Er komt een speeltuin in Noord wij kerhout Schulpweg blijft open tijdens het seizoen RAAD VAN RIJNSBURG GAAT NU GRONDEN ONTEIGENEN Frankrijk behandelt dienstweigeraars als misdadigers Financiële hulp van de gemeente ZEISS IKON PTïïfïïïTl KIPBi I Gedupeerde tuinders in West zullen worden geholpen M. KORTEKAAS 25 JAAR IN OVERHEIDSDIENST GETAL STRANDBEZOEKERS IN NOORDWIJK: 36.135 Bedrijfschap akkoord met uitbreiding hollenteelt S'„n,bné a"„£ 1 |!S LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 JUNI 1962 Advertentie In de dinsdag: onder voorzitter schap van de burgemeester gehouden voltallige openbare raadsvergadering vestigde de heer C. Geerlings er, naar aanleiding van de notulen van de vorige vergadering, de aandacht op, dat Uaven het verslag van die ver gadering in een weekblad als kop was geplaatst „Schulpweg gaat komende maanden dicht". Verontwaardigd stelde hij vast, dat zulks volkomen in strijd was met de waarheid, want de burgemeester heeft toch verzekerd, dat tydens de uitvoering van de re constructie in de komende maanden de Schulpweg niet voor het verkeer zal worden afgesloten. Als bewijs stuk overhandigde de heer Geerlings een exemplaat van het betrokken blad aan de voorzitter. Deze ant woordde, dat B. en W. bereids van een en ander hadden kennis geno men en hier blijkbaar sprake was van een misverstand en de betrokken redactie zeker bereid zou zijn een rectificatie te plaatsen. Het is inder daad de bedoeling, aldus de voorzit ter, dat de werkzaamheden aan de Schulpweg zó worden uitgevoerd, dat die weg in de komende maanden niet behoeft te worden afgesloten. Bij de talrijke ingekomen stuk ken, welke voor kennisgeving werden aangenomen, was de verheugende mededeling van Gedeputeerde Sta ten, dat zij hun goedkeuring hebben verleend aan de begroting 1962. Speeltuin Naar aanleiding van het van de Jeugdraad van de St.-Jozefparochie ontvangen verzoek om financiële hulp bij de inrichting van een speel tuin, besloot de raad een bijdrage te verlenen ad f 5515 voor aanschaffing van de nodige speelwerktuigen plus een bijdrage in de kosten van het maken van een wagelegenheid en toi letten met rioolaansluiting in over leg met de gemeente. De speeltuin wordt ingericht op het door de R.-K. Woningvereniging St.-Antonius van Padua beschikbaar gestelde terrein tussen woningen, staande aan de He renweg, de Koninginneweg en de Beatrixstraat. De heer Nic. Hogervorst sprak er namens de KVP-fractie zijn vreugde over uit, dat nu eindelijk dank zij particulier initiatief tot stand gaat komen, waar men al zoveel jaren naar uitgezien heeft. Met algemene stemmen besloot de raad verder om de woning H. A. Oostdam de gebruikelijke premie toe te kennen voor verbetering van de woning Kerkstraat 90. Uitbreidingsplan Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om het uitbreidings plan St. Victor III/IV niet vast te stellen overeenkomstig het ontwerp, dat ter inzage heeft gelegen maar een nieuw ontwerp te laten maken en dit opnieuw ter visie te leggen, in formeerde de heer Blaauw of de belanghebbenden, die reeds een be zwaarschrift hebben ingediend, nu bericht krijgen, dat de procedure straks opnieuw zal aanvangen en zij opnieuw de gelegenheid krygen om bezwaarschriften in te dienen. Toen daarop de voorzitter antwoordde, dat B. en W. in hun prae-advies reeds hebben meegdeeld, dat het hun be doeling is inderdaad een dergelijk be richt te zenden, meende de heer Blaauw op grond van een naar zijn mening in het verleden opgedane er varing de verdachtmaking te moeten uitspreken, dat, ondanks de toezeg ging, de verzending van de brieven toch nog wel eens achterwege zou kunnen blyven. De voorzitter rea geerde hierop niet. De heer Hogervorst vroeg om In het nieuwe plan geen bebouwing aan de noordoostzijde van de door te trek ken Viaductweg op te nemen en om een speelweide in het plan op te ne men. De voorzitter antwoordde, dat er met de ontwerper al over gespro ken is. De heer Timmer vroeg om aandacht voor de onderwijssituatie in de St.