Golden Fiction Maasstedeling maakt brokken op het water Muziek en toneel der Clir. Lyceïsten „De Burchtnam deel aan GUUS GENIET Eerste prijs en uitnodiging om 21 juli weer te komen Door Amerika's zachtste tabakken Het zelfmuciseren neemt toe JEUGD FIETST MET ELAN VAN WARE TOUR-RIJDERS Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 juni 1962 Tweede blad no. 30687 (Van één onze redacteuren) Advertentie Guus is een Leids jongetje van negen jaar. Klein en tenger ligt hij in z'n bedje, moe van het spe len, moe van het gelukkig zijn. Een bleekneusje onder de bleek neusjes, een kind onder de kin deren. Van gezinsrapporten en keuringskaar ten heeft hij geen weet. Hij weet alleen, dat ie va kantie heeft. Een fijne vakantie in een gezondheidskolonie vlak bij Bakkum, een plaatsje in het Noordhollandse duingebied. De schoolarts heeft hem daarheen gestuurd. Hij heeft hem vóór z'n vertrek een medisch etiket opge plakt, figuurlijk gesproken na tuurlijk. Het kan zijn, dat Guus een nerveus kind is veel ner veuze kinderen zijn zwakke kin deren het kan ook zijn, dat Guus een ondervoed kind is. Het doet er eigenlijk weinig toe. Het belangrijkste is, dat Guus deze rustperiode van zes weken of langer nódig heeft. Even hard nodig heeft als al die andere jon gens en meisjes, die voor hun lichamelijke en geestelijke ge zondheid in vakantiekolonies zijn opgenomen. Guus is ingedeeld bij een groep jongens van zijn leef tijd, aan het hoofd waarvan een jonge, energieke kinder verzorg ster staat. Hij heeft allang vriend schap met haar gesloten. Dat kan ook niet anders als je iedere dag opnieuw zoveel persoonlijke aan dacht krijgt en iedere avond bij het naar bed gaan om acht uur gaat het licht uit een nachtzoen. Bleek en bedeesd is Guus in het kindertehuis aange komen, blozend en gebruind gaat hij straks naar huis. Dat staat als een paal boven water. Want Guus is veel buiten, eet veel yoghurt en drinkt veel melk. Hij rent en ra vot, in de duinen evengoed als op het strand. Hij doet mee met speurtochten en maakt wande lingen naar de vuurtoren van Eg- mond aan Zee. Hij is één van de honderden kinderen, die jaarlijks door de Leidse Raad voor Kin deruitzending naar een gezond heidskolonie worden gestuurd. En hij vindt het erg leuk in het tehuis dat de dokter voor hem uitgezocht heeftHij leert er rust, regelmaat en reinheid kennen. Vooral voor een kind met psy chische moeilijkheden is dat van het grootste belang. Er zijn overi gens heel wat kinderen, die met dergelijke moeilijkheden te kam pen hebben. Dat de behoefte aan uitzending van kinderen met psy- chisch-pedagogische moeilijkhe den nu veel groter is dan vroeger de behoefte aan uitzending van kinderen met lichamelijke tekort komingen is typerend voor de tijd, waarin we leven. Behalve op een medische indicatie kan een kind ook op een sociale indicatie uitgezonden worden. Dat is niet typerend voor deze tijd. Maar het kind uit een a-sociaal gezin bij voorbeeld heeft evenveel recht om gedurende een aantal weken liefderijk verzorgd te worden als de kleine Guus. Het ene kind heeft het moeilijk op school, het andere thuis. Voor beiden is het goed, dat ze, ook al is het maar voor betrekkelijk kort etijd, uit de sleur van het dagelijkse leven worden gehaald. Lichamelijk en geestelijk gesterkt keren ze er weer in terug. Guus net zo goed als het meisje uit dat andere mi lieu En oh ja, nog even dit: als U zich het lot van deze kin deren aantrekt dan doet U toch zeker ook een duit in het zakje? De collecte voor de kinderuitzen ding duurt tot het