Vacantie jog Autoverkeer naar Alplien niet langer via grote omweg Indonesische opzet te Merauke is mislukt Werk geestelijk gestoorden Geen vuurcontact met para's Staatsvissersha venbedr ij f weer met hogere cijfers LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 JUNI 1962 De automobilisten op Rijks- weg 12 met de bestemming Al phen aan den Rijn kunnen weer normaal van de afrit bij Bode graven gebruik maken. Dit be tekent voor hen een besparing van een ongeveer dertig kilome ter lange omweg. Het verkeer naar Leiden wordt nog via de rotonde bij Rijswijk omgeleid In een uitvoerig artikel wezen wij er enige weken geleden op. y dat ons de noodzaak van een 30 kilometer lange wegomlegging bij Bodegraven ontging. Deze omleiding zou nodig zijn om de Steekterwegwaar op dit ogen blik de herstelwerkzaamheden in volle gang zijn. van verkeer te ontlasten. Het gevolg was. dat automobilisten, die op Rijksweg 12 reden en via de afrit bij Zwammerdam naar Alphen wil den gaan werd aangeraden over Advertentie Boskoop te rijden. Dit' hield een groot tijdverlies en extra kosten in. Het autoverkeer kan echter heel goed gebruik maken van de weliswaar niet brede maar toch zeer goed berijdbare Kortsteekterweg aan de over zijde van de Rijn. Wanneer het niet druk is gaat het verkeer nu via de Steekterweg en bij grote drukte via de Kortsteekterweg. (Foto Leidsch Dagblad). Amerikaans oordeel In ons land van zeer lioge kwaliteit Zoals bekend bracht een zuster van president Kennedy in haar kwaliteit van lid van een Amerikaanse adviescommissie voor hulp aan geestelijk gestoorden, onlangs een bezoek aan de Dr. Van Voorthuysenschool om zich op de hoogte te stellen van het onder wijs in deze school en de daarbij gevolgde methodiek. DrElizabeth Boggs. die eveneens van deze commissie deel uit maakte. en drie weken in ons land verbleef, heeft gisteren te Lynchburg in de staat Virginia, verklaard, dat de zorg voor gees telijk gestoorden in de V.S. slecht is. vooral vergeleken met enige andere landen, zoals Nederland. 9 Vervolg van pag1 Amerika is teleurgesteld ..De Indonesische aanval op Wes telijk Nieuw-Guinea kan, hoe het mi litaire resultaat ervan ook moge zijn, alleen maar de zaak van de nieuwe landen en van de kleine landen scha den wegens het openlijk toevlucht nemen tot gebruik van de strijd krachten", aldus de New York I Times". De „Chicago Tribune" meent dat Nederland toegeeft aan de druk van secretaris-generaal Oe Thant van de VN en besloten heeft „een Ameri kaans plan voor lief te nemen dat er toe zal leiden dat de Nederlanders uit West-Nieuw-Guinea getrapt zul len worden". Het blad, dat het plan van de Amerikaanse diplomaat Bunker op het oog heeft, zegt, dat dit plan onze oude bondgenoten, de Nederlanders, geen andere keus biedt dan het neer halen van de vlag en te zwichten voor het geraas van een nieuwe on derontwikkelde natie, tewijl Indonesië intussen weer een nationalistische veer op zijn linkse hoed steekt. Bunkers plan, aldus de „Chicago Tribune", geeft Indonesië alles wat zijn door Moskou gesteunde regering wil, het stemt bovendien overeen met de nieuwe buitenlandse politiek ont worpen door Walt. W. Rostow van "t ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens deze politiek moet Amerika veeleer één lijn trekken met landen, die er .moderne ideeën' op na houden dan trouw blyven aan oude bondge noten met „verouderde opvattingen" zoals de Nederlanders. „Zuiderkruis" naar N-Guinea Gisteren is de „Zuiderkruis" met Nederlandse militairen aan boord van Curacao naar Nieuw-Guinea vertrokken. Deze