In Nieuw-Guinea is men bezorgd voor toekomst Eigenmachtig optreden oorzaak besmetting Diepgaand debat kerk onderwijs, humanisme Gevolgen plan-Bunker zijn met gering. OPEL, KAPITAN Tragisch en ellendig Menings ver schil len liepen hoog op n.v.HET mQtQrhuis Afwachtenafwachten. Schuld van Amsterdams monteur In Tweede Kamer: Radiumnaald in kachel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 Juni 1962 Derde blad no. 30689 Zal men zich verraden voelen (Van onze correspondent in Hollandia) Stellig is er geen zaak die op het ogenblik zozeer de gemoederen >p Nieuw-Guinea bezighoudt als het plan-Bunker. Druk wordt er- jver gepraat door de Nederlanders, de Papoea's en ook door de militairen, want ook voor hen zou uitvoering van dat plan conse- juenties kunnen hebben. Bij de Nederlandse burgers op Nieuw- Suinea is de reactie op de toenemende kans dat het tot uitvoering :al komen er een van bezorgdheid en neerslachtigheid. Tweede Kongo? Men maakt zich bezorgd omdat het jdstip dat men Nieuw-Guinea voor- oed zal moeten verlaten naderbij ihijnt te komen. Ook omdat men reest dat de uitvoering van het lan-Bunker misschien niet altijd yen vlot zal verlopen. Velen vrezen oor een „tweede Kongo", dat hier m veroorzaakt zou moeten worden oor tegen de Nederlanders in op- and komende Papoea's, die zich oor die Nederlanders verraden zou- tn voelen. Men treft deze bezorgd- eid vooral op afgelegen plaatsen, aar geen Nederlandse militairen ter eveiliging liggen en waar op een ge- even ogenblik de bescherming van Papoeapolitie twijfelachtig zou unnen worden. Dat de gevolgen van een uitvoering in het plan-Bunker op Nieuw-Gui- ea niet gering zullen zijn is duide- jk. Een integrerend onderdeel van et plan is immers dat het bestuur yer Nieuw-Guinea na een tussen eriode met VN-bestuur aan In- onesië overgedragen zal worden. En at terwijl de officiële Nederlandse oorlichting op Nieuw-Guinea jaar jaar uit heeft verteld dat van perdracht aan Indonesië geen spra- kon zijn als de Papoea's zich daar let eerst zelf voor uitgesproken had- omdat van zelfbeschikking on- x Indonesië toch niets terecht zou omen, getuige de ervaring met de quidatie van de federale staten van idonesië in 1950. Dat internationale itwikkelingen Nederland zoudeh innen brengen tot een wijziging in dat standpunt is iets dat de Pa oea's heel moeilijk uit te leggen zal |n. Grote aandacht Overigens blijkt dat de Papoea's, oor zover zij het ontwikkelingspeil larvoor reeds bezitten, de ontwik- dingen aandachtig volgen, zeker ren aandachtig als de Nederlanders Nieuw-Guinea. En zij reageren op al naar hun geaardheid. Een ro-Indonesische groepering is er al- d al geweest op Nieuw-Guinea. en treft de betrokkenen vooral aan Sorong, Fak Fak, Kaimana, Me- mke, Seroei en de Radjah Ampat- landen. Of deze groep zich uitbreidt ilt moeilijk te beoordelen, al is wel ikend dat niet alleen in de genoem- plaatsen veelvuldig naar de Indo- esische propagandazenders geluis- rd wordt. Of die propaganda aan- aat, of doordat men zo vaak agrante onjuistheden verkondigt iemand die in Teminaboua woont eet heus wel dat die stad nooit in idonesische handen is geweest) ai ist averechts werkt voor Indonesië Lib at zich moeilijk beoordelen. Maar 32 larnaast hebben we dus ook de uit sproken anti-Indonesische Pa- "Ifiea's en de groep van de afwach- Nu al opportunist Uit de reactie op het optreden hj gen de Indonesische infiltranten is er. uidelijk gebleken dat de Papoeabe- Diking over het algemeen uitgespro- 211 sn anti-Indonesisch is. Men duldt ien indringers in de kampong. Het apoea-vrijwilliger korps dat vorig ar begon met 200 man en er dit 5 ar 200 aan gaat toevoegen zou dat intal gemakkelijk vele malen kun- t«fn vergroten. Maar voor de"oplei- ng tot inspecteur van politie geven ch onvoldoende Papoea-kandidaten Voor het PVK hoeft men alleen ,ar geen analfabeet te zijn, voor in- Sjecteur van politie moet men ulo ez ibben en het zijn dus duidelijk de iel eer ontwikkelden die bedenken