einde van deze week! Schaakclub Revanche Zaterdag werd de laatste wedstrijd van de eerste helft van de schaak- competitie van de Kon. Ned. Doven Sportbond tussen Revanche en de landskampioen T.O.G. uit A'dam in de „Kleine Burcht" gespeeld. Re vanche won met grote cijfers (73). De competitie wordt in september voortgezet. De gedetailleerde uitslag luidt: J. A. Vos (Revanche)M. Turf- kruier (T.O.G.) 0—1; B. Klaassen C. Ploeg V2\'z\ N. J. v. d. Linde G. Besemer \zC. de RaadD. Wilmink 10; J. VerstelleH. Veen- stra 10; J. SonneveldMevr. Hen- nink 10; B. Westdijkniet opge komen 1—0; J. G. Vreeswijk—J. Hen- nink 01; Joh. VosA. Straatman 1—0; Chr. Feiten—H. Grannetia 1—0. Totaal 7—3. J. G. HAGENS Geen lid meer van nieuwe raad Bij het gmeentebestuur is bericht binnengekomen, dat de heer J- G- Hagens, de huidige wethouder van de Bedrijven, geen deel meer zal uitma ken van de nieuwe raad. welke op dinsdag 4 september in functie treedt. De heer Hagens. die bij de on langs gehouden verkiezingen no 1 op de kandidatenlijst van de VVD stond, (heeft voor zijn benoeming bedankt. Bij besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau is ir. J. J. G. van Hoek die thans zitting heeft in de raad doch. wiens (vijfde) zetel bij de laatst gehouden gemeenteraads verkiezingen voor de VVD verloren ging. in de a.s. vacature van de heer Hagens benoemd. Ir. Van Hoek heeft deze benoeming aanvaard. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL Van de 2de leerkring groep 13 zijn geslaagd de dames: A. T. Henstra (Boskoop), D. Huigens (Leiden), en D. Jongebreur (Zoetermeer) en de heer A. M. Immink (Leiden). Op uitnodiging van het gemeentebestuur van het in Frankrijk gelegen stadje Lens (Dep. Pas-de-Calais) nam ,,De Burcht" in het afgelopen weekeinde deel aan het muziekfestival, dat jaarlijks in de maand juni onder auspiciën van het gemeentebestuur in Lens wordt gehouden. Naast „De Burcht" namen nog 29 muziekgezel schappen aan dit festival deel. t.w. 17 uit Frankrijk en 12 uit diver se Europese landen. In totaal dus 30, die alle zowel wat betreft de uniformen als de muzikale kwaliteiten aan bepaalde niet geringe eisen moesten voldoen. Hoewel de Leidse muziekam- bassadeurtjes als gasten niet voor het aan dit festival verbon den muziekconcours hadden in geschreven, werden zij toch uit genodigd hieraan deel te nemen naast de 29 andere gezelschappen, die wel hadden ingeschreven. Op Mevrouw H. Smit biedt de dirigent een boeket bloemen aan. (Foto LD./Holvast) dit zondag gehouden concours wisten de jeugdige muzikantjes onder leiding van hun dirigent W(im) Marks de eerste prijs te Voor de Leidse kantonrechter Plaat gepoetst toch gegrepen Onder weer zeer vele zaken, die de kantonrechters mr. W. de Bruyn en mr. W. de Koning gis teren kregen te berechten en die alle betrekking hadden op een min of meer ernstige verkeers overtreding op de weg, trok de zaak tegen een 72-jarige Rotter dammer de bijzondere aandacht omdat het hier geen grove fout „te land" doch „te water" be trof. In april voer verdachte namelijk met zyn motorjacht langs een van de Kaagoevers tegen een gemeerde vlet aan. De klap was zo hard aan gekomen, dat de schade op ca f250 kwam te staan. Na de aanvaring wachtte verdachte de gevolgen niet af maar ging er „full-speed" van door om daarna in een verderop ge legen jachthaven een veilig onder komen te zoeken. Zijn eigen schade was slechts gering, dus maakte hij zich verder geen zorgen meer. De eigenaar van de vlet dacht er anders over. Hij waarschuwde de politie en deze had weinig