WÈ VOLKENKUNDIG MUSEUM HEEFT EEN BELANGRIJKE TAAK VOOR MENSHEID eenvoudig 3-voudig beter! Streven naar positieve beleving van samenhang tussen eigen en vreenul rw 52£"ftï«». BRflun Jonge mensen bekampten elkaar in een tijdrit DAF- TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Afdeling Leiden, klein maar dapper recipieert Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 juni 1962 Tweede blad no. 30689 Zolang wij niet leren de egocentriciteit, die Voortkomt uit de aangeboren primitiefste lagen van ons wezen, te overwinnen, zal ieder van ons ook verder een kiem van oorlog, van wederzijdse vernietiging, haat en onverdraagzaamheid vor men, en het zou ons niet moeten verwonderen dat de wereld slecht blijft: die wereld is zo slecht of zo goed als ieder van ons afzonderlijk. Onze toekomst zal worden bepaald door de vraag, of wij in staat zullen zijn de samenhang tussen het eigene en het omgevende niet-eigene in positieve f zin te beleven. De musea voor volkenkunde kun nen in belangrijke mate bijdragen in een ont wikkeling van wederzijds begrip wanneer deze worden geleid met cultureel verantwoordelijk heidsgevoel en idealisme. Met woorden van deze strekking besloot prof. dr. H. van de Waal hedenmiddag in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit de her denkingsrede ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkun de te Leiden. Een bijzonder aardig hoekje op de tentoon stelling is dit voorbeeld van de wijze, waarop vreemde culturen in het verleden dienstbaar werden gemaakt aan de versiering van het eigen milieu, waarbij sterke r vertekeningen van deze vreemde culturen optraden. Staatssecretaris opende expositie Deze herdenking ging vooraf aan de opening van de expositie „Naar wijder horizon" door staatssecretaris Scholten. Zowel in de herdenkings samenkomst als in de expositie werd getracht een beeld te geven van de wijze, waarop de Europese mens in het verleden en thans de „vreemde" wereld elders ziet en daarin de medemens probeert te ontdekken en ont moeten. toonaard terug veranderde) gamelan. Ieder muziekliefhebber weet welk een wijder horizon dit luisteren aan zijn kunst heeft verleend. door kennis van maar vooral door be grip voor het patroon van denken en handelen van de mens in den vreem de kan men zich openstellen voor een eerlijke ontmoeting. Naar wijder horizon De bijeenkomst in de academie werd besloten met een toespraak van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, die de jubileumtentoonstel ling „Naar wijder horizon" officieel opende. Na deze bijeenkomst werd een bezoek aan deze tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volken kunde gebracht. Deze expositie geeft een beeld van de ontwikkeling van de westerse op- opvattingen over vreemde cultu ren. Duidelijk worden daarin de ver schillende perioden getekend: de eer ste vertekende beelden in de tijden der grote ontdekkingsreizen, de pe riode van verzamelen en documen teren in de negentiende eeuw, het ontdekken van de medemens achter de cultuurprodukten rond de eeuw wisseling .en het tijdperk van be grijpen en doorleven, de verdieping van de laatste decennia. Uit (echtelijk) bed in (ziekenhuis) bed Een merkwaardig ongeval heeft zich in de afgelopen nacht voorge daan op het volkstuincomplex in Leiden-Noord. Een echtpaar over nachtte daar in een tuinhuisje. Het sliep in een opklapbed. De benen van de vrouw staken er uit omdat ze het warm had. Toen