Ex-generaal Salan keurt akkoord van Algiers goed Washington gespannen „Wat zegt Soekarno" Tyfus in Amsterdam Nog karakter onenigheid over vooroverleg OORZAAK luchtramp geheel in liet duister OAS-leider Gardy spreekt desondanks van hersenschim 'DECOWALL' WEERBERICHT Na Oe Thants geruststelling Amerika weet veel over de Sowjet-Unie De piloot was zeer ervaren Staatssteun voor KLM Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 23 JUNI 1962 No. 30685 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. a E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Weer geheime kunstmaan Gisteren is op de Amerikaanse luchtmachtbasis Vandenberg, in Ca- I lifornië, met behulp van een „Thor Agena"-raket een kunstmatige aard- satelliet gelanceerd. De leiding der luchtmacht heeft geen enkele bijzon derheid over de lancering verstrekt, noch over het type kunstmaan. Ex-generaal Raoul Salan, die als leider van het geheime leger in Algerije onlangs tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld en zich in de gevangenis van Fresnes bij Parijs bevindt, heeft in een brief aan de pers verklaard, dat hij instemt met het akkoord, dat op 17 juni tussen de OAS-leiders in Algiers en de mohammedaanse vertegenwoordigers van de overgangsregering in Algerije is gesloten. De ex-generaal roept zijn vrienden op „van Bone tot Oran verenigd te blijven zonder plaatselijke pro grams". Salan besloot: „Er is te veel bloed bij de twee gemeen schappen gevloeid. Slaat de handen ineen om in eendracht en vrede een gemeenschappelijke toekomst op te bouwen. Behoudt uw mooie land in nauwe samenwerking met Frankrijk". Zoals bekend bevat het akkoord van 17 juni extra-waarborgen voor de Europeanen, doch binnen de overeenkomsten van Evian. Concentratie van terreur op (le Franse hoofdstad? De OAS in Oran heeft gisteravond via een geheime radiozender en via het geltiidskanaal van de televisie een toespraak van ex-generaal Gar dy uitgezonden, waarin deze ver klaart, dat de inleidende besprekin gen, die enkele dagen tevoren had den plaatsgevonden, op niets zijn uitgelopen. Hjj noemt de overeen komsten van Algiers een „hersen schim" en verklaart, dat de geheime legerorganisatie haar vrijheid van handelen herneemt. Gardy zegt. dat de OAS-commando's nadere instruc ties zullen ontvangen. Hjj geeft de Europeanen de raad het land te ver laten. „Onze commando's zullen blij ven', aldus de OAS-leider. Kneedbommen in Parijs Intussen hebben een moord op een communist en vier aanslagen met kneedbommen het afgelopen etmaal in Parijs weer voedsel gegeven aan de vrees, dat de OAS haar heilloze ac ties nu weer verder vooral op Frank rijk zal pogen te concentreren. De communistische propagandist werd in de nacht van woensdag op don derdag in de rug aangevallen en met zoveel messteken toegetakeld dat hij enkele minuten na zijn overbrenging naar het ziekenhuis al aan zijn ver wondingen bezweek. Hij was bezig leuzen tegen de OAS op het trottoir te kalken toen hij onverhoeds werd aangevallen. Uit de beschrijving van de dader, afkomstig van een andere DERTIG MILJOEN mensen werken aan bewapening Dr. Abdel Rahman, onderminister van staat van Egypte, heeft op de conferentie „De wereld zonder bom men" in de Ghanese hoofdstad Ac cra verklaard, dat thans dertig mil joen mensen in de bewapeningsin dustrie werken. De gehele wereld geeft per jaar 100 tot 120 miljard dollar (360 tot 430 miljard gulden) uit voor militaire doeleinden. De sta ten besteden gemiddeld veertig pro cent van hun inkomsten aan mili taire uitgaven. „Afschaffing van de bewapening zou onder meer leiden tot uitbreiding der produktie van verbruiksgoede- ren