De strijd in ALGE Rij E gestreden, de angst blijft Nederland aanvaardt de voorstellen van Bunker ZWART Bij waarborging van rechten der Papoea's Militair vliegtuig in Nw.-Guinea vermist Gevestigde orde is verbijsterend snel in elkaar gezakt 'DECOWALL' Voor liet eerst vuurcontact bij tegenactie te Merauke WEERBERICHT Acht personenonder ivie moeder met baby aan boord Watersnood in INDIA (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 JUNI 1962 No. 30690 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Even voor de dag. waarop het Algerijnse volk zondag aan de stembus zijn onafhankelijkheid zal proclameren, is dan eindelijk de strijd gestreden. In het laatste bolwerk van de OAS, het brandende, afgesneden Oran. hebben de desperado's van het geheime leger na de vlucht van hun leiders gisteren de zelfmoord van de stad ge staakt. In de mohammedaanse wijk, het getiranniseerde getto van Oran, is donderdag voor het eerst een manifestatie van vreugde gehouden: de groen-witte vlaggen van het FLN werden er door de bevolking rondgedragen en de moordcommando's van de OAS openden niet het vuur op de manifestanten. Algerijnse intocht op 5 juli a.s. Het was een teken temeer, dat de engst, voor een tweede Kongo in Algerije eigenlijk ongegrond is. maar die angst blijft toch wel bestaan. Het referendum van zondag zal zonder enige twijfel een overweldigend „ja" voor de Algerijnse onafhankelijk heid opleveren. Het FLN en de be volking willen die onafhankelijkheid in de volgende dagen vieren. De Fransen in Algerije geven toe, dat het FLN blijk heeft gegeven van oprechte discipline, maar zij vrezen dat onverantwoordelijke jonge ele menten uit de band zullen springen. Het FLN heeft het consigne gegeven, dat het vreugdebetoon na het refe rendum „kalm en waardig" moet ge schieden, maar het vreest, dat Euro pese extremisten de Algerijnen zou den kunnen provoceren. Nu ook Oran begint te kalmeren, ziet het er toch naar uit, dat zelfs het beslissende moment, de intocht van de topleiding van het FLN met premier Ben Khedda aan het hoofd in Algiers, zonder incidenten zal ver lopen. Die intocht, met een défilé Brigade-generaal Van Marle gedood Bij een verkeersongeval onder Harderwijk is gistermorgen brigade generaal J. H. G. van Marle, chef van de staf by het Comité Verenig de Chefs van Staven, gedood. De door een militaire chauffeur bestuurde auto, waarin de generaal zat, kwam op de kruising Leuve- numseweg-Boekhorstlaan in botsing met een zandauto, waaraan de mili taire chauffeur geen voorrang had verleend. Brigade-generaal Van Marle was 50 jaar oud en woonachtig in Den Haag. Hjj was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In 1931 begon de toenmalige kadet Van Marle zijn militaire loonbaan, aanvankelijk bij het K.N.I.L. Nadat hij ruim drie jaar in Japanse krijgs gevangenschap had doorgebracht, kwam de eerste luitenant Van Marle na de oorlog naar Nederland. In 1950 ging hij over naar de Kon. Landmacht. Sinds 1 juli 1960 was hij chef van de staf bij het Comité Verenigde Chefs van Staven en sinds 12 april j.l. brigade-generaal. Advertentie van de troepen van het FLN, is voor lopig op 5 juli gesteld, de verjaardag van de Franse landing, die 132 jaar geleden de Franse kolonisatie van Algerije inluidde. In Rocher Nolr probeert de pre sident van de voorlopige uitvoerende instanties, Fares, alsnog de onaf hankelijkheidsviering te verschuiven naar de 14-de juli, de dag van de Franse revolutie. De dubbele viering van de Algerijnse en Franse revolu tie zou dan ook de dag van de ver zoening moeten worden. Die verzoening zal na de zelf moordactie van de OAS geen ge makkelijke opgave worden, hoewel het gehele binnenland en alle steden, op Oran na, een vrijwel volmaakte rust kennen. Ook de ontvoeringen van Europeanen schijnen ook in Al giers te zijn opgehouden. 