Roemers: „Lonen zijn te laat verhoogd" „Sparta" bereidt zich voor op gouden feest Ifsclieid W. Zwart van HortUS Kerkelijk Leven N.V.t BEURS VAN AMSTERDAM Nederland geen economisch eiland; isolement doorbroken •ri":-::;' J Demonstratie in openlucht en jubileumuitvoeringen LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 JUNI 1962 conn res Rotterdam: Advertentie Vanochtend nam de heer W. art tijdens een bijeenkomst In de iliotheek afscheid van de Hortus tanicus der Leidse Universiteit. Hij eft hier ruim 41 jaar gewerkt en rvulde de functie van kaschef. Na es wat reeds bij zijn veertigjarig ju eum was gezegd, had deze af- ieidsbij eenkomst een sober maar :t minder hartelijk karakter. Prof. of. dr. W. K. H. Karstens herinner- aan de jubileumviering en merkte dat allen in de Hortus zullen leten wennen aan het feit, dat de er Zwart er niet dagelijks meer zal i. Desondanks overheerst bij dit icheid ee ngevoel van dankbaar- id na alles wat de heer Zwart or de Hortus heeft gedaan. Prof. irstens vond het fijn te weten, dat heer Zwart zich nu onder meer at bezighouden met de verzorging n sierplanten in een bedrijf. Daar- ast zullen zijn aquaria ongetwij- d de aandacht krijgen, die ze ver men. Prof. Karstens bood na zijn ispraak de heer Zwart (die was rgezeld van zijn vrouw) een ets it, ■E Iet Gulden Vlies liield uitverkoop In de grote benedenzaal van „Het lilden Vlies", waar zovele vergade- ïgen werden gehouden en partijen geven, was vandaag „venduhuis". Ten overstaan van de veilingmees- r, de heer L. J. Hoelen, werd in op- acht van een Brouwerij de com- ete inventaris van dit bekende ho- I-, café-restaurant bij opbod ver- :ht. In totaal vermeldde de cata- a ruim 300 nummers. Al naar er ,ng voor was gingen de uiteen- jende goederen tegen een stijve ijs. dan wel voor een spotkoopje n de hand. Zo gingen b.v. café- uteuils (100) voor f196.- van de nd, een vleugel bracht ruim f 700.- terwijl weer 100 koffiekoppen en chotels voor f59.- werden verkocht. bestond voor deze verkoop, die k hedenmiddag nog voortging, gro- belangstelling. Alle gekochte goe- ren moeten voor morgenmiddag jf uur worden weggehaald. Reeds volgende maand zal de So- éteit „Minerva" haar tijdelijke in- ek in het pand nemen. De heer Th. A. J. Korenhof al- iv slaagde aan het Willebrordus- llege „De Breul" te Zeist voor het amen gymnasium B. LEIDERDORP Aanbesteding B. en W. van Leiderdorp hebben it uitbreiden van het bestaande ortgebouw met een kantine aanbe- eed. De inschrijvingen waren als ;t: Firma A. G. van Osnabrugge 600.—firma S. Nagtegaal 7.900,Bouwbedrijf W. Mol 17.740,—. Dit sportgebouw ligt op het ge- eenteiyk sportterrein. Burgemeester Gallas bezoekt de scholen Burgemeester Gallas heeft beslo- tt aan alle Leiderdorpse scholen n werkbezoek te brengen. Hij is armee vandaag begonnen door :h op de hoogte te stellen van de ng van zaken in de chr. ulo aan Van Geerstraat, maandag 2 juli men de lagere en kleuterschool in t Zijlkwartier aan de beurt, don- •dag 5 juli de r.-k. kleuterschool n de Van der Valk Boumanweg, herv. lagere school aan de Kas- nielaan en de herv. school aan de illem de Zwijgerlaan en vrijdag 6 de openbare lagere school aan Kom van Aaiweg. De overige holen zal de eerste burger in de arop volgende weken met een be- ïk vereren. Verlies voor DKD In het zwembad aan de Ericalaan ;rden gisteravond twee waterpolo- edstrijden gespeeld, n.l. GZCDKD ongens b) en AZCDKD (meisjes i. Beide ploegen van Leiderdorps KD hebben geen overwinning kun nen behalen. De jongens verloren 11-0, de meisjes met 3-0. Autotocht bejaarden Zaterdagmiddag om half één ver- zrekken 3 tourirtg-cars met bejaar- i, voor de jaarlijkse uitgaansmid- Het