Mormoon en softball gaan in Amerika hand in hand Vakantie-overpeinzing Een gezonde geest in een gezond lichaam LANG WORDEN MET „GEMEENTEPILS" Amerikaanse „zending op Leulse sportvelden a^d Neder- Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag, 30 juni 1962 Wij hébben niet veel met vo gels gemeen, alleen dit: op ge zette tijden keren wij de blik naar het zuiden en onze onrust bedaart pas als wij daar zijn aangekomen. Niet alleen zijn wij in staat aan die drang ygehoor te geven. Met deze trekkersnatuur corres pondeert namelijk het peil van de ons ter beschikking staande gelden. Hoe meer geld des te woester de drang de zon tege moet te reizen. Wat het dit jaar zal worden weten we nog niet. Verleden jaar ging het best Ach ja verleden jaar Met een goedmoedige glim lach stapten ivij toen in de trein die ons drietal zou voeren naar een stukje Italië zorgvuldig geheim te houden - dat nog niet door de grote toeristenstroom als bezienswaardigheidis ont gonnen. Reizen per trein met een couchette is een sensatie apart. Onze coupé was bezet door een stevige Duitse man, die erbij zat als een zak havermout en de indruk vestigde dat hij de dag had ingezet met iets forsers dan alleen maar drabbige thee, en voorts door een paar rustige echtelieden, die elkaar steeds vol sympathie toeblikten. De coupé ivas iets te rustig naar onze zin, want al zijn wij geen blèrige „Houd- er-de-moed- maar- in"- knapen, een beetje lawaai op zijn tijd mag toch wel. Leuk wordt het natuurlijk al tijd pas als de treinsteward alles komt uitrollen en iedereen zich gereed gaat maken de nacht zo geriefelijk mogelijk door te brengen. Op aller gezicht zie je de vraag: „Wat houd ik aan en wat doe ik uit. En wat doen de anderen". De Duitse man sliep in het miniscuulste zwembroek je dat onze ogen ooit hebben aanschouwd, het echtpaar liet de toestand „ongewijzigd" en wij zweemden wat nachtkleding be trof tussen de Duitser en het echtpaar in. Sensatieloos verliep de heen reis verder en dat gold ook voor onze vakantie. Wij zijn gelukkig alle drie bijzonder lui uitgevallen en dan kom je in de Italiaanse zon niet erg ver Het hotel was prettig, maar de koks hadden alleen de ge woonte al het eetbare dat daar maar even voor in aanmerking kwam in olijfolie te drenken. Dat was niet zo prettig en de eerste nacht hield onze maag over de wanordelijkheden een allerdui- del 'cste protestredevoering. Oh ja, er was ook een juke box in dat hotel. Een juke-box met een „hersenschudding"Je moest op het knopje met „Avé Maria" drukken om „Waarom bij jij nooit op zondag vrij" te krijgen. En hij had een „knietje" nodig om op gang te komen. Verder deed hij het uitste kend. De terugreis was van het gen re waar kolderfilms van ge maakt worden. Op het perron liepen we al direct vast in een groep Deense touristen, die met veel „öske-döre- smöre" klan ken een spoorwegbeambte stond duidelijk te maken dat bij de trein nóg een wagon moest. De man keek op een manier alsof men hem juist had verteld dat Mussolini wederom naar het rijk der levenden was teruggekeerd. Er werd een wagon afgekoppeld, aangekoppeld, afgekoppeld, maar de Denen kregen toch hun zin, want die kunnen verdraaid kop pig zijn. De reis verliep aanvan kelijk voorspoedig, maar in een klein plaatsje waar diep in de nacht even gestopt moest wor den, gebeurde het. Een onver stoorbare luidspreker stem haal de iedereen uit de lichte slaap met de paniekmededeling dat ivagon zo-en-zoveel, waarin onze bagage zat, zou worden afge koppeld. „Men wordt verzocht zo spoedig mogelijk..." (in drie talen). Binnen twintig seconden had den wij uitdrukkingen voor op de