Beurswaarde aandelen vijf miljard minder kerkdiensten Leiden en omgeving Weinig handel bij gebrek kopers Brief aan Nederduits Hervormden in Afrika I iji i^ii Zware eisen aan de kapitaalmarkt PLAN BUNKER ALS EEN OPLOSBAAR PROBLEEM Sinds februari j.l.: LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNI 1962 Zondag 1 juli Lelden. Herv. Gem. Pieterskerk uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. J. A, ikhof. Hooglandse kerk. 8 30 uur dr. E. H. Oppenheimer, 10 30 uur ds. J. Lamping (Jeugddienst). Mare- rk: 10.30 uur ds. W. H. Walvaart te issenheim voor ds. Vossers. 7 uur ds de Wit Oosterkerk: 10 uur ds. H van Achterberg. Bethlehemkerk10 ur ds. P. Kloek Maranathakerk: 10.30 ur ds. A. J. Kret. Bevrijdingskerk 9 u. J. M. D. v. d. Berg. Herv. Ulo- bool Asserstraat: 10 uur dr. K E. Oppenheimer. Aula School. Mar- xstraat: 10 uur dr. P. L. Schoonhelm leilig Avondmaal). Ver van Vrijz. ervormden (Leldse Volkshuls) 10.30 ir ds. W. J. H. Hubeek. Eglise Wal- ne: 10.30 uur ds. J. Wit, te Nijmegen, •ademisch Ziekenhuis: 10 u. ds. Joh. lort, Diaconessenhuis: 10.30 ds. M. •tevanger te Bllthoven. Geref. Kerk: mderkerk: 10 uur dr. Westerink, 5 u. A. C. van Nood te Velsen. Petra- c, Surinamestraat: 10 uur dr. Rot- lizen. 5 uur ds. de Boer. Kerk Oude 10 uur dr. Dronkert. 5 uur dr esterink. 7 uur ds. Heule. Marana- iakerk: 9 uur ds. Heule. 5 uur dr. •onkert. Bevrijdingskerk. Aerent uunstraat: 10.30 uur ds. A. C. van jod. 5 uur dr. Rothuizen. Groen- iven10 uur ds. de Boer. Chr. Geref. erk 10 uur (ond. Het oog van God) 5 xiur (ond Weg met de afgoden) Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): en 5 uur ds. W. G de Vries. Geref. em.: 10 en 5 uur leesdienst (donder- ig 7.30 uur ds. A. van Dam te Rot- rdam. Evang. Chr. Gemeenschap liddelstegracht 3): 10 en 5 uur de er Dikkes. Baptlstengem.10 uur I.A.) en 5.30 de heer H. Schouten (vrijdag 8 uur bidstond). Doops- izinde Gem.: 10 uur ds. A, Mulder Dordrecht Evang. Luth. Gem.: 10.15 ar mej. E. B. Poppezljn te Den Haag. em Gem.: 10 30 uur ds. H. J. w. odderman te Amsterdam. Christian •lence (Steenschuur 4): 10 30 uur enst Oud Kath. Kerk (Zw Singel 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.15 ïr Avondmis). Vr(je Kath. Kerk reewljkstr. 19): 10 30 uur gezongen Mis. Leger des Hells: 10 uur heill- ngssamenkomst. 7 45 uur openlucht- menkomst Gangetje, 7.30 uur op- ekkingssamenkomst (Alle diensten kapt. C. Nieuwland te Amster- Nleuwe Apostolische Kerk (Hoge ijndhk 24): 9.45 en 4 uur dienst londerdag 7.45 uur id.). Aarlanderveen. Herv, Gem. 10 u. j, Heymans te Boskoop, 6.30 uur ds. wets te Rijk. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. erk: 9 30 xuir Dienst des Woords, 45 uur ds. D. H. Biesma te Llsse. Alplien aan den RUn. Herv. Gem.: ïlianastraat9.30 uur ds. M. Hane- inaijer en 6.30 uur ds. J. H. Bogers. ula Immanuelschool. Anna van Bu nlaan: 9.30 uur ds. J. H. Bogers. apel Gouwsluis: 9.30 uur ds W Ver- eij Gebouw Jonathan: 6 30 uur drs. Goedhart te Rotterdam. Kapel ooftstraat: 9.30 uur ds. S. J. Seine Zijderveld en 6.30 uur kand. W. Duperus te Waddiinxveen Ouds- oornseweg 10 uur ds. G Cadée. artha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. een. Geref. Kerk: Maranathakerk. aadhuisstraat 10 uur ds. W. Wijma, 30 uur ds. R. Bakker te Rotterdam, alvatorikerk. W. de Zwijgerlaan: 10.30 ur ds. R. Bakker, 6.30 uur ds. W. Ij ma. Hoaf tstraat: 10 en 6 30 uur d.s. W. A. van Andel te Utrecht. Geref. erk (Vrijgem.) 10 uur leesdienst. uur ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk: •ruzalemkerk. Grijpensteinstraat: 8.30 4 30 uur ds. R. Kok. Oud Geref. em.: Van Mandersloostraat: 9.30 en uur leesdienst. Rem. Geref. Gem. an Mandersloostraat, Geen dienst, aptistengemeente IJsclubgeb 10 uur redienst. 