de man zich in zijn slaap omdraaide gebeurde het onge luk. De steunpoten van het bed klap ten plotseling onderuit met het ge volg, dat de vrouw met haar benen tussen dit bed en de vloer bekneld raakte. Ze liep een open beenbreuk op en moest in het Academisch Zie kenhuis worden opgenomen. EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL Aan de Chr. Kweekschool zijn ge- I slaagd voor het eindexamen (tweede leerkring groep 15' de dames H. H. i L. Sasburg te Leiden, N. Schouten te Oegstgeest, G. Singeling te Leiden, N. E. Stam te Voorschoten en de heer A. G Th. Ouwerkerk te Was- I senaar. Mulo examens Advertentie Braun keukenmachines. Elektrische hulp voor meer gezond heid, besparing en plezier in het dagelijkse keukenwerk. Bezoek één der besloten demonstraties. Vrijblijvende uitnodiging en folder 414/2 met interessante bijzonderheden bij Braun N.V., A'dam-C., tel. 5 39 57. Echte identificatie eerst de laatste tijd Prof. Van de Waal herinnerde in zijn voordracht onder de titel „Van vreemd naar eigen" aan het visio naire streven van de medicus Von Siebold in de twintiger jaren van de vorige eeuw toen hij op wetenschap pelijke basis een unieke verzameling Japanse prenten bijeen bracht die het begin is geworden van de collec ties van het Leidse Museum voor Volkenkunde. Deze medicus heeft reeds toen gezien waarop het stre ven naar begrip voor de medemens elders gebaseerd moet zijn. Prof. Van de Waal ging in zijn voordracht na, hoe de esthetische ap preciatie van exotische cultuurpro dukten zich in de loop der tijden heeft ontwikkeld en hoe men ge leidelijk de mens achter deze pro- dukten is gaan zoeken en vinden. Contacten met deze cultuurpro dukten waren er ook reeds eerder dan in de tijd. dat het Leidse museum ontstond, vruchtbare contacten zelfs. Maar zij hadden geen betrekking op het mensenbeeld en zij bleven aan vankelijk beperkt tot het gebied van de ornamentiek en de kunstnijver heid. Merkwaardige voorbeelden hiervan zijn te vinden in de achttien de eeuwse Chinoiserie. In deze periode blijkt duidelijk, dat een waarlijk menselijke identificatie met leden van een ander ras nog niet mogelijk was: het vreemde cul tuurpatroon werd slechts geprojec teerd op de eigen samenleving. Kenmerkend daarvoor was b.v. hetgeen gebeurde tijdens een kolo niale tentoonstelling in Amsterdam in 1883: men liet een zeldzaam uitge breide gamelan met spelers naar ons land overkomen, maar de instrumen ten werden eerst gestemd volgens de Europese toonschaalDoch in datzelfde jaar trotseerde Claude De bussy op de Parijse wereldtentoon stelling het meewarig gegrinnik-van de toeschouwers door telkens weer te luisteren naar deze (in originele Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, r. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze iri alle prijzen. Geslaagden Albert Schweitzerschool Voor het VGLO-Sleuteldiploma van de Stichting IVIO te Amsterdam slaagden de volgende leerlingen van de Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest. Hans Bisschops. Dick Dumortier, Cor van Dijk. Nico Fakkel. Henk Filippo, Henk v. d. Hoonaard (Noordwijkerhout), Ewald Janssen. Piet Koree, Jan Kriek, Jules van der Leek, Simon van der Linden. Sjaak Matters. Jan Mulder. Louis Ouwer kerk. Cor Schoonheim. Jan Sierat, Patricia Snel (Oegsgeest). John Sou dan. Fred Speyer (Oegstgeest». Kees Stuiver (Voorschoten), Datie Tege laar. Marga Tegelaar, Johanna Ver haar. Bram de Vries. Gerrit Wit (Woubrugge), André Zaalberg. Voor het toelatingsexamen voor de tweede kl^s van de Ambachtsschool aan de Haagweg slaagden: Hans Bis schops. Kees Breedeveld, Piet Brit tij n (Valkenburg), Gerard van Leeu wen (Warmond). Evert van Loef. Jan Mulder en Bram de Vries. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Vlucht voor nivellering Ook in de beeldende kunst ziet men in die periode een vlucht voor de ni vellerende werking van de Europese invloeden. Het gehele streven rond de eeuwwisseling was er in kringen van de kunst op gericht, weer in contact te treden met het leven in zijn oorsprongen, maar men zocht er het primitieve, het infantiële, het primordiale in, ook in de vreemde culturen, zonder zich bewust te zijn van het gezichtsbedrog: omgekeerd immers maakte ook de Europeaan dikwyls op de „primitieve" mensen een infantiële indruk. Later echter kwam een keerpunt in de curve van het Europese denken. Het vreemde en exotische werd in menselijk opzicht acceptabel, niet al leen als bruikbaar produkt maar als menselijk beeld. Daarmee ontwikkel de zich ook een tegenbeweging, van eigen naar vreemd. Tegenover een steeds scherper beeld van het ruim telijk verwijderde ontstond een ver bijsterde vervreemding ten opzichte van het eigen wezen. Samenhang In onze dagen z(jn wtf beter dan in welke generatie ook gaan besef fen, dat wij noch met de projectie van het vreemde op de eigen wereld, nog met vervreemding van deze eigen wereld op de goede weg zijn, maar dat de samenhang moet wor den onderkend, dat het eigene en het vreemde als evenwaardige fa cetten van het geheel moeten wor den gezien. Het is wellicht het noodlot van de mens, dat hij zichzelf als het mid delpunt van de wereld ervaart en dat buiten de egocentrische belangen en interessekringen het vreemde en vij andige gezien wordt. Zolang wij niet leren, deze egocentriciteit te over winnen. vormen wij allen een kiem van haat en onverdraagzaamheid. De toekomst wordt bepaald door ons antwoord op de vraag, of wij in po sitieve zin in staat zullen zijn de samenhang tussen het eigene en het vreemde te beleven. De musea voor volkenkunde kun nen in belangrijke mate bijdragen tot een vruchtbare ontwikkeling in deze richting wanneer zij zoals bij het Leidse Museum voor Volkenkun de de laatste kwart eeuw het geval is geweest geleid worden met cul tureel verantwoordelijkheidsgevoel en idealisme, zo besloot prof. Van de Waal zijn voordracht. Niet voor de wind De bijeenkomst in de Academie werd ingeleid met een toespraak van de directeur van het museum, dr. P. H. Pott, die de autoriteiten wel kom heette bij dit belangrijke ju bileum van Europa's oudste gespe cialiseerde volkenkundige museum. Opvallend noemde hij de duidelijke doelgerichtheid van het museum van de aanvang af: het zoeken van de mens in de vreemde culturen. Het is het museum bepaald niet steeds voor de wind gegaan, integen deel. Men heeft veelal moeten wer ken onder de ongunstigst denkbare omstandigheden van huisvesting en personeelsvoorziening. Een goede verwezenlijking van de gestelde taak werd eerst mogelijk, toen omstreeks een kwart eeuw geleden de huidige behuizing in het voormalige acade misch ziekenhuis werd betrokken, maar toen noopte het oorlogsgevaar en later de oorlog zelve tot een vol slagen stilstand en zelfs afbraak van hetgeen moeizaam was bereikt. Eerst na de bevrijding kon men tot volle dige ontplooiing komen. Intens contact