en het ontstaan van een hogere levensstandaard in de geïndustria liseerde landen. Voorts zou he.t mo gelijk worden op grote schooi hulp te verlenen aan onderontwikkelde ge bieden. Thans wordt voor deze hulp ongeveer vijf miljard dollar per jaar uitgetrokken. Dit bedrag zou dan verveelvoudigd kunnen worden", al dus dr. Rahman. communist die in de buurt een oogje in het zeil hield, schijnt de politie te vermoeden, dat de moordenaar een Noordafrikaan zou zijn geweest. De communistische partij organiseerde gisteren op de plaats van de mis daad een manifestatie tegen het fas cisme en ook tegen de regering die ervan beticht werd nog altijd te lankmoedig tegen het rechtse acti visme op te treden. De vier kneedbommen waren giste ren bestemd voor de bekende links- Gaullistische professor in het staats recht. Capitant, voor een journalist, een advocaat en een dokter. Twee arbeiders, die bij de dokter met ver bouwingswerkzaamheden b ezig wa ren, werden bij de explosie nogal ernstig gewond. MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Een nieuwe depressie zal morgen in ons land meer wind veroorzaken in hoofdzaak uit het zuidwesten, waar bij ook de kans op regen groter wordt. (Opgemaakt te 10 uur) 24 JUNI Zon op: 4.2 Ouur; onder: 21.04 uur Maan op: 0.37 uur; onder: 11.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.19 uur; laagwater te 3.22 en 15.46 uur. (25/6 hoogwater te 8.50 en 21.22 uur; laagwater te 4.17 en 16.49 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Beschietingen in Berlijn moeten besproken wórden De Amerikaanse regering is van plan een bijeenkomst tussen de vier bezettende mogendheden bijeen te roepen om het vraagstuk van de herhaalde beschietingen langs de Berlijnse muur te bespreken, zo is gisteravond uit kringen rond de de legatie van minister Rusk vernomen. Dit voorstel zou spoedig in een nota aan de Sowjet-Unie worden gedaan. In deze nota zou de Amerikaanse regering de Sowjetrussische beschul digingen verwerpen, dat de verant woordelijkheid voor deze incidenten bij de Amerikaanse troepen zou lig gen. De bijeenkomst zou tussen mili taire of burgerlijke vertegenwoordi gers van de vier mogendheden in Berlijn gehouden worden. Drie doden bij ongeval Apeldoorn Bij een botsing, die gistermiddag plaats had op het kruispunt Lange Amerikaweg—Zwaanspreng bij Apel doorn zijn drie personen afkomstig uit Den Haag op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van een personenauto, waarin drie monteurs van een firma in Den Haag gezeten waren, geen voorrang verleende aan een van rechts ko mende militaire vrachtauto. Bij de botsing werden de 46-jarige J. O. Walstijn, de 40-jarige H. Berg huizen en de 28-jarige J. W. Arts gedood. De slachtoffers waren ge huwd en hadden kinderen. De chauf- Rioolwater in drinkwater (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam zijn de afgelopen weken enige gevallen van tyfus geconstateerd, zo heeft het gemeentebestuur gistermiddag bekend# gemaakt. Bij een man en vier vrouwen zijn tyfusverschijnseleü waargenomen. Twee hunner lijden inderdaad aan deze ziekte, te*« wijl de overige bij de G.G. en G.D. als „verdacht" staan geboekt- Het gemeentebestuur heeft tevens de volgende verklaring uitgegeven: „Op 21 mei j.l. werd door het ver richten van een onjuiste handeling gedurende korte tijd een foutieve verbinding in de rioolwaterzuive ringsinstallatie-west tot stand ge bracht, welke de mogelijkheid van sen de geconstateerde verontreiniging en enige gevallen van febris thyphoi- dea «tyfus», die in Amsterdam-West zijn geconstateerd, mag dit verband ook niet onmogelijk worden geacht. Derhalve