143 Bij ANWB-leden Italië het allermeest in trek prijzen HEREN SPORT- Medea van Euripides DOOR LATE ZOMER lage Shirts ANWB wil meer geld voor aanleg van wegen Piraikon Theatron in Boefjes-terrenr op lustrumfeest A'dam Peek& Cloppenhurg ZEISS IKON Sterke groei aantal leden Jaarlijkse kosten 400 miljoen r90 90 SAMA 1 JULI IN WERKING C0NTAREX Koor had doorslaggevende rol Soms weet je niet, of je de man, die je be hulpzaam is in iets, wel kunt belonen met een fooitje. Staat hij daar nu boven of niet? Maar altijd kun je hem een sigaar Ook al aan de sigaar? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 juni 1962 Vierde blad no. 30687 Het is de A.N.W.B. in 1961 goed gegaan. Op 31 oktober van dat jaar bedroeg het aantal leden 483.280, ruim 35.000 méér dan in 1960. Ook het aantal leden van de wegenwacht nam toe: van 305.741 tot 341.740. Dit blijkt uit het jaarverslag-1961 van de Bond. In dit verslag is tevens sprake van een nog steeds sterk groeiende vraag naar buitenlandse reisroutes, n.l. van 98.618 tot 108.889. Hetzelfde gold niet voor de binnenlandse reisroutes. Daarvoor bleek de belang stelling constant. Het meest in trek zijn Italië (23%) en Duitsland (18.7%). Toenemende vraag bestaat er ook voor reisroutes naar vakantiegebieden in Spanje (Costa Brava en het Zuiden). Pecligevallen Het aantal gevallen van pech in het buitenland, door de ANWB be handeld, was 5516. Dit komt neer op 5% van het totaal aantal afgegeven reis- en kredietbrieven (110.000). De Bond zorgde ervoor, dat 52 zie ke of gewonde Nederlanders uit het buitenland naar huis werden terug gebracht, ruim 400 auto's zijn er door de zorgen van de ANWB in 1961 ge repareerd. In 3638 gevallen ontvin gen leden in het buitenland krediet. Ook in de kampeersector is er sprake van stijging. Het aantal afgegeven (of verlengde) kampeerdocumenten nam van bijna 381.000 toe tot bijna 433.400. De behoefte aan voorlichting over watertoerisme vertoonde even eens een sterk opgaande lijn. Een druk jaar was het voor de (15-jarige) wegenwacht: 183.302 ge vallen van hulpverlening bij ge strande voertuigen. Immigratie in Engelanti niet meer onbeperkt (Van onze Londense correspondent) Zondag zijn ongeveer 1.200 West indiërs de grootste groep tot nu toe in Engeland aangekomen, een week voor het einde van de tot nu toe bestaande open-deurpolitiek voor emigranten uit het Britse Gemene best. Met de onbeperkte imigratie, welke tot allerlei moeilijkheden heeft geleid, is het nu afgelopen er is ech ter geen rassendiscriminatie, zoals boze tongen hebben beweerd. In het eerste kwartaal nam het aantal Ge menebest-emigranten tot 38.000 toe, tweemaal zoveel als in het zelfde kwartaal vorig jaar. Voortaan zullen emigranten, die niet kunnen aanto nen dat zij arbeid hebben gevonden, niet tot Engeland worden toegela ten. Bij aankomst zal ook hun ge zondheid worden onderzocht. Men vreest dat er in de havens chaos zal ontstaan wegens het gebrek aan art sen. advertentie Op de drukke Rijksweg Den Haag- Rotterdam waren het er alleen al een kleine 12.000. De personeelssterkte van de WW is thans ruim 250 man. Kreukelaars „De ANWB", zo zegt het jaarver slag, betreurt het, dat het in Neder land nog steeds mogelijk is slecht gerepareerde auto's aan het verkeer te doen deelnemen. In 1961 wisselden ca. 241.000 auto's van eigenaar. Nie mand kent het aantal „kreukelaars" daaronder. Het verzoek van de ANWB het kentekenbewijs van een zwaar beschadigde auto in te trek ken tot de wagen voldoende is her