Oliereservoirs van Oran: een gigantisch vuurwerk V.S. teleurgesteld over nieuwe aanval Schandelijke terreur in Bretagne tegen een moderne kippenfarm DREIGENDE STAKING IN HET ROERGEBIED IS OPGESCHORT Geheime leger5 zet vernietigingswerk onverminderd voort (§itc/ Qti'emvs Argentijnse nazis in actie tegen Joden WEERBERICHT Salan opnieuw in staat van beschuldiging Na dringend verzoek van Oe Thant aan Soekarno Frankrijk op zijn slechtst Bondsregering moet voor de hogere loonkosten opdraaien Nu kan het nog! moderniseringsactie HANG-LEG-KEUKENKASTEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 JUNI 1962 No. 30687 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E. van Dishoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR UfcilDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 j (Van onze Parijse correspondent) Het geheime leger gaat in Algerije voort met de stelselmatige vernietiging van alle openbare gebouwen, monumenten en be- staansbronnen. Gisteren was de beurt aan de haven van Oran, waar alle oliereservoirs in brand werden gestoken, hetgeen een gigantisch vuurwerk veroorzaakte. De vlammen reikten tot een hoogte van driehonderd meter, zodat de brandweer zich de moeite wel kon besparen de strijd tegen de vuurzeeën aan te binden. Zoals bekend had de OAS-leider ex-kolonel Dufour zondagavond in een radiouitzending aangekondigd, dat de ver nietigingscampagne tot dan toe „nog niets was, vergeleken bij wat wij nog gaan doen". Behalve in de olie-opslagplaats van de Franse afdeling van de British Petroleum Company (met een capaciteit van tien miljoen liter) woedde de brand ook in een nabijgelegen militaire opslagplaats. De branden zijn ontstaan door het ontploffen van een kneedbom bij een groot reservoir met stookolie. door een OAS-commando in de rug werd aangevallen. De politie in Algiers maakte giste ren bekend, dat de onderbevelheb ber van het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront <FLN» \oor Algiers, Si Mohammed, zondagmorgen vroeg is overleden aan de gevolgen van een aanslag, die vrijdag op hem was ge pleegd. Zijn wagen werd met machi negeweervuur uit een andere wagen in een straat in Algiers beschoten. Verscheidene duizenden mohamme danen woonden maandag de begrafe nis van Si Mohammed bij. .Weer commandant door ultra's vermoord Velen verwonderen zich er intus sen over, dat het officiële Franse leger, dat in de rest \an Algerije weinig zorgen meer heeft, nog steeds geen kans ziet zelfs geen neiging ver toont de weinige desperado's van de OAS, die zich nu nog aan hun destructieve actie overgeven, onscha delijk te maken. Een ander facet van de jongste ontwikkeling is, dat op nieuw een militaire commandant on der moordenaarshanden is gevallen. Deze officier, Kabasiak, die zich in het begin van dit jaar in zijn villa in Aix-en-Provence uit de actieve dienst had teruggetrokken, nadat hij zich vorig jaar in Algerije tegen de putsch der vier generaals had verzet, werd onder de ogen van zijn vrouw, zijn twee dochters en zijn zoon door vijf jongemannen met dolksteken afge maakt. Een der moordenaars, een rechts-extremistische onderwij zer is intussen door de politie gegrepen. De hierboven genoemde Kabasiak is de zestiende officier van het Fran se leger, die zijn loyaliteit jegens het wettelijk gezag met een afschu welijke dood heeft moeten bekopen. Gisteren bezweek generaal Ginestet in een Parijs' ziekenhuis aan de ver wondingen, die hij tien dagen gele den in Oran had opgelopen, toen hij bij een begrafenis van een ander slachtoffer van het geheime leger, Een anti-joodse bende in Buenos Aires heeft een 19-jarige joodse stu dente ontvoerd en mishandeld uit wraak over de terechtstelling van Eichmann, zo heeft de Federatie van Argentijns-Israëlische verenigingen in een telegram aan president Guido verklaard. Volgens de studente, Gra- ciela Narcisa