militairen zijn de af gelopen weken per vliegtuig uit Ne derland naar Curacao gebracht. De commandant van de zeemacht in de Ned. Antillen, commandeur A. van Strien, sprak de vertrekkende militairen toe. eerst in de mariniers kazerne op Suffisant en later aan boord van de „Zuiderkruis", waarbij hij o.'m. wees op de ernst van de si tuatie in Nieuw-Guinea. Hervormde synode Uitnodiging uit Nieuw-Guinea Tijdens de gisteren in Doorn ge houden generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft dr. G. P. H. Locher meegedeeld, dat de Indonesische ker ken, naar aanleiding van de te New Delhi gemaakte afspraken, de Evan gelisch Chr. Kerk op Nederlands Nieuw-Guinea voor een bezoek heb ben uitgenodigd. Deze heeft in haar antwoord voor gesteld eerst verder te corresponde ren. Dit in verband met de „situatie in Nieuw-Guinea", waar een felle nationalistische stroming probeert de kerk voor haar standpunt te gebrui ken. De Evangelisch Chr. Kerk kan derhalve de uitnodiging niet direot aanvaarden. De zendingsraad wil alles doen om goede contacten te leggen tussen de Indonesische en Nieuwguinese kerk, zo wordt gezegd, maar do beslissing daarover ligt bij de kerken zelf. „Wij moeten rekening houden met een totale verandering van de politieke situatie, waarbij de mogelijkheid be staat dat van Nederland uit niet meer geholpen kan worden. Gelukkig zijn er contacten met een aantal niet-Nederlandse kerken die bereid zijn, de taak van de Nederlandse zen ding op Nieuw-Guinea over te nemen, als dat nodig zou zijn". Sinds 1961 zijn 50 werkers uitgezonden naar Nieuw-Guinea, zo werd voorts meege deeld Binnenkort gaan nog vier on derwijzers naar dit land. De slechte kwaliteit in de V.S. was volgens dr. Boggs te wijten aan de matige opleiding die in inrichtingen gegeven werd aan verplegend perso neel. Dr. Boggs zei, dat zij bij de Neder landse regering en de bevolking meer belangstelling had aangetroffen voor hulp aan geestelijk gestoorden dan in de V.S. Het werk op het gebied van de geestelijke gezondheid was in Neder land van een „zeer hoge kwaliteit", aldus dr. Boggs. „De Nederlanders tonen bereid te zijn te investeren in de zorg voor geesteszieken. Zij maken bovendien een beter gebruik van de beschikbare middelen." C.A.O.-bouwvakkeii' goedgekeurd (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermiddag de nieuwe CAO voor de bouwvakken zy het met enige wijzigingen goedgekeurd. De loonsverhoging van 10 cent per uur met ingang van 1 maart 1962 werd aanvaard. De tweede loonsver hoging, die men per 1 januari 1963 wenste te zien ingevoerd, zal echter eerst per 1 juni 1963 mogen worden gerealiseerd. Verschillende secundaire arbeids voorwaarden kregen voor zover mogelijk terugwerkende kracht tot 1 maart 1962. Enkele andere se cundaire arbeidsvoorwaarden kun nen pas per 1 maart 1963 worden ingevoerd. Het College heeft gisteren even eens een beslissing genomen ten aan zien van de CAO voor het beroeps- goederenvervoer. Deze CAO geldt voor twee Jaar. De verhoging van de functieionen mag per 1 mei 1962 (met terugwerkende kracht) ingaan. De andere arbeidsvoorwaarden, die van meer secundair karakter zijn, zo als onregelmatigheidstoeslagen e.d., kunnen pas per 1 januari 1963 in gaan. De verlaagde arbeidstijd tot 46V& uur per week kan reeds nu ingaan. Per 1 mei 1963 kan de arbeidstijd verkort worden tot 45 uur per week. Vergelding voor de inval in Goa Het Portugese ministerie van De fensie heeft een decreet gepubliceerd, dat verblijfsvergunningen van India se onderdanen in Portugals overzeese gebieden intrekt