Nieuwe para-landingen, thans nabij Merauke Dean Rusk in Londen: Euromarkt verdreven door dreiging in Azië Toestand rustig: geen evacuatie Eenheden van Zevende Vloot varen uit voor dienst op zee Attentie Actie ©«d Meer dan 100 man afgeworpen Soekarno wil niet spreken Onderminister Ball laat een ernstige waarschuwing horen „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 felei. 22536 WEERBERICHT Grensincident Israël- Syrië Verkeerschaos in Amsterdam Westen wil schietpartijen bespreken KYNOCH PLAIDS 24" teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 JUNI 1962 No. 30686 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR l£1DEN EN OMSTREKEN ÜDLAL/ V WUI\ LiLlL/LlN LIN U l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0 .65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 r In de nacht van zaterdag op zondag hebben nieuwe landingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea plaatsgevonden, dit keer nabij Merauke aan de zuidkust, honderden kilometers verwijderd van de plaatsen waar in april en mei parachutisten waren neergelaten. Aangenomen wordt dat de actie uitgevoerd is met drie transportvliegtuigen van het type Hercules, hetgeen betekenen zou, dat het aantal afgeworpen parachutisten boven de 100 ligt. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat ,,de lucht- waarschuwingsdienst van de strijdkrachten onbekende vlieg tuigen opmerkte die met een wijde boog om de zuidkust van Nieuw-Guinea vlogen en zater dagnacht om drie uur ter hoogte van Merauke op 65 km ten westen van de grens met Austra lisch Nieuw-Guinea het territoir van Ned. Nieuw-Guinea schon den". Op alles voorbereid „Er is geconstateerd dat tenminste een vliegtuig gedurende enige tijd ten noorden van Merauke rondcir- President Soekarno heeft zaterdag te Djakarta gezegd dat hij niet met de Nederlanders over de kwestie-Nieuw-Guinea zou spreken tot zij openlijk zei den dat zij bereid zijn het be stuur over het gebied aan Indonesië over te dragen. De president sprak bij de in stallatie van generaal-majoor Achmad Jani, hoofd van de „operationele staf voor de be vrijding van West-Irian", tot staf-chef van het Indonesische leger. „Indonesië", zo zei hij, „heeft nooit kennis genomen op welke wyze pre cies Nederland het plan-Bunker aan vaard heeft als de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, geen verkla ring had afgelegd. Wij zouden willen weten of Nederland werkelijk de vreedzame regeling van het geschil wil of niet. Laat mij herhalen dat Indonesië van zijn kant, deze vreed zame regeling wil. Maar als Neder land liever talmt dan zal Indonesië besluiten het gebied door zijn eigen middelen te herkrijgen". „De Nederlandse houding is nog een raadsel voor Indonesiëaldus Soekarno. „Wij vragen ons nog steeds af of de Nederlandse aanvaarding de overdracht van het bestuur aan Indonesië inhoudt. Zolang er niet een dergelijke ver klaring door de Nederlanders is afge legd, zal Indonesië op geen enkel ira niveau onderhandelen". Intussen blijft volgens president Soekarno zijn opdracht voor de „be vrijding van Westelijk Nieuw-Guinea van kracht. Hij gaf generaal-majoor Jani op dracht „alle krachten te mobiliseren" om het gebied aan de Nederlanders te ontrukken. „De strijd gaat voort op militair en diplomatiek vlak beide. Wij zijn vastberaden dat West-Irian dit jaar tot ons zal terugkeren". kelde. Ter plaatse is bevestigd dat een nieuwe luchtlanding van Indo nesische para's plaatsvond in de om geving van Merauke". Volgens het communiqué werden de in Merauke gelegerde eenheden tijdig gewaar schuwd zodat maatregelen konden worden getroffen om „op alle even tualiteiten voorbereid te zijn". „De commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea heeft geëigende maatregelen getroffen ter lokalisatie en neutralisering van deze Indo nesische eenheden". Troepen op weg Vanochtend hebben de eerste Ne derlandse patrouilles Merauke ver laten op weg naar de gebieden waar de nieuwe landingen plaatsvonden. De resident van de afdeling Zuid- Nieuw-Guinea te Merauke, mr. F. R. J. Eibrink Jansen, deelde vandaag in een telefoongesprek mede dat de toestand in Merauke rustig is. Er werd een iets verhoogde mili