Sirota, die herstellende is van een zenuwschok, hadden haar ontvoerders haar toegevoegd: „Dit is een wraakoefening. Jullie joden zijn verantwoordelijk voor Eichmanns dood". De bendeleden sneden haar haar een hakenkruis in de borst en veroorzaakten verscheidene wonden door brandende sigaretten. Sinds Eichmann op 1 juni werd opgehangen, is melding gemaakt van verscheidene anti-joodse aanvallen, die o.a. bij een schietpartij bij een juridisch instituut aan een meisje het leven kostte. Onlangs werd een restaurant met kogels doorzeefd, waarbij de eigenaar werd gewond. Op vele synagogen, joodse winkels en scholen zyn hakenkruisen aange bracht. Joodse ouders hebben om po litiebescherming voor hun kinderen gevraagd, nadat deze op school her haaldelijk waren lastig gevallen. Argentinië's president Guido heeft in een verklaring aan het volk zijn diepe afkeer over deze hetze tegen de joden te kennen gegeven. WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koel (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 juni Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 1.51 uur; onder. 15.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.10 en 23.42 uur. laagwater te 6.37 en 1919 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'a De Franse rechter van instructie Perez heeft gistermiddag ex-gene raal Raoul Salan officieel meege deeld, dat deze wordt beschuldigd van „verstandhouding met leiders van gewapende benden". Als Salan schuldig wordt bevonden, kan hij op grond van dit feit ter dood worden veroordeeld. Zoals bekend, zit Salan in de ge vangenis van Fresnes nadat hij tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld als leider van de OAS. In gerechtelijke kringen werd ge zegd dat aan de nieuwe beschuldi gingen brieven ten grondslag liggen, die Salan uit de gevangenis van Fresnes had gezonden en waarin oud-premier Bidault werd aangewe zen als zyn opvolger als hoofd van de OAS en bevel werd gegeven geld ter beschikking van Bidault te stel len. Salan heeft dezelfde vier advoca ten gekozen met als belangrijkste Ti- xier-Vignancour. MILJOEN VRIJWILLIGERS VOOR NIEUW-GUINEA? De vice-chef van staf voor Su matra, brig.-generaal Soeprapto, heeft volgens radio-Djakarta ver klaard, dat het aantal vrijwilligers voor de bevrijding van West Irian hel miljoen heeft bereikt. Hij zei voorts dat een bataljon vrijwilligers, die een militaire oplei ding hebben ontvangen, naar het front in West Irian is gezonden. Ook deelde hij mee dat een aantal regi menten van studenten is gevormd. Meer dan achtduizend vluchtelin gen uit Algerije zjjn gisteren in Mar seille aangekomen, het grootste aan tal op een dag sinds het begin van de Algerijnse uittocht. De vluchtelin gen kwamen met zes schepen binnen, die kort na elkaar meerden. Vijftig man in het Suezkanaal Vyftig man van het Franse Vreemdelingenlegioen zyn gisteren in het Suezkanaal gesprongen toen hun schip Port Said naderde. Enkelen zyn vermoedelijk verdronken, vijf tien soldaten zyn gearresteerd. De militairen, in hoofdzaak Fran sen, Duitsers en Oostenrijkers, waren met de „Ferdinand de Lesseps" op Iweg naar Madagascar. I Op Corsica zijn de eerste eenhe den van het Vreemdelingenlegioen aangekomen. Over enkele dagen vol- Igen meer eenheden. Het legioen heeft tot 1 juli de tijd om het hoofdgarni- I zoen in Sidi bel Abbes in Algerije I te ontruimen. 