moeite verdachtes jacht op te sporen, dat als „corpus delicti" een licht beschadigde boeg toonde. Verdachte had weinig of niets tot zijn verdediging aan te voe ren. Uit het proces-verbaal bleek o.m. dat hij destijds tegen de verbalisant had verklaard tegen de vlet te zijn opgevaren omdat zijn aandacht even werd afgeleid door de dames-passa giers in zijn kajuit. De officier mr. C. Sluik hield een zeer scherp ge steld requisitoir waarin hij verdach tes poging zich aan de gevolgen van zijn grove fout te onttrekken, een laffe daad noemde. Hoewel verdachte deze poging niet ten laste was ge legd rekende de officier dit wel als een zeer bezwarende omstandigheid en hij eiste dan ook f 100 boete subs 1 maand. „Ik wist niet dat ik in zo'n geval de politie moest waarschuwen", aldus verdachtes enige verweer. „Dat Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Katwijk aan Zee (7de pred. pi.) J. H. Cirkel te Hulzen (N H.) voor Eemnes-Bulten L. Doppenberg te Wilsum (O.). GEREF KERKEN Beroepen te FrSneker (vac. dr. A. Kruyswijk) D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. te Noordwijk a. Zee (vac. Th. Ferwerda) H. A. van Bottenburg te Schoondijke. Aangenomen naar Leeuwarden G. Hengeveld te Schoonëbeek, die bedank te voor 's-Gravenhage-West (wljkgem. V). Bedankt voor Rotterdam (vac. F. Vroon) C. Klapwijk te Apeldoorn voor Geldermalsen G. de Zeeuw te Ezlnge (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-RIJswyk K. J. Velema te Hoogeveen te Al melo J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuld I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. voor Rotterdam-Kralingen J. Brons te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht en te Rotter dam (Zuidwljk) L. Harlnck, kand. te Goes en W. Suyker, kand. te Berg ambacht. behalen (frs. 200 voor de aankoop van een instrumentalsmede een bijzonder ivoord van lof van de jury. Weliswaar vermoeid doch dolgelukkig keerden het thans ruim 100 muzikantjes tellende orkest (plus drumband) gister avond in de Sleutelstad terua en werd vanaf het repetitielokaal aan de Langegracht een korte tocht door een klein stadsgedeel te gemaakt, met als eindpunt het tweede repetitielokaal in de Kor te Langestraat. Voor het St.-Antoniusclubhuis aan de Mare moest de tocht even worden onderbroken om een deputatie van de ouders en begunstigers die zich in groten getale voor 't St.-Anthonius clubhuis hadden opgesteld in de gelegenheid te stellen orkest en drumband, doch ln het bijzonder di rigent Marks en het bestuur hulde te brengen met het behaalde interna tionale succes. Namens de ouders bood mevr. H. Smit-Damveld de heer Marks een boeket rode anjers aan en lieten de dames M. Middelkoop-Boer en K. ter Haar-xan Noort de geluk wensen aan het bestuur (voorzitter G. Sierat) vergezeld gaan van een prachtige bloemenmand. Na 'n drie werf hoera werd de tocht voortgezet. Alvorens „de stoet" op het Waard - kerkplein werd ontbonden gaven de muzikantjes nog een kort concert Tijdens de ontvangst in Lens, waarbij mej. N. Noortman als tolk optrad, overhandigde de voorzitter van „De Burcht", de heer Sierat. het gemeentebestuur een bronzen plaquette, met het wapen van Lei den en namens het gemeentebestuur van Lelden een aantal boekjes met foto's van Leiden ter verspreiding onder de schooljeugd van Lens. Na afloop van het concours ont vingen de Leidse muzikantjes (c.q. het bestuur en dirigent) de uitno diging om eveneens deel te nemen aan het grote muziekfestival, dat jaarlijks door „La Société des Ami- tiés Franco-Beiges" in