steld, vond nog geen gehoor. De ANWB-leden maken overigens veel gebruik van de mogelijkheid een auto grondig te laten „doorlichten" op een technostation. De keuringen en expertises liepen op van ruim 17.000 tot ruim 18.000. Het aantal persoonlijke auto- en bromfietstechnische adviezen aan leden steeg zeer sterk (van 34.000 tot ruim 40.000). Groot was ook de belangstelling voor de cursus „Pech onderweg", die in 20 steden werd gegeven. De kosten die jaarlijks in totaal voor de aanleg van wegen in Nederland nodig zullen zijn bedragen 400 miljoen gulden. Voor de uitvoering van primaire werken is alleen al f. 240 miljoen per jaar vereist. Dit is de mening van de A.N.W.B., uitgesproken in het jaar verslag-1961. De Bond gaat er daarbij van uit, dat de dichtheid van het verkeer op de Rijkswegen in 1970 twee maal zo groot zal zijn als die in 1960. Vandaar, dat volgens de ANWB te vervangen. In 1961 z(jn er 1690 ge- het wegenbouwbeleid moet worden plaatst. In totaal staan er thans omgebogen. De overheid heeft, zoals bekend, voor 1962 een bedrag van f 137 miljoen uitgetrokken voor grote werken. Het 1200 km-plan van de minister, geldend tot 1975, is naar de mening van de bond geheel en al onvoldoende, gezien het tempo, waarin een aantal Rijks- en provin ciale wegen overbelast raakt en dus gevaarlijk en oneconomisch wordt. Lichtwijzers In 1961 is de ANWB begonnen met de modernisering van het wegwij- zersysteem. In Arnhem en Eindhoven begon in dit opzicht de victorie: zij kregen de eerste series hoge, transpa rante „lichtwijzers". De Bond is doende de (verouderde) hoge wegwijzers buiten de bebouwde kommen door lage richtingsborden Uni-structuur en fantasie Multi-colours Polyester Terlenka j i i'SS Wangedrag van Britse soldaten (Van onze Londense correspondent) Na de gebeurtenissen in Minden en Hilden by Düsseldorf is het za terdag j.I. opnieuw tot incidenten met Britse militairen gekomen, thans in het plaatsje Schneverdingen, op de Liineburgerheide, waar 25 man schappen van hei 40-ste regiment der Royal Artillery ernstige schade hebben aangericht. Eerst werden twee burgers tegen de grond gesla gen, daarna smeten de Britten alle etalageruiten in één straat stuk. Ook ruiten van particuliere woningen gingen eraan. Banken en fietsen rekken werden door etalages gesme ten. In een andere straat werden alle lampen stukgegooid, banken losge rukt en drie particuliere auto's omver geworpen. De moeilijkheden begonnen vrij dag, toen Britse soldaten wegens het maken van herrie uit een café wer den gezet. Men dreigde toen om te rug te komen en wraak te nemen. Het tijdelijke Britse militaire kamp in Reinsehlen, waar de manschappen vandaan kwamen, werd onmiddellijk gesloten. De afdeling, waartoe zij behoorden, heeft de omgeving van de stad verlaten. De Britse commandant van het Rijnleger in noord-Duitsland heeft zijn verontschuldigingen aangeboden aan de burgemeester van Schnever dingen. Een onderzoek is aan de gang. Een aantal Schotse militairen, behorende tot de Cameronians, die bij de incidenten in Minden waren betrokken, is uit de militaire dienst ontslagen, maar de strengere disci- I pline en de publiciteit over het Rijn- leger schijnen geen indruk op de manschappen in Schneverdingen te hebben gemaakt. In Londen is men geschokt door het bericht, dat zaterdagavond op het strand in Kiel twee Britse offi cieren door onbekenden, die plotse ling uit de duinen tevoorschijn sprongen, werden aangevallen. Eén officier liep hierbij een