heeft de directeur van de GG en GD een brief doen uitgaan naar alle huisartsen en specialisten nfecferin? van het waterleidingnet te Amsterdam, waarin op het voor- Prins Bernhard heeft gisteren in gezelschap van de echtgenote van de Mexicaanse president mevr. Lopez Mateos en de Prin sessen Beatrix en Irene op het Amstelveld in Amsterdam de lustrumviering van de Amster damse Universiteit geopend. Een Amsterdams jongetje deelt bloemen uit aan de Prins. mevr. Mateos en Prinses Beatrix. Onze correspondent te Washington meldt: Met spanning wacht men thans in Washington af welk ant woord Djakarta zal geven inzake de hervatting- van het voor overleg. Secretaris-generaal Oe Thant heeft, zoals men weet, president Soekarno onverwijld gerustgesteld toen deze ten over vloede nog eens wilde vernemen of Nederland ermee akkoord ging dat een plebisciet pas zou worden gehouden nadat het be stuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië zou zijn overgedragen. De Amerikanen tonen zich enigszins ongeduldig door zulk een lang geaarzel en hun pressie is daarom thans op Djakarta ge richt. Het wordt voor Soekarno nu beslist moeilijk, het zenden van afgezanten nog langer uit te stellen. Tussen Nederlanders en Indone siërs bestaat op dit moment nog een feur van de militaire wagen werd 1 zekere onenigheid over het karakter niet gewond. van het tweede deel van het voor- In het Kurhaus te Schevenin- gen heeft de voorzitter van de raad van bestuur van de D.A.F te Eindhoven, dr. H. J. van Doorne. tijdens en persconferen tie de berichten gewraakt, als zouden er bij D.A.F. onjuiste financiële manipulaties hebben plaats gevonden. De heer Van Doorne tijdens zijn uiteenzettin gen. overleg. De Indonesiërs zjjn van me ning dat een tweede fase slechts kort behoeft te duren. Zij zouden het plan-Bunker slechts willen aan vaarden als de agenda voor de offi ciële onderhandelingen. Die latere formele onderhandelingen stellen 7-ü zich voor als een conferentie met twee grote delegaties, officieel onder supervisie van Oe Thant, maar in feite waarschijnlijk in aanwezigheid van Bunker of van een V.N.-figuur, die Oe Thant als zün plaatsvervan ger zou aanwezen. Te vaag De Nederlanders zijn echter van oordeel, dat het plan-Bunker te vaag is om als agenda voor de officiële conferentie te kunnen dienen. Zij wensen een duidelijk beeld te krij gen van de toezeggingen, die de In donesiërs willen doen over de zelfbe schikking der Papoea's. Zij zouden willen weten wat de rol van de V.N. precies zou zijn bij het plebisciet, dat tenslotte onder de Papoea's zal worden gehouden. De uitwerking van het vierde punt van het plan-Bunker de passage over de vrije keus der Papoea's is daarom een taak, die Nederland tijdens het vooroverleg in grote trekken wil afhandelen. Wantrouwen Bovendien zijn sommige Nederlan ders van oordeel, dat een geheim overleg van kleine delegaties het voordeel heeft, dat er weinig naar buiten uitlekt. Zowel in Nederland als in Indonesië zijn er nog altijd groepen, die uiterst wantrouwend tegenover onderhande lingen staan. Wanneer die groepen een detail van het overleg vernemen, dat hun niet aanstaat, kunnen zij daarover een hele rel ontketenen ter wijl dit detail In groter verband gezien hun opwinding misschien allerminst zou rechtvaardigen. Van daar, dat sommigen van mening lijn dat het goed zou zijn zoveel moge lijk af te handelen in een overleg, dat voorlopig een maximale geheim houding garandeerde. Jani sta fchef President Soekarno heeft gene- raal-majoor Ahmad Jani benoemd tot chef van de generale staf van het Indonesische leger. Jani volgt in deze functie generaal