en hen opdraagt hun persoonlijke en zakelijke belan gen te liquideren. Hieraan is geen termijn gesteld, maar de desbetref fende wet is meteen van kracht ge worden. Het decreet was ondertekend door de president van Portugal, de pre mier en de minister van Overzeese rijksdelen. Het betekent dat naar schatting drieduizend personen van Indiase nationaliteit, van wie het merendeel op Mozambique woont, Portugees territoir zullen moeten verlaten. De maatregel is een vergel dingsmaatregel voor de inval van december 1961 van Indiase troepen in Goa. Krachtens het decreet bezitten kinderen die op Portugees gebied ge boren zijn uit Indiase ouders niet de Portugese nationaliteit. Alle burgerlijke en commerciële vestigingen waarvan het kapitaal in meerderheid Indisch is, of het grootste deel van de aandeelhouders of directie uit Indiërs bestaat, zullen als Indiasch beschouwd worden en derhalve moeten worden ontbonden. Het besluit geldt voor alle roerend en onroerend goed dat behoort aan individuen of groepen mensen van Indiase nationaliteit. Als voorbeeld voerde zij aan, dat in Nederland de faciliteiten en het per soneel aanwezig waren om de geeste lijk gestoorden bezig te houden. In de V.S., aldus dr. Boggs, hebben de meeste geesteszieken niets te doen en hangen zij maar wat rond. ZEVENVOUDIGE moord in Mexico Een boer in het noorden van Mexico heeft zijn vrouw en baar zes kinderen uit een eerder huwelijk met een mes vermoord. Twee houthak kers die op weg waren naar een dorp bij de Rio Bravo, vonden de licha men van een vrouw en een jongeman. Later bleken er in die omgeving nog vijf ontzielde lichamen van kinderen te liggen, waaronder dat van een meisje van drie jaar. Men neemt aan dat de dader naar de Verenigde Sta ten is uitgeweken. Papoea-bevolking kreeg eigen inzicht Een zeer groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft zyn vertrou wen uitgesproken in de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, en de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, zo blijkt uit het eindverslag van de Eerste Kamer voor de Nieuw-Guinea- begroting van het departement van Binnenlandse Zaken voor 1962. Aan de tegelijkertijd verschenen memorie van antwoord van minister Toxopeus valt o.a. te ontlenen, dat de minister evenals enige leden van de Eerste Kamer van oordeel is, dat de representanten van de Papoea bevolking in de Nieuw-Guinearaad blijk hebben gegeven zich op korte termijn een scherp, onafhankelijk in zicht te hebben verworven in de pro blemen van hun land en in staat zijn in moeilijke omstandigheden op be zonnen wijze te werken in het belang van land en volk. Sedert de instel ling van de Nieuw-Guinea Raad is de politieke bewustwording van de Papoea's snel vooruitgegaan en geven de leden van deze raad zich met grote toewijding aan de staatkundige ontwikkeling en de toekomst van hun land. Advertentie zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. „Belastingdienst verpaupert" De vraag zal moeten worden be antwoord, of de laagste belasting ambtenaren genoeg verdienen om in hun levensonderhoud te voorzien. Het is een zaak van de eerste orde, dat de leiding van de belastingdienst waakzaam is om te voorkomen dat de dienst verpaupert en cm ervoor te zorgen, dat ook de laagst bezoldigde ambtenaren voldoende bestaans zekerheid hebben. Dit verklaarde de voorzitter van de Bond van personeel bij 'sRyks be lastingen, de heer J. W. Bonnink, op de algemene vergadering van de Bond in Utrecht. Hij noemde het be treurenswaardig dat belastingambte naren graag hun vrije uren