1 Andere eenheden van het legioen gaan naar Madagascar en Djiboeti I in Frans-Somaliland. Het toe komstige hoofdgarnizoen van het le gioen zal in de buurt van Marseille worden gevestigd. Het op het ogenblik nog 17.000 man tellende legioen moei volgens de plannen van het Franse ministerie j van Defensie binnen de komende drie I jaar tot de helft ingekrompen wor- i den. Verontwaardiging overgebracht Onze correspondent te Was hington meldt: Hoewel de Amerikanen nog niet officieel gereageerd hebben op de nieuwe agressie van Indo nesië. kan toch reeds verklaard worden dat men te Washington bepaald teleurgesteld is over het feit dat Soekarno opnieuw tot de aanval is overgegaan, ondanks het dringend verzoek van Oe Thant om het vooroverleg te hervatten en het vuren te staken. Mr. Sehürmann, de Nederlandse ambassadeur by de V.N.heeft gis termiddag een brief van de Neder landse regering aan Oe Thant over handigd. Daarin werd de nieuwe aan val vermeld, terwijl de regering te vens uiting geeft aan haar veront waardiging over deze agressiviteit op het moment dat de obstakels voor het vooroverleg uit de weg schenen te zijn geruimd. Mr. E. L. C. Schiff overhandigde een dergelijke brief aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Washington aan William Burdett, de waarnemend vice-minister. Mr. Schiff, die de rang heeft van gezant, is de op een na hoogste in rang by de Nederlandse ambassade. Ambas sadeur Van Roycn, die gisteren nog in zijn buitenverblijf te Virginia ver toefde, zou vandaag een bezoek bren gen aan Harriman, die de afdeling Verre Oosten onder zich heeft. Onderhond Jones- Soebandrio Intussen heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassa deur, Howard Jones, over ds kwestie Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio zei na afloop dat hij vandaar naar Bali zou vliegen voor een ontmoeting met president Soekarno. De Indones'sche minister zei voorts, dat Jones had gesproken over „nieu we ontwikkelingen met betrekking tot de jongste brief van secretaris generaal Oe Thant". Dez? deed daar in een beroep op Indonesië voor be sprekingen met Nederland op basis van de voorstellen van de Amerikaan Bunker. Kritiek op Indonesië De New York Times kritiseert In donesië omdat dat land weer is over gegaan tot gebruik van zyn strijd krachten, op het ogenblik waarop over de kwestie West-Nieuw-Guinea werd gesproken. Na tc hebben vastgesteld dat er iets te zeggen is voor Indonesië's aanspraken op het gebied, schryft het blad: „Er is niets te zeggen ten gunste van gewapend ingrijpen door de Indonesiërs om het gebied of een deel ervan te bezetten, terwijl de kans op een vreedzame regeling nog altijd bestaat". „De Nederlanders die langzaam in de richting van een dergelyke rege ling gaan. hebben terecht geprotes teerd tegen de jongste landing van Indonesische parachutisten". (Men zie ook elders in dit Blad) Dit schitterende poppenhuis, dat hier zorgvuldig wordt schoongemaakt, is een van de grote kostbaarheden, welke bin nenkort in de uitbreiding van het Rijksmuseum te Amsterdam ten toon zullen worden gesteld. De vloeroppervlakte van het museum is met 3500 vierkante meter uitgebreid. Zeventien miljoen aandeelhouders in Verenigde Staten De voorzitter van het bestuur der New York Stock Exchange, Keith Funston, heeft medegedeeld, dat de aandelenbezittende bevolking van de Verenigde Staten dit jaar een nieuw record van 17.01 miljoen personen heeft bereikt. (Dit betekent ongeveer ëén op drie Amerikaanse gezinnen. Red. L.D.). Dit aantal is tien mil joen groter dan het totaal, dat de beurs tien jaar geleden bij het eerste dergelijke onderzoek raamde en het ligt 4.5 miljoen boven het cyfer van 1959. De gemiddelde toeneming met 1.5 miljoen aandeelhouders per jaar sedert 1959, zo merkte de heer Fun ston op, is gegroeid van een gemid delde van 850.000 tussen 1952 en 1959. (Van onze Parijse correspondent) In de agrarische oorlog tegen de Franse regering heeft zich gisteren het front van de artisjokkenkwekerij naar de hoenderfokkerij verplaatst. Nu de regering de artisjokkenplali ters een minimumprijs voor hun vruchten heeft gegarandeerd, is hun boosheid, lijkt het, weer even wat ge zakt en in elk geval zijn door hun toedoen de laatste dagen helemaal geen wegen of spoorlijnen meer af gesneden of stations geïsoleerd en le digden de boeren hun produkten keurig netjes