comité heeft 't dit jaar wel ;ezocht: de tocht gaat helemaal Baarle-Nassau, en dit zal de ;te pleisterplaats zijn. [De tocht gaat over o.a. Raams- veer. Gorinchem, Vianen, Woer- en in Avifauna zal een warme iltijd worden gebruikt. [Tussen 9 en 9 30 uur hoopt men in Leiderdorp te arriveren. Op Burg. Brugplein zal de harmoni- el Leiderdorp ter verwelkoming iwezig zijn. Burgemeester mr. R. Gallas zal de tocht meemaken. WARMOND Subsidie f250) voor etalagewedstrijd Tijdens de raadszitting van 26 ini, deelde burgemeester F. K. Lan- aneijer staande de vergadering lee, dat er een verzoek was binnen komen om subsidie voor. een in de aagweek te houden etalagewed- ryd. Mevr. J. J. M. van Tongeren- an Huiten had voor de winkeliers- ireniging. een begroting samenge- eld. die een bedrag van f 600 ver- eldde. De raad besloot een subsidie in f 250 via de kas van de VVV voor dit doel beschikbaar te stel- Het was dus niet de heer Sik- ing, die dit verzoek heeft ingediend. Prof. dr. W. K. H. Karstens (rechts) neemt afscheid van de heer W. Zwart. van de Universiteit aan alsmede een boek over vogels en vissen. Verder spraken nog hortulanis H. Veendorp (die een boek en een rokertje aan bood) en prof. dr. H. Lam, die zijn erkentelijkheid uitsprak voor alles wat de heer Zwart voor hem en het herbarium heeft gedaan. Ook prof. Lam liet zijn woorden vergezeld gaan van een rokertje waarna de heer Zwart dankte voor de goede woorden en geschenken. Hij zeide er dankbaar voor te zijn, dat hij in volle gezond heid met pensioen gaat. OEGSTGEEST Zwemdiploma voor leerlingen van Maria-School De volgende leerlingen van de Ma ria School te Oegstgeest slaagden in het zwembad Poelmeer voor het zwemexamen Diploma A: Ria Balk. Marijke Houps, Olga Boes. Corry v. d Burv, Rosa Schrama, Ennel.v Samson, El len Verhoef, Karin Frissen. Rietje Balsters, Rosemarie de Boer. Willy v. d. Kaay, Thea Huibets. Lidwin Meijers, Anneke Voordouw, Els Jase- mans, Thea Meijers, Loura Chorus, Lidwien Chorus, Greke Breedijk. Diploma B: Jeannet Bank. Lennet Thorn. Chistel Onderwater. Connv de Zon. Paula Limburg. Bea v. Schaik, Tinneke v. d. Linden. Geslaagd voor zMemdiploma Voor het in de zweminrichting Poelmeer te Oegstgeest afgenomen examen voor het behalen van het zwemdiDloma slaaeden- Diploma A: Bettv Krantz, Aliette v. d. Bent, Eekje Hoenderdaal. Ma- rieloe Eijbergen, Janine Geirnaert, Nicolette Munting, Ruth Hoekstra, Marion Sprunken, Dilly v. d. Berg, Marjolein Concrinus, Ineke Schoon- beeg, Marco Boersma, Thijs ten Raa, Michiel ten Raa. Jaap v. Gorkom. Hans v. d. Broek, Kees de Jong en Hans Versluis. DiDloma B" Barbara Vogelenzang en Pieter v. Rijn. Geen hogere vergoeding voor reserve-polirie Burgemeester en wethouders heb ben de mogelijkheid onderzocht om de leden van de reserve-politie een hogere vergoeding toe te kennen dan de thans geldende van f 1 per oefen avond. Van de zijden der gemeenten is bij de minister herhaaldelijk op verhoging van dit bedrag aangedron gen. echter zonder resultaat. Het blijkt ook niet mogelijk de leden van het korps bij bijzondere diensten de daarvoor gestelde beloning van f 1,55 per uur tot te kennen. Dat mag, vol gens de ministeriële richtlijnen al leen in buitengewone omstandighe den en daaronder worden verstaan NED. HERV. KERK Aangenomen naar Seha^sbergen (toez.) B Bordewljk. predikant voor buitengewone werkzaamheden (gods dienstonderwijs MO.) te Eindhoven Bedankt voor Tholen J. Kruijt te Lexmond voor Oosterbeek (3de pred. pl.) R H. Wissink te Schiplui den. GEKEF. KERKEN Beroepen te Oldehove J. D. Kruit hof te Noordbergum. GEREI'. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor IJsselmuiden-Graf- horst M, Brandes te Daarlerveen. C'IIR. GEKEF. KERKEN Beroepen te Dordrecht M. Vlletstra te IJmulden. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle P. J van Hooi donk. kand. te Zeist te Wormer- veer P. E. van Staveren, kand. te Hil versum. GEKEF. GEMEENTEN Drietal te Middelburg P. Blok te Dirksland. C. Harlnck. kand. te Goes en W. Suyker, kand. te Bergambacht, van wie eerstgenoemde is beroepen. Tweetal te Krabbendijke en te Vee- nendaal C. Harlnck. kand. te Goes en W. Suyker. kand. te Bergambacht Beroepen te Almelo. Rilland-Bath en te Utrecht C. Harinck. kand te Goes te Krabbenc.^ke W. Suyker, kand. te Bergambacht. Bezwaren tegen (lr. H.M. Kuitert Tegen dr. II. M. Kuitert, gerefor meerd studentenpredikant te Am sterdam, hebben zeven leden van de Geref. Kerk te Leeuwarden bezwa ren kenbaar gemaakt by hun ker- keraad. De bezwaren richten zich te gen enkele artikelen in het blad dat de gereformeerde studentenpredikan ten voor hun „gemeenteleden" uit geven. In dat blad „Sermo", heeft dr. Kui tert onlangs enkele artikelen geschre ven over de verhouding Oost-West in de wereldpolitiek en over de hou ding, die men tegenover de atoom oorlog inneemt. Volgens de Leeu warder bezwaren zou dr. Kuitert in die artikelen geconcludeerd hebben tot nutteloosheid van verzet bij een eventuele Russische bezetting onder dreiging van kernwapens. Wijkkerke- raad 1 van Leeuwardens Geref. Kerk heeft de artikelen opgevraagd, ten einde de hele tekst van de stukken te beoordelen. De citaten in het be zwaarschrift geven de scriba van de wijkkerkeraad alvast het oordeel in de pen, dat zomaar in de kerkbode wordt afgedrukt: „de man, die der gelijke uitdrukkingen gebruikt, is cf een defaitist of een handlanger van de tegenpartij, een infiltrant, door gedrongen op een belangrijke post". Herv. synode bespreekt de ondersteuning „Ondersteuning van hulpbehoeven den dient een recht te zijn en geen gunst", zo zegt een rapport van de algemene diaconale raad getiteld „Maatschappelijk werk en maat schappelijke zorg" dat woensdag is besproken in de generale synode van de Ned. Herv. Kerk die te Drieber gen wordt gehouden. Dit rapport houdt zich tevens be zig met de vragen die de toekomstige algemene bijstandswet stelt. De on dersteuning mag niet begeleid worden door voorwaarden die buiten het materiële liggen, aldus het rapport. De kerk zal zich voldoende bewust moeten zijn van haar uitgebreide diaconale taak in de welvaartsstaat. De synode stemde in met de inhoud van het rapport- De synode behandelde voorts een WASSENAAR idoor het college van visitatorengene- raal van de Nederlandsche Hervorm de Kerk opgestelde nota ,De Hervorm In de Rivierahal te Rotterdam is vandaag het driejaarlijkse con gres van het Ned. Verbond van Vakverenigingen geopend door de Verbondsvoorzitter, de heer D. Roemers. Hij begon met te stellen dat de Vakbeweging een moeilijke pe riode beleeft, maar wees er tegelijkertijd op dat het ledental van het N.V.V. tot boven de 510.000 is gestegen. Spreker merkte op aangaande de loonpolitiek van de regering dat Nederland geen economisch eiland is. Met de groei van de gemeenschappelijke markt wordt ons isolement steeds meer door broken. Wij moeten dus rekening houden met de loon- en prijs ontwikkeling in andere landen. Als buiten onze grenzen de lonen en daardoor de prijzen omhoog gaan kunnen wij die ontwik keling niet verwaarlozen. Persoonlijke Lening P CENTRALE VERWARMING Overmatige winsten „Ik vrees dat wij in deze hoogcon junctuur hetzelfde beleven als in de vorige hoogconjunctuur. De lonen zjjn te laat verhoogd. Daardoor zijn de winsten overmatig gestegen, de investeringen scherp omhoog gegaan en grote spanningen