besteden aan overwerk bij de PTT en onge hoord, dat hun vrouwen optreden als werksters of er een krantenwijk op nahouden om schuldenvrij te blijven en hun kinderen een goede opleiding te kunnen geven. De heer Bonnink zei voorts, dat men in de belastingdienst dagelijks ondervindt, dat het personeelstekort zodanig is, dat van een aandachtige behandeling van belangrijk werk geen sprake meer kan zijn. De slech te promotie- en salarispolitiek voor het belastingpersoneel en voor de ge hele overheidsdienst is, volgens hem, niet de enige oorzaak van de moei lijkheden. In het vrije bedrijf pro beert men het tekort echter op aller lei manieren op te heffen. Hij noem de het dan ook geen wonder, dan de beste krachten worden weggezogen door het bedrijfsleven dat voor het kader geen CAO's kent. Gelukwens voor Koningin uit Michigan Miss Sue Chamberlain en mrs. Be verley Meeder uit Grand Rapids in de Amerikaanse staat Michigan, zijn vanmorgen om half elf door Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ont vangen. Zij brachten een album mee, waarin tienduizenden inwoners van hun stad hun handtekening hadden geplaatst onder een gelukwens ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van het koninklijk paar. In Sassenheim: meisje vermist In Sassenheim wordt sinds 13 juni een meisje vermist. Het is de zeven tienjarige Geertruida Hendrika van Duyn. Haar signalement luidt als volgt: 1.70 meter lang, middelmatig postuur, knappe verschijning, donker blond hoog opgemaakt haar, modern kapsel en een groot litteken onder de keel. Het meisje had op de dag van haar verdwijning een donker blauwe korte rok en een lichtblauwe trui aan. Ze droeg geen kousen. Ver der had ze een bruin gevlochten mandje bij zich. Argentijnse minister opnieuw afgetreden De Argentijnse minister van Bin nenlandse Zaken, Erkins, is gisteren afgetreden. Dit aftreden heeft, teza men met geruchten over een nieuwe regeringscrisis, een nieuw laagtepunt in de notering van de Argentijnse peso tot gevolg gehad. De peso zakte tot 127 per Amerikaanse dollar in de middaguren, vergeleken met 116 peso op vrijdag. In de brief waarin hij zijn besluit tot aftreden aan president Guido be kendmaakte, schrijft Perkins bezwa ren te hebben tegen de „abnormale toestand" in het congres. „Het con gres moet ofwel functioneren als een van de drie machten van staat, of de regering moet de moed hebben te verklaren dat het parlement heeft opgehouden met het vervullen van zijn taak", zo zegt hij. De inlichtin gendiensten van het leger arresteren mensen of laten hen vrij op eigen gezag, onafhankelijk van het minis terie van Binnenlandse Zaken aldus Perkins. Minister Perkins is verleden maand al een keer afgetreden, maar trok zijn ontslag enige dagen later in. Hij zei toen tegen journalisten dit op verzoek van de president ge daan te hebben. Indien de Indonesische parachutisten die het afgelopen week einde aan de zuidkust van Nieuw-Guinea nabij Merauke waren geland, de opdracht hadden een verrassende aanval op deze plaats uit te voeren, wordt deze opzet als mislukt beschouwd. De in drie groepen afgeworpen parachutisten bevinden zich thans verspreid in een grote boog ten noorden van Merauke. In een te Hollandia uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de Nederlandse strijdkrachten de nodige maatregelen ter beveili ging van Merauke hebben genomen en dat het plaatselijke garni zoen aanzienlijk is versterkt. Te Hollandia ziln vandaag voorts van officiële zijde berichten tegenge sproken als zouden de parachutisten in het gebied van Merauke beschik