's Nachts worden af en toe nog explosies of schoten uit automatische wapens gehoord, maar die ontplof fingen blijken doorgaans afkomstig te zijn van Europeanen, die hun voorraad kneedbommen opruimen en de schoten zijn van mohammedanen, die uit vreugde in de lucht schieten. Resterende problemen zijn: de dief stallen van dozijnen auto's per dag, die door repatriërende Europeanen in de steek zijn gelaten, en verder: het legaal betrekken door mohammeda nen van door Europeanen tijdelijk ontruimde flats. Maar dat kan nau welijks verbazing wekken in een land, dat acht jaar bittere oorlog heeft ge kend en waar de gevestigde orde met verbijsterende snelheid in elkaar zakt. Er is nu, twee dagen voor het re ferendum, weinig meer over van de Franse maatschappij, die in de af gelopen 132 jaar is opgebouwd. De administratie valt uit elkaar, justitie en politie functioneren nau welijks meer, het leger blijft koel af zijdig, de economie is tot stilstand gekomen, zelfs de OAS is in stukken gevallen en een kwart van het mil joen Fransen in Algerije is gevlucht. Of men dit stervende lichaam tot leven kan brengen, hangt niet alleen af van de bekwaamheid en Öe in het gedrang gekomen eenheid van het FLN, maar ook van de vraag of de onafhankelijkheid zelf zonder bot singen zal verlopen. Want alleen dan zal het aanzienlijke deel der Franse evacué's. dat slechts tijdelijk ver trokken is om een eventuële „nacht der lange messen" te ontlopen, terug kunnen keren. Zowel van de kant van het FLN als van het niet-militaire deel van de OAS regent het nu oproepen aan de „zwartvoeten" om te blijven of om terug te keren. Vooral de theoreticus van de OAS, Jean Jacques Susini, spant zich daarvoor in. Maar dit fascistische warhoofd heeft een nieuwe politieke ambitie: hij wil minister worden in de nieuwe Algerijnse regering, liefst van land bouw, omdat een agrarische hervor ming hem zo na aan het hart zou liggen. Er zijn trouwens Franse studenten in Algiers, die eerst hun universiteit in brand hebben gestoken en nu, met het voldongen feit van een onafhan kelijk Algerije voor ogen. totaal zijn omgezwaaid en geestdriftig redene ren over een „Chinees experiment" in Algerije! Nederland heeft de -waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant meegedeeld dat het de „voorstellen van Bunker" voor de overdracht van het'bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië aanvaardt echter uitsluitend op voorwaarde dat vol doende condities en garanties worden gegeven voor de rechten en belangen van de Papoea-inwoners. Oe Thant verklaarde dit toen hij de tekst van de boodschap- wisseling tussen hem en president Soekarno vrijgaf. Oe Thant heeft president Soekarno gisteren hiervan op de hoogte gesteld. Hij herhaalde tevens zijn reeds eerder gedane ver zoek een gemachtigde voor de voorgenomen besprekingen aan te wijzen. Wat betreft de verklaring van Soe karno inzake uitlatingen van mr. Bot, wordt er in officiële kringen in Den Haag op gewezen, dat deze alleen maar terii'g te brengen zijn op een artikel in het dagblad „De Waarheid" van 23 juni, voor de authenticiteit waarvan geen enkele aanwijzing bestaat. Merauke loopt geen gevaar Schout-bij-nacht Reeser, de com mandant van de Nederlandse strijd krachten op Nieuw-Guinea, heeft vandaag op een persconferentie in Hollandia verklaard, dat „Merauke geen gevaar loopt". Hij zei het niet de opdracht van de Indonesische pa ra's te achten om Merauke te ver overen. Z\j zijn rond deze plaats af geworpen om zo lang mogelijk last te veroorzaken. „En