taire activiteit waargenomen, maar de landingen hebben verder geen ge volgen gehad voor het algemene beeld. Onder de Europese bevolking, waar toe ongeveer 400 vrouwen en kinde> ren behoren, bestaat geen drang tot evacuatie. Een commissie van onderzoek, die morgen uit. Hollandia naar Merauke zou vertrekken om de situatie ter plaatse te beoordelen en eventueel de evacuatie voor te bereiden, is te Hol landia gebleven. Wel wordt een schip van de KPM, dat zich aan de zuid kust van Nieuw-Guinea bevindt, bij de hand gehouden om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. Een van de v/einige voorzorgsmaat regelen. die te Merauke zijn geno men, is het innemen van jachtwapens van de Indonesische bevolkingsgroe pen. Het gaat om enkele honderden jachtgeweren in het bezit van tot deze groep behorende jagers. Zij be staan van de opbrengst van de jacht, vooral op herten. De intrekking van de vergunning verliep zonder incidenten en toonde de bevolking begrip voor deze maat regel. De verbindingen met Merauke zijn overigens normaal, en het lijnvlieg- tuig volgt de gebruikelijke route. De actie tegen deze parachutisten zal een geheel ander karakter hebben dan die tegen de 4 tot 500 Indone siërs die in de afgelopen twee maan den bij Sorong, Fak Fak, Kaimana en Teminaboean zijn geland. De eerder uitgevoerde landingen gebeurden bo- het oerwoud waardoor de opsporing van hen zeer bemoeilijkt werd. De nu dicht bij Merauke gelande parachu tisten gesproken wordit over 10 tot 30 km van deze piaats moeten in een hoofdzakelijk uit Savannes be staande laagvlakte opereren hetgeen de mogelijkheid van een open strijd aanmerkelijk vergroot. Een voordeel voor deze parachu tisten is. dat zij in tegenstelling tot degenen die boven het oerwoud wer den afgeworpen geen gebrek aan voedsel behoeven te hebben. In de streek waar zij geland zijn bevinden zich namelijk bekende jachtgebieden j waar vele herten, varkens en kangoe roe-soorten zyn. Wie er wonen In Merauke wonen in totaal on geveer 600 Europeanen. Verder woont er een groep van ongeveer 2500 In donesiërs, o.w. 600 Javanen, die zich daar vele tientallen jaren geleden gevestigd hebben en zich hoofdzake lijk bezighouden met landbouw. Er zijn onder hen zeker wel die pro- Indonesisch zijn maar de grote meer derheid leeft in een zekere welstand en heeft een weinig revolutionair ka rakter. Onder de van de Kei-eilanden afkomstige Indonesiërs in Merauke is sinds 1960 toen een subversieve beweging onder hen werd opgerold en de leiders daarvan gevangen werden genomen evenmin van onrust meer sprake geweest. In Merauke be vindt zich voorts een groep Ambon- nezen die fel voor een onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken zijn. De Papoea-bevolking rond Me rauke bestaat voor het grootste deel uit z.g. Marinds en omvat ongeveer 5000 zielen. Over het algemeen hou den zij zich weinig op met politiek doch sinds de in december van het vorig jaar- begonnen Indonesische dreigingen is er een nationalistische beweging onder hen waargenomen. I In een communiqué van gisteren over de actie tegen de parachutisten bij Teminaboean op de Vogelkop wordt gezegd dat bij de „opruiming van de laatste resten van de aldaar overgebleven „parachutisten" een In donesiër is gesneuveld en drie Indo nesiërs gevangen zyn genomen. Slot pag. 2 1 1 Regering is verontwaardigd I j| Het ministerie van Buiten - |l landse Zaken deelt het volgende 1= mede: |e 1 „De regering heeft met ver- j| ontwaardiging kennis genomen j= van de nieuwe daad van agres- E sie. welke door Indonesië is ge- M E steld juist op een ogenblik Ij H waarop de vooruitzichten voor =j ëe een gesprek gunstiger leken. H E Deze daad kan moeilijk anders j§ worden gezien dan als een bewijs E van onwil van de zijde van In- j| donesië om het geschil langs E E vreedzame weg op te lossen. E p De regering heeft onmiddellijk E EEj contact opgenomen via haar E E permanente vertegenwoordiger E bij de V.N. met de waarnemend E secretaris-generaal, de heer E Thant, en bespreekt eveneens E g het gebeurde met de Ameri- E kaanse regering. E Hr. Ms. ambassadeur te Wash- E ington heeft reeds de nodige instructies ter zake ontvangen". =j nïl llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Cubaanse boeren krijgen hun bedrijven terug Het Cubaanse blad El Mundo be richt dat de autoriteiten in de afge- j lopen week 55 kleine boerenbedrij ven, die in de eerste twee jaar van de Cubaanse revolutie waren gena tionaliseerd, aan de oorspronkelijke eigenaars hebben teruggegeven. „Onverantwoordelijke ambtena- ren" hadden deze boerderijen in 1 de provincie Matanzas onrechtmatig onteigend, aldus beweert het te Ha vanna verschijnende blad. In Havanna zijn winkeliers ver oordeeld tot gevangenisstraffen en bóeten in het bestek van een uitge breide actie in geheel Cuba tegen winkeliers die zich niet houden aan de prijzen, die voor het levensonder- i houd in de eerste plaats nodige arti- kelen zijn vastgesteld en goederen achterhouden. (Van onze Londense correspondent) Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is op zijn Europese rondreis gisteren in Londen geland, waar hy, alvorens het officiële diner bij te wonen dat zijn Britse collega Lord Home hem in diens ambtswoning aanbood, een ge sprek van drie kwartier met premier Macmillan voerde. Vandaag zou Rusk in het Foreign Office (ministerie van Buitenlandse Zaken) met Lord Home en diens raadgevers de gcdachtenwisseling voortzetten. Morgen ontvangt Rusk in Oxford het eredoctoraat in de rechten. Ministers van Buitenlandse Zaken zijn, wanneer zij op reis gaan, nooit v gisteren in Tokio mede. Hij wilde niet zeggen hoeveel sche pen vertrokken zijn en waar zij dienst zullen doen. Maar uit be trouwbare bron werd vernomen dat het 51.000 ton metende vliegdekschip „Coral Sea" bij deze „dienst" betrokken is. Vrijdag j.l. vertrok dit machtige schip onverwacht uit Jokosoeka, ten zuiden van Tokio. Beschuldiging van Peking aan VS Eenheden van Amerika's Zevende Vloot zijn uit Japan vertrokken voor „dienst op zee", aldus deelde een woordvoerder van de Amerikaanse Marine Advertentie HOUT-BOARD-TRIPLEX el KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: matige tot krachtige, langs de waddenkust later tijdelijk harde westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur, Maan op: 1.26 uur; onder: 14.30 u. Hoogwater te Katwijk te 9.58 uur en 22.30 uur, laagwa 3r te 5.23 en 18.02 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagrlna's NICOLA AS JOUWE die in de Verenigde Naties ge sprekken over N ieuw-Guinea heeft gevoerd, is zaterdag na een verblijf van enige dagen in ons land van Schiphol naar zijn vaderland vertrokken, De heer Jouwe (links) werd op de lucht haven uitgeleide gedaan door de Leidse Papoea-student Frits Ki- rihio (rechts), die enige tijd ge leden opzien baarde door naar Indonesië te reizen om gesprek ken met Soekarno te voeren. De Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, George W. Ball, heeft gisteren de waarschuwing laten horen, dat Rood-China, mocht het een aanval op Formosa ondernemen, „buitengewoon kostbare conse quenties" zal moeten aanvaar den. De Verenigde Staten slaan „met zeer veel belangstelling en lichte bezorgdheid" de militaire bewegingen op het Chinese vasteland gade. Ball zei verder, dat het bijzonder moeilijk was om de motieven te ontdekken van het beleid van de regering in Peking. Volgens Chinese diplomaten uit Oosteuropese landen, die op het ogenblik in Peking vertoeven, zouden de Chinese troepenconcentraties in Foékjen om defensieve redenen zijn genomen, met het oog op de dreigen de taal van de leiders van de Chinese nationalisten op Formosa. Gisteren heeft Peking Amerika be schuldigd, dat vier Amerikaanse oor logsbodems de Chinese territoriale wateren hebben geschonden. Hierte gen hebben de communistische Chi nezen hun 208-ste waarschuwing la ten horen. Alle bladen in Peking bevatten zondag een groot opgemaakte oproep aan de bevolking, op haar hoede te zijn voor een invasie van strijd krachten van Tsjang Kal-sjek van uit Formosa. Deze oproep was vervat in een lang bericht van het officiële persbureau „Nieuw China", dat uren eerder 'in het buitenland was gepu bliceerd. De Pekingse bladen hebben vooral aandacht geschonken aan gedeelten uit het bericht van „Nieuw China, waarin gewaagd wordt van Amerikaanse steun voor de "plannen van Tsjang Kai-sjek en de Chinese bevolking wordt aangespoord de pro- duktie te vergroten, de troepen te steunen en op haar hoede te zyn togen vijandelijke agenten. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is gezegd, dat aan de kust van Foekjen 400.000 militairen zijn samengetrok ken. Zij zouden wel over honderden vliegtuigen beschikken maar niet over de nodige vaartuigen voor een eventuele landing op Matsoe en Quemoy. Het doel van de concen tratie zou blijkbaar zijn het moreel van de bevolking te versterken bij de nationale wederopbouw en een ant woord te geven op het door de natio nalisten op Formosa aangekondigde „grote offensief tegen het Chinese vasteland". De minister-president van de na tionalistische regering op Formosa, Tsjen Tsjeng, heeft zaterdag in Tai- peh gezegd dat de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe is versterkt met het oog op de troepen concentraties van de communisten. Het doel van de concentratie van de communistische strijdkrachten aan de kust van Foekjen is duidelijk, al dus Tsjen, omdat de communistische leiders nooit hebben afgezien van hun plan een inval in Formosa te doen. Hij sprak tot meer dan duizend leden van de organisatie voor het maken van plannen tot herstel van het vasteland. In Utrecht is mr. P. J. M. Aal- berse (links) benoemd tot op volger van mr. H. W. van Doorn als voorzitter van de KVP. Tijdens de receptie werd de heer Aalberse onder meer ge luk gewenst door de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. L. G. Kortenhorst (rechts). In het midden de aftredende voorzitter, de heer Van Doorn. I helemaal zeker van hun zaak. omdat de gebeurtenissen niet stilstaan. Van- daar dat het vraagstuk van Engelanda toetreden tot de Euromarkt naar de I tweede plaats is verdrongen als ge- i volg van Pekings militaire concentra- j ties aan de kust. De Amerikaanse en Britse regering zijn thans bezig hun t gedragslijn uit te werken voor een eventuele militaire aanval in de wa teren van Quemoy en de andere kust eilanden. Er bestond tijdens de vorige crisis over de Chinese kusteilanden in 1956 een kloof tussen de Amerikaanse en de Britse politiek. Toen maakte Engeland openlijk bekend, dat het de eilanden als deel van het vasteland be schouwde. De Amerikaanse zienswij ze was nogal dubbelzinnig. De Ver enigde Staten beloofden de kust eilanden te verdedigen indien een aanval daarop zou moeten worden beschouwd als het voorspel van een invasie op Formosa. Rusk en Home trachten thans een meningsverschil te voorkomen, dat zich zou kunnen voordoen wanneer vijandelijkheden mochten uitbreken. Wat Europa betreft: meer dan door de woorden van zyn eigen ministers heeft het grote publiek in Engeland door een aantal ondubbelzinnige Amerikaanse verklaringen eindelijk een duidelijker beeld gekregen van de bedoeling van Engelands toetre ding tot de Euromarkt. Dit zal de eerste fase moeten zyn van een ont wikkeling in de richting van een zo- breed mogelijk opgezette Atlantische gemeenschap, als politiek, econo- misch en militair bolwerk van de niet-communistische wereld. Dit is vooral ook de hoed. waaron der de Verenigde Staten Je weer spannige president De Gaulle, en de Britse regering de aarzelenden en de tegenstanders van Engelands aan sluiting by de „Zes" willen vangen, natuurlijk niet bij wijze van hst, maar in vurige oprechtheid. Israëlische en Syrische strijdkrach ten hebben gisteravond in noordoost- Galilea een vuurgevecht van ander half uur geleverd, nadat Syriërs ge schoten hadden op een Israëlische patrouille, welke zich op Israëlisch grondgebied bevond. Volgens Radio- Damascus hadden „Joodse strijd krachten" het Syrische dorp Asjkola met zware mortieren en automati sche wapens beschoten. Israël heeft intussen bü de gemengde wapenstil standscommissie een klacht inge diend. Volgens Israëlische functiona rissen hadden de Syriërs ook op een observatiepost van de V.N. in het desbetreffende gebied geschoten. De lichten weigerden (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam is vanmorgen een grote verkeerschaos ont staan doordat alle verkeerslich ten bleken te zijn gestoord. De enorme verkeersstromen die op maandag (beursdag) de hoofd stad plegen binnen te