schedelbreuk op. De andere werd bewusteloos ge slagen, maar hij was niet gewond. De Duitse politie geeft een andere lezing van het geval, n.l. dat de Britse officieren dronken zouden zijn ge weest, dat er een gevecht zou zijn ontstaan en dat een hunner, toen hij onder prikkeldraad door kroop, aan het hoofd werd gewond. De woord voerder van het Britse leger kwam met nadruk tegen deze lezing op. 19.027 aanduidingsborden langs de wegen, daarbij in begrepen padde stoelen, riviernaamborden, verwijzin gen naar kampeerterreinen e.d. Minister voor recreatie De bevolkingsaanwas, de stij gende levensstandaard en het toenemen van de vrije tijd ver klaren de sterk groeiende be hoefte aan mogelijkheden tot verpozing in de openlucht. Het gebrek aan ruimte hiervoor wordt in de naaste toekomst ech ter onrustbarend. De belangen van de recreatie in de openlucht moet maar al te vaak wijken voor andere belangen. Dit is, zo zegt het jaarverslag 1961 van de ANWB, mede een gevolg van het feit, dat de behartiging van de recreatiebelangen door een groot aantal ministeries ge schiedt. Het is dan ook dringend ge wenst, dat het recreatiebeleid wordt gecentraliseerd onder een minister. In deze geest wendde de Bond zich in mei 1961 tot de staatssecretaris van O. K. en W. aan wie werd voorgesteld een centrale recreatiecommissie en een Rijksdienst voor de open luchtrecreatie in te stellen. Recherche-school in Wolfheze (Van onze Haagse correspondent) In Wolfheze (gsm. Renkum) zal een landelijk opleidingsinstituut voor rechercheurs worden gevestigd. De cursussen beginnen in februari vol gend jaar onder leiding van de heer C. A. Jongboer, korpschef van de Wa- geningse politie, wi-ens benoeming tot directeur van het instituut op korte termijn is te verwachten. Het insti tuut zal zowel Rijks- als gemeente- recherche opleiden. De centrale recherche-opleiding is volkomen nieuw voor Nederland. Het is de bedoeling dat al het recherche- personeel er een cursus gaat volgen. Niet alleen de nieuwelingen, maar ook de „oude rotten" in het vak. Voor deze laatsten zullen in de eerste drie Jaren cursussen van 5 weken worden gegeven, tijdens welke zij zich kunnen oriënteren omtrent de nieuwste snufjes van de criminologie Voor de nieuwelingen gaat de op leiding een maand of vijf duren. Dat. „nieuwelingen" houdt overigens niet in dat de politie nu voortaan leerling- rechercheurs gaat aannemen. Men blijft bij de oude, beproefde metho de, volgens welke de nieuwe politie man eerst een algemene opleiding krijgt, waartoe een cursus aan een van de politiescholen kan behoren en daarna ongeveer 5 jaar geünifor meerd straatdienst doet. Lijkt hij in aanmerking te komen voor recher chewerk, dan wordt de politieman circa een jaar met ervaren recher cheurs mee op pad gestuurd. Pas na zijn in die tijd gebleken geschiktheid zal m'en hem naar de cursus in Wolfheze sturen. Tegen zwartebemiddelaars artiesten (Van onze Haagse correspondent) Op 1 juli a.s. zal de Sama (Stichting arbeidsbemiddeling voor musici en artiesten), gevestigd te Hilversum, in werking treden. Reeds in 1958 werd de stichting opgericht, op 5 december 1960 kreeg zU officieel de concessie om arbeidsbemiddeling te gaan verlenen. Het doei is het verlenen van arbeidsbemiddeling aan amusementskunste naars en het tot stand brengen van een sanering in deze arbeidsbemiddeling. Deze sanering wordt door de overheid bijzonder urgent geacht, meer speciaal om aan de activiteit van individuele „zwarte" bemiddelaars en theater- bureaus