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen. Herv. Gem 9.30 uur heer van Buuren te Delft, 6 uur heer Grlsnight te Rotterdam, Geref. em. 9.30 en 6 uur de heer Verstrate Borssele. Bodegraven. Herv. Gem.: 10 uur H.D.) en 6.30 uur ds. A. den Har- igh. (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. J. d. Velden te Amersfoort. Herv. vangellsatle: 9 uur ds. J. J. H. van er Ree te Amsterdam, 7 uur ds. J. Peters te Den Haag. Geref. Kerk: uur ds. Schuring te Alphen aan den ljn. 6.30 uur ds. L. Loosman (bev. nbtsdragers). Geref. Kerk (vrijgem 30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. em >0 en 6 uur Leesdienst (dinsdag 15 uur stud. J. Karens te Zoeter- ieer). Ev. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere- lenst, 7 uur uur Jb. Klein Haneveld Boskoop. Herv. Gem. 9 en 10.30 ur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. W. Heijmans (Jeugddienst). Geref. Kerk 30 en 6 uur ds. J. Runsink te Baarn. hr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6uur leesdienst. Rem. Geref. Gem uur ds. E. M .van Merven.née te Den nag. Ilazerswnmle. Herv. Gem.: 9.30 u. ir. v. d. Leeden (H A.) en 2 uur ds. hr. v. d. Leeden (afscheidspredikatie) eref. Kerk 8 30, 10 en 6.30 uur ds. W. v. d. Hout Ilillegoni. Herv. Gem. 10 uur ds. Brouwer (H. Doop). 7 uur ds. J. eenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur van Zuylen te Marken. Chr. eref. Kerk 10 uur leesdienst. 7 uur s J. J. Rebel te Haarlem. Ned. Prot. ond: Geen dienst. Evangelisatie- imenkomst (Gebouw Haven 50). irangeli'st J. Zijlstra uit Gouda (don- erdag 8 uur evangelist J. Zijlstra uit ouda)(Maranatha-bijeenkomst. oensdagavond in het Nutsgebouw, an den Endelaan 52. Spr. ds. J. isser te Amsterdam). Iloogniarle. Herv. Gem. 10 uur ds. H. De Vree. Kaag. Herv. Gem. 9.30 uur ds bkkema, 7 uur ds. H. J. van Achter- erg (jeugddienst). Katwijk aan den Rijn. Herv. em. (dorpskerk): 9.30 uur ds. A. lakkenze (HD 6 uur vie. J. Voor- ouw: (kapel Nieuwe Duinweg): 9.30 ur vie. J, Voordouw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. I. Groenenberg te Den aag (interkerkelijke dienst in gym- lastieklokaal school Narcisstraat). 30 uur ds. T. Kruijne. vlootpredi- ant M. V. K. Valkenburg (m.m.v. hr. Gem. Koor). Katwijk nan Zee. Herv. Gem. Oude Kerk)8.30 uur Baddlenst, ds. loerenhout, 10 uur ds. J. E. P. C. erhardt te Hillegom, 6 uur ds. Bou- lan. (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. de os. 6 uur ds. Hagen. (Kapel): 10 uur s Offering». (Groen van Pr. school): 0 uur ds. Moerenhout. 5 uur ds. de 3s. Aula Nieuwe begrplaats: 10 uur i. Bouman Zeehospitium: 6 45 uur I. Pijlman. Geref. Kerk: 8. 10 30 en uur ds. C. A. Wlelemaker te Nieuw- oosdrecht. 6 30 uur ds. Bijleveld te lljnsburg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ur ds. D. Slagboom te Den Haag. leref. Kerk (vrijgem.): 8.15 en 3 uur Zwarts te Den Haag, 11.30 uur dr. Trimp te Voorburg. 7 uur ds. J. 'eldman te Rotterdam-Delfshaven. ieref. Gem.: 10 en 5 uur Leesdienst. leref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur eesdlenst, Koudekerk aan den R(jn. Herv. em.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. eref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zweepe Schevenlngen. Leinuiiden Herv. Gem. 9.30 uur ,i. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 n 7 uur ds. H. J. Koffrie. Leiderdorp. Herv. Gem.: 10 uur i. Oostenbrug te Bussem (H. D.), 20 uur de heer J. v d. Hoek. (Kerk- aal Zijlkwartler)6.30 uur ds. Oosten rug. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Banga .30 uur ds. F. Minnema. (Kerkzaal iljlkwartler)10.30 üur ds. F. Minne- 5 uur ds. H. v. d. Berg van Sas- enheim. Ver. vrijz. Herv. (Gebouw andelaan 12a): 10.30 uur de heer J. talkers te Utrecht. Lisse. Herv, Gem. 9 en 10.30 uur lis G. Pettinga (H.D.), 7 uur (Jeugd dienst). Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. S. R. Smilde te Dordrecht. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Beref Gem 1 Cen 4 uur d6 H van Gilst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 MET SCHOP EN HOUWEEL In 53 internationale werkkampen, uitgaande van de Wereldraad van Kerken, in alle delen van de wereld, zullen ook deze zomer weer ongeveer 1300 jonge christenen met schop, houweel en hamer getuigen van hun geloof door dienstbetoon en oecume nische gemeenschap. Twee van deze kampen komen er op de Veluwe: een op de stichting „s-Heerenloo-Lozenoord" te Ermelo en de andere op de „Johanna-stich- ting" in Arnhem. De jongeren zullen betrokken worden in allerlei herstel werk in en om de ziekenhuizen en verder in de gelegenheid zijn meer van nabij kennis te nemen van het leven in ons land. vooral Rond de Veemarkt (Van een deskundige medewerker) De aanvoeren op de gebruiksvee- afdelingen zijn nu ongeveer op het dieptepunt van het zomerseizoen aangeland Aan de slachthuizen liep het in de neer het juli-contingent voor Italië vleeshandel eveneens kalm, doch de I weer aanvangt, nog wat meer te kun- voorraden werden toch wel prijshou dend opgenomen. Er was minder slachtvee ingevoerd. Ondanks de moeilijkheden met de De meeste veehouders zitten volop export van fijn vlees naar Frankrijk in de hooibouw en komen dus veel heeft men met licenties de zaken minder naar de markt Bovendien is toch op gang kunnen houden, zodat er geen gebrek aan vee. want de wei- er in de afgelopen week weinig min den zijn hoofdzakelijk zeer schraal, minder dan gewoonlijk door de ex- zodat het voor de hand ligt. dat men porteurs is weggezonden van net in de afgelopen week, wat de handel Het gaat echter met grotere kosten ook het betreft, de drukte wel aan ^on. Ee gepaard en deze werden voor een ge- nnma r goedgemaakt door hogere leven in ons lana. vooral ook net nr,ma dier hieef kerkelijk leven. Bovendien betekent enkel doch totaal deelte aan Wo.rroiin, Wmn m.t Haainamavc stevig op de oude prys. doen loiaai Dr ]ze. een dergelijk kamp. met deelnemers uit seheel verschillende kerkelijke tradities, een belangrijke bijdrage in de oecumenische ontmoeting. Op 4 en 5 lull zullen de 10e lan delijke wedstrijd ln het metselen met baksteen en de zesde landelijke wed strijd ln het stukadoren gehouden verden in de grote hal van het Ahoy- gebouw te Rotterdam. stevig op de oude prijs, gezien was het prijspeil in 1 toch zwakker wegens gebrek aan ko- w i prijzen voor het grove vlees voor het hoofdzaak I binnenland te bedingen Onze noteringen voor het slacht- pers. ivee lagen voor de redelijke tot 1ste Ook het magere weidevee, dat zee kwai(tejten tussen f2.90 en f3.30 per krap werd aangevoerd, was neei geslacht gewicht. Voor extra fijne moeilijk te plaatsen. jonge vleesbeesten werd tot ongeveer De slachtveemarkt verliep bij niet f 3.50 per kg betaald en oude of in- te ruim aanbod in het algemeen ook courante kwaliteiten aflopend naar heel kalm tot stroef tegen vooral rond f 2.60 per kg. Slachtstieren f 3— geen betere pryzen. Ned. Herv. Synode f 325 per kg geslacht gewicht. Op de vette kalverenmarkten was het aanbod wat minder dan de week tevoren. Hierdoor bleven de oude prijzen vrijwel in stand. Echter voor al niet duurder dan de week tevo ren, aangezien de exporteurs even voorzichtiger waren met bieden, om dat de buitenlandse markt vorige week even lagere prijzen noteerde Toch bedroeg de uitvoer deze week aan kalfsvlees nog rond 700 ton en men verwacht volgende week wan nen kwiteren. Voor extra kwaliteit werd tot f3 en iets daarboven betaald. Overigens varieerden de prijzen van f 1.90 voor de minste en tot f 2.80 per kg levend gewicht voor de 1ste kwaliteit. De nuchtere kalveren deden ook vrijwel de oude prijzen, hoewel er een kalme handel was. De noteringen la gen tussen f 1.30 en f 1.60 per kg le vend gewicht. In de wolveesector kwam