DIT IS LEIDEN Leiden-Zuidwest, de „nieuwe stad" tussen Haagweg, Voorschoterweg en Korte Vliet, heeft een zeer gevarieerd karakter. Weliswaar wordt de gehele wijk beheerst door de moderne stijl, maar de aard van de bebouwing wisselt van plaats tot plaats. Zo vindt men langs de Trekvliet een strook industrieterrein, aan de noordzijde aanslui tend bij de reeds lange tijd bestaande zware metaalindustrie, aan de zuidzijde lopend tot de Voorschoterweg. Tussen Vijf Meilaan en Voor schoterweg zijn daar de laatste jaren vele indus trieën verrezen, terwijl de bouwplannen voor andere fabrieken klaar liggen of in de maak zijn. De foto rechts geeft een beeld van een van de grootste industrieën op dit terrein, de Royal- schrijfmachinefabriek. Het zijn voornamelijk buitenlandse ondernemingen, die zich hier hebben gevestigd. Vrijwel alle grond in dit terrein is reeds uitgegeven, en slechts enkele kleinere strookjes zijn nog beschikbaar. De bouwstijl van deze fabrieken is zo gekozen, dat zij in geen enkel opzicht storend werken op de buurt als woonwijk. De bebouwing is laag en heeft een open karakter. Het zijn niet alleen enorme woonblokken, die Leiden-Zuidwest sieren. Er zijn ook vele eengezinswoningen in laagbouw en bijzonder aantrekkelijke kleine woningen voor bejaarden en alleenstaanden. Zo vindt men bijvoorbeeld in de buurt tussen Vijf Meiplein, Montgomerystraat en Rooseveltstraat kleine woningen (foto links) gegroepeerd om plantsoentjes die op kleine tuintjes aansluiten. Zij treffen door hun genoeglijke intieme karakter temidden van de hoogbouw. In een enkel plantsoen tussen deze woningen treft men temidden van de weldadig aandoende gevarieerde beplanting een beeldje aan. De foto rechts geeft een beeld van het „hart" van Leiden-Zuidwest, het lime imposante Vijf Meiplein. Hier is een bijzonder geslaagde harmonie ge- onden tussen indrukwekkende hoogbouw en ruimtelijke werking. Links op de ito de luifel langs de winkelgalerij, die het winkelen in deze omgeving tot een enoegen maakt ook bij slechte weersomstandigheden. Deze luifel vindt men ok op het aansluitende Bevrijdingsplein, waar tevens een maquette staat pgesteld van de nieuwe buurt onder de toepasselijke naam van „Luifelbaan". Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 juni 1962 Derde blad no. 3Ö&.87

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5