tong, die het enige meisje in onze coupé zij voelde zich toch al als een wit boontje in een zak vol bruine bonen met enige verbijstering waarnam. „Met keine slaapoogjes keken wij uit het raam op het per ron waar een „carnaval" van zeldzame schoonheid zich voort- repte. Op het verder verlaten perron renden mensen in alle staten van kledij naar de be trokken wagon om hun bagage Er was een Nederlandse stem die boven alles uit riep: Janus, sè je geen kou vatte Er was iemand die over zijn pyjama jasje een stropdas knoopte. Hij wist het vermoedelijk zelf niet. Net was iedereen hijgend bin nen of de omroeper kwam ver tellen dat de bagage, zo men wilde, kon worden terugge bracht. De betrokken wagon werd niet afgekoppeld Toen we ineens heel snel vertrokken, glimlachte een per ronwachter ons minzaam na. Dat is nu waarschijnlijk wat ze in Amerika „geestelijke wreed heid" noemen: Besluiten om iemand uit zijn bed te halen, als het nog niet zeker is dat zoiets werkelijk nodig isen dan nog glimlachen.... j «I 7*99 I II ^an ru'm twee jaar geweest. Leuk J -*• J- land niet. „Het heeft natuurlijk Een snelle aangooi een klap of een misser (Van een onzer redacteuren) „Er zijn een paar Mormoonse jongeren voor de sportredactie. Komen jullie even naar voren?" Dat was het bericht van de telefoniste, dat op de gezichten van de sportredacteuren de wenkbrauwen enige centimeters uit de normale ligging bracht. „Zeg, versta je dat nou wel goed? Wat zouden Mormoonse jongeren nou van de sportredactie willen?" vroegen we nog eens ongelovig. „Dat zou je dan eens moeten vragen", luidde het lakonieke antwoord. Dat deden we. Een ogenblik later maakten we kennis met Donald Koldewijn en Ralph Visser, beiden 22 jaar en geboren en getogen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. afvalsysteem om het kampioenschap van Nederland zullen strijden. Elke ploeg bestaat uit vijftien man. In Leiden hebben wij ook zo'n team sa mengesteld, dat aan die competitie meedoet. De leeftijd van de spelers ligt tussen dertien en zestien jaar". Alles goed en wel, maar waar om houdt de Mormoonse kerk zich hier nu juist met softball bezig?" willen we weten. niet moeilijk?" ..Nee. We zijn met wat sof tb all- gereedschap" naar de speelweide bij de Telderskade gegaan, waar we ook trainen, ach je hebt dan natuurlijk zo wat jongeren om je heen. Ove rigens kunnen we nog best wat leden gebruiken". Enthousiaste Allerlei sporten Amerikanen „De Mormonen, zegt Ralph (stu- dLint muziek), z\jn bijzonder ge steld op sportbeoefening en die be perkt zich heus niet alleen tot soft ball. Uitgaande van het standpunt dat in een gezond en sportief lichaam bijna altijd een gezonde geest heerst, organiseren wjj in de Verenigde Staten grote toernooien in sporten als golf, volleybal, bas ketball etc. Aan het softballtoernooi in Ame rika nemen zo'n 25.000 spelers deel. Een plaats als Salt Lake City (het centrum van de Mormonen) is ver deeld in kwartieren en ieder kwar tier beschikt over een softballploeg. Het team dat kampioen van Salt Lake City wordt, speelt vervolgens tegen de kampioenen van andere steden om het nationaal kampioen- Elke kerk haar eigen sporthal Aanpi Donald Koldewijn en Ralph Visser Softball-missie (Foto L.D./Holvast) Twee rustige Amerikaanse Jongens, die je beslist niet voor buitenlanders zou houden wan neer je hen zo tegenkomt. Geen „onbeheerst" gekleur de hemden en kauwgum, in grediënten waarmee men de gemiddelde Amerikaan zo graag op spotplaatjes placht pf te beelden. Niets van dat alles. Ze wonen nu ongeveer twee jaar in de Leidse Stieltjesstraat. In de Verenigde Staten, waar zij beiden op de