het NW.. Franse stadje Bllly-Montigny (Dep. Pas-de Calais) wordt geor ganiseerd en dit jaar zal plaats vinden op zaterdag 21 juli. Dit muziekfestival wordt jaarlijks georganiseerd met 't doel de vriend schapsbanden tussen Frankrijk en België te verstevigen. Aan dit festi val neemt dan ook jaarlijks 'n groot aantal muziekkorpsen uit Frankrijk en België deel. met als „gasten" en kele korpsen uit andere landen. weet ieder zinnig mens „repliceerde de kantonrechter. Ook hij had weinig goede woorden voor verdachtes ken nelijke bedoeling de eigenaar van de vlet voor de schade te laten op draaien en vonniste conform. Sleep met nasleep Een 28-jarige chauffeur uit Bode graven kon de magistraten al even min de overtuiging schenken, dat hjj niet opzettelijk was doorgereden ten einde een ander, in dit geval de ge meente Bodegraven met de brokken te laten zitten. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat verdachte in de late avond van de 16de februari met een vrachtauto, die door een andere vrachtauto op sleeptouw was genomen, min of meer uit de koers was geraakt met het gevolgd, dat de vrachtauto achter eenvolgens een boompje en een lan taarnpaal liet sneuvelen. Na een kort oponthoud werd de „sleepreis" voortgezet en de dader zou mogelijk onbekend zijn gebleven, als niet een toevallig passerende voetganger de kentekennummers van beide vrachtauto's had genoteerd. Verdachte ontkende ten stelligste ook maar iets van een botsing met de lantaarnpaal langs de provinciale weg bij Bodegraven te hebben be merkt. „Nadat mijn vrachtauto even was geslipt zag ik wel. dat een klein boompje was beschadigd, doch zo licht, dat wij maar door zijn gere den" was zijn verklaring. „Hoe kunt u nu beweren niets te hebben be merkt van een botsing met de lan taarnpaal. De omwoners werden no ta bene wakker van de klap en za gen daarna ook dat het licht niet meer brandde" weerlegde de kanton rechter mr. W. de Koning verdach tes betuiging van onschuld. Verdach te zweeg toen maar en dacht waar schijnlijk aan de schaderekening van ruim f 600. die hij door de ge meente Bodegraven gepresenteerd had gekregen. Ten overvloede bevat te het dossier nog een rapport van het gerechterlijk laboratorium, waar in verdachtes vrachtauto als de „eni ge ware dader" werd aangewezen. Nog ongeacht de z.i. slechte stuur manskunst, die verdachte destijds had gedemonstreerd, keerde de offi cier zich in zijn requisitoir bijzonder scherp tegen de poging van verdach te „er stiekum in de nacht vandoor te gaan". „Dit is u wel niet ten laste gelegd maar dat reken ik toch als een straf bezwarend feit". De eis luid de dan ook f 75 boete subs. 15 dagen. „Als ik iets van een botsing met een lantaarnpaal had bemerkt, was ik heus niet zomaar doorgereden", was verdachtes laatste woord. Gezien de eerder genoemde klap met alle gevolgen van dien kon de kantonrechter echt niet aannemen, dat verdachte „totaal niets had be merkt". Nadat verdachte in verband met de schaderekening uiterste cle mentie had verzocht luidde het von- nisf 60 boete subs. 12 dagen. Geen knollen voor citroenen Een 40-jarlge groentehandelaar stond terecht omdat de politie b(j een routineonderzoek had geconsta teerd dat zowel de bedrjjfs- als de handrem van ztfn driewieligebestel- auto niet functioneerden, terwijl bo- I vendien twee buitenbanden praktisch I tot op de draad toe versleten waren. HU kreeg dan ook drie proceseen- verbaal. „Het wagentje remde nog prima en de banden waren heus zo slecht nog niet", aldus verdachte, die zich nogal opwond omdat de politie