OAS-commandant Gardy uit Oran naar Spanje Soekarno houdt weer slagen om de arm Nederlandse houding is mij onduidelijk' Scherpe kritiek op de Britse commerciële tv Vandaag beraad van Europeanen met de Algerijnse leiders Franse kernmacht is strijdig met NAVO PRIJSVERLAGING WEERBERICHT Duidelijke taal van Kennedy Eerst opheldering Spion Soblen verdwenen Militaire kunstmaan Moeilijke dag voor Rusk in Lissabon Geesteloos en kinderachtig LADDERS en TRAPPEN Fins brood goed voor de tanden (9uc/ rettws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 JUNI 1962 No. 30689 LEIDSCH DAGBLAD Directemh a E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nadat de OAS dinsdagavond bij monde van ex-kolonel Henri Dufour aan de vernielingsploegen opdracht had gegeven de cam pagne der „verschroeide aarde" te staken, is de OAS-commandant in Oran, ex-generaal Gardy met een aantal medewerkers met onbe kende bestemming vertrokken. Gardy, die inspecteur-generaal van het Vreemdelingenlegioen is geweest, wordt gerekend tot de meest fanatieke leiders van het geheime leger, zou naar Spanje ver trokken zijn. Het heeft tien dagen geduurd voordat de OAS-leiding voor Oran en omgeving haar verzet heeft opgegeven tegen de overeeenkomst, die in Algiers gesloten was tussen Susini, leider van de burgerlijke afdeling van de OAS aldaar en dr. Mostefai, die optrad namens het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront". De laatste gewelddaad was de vernietiging van de telefoonverbindinge in Oran, nadat een bom in het centraletelefoonkantoor was ontploft. Inspanning van Soyer had succes Volgens welingelichte kringen in Rocher Noir het nieuwe Algerijnse bestuurscentrum zouden Europea nen en Algerijnse nationalisten in Oran vandaag ronde-tafelbesprekin- gen beginnen. Dit is mogelijk nu de voornaamste hinderpaal in de per soon van Gardy verdwenen is. Vol gens de „L'Eche d'Oran" is het op geven van de strijd door de OAS te danken aan een zekere René Soyer, die in dienst is van het regerings voorlichtingsbureau in Algerije. „Dank zij diens moedige krachtsin spanning in de afgelopen maand is het mogelijk geweest de strijd te be ëindigen. Had men meer vertrouwen gehad in zijn vermogen om te onder handelen met de leiders van OAS en FLN in Oran en Algiers, dan zou de huidige oplossing eerder zijn bereikt, aldus het blad. De burgerlijke en militaire auto riteiten van Algiers hebben een be roep op de nog gebleven Europese inwoners gedaan om zich met hun mohammedaanse medeburgers te verzoenen en dit door saamhorig heidsbetuigingen te laten blijken. Zij voegden hieraan toe, dat het weg voeren van hen, die naar Frankrijk willen vertrekken, op korte termijn Nog meer ontslagen bij de K.L.M.? In een uiteenzetting over de huidige stand van zaken bij de KLM deelt president-directeur E. H. van der Beugel in het per soneelsorgaan De Wolkenridder o.a. mee, dat tot dusverre circa 1300 van de 2000 personeels leden, die het bedrijf gezien „het ontstellend groot verlies in 1961' niet meer in dienst kan houden, een andere werkkring hebben gevonden, althans zijn afge vloeid. „Ik kan helaas niet ga randeren dat het bij deze maat regelen zal blijven, zo voegt hij er aan toe. „Dit zal geheel afhangen van de verdere ontwikkeling der situatie. ïk realiseer me dat achter deze cijfers een wereld schuilt van moeilijke en pijnlijke beslissingen en van persoon lijke teleurstellingen. Wij zullen alles blijven doen om de schok die deze af vloeiing met zich meebrengt zoveel mogelijk op te vangen. Wij moeten echter bedenken dat het bestaan van onze maatschappij in haar huidige omvang op het spel staat -en dat het volkomen onverantwoord zou zijn om niet alle maatregelen te nemen teneinde onze continuïteit als grote luchtvaartmaatschappij te waarbor gen". Advertentie VOLLEDIGE KOELKASTEN J. L. NOUWENS Oegstgeest - Geversstr. 25 - tel. 50904 Warmond - Dorpsstr. 78 - Tel. 353. VRIJ VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vrij veel bewolking, maar slechts hier en daar een buitje. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 2.49 uur; onder 18.