zij geven inder daad een hoop last", aldus schout bij-nacht Reeser. Gisteren ls er voor net eerst bij een tegenactie bij Merauke op twee plaatsen vuurcontact geweest tussen Nederlandse patrouilles en Indone sische parachutisten. Hierbij zijn enige Indonesiërs gedood of gewond. Eén was er gevangen genomen. Aan Nederlandse zijde waren geen ver liezen. De parachutisten, met wie men vuurcontact heeft gehad, waren 10 tot 13 man sterk. Er waren voorts geen aanwijzingen, dat de Indonesiërs over zwaardere wapens beschikten dan de parachutisten, die in april en mei naar beneden waren gelaten. „Voor zover wegen en paden niet door de regen onbegaanbaar zijn ge worden", zo merkte schout-bij-nacht Reeser op, stelt het vlakke terrein rond Merauke de Nederlandse pa trouilles in staat jeeps en andere voertuigen te gebruiken. Ook de luchtverkenningen konden doeltref fender worden uitgevoerd dan in de oerwouden waar de eerste parachu tisten neerkwamen. Maar ook in het gebied rond Merauke bleef het ge makkelijk voor de Indonesische pa rachutisten om zich te verbergen en het contact met de Nederlandse mi litairen te vermijden. Geenlicht signalen De Nederlandse commandant zei voorts niet over rapporten te beschik ken, waaruit blijkt dat men lichtsig nalen vanaf de grond heeft waarge nomen bij de nadering van de In donesische vliegtuigen. Over de hou ding van de bevolking er wonen veel Indonesiërs in Merauke en om geving had schout-bij-nacht Ree ser geen klachten. Men ondervond actieve medewerking bij de opspo ring van de para's. Men had wel delen van de be volking van Fak Fak en Sorong ge- evacueerd, maar niet van Merauke, omdat de eerste twee plaatsen zoveel dichter bij Indonesisch gebied liggen en omdat er destijds nog grote on zekerheid bestond over de bedoelin gen van Indonesië. Over de tegen actie in andere infiltratiegebieden voornamelijk in Fak Fak, Kaimana, en Sorong merkte schout-bij- nacht Reeser op dat de patrouille tochten hier regelmatig worden voortgezet. De vijandelijke activiteit was hier zo verminderd, dat er maar weinig contact met de para's werd gemaakt. Huis aanvaardt handelswet van Kennedy President Kennedy, die dit week einde met zijn echtgenote een offi cieel bezosk gaat brengen aan Mexi co, kan op reis gaan met een zorg minder: het Huis van Afgevaardig den heeft gisteren de wet tot uitbrei ding van de handel aangenomen. Woensdag had Kennedy zich op zijn persconferentie bezorgd getoond over het lot van het wetsontwerp, dat tot de voornaamste plannen van het Witte Huis behoort. Dit wetsontwerp geeft de president volmacht vele invoerrechten met vijftig procent te verlagen. Boven dien kan de president het invoerrecht geheel afschaffen voor die produk- ten, waarvan de wereldhandel voor tachtig procent in handen is van Amerika plus de Westeuropese bond genoten. Firma's en arbeiders, die in de Verenigde Staten nadeel van de tariefsverlaging zouden ondervinden, kunnen rekenen op steun. De Amerikaanse regering verlang de bovengenoemde volmachten voor öe president, omdat op deze wijze Amerika meer kans zal maken han delsovereenkomsten met de Euro- markt aan te gaan. Amerika hoopt geringe invoerrechten voor zijn ex port naar de Euromarkt t-e kunnen bedingen, indien het zelf het invoer recht verlaagt voor goederen, die Europa naar Amerika wil exporte ren. Medewerking aan piratenzenders STRAFBAAR Een commissie van deskundigen op het gebied van radio en televisie uit de Raad van Europa heeft te Straatsburg overeenstemming bereikt over de tekst van een akkoord over maatregelen op Europees niveau te gen de exploitatie van piratenzen ders. De commissie die uit 32 des kundigen bestond, werd geleid