Dr. Pott verdiepte zich voorts in de taak, die het museum heeft ten aanzien van het onderling mense lijke begrip. De algemene ontwikke ling van het wereldbestel maakt de contacten tussen alle volken inten siever en frequenter. Daarom zal de mens zijn horizon moeten verwij- I den, niet door zichzelf te verlooche- nen maar door zichzelf te zijn en tevens begrip te hebben voor dit zich zelf zijn van de ander. Niet alleen Leidse Jeugdtour De derde etappe van de Leidse jeugdtour was een ploegentijd rit over 10 ronden bij de Noord- wijkse Vuurtoren. Als eersten startten de kleine Maredijkers. Vijf ronden blevefi ze bij elkaar en toen trok Paul Sloos er tussenuit en finishte in 6 m. 6 sec. De andere vier kwa men vlak na elkaar binnen. Sassenheim ging met drie man op de baan. Gele Truidrager Henk van 't Hof bleef de twee anderen trekken om de tijd voor de ploeg zo gunstig mogelijk te maken. Daardoor won hij deze etappe niet. maar zijn gele trui kwam niet in gevaar. Plan-Noord ging met drie man zeer snel en Ben de Graaf kon als derde het straffe tempo van zijn twee ploeggenoten goed volgen. Dit bezorg de hem zijn eerste bonificatie van 15 sec. Plan Noord won met 16 min. 6 sec. het ploegenklassement. Adri Hoek won het dagklassement in 5 min. 38 sec. Als eerste B-ploeg ging de 3 mans- ploeg van Warmond over de baan en bleven van begin tot eind bij elkaar. In 5 min. 30 sec. bereikten zij de finish. Bij de Sassenheimers trok Leo Knijnenburg zo fel over de baan en ging zo scherp door de bochten, dat iedereen zijn hart vasthield. Hij be reikte met 5 min. 9 sec. een vijfde plaats in het dagklassement. De an dere Sassemers bleven met drie man dicht bij elkaar en maakten een ploegtijd van 5 min. 30 sec. Bij Zoe- terwoude ontbrandde een felle strijd om de Gele Trui. Peter Beereboom reed Martie v. d. Geest los en deze had zelfs moeite zijn andere ploeg genoten de baas te worden. Beiden Advertentie 4 O V 1 waren onkundig van het feit, dat de jury inmiddels had ontdekt, dat Beereboom zich niet aan de regels hield, door op race-materiaal in de B-klasse te rijden. Dit heeft de jury met 1 minuut bestraft. Bij herhaling wordt hij zonder meer naar de A- klasse gezet. Martien v. d. Geest be houdt. de Gele Trui al is de strijd om het tricot bijzonder fel. In de A-klasse reden G. v. d. Vlugt, Dirk v. d. Meij en Kees Schaap van Sassenheim fel tegen elkaar. Kees noteerde de prachtige tijd van 5 min. 1 sec. tegen 5.5 en 5.7 voor Dirk en Gerard. Voorschoten reed niet zo fel. Bert v. d. Ploeg viel uit wegens pech. Hij maakte later alleen ook de prachtige tijd van 5 min. 1 sec. Zijn maats reden elkaar bij het uitrijden ook in de wielen, wat een paar schaafwon den opleverde, die door de EHBO werden verzorgd. In de Leidse Na tionale Ploeg deden Akerboom en v Velzen een poging om Maarten Hoek de Gele Trui te ontfutselen. Zij fi nishten tezamen ook in 5 min. 01 sec., waarbij Akerboom als eerste en Maarten als tweede binnenkwam. Dit bracht Akerboom op de hielen van de Gele Truidrager, wat vandaag in de persoonlijke tijdrit een prachtduel op kan leveren. Dagklassement Persoonlijk: C-klasse: 1. Adrie Hoek 5.38; 2. Aad van Polanen 5.40; 3. Ben de Graaf 5.42; 4. Henk v. 