in de treinwagons in plaats van op de straten, die ze vo rige week nog als stortplaats ge bruikten. Maar die vrede op de artisjokken- front werd in Bretagne gisteren weer wreed verstoord door het gerucht van een revolte, die. als gezegd, nu dus onder de kippenfokkers is uitgebro ken. In de buurt van Tcennes heeft een commando van 300 hoenderfok kers een nachtelijke inval gedaan bij een der grootste hoenderparken van de provincie, waar voor een f 30.000 a f 35.000 schade aan materiaal, kip pen. kuikens en eieren werd aange richt. Die kippenfokkers hebben hun agressie menen te kunnen rechtvaar digen met het verwyt, dat in het hoenderpark Amerikaanse methoden werden toegepast, waardoor hun een oneerlijke concurrentie zou worden aangedaan! Bovendien zouden, zo hebben de kleine kippenboeren ook nog doen weten, de hoenderen, die langs Amerikaanse weg worden op gefokt en geslacht, vanwege hun in ferieure kwaliteit een aanklacht vor men tegen de hoofdbeginselen van de Franse keuken en de dito gastro nomie. Volgens de directie van hefc hoenderpark, die gisteren haar fiere bezittingen tot een armzalige ruïne gereduceerd zag, zou de aanslag ver- moedelijk georganiseerd zyn door een concurrerend bedryf, dat de keu terboertjes van Bretagne tegen haar had weten op te zetten. Wanneer de I Justitie haar uitspraak zal doen om enig licht in deze duistere zaak te kunnen brengen, is intussen nog niet te voorzien, want tot dusver is nog niet gemeld of de politie een dader in de kraag heeft weten te vatten. Ambtenaren onrustiger (Van onze correspondent in Bonn» Dc dreigende staking van mijn werkers in het Roergebied en bij Aken is voorlopig opgeschort. De Westduitse ministers van Arbeid, Blank, heeft kans gezien overeen stemming te bereiken met de myn- werkersbond over een loonsverhoging van 8 procent, 2 procent minder dan was geëist, plus een toeslag van twee Mark voor nachtarbeid. De enige moeilijkheid is nu nog dat de mijn- In de rivier de Spree op de grens van Oost- en West-Ber- lijn hebben de Oostduitsers on der water prikkeldraadversper ringen aangebracht om ont vluchtingen over o[ onder water te voorkomen. De Vopo's in ac tie met de rekken met prikkel draad. directies alleen willen overgaan tot betaling van deze verhogingen, in dien zy van de Bonds; egering fi nanciële steun krygen. Over dit punt werd vandaag door hei Westduitse kabinet beraadslaagd. Gisteren begonnen evenwel de voorbereidingen al voor deze beraad slagingen. Minister Blank confereer de uitvoerig met minister van Fi nanciën Starke, van wie bekend is dat hij en zijn liberale vrienden niets voelen voor steun van Bonn aan de mijnen. Starke, gesecondeerd door FDP-partijvoorzitter Mende, is na melijk van mening dat het eens uit moet zijn met het graaien in de schatkist. Tegen zijn zin zijn ook al de lonen van het personeel der open bare diensten met 6 procent ver hoogd. Als dat zo door gaat is het einde van de lonen- en prijzenspi- raal niet meer te zien, aldus Starke. Ondanks deze grote woorden ziet het er echter toch naar uit. dat Bonn voor de hogere loonkosten in het Roergebied en rondom Aken zal moe ten opdraaien. Prof. De Quay van vakantie terug (Van onze Haagse correspondent) De Indonesische agressie, die niet in het minst schynt te zullen afne men, heeft niet nagelaten in Den Haag enige spanning te veroorzaken. Minister-president De Quay, die zich op zjjn buiten in Noord-Brabant be vond, heeft zyn vakantie onderbro ken teneinde aan alle besprekingen persoonlijk te kunnen deelnemen. Het ligt n.l. in de bedoeling dat de ministers Luns. Visser en staatsse cretaris Bot. alsmede enige andere ministers indien zulks gewenst mocht blijken, vandaag met de minister president de gebeurtenissen van de laatste dagen volledig bespreken. Verwacht wordt dat niet voor mor gen enige reactie van de zijde der V.N. of de Amerikaanse