weinig of geen verandering. De zuiglammeren, die elke week wat zwaarder worden, doen daardoor gaandeweg wat hoge re prijzen per stuk, doch de kiloprij zen blijven op dezelfde hoogte: f4.50 tot f 4.70 gemiddeld per kg aan de bout. Schapen gaan langzamerhand uit de wol en noteren daardoor la gere prijzen. De kooplust voor wol is nog erg rustig. De biedingen bedra gen f 3.25 en wat daarboven, maar de concurrentie by de handelaren is nog weinig levendig. De varkensprijzen blUven een da lende lyn volgen. Beste kwaliteiten rond f 1.75 per kg levend gewicht, doch middelzware fl.65 en minder. Extra zware soorten aflopende bene den fl.50 per kg levend gewicht. Paarden kalme handel met staan de prijzen, f 850—f 1200 per stuk. Slachters f 2.40f 2.80 per kg gemid deld. Het orgel front ran de pas gerestaureerde (hervormde) Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. (Foto Will Eiselin) (De Hoef) 7 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude Wetering. Geref. Kerk: 9 30 en 7 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aar. Zoeterwomle. Herv. Gem. 10 uur ds. P. A. Lefeber te Alphen a. d. Rijn. Zwammerdaui. Herv. Gem.: 10 en 6 30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6,30 uur ds. J. Wage naar (HA Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop. en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem 9.30 en 3 uur Leesdienst. (vrijdag 7.30 uur ds. B. Toes te Kin derdijk). Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop. Herv. Gem 9.30 uur ds Joh Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 9 30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. R. Kok te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem.: 7 u. ds. J. G. Paardekooper. Nieuw Vennep. Herv. Gem.: 9 30 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest (Bethelkapel)9.45 uur ds H. J. Langman te Amsterdam. 6.45 uur ds. G. A. Alma te Amsterdam. (Pniël): 7 uur ds. H. Brons (jeugddienst). NoordwiJk-BInnen. Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok (H. D 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur, (11 u. Van de Berghstlchtlng) en 5 u. ds. F. Pijlman te Katwijk. Noordw(|k-Zee? Herv. Gem.: 8.45 uur Duitse Dienst, 10 en 7 uur ds. N. J Cupédo. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. B. Bouma, 5 uur ds. T. Fer- werda. 10 uur (Sole Mio): ds. T. Fer- werda. Herv Geref. Evang (VGLO- school, Schoolstraat 2): 10 uur de heer J. Mulder te Amersfoort; 3.30 u. dr. C. Graafland te Wierden. Noordwljkerhout. Herv. Gem.: 9 en 10.30 üur ds. A. H. Smits (H. D 7.30 uur (Vakantievespers) ds. A. H. Smits. Oegstgeest. Herv. Gem.: Groene of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach (H. D.). Pauluskerk: 10 u. dr. I. H. Enklaar, 7 uur ds. J. Irik. Ver. v. Vrijz. Herv.: W. de Zwijger- kerk: 10.30 uur ds J. H. Klein Was- sink (Bergen N.-H). Geref. Kerk: Mauritslaan10 en 7 uur ds. Meijer (H. A Geref. Kerk (vrijgem.): W. de Zwijgerkerk 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering. Herv. Gem.: 9 30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem. 7 uur ds. Van Goudoever. Rljnsaterwoude. Herv. Gem.: 10 u. T. D van Soest te Rotterdam en 7 uur ds. W. H Walvaart te Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag. Rtjnshurg. Herv. Gem (Grote Kerk) 9 30 uur prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam. 5 uur ds. M. C. Groenewoud (Bethel Kerk): 9.30 uur ds M. C. Groenewoud (H. D.), 5 uur prof. dr. G C. van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. L. v. d Linde. 5 uur ds. H Post; (Petra- kerk): 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; (Maranathakerk) 9 30 uur ds H. Post. 5 uur ds. J. Bij leveld. Geref Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman Sassenheim. Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. D. J. Vossers te Leiden; 5 uur ds. W. H Walvaart (H. Doop). Geref. Kerk: 9 30 ds H. v. d. Berg. 5 uur ds. P D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds L. S. den Boer. Ned. Prot Bond: 10.30 uur mej. L. A van der Voort te Heemstede. Ter Aar. Herv. Gem 9 30 en 6 30 ds. Lindenburg. Geref Kerk: 10 en 6 30 uur ds. Veenhuizen (emeritus) uit Huizen. Valkenburg. Herv. Gem 10 uur de heer Kooi uit Leiden. 6 30 uur ds. J M. D. van den Berg uit Lelden leueddlenst)Geref. Kerk: 9 uur ds. A. Vos te Wassenaar. 4 30 uur ds G. N Lammens te Heemstede. Geref. Kerk (vrijgem 10 15 uur ds. R. Brands. 3 uur ds. F. de Vries te Den Haag. Voorhout. Herv. Gem.: 10 uur ds. D ter Steege te Haarlem. Voorschoten. Herv. Gem (Dorps kerk) 10 uur ds. Saraber. 7 uur ds. Zijlstra. (Rijndijk). 10 uur ds Mackaay te Oegstgeest: (Hulp en Heil): 10 uur ds Zijlstra Geref. Kerk 9. 10.30 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem 10.30 en 5 uur ds. J. van Raalte te Harderwijk. Warmond. Herv. Gem 10 (H.D) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar. Herv. Gem. (Dorps- ker) 10 en 7 uur dr. Th. C. Frederlk- sc (Klevletkerk) 9 uur jeugdkerk. 10 uur ds. J. T. Wiersma (H.A.). (Dey- lerhuls): 9 en 10.30 xiur ds. H Beker (HA) (Dorpscentrum) 10 uur Jeugd- ïrk,,.Gre.mrKd?:EBp°nm<anmlïhaV Amïrikkame "ïnËch'rij^ngïn op de 10 en 5 uur ds. E. Pijlman jPVli,int„nHo,on (Zijllaan): 10 en 9 uur ds. C. A. Vreugdenhil te Den Haag. Ned. Prot. Bond": (Lange Kerkdam) 10.35 uur ds. J Zuurdeeg NPB Remgem/Doopsgez. Gem (Johannahuis) 10.30 uur dr. J. F van Roven te Rotterdam. Soefibe weging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 u universele eredienst. Herv. Evang.: (Dorpshuls) 10 uur de heer Grlsnlgt te Rotterdam. 7 uur de heer KrulthSf llpsaandelen. dat kortgeleden nog op te Monster 37 werd aangenomen, Is naar wonlmigge. - Herv. Gem 9 30 uur I sehaülng tot ca. 30 teruggelopen en 6 30 u, ds. G. F. Overgaauw (H A.) Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds H T van Bleek. Donderdagmorgen begon de verga dering van de generale synode der Ned. herv. kerk met een bespreking van enkele brieven van kerkeiyke vergaderingen met betrekkin» tot een brief van de Raad van Kerk en School aan het Humanistisch Ver bond. Besloten werd de brieven te be spreken tegelijk met de behandeling van een geschrift over kerk en hu manisme, dat thans wordt voorbereid en dat. in de zomersynode 1963 ter tafel zal komen. In antwoord op een schrijven van de classis Heusden waarin aaji de synode wordt verzocht een bidstond uit te schrijven in verband met de zeer ernstige situatie in Nieuw- Guinea. werd geconstateerd, dat uiteraard in alle samenkomsten der gemeenten de voorbede ln deze ern stige zaak geschiedt. Na een uur uitvoerige bespreking werd aan het moderamen verzocht zich inzake de pastorale vragen in deze zaak tot de predikanten te richten en daarby ook aan de volharding in het gebed te herinneren. De secretaris-generaal, dr. E. Emmen, gaf hierna een over zicht van de verhouding tot de al gemene synode van de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika. Hij wees erop, dat dit een zelfstandige kerk is en geen geleding van de kerk hier te lande De naam sticht nogal eens verwarring. Ten aanzien van de kwestie Geijser stelt het mo deramen voor zich tot de Nederduits Hervormde Kerk van Afrika te rich ten. Prof. dr. H. Berkhof achtte het synode. nodig te spreken, omdat deze Neder duits Hervormde Kerk van Afrika met onze kerk vaak verward wordt en omdat er vooral sinds 1945 veel contact met deze kerk bestaat. Ouderling mr. F. L. S. F baron van Tuyll van Serooskerken deed de sug gest.? ook met prof. Geijser in broe derlijke zin in contact te treden. Dr. Emmen zei, dat prof. Geijser's be lijdenis niet zozeer in het algemeen in het geding is geweest, maar in hoofdzaak een bepaalde exegetische