door de heer G. Bodenhausen, van de rijksuniversiteit van Utrecht. Volgens de woordvoerder van de Raad van Europa mag worden aan genomen dat alle piratenuitzendin- gen in Europa een einde zullen ne men indien het akkoord door de le den-landen wordt onderschreven. Behalve Radio Veronica voor de kust van Scheveningen noemde hij als piratenzenders Radio Merkur aan boord van een boot onder de vlag van Honduras in de Grote Belt. Ra dio Nord aan boord van een Pana- mees schip voor de kust van Stock holm en een commerciële radio, die uitzendt van een Libanese boot in de Sont. De commissie van deskundigen was bijeengeroepen door het comité van ministers van de Raad van Europa. Radiouitzendingen van schepen en vliegtuigen waren buiten de territoria van de staten reeds verboden op grond van de Internationale con ventie betreffende verreschijf-ver bindingen, maar maatregelen om de in de conventie opgenomen verbods bepalingen te kunnen doen naleven, bestonden niet. Volgens het ontwerp zal de vesti ging van piratenstations op zee en in de lucht en de medewerking aan uitzendingen, ook in de vorm van financiering van commerciële proirramma's strafbaar worden ge steld. Niet alleen de lid-staten van de Raad van Europa maar alle lan den die lid zijn van de Internationale Unie voor verreberichteevins: kunnen tot de overeenkomst toetreden. Robert Soblen in Israël in arrest De Amerikaanse psychiater dr. Robert Soblen, die in de Verenigde Staten een levenslange gevangenis straf moest uitzitten wegens spiona ge voor de Sowjet-Unic, blijkt naar Israël te zijn gevlucht. Hij is daar gearresteerd. Hij vluchtte uit de Ver enigde Staten nadat hij had gehoord dat het beroep tegen zyn veroorde ling was verworpen en zou daarbij gebruik hebben gemaakt van een Canadees paspoort, dat aan één van zijn ouders had toebehoord. Hij kwam dinsdag in Israël aan. De Israëlische politie heeft Soblen ervan beschuldigd valse identiteits papieren te hebben gebruikt. De Amerikaanse ambassade heeft zich in verband met deze zaak reeds in verbinding gesteld met het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken. Soblen heeft uit Israël een brief aan Newyorkse kranten geschreven. Hij verklaart daarin onschuldig te zijn. Hij is, zegt hij, veroordeeld op een verklaring van zijn broer, die geestelijk gestoord zou zijn gebleken. Een van de FBI-agenten die hem hadden aangehouden, had hem ge zegd: „Wij hebben geen enkel bewijs tegen u, maar wij krijgen u toch wel". Prinses Beatrix heeft gisteren in Wageningen het gebouw van de International Students Club officiéél geopend. Bij haar aan- komst kreeg de Prinses bloemen aangeboden door meisjes uit Egypte, Zweden en Noorwegen. Nog een muur Oostberiynse grenswachten hebben een tweede, tweeëneenhalve meter hoge muur opgericht aan de grens met de Franse sector. De muur, die met prikkeldraad en obstakels is ver sterkt, staat ongeveer vijf meter achter de eerste grensmuur. Advertentie gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 IETS MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog. Meest ma tige wind tussen noord en west. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 3.25 uur; onder: 19.