z.i. de zaak schromelijk had overdreven. Daar het wagentje, aldus het politie rapport, ook nadat het rempedaal tot op de plank was Ingetrapt, rustig door bleef rijden, informeerde de kantonrechter belangstellend op wel ke wijze verdachte zo nodig het voer tuig tot stilstand bracht. „Hij remde goed" hield verdachte vol. „Zeker als u een stok tussen de spaken steekt", repliceerde de kantonrechter, die overigens nog opmerkte, dat in ieder geval een groentehandelaar in der gelijke gevallen de politie echt „geen knollen voor citroenen kon verko pen". De eis werd drie boetes van f 30 subs. 6 dagen. Daar verdachte inmiddels „een en ander aan het wa gentje had laten opknappen", maak te de kantonrechter er driemaal f 20 subs. 4 dagen van. EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 93 CENT Cassatieberoep moord Marcel Nivard verworpen De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van de Rotter damse kapper, die in eerste instan tie door de rechtbank in Rotterdam en in beroep door het Hof in Den Haag is veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf wegens moord op het 8-jarige jongetje Marcel Nivard uit Rotterdam. De kapper pleegde de moord op 7 februari 1961. In de Schouivburg De schoolavond van de Chr. Lyceistenvereniging ..Amicitia et Animo Juncti" in de Schouwburg heeft de vrienden en verwanten een viertal uren bezorgddie zij niet berouwen, zowel om de muzi kale prestaties voor als om het toneel na de pauze. De muziekver- tolkingen werden beoordeeld door een jury, gevormd door de orga nisten Adri Fonteijn. Chris Hanegraaff en Hans Boelee. Deze gaven de beschikbaar gestelde ivisselbeker aan Ann Huying om haar toucher in Grieg's piano-Notturno. Inderdaad was haar muziekbeeld door duidelijke aftekening en fijne toon geheel ver antwoord. Leidse Jeugd-tour Op het prachtige parcours van de wielervereniging Sassen- heim startten als eersten drie ploegen van C-klassers. Dertien km hadden ze voor de boeg, maar ze gingen er vandoor of ze een sprintje gingen rijden. Henk van 't Hof trok er onmiddellijk tussenuit en de anderen hebben hem niet meer terug gezien dan bij de finish. Adrie Hoek van Plan-Noord hield het nog het langste vol maar na de eerste ronde had hij toch al 1 mi nuut achterstand. Aad v. Polanen eveneens van Plan-Noord volgde hier niet ver achter. Ook tijdens de tweede ronde bleek dezelfde krachts verhouding. Henk van 't Hof reed zich in 20 min. 53 sec. in de Gele Trui; Adri Hoek. de Noordwijkse gastrijder bij de Leidenaars deed er 22 m. 30 sec. over. Achteraan streden drie Maredijkers om de rode lantaarn Jetty Kramer's Sarabande van Tartini op de viool, waarin het vorm gevoel ons trof, werd als prestatie nummer 2 eervol vermeid om de zui vere ritmiek en Douwe Valkema, in wie stellig een muzikant steekt, werd als derde aangemerkt na zijn Souve nir de Valence op de sopraansax. Merkwaardig is dat dit allemaal leerlingen zjjn van de laagste school klas! Een gunstig getuigenis van het toenemen van het zelfmusiceren. We kunnen niet nalaten Annemie- ke Wetting te noemen wegens de ge avanceerde vingervaardigheid en be schaafde balgtechniek in haar accor- deonspel. We moeten nu naar Egypte. Behal ve pyramides stapelen en astrono mie en -logica bedrijven, moeten de oude Egyptenaren ook de kunst ver staan hebben om elkaar zwaar voor de gek te houden. Uit de gekkigheid van een verhaal van Herodotus over koning Rampsinitos III heeft dr. P. H. Schroder in zijn blijspel „De twee Egyptische Dieven" stof voor nog meer gekkigheid gehaald, gekruid