ken over jeeps en artillerie. Deze be richten waren in de wereld gekomen door meldingen over grote parachu tes. Deze werden echter ook gebruikt bjj de landingen by Fak-Fak, Temi- naboean. Kaimana en Sorong en dienden tot het afwerpen van voor raden en munitie. Het is vandaag nog niet tot een vuurcontact met de parachutisten in de omgeving van Merauke gekomen. Nederlandse militaire vliegtuigen voeren verkenningen boven het ge bied uit, in samenwerking met pa trouilles te land, om de parachutisten op te sporen. De terreingesteldheid laat daarby in beperkte mate het gebruik van voertuigen toe over enkele uit Me rauke leidende „wegen" en daarbui ten, voor zover 't terrein na de kort geleden geëindigde regentijd althans niet meer onder water staat. Ook uit de lucht zyn de parachutisten nog niet bestookt. Daarvoor zijn hun con centraties te klein. Berichten over Makreel en tong flink gestegen In de maand mei hebben zowel de aanvoer als de opbrengst by het Staatsvissershavenbedryf te IJmui- den een belangryke styging te zien gegeven. In dat opzicht heeft de in voering van de vrye zaterdag geen remmende invloed uitgeoefend, al dient wel in het oog te worden ge houden, dat de styging vooral een ge volg is van verschuivingen in het aanvoerpakket. De aanvoer bedroeg de afgelopen maand 8.365.237 kg en dat is 1.292.335 kg meer dan in de overeenkomstige maand van 1961 toen 7.072.902 kg werd aangevoerd. De opbrengst steeg van f 4.853.997 in mei 1961 tot f6.201.646 in de afgelo pen maand, een styging van f 1.347.649. Dit laatste is niet zozeer een gevolg van hogere prijzen voor de verschillende soorten als wel een verschuiving in de aanvoer naar de dure tong. Over het algemeen is de aanvoer van verse haring in de maand mei niet byzonder groot. Maar de aan gevoerde 114.502 kg vormden slechts een kwart van de aanvoer in mei 1961 en de opbrengst van f 57.783 was iets meer dan een derde van die in de overeenkomstige maand van 1961. Daarentegen steeg de aanvoer van makreel van 2.356.469 tot 3.919.335 kg, wat tot gevolg had. dat de opbrengst opliep van f508.171 tot f888.095. In de rondvissector was het beeld minder gunstig. Terwijl de kabel jauw in aanvoer en opbrengst maar weinig terugliep en de wijting in aanvoer iets, in prys belangryk steeg, werd de aanvoer van schelvis bijna gehalveerd. Deze bedroeg nl. 340.269 kg. Dit leidde tot een be langryke styging van de gemid delde prys, waardoor de opbrengst slechts daalde van f 320.363 tot f257.673. De aanvoer van koolvis was met 54.045 kg maar iets meer dan een derde van die in mei 1961. De op brengst daalde van f 100.217 tot f 41.513. Aanvoer en opbrengst van leng waren minder dan de helft van die in de overeenkomstige maand van 1961. De aanvoer van schol liep wat terug en wel van 1.024.828 tot 963.795 kg, waardoor de opbrengst vermin derde van f 491.526 tot f 433.969. Maar de aanvoer van tong steeg van 903.273 tot liefst 1.480.383 kg. Op de kilogramprijs had het geen merkbare invloed, zodat de opbrengst kon toe nemen van f2.153.946 tot f3.337.039. Ook tarbot, griet en tongschar ga ven een styging te zien by vrywel geiyk biyvende prys. De ontwikkeling in de maand mei heeft er toe geleid, dat ten opzichte van 1961 weer een belangryke voor sprong is ontstaan. In de afgelopen vyf maanden werd in totaal in IJmuiden aangevoerd en over de af slag van het staatsvissershavenbe dryf verkocht een hoeveelheid van 36.108.595 kg. Dit is 1.585.657 kg meer dan in het overeenkomstige tydvak van 1961, toen de aanvoer 34.522.938 kg bedroeg. In financieel opzicht is de