een einde te maken. Om deze redenen werd aan de Stichting een bemiddelingsconcessie verleend, gevers- en vier werknemersorganisa ties deel uit. zy moet niet gezien worden als een concurrent van de arbeidsbureaus, maar als een insti tuut, dat de plaats zal gaan innemen van de tientallen niet geconcessio- neerde bemiddelaars. Het arbeidster rein zal omvatten het bemiddelen van orkesten en kleinkunstartiesten. In de toekomst zal het verzorgen van gehele amusementsprogramma's eveneens ter hand worden genomen. Individuele musici zullen uitsluitend worden geholpen, als zij alleen op treden, wanneer het gaat om de aan vulling van een bestaand orkest of de oprichting van een nieuw orkest. Uit wisseling met het buitenland zal een van de belangrykste activiteiten van de stichting zyn. Als bemiddelaar in dienst van de Stichting zijn aangesteld de heren H. O. Feitsma en Lou van Rees, die zelf ook ondernemer biyft. Het bestuur bestaat uit de heren E. Bomli (voorzitter), L. Sterringa, M. Ferares (secretaris), N. W. Bou- wes en W. G. van Egerschot. Zy zyn aangesteld door de uit 12 leden be staande raad van beheer. Hoewel de bemiddeling zonder winstoogmerk wordt bedreven, wil dit niet zeggen dat zy gratis zal zyn. Van de stichting maken zes werk- A<1 verten tie camera van klasse vanaf f 1.439.- Moskou verhindert huwelijk van een Engelse student (Van onze Londense correspondent) De 26-jarige Engelse chemische student, Colyn Crane-Robinson, die van plan was zaterdag in Leningrad met het Russische meisje Irina te trouwen, is thans op terugreis naar Londen met het stoomschip Baltika. De Sowjetrussische autoriteiten had den geweigerd zijn visum, dat vry- dag afliep, met een dag te verlen gen en daardoor het huwelijk ver hinderd. Zoals men zich zal herinneren hebben de Russische autoriteiten kort na de oorlog een aantal huwelyken, welke tussen Engelsen en Russische vrouwen in Moskou waren gesloten, in feite vernietigd door alle Russi sche echtgenoten te verbieden hun man naar Engeland te volgen. Ten einde raad besloten de betrokkenen, na jarenlange wanhopige briefwisse ling, in de meeste gevallen tot echt scheiding. In het geval van de stu dent verklaarden de Sowjetrussische autoriteiten dat zy geen uitzondering kunnen maken voor dit soort dingen. Irina zei, dat ze op Colyn zou wach ten, maar zy had er de verklaring aan toegevoegd, er niet zeker van te zyn of de liefde voor haar land niet belangryker is dan haar liefde voor hem. By het vertrek verklaarde Co lyn met schorre stem: „Ik kom terug". Colyn studeerde voor een jaar in Rusland in uitwisseling met een Rus, die de universiteit van Man chester bezoekt. Nog een tweede Engelse student, de 25-jarige Brian JenkinsJones, uit Londen, wil met een Russische vrouw trouwen, de 24-jarige gescheiden La- rissa. Zyn vader, die een Engelse po litieman is, was verontwaardigd toen hy van dit trouwplan hoorde en wil naar de Sowjet-Unie gaan om het huwelijk te verhinderen. Tijdens Holland Festival: Het Amsterdamse Thovbecke- plein was gisteren Amsterdam- ser dan ooit. Een enorme rij pie rementen stond hier opgesteld voor het draaiorgel-concours dat gehouden wordt ter gelegen heid van het lustrum van de Amsterdamse Universiteit. Advertentie Ditmaal geeft Dimitrios Rondiris met zijn ..Piraikon Theatron Medea" van Euripides in de vertaling van Dirk Sarros. een drama, dat de eindfase van de Argonautentocht beschrijft. De jonge Griek fason heeft zich in opdracht van Koning Pelias die hem