dat 118 m carrière in Nederlandse dienst in toekomst wel eens zou kunnen 'J haden. Ook elders vindt men deze wachters in de Papoeagemeen- hap, de mensen die vinden dat Ne- irland en Indonesië het maar sa- loilen moeten uitzoeken. Ligt het niet eeüor de hand dat deze mensen die nu I opportunist blijken te zijn straks 3;|idonesië zullen kiezen. Welke reactie? Komt het tot uitvoering van het lan-Bunker, dan is echter de be de ngrijkste vraag hoe de groep zal in ageren die nu nog pro-Nederlands Pjjliof liever: pro-Papoea. Op hoog ni- rel, t»u zou men natuurlijk kunnen tieiergaan lot de uitroeping van een (publick West-Papoea, maar waar- hijnlijk beseft men wel, dat dat sl tinig zinvol zou zijn. Ook Katanga het niet gelukt, en Nieuw-Guinea niet rijk maar arm. Wat de gewone bevolking betreft in il de reactie op een realisering van ro< Et plan-Bunker waarschijnlijk r aatselijk verschillen. Daarbij zal ituurlijk ook van veel invloed zijn oe de overgang wordt voorbereid. Duden er Amerikanen als VN men- in n naar Nieuw-Guinea komen, dan 1b Ebben zij stellig een streepje voor. len heeft int de tweede wereldoor- B nog bijzonder prettige herinne ringen aan elkaar. Eén van de beste tt moedigste helpers van de Ameri- lanse troepen tegen de Japanners i overigens Silas Papare geweest, de ian die nu in Indonesië de belangr ijkste figuur is onder de Papoea's ie willen dat Nieuw-Guinea bij In donesië komt pi Hier en daar zjjn er, zegt men, uitlatingen gedaan, die erop wijzen dat de Papoea's zich op de Nederlan ders zouden willen wreken, als zij zich door hen verraden zouden voe len. Het is natuurlijk een mogelijk heid waar rekening mee gehouden moet worden. De komst van steeds meer Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea wordt hier dan ook wel gezien als een maatregel niet al leen bedoeld om Indonesische agres sie tegen te gaan, maar ook om een eventuele uitvoering van het plan- Bunker mogelijk te maken. Maar vooralsnog zijn er nog altijd plaatsen waar geen Nederlandse mi litairen liggen, en daar maken de Nederlandse burgers zich waar schijnlijk de meeste zorgen. Overi gens zal het Nederlandse beleid wel rekening houden met de mogelijk heid van moeilijkheden en daarvoor reeds voorbereidingen getroffen heeft. Ergens heeft het snelle verloop van de evacuatie uit plaatsen als Fak Fak, Kaimana, Teminaboea en So rong (een evacuatie die voorhands al leen vrouwen en kinderen heeft be troffen toch ook zijn bemoedigende kant, al is men er ter plaatse wel van geschrokken. En voor de rest kan men hier in Nieuw-Guinea wei nig anders dan afwachten. Afwach ten en zich voorbereiden op een on zekere toekomst. Het is niet bemoe digend allemaal. Gelukkig echter zit nog niet iedereen hier in de put en zijn er nog vrij wat opbouwprojec- ten (wegaanleg, huizenbouw, rubber- aanplantingen enz) die gewoon door gaan. Dat is dan ook maar het beste! De dirigent van het Residen tie Orkest, Willem van Otterloo is gisteren van Schiphol naar Australië vertrokken, waar hij in zes weken 27 concerten zal diri geren. Zijn zoon Rogier verge zelt hem als beloning voor het behalen van het eindexamen gymnasium. COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 (Van onze Amsterdamse correspondent) De besmetting met tyfus via het drinkwater in Amsterdam is te wijten aan een constructiedie een al te actieve monteur op de rioolwater zuiveringsinrichting-W est, zonder medeweten van zijn superieuren, had aangebracht. Dit blijkt uit een verklaring, die burgemeester mr. G. van Hall gistermiddag, namens het College van B. en Win de gemeenteraad aflegde en waarin het gebeuren bij dit gemeentelijk bedrijf ontoelaatbaar en onverantwoord werd genoemd. Na de vijf tyfuspatienten, die vrijdag j.l. waren gemeld, zijn als gevolg van een aan de Am sterdamse artsen gerichte circu laire nog tien patiënten in het Wilhelminagasthuis opgenomen, van wie er één aan tyfus bleek te lijden. Hiermee is het aantal ty fuspatienten op 6 gekomen. ,,Het is tragisch