op de arbeids markt opgetreden. Dit heeft geleid tot omvangrijke zwarte loonvorming. Als deze zwarte lonen economisch verantwoord zijn behoren zy niet „zwart" te zijn, anders leiden zjj ons in het verderf. De heer Roemers zei dat indien het enigszins mogelijk is, over een loon systeem overeenstemming in het ge organiseerde bedrijfsleven moet wor den verkregen. De preventieve con trole van het College van Rijksbe middelaars moet verdwijnen. De Stichting van de Arbeid en de Centrale Organisaties van Werk gevers en werknemers züllen zorg moeten dragen voor coördinatie in de loonpolitiek. De heer Roemers herinnerde er voorts o.a. aan dat naar de opvatting van de drie vakcentrales de huren niet meer zouden mogen bedragen dan een bepaald percentage (15) van het gemiddelde arbeidsinkomen. Teleurgesteld toonde hij zich er over dat de invaliden nog steeds als stiefkinderen in de wachtkamer van de sociale verzekering zitten. Hy toonde zich voorstander van waarde- de Kerk en haar modaliteiten". Deze nota wil 'n uitgangspunt zijn voor be spreking in de generale synode over het vraagstuk van de gemeenten waarin een aantal lidmaten behoefte blijkt te hebben aan een andere mo daliteit. van prediking dan ter plaat se wordt gevonden. Vervolgens besprak de synode het jaarverslag 1951 van de raad van pers en publiciteit. Ds. Landsman gaf een overzicht van het werk van het persbureau van de Ned. Herv. Kerk. Hij vermeld de dat het blad „Hervormd Neder land" als weekblad de op een na grootste oplage in ons land heeft. ARTSEN VOOR KONGO GEZOCHT In Kongo bestaat nog steeds een groot gebrek aan artsen. ..The Congo Protestant Relief Agency" heeft zich thans tot het Gereformeerde Zen dingscentrum in Baarn gewend met de vraag, of het zijn bemiddeling wil verlenen voor het aantrekken van artsen. vastheid van bedrijfspensioenen. Het bezwaar als zou waardevastheid van pensioenen inflatie in de hand wer ken verwierp spreker door te zeggen er weinig voor te voelen de strijd te gen inflatie te voeren ten koste van sociaal zwakkere groepen. Aarzelend beleid Nederland worstelt in Nieuw-Gui- nea met een erfenis van zyn kolo niaal verleden. In 1949 is Nieuw-Gui- nea helaas buiten de soevereiniteits overdracht gehouden. Nederland heeft de Papoea's beloften gedaan en wil nog steeds niet erkennen dat die beloften niet gerealiseerd kunnen worden. Tenslotte heeft de Neder landse regering het plan-Bunker aanvaard. Ook deze regeringsbes'is- sing is helaas te laat gekomen. „Ik wil er", aldus de heer Roemers. ..geen twyfel over laten bestaan dat ik wei nig bewondering heb voor de agres sieve politiek van president Soekarno. maar de Nederlandse regering heeft door haar aarzelend beleid de extre misten van Indonesië opnieuw in de kaart gespeeld. oorlogsomstandigheden, subversieve actie op grote schaal en rampen. Om aan de bezwaren van de lage vergoedingen enigszins tegemoet te komen is er tot dusverre steeds naar gestreefd zoveel mogelijk te voorko men dat de reservisten onkosten moeten maken. Een mogelijkheid om van de waardering voor het werk van de reserve-politie te doen blijken doet zich voor, nu een groot aantal reser visten het plan heeft gemaakt op 19 juli a.s. een excursie te maken naar de Hoge Veluwe. De bedoeling van de reservisten was de kosten van deze excursie zelf te dragen. B. en W. Halve eeuw gymnastiek in Leiderdorp De ruim 450 leden tellende Leider- dorpse gymnastiekvereniging „Spar ta" gaat dit jaar haar gouden jubi leum vieren. Velen in dit dorp hebben goede herinneringen aan hun oude gym nastiekvereniging. Voor zover men er niet zelf lid van is geweest, heeft men er nu wel kinderen op. Sparta is een neutrale