Nasoetion op, die tevens minister van Defensie is. President Soekarno draagt vandaag het commando over aan generaal Jani, die tot nu toe chef van de ge nerale staf van het „leger voor de bevrijding van West-Irian" was. Generaal Jani is 43 jaar. Hy, geniet voornamelijk bekendheid door de succesvolle operaties van de onder zijn commando staande regerings troepen tegen het bolwerk van de opstandelingen te Padang, op West- Sumatra, in april 1958. in zich hield. Zodra deze omstandigheid bekend werd heeft de directie van de ge meente waterleidingen onverwijld alle maatregelen eetroffen, om ge noemde verontreiniging te doen ver wijderen. Op grond van uitvoerige onderzoe kingen door de gemeentewaterleidin gen, in samenwerking met de GG en GD kan met zekerheid worden mede gedeeld dat de normale zuiverheid in het waterleidingnet reeds enige tijd is hersteld. Hoewel geenszins vaststaat dat enig verband gelegd kan worden tus- S. E. R. verdeeld over loonpolitiek (Van onze Haagse correspondent) De S.E.R. is er niet in ge slaagd gisteren gereed te komen met de behandeling van het ont- werp-aavies aan de regering over de in de toekomst te voe ren loonpolitiek. Dit ontwerp advies werden gisteren in be sloten vergadering behandeld. Besloten werd. dat de raad op 6 juli a.s. opnieuw in besloten vergadering bijeenkomt. Naar verluidt zouden zich in de raad grotere tegenstellingen omtrent de loonpolitiek hebben gemanifesterd, dan verwacht werd. In elk geval is het duide lijk geworden, dat de opvattin gen die bij het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond leven reeds in verschillende vergade ringen naar voren zijn gebracht) niet de algemene instemming hebben gekregen. Volgens het in Chicago verschy nende blad „Sun-Times" was de Amerikaanse geheime dienst zoveel van het communistische oorlogsappa raat te weten was gekomen, dat de regering-Kennedy precies bekend was met de grootte en de opslag van het Russische wapenpotentieel. „De Amerikaanse regering is ervan overtuigd dat zij zonodig terstond een massale en volledig gerichte aanval met kernwapenen zou kunnen uitvoe ren op de bases in de Sowjet-Unie". Advertentie fraai triplex voor wanden. „DE HOUTHAL", HOGEWOERD 99 - TEL. 32536 Reeds een vijftal catastrofes met de Boeing-707 Zowel uit New York als van Orly zijn gisteren Franse lucht vaartdeskundigen naar het ei land Guadeloupe gevlogen, waar zoals gisteren in een deel van onze oplage werd be richt een lijntoestel van Air France tijdens een tornado kort voor de landing in de bergwou den verongelukte. Alle inzitten den, passagiers en personeel ten getale van 112 mensen, kwamen bij deze nieuwe catastrofe om het leven. Een straalvliegtuig van hetzelfde type (Boeing-707) veroorzaakte, zoals men zich herinnert, op 3 juni j.l. op het vliegveld van Orly de zwaarste ramp, welke de internationale luchtvaart ooit in rouw gedom peld had en die toen 130 men sen het leven kostte. Sedert 1958 toen de Boeing-707 voor het eerst in circulatie kwam, hebben zich reeds vijf zeer zware ram pen met deze luchtreuzen voor gedaan. Air France weigerde gisteren een veronderstelling te uiten over de mo gelijke oorzaken van deze nieuwe ca tastrofe, zolang de rapporteurs nog niet zijn gehoord. Na de vorige ramp begin van deze maand, kregen de Air France-piloten, die de Boeings bestu ren. nieuwe instructies, speciaal ii verband met de start waarbij op 3 juni het toestel op Orly verongelukte. Uit gesloten wordt intussen, dat deze nieuwe ramp op rekening van een fout van de piloot zou moeten worden geschreven. Commandant André Le- sieur, die donderdag met zijn toestel van Orly opsteeg, staat