komen liepen vast op de kruispunten en in bepaalde gevallen duurde het een uur om van de rand van Amsterdam naar de binnenstad te kunnen komen. De honderden verkeerslichten staan in verbinding met een centrale op het telefoonkantoor. Op de boven verdieping van het hoofdbureau van politie bevindt zich de schakelinstal latie waarmee de verkeerslichten iedere morgen om zeven uur in werking worden gesteld. Vanmorgen bleek al spoedig dat er na inscha keling van de installatie niets ge beurde. Onmiddellijk werden alle be schikbare politieagenten van het hoofdbureau en van de afdelingsbu reaus de straat opgestuurd om de belangrijkste kruispunten te be zetten. De agenten van de dagdienst die om acht uur op de bureaus kwa men werden direct doorgezonden om de taak van de verkeerslichten over te nemen. Toen het ochtendspitsuur begon waren vrijwel alle door verkeerslich ten beveiligde kruispunten door agenten bezet. Niettemin bewoog het verkeer zich uiterst traag en deden zich op vele punten langdurige op- stoppingen voor. Om negen uur was de storing op geheven. (Van onze correspondent te Bonn) Volgens geruchten in Bonn zouden de Westelijke Grote Drie de Sowjet Unie willen voorstellen een „kleine vier-mogendhedenconferentie" bijeen te roepen om de spanning langs de muur tussen Oost- en West-Berlyn te bespreken. De vier stadscomman- danten zouden volgens dit voorstel moeten bespreken hoe incidenten, waarbij het tot schietpartijen tussen Oostduitse volkspolitiemannen en Westduitse agenten komt, vermeden kunnen worden. De geruchten over dit Westelijke plan, waarover volgens het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn nog geen definitief besluit is geno men, begonnen in Bonn de ronde te doen na de besprekingen, die de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, vorige 'eek donderdag en vrijdag in de West duitse hoofdstad voerde. Zaterdag vloog minister Rusk uit Bonn weer weg naar de volgende pleisterplaats op zijn Europese reis, Rome. Bij zijn vertrek zei de minister dat zijn be sprekingen met kanselier Adenauer en andere Westduitse politici .wer kelijk prettig" geweest waren. Tegen minister Schroder zei hij tot af scheid: „Tot ziens by onze volgende conferentie over een paar maanden". De Westduitse Bondsregering schijnt overigens sceptisch te staan tegen over het plan van een „kleine vier- mogendhedenconferentie". De Oost duitsers hebben veel te veel belang bij het voortduren van de spannin gen langs de muur, zo redeneert men in de Westduitse hoofdstad. Verkoop von (gevaarlijke) kalmerende middelen Naar aanleiding van berichten, welke in de laatste weken herhaalde lijk in de bladen zijn gepubliceerd over desastueuze gevolgen van het gebruik van zgn. kalmerende midde len in Duitsland. België en Italië, waarvan o.a. met name Softenon werd genoemd, wordt ons van ver schillende zijden de vraag gesteld of de verkoop van deze en dergelijke middelen ook hier te lande is toege staan. Wij kunnen de vragenstellers in dit opzicht gerust stellen: reeds het vorige jaar is de gehele voorraad welke op dat ogenblik bij de Neder landse apothekers berustte, op last van de Hoofdinspectie van de Dienst voor de Volksgezondheid uit de cir culatie genomen, zodat het middel hier te lande niet verkrijgbaar is, tenzij uiteraard clandestien uit het buitenland geimporteerd. Over het algemeen zyn de voorschriften ten aanzien van de distributie van nar cotica en vergiften hier te lande trouwens aanzienlyk strenger dan in het buitenland, waar men er betrek kelijk gemakkelijk aan kan komen. Geen Nederlanrds apotheker zal ze aan het publiek aflev/ren anders dan op voorschrift van een arts. Advertentie ia r S Deze «veek Vakantie-aanbieding Zuiver wollen tartans Uit het Leidsch Dagblad van 26 Junij 1862: Men verzekert ons, dat ter vervulling van de betrekking van secretaris van het Hoog heemraadschap van Rijnland worden aanbevolen de heeren Mrs. J. C. v. Vlader ach en W. C. D. Olivier te Leiden. Bij de herstemming bij verkiezing van een lid voor de 2e Kamer der Staten Gene raal in het kiesdistrict Leiden werd gekozen de heer P. H. baron Taets v. Amerongen met 701 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1