vereniging en bedoelt daarmee, dat iedereen, ongeacht van welke godsdienstige richting men moge zijn, lid kan worden. De vereniging heeft zich nooit zo zeer toegelegd op het behalen van hoge individuele sportprestaties, als wel op het bevorderen van goede lichamelijke conditie. Men begon 22 november 1912 met een jongensgroep. Gymnastiek voor meisjes was toen „niet behoorlijk". Maar al vrij spoedig, na een jaar on geveer, kwam een verzoek van een groep meisjes op de bestuurstafel te liggen. Het bestuur stond afwijzend tegenover het verzoek, maar na enige verdere besprekingen/ besloot men dit bestuur uit te breiden met enige dames. Deze zouden dan om beurten het lesuur voor meisjes bijwonen. En ach, met het verstrijken van de jaren, is dit alles geheel veranderd. Sparta is uitgegroeid tot een bloei ende gymnastiekvereniging, met groe pen van dames en heren, jongens en meisjes, kleuters en een ritmische groep. Leidsters zijn mej. H. van Ommen en mej. H. van der Lucht, leider is de heer F. Post. De lessen worden gegeven in het Dorpshuis en in het vroegere tehuis van Voordorp. De vereniging heeft een enorm te kort aan goede accommodatie. Het mooiste jubileum-cadeau zou zijn: een nieuw gymnastieklokaal. Het ge meentebestuur weet dit ook wel, en doet wat het kan. Feestprogramma Ter viering van het feest is er een jubileumcommissie gevormd, die heel hard werkt, maar weinig geld heeft. Zij heeft voorop gesteld, dat dit ju bileum geheel gevierd zal moeten worden in de Sparta "-sfeer. Zaterdag a.s. wordt een grootse sportdemonstratie gegeven op het Ge meentelijk Sportterrein aan de Hoog - madeseweg. Alle leden boven de 8 jaar werken er aan mee. De tram poline- en trapezeschool uit Apel doorn zal een demonstratie geven. Begonnen wordt met een korte (ter wille van de kleintjes) rondgang door het dorp. met medewerking van de drumband van de Leidse gymnastiek vereniging „Jahn". De start is om 2 uur bij het IJsclubgebouw en de route is Mauritssingel, Wilhelmina- straat, Frederik Hendriklaan, Anna van Saksensraat, Willem de Zwijger laan, Hoofdstraat, Eikenlaan, Linde laan. Hoogmadeseweg, Hoofdstraat Het programma vermeldt o.m. kast- springen, bokspringen, vrije oefening, grondgymnastiek. paardspringen. ringen en een hoepeloefening. In september wordt voor de kin- deren tot 12 jaar een feestmiddag gehouden. Op 22 en 23 november worden de grof gen gehouden. Bij Merauke Nog steeds geen vuureontact Vier dagen na de landingen in de omgeving van Merauke is nog steeds geen melding gemaakt van vuureon tact tussen parachutisten en Neder landse patrouilles. In het gedeeltelijk onder water staand terrein is het op sporen van de parachutisten een moeilijke en tijdrovende zaak. Bovendien worden de intensieve pati'ouilles verricht in een vrij dun bevolkt gebied, waardoor de meldin gen van de bevolking geringer in aantal zijn dan in de infiltratiege- bieden in westelijk Nieuw-Guinea het geval is. De Nederlandse militairen vorderen dan ook langzaam omdat het gebied nauwkeurig dient te wor den uitgekamd. Ter ondersteuning van de patrouilles worden er regel matig luchtverkenningen uitgevoerd. Gisteren is voor het eerst een der bij Merauke gelande parachutisten gevangen genomen. Volgens een of ficieel communiqué dat vandaag in Voor de aanschaffings- en installatiekosten van een Centrale Ver warming kunt u bij de N.H.M. een Persoonlijke Lening aangaan. Aantrekkelijke voorwaarden: 5% rente over het bedrag dat aan het begin van elk jaar uitstaat duur van de lening en aflossingen in overleg te regelen in geval van overlijden vervalt de resterende schuld; familieleden of erfgenamen worden hiervoor dus niet aan-j sprakelijk gesteld. Vraagt gratis toezending [;j van de folder CV-PL NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V.' Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 stellen de raad nu voor, die kosten voor rekening van de gemeente te nemen en daarvoor een krediet be schikbaar te stellen van f 875. Tippelverbod op Rijksstraatweg Burgemeester en wethouders heb ben de raad een voorstel toegezon den om nieuwe bepalingen in de po litieverordening op te nemen in ver band met de „oneerbare liftsters", die op de Rijksstraatweg, dich bij het Viaduct plegen op te treden. Het euvel van de prostituees, die zich daar op de weg bevinden openbaart zich vooral de laatste maanden. In het wetboek van strafrecht, noch in de politieverordening komen bepalin gen voor, op grond waarvan de poli tie zou kunnen optreden. Vandaar dat B. en W. nu voorstellen derge lijke bepalingen in de politieverorde ning op te nemen. De voorgestelde bepaling zegt, dat het aan vrouwen, van wie redelijker wijs kan worden aangenomen dat zy zich aan prostitutie overgeven, ver boden is zich anders dan in een openbaar vervoermiddel op bepaalde wegen te bevinden, nadat zy een mededeling daarover van de politie of de burgemeester hebben ontvan gen. Wordt een dergelijke mede deling gedaan door een politie ambtenaar, dan geldt dit voor ten hoogste een week, wordt de medede ling schriftelijk gedaan door de com missaris van politie of doorde bur gemeester, dan gelden termijnen van resp. 1 maand en 3 maanden. De Wassenaarse afdelingen van het Katholiek en van het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront heb ben gezamenlijk het gemeentebe stuur een bijdrage gevraagd ten be hoeve van extra voorzieningen voor Wassenaarse militairen, die in Nieuw-Guinea dienst doen. B. en W. schrijven de raad, dat momenteel 12 Wassenaarse militairen naar Nieuw- Guinea zijn uitgezonden en dat dit aantal vermoedelijk tot 20 zal stij gen in de loop van dit jaar. Voorge steld wordt, aan de thuisfronten een bedrag van f 10 per militair beschik baar te stellen. B. en W. van Wassenaar stellen de raad voor de heer H. W. F. van den Berg op zijn verzoek, in verband met een benoeming elders, eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de Schout bij Nacht Doorman uloschool. Ter voorziening in de va cature hebben B. en W. een voor dracht doen toekomen waarop voor komen: 1. de heer H. Baljet te Am sterdam; 2. de heer W. S. W. Hidma te Huizen <NH). B. en W. van Wassenaar vra gen de raad een krediet van f 925 voor het laten bywonen door de jeugd van de lagere en de uloscho len van speciale voorstellingen in het Astra-theater van de film die ge maakt werd ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar. BEURSOVERZICHT ZEER VASTE MARKT Amsterdam, 28 juni. De internationale waarden hebben vanmiddag een zeer vaste tendentie te zien gegeven onder leiding van Philips. Alle hoofdfondsen herstelden zich van de gisteren geleden koers verliezen. Zij kwamen daar zelfs ver bovenuit. Philips bijv. gaf woensdag een technische koersreactie te zien van circa 5 punten. Vanmiddag be droeg de koerswinst bij de opening op 614 circa 24 punten ten opzichte van het voorgaande slot. Aanhouden- Hollandia is uitgegeven, werd hij door een politiepatrouille, gesteund door Nederlandse militairen, in de kam pong Madelema aan de Koemberi- vier gearresteerd, nadat de bevolking hem had ontdekt en de patrouille ge waarschuwd. Op het schiereiland Onin is door Indonesische parachutisten een Pa poea zonder vorm van proces ge dood. Volgens de gegevens, die thans be kend zijn, kan ongeveer een kwart van het totale aantal op het schier eiland Onin uitgeschakelde parachu tisten op rekening