aangeschre ven als een der meest ervaren en beste piloten waarover Air France be schikt. Wanneer generaal De Gaulle verre reizen door de lucht had af te leggen, placht commandant Lesieur zijn Caravelle te besturen en met de Boeing-707 had hij al meer dan 3.000 uren in het luchtruim afgelegd. komen van tyfus hier ter stede wordt gewezen. Niet alarmerend De tyfusgevallen hebben geenszins een epidemisch karakter. Toen begin van deze maand twee tyfuspatiënten werden gemeld, is terstond nagegaan of hier sprake was van een besmet ting door een buitenlandse bron, het geen in het verleden wel meer is geconstateerd. Het bleek echter dat de infectie elders moest worden ge zocht. Toevallig vernam men van de fout bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie en onmiddellijk werd hier een diep gaand onderzoek ingesteld. De tyfus gevallen kwamen aan het licht nadat de zuiverheid van het water weer was hersteld, maar het wordt niette min voor mogelijk gehouden dat het water de infectiebron is geweest. „Het is volstreekt geen alarmerende zaak", verzekerde de adjunctdirec teur van de GG en de GD, „tyfus is een vervelende ziekte, maar bij de huidige stand van de wetenschap kan men doeltreffend ingrijpen". De brieven aan de artsen zijn ge zonden opdat deze medici extra aan dacht zullen besteden aan patiënten, die eventueel tyfusverschynsclen ver tonen. De ziekte komt namelijk zo sporadisch voor, dat by het constate ren van dergelijke verschijnselen, vaak eerder aan andere ziekten wordt gedacht". F i I ter be vei liging foutief De besmetting van het drinkwater heeft op 21 mei plaatsgevonden tij dens het reinigen van een filter in de rioolwaterzuiveringsinstallatie na bij de Sloterplas in Amsterdam-West. Een van de z.g. terugslagkleppen bleek daarbij niet te functioneren. De hieruit voortvloeiende storing heeft ongeveer een uur geduurd in welke tijd het onzuivere drinkwater in het woongebied tot ongeveer 1 ki lometer oostelijk van het rioolwater- station kon doordringen. Het gehalte colibacterieën liep in dit deel van het waterleidingnet van 5 tot 100 per liter water op. In het op die dag be smette gebied wonen enkele duizen den gezinnen. Inmiddels is gebleken dat de con structie van de filterbeveiliging fou tief is. deze zal nu worden gewijzigd. TEN HOOGSTE 375 MILJOEN Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot verlening van tijdelijke finan ciële steun aan de KLM. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën krijgen, wanneer de voorgestel de wordt goedgekeurd, de tot 1 januari 1954 geldende machti ging namens de Staat garanties te stellen ter verzekering van de betaling van rente en aflossing op door de KLM aan te gane geldleningen tot een bedrag van ten hoogste in hoofdsom 375 mil joen gulden, resp. de tegenwaar de van een nader door hen te bepalen gedeelte hiervan in vreemde valuta en aan de KLM leningen te verstrekken tot ten hoogste een bedrag van 50 mil joen gulden ter handhaving van een zodanige liquiditeit bij deze maatschappij als voor de be drijfsvoering door de ministers noodzakelijk wordt geacht. (9uc/ ^Jlïeuws Uit het Leidsch Dagblad van 25 Junij 1862; I Bij de heden Dinsdag g houden herstemming ter ver- i kiezing van een lid voor de 2e Kamer der Staten Gene raal, hebben uit de gemeente Leiden van de 976 kiesgerech tigden 578 stembriefjes inge- leverd. i De Keizer der Franschen 1 vermaakt zich thans op de vijvers van Fontainebleau door zich te oefenen op wa terschoenen. De Keizerin maakt met hare hofdames watertogtjes en wedijvert in die notendopjes in het roeien

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1