uitleg omtrent nieuw-testamentische teksten. Door deze uitspraak heeft hij de predikantsbevoegdheid en ker kelijke leeropdracht verloren. Dr Emmen wees erop. dat prof. Geijser door zyn houding tegenover het ras senvraagstuk een omstreden figuur is geworden. De synode besloot met al gemene stemmen een brief aan de Nederduits Hei-vormde Kerk van Afrika te zenden waarin de gevoelens over het proces Geijser worden neer gelegd. „De synode besprak tenslotte de oproep, uitgegaan van het congres van Kerken tot Kerk" op 26 mei 1962 te Utrecht gehouden en een open brief van de Evangelisch Lutherse Kerk op Nieuw-Guinea over de een heid van de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Nederlandse Her vormde Kerk. De bespreking hierover leidde tot het besluit, dat het moderamen een nota zal opstellen over de verhouding hervormd-gereformeerd. Na de rond vraag volgde de sluiting van de BUNKER PLAN PLAN BUNKER Rentestand ruim lh% hoger (Van onze parlementaire medewerker) De in ons land aanmerkelijke stijging van de rentestand, die thans kan worden geconstateerd, bewijst hoe snel de situatie op de geld- en kapitaalmarkt kan veranderen. Begin maart werd een 4% staatslening uitgegeven, van f 300 miljoen a 99 1/4%, nadat de 4% lening van 1961, voor 98 1/4% uitgegeven, tot 100 1/8 was ge stegen, zodat het effectief rendement (d.i. incl. de kans op uit loting) niet meer dan 3.91% bedroeg. Omdat de regering in ver band met de conjunctuurspanningen de kapitaalmarkt nog te ruim vond. werd ondershands nog eens f 300 miljoen a 4% geplaatst. Het bleek alras dat hiermee het laagste punt van de rentestand was benut, want sindsdien is er een geleidelijke stijging ingetreden waarbij de 4% lening van 1962 tot 95% is gedaald en het rende ment tot 4V^% steeg. Men kan dus zeggen dat de rentestand in ons land in enkele maanden tijds met meer dan is gestegen. Ontspanning Verschillende factoren hebben daartoe bygedragen. In de eerste plaats de beide leningen van de Staat, maar voorts ook de minder gunstige ontwikkeling van de beta lingsbalans als gevolg van de sty- gende invoer en het uitbiyven van buitenlandse aankopen op de effec tenbeurs, waarvoor herhaaldeiyk verkopen zijn in de plaats gekomen. Bovendien hebben de kapitaalbehoef ten bij het bedrijfsleven zich laten gelden, temeer omdat de financie ring van de investeringen in mindere mate uit de winsten kan geschieden. De reeds enige maanden geleden aangekondigde emissie van Philips, waarbU het om rond f750 miljoen ging, heeft niet alleen op de aande lenmarkt een druk uitgeoefend, maar ook de kapitaalmarkt beinvloed, ook al meende men dat van dit bedrag niet meer dan ca. een derde in ons land moest worden opgebracht .De Philipsaandelen zijn echter sterk te gengevallen, zodat ook van die zyde een groot aanbod van claims ont stond, die door de Amsterdamse beurs moesten worden opgenomen. Het Amerikaans bezit van Phi- O O Vele weken lang wordt er nu al gedokterd aan het Plan-Bunker. Men zou dit plan en alles wat er aan vast zit een raadsel kunnen noemen. Welnu: we hebben er nu een echt complete puzzel van gemaakt, maar deze puzzel is in ieder geval op te lossen. Sterker nog: er is slechts één oplossing mogelyk, die door bere denering te vinden is. Alleen is het nodig te vermelden, dat alle cyfers 0 gegevens zyn. Zoals bekend moeten alle stippen en letters worden vervangen door cyfers. zodat een kloppende bereke ning ontstaat. Gelijke letters stellen nog met een verschillende bedrag voor de nominale waarde moet wor den rekening gehouden, kunnen wü over deze wijziging in de notering nog minder enthousiast zijn. De Philipsemissie is door enige an dere industriële aandelenuitgiften gevolgd, waarbij het verloop van de clalmprijs ook telkens teleurstellend was. Voorts hebben enige obligatie uitgiften op de kapitaalmarkt een druk uitgeoefend. De 4'.