van de bevolking en de Papoeapolitie worden geschre ven. Vijf Papoea's hebben daar het leven verloren en enkele politieman nen zyn gewond. In de nacht van woensdag op donderdag hebben Ne derlandse patrouilles daar nog twee Indonesische parachutisten gevangen genomen. de vraag deed de koers in deze hoek verder oplopen tot 623. Unilevers la gen bij de opening op f 130.50 f3 ofwel 15 punten op de oude omreke ningsbasis. boven het slot van gis teren. Kon. Olies liepen op van f 125.80 tot f 126.80. De voorgaande slotkoers was f 123.60. Aku's hadden een koerswinst van ruim 7 punten op 338. Hoogovens verbeterden van 559 tot 563 waardoor de koerswinst, ten opzichte van de vorige dag, 15 pun ten bedroeg. Bij kalme handel sloot Wall Street gisteren vriendelijker als gevolg van dekkingsaankopen en orders van ..koopjesjagers" tegen het slot. De Westduitse beurzen gaven vandaag wat hogere koersen te zien. Philips was in Wall Street wederom gevraagd waardoor de koers voor dit aandeel gisteravond in Amsterdam opliep van 588 tot 603 De scheepvaartwaarden gaven een min of meer vaste stemming te zien met koerswinsten van 1 tot 3 punten. Cultures rond het vorige slotniveau. Staatsfondsen gedrukt. In de lokale afdeling waren de orders nog wel dun gezaaid doch de advieskoersen kwamen merendeels boven die van de vorige dag uit. Aan delen Grootbanken lagen beter. WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 juni Londen 10.08%—10.09%; New York 3.59,^—3.59,7g; Montreal 3.32 3.32*4Parijs 73.30'=—73.35%Brus sel 7.22%—7.22%: Frankfort 89.98— 90.03: Stockholm 69.85—69.90; Zü- rich 83 24%—83.29%; Milaan 57.87% 57.92%; Kopenhagen 52.13% 52 18%; Oslo 50 34—50.39; Wenen 13.93—13.94; Lissabon 12.58%—12 60. Katanga steunt Leopoldstad Volgens een Katangees regerings communiqué heeft de ministerraad van Katanga onder voorzitterschap van president Tsjombe besloten bij te dragen in de bestrijding van de kosten van de centrale Kongolese regering. Katanga zal onmiddellijk via de Verenigde Naties 100 miljoen franken in de schatkist van de rege ring in Leopoldstad storten. Kernproeven van V.S. De VS hebben gisteren bij het eiland Christmas in de Stille Oceaan in de dampkring een kernproef ge nomen die de 23-ste was in de hui dige reeks. Het wapen had de kracht van omstreeks een megaton. Het was door een vliegtuig in de lucht ge bracht. Op dezelfde dag werd in de woes tijn van de staat Nevada een on dergrondse kernontploffing teweeg gebracht. Deze explosie was van mid delgrote kracht. Het was de 39-ste proef van de lopende reeks. GESPROKEN BRIEVEN VOOR NIEUW-GUINEA De Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Rege" te Utrecht vpst'gt er de aan dacht op dat in zijn tehuizen voor militairen reeds sinds 1961 aan ouders en familieleden van militai ren in Nieuw-Guinea gelegenheid wordt geboden tot het opnemen van gesproken brieven. De ouders en an dere familieleden kunnen zich aan melden bij de tehuisleiders van de protestantse militaire tehuizen. Het opnemen en beluisteren van de bandjes geschiedt geheel in de privé- sfeer. Voor verzending dienen de ouders zelf te zorgen. ZOETERWOUDE FEESTPROGRAMMA HOGE RIJNDIJK Het programma van de oranjefees ten te Zoeterwoude (Hoge Rijndijk» op vrijdag 29 juni en zaterdag 30 juni luidt als volgt: vrijdag 29 juni 6.45 uur n.m. kinderoptocht met muzikale begeleiding door de St.-Jans fanfare uit Zoeterwoude en de Leiderdorpse Drumband. De start is op het terrein van De Jong's machinefabriek. 8 uur n.m. avondfeest op het feesterrein (Oude Meerburg-terrein). Zaterdag 30 juni: 'smorgens vanaf 10 uur kinderspelen op het feestter rein o.a. vlaggetjes steken, hardlopen, zaklopen e.d. 2 uur ringsteken op de fiets, jongens 12-13-14 jaar 3 uur ringsteken op de fiets, meisjes 12-13- 14 jaar. 8 uur avondfeest. 