heimelijk uit de weg wenst te ruimen, met succes gekweten van de taak om het gouden ramvacht, dat zich op de Kolcis bevond, bewaakt door een draak, te halen. Mede dank zij de hulp van de koningsdochter en tovenares Medea is het hem gelukt alle moeilijk heden te overwinnen. Jason beantwoordt Medea's liefde totdat hy is teruggekeerd in zijn eigen vaderland. Het schip, de Argo, waarmee hy en zyn dappere reisge noten, de Argonauten, de gevaarvolle reis hebben gemaakt, ligt langzaam te vergaan in de haven. Doch Jason vergeet alle hulp die Medea hem schonk en hy wordt verliefd op een jonge prinses, Creusa, met wie hij wil huwen. Razend van jaloezie schenkt Medea aan de bruid een toverkleed, dat haar onder vreselijke pijnen doet sterven, zonder innerhjke strijd en vertwyfe- ling. Daarme heeft eigenlyk voor het eerst een conflict in de mens zelf zyn intrede op het toneel in Europa ge daan. Medea's verscheurdheid by het voltooien van haar wraak is het hoogtepunt van deze tragedie gewor den. Evenwicht Dimitrios Rondiris heeft in de ver tolking van dit stuk gezocht naar een zodra zy het aantrekt. Nog niet vol- j evenwicht tussen zyn eigen persoon daan in haar wraakzucht, doodt zy hierna de beide kinderen, die zy Ja son schonk in de jaren van haar lief de en ontvlucht hem met medene ming van de lijkkist: Jason zal zyn kinderen zelfs geen graf kunnen ge ven. Zy heeft daarmee de nu kin derloze Jason ook in zijn nageslacht vernietigd. Medea voelt, evenals de dichter Euripides, deze wraak als haar recht, als een straf, maar het grootste element in Euripides' Medea is, dat zij haar wraak niet volvoeren-, kan Dimitros Randiris, van het Griekse Piraikon theatron heeft verleden jaar eveneens tijdens het Hol land-festival met zijn en semble een opvoering gege ven van Sophokles' „Elektra" in een vertaling in het Nieuw Grieks door J. Gryparis. Hiermee deed Hellas op nieuw mee in het jaarlijkse feest der kunsten in ons land na het verschijnen van de hoogbegaafde actrice Elsa Verghis die ons reeds al leen fragmenten der Hel leense tragedie-dichters in het Nieuw-Grieks had ge bracht. Door Rondiris leer den wij het gehele ensemble kennen en het leek waar schijnlijk dat het niet bij de ene keer zou blijven ïyke visie en datgene wat ons bekend is van de opvoeringen door de Helle nen uit Euripides' tyd. Hij heeft zich beyverd het koor een doorslaggeven de rol te laten spelen in de tragedie, iets wat Euripides blijkens de tekst ook heeft gewild. Bovendien ken ik geen regisseur, die de oorspronkelyke drieledige functie van het koor zo dicht en zo fascinerend heeft weten te benaderen als deze grote Griekse kunstenaar. Wy gebruiken het koor alleen nog maar bij muziek en zang; ..[het woord „choreografie" wordt in *jT onze dagen uitsluitend by danskunst leider i gebezie:d: in de regie, in de Stads- 1 schouwburg te Amsterdam, bleken gesproken woord en zang (of -het Grieks „gedragen woord") en de dans (althans zeer sterk ritmische massa bewegingen) tot een dramatische synthese te zyn gekomen. Het koor in de Medea-opvoering was een van de belangrykste elementen die tot het succes van de avond bydroegen. MINISTER CALS NAAR PARAMARIBO Eenheid Minister Cals zal deelnemen aan de derde vergadering van de culture le adviesraad voor het Koninkryk, die op 20 augustus in Paramaribo wordt gehouden. Hij zal hiertoe op laasook de Aegeus van D. Malavelas een nader te bepalen datum met een boeide de stampvolle Amsterdam passagiers- of vrachtboot van de se