ter de rug. Het programma werd tot in details nagegaan. Men hoopt slechts dat de regen geen spelbreker zal zijn. Cliurcliill zat al weer op een stoel naast zijn bed (Van onze Londense correspondent)' Sir Winston Churchill is gedurende het weekeinde goed vooruitgegaan. Hij had van zaterdag op zondag op nieuw een goede nacht. Toen Lady Churchill zondag het ziekenhuis glimlachend verliet, zei zij, dat Sir Winston, die de dag tevoren nog wat suf was als gevolg van de operatie, zondag heel veel beter was. Gister avond heeft hij zelfs al enige tijd op een stoel naast zijn bed gezeten. Een muziekkorps van het leger des Heils speelde zondag, om Sir Winston wat afleiding te bezorgen, in de na bijheid van het ziekenhuis. Hij stelde deze geste zeer op prijs. De snelle verbetering van Churchills toestand na de operatie was voor het zieken huispersoneel een verrassing. Het klinkt in elk geval geruststellend, dat Sir Winstons menu uit kip, cham pagne. aardbeien, ijs, koffie en zijn geliefde cognac bestond. Churchills lijfarts Lord Moran verklaarde, dat alles tot nu toe bevredigend is ver lopen. Koningin Elisabeth en Prins Philip, die een bezoek brachten aan Edinburgh, woonden daar zondag ochtend een kerkdienst bij; er werd speciaal gebeden voor Sir Winstons herstel. Trein stopt voor spelende kinderen Ter hoogte van de Bovenste Molen in Venlo kreeg zaterdag middag een internationale trein uit Duitsland oponthoud, door dat drie kleine kinderen tussen de rails aan het spelen waren. Gelukkig had de trein geen bijzonder grot esnelheid. omdat het station Venlo in zicht was. Daarbij kwam nog het feit, dat de Duitse treinbestuurder bij zonder waakzaam was. In de verte zag hij reeds de spelende kinderen. De signalen, die hij gaf, wer den door de in het spel verdiep te kinderen niet opgemerkt. Hij nam toen het zekere voor het onzekere en bracht de trein tot stilstand. Pas toen de machinist uitstapte en naar de kinderen toeliep, stapten zij tussen de rails vandaan en renden weg. Met enige vertraging bereikte de i trein Venlo. Twee chauffeurs en een kind zijn gedood en acht personen ge wond bij een autobotsing, welke gisteren op de Rijksweg Tilburg Eindhoven plaats vond nabij Moergestel. De wrakken van de wagens, die tijdens een verkeerde inhaalmanoeuvre frontaal tegen elkaar botsten. De Indonesiërs trokken zich terug met achterlating van enkele uitrus tingsstukken. De hier gelande para's verwijderden zich steeds verder van Merauke. Zij worden hierbij ernstig gehinderd door het feit. dat als ge volg van de late inzet van de droge tyd nog grote gebieden onder water staan, hetgeen hun bewegingen aan zienlijk bemoeilijkt. Officiële cijfers over het aantal thans op Nieuw-Guinea aanwezige parachutisten zijn niet beschikbaar i maar aangenomen wordt dat dit ge tal tussen de 300 en de 550 ligt. De Sowjet-Unie heeft zaterdag op- nieuw een kunstmaan gelanceerd. Deze kunstmaan, de kosmos VI, is in haar baan om de aarde terecht geko men. Zij. is uitgerust met instrumenten voor onderzoek van de kosmische ruimte. Zy is voorzien van radio- apparaten voor metingen op verre afstand, en voor het meten van haar baan. De werkelijke baan wijkt wei nig van de berekende baan af. De kunstmaan draait in 90.6 minuten om de aarde, de kleinste hoogte is 274 en de grootste 360 kilometer. Uit de ontvangen radio-seinen blijkt dat alle instrumenten aan boord nor maal werken. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Julij 1862: Het Prov. Gerechtshof v. Overijssel heeft Hermina Meyer schuldig verklaard aan diefstal van een bord zuur kool en een stukje spek en haar veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar. HJC.H. Prinses Frederik der Nederlanden heeft aan de commissie van het gesticht de Voorzienigheid te Leiden een geschenk doen toekomen ten behoeve der loterij tot ondersteuning van de ver pleegd wordende kinderen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1