en ellendig, dat deze mensen de dupe zijn geworden", aldus mr. Van Hall. Bruin water De burgemeester gaf uitvoerig ver slag van het gebeuren sinds de 21ste (Van onze parlementaire redacteur) Een diepgaand debat op levensbeschouwelijk grondslag ontspon zich gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp over het voortgezet onderwijs. Inzet van de strijd was de relatie tussen kerkgenootschappen en genootschappen op gees telijke grondslag. Gisteravond was het te doen om de vraag, of in openbare schoollokalen leerlingen niet alleen in de gelegenheid kunnen worden gesteld godsdienstonderwijs te volgen, maar ook of in deze lokalen vormingsonderwijs" kan worden gegeven op humanis tische grondslag. te van het amendement, maar de tekst kwam volgens hem neer op ge lijkschakeling van kerken en huma nistische organisaties. Hier kon geen sprake van zijn. Dr. Albering, in wiens partij de laatste tijd minder afwijzend werdt gedacht over ruimere tegemoetkomendheid jegens het Hu manistisch Verbond, wilde de heer Kleijweg.t de hand toesteken door hem uit te nodigen het amendement in een voor de KVP aanvaardbare zin te wijzigen. Vast zou moeten staan onder meer dat een verzoek om buitenkerkelijk vormingsonder- wij - zou moeten uitgaan van de ouders der betrokken leerlingen. Het wetsontwerp spreekt alleen over godsdienstonderwijs, maar de heer Kleijwegt (PvdA) en mevrouw Van Someren (VVD) hadden een voorstel ingediend om ook mogelijk heden voor de andere categorie te openen. Hun voorstel was vervat in het allereerste amendement dat op het mammoetontwerp is ingediend. Hun amendement zoals het nu luid de stuitte op bezwaar bij alle confes sionele fracties in de kamer. Deze beschikken tezamen over een (kleine) meerderheid zodat venverping niet uitgesloten is, tenzij de heer Kleij wegt en mevrouw Van Someren ver andering in de tekst aanbrengen. „Gelijkheid" De KVP-er dr. Albering ging in beginsel wel akkoord met de gedach- Minister Cals ondersteunde deze opvatting. „Goed", zei de heer Kleij wegt, „maar dan zal ook in de wets bepaling over het godsdienstonder wijs moeten staan dat de ouders dit onderwijs voor hun kinderen begeren. Ik vraag geen gelijkstelling, maar wel gelijke behandeling". Men werd het er gisteren nog niet over eens, zodat het gesprek vandaag zou worden voortgezet. Fel afwijzend tegen het amendement waren de he ren Roosjen (AR). Tilanus (CH) en Van Dis <SG>. Hoewel zij allen ver klaarden de geestelijke vrijheid geen geweld te willen aandoen, meenden zij dat het humanistische vormings onderwijs nog te veel onzekerheden bevatte. Waaruit zal dit onderwijs be staan en wie zullen met het geven van dit onderricht worden belast? Ir. Van Dis vatte zijn bezwaren het scherpst samen: de overheid als dienaresse Gods mag op de openbare school geen leringen toelaten die God van de troon afstoten. Dr. Tilanus had bezwaren wegens de opvoeding der kinderen. „Bij gevangenen en mi litairen betreft het volwassene», maar bij dit wetsontwerp niet", zo redeneerde bij ongeveer. Amendementen ingetrokken Van de rest van het Mammoet debat van gisteren vermelden wjj nog dat mevrouw Van Someren (VVD) een aantal kansloze amendementen introk. Zij had scherpere eisen willen stellen aan de benoembaarheid van rectoren en directeuren van scholen en aan de bevoegdheid der leerkrach ten in het eerste jaar van V.W.O. en H.A.V.O. De heer Kleijwegt (PvdA) had succes met een voorstel om bij de opsomming van de diverse akten van bekwaamheid ook de akte voor staatsinrichting in te voegen. Mr. Roosjen (AR) kreeg gedaan dat mei. Op die dag werd op het terrein van de rioolwate^zuiveringsinrich- ting-West geconstateerd, dat er bruin water uit de waterleidingkraan kwam. Eerst dacht men aan roest, maar hoewel het water spoedig weer helder was, besloot men het te on derzoeken in het eigen laboratorium. Dergelijke proeven nemen enkele da gen in beslag. Zij strekken zich bo vendien uit over diverse watermon sters. Op 29 mei gaf het bedrijf aan de gemeentewaterleidingen door, dat er een bacteriologische besmetting van het drinkwater was geweest. Het waterleidingbedrijf had dit in middels zelf ook reeds geconstateerd uit de watermonsters, die dagelijks op verschillende punten van de stad worden genomen. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen, die in de eerste plaats bestonden uit het af sluiten van het besmette gebied van het overige waterleidingnet en het spuien van het hier aanwezige wa ter. Op 1 juni werden B. en W. over de besmetting ingelicht. Aanvankelijk gebeurde het door spoelen van dit filter met gezuiverd rioolwater. Volgens de burgemeester is enkele jaren geleden een monteur „die weieens meer initiatief op eigen houtje vertoonde" ertoe overgegaan, om voor een meer effectieve reini ging van het filter een slang op een kraan van de waterleiding te koppe len. Talloze malen is men op deze wijze tewerk gegaan, zonder dat er iets mis ging. Op 21 mei echter is de waterlei dingkraan, na het reinigen van het filter, blijven openstaan. Op een ge geven ogenblik was de druk van het rioolwater echter groter dan die van het drinkwater en zo was het moge lijk, dat het rioolwater via de slang in de drinkwaterleiding kwam. Er zou op deze wijze 1V> 2 kubieke meter vuil water in het leidingnet zijn gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak hebben de keerkleppen in de water leiding, die een dergelijke toevoer hadden kunnen voorkomen, niet ge werkt. Menselijke fout? Over de vraag of hier sprake is geweest van een menselijke font die Publiceer niets" n Het gemeentebestuur liet zich rap port uitbrengen. Toen stond het voor de vraag of er publiciteit aan het gebeuren moest worden gegeven. Op die dag 1 juni was het water volkomen zuiver, terwijl het voorts twijfelachtig werd geacht, dat het besmette water ziekten zou hebben kunnen veroorzaken. Deskundigen, onder wie hoofdambtenaren van de GG en de GD, adviseerden B. en W.: „Publiceer niets, anders brengt dat de bevolking in opschudding en denkt een ieder, die pijn in zjjn buik heeft, dat h(j aan tyfus lijdt". Het was niet uitgesloten, dat er tyfuspatiënten zouden rondlopen (de incubatietijd bedraagt 7 tot 10 da gen). Publikatie zou, volgens de ambte naren, de mensen zonder enige nood zaak ongerust maken. Wel werden de directeuren van ziekenhuizen op de hoogte gesteld. Op 13 juli werden twee patiënten in het ziekenhuis op genomen, onder verdenking van ty fus. Op 20 juni stond onomstotelijk vast, dat zij inderdaad aan deze ziek te leden. B. en W. meenden, dat dit het ogenblik was, waarop de 1200 Am sterdamse artsen, die immers in het geheel niet op die ziekte waren be dacht Amsterdam telt sinds de oor log slechts enkele tyfusgevallen per jaar) per brief te waarschuwen. De besmetting van het drinkwater is gekomen na het reinigen van een filter van de rioolwaterzuiveringsin richting. schoolbesturen hoger beroep kunnen aantekenen tegen bepaalde beslissin gen van de inspectie. ARP en SGP stemden tegen het wetsartikel waarin een principiële ba sis wordt gegeven aan het openbaar onderwijs (dit wordt „onder het aan leren van gepaste en nuttige kundig heden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der leerlingen, aan hun lichamelijke oefening en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden"). Mr. Roosjen vond deze oude, uit 1806 da terende formule, in de tegenwoordige tijd min of meer belachelijk en ir. Van Dis sprak in navolging van wij len van Groen van Prinsterer over „een onzedelijk woordenspel". te voorkomen was, zal nog een on derzoek volgen. De burgemeester vond het gebeuren dubbel onaange naam, omdat het Amsterdamse wa terleidingbedrijf als een der beste van ons land bekend staat en de rioolwaterzuiveringsinrichtingen worden geleid door de beste deskun digen op dit gebied. Het vertrouwen in de directie van deze bedrijven is dan ook groot. Over de medische kant van de zaak zei mr. Van Hall: „Men is te optimistisch geweest en heeft van be