schouwburgzaal. Tenslotte vond de In de danseres Loukia had de re gisseur een voortreffelyke choreogra fe gevonden wier creatie zich har monisch by de stijl van de spelleiding aansloot. Ditzelfde geldt ook voor de sober gehouden doch indrukwek kende muziek van K. Kydoniatis. Een opvallende eenheid was door de ge hele opvoering volgehouden en viel te bemerken tot in het in alle een voud gehouden decor, dat een beeld gaf van een Helleense tempel. Aspasia Papathanassiou die verle den jaar, Electra vertolkte, had dit jaar opnieuw en volkomen ver diend! doorslaand succes met haar prachtige Medea-creatie, die vooral in de scènes van beurtelings versto ten weer hartstochtelijk naar zich toehalen der kinderen sublieme hoog tepunten vond. M. Vassilou en I. Mallas speelden de voedster en opvoeder uiterst inge togen. Levendig en aangrijpend deed de boodschapper (D. Veakis) zyn re- KNSM naar Suriname reizen. De bewindsman gaat per schip, daar hy deze reis wil benutten om uit te rus ten van de vermoeienissen van zyn ambtsbezigheden. Aan de vergadering zal tevens deelnemen de directeur-generaal voor de kunsten en voor buitenland se culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink. Reeds tienduizenden guldens schade (Van onze A'damse correspondent) Amsterdamse nozems dreigen het Zuidamerikaanse feest, dat het Am sterdamse Studenten Corps op het Amstelveld organiseert in verband met het 66ste lustrum van de hoofd- stedeiyke Universiteit, te doen mis lukken. Sinds de opening van het feestplein vrydag jl. oefenen groepen jongelui, die sorns de indruk geven georganiseerd op te treden, een ware terreur uit. Bovenin de „Inca-tempel" gezeten spuwen zy naar beneden op de hoof den van de feestgangers, zy schreeu wen en joelen als op het podium artiesten optreden, in de dan cing verstoren zy herhaaldeiyk de goede sfeer en het ergste van al les de afgelopen dagen zyn op grote schaal vernielingen aange bracht. Men krijgt de indruk dat sommige jongens gereedschappen meebrengen om moedwillig lingen zelfs op het gebruik van een yzerzaag. Voor de studenten, die zich maan den lang hebben uitgesloofd om het feest zo luisterryk mogelyk te doen zyn, is het byzonder teleurstellend dat een groep Mexicaanse artiesten die reeds tweemaal werd gedwongen het openluchtoptreden af te breken, overweegt om verdere medewerking op te zeggen. Naar wy van de zyde van het Am sterdams Studenten Corps vernemen beloopt de schade, die aan de Zuid amerikaanse feesttenten is toege bracht, reeds enkele tienduizenden guldens. De modeshows, die in het feest programma zyn vermeld, moesten actrice Papathanassiou twee sterk manneiyke medespelers in A. Xena- kis als Kreoon (in „Elektra" was hy de Aegisthos) en P. H. Taxiarchis als Jason, de rampzalige held van de Argos. Een enthousiast publiek bracht aan het slot van de avond een lang durige ovatie, waarin alle medewer kenden, ook regisseur en choreografe werden betrokken. „Medea" zal morgenavond door het Piraikon-theater in de Haagse Ko- ninklyke Schouwburg worden gege ven. B. van Ysselstein. Labour vergroot zijn voorsprong (Van onze Londense correspondent) Volgens het jongste politieke opinie onderzoek in Engeland is de Labour- voorsprong, welke reeds eerder was geconstateerd, belangrijk vergroot terwyi de liberale invloed is terug gelopen. Labour ligt aan de kop met 40.9 pet., gevolgd door de conserva tieven met 29.6 pet. en de liberalen met 23.6 pet. Labour zou in staat zyn bij de algemene verkiezingen, wanneer