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.48 en 13.23 uur; laagwater te 8.45 en 21.27 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's weer mogelijk zal worden gemaakt wanneer rust en orde zijn hersteld. De Franse hoge commissaris in Al gerije, Christian Fouchet, heeft in Oran verklaard: „In het gehele ge bied van Oran keren de normale toe standen weer. Ik ben ervan overtuigd dat in de komende uren in Oran zelf het gezonde verstand zal zegevieren over de dwaasheid der afgelopen da gen. Dit zal dan het resultaat zijn van de krachtsinspanning van en kele mannen van goede wil, die in hun streven door de autoriteiten werden gesterkt. Een ieder, die zich thans op een verantwoordelijke post bevindt, blijft het noodzakelijke werk verrichten om rust en orde in Oran en omgeving te doen terugkeren", aldus Fouchets bekendmaking. Verklaring-De Gaulle Een Franse regeringswoordvoerder heeft gisteren na een kabinetsverga dering medegedeeld, dat president De Gaulle, na de op 1 juli a.s. in Algerije te houden volksstemming, in een officiële verklaring de onafhan kelijkheid van Algerije bekend zal maken, „aangenomen dat dit het re sultaat der stemming zal zijn". Deze verklaring zou „de officiële handeling zijn, waarbij Algerije zijn onafhanke lijkheid zal verwerven". Intussen hebben ongeveer 180.000 Europese en mohammedaanse Alge rijnen, die in Frankrijk wonen, per post hun stem in het Algerijnse zelf beschikkingsreferendum uitgebracht. In Algerije wordt zondag en maan dag gestemd. Churchill heeft heen gebroken De 87-jarige Sir Winston Churchill is vanochtend vroeg in zijn hotel kamer te Monte Carlo, waar hij met vakantie is, gevallen. Hij is met een gebroken dijbeen in het plaatselijke ziekenhuis opgenomen. Nek gebroken hij judogevecht In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is overleden de 57-jarige 350.000 Algerijnen° in Frankrijk, Tu- I haardensmid E. J. Bolhoven uit de nesië, Marokko, Engeland, West- hoofdstad, die op 28 mei bij een ju- Duitsland en België per post hun dogevecht in een school aan de Rog- stem uit geveenstraat zijn nek had gebroken. De stemmen zijn gisteravond per vliegtuig naar Algerije vervoerd, waar zij zullen worden geteld. In totaal brengen iets meer dan De opbouw van een Franse atoom strijdmacht is in strijd met de belan gen van het Atlantische bondgenoot schap, zo heeft president Kennedy gisteren op zijn persconferentie ge zegd. Op de vraag of de VS de Fran se vastbeslotenheid een atoomstrijd macht op te bouwen aanvaarden als gevolg van de onlangs door minister Dean Rusk in Parijs gehouden be sprekingen, zei Kennedy, dat de VS deze vastbeslotenheid altijd al heb ben aanvaard. Maar zij hebben er niet in toegestemd deel te nemen aan nationale atoommacht dan welke ook. „Het moedigt de andere landen aan hetzelfde te doen" en het zou verkeerd zijn van de VS zich hier aan te binden „zowel van het stand punt van de VS als van de Atlan tische gemeenschap". De door de VS in het kader van de NAVO genomen stappen bieden voldoende veiligheid „en ik vind dat wij hierbij moeten blijven". De Fransen zijn het hier niet mee eens, aldus Kennedy. President Soekarno heeft in een brief aan de wnd- secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, laten weten dat Indonesië slechts zal instemmen met hervatting van de besprekingen met Nederland als de Neder landse regering duidelijkdoor een openlijke verkla ring, haar voornemen bekendmaakt om een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea op basis van de voorstellen van de heer Bunker te aanvaarden. In deze boodschap zegt de Indonesische president dat deze voorwaarde in zijn ogen de laatste hindernis is voor een hervatting van de besprekingen en voor een oplossing door onderhandelingen van het vraagstuk- Nieuw-Guinea. Soekarno verklaart „Om oprecht te zijn, is zelfs tot nu toe de houding van de Nederlandse regering in het openbaar mij niet duidelijk. Terwijl u in uw boodschap zegt dat de Nederlandse regering de voorstellen van Bunker zonder restrictie en voorbehoud aanvaardt, hetgeen naar uw oordeel de aanvaarding inhoudt van een ontwik keling in fazen zoals in het plan-Bunker wordt voorgesteld, is er nog geen officiële bevestiging van de Nederlandse regering over deze interpretatie geweest". „Integendeel, de woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag heeft op 25 juni gezegd dat staats secretaris Bot slechts