universiteit waren, hebben zij hun studie voor deze tijd on derbroken om in Nederland als zendeling voor hun kerk op te treden. Perfect Nederlands Donald en Ralph maken deel uit van een groep van 140 Amerikaanse Mormonen, die hier in ons land werken. Na een jaar of twee gaan zij weer terug naar de Verenigde Staten, waarna nieuwe krachten hun plaats weer innemen. Donald Koldewijn, die later ingenieur hoopt te worden, vertelt dan in zij het niet accentloos, maar grammaticaal perfect Nederlands wat hen nu eigenlijk naar ons heeft gevoerd. „We willen in Nederland trach ten het softball spel. dat bij ons in Amerika een zeer geliefde sport is, populair te maken. In geheel Ne derland, aldus Donald, zijn reeds 150 ploegen geformeerd, die volgens wat moeite gekost me hier aan te passen en ik heb het nu erg naar mijn zin. Als ik straks thuis kom, moet ik me wéér aanpassen". Voor Ralph is dat tijdstip nog niet gekomen. Tot december zaj hij in Leiden blijven. Een goeda pro paganda voor softball en honkbal laten zij hier in elk geval achter. Prettige, sportieve knapen. Spanning en concentratie een avondwedstrijd in het sta dion van Salt Lake City. Donald is enthousiast over de wijze, waarop de Nederlandse jongen zich in het spel gedraagt. „Er zitten uitstekende leiders onder, zodat wij vaak niet eens behoeven in te grijpen. Als er iets verkeerd gaat, corrigeert een van hen eigenhandig al heel vlug. Grappig vind ik hier dat een Nederlandse jongen de nei ging heeft te schoppen naar al les wat rolt. In Amerikt zie je dat niet. Daar is de neiging juist alles op te rapen. „De voetbal invloed natuurlijk", voegt Do nald er glimlachend aan toe. Softball kan van grote invloed zijn op de honkbalsport-, die in Ne derland wel grote aanhang heeft. De sporten lijken trouwens heel veel op elkaar. Softball is minder gevaarlijk, zoals Ralph Visser het uitdrukte. De bal is groter en min der hard dan bij honkbal. De wer per staat dichter bij de thuisplaat dan bij honkbal en hij mag alleen onderhands werpen. Jongens begin nen meestal althans in Amerika met softball en treden daarna toe tot een baseball (honkbal) team. Een goed softballer is bijna altijd ook een goede honkballer. Het toernooi dat Ralph en Do nald en zijn vrienden hebben ge organiseerd, schijnt goed te mar cheren en men mag hun beslist dankbaar zijn voor dit prachtige initiatief. schap. De geestdrift voor dat toer nooi is bijzonder groot. „Verder", vervolgt Donald, „heeft iedere wijk zijn kerkgebouw en daar is altijd een behoorlijke sportaccom modatie in onder gebracht. Tja, we zijn nu eenmaal verzot op sport". We vragen Donald, wie aan dat toernooi mogen deelnemen. Alleen Mormonen? „Nee zo ligt het niet. De leer van de Mormonen staat buiten dit toernooi. De enige voor waarden bij deelneming zijn, dat men niet rookt en geen alcohol ge bruikt. Dat zijn ook onze leefregels. En verder dat men de kerk zijner keuze regelmatig bezoekt. Wil men iets meer van de Mormoonse kerk weten dan zullen wij dat natuurlijk wel doen, maar daar is het ons De trots van de Mormoonse jon- echt niet om begonnen. Het gaat geren in Salt Lake City is dit oinhet sporttoernooi prachtige softballstadion, dat als De vorming van de ploegen komtr 1 ter sprake. „Ging dat in Leiden een ster tussen de vier velden ligt. Gloednieuwe theorie Rioolwater Een nieuwe theorie voor het pro bleem van het „langer worden", dat tegenwoordig zowel ouders als artsen verontrust, is die van een Franse onderzoeker. Deze Frans man meent dat het snelle groei proces te wijten (of te danken?) is aan de toenemende vervuiling van het rioolwater. assen Binnenkort zal voor