deze op dit ogenblik zouden worden geschrapt, omdat vandalen worden gehouden, een grote overwin- een waterleiding hebben doorgesne- den, die zich boven de garderobe bevond. Mantels en japonnen zyn hierdoor zo bedorven, dat zy niet meer kunnen worden getoond. Bo vendien werd tydens een van deze shows de leiding van het elektrische licht vernield, een kleedkamer kapot ning te behalen met dezelfde aan hang welke het had toen de party in 1959 werd verslagen. Maar voor de conservatieven is er nog tijd genoeg om het verloren terrein terug te winnen. De regering kan nameiyk met nieuwe verkiezingen wachten tot de herfst van 1964. Desondanks ver- offreren. Daarmee beloon je hem natuurlijk ook, maar 't wordt veel meer gevoeld als een onderscheiding. Wie ge acht wordt 'n sigaar te waar deren. krijgt hoogachting toe gedragen. Dat komt, omdat 'n sigaar algemeen beschouwd wordt als een product van echte kwaliteit. Men kan er niet van genieten,vindt men.zonder dat men iemand is met goede smaak. Laten we eerlijk zijn en erkennen.dat er ook wel sigaren weggerookt worden, alsof er niet de minste cultuur in be lichaamd is. Soms dient de sigaar tot symbool van macht en protserigheid. Maar de ware sigarenroker heeft in zo'n geval met alle twee medelijden, met de man en met de sigaar. Met de man overigens het meest De sigaar wordt misbruikt doch haar reputatie blijft on geschokt. Vergadering Mij ter bevordering Toonkunst In Tilburg is onder voorzitterschap van prof. dr. E. Reeser de alg. verga dering van d 2 My tot bevordering der toonkunst gehouden. Een van de hoofdpunten van de besprekingen was de toetreding van de federatie van de jongerenkoren. De commissie voor koorvernieuwing van de Maat- schappy heeft contact gehad met verschillende jongeren koren uit de studentenwereld en andere milieu's. Dit contact heeft geleid tot de op richting van de Federatie voor toe treding van de jongeren koren tot de maatschappy. Dit werd door de al gemene vergadering met vreugde be groet, omdat het jeugdige element in de toekomst van de Maatschappy en voor het Nederlands koorleven van groot belang werd geacht. PREMIÈRE VAN MARINE-DOCUMENTAIRE Donderdag 28 juni zal in de cineac-journaal-theaters te Amster dam, Den Haag en Rotterdam de Nederlandse première plaatsvinden van de film „Mare Liberum", een documentaire over de Kon. Marine. De film werd vervaardigd door Ca rillon Films N.V. te Ry'swyk (Z.-H.) In opdracht van de Kon. Marine. Zij zal in de Cineac-journaaltheaters worden vertoond tot en met woens dag 4 juli. De Marinierskapel van de Kon. Marine zal aan de eerste vertoning (donderdag 28 juni) speciale luister byzetten door in genoemde plaatsen te musiceren, t.w. in Amsterdam ge durende een muzikale mars van de Dam naar het Rembrandtsplein, in Den Haag op het Buitenhof en te Rotterdam op de Coolsingel. Jager „Utrecht" op weg naar huis om moedwillig schade toe te brengen aan de feesttenten; geslagen en een van de wanden van'wacht de meerderheid der op enkele plaatsen wyzen de vernie- de „Inca-tempel" afgebroken. vraagden een Labourzege, Hr. Ms. jager „Utrecht" heeft gis teren uit Ned. Nieuw-Guinea de thuisreis naar Nederland, welke reis via het Panamakanaal zal worden gemaakt, aanvaard. Daarby zullen de havenplaatsen Guam, Midway, Pearl Harbor, San Diego. Balboa, Cristobal en Willemstad (Curacao) worden aangedaan. De „Utrecht" onder- wordt op 10 aur stus in Den Helder 1 1 terugverwacht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7