't Hof 5.53; 5. Rob Bisschops 5.54; 6. Ton Huiskamp 5.55. B-klasse: 1. Peter Beereboom 4.5A: 2. Martien v. d. Geest 5.03; Daan Hulsbos 5.05; 4. Jac. Poel 5.07; 5. Leo Knijnenburg 5.09; 6. Bert Hulsbos 5.11. A-klasse: 1. Rob Akerboom 5.01; 2. Maarten Hoek 5.01; 3. Gerard v„ Weizen 5.01; 4. Kees Schaaf 5.01; 5. Bert v. d. Ploeg 5.01; 6. Dirk v. d. Mey 5.05. Ploegenklassement C-klasse: 1. Plan Noord 16.06: 2. Sassenheim 17.45; 3. Maredijk 18.48. B-klasse: 1. Zoeterwoude 15.15: 2. Warmond 16.30; 3. Sassenheim 16.30. A-klasse: 1. Leidse N. PI. 15.03. 2. Sassenheim 15.21; 3. Voorschoten 17.-. Algemeen klassement: C-klasse: Henk v. 't Hof 46 39 2. Adrie Hoek 48 42; 3. Aad v. Polanen 50.20; 4. Ben de Graaf 52.39; 5. Rob Bisschops 54.21; 6. Wim van Vliet 55.51. B-klasse: 1. Martien v. d. Geest 69.42; 2. Peter Peereboom 70.18: 3. Leo Knijnenburg 71.33; 4. Leen On derwater 71.49: 5. Anton Haastrecht 72.09; 6. Jac. Poel 72.58. A-klasse: 1. Maarten Hoek 64.11; 2. Rob Akerboom 64.56; 3. Bert v. d. Ploeg 65.46; 4. Hans Solleveld 65 47; 5. Gerard v. Velzen 67.01; 6. Kees Schaaf. Ploegenklassement (algemeen) C-klasse: 1. Plan Noord 2.33.30; 2. Sassenheim 2.39.-; 3. Maredijk 3.-.-. B-klasse: 1. Zoeterwoude 3.36.29;' 2. Sassenheim 3.39.49; 3. Warmond 3.41.50. A-klasse: 1. Leidse N. PL: 3.16.23; 2. Voorschoten 3.23.16; 3. Sassenheim 3.26.51. Voor het Mulo-examen (diploma Ai zijn geslaagd de dames: I. v. Vliet. J. J. C. van 't Hoff. E. A. Cu- ley, E. M. J. L. Vroom, uit Leiden; W. v. d. Mey. Valkenburg: A. M. Minnee. M. J." Bontebal, Katwijk aan Zee; A. W v. d. Sluis*, M. Mostert*. Th. Eduard*. H. v. Cellecum. W. J. Goejee. M. Honders*. Leiden en de heren H. A. E. v. d. Schaft, J. v. d. Leeden, D. T. C. Jansen, R. G. Ch. Koekkoek. R. G. v. Curp, J. H. Sira, F. H Scho'enmaker, uit Leiden; P. Barnhoorn, Valkenburg; A. v. d. Plas, Pa. Prins, W. Minnee. J. J. v. Duyn, Katwijk aan Zee; L. Vos*. P. J. Kem- peneers, K. Duursma, E. v. Duijl*. Leiden: K. Meijvogel, Katwijk aan i Zee; H. van Duijn, Katwijk. Voor het diploma B: de dames: j H. M. Nijenhuis, Katwijk aan Zee; M. v. Starkenburg, Rijsburg; N. Boerma te Bodegraven en de heren: B J Verburg, P. W. de Mol, G. Hoek, J. J. Hoek. W Kuijt. G. A. Oudehand, Katwijk aan Zee. A. D. Ouwehand, E v. Doornik. Katwijk: C. Kalkman*, H. Vis*. Bodegraven; D. d'Ancona*. Voorschoten. Voor diploma A en B tezamen af gewezen 10 kandidaten. De kandidaten bij wier namen een sterretje staat, behaalden tevens het middenstandsdiploma. Op Maresingel Twee gewonden bij een scooterongeluk Een ongeluk op de Maresingel heeft gistermiddag omstreeks drie uur twee gewonden geëist. De 25-jarige kelner P. Admiraal uit Noordwijk reed als bestuurder van een scooter met een snelheid van ongeveer 45 kilometer per uur in de richting van de Heren singel toen plotseling de achterband sprong. Zowel de Noordwijker als zijn duopassagier, de Leidenaar H. v. d. Meel, kwamen daardoor te vallen. De Leidenaar kreeg een schedelbasis- i fractuur, de Noordwijkse kelner een hersenschudding en schaafwonden aan het gelaat. De toestand van de eidenaar was vanmiddag nog zeer zorgwekkend. Advertentie ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG WO-SUBSIDIE VOOR PROF. DR. H. MOL De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. ir. H. Mol. hoogleraar in de fonetiek aan de Leidse Univer siteit en hoogleraar in de fonetische wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, waar hü te vens directeur van het Fonetisch Laboratorium is, een subsidie ver leend voor een onderzoek naar de articulatie in verschillende spreek situaties. Door deze subsidie heeft de hoogleraar verschillende apparaturen