regering zal worden ontvangen. Wel is bekend gemaakt, dat de vaste commissies voor Buitenlandse Zaken en Nieuw-Guinea uit de Tweede Kamer donderdagochtend bijeenkomen teneinde een uiteenzet ting te vernemen van de regering over de laatste ontwikkelingen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Verkiezingen op komst I De Bondsregering heeft er veel be- i ilang bij de staking te verhinderen, omdat begin juli de verkiezingen in de deelstaat Noordrijnland-Westfa- len op het programma staan en Ade nauer er niet over denkt een verkie- i zingsnederlaag te incasseren, alleen omdat een staking op het onjuiste i moment de socialisten in de kaart zou kunnen spelen. De 86-jarige kan- selier is daarom voorstander van be talen, zoals hij dat ook was ten aan- I zien van de eisen van de employé's der openbare diensten en tegenover de ambtenaren, die sinds kort moord en brand schreeuwen over hun. te la ge lonen. Voor de kosten van de loonsverho ging der mijnwerkers zouden Ade nauer en zijn vrienden de myndirec- ties graag compensatie willen geven door hen» omzetbelasting kwijt te schelden. Een andere methode zou zyn, dat de Bondsregering een deel van de hoge kosten voor de ongeval lenverzekeringen in het mijnwezen op zich neemt. En tenslotte is er nog de uitweg, dat men de regering van deelstaat Noordrynland-Westfalen zó ver zou kunnen krijgen, dat zij de kosten voor bestrijding van silicose en kan ker, die op de mijnen drukken, op zich neemt. Dat zou de mijnen jaar lijks 300 miljoen Mark schelen, juist het bedrag dat nodig blykt te zyn voor de loonsverhogingen Nog 1 week geldt de SOLA Inruil van oud, versleten of be schadigd tafelgerei tegen de nieuw ste en mooiste Sola-modellen enU krijgt een KORTING VAN 20°/0 Geldig tot 30 juni 1962. U kunt kiezen uit 7 sierlijke modellen (ook Désirée en Paola!) bij alle Sola leveranciers. Milj oen nieuwe Onrust blijft Maar het Is naief te denken dat daarmee de rust op de Westduitse arbeidsmarkt zou zijn weergekeerd. Nieuwe moeilijkheden staan alweer voor de deur. In Neder-Saksen wil len de mynwerkers dezelfde verho gingen als aan de Roer en a.s. don derdag gaan zy naar de vakvereni gingsstembus om hun stem te geven aan een staking, als deze voor de verwezenlijking van de wensen nodig mocht blijken te zijn. Voorts worden de ambtenaren met de dag onrusti ger. Voorzitter Kemper van de ambte narenbond rekende gisteren op een persbijeenkomst in Bonn zijn toe hoorders voor. dat in 1061 de inko mens in West-Duitsland gemiddeld 7.7 procent gestegen zyn In het eer ste kwartaal van 1962 hebben voorts 6.3 miljoen werknemers de toezegging gekregen loonsverhogingen van nog eens zeker 7.7 procent te zullen kry- gen. Een geschoolde arbeider brengt daarom ruim 15 procent méér loon naar huis dan een ambtenaar, aldus Kemper, die de regering verweet al leen te wyken voor massale druk, maar zich niet bewust te zijp van eigen verantwoordelijkheden. woningen na oorlog De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr, J. van Aartsen, zal dit najaar .ergens in Nederland" de mil joenste woning die na de oorlog is gebouwd, officieel openen. Vermoedelijk zal dit miljoen ste huis in de maand oktober ge reed komen, zo deelt men van de zijde van het Ministerie mee. Het Bouwcentrum zal ter ge legenheid van dit gebeuren een tentoonstelling samenstellen over de ontwikkeling van de Volks huisvesting. De tentoonstelling zal een toernee door ons land maken en in Rotterdam worden geopend. Verder zal een korte film over de woningbouw wor den gemaakt. „DE HOUTHAL" HOGEWOERD 99 TEL. 22536 Uit het Leidsch Dagblad van f 27 Junij 1862: t Bij de door B. en W. dezer stad gehouden openbare aan- besteding is aangenomen: het i bouwen van een telegraaf- J kantoor en bovenwoning door J I. v. d. Reijden, metselaar. voor f3399.—.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1