reeds belangryke voorsprong ver der vergroot. Tegenover een op brengst van f29.583.946 in de afgelo pen vyf maanden stond vorig jaar over hetzelfde tydvak een opbrengst van f25.163.921. Dit betekent een voordelig verschil van f4.420.025. Maandagavond 9 Juli te 8 uur zal de voorzitter van het landbouw schap, de heer A. W. Blewenga. de officiële opening verrichten van de veertiende Westlandse Handelstentoon stelling, de WéHaTé, die van 10 tot en met 14 Juli te Honselersdyk, ln de illing, beurs ongeveer 130 Industriëlen op het gebied van de tuinbouw laten zien wat hun produkten zyn en welke vor deringen er op tulnbouwtechnlsch ge bied zyn gemaakt. In Algerije is het goed te mer ken. dat het referendum over de toekomst van het land nadert. Op de bussen staan grote leu zen geschilderd. MINISTER MARIJNEN IN LONDEN De Nederlandse minister van Landbouw en Vlssery mr. V. G. M. Marynen, heeft gister tydens een lunch in Londen besprekingen ge voerd met de Britse minister van Landbouw, Chr. Soames. Het Britse ministerie deelde mede dat de ministers een volledige ge- dachtenwisseling hebben gehad over zaken van gemeenschappeiyk belang met inbegrip van de agrarische as pecten van de onderhandelingen over toetreding van Groot-Brlttannlë tot de Europese economische gemeen schap (EEG). Minister Marynen was vergezeld van de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Fran ke. Nederlandse aanvallen met bommen zyn dan ook in Hollandia formeel tegengesproken Uit de eerste berichten uit Merauke na de landingen blykt dat er onder de plaatselijke bevolking een grote neiging bestaat om met de Neder landse strijdkrachten samen te wer ken. Ridderdag Johanniter Orde in Het Loo De jaarlykse ridderdag van de Jo hanniter orde in Nederland, pro testantse tak van de aloude ridder- lyke orde van het hospitaal van Sint-Jan te Jeruzalem, is ln het pa leis Het Loo gehouden. In de openingsrede van de land commandeur der orde, Prins Bern- hard, werden zowel de ruim 100 aan wezige leden als de beide gasten jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burge meester van Hengelo (O), de verte genwoordiger van de afdeling Ne derland en ds J. F. N. baron de Watteville, predikant der Waalse ge meente te 's-Gravenhage, vertegen woordiger van de Zwitserse commen- dery en de Franse commendery (in oprichting) van de Duitse Johanniter Orde. harteiyk welkom geheten, waarna de landcommandeur overging tot de installatie van zeven rechtsrid- ders, elf ereridders en twee ridders- expectant. Het was voor de werkmeester, Jhr. mr. C. L. van Beyma thoe Kingma, verheugend de ridderdag te kunnen mededelen, dat in overleg met het staatstoezicht op de volksgezondheid het gebouw van het voormalige Jo- hanniterziekenhuisje te Bennekom in gereedheid wordt gebracht voor de verzorging van oudere spastici. He ledental van de orde bedraagt momenteel 285. van de damesafdeling 185. Een gezamenlijke lunch besloot de 56ste ridderdag. OPROEP CHRISTENHEID INZAKE N -GUINEA Het comité zelfbeschikking Nieuw- Guinea heeft een oproep aan de christenheid in Nederland doen uit geven, waarin o m. wordt gezegd, dat reeds meer dan honderd jaar met verbiydend resultaat gepoogd wordt Nieuw-Guinea voor Christus te win nen. Daarmede werd tevens de basis gelegd voor het ontstaan van een zelfstandig, zich zyn verantwoorde- lykheid bewust volk. Op een totale bevolking van 700.000 zyn de circa 225.000 Christenpapoea's een betere wrarborg, dat Nieuw-Gui nea zyn zelfstandigheid ten volle waard is, dan een dunne laag van reeds nu afgestudeerden. De meer dan 