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.42 en 14.12 uur; laagwater te 9.47 en 22.23 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's In Paleis Soestdijk gaf Prins Bernhard gisteren een perscon ferentie in verband met plannen tot oprichting van een nationaal thuisfront voor Nieuw-Guinea onder voorzitterschap van de Prins. Van links naar rechts de heer F. F. van Rhijn, vice-voor- zitter en oud-voorzitter van de I Niwin, generaal-majoor b.d. S. Mante, Prins Bernhard, de heer S. Talstra, secretaris van de Kon. Ver. ..Onze Luchtmacht" en luitenant-kolonel b.d. J. L. Flinterman. Sedert 28 juni 16 uur plaatselijke tijd wordt een dakota van de Kon. Luchtmacht in Nieuw-Guinea ver mist. Het vliegtuig was op weg van Merauke naar Biak en meldde zich op genoemd tijdstip ongeveer halver wege de route. Daarna werd niets meer van het toestel vernomen. Zoekacties zijn ingesteld. Er waren vijf bemanningsleden aan boord en drie passagiers: eerste luitenant L. N. Bieger uit Rijswijk (Z.-H.), eerste be stuurder, sergeant eersteklasse J. W. A. Brochard uit Rijswijk (Z.-H.), tweede bestuurder, ad judant onderofficier F. H. T. Rudolph uit Rijswijk (Z.-H.), boordmecano, sergeant majoor J. Akkerman Rijswijk (Z.-H.), telegrafist dienstplichtig soldaat D. de Klerk (Zwijndrecht)al len van de Kon. Luchtmacht. Voorts bevond zich als passa gier aan boord de echtgenote van luitenant ter zee (arts) tweedeklasse oudste categorie A. D. J. Verburg. dienend in Nieuw-Guinea en wonend al daar, met haar baby. Ook de eerste parachutist, die bij Me rauke gevangen is genomen, was aan boord. Nasporingen vruchteloos De nasporingen naar de Dakota heeft nog geen resultaten opgeleverd. De Indonesische parachutist moest voor ondervraging naar Biak ge bracht worden. In de buurt van de plaats, waar het normale radiocon tact met het toestel uitviel, zijn en kele landingsbanen. Hiermee kon nog geen contact worden gemaakt. Vanuit de lucht heeft men in het gebied, waar de Dakota vermist wordt, niets ontdekt. Landpatrouilles zün uitgezonden om te trachten een spoor van de Dakota te vinden. Het terrein is echter zeer moeilijk be gaanbaar. Hoe moeilijk naspeuringen kunnen zijn bljjkt uit het feit, dat een Dako ta van de Amerikaanse luchtmacht, die in 1944 in het centrale bergland verongelukte, pas dit jaar toevallig door een expeditie werd gevonden, bijna 18 jaar nadat het toestel was verongelukt. De Bramhapoetra is buiten zijn oevers getreden. In Assam staan 30.000 km2 blank. Dit ge bied wordt door vijf miljoen mensen bewond. De verbindin gen zijn uitgevallen. Volgens de eerste berichten zouden honderd mensen door het water zijn mee gevoerd. Ook in Bihar en Ben galen wassen de rivieren sterk. Chroesjtsjow wil overeenkomst wapenproeven De premier van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjow, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is een over eenkomst te tekenen die een verbod op kernwapenproeven behelst, zelfs voordat een overeenkomst is bereikt over volledige en algemene ontwa pening. Volgens het Russische pers bureau Tass heeft de Russische lei der dit gezegd tegen de voorzitter van het centrale comité van de Ja panse communistische partij. In hetzelfde onderhoud met de Ja panner zei Chroesjtsjow naar aan leiding van de Amerikaanse kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan, dat de kernladingen die in de oceaan zijn gevallen „kernbom men met vertraagde werking" kun nen worden die op de meest onver wachte plaatsen ontploffen en on herstelbare gevolgen voor de zaak van de vrede hebben. In het licht van de huidige situa tie krijgt het denkbeeld om een kernwapenvrije zone in het Verre Oosten en in het gebied van de Stille Oceaan in te stellen bijzon dere betekenis, zo meent Chroesj tsjow, Advertentie OOK OM MEE TE NEMEN. fraai triplex voor wanden. „DE HOUTHAL", HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Advertentie 47 kleurstalen 10 ct In de Uit het Leidsch Dagblad van 1 Julij 1862: i Aanstaande Donderdag wordt het Japansche gezant- f schap te Katwijk aan Zee ver- f wacht, om de sluizen te be- f zichtigen. f.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1