- °r lening van de Wereldbank, groot f 40 mil joen en a 99,5% uitgegeven, is niet geheel geslaagd, de 4'L. lening van f 50 miljoen van de Nederlandse An tillen, ondanks de garantie van de 1 niet alleen de veiligheid in de toch Nederlandse Staat, ook niet. wel ech- al nauwe straten in gevaar brengen, ter de 5% lening van de Ver. Ma- maar dat de rust. die de vele vakan- chinefabrieken a 100 die met een tiegangers hier komen zoeken, door rendement van 5% trouwens ook de openknalpotten bovendien wreed Geen bromfietsen in Valkenburgs centrum (Speciale berichtgeving) Het centrum van Nederlands meest bezochte toeristenoord. Valkenburg, zal in de toekomst taboe zyn voor alle bromfietsers Tot dit besluit zyn B. en W. van Valkenburg gekomen, nadat is gebleken dat de bromfietsen en al is het uit nationaal-economisch j oogpunt een voordeel dat tegen hoge koersen naar Amerika verkochte Zevenhoven. Herv. Gem. 9.30 uur aandelen tpgen lagere koersen zijn Nederlandse kapitaalmarkt toch zware eisen gesteld. Dit is ook wel gebleken uit het verloop van de claimprys, al is hier ook de veelal flauwe stemming van de effectenbeurzen van invloed ge weest. De claimprijs van Philips is met f329 begonnen, hetgeen voor de aandelen een koers van ca. 640 be tekende, op de laatste dag van ver handeling (vrydag 22 dezer) was de notering ca. f 180, geiykstaande met een koers van 565 Mede onder invloed van officieuze berichten over een goede gang van zaken in het tweede kwartaal en hoopvolle ver wachtingen voor de verdere ontwik keling van het concern is deze week voor Philipsaandelen een krachtig herstel ingetreden en nu op 27 dezer de storting op de nieuwe aandelen heeft plaats gehad, betekent dat zo wel voor de aandelenmarkt als de kapitaalmarkt een welkome ontspan ning. Niet enthousiast In dit verband moge er aan wor den herinnerd dat van 1 juli af de aandelen Philips z.g. In eensgevend geld worden verhandeld, evenals dit reeds by de Koninkiyke en de Uni lever het geval is. Terwyi by laatst genoemde concerns de nominale waarde van de aandelen op f20 is vastgesteld, bedraagt die by Philips f25, zodat men om tot een verge lijking met de oude notering in pro centen te komen, de koers met 4, by Unilever en Koninkiyke met 5 moet vermenigvuldigen. Wij zijn nooit voorstanders van een notering Kandidaat J. T. H. Groot te Utrecht I teruggekocht, hierdoor zyn aan de ln guldens geweest, maar als nu ook aantrekkelijker is. Van Gelder is deze week uitgeko men met een 4 3/4f; converteerbare lening van f35 miljoen, waarvan f33.2 miljoen aan de houders van de aandelen 'ook van die, welke voor de aandelen Berghuizer Papier ln de plaats treden), worden aangeboden a 100 en waarmee de Nederlandse belegger blykbaar nog al in zijn schik is. Want voor de claims (men heeft twee claims voor éen obligatie nodig) werd woensdag reeds f 22 be taald, wat wil zeggen dat een obli gatie 104'., kost. Hoewel het con- versierecht thans geen waarde heeft (de conversiekoers is 325 en ligt dus boven de beurskoers) acht men het o.i. terecht mogelyk dat tegen het tijdstip, waarop conversie mo gelijk wordt (1 jan 1966) de koers van aandelen Van Gelder hoger zal zijn dan 325 Blijkens het prospectus wordt van de fusie met Berghuizer. de aantrekkelyke uitbreiding van de papierproduktie en de integratie van de bedrijven een grotere efficiency verwacht, die de positie van het con cern ook in het kader van de zich uitbreidende Euromarkt. zal verster ken en het in staat zal stellen aan de verscherpte concurrentie het hoofd te bieden. Temeer omdat het papierverbruik in ons land stygend, toch nog altyd bij dat van andere landen tenachter ligt. In 1960 werd hier per hoofd 88 kg gebruikt, in De nemarken en Zwitserland echter 92, in Engeland 102, in Zweden 120, ln Canada 128 en in de VS 188 kg. Wat