had verklaard dat de Nederlandse regering bereid is zonder enig voorbehoud te spreken over het plan- Bunker". „Aldus is de eerder door staats secretaris Bot afgelegde verklaring, volgens welke de Nederlandse regc- i ring de voorstellen van Bunker zon- I der enig voorbehoud of restricties aanvaardt, door de Nederlandse regering in Den Haag weerlegd. ïk hoop oprecht dat de Nederland se regering openlijk de inhoud van uw boodschap aan mij van 21 juni zal bevestigen zodat de besprekingen spoedig kunnen worden hervat". De woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken dit is in tegenstelling tot Soekarno's ver klaring heeft geen enkele verkla ring omtrent Nieuw-Guinea of enig onderwerp, betrekking hebbend op of verband houdend met Nieuw-Guinea op 25 juni of omstreeks die datum afgelegd. Honderd telegrafisten K.L.M. op wachtgeld Het korps telegrafisten van de KLM, reeds lang gedoemd te ver dwijnen omdat de vliegers zelf ra- diotelefonisch de verbindingen met de grond onderhouden, zal in het kader van de bezuinigingsmaatrege len van de KLM nog sneller worden geliquideerd dan was voorzien. Per 1 september zullen er honderd van de honderdveertig op non-actief worden gesteld, de overige veertig blijven nog enige jaren aan als na vigator. Voor de vertrekkenden zijn in over leg met de vakverenigingen gunstige schadeloosstellings-regelingen getrof fen. Zij krijgen een wachtgeld over een periode van zeven maanden tot ruim drie jaar; afhankelijk van rang en dienstjaren. De KLM-directie ziet dit wachtgeld als een suppletie op eventueel elders te verwerven in komsten. Fabriek in Bilbao door overheid gesloten „General Electrica", een fabriek in Bilbao waar ongeveer 4.000 men sen werken, is door de overheid voor onbepaalde tijd gesloten, nadat het personeel een uur lang had gestaakt als protest tegen de gevangenhou ding van 30 sociale voormannen. Op een Londense veiling is een werk van Rembrandt, de apostel Bartholomeus voorstel lende, verkocht voor een bedrag van 1.9 miljoen gulden. Een op name van de zaal tijdens de ver koop. De spion dr. Robert Soblen, die vandaag de gevangenis in had moe ten gaan om een levenslange ge vangenisstraf wegens spionage te on dergaan, is volgens de Amerikaanse autoriteiten gisteren door zijn vrouw als vermist opgegeven. Soblen, een 61-jarige in Lithauen geboren psychiater, werd vorig jaar augustus wegens spionage voor de Sowjet-Unie veroordeeld. Volgens dokters leed hij aan leukemie en had hy geen jaar meer te leven. Twee dagen geleden verwierp het Amerikaanse Hooggerechtshof een verzoek tot herziening van zijn pro ces. Soblen was in afwachting van de uitspraak van het hof tegen een borgstelling van 100.000 dollar (onge veer 357.000 gulden) vrijgelaten. Zijn vrouw zei tegen de politie hem sinds maandag niet meer gezien te heb- Voor zijn arrestatie in november I960 was dr. Soblen verbonden aan net staatsziekenhuis voor geesteszie ken te New York. Hij heeft de Sow- jet-Ume twintig jaar lang geheime inlichtingen verstrekt. Soblen had ter dood veroordeeld kunnen worden, maar de rechter had rekening gehouden met het feit dat zijn dagen geteld waren. Hij ver dween nadat hij de beslissing van het Hooggerechtshof had vernomen Een 57-jarige broer, Jack Soble, is veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Robert Soblen is op diens belastende getuigenverklarin gen veroordeeld en stelde in zijn be roep dat ziin broer een onevenwich tige geest had en dat diens verkla ringen niet konden worden gebruikt. De twee broers zijn in 1941 naar de Verenigde Staten ereëmiereerd. In 1947 werden zij onder niet-een^lui- dende namen genaturaliseerd. Jack bekende een spionaeenet in samen werking met Sowjetrussisehe ambas sades in verscheidene landen te heb ben geleid. Een recente portretfoto van PRINS BERNHARD die morgen zijn 51ste verjaardag viert. (Foto Max Koot) Het Amerikaanse Leger heeft gisteren van de luchtbasis Van- denberg een militaire kunstmaan gelanceerd met behulp van een Thor-Agenaraket. Er zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, is gis teravond per vliegtuig uit Londen in de Portugese hoofdstad Lissabon aan gekomen, waar hij vandaag bespre kingen zou voeren. Overigens ver wachtte men, dat dit een moeilijke dag zou