met de traditioneel geworden grapjes om in de handeling te integreren al wat men vroeger achter de coulissen placht te houden. De toneelknecht in „overall" laat de historisch uit gedoste farao van vóór Christus zelf op de gong tammen, als een volgen de comparant ten tonele moet ver schijnen. Alles moet „doorzichtig" ANN HUYING neemt de wisselbeker in ont vangst. om het verhaal zelf. Dr. Schroder heeft zijn drie bedrijven geestig in elkaar gezet. Bernard Bijleveld als farao. Han Mekking als de priester jen Alice v. d. Kwaak hebben, hetzjj zijn tegenwoordig en tijdgrenzen ver- door rolvastheid. hetzij door stern- loochenen vastheid of beide tegelijk best vol- Het ging bij dit alles natuurlijk daan. En de rest heeft zich goed ge- meer om de make up van het zotte voegd in het geheel, verhaal en om de kwinkslagen dan I V. te bezorgen aan René Guérln van Plan-Noord. Maar Sjouke v. d. Hoe ven moest René toch laten gaan. Deze twee rijden op wel erg zware fietsen, maar hebben niettemin vol gehouden. Sassenheim won met 1.7.58 het ploegenklassement vóón Plan Noord met 1.9.35. In de B-klasse ging de strijd van 19.5 km lange tijd gelijk op. Na de eerste ronde viel het peloton pas in drie brokken. Bert Hulsbos, die eerst nogal had getrokken, bleek toch te veel van zitn krachten gevergd te hebben en ging wat moeilijker draai en. Hij kwam daardoor achter te lig gen. Toen Jacques Poel de kopgroep steeds verder weg zag lopen sprong hij uit de tweede groep en bereikte in een goed gereden achtervolging de kopgroep. Dit leverde hem een mooie zesde plaats op. De Warmondse ploeg, die deze avond, twee man niet aan de start zag verschijnen, heeft de schade toch aardig beperkt. Van de Sassenhei- mers draaide alleen Leo Knijnenburg in de kopgroep mee. In de sprint sloeg Martin v. d. Geest zijn ploegge noot Peter Beereboom en Leen On derwater van de Voorschotense A- ploeg. Tijd 31.36. Hij rijdt dus van- ig ln 't geel. De a-klassers lever den weer het bekende spelletje van elkaar de kop opdringen. Robbie Akerboom van de Leidse Nat. Ploeg bracht hier wat leven in de brou werij. maar kreeg een lekke band. Gelukkig voor hem gaf Kees Schaap van Sassenheim hem een andere fiets, zodat hij de strijd kon voort zetten. Maarten Hoek. die als gast in de Leidse Ploeg zit. deed het rus tiger. Maar hij zorgde ln de kopgroep te blilven toen eindelijk de slag viel. Vijf man. onder wie drie Voor schotenaren stormden op de eind streep af. Maarten Hoek won in 31 m. 40 s. voor Hans Solleveld en An ton v. d. Valk en heeft dus de 3de Gele Trui. Voorschoten won 't ploe genklassement mede dank ztl de uit stekende tijd van Leen Onderwater. (Foto LD./Holvast) Standen C klasse: Persoonlijk klassement: 1. Henk van 't Hof 19.53; 2. Adri Hoek 22.3 Aad v. Polanen 22.50, 4. Rol Bisschops 23.05, 5. Gerard v. d. Zon 24.—. 6. Wlm v. Vliet 24.—. 7. Ben de Graaf 24.32, 8. Paul Sloos 24 48. Ploegen klassement: 1. Sassenheim 1.07.58, 2. Plan-Noord 1.09.35, 3 Ma- redijk 1.17.37. B klasse: 1. Martle v. d. Geest 30.36, 2. Leen Onderwater 31.06. 3. Peter Beereboom 31.21, 4. Leo Knij nenburg 31.36, 5. Anton Haastrecht 31.36, 6. Jacques Poel 31.36. Ploegenklassement: 1. Zoeterwoude 1.34.48. 2. Sassenheim 1.35.46 3 Warmond 1.35.56. A klasse: 1. Maarten Hoek 30.40. 2. Hans Solleveld 31.10, 3 Anton v. d. Valk 31.25, 4. Rob Akerboom 31.40, 5. Bert v. d. Ploeg 31.40, 6. Dirk v. d. Mev 31.55 Ploegen klassement: 1. Voorschoten 1.34.56, 2. Leidse N. Pl. 1.35.35 3. Sas senheim 1.37.10.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3