Donald de tijd gekomen zijn om weer terug naar de States te gaan. Hij is hier Het is een bekend verschijn sel. dat de tegenwoordige jeugd een grotere lengte bereikt dan ooit in een generatie voor haar het geval is geweest. De ver zuchting ,,De kinderen groeien me boven het hoofd" begint dan ook een steeds letterlijker be tekenis te krijgen. De geleerden hebben wel een naam voor dit fenomeen kunnen vinden: longitudinatie. Het vinden van een oorzaak voor de vaak be- nauwende groeidrift van onze he dendaagse jeugd leverde echter meer moeilijkheden op dan het verzin nen van een wat Latijns aandoen de naam voor het verschijnsel. De onderzoekers, zonder enige twijfel bijzonder knappe heren, zijn er nog steeds niet in geslaagd een definitieve verklaring te geven. Ook de overheid pijnigt zich dagelijks de veel geplaagde hersens over het lengteprobleem, want de schooljeugd blykt letterlijk ..uit het meubilair gegroeid" te zijn. In München heeft men bijvoor beeld vastgesteld, dat de eerste klassen van de lagere school nog maar voor een derde met het vroe ger gebruikelijke meubilair kunnen worden ingericht, terwijl ook voor zeventienjarige scholieren de vroe ger gebezigde bladhoogte van 76 cm niet meer voldoende is. Over de oorzaak van het snelle groeiproces hebben de onderzoekers zeer verschillende theorieën. Zo meent één groep van geleerden, dat het veroorzaakt wordt door de ster ke lichtinwerking waaraan de jon geren zijn blootgesteld. Want, aldus hun argument, het licht beinvloedt de hormonen, die het groei-proces regelen. Eten te goed Anderen brengen echter de „lengte" van de schoolkinderen te rug op de voeding, die vroeger van veel geringere kwaliteit geweest zou zijn. Als bewijs voor hun theorie gebruiken zij het feit. dat jonge mensen, die zich gedurende de oor log in de groei bevonden en des tijds niet voldoende gevoed werden, minder snel gegroeid zijn. Juist in de twintigste eeuw, die ook wel de bijnaam „de eeuw van het kind" kreeg, valt een grote trek van het platteland naar de grote stad waar te nemen. (Ook voor dit verschijnsel bedachten de geleerden een prachtige naam: urbanisatie). Men kan dus zeggen dat de mo derne mens beweeglijker geworden is. Hoewel het nog steeds met bewe zen is, dat geestelijke beweeglijk heid en „langer worden" als oor zaak en gevolg met elkaar verbon den zijn, staat het onomstotelijk vast, dat een achterblijven van de geestelijke ontwikkeling gekoppeld is aan een vrij trage lichamelijke ontwikkeling. Bovendien hebben de moderne verkeersverbindingen een sterke vermenging van zeer ver schillende bevolkingselementen in de hand gewerkt, die evene*"^ t~f een versneld groeiproces van de jonge mensen bijdraagt. De geleerde ls van mening, dat een aanzienlijke hoeveelheid uitge scheiden normonen eenvoudig daardoor weer in het menselijk li chaam terug komen, doordat bij de winning van drinkwater uit rivieren en meren de daarin aanwezige hor- moonstoffen niet doormiddel van filters kunnen worden verwijderd. Drinkwater dus, dat de oorzaak van een versneld groeiproces zou zijn? Misschien opent zich hier een nieu we weg voor de knappe mannen om het geheim van het „langer wor den" te ontsluieren. Softball wordt in Nederland eigenlijk alleen gespeeld door de middelbare schooljeugd en wel voornamelijk tijdens de gymnastiek lessen. Toch streeft men ernaar om het ook op de middelbare scholen te vervangen door honkbal, een „hardere" uitgave van soft ball. Deze foto geeft een beeld van een honkbal-wedstrijd die ge speeld werd tussen het Nederlandse team en de Chateawrvum Sabres.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15