zijn voor de Amerikaanse minister. Portugal verwijt de Ver enigde Staten namelijk gebrek aan steun in de kwestie-Goa en ter zake van Angola. Aangezien Rusk tevens Soble werd in 1957 gearresteerd en zal moeten spreken over verlenging van dê Amerikaanse luchtbases^ op de Azoren, zal hij het naar alle waarschijnlijkheid niet gemakkelijk hebben. Sterke daling op effectenbeurs Corruptie in Djakarta Dertien arrestaties De politie in Djakarta heeft meegedeeld dat zij een wijd ver spreide corruptie in bouwprojec ten in verband met de Aziatische spelen (die in augustus in Dja karta zullen worden gehouden) heeft ontdekt. Volgens de woordvoerder van de politie, Winoto is voor tientallen miljoe nen roepiahs (miljoenen gul dens) verduisterd en zijn tot nu toe 13 mensen aangehouden. De politie heeft beslag gelegd op huizen en andere gebouwen, radio's, auto's, motorfietsen en honderden hectaren land die naar men meent, gekocht zijn met het langs onrecht matige weg verkregen geld. De mensen die bij deze zaak be trokken waren, hebben zichzelf ver raden door de buitensporige weelde waarin zij leefden, aldus Winoto. Materieel werd verkocht, documen ten werden vervalst en onrechtmati ge commissies werden betaald. Een man, die fictieve lijsten van employe's had opgesteld, verduister de tussen de 30.000 en 50.000 roepiahs per week. Advertentie „DE HOUTHAL HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Advertentie In het hoge noorden wordt Finnbrod. in speciale ovens diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid., Pit heerlijk brosse, knappende Finn brod laat de tanden werken, wat zo gezond is voor het gebit. Finnbrod, gewoon met boter en broodbeleg, is een smakelijk ontbijt en een gezonde, lunch. Het is voedzaam, maar zet1 niet aan. Koop zo'n pak, dat altijd) kersvers blijft. Finnbrod, wit of bruin, bij élke broodmaaltijd! Een officieel rapport over de Britse televisie is als een bom in geslagen in kringen van politici, zakenlieden en investeerders. Dit rapport, opgesteld door een regeringscommissie, heeft namelijk geen goed woord over voor de commerciële televisie, waarvan de programma's als „goedkope sensatie, geesteloos, kinderachtig en zonder inhoud" worden bestempeld. Volgens de commissie kan aan de commer ciële maatschappij geen vergun ning worden gegeven om een tweede zender te exploiteren zo lang de structuur van deze maat schappij niet grondig is gewij- Direct nadat het rapport op de effectenbeurs bekend geworden was leden de aandelen van de voornaam ste commerciële televisiefirma's een verlies van vijfeneenhalf miljoen pond sterling. Deze firma's leveren de pro gramma's en verkopen deze met zendtijd aan adverteerders. De regering zal het rapport, ge naamd naar de voorzitter van de commissie, de glasfabrikant-miljonair Sir Harry Pilkington, bestuderen en in de komende weken haar mening hierover in het parlement bekend maken. Zij is niet aan de bevelin gen van het rapport gebonden. Onlangs had Lord Reith, die bij de oprichting van de B.B.C. de eerste secretaris-generaal is geweest, in het Hogerhuis reeds zijn gezaghebbende stem verheven tegen de betreurens waardige manier waarop de commer ciële televisie zich van haar taak kwijt. De B.B.C. komt er in het rapport genadig af. Voor bepaalde fouten van de B.B.C.-televisie wordt de commer ciële televisie eveneens verantwoor delijk gesteld, omdat het peil van de B.B.C.-programma's soms afzakt om op een verkeerde wijze met de ad vertentie-televisie te wedijveren. Wel is de televisie-autoriteit als waak hond over de vrijheid der commer ciële televisie aangesteld, maar deze is volgens het rapport geen echte waakhond, doch eerder een „angstig schoothondje". Het rapport zegt veel betekenend, dat het weinig zin heeft „te prutsen aan een machine, welke alleen maar het verkeerde produkt kan leveren". Uit het Leidsch Dagblad van 9 30 Junij 1862: De boekhandelaars van den Heuvell en van Santen te Leiden hebben een belang rijke verzameling boekwerken geschonken aan het koloniaal militaire invalidenhuis Bron beek. Z.M. heeft eervol ontslag verleend aan Dr. H. van Hall als le luitenant bij de dd schutterij te Leiden, en be noemd tot le luitenant S. P H. Noordendorp.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1