gin af aangenomen, dat de besmet ting van het water niet van dien aard was, dat men er ziek van zou kunnen worden. Ik vraag mij af of, als wij hadden geweten dat er zes nieuwe patiënten zouden komen, wij een andere weg hadden bewandeld." De raad bleek begrip te hebben voor de moeilijke positie van B. en W. Verwondering Enkele sprekers betreurden, dat de artsen niet eerder waren ge waarschuwd, maar voelden zich toch niet geroepen om een oordeel uit te spreken over het beleid van B. en W. Uiteraard was men verwonderd over het feit, dat opzichters en hoofdopzichters van de rioolwater- zuiveringsdienst nimmer de onver antwoorde wateraansluiting hadden opgemerkt en enkelen drongen aan een strengere controle van het waterleidingbedrijf op de aansluitin gen in de diverse bedrijven. Voorts werd gevraagd naar de ver goeding van de materiële schade van de patiënten. De burgemeester acht te het vanzelfsprekend dat de ge meente deze voor haar rekening neemt. Brommend door de bochten boy in een jack van GENTLEROY GEEN GEVAAR Blijkens een officiële bekend making is er in het R.-K. St.- Luidina ziekenhuis in Purmer- end een radiumnaald in de kachel van de centrale verwar ming terechtgekomen. Een on derzoek met Geigertellers heeft aangetoond, dat zich radium be vond op een hoop sintels uit de kachel van het ziekenhuis die was gedeponeerd op het land van de landbouwer Kok in Pur- merend. Deze had de sintels za terdag j.l. bij het ziekenhuis weggehaald. Mensen en goede ren welke mogelijk in aanraking met het radium zijn geweest, zijn allen onderzocht, maar daarbij is komen vast te staan, dat zij geen enkel gevaar hebben opgelopen. De vermissing van de radiumnaald werd tijdig ontdekt. Onmiddellijk daarna werden maatregelen genomen om te voorkomen, dat het radium ge vaar zou opleveren. Het onderzoek werd geleid, aldus de bekendmaking, door de inspectie van de milieu hy giene, een onderdeel van de inspectie van de Volksgezondheid, en door de arbeidsinspectie. Het verloren ge- gane radium is inmiddels achter haald. Alle noodzakelijke maatrege len zullen worden genomen om ieder gevaar verder uit te sluiten. Het verdere onderzoek van de zaak ligt in handen van de officier van Justitie. SNELHEIDSBEPERKING IN DENEMARKEN Op verzoek van de Deense zuster organisatie deelt het Verbond voor Veilig Verkeer mee. dat in Denemar ken een tijdelijke snelheidsbeperking voor weggebruikers is ingesteld. Op bepaalde data zal. behalve de doorlopend geldende bepalingen me6 betrekking tot het rijden in de be bouwde kom. voor de autowegen een maximumsnelheid van honderd of tachtig kilometer per uur van kracht zijn. Deze snelheidsbeperking geldt op alle dagen tot en met zondag 8 juli en voorts elke zaterdag en zondag tot en met 12 augustus. Commissie voor nieN ambtelijke corruptie De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft een commissie in gesteld die dient te onderzoeken of er in Nederland behoefte bestaat aan het strafbaar stellen „van het omko pen en het zich laten omkopen van anderen dan Nederlandse ambtena ren." De commissie kan eventueel voorstellen doen over de formulering van een aanvulling van de strafwet. De minister heeft tot leden van deze commissie benoemd; prof. mr. A. Mulder, hoogleraar aan de Leidse Universiteit (voorzitter), mr. E. J. Anneveldt, hoofd van de afdeling staats- en strafrecht va.n het mini sterie van Justitie, ir. W. van Osse- len. lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nyverheid en Handel, mr. W H. Overbe k, officier van Justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Utrecht. K. Chr. de Pous, commissa ris van Rijkspolitie, chef der Spoor wegrecherche. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd: mr: W Breukelaar, refe rendaris bij de afdeling staats- en strafrecht van het ministerie van Justitie. De minister heeft, bepaald dat de commissie kan worden aangeduid als: Commissie niet-ambtelijke corruptie.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5