de aandelenmarkten ln het algemeen betreft, kan worden ge constateerd dat men in New York op de Amerikaanse economie nog al tijd niet gerust is. Maar het optimisme heeft deze week in Wall Street weer de over hand gekregen. Vooral donderdag trad een scherp koersherstel in uiteraard grotendeels van technische aard, doch waardoor by vele fond senhouders toch een hart onder de riem is gestoken. Ook In Amsterdam was er deze week meer grond in de markt en de koersstyging van Philips, waarin New York donderdag zelf voorging wordt verstoord. tijdig Ingenomen, reisziekte voorkómen, (in d» b/iuwt nrptkking let op ütjulif dotering) Iets meer rust De stemming in Wall Street biyft natuuriyk van invloed, maar de gang van zaken in het Nederlandse be drijfsleven blijft tot dusver bevredi gend, ook al is een periode van con solidatie vooreerst waarschynlyker dan een verdere spectaculaire groei, geiyk die in 1959/60 plaats vondRen dementsberekeningen en vergelijkin gen tussen de winst per aandeel van vele Nederlandse ondernemingen met gelijksoortige in de VS vallen voor eerstgenoemde thans niet ongunstig uit en het is merkbaar dat als Wall Street wat rustiger is, op de ver laagde koersen hier en daar schoor voetend een stukje wordt opgenomen. Het zegt overigem wel iets dat de bracht de gehele aandelenmarkt mee beurswaarde van alle aandelen op de omhoog tot zelfs de scheepvaart- Amsterdamse beurs sinds eind fe- waarden toe, ondanks de nog steeds bruari met rond f5 miljard is ver- dalende vrachtpryzen. minderd. steeds gelijke cyfers en ongeiyke letters ongeiyke cyfers voor. Oplossingen onder het motto „re- kenpuzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5,en twee pry zen van f. 2,50 be schikbaar waarnaar alleen abonneea kunnen mededingen. Oplossing woordenpuzzel De volgende woorden moesten wor den ingevuld: OKTOBER BOKTOR =E EBONIET BOETEN I DEINING EINDIG. =N DERTIEN TIEREN =D GELADEN NADEEL =G DOMOREN MODERN O TOTEBEL BOTTEL =E VANDAAR VARAAN =D KASTEEL STEKEL =A ELLENDE EDELEN =L GEKLETS KETELS =G OMKEREN MERKEN O ROLLADE DOLLAR =E LEGENDE GELEEN =D Het spreekwoord luidde: EIND GOED AL GOED De eerste prys van f. 5,werd toegekend aan mej. E. J. Drechsler, De Sitterlaan 109 te Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer A. Versloot, Wllhelminapark 1 te Oegstgeest en aan mevr. J. Kramp, Os en Paardelaan 5 te eLiden. De prijzen worden de winnaar* toegezonden. N.N.V. congres De heer Roemers als voorzitter herkozen De middagby eenkomst van het congres van het NVV was geheel ge wijd aan interne problemen, aan be spreking van het verslag over de Ja ren 1959 tot en met 1961 en aan de bespreking van het beleid van het Verbondsbestuur. Tot leden van het dagelyks bestuur werden herkozen: D. Roemers, voorzitter, A. H. Kloos, vice-voor^tter-redacteur. C. W. van Wingerden, algemeen secretaris, R. Wijkstra. penningmeester en tot secretarissen de heren J. Lageveen, J. Landman. L. P. G. Nelemans, W. F. van Tilburg en P. de Vries. Gisteravond bezocht het congres de Rotterdamse schouwburg, waar door de Nederlandse Comedle een opvoering werd gegeven van „Een Midzomernachtsdroom". Gisterochtend maakten de deelne mers aan het corgres een haven- rondvaart waarna zy ten stadhulze in Rotterdam werden ontvangen. Vanmiddag sprak drs.. J. W. de Pous, minister van economische zaken, over de Europese integratie. Mr. F. J. H. BACHG LID DER TWEEDE KAMER In de vakature van wyien de heer Th. D. J. M. Koersen (KVP) heeft de voorzitter van het Centraal Stembu reau benoemd verklaar tot lid der Tweede Kamer mr. F. J. H. Bachg in Den Haag. Na wylen de heer Koersen volgde op de lijst mr. C. P. M. Rornrne te Bloemendaal. die even wel heeft verklaard, dat hij voor be noeming in deze vacature niet ln aanmerking wenste te komen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9