11 uur vuurwerk. Het dames-comité, dat heeft ge collecteerd en leden heeft gewonnen voor het Koningin Wilhelmina Fonds. 1 kon een mooi resultaat boeken. De collecte heeft f 722.70 netto opge- bracht en er hebben zich 126 nieuwe l leden aangemeld. Donderdag 28 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden. Ned. '58 4% 99% 99f! Ned. '59 4% 99% 99g Ned '60-1 4% 99% 99H» Ned '60 II 4'% 99% 99 i Ned '59 4y4 97% 97% Ned '60 4% 97% 97% Ned '61 4% 97% 97tV Ned '53 3% 92 92 Ned Gb obi 3% 793 78x Ned. '47 3% 87}2 87% Ned. '51 3% 96,'b 96% Ned. '53 I-II 3% 92% 92% Ned '56 3% Slyig 91^ Ned '48 3% 84%- 84% Ned bel cert. 3% 86"- 86 b I Ned '50 I-II 3% 84% 84% Ned '54 I-II 3% 87 87 j Ned '55 13% 86% 8612 Ned '55 II 3y4 90 89'- Ned. *37 3 88% 88% Ned. G.b. obi. '46 3 88% 88% Ned. dol. In. '47 3 85% 5 85 Ned Inv. cert. 3 98% 98% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 97% 97% Indië "37 A 393% 93 Ned. won. b.l.'57 6 106106^ Ned. w. bJ. '58 4% 98 98 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 100% 100 Ver. HVA-mij. 113 112 A.K.U330% 341% Deli Mij cert. 125.— 123.20 Hoogovens cert.548 564' Philips gem. bez. 590 619 Unilever cert. 127.50 130.60 Dordtse Petr565 575% Kon. P (50 f 20) 123.60 126.40 Holl. Amer. lijn 117% b 120% Java China Pak. 120 122% K.L.M52— 5110 Kon. Ned. St.boot 139 143 Kon. Paket Mij. 124 125 Stoom. Mij Ned 124 128% Niev. Goudr cert 105% 106% v. Ommeren cert. 235% 242% Kon. Rott. Lloyd 116% 120 N. Scheepsv Unie 120% 123 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.leningen A'dam '47 (3%) 3 92 idem 48 (3%).. 93% 92% R'dam '52-1 (4%) 98 ld '37 I-n (3%) 92 91% Z.-Holl '55 4%.. 94iV Bankwezen Bb N.Gem 58 5y4 101 101 ld NWB*52 (4%) 94% 94% BVG rsbr f500 198 b 198 BVG rsbr '52 139% Industr Obligaties Philips Dol] '51 87% 97% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen vorige Slotkoers koers v. heden. A'dam *53 3 105% 105% A'dam '51 12% 83% 83% A'dam 56 12% 80% 80% A'dam '56 II 2% 89% 90 A'dam'56 III 2% 88 88% Eindhoven '54 80 b 80b Enschede '54 2% 80 79% Den Haag'52 12% 89 x 86% Idem II 2% 94% R'dam '52 12%.. 90 90% Idem II 2% 89 x 89x Idem '57 2% 85% 84 Utrecht '52 2%.. 93 Z.-Holl. 1957 2% 85% 83% Zuid-Holl. '59 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Interunle f50.-.. 165 165 Robeco 190.— 191.50 Unitas 150.- 430 445 Ver. Bez. v. 94 f50 117.50 118 Amst. Bank 365 365 Cultuurbank 30% 30% Holl. Bank U eert. 210% 210 Ned. Handelmij. 315 320 Rott. Bank 340 342 Twentsche Bank 284 290 Senembah 320 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 610 610 Berkei's Pat242 237% Borsumij-Wehry 63 63% Calvè Delft eert. 652 660 Electrolasmij 344 K. Pap. v. Gelder 300 c 296 K. Ned. Grofsm. 155 15414 Holl. Constructie 406 Ing. bur. v. Bmij. 198%. Internatio 177% 180 Int. Kunstst. Ind. 67 66% v. Kemp. en Beg. 139 140 Leidse Wolspxij 407 410 Müller en Co N.B. 425 329 Ned. Kabelfabr. 490 490 Philips pref227 238 Rott. Droogd. Mij 436 440b Sikkens Groep 690 709% Ver. Touwfabr. 374 372 Walvisvaart 85 88 Wernink's BetJnij 186% 187 Wilton Feijenoord 277% 278 v. Wijk - Heringa 83 86% Zaalberg 121 125 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r405 410 Kon. Petr. (f20) 124.— 125 Amerik. fondsen Canad. Paclflo R 23^ 23% Intern. Nickel 58 59 Anaconda 40^ 39% Bethlehem Steel 32% 32% Cities Service 46% 47% Genera) Motors.. 46 46% Kennecott 69 69 Republic Steel 38 37% Shell Oil 30% 30% Union Pacific 27% 27 jg Uil States Steel 42% 43% Bieden n Lafen x Ex-dividend d Exclaim 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9