170.000 Protestants Christeiyke Papoea's worden '*'ans Minister Emanuels in ons land Spreken ever EEG-a»ociatie (Van onze Amsterdamse correspondent) De minister-president van Su riname. S. Emanuels, is gister middag per KLM-toestel uit Pa ramaribo in Nederland aange komen voor besprekingen met de regering over het op handen zijnde Kamerdebat, dat de asso ciatie van Suriname bij de EEG zal behandelen. De heer Emanuels herinnerde er aan, dat de Nederlandse en de Su rinaamse regering akkoord zyn ge gaan met de tekst van de nieuwe Rijkswet en de memorie van toe lichting daarop. Het wetsontwerp is vervolgens ingediend by de Staten- Generaal en om advies toegezonden aan de Staten van Suriname. De Staten hebben gunstig geadviseerd. De behandeling in de Tweede Kamer zal vermoedeiyk 10 Juli a.s. plaats hebben. Over de aard van de besprekingen in Den Haag wilde de minister-pre sident zich niet uitlaten. „Laat ik hierover liever spreken als ik naar Suriname terugkeer". Hij liet er desgevraagd geen twyfel over be staan, dat er enkele kleine verschil len van inzicht aan de orde komen. „Het is nodig hierover van gedach ten te wisselen, om te voorkomen dat de associatie wordt opgehouden". De heer Emanuels, die op Schip hol wegens vakantie van premier De Quay en verhindering van de vice- mlnister-president werd verwelkomd door de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, en door de gevol machtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, keert op 1 juli naar Suriname terug in verband met het bezoek dat de Prinsessen Irene en Margriet enkele dagen later aan zyn land zullen brengen. echter in de grote verzoeking ge bracht het christendom en Christus zelf de rug toe te keren, daar zy zich door bepaalde groepen van de Ne derlandse Christenheld verraden ge voelen. Dit. omdat deze groepen deels geadviseerd hebben hun land aan Soekarno uit te leveren, en deels mi nister Luns voor de voeten lopen by diens pogingen voor Nieuw-Guinea het zelfbeschikkingsrecht te redden. De diepe teleurstelling van de Pa poea's over inzonderheid de houding van vele zendingsautoriteiten in Ne derland heeft zich, aldus de oproep, ten deze reeds geopenbaard by de verkiezing van de leden van de Nieuw-Guinea Raad. Daarby werd niet één van de vooraanstaande le den van de ECK (Evangelisch Chris- telyke Kerk) gekozen. Door velen in Nederland wordt zelfs als onafwend baar aangenomen, dat Nieuw-Gui nea aan de secularisatie, aan de ver wereldlijking, ten offer zal vallen. Waarom, zo kan men vragen, dur ven bovenbedoelde Nederlandse groe pen het niet aan. by dit dreigend gevaar van secularisatie, een bid stond uit te schrijven of althans tot gebed op te wekken voor het behoud van een krachtig geloof by de Pa poea's? Dit gebed zou echter velen niet goed afgaan! Mag en moet het werk van meer dan honderd jaar zen ding thans in enkele jaren zó worden geschaad? Het Comité Zelfbeschikking Nieuw- Guinea roept daarom met veel ver trouwen geheel Christelyk Nederland op minister Luns krachtig te steunen by diens poging niet alleen de plm 15.000 Nederlanders aldaar, maar vooral ook de Papoea's zelf te be schermen tegen de honger, de cor ruptie, de chaos cn het imperialisme van Indonesië. Onder beheer van dat land zou Nieuw-Guinea ongetwijfeld volkomen verkommeren. Adhesie be tuigingen kunnen worden gezonden naar de secretaris van het comité de heer W. J. Leyds, Nagtglaslaan 3, N aard en terwyi men over deze actie kan corresponderen met dr. P. G. Knibbe Warmonderweg 45 te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9