kunnen aanschaffen, die nodig zijn voor het verwerken van ongeveer drie-honderd-duizend metingen. De fonetiek ressorteert zowel in Leiden als in Amsterdam onder de literaire faculteit, hoewel zij ook een fysio logisch en fysisch aspect heeft. Promoties Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift „De invloed van contact tussen stands- en bos- landbevolking op de epidemiologie van parasitaire darminfecties, een prognose bij de bouw van een stuw dam in de Surinamerivier". de heer H. R. G. Asin, geboren te Suriname en thans wonende te Leiden. Promo tor prof. dr. P. H. van Thiel. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld .Phase-equilibria of some binary systems at low tempe ratures" de heer Mohammed Hosny Omar, geboren te Elmanzalah Da- quahliyah, Egypte, en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. K. W. Taconis. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „N-Acetylasparaginezuur". onderzoek naar biosynthese en mogelijke func tie". de heer O. Gebhard, geboren te Djakarta (Ind.) en thans wonende te Voorburg. EERSTE PAAL VOOR VIJF SYSTEEMSCHOLEN De wethouder van Onderwijs zal maandag om 10 uur de eerste paal slaan voor een serie van vijf in systeem te bouwen scholen voor ge woon lager onderwijs in het zuid westelijk stadsdeel. De plechtigheid zal plaats vinden op het bouwterrein aan da Johan Wagenaarlaan. VERDAMSTR. 6 TEL. 23041 Een kijkje in een van de zalen I duidelijk de ruimte en rustig van de tentoonstellingwaaruit aandoende opstelling spreekt. Modern onderwijs Aan slechthorenden en spraakgebrekkigen Ouders van leerlingen het zijn er 57 die de chr. school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen aan de Hoge Morsweg 12 bezoeken, werden hedenmiddag in de gelegen heid gesteld het onderwijs jn deze school eens te volgen. Terwijl het hoofd der school, de heer W. van den Engh, met zijn twee spraakleraressen en een leerkracht voor lichamelijke opvoeding, thans in het gebouw de beschikking heeft over vier lesloka len. komen daar met september nog twee leslokalen in de school aan de Stadhouderslaan bij. Bij het onderwijs, zo werd de aan wezige ouders duidelijk gemaakt, wordt gebruik gemaakt van de mo derne audio-visuele leermiddelen, zo als bandrecorders, blokfluiten, film strips. Voor de spraaklessen bedient men zich van de allernieuwste hulp middelen. t.w. een versterker met klemtoonlamp, waarbij het accent met licht wordt aangegeven. Momenteel kunnen niet alle leer lingen geplaatst worden en moet voor een aantal met opname gewacht worden tot na de zomervakantie. Dit jaar verlaten 6 leerlingen de school, welke een streekkarakter draagt. Ruim de helft van de leer lingen is afkomstig uit de Rijn- en Bollenstreek. Hiervan gaan er twee terug naar het gewoon lager onder wijs, één met en één zonder hoor- apparaat; drie gaan naar het nij verheidsonderwijs, t.w. tuinbouw school, huishoudschool; en één leer ling gaat naar het u.l.o. met normaal horende kinderen. Het is de eerste groep, welke sinds de oprichting de school met succes verlaat. Jubileum ,St.-Odilia' Klein, maar dapper zou men kunnen zeggen van de afdeling Leiden van de Nederlandse R.-K. Blindenbond ,,St. Odilia". De afdeling telt thans veertig leden en is daarmee de kleinste afdeling van Nederland, maar zeker niet de onbelangrijkste voor zover het het streven van de bond betreft: de behartiging van de godsdienstige en maat schappelijke belangen van de rooms-katholieke blinden en slechtzienden, overeenkomstig de katholieke beginselen. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de afdeling Leiden werd opgericht op initiatief van de heren P. Louwman uit Leiden en J. Meyer uit Lisse. Ter gelegenheid van dit jubileum hield het bestuur van de afdeling vanochtend voor de algemene bonds vergadering een receptie in de grote zaal van Den Burcht. De eerste die het bestuur van de jubilerende afde ling kwam feliciteren, was de wet houder van Sociale Zaken, de heer S. Menken. In de loop der jaren, aldus wethouder Menken, is de R.-K. Blin denbond een gewaardeerde plaats gaan innemen in de Leidse samen leving. Velen die in contact kwamen met het actieve bestuur van de af deling hebben geleerd ook de blin den als „normale mensen" te be schouwen en geen misplaatst mede lijden voor hen te gevoelen. Alle res pect zei de wethouder te hebben voor de wijze waarop de afdeling gestre den heeft voor de sociale rechten van de blinden. Bovendien is het ver heugend, zo besloot wethouder Men ken zijn toespraak, dat de godsdienst steeds een drijfveer bij en een doel van de arbeid is geweest. Hierna werden gelukwensen aan geboden namens de afdelingen Rot terdam, Amsterdam, Groningen, Lim burg, Zeist en Noord-Holland. De bondsvoorzitter, de heer F. Coppes uit 's-Hertogenbosch, besloot de re ceptie door namens het schoolbestuur de afdeling Leiden geluk te wensen. Hierna begon men aan datgene, waarvoor de meeste aanwezigen naar Den Burcht gekomen waren, de algemene vergadering. Deze ver gadering werd om ongeveer één uur onderbroken voor een lunch. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doct.ex. scheikun de de heren D. A. Smink te Léiden en H. W. Th. Close te Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Antonla Christina Maria. d. v. F J Juffermans en F. A. M. Hlllenaar; jo- landa Margaretha Hendrika. d. v A Pol en W. A. Reede; Maria Julia, d v. A. van Duijvenbode en P. v. d. Niet; Paulina Francisca. d. v. C. A. J. Gros en G. Stakenburg; Cornells, z. v E Willemse en H. C. Tegelaar; Athana- sla Henriette Blrgitta, d. v. H. T. D Dijkstra en M. H. J L. van Kerkhoff; Jan, z. v. J. J. Dekker en A. Leget; Petrus Wilhelmus Zacharlas, z. v. M. Sierat en P. de Zwijger. GEHUWD C. van Hooidonk en G. M. van der Mark- MELKPRIJS IN HET WESTEN 1 CENT OMHOOG In de bestuursvergadering van het produktsehap voor zuivel is meege deeld, dat per 1 juli de melkprijzen in de niet-gerationaliseerde gebieden in het westen des lands met een eent per liter omhoog gaan, terwijl ze in de gerationaliseerde gebieden geluk blijven. Man stort van in aanbouw zijnde flat Woensdagmorgen stortte de opper man Th. J. A. v. d. Wolf uit de Ha venstraat te Hillegom van de in aanbouw zijnde woonflat op de hoek van de Endelaan-Leidsestraat: de z.g. St.-Josephflat. Het slachtoffer bloedde hevig uit mond en oren. Dokter H. F. ten Hopen constateerde I een zeer zware schedelbasisfractuur. Met een ziekenauto werd de opper- man, na op het terrein voorzien te zijn van het H. Sacrament en in zeer ernstige toestand naar de Maria- J stichting te Haarlem vervoerd. De heer Th. J. A v. d. Wolf stond op een door hem zelf gemaakt vloer- tie op de achtersteven van een hoog te van 9 meter en reikte bouwmate rialen naar de op 11 meter hoogte gelegen bovenverdieping. Hij verloor hnfc evenwicht ©e stortte neer.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3