-Victorparochie en achtte het raadzaam nu reeds een scholen plan in studie te nemen. De voorzit ter zegde toe, dat zulks gedaan zal worden. De raad besloot vervolgens met al gemene stemmen om het huidige ont- werp-uitbreidingsplan in onderdelen St.-Victor III/IV te laten vervallen en opnieuw te bepalen, dat een uit breidingsplan voor het betrokken ge bied wordt voorbereid. KATW11K Teveel gedronken Een losarbeider uit Katwijk aan Zee zat op de fiets, doch laveerde zo danig over de straat, dat hij door de politie werd aangehouden. Het was het gevolg van de zeven glaasjes jonge jenever, die hij volgens zyn zeggen had gedronken De wielrijder was flink dronken. Hij had zelfs een alcohol promilage van 1,95 in zijn bloed. De officier eiste f. 50 boete of 10 dagen hechtenis, waartoe de rech ter hem veroordeelde. Busverbinding met Bad Harzburg Dezer dagen is de eerste Europa bus van Katwijk naar Bad Harzburg gereden. Deze nieuwe lijn gaat van Katwijk over Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Gronau. Mtinster, Hannover naar Bad Harzburg. Met deze busdienst is niet alleen een nieuwe verbinding tussen Katwijk aan Zee en Bad Harzburg geschapen, maar zijn de verbindingen tussen Nederland en Bad Harzburg verbeterd. Europa Bus, een gezamenlijke or ganisatie van de grote Europese spoorwegondernemingen, zal in het vervolg iedere zaterdag de verbinding Katwijk-Bad Harzburg onderhouden. Bijdragen Het bedrag, waarvoor de gemeente deelneemt in de verwaarborgingsre- geling van de Frauderisico-Onderlin ge van Gemeenten, werd verhoogd van f 40.000 tot f 60.000. Het school bestuur van de parochie van het H - Hart van Jezus kreeg medewerking voor een nieuwe vloerbedekking in de aula en gangen en voor het verleg gen van een gedeelte der waterlei ding in de meisjesschool in De Zilk. Het bestuur van de Ned. Herv. School met de Bijbel kreeg ook me dewerking om in verband met de toe name van het aantal leerlingen, nieuwe schoolmeubelen en leermidde len aan te schaffen. Het voorstel om nog f 1760 boven de reeds uitgetrokken f 3300 beschik baar te stellen voor het herstellen van by een hernieuwd onderzoek ge- gelyk zullen geschieden. constateerde gebreken aan het met selwerk van de schoorstenen van de tuinbouwschool en van de woning van het hoofd der school merkte de heer Blaauwo p, dat er wel goed toe zicht bij de herstelwerkzaamheden mag worden uitgeoefend, want bij de bouw van de school en de woning is het toezicht kennelijk te kort gescho ten. Verder stelde de raad 'door middel van een begrotingswijziging een kre diet van f 14.000 beschikbaar voor het aankopen en plaatsen van 24 licht- masten voor d. e straatverlichting langs de nieuwe toevoerweg, welke in het St. Victorplan langs de Maan dagse Wetering wordt aangelegd. Tenslotte werd nog het oorspron kelijk geraamde bedrag voor de bouw en inrichting van de nieuwe kleuter school St.-Jozef-Zuid van f 189.600 verhoogd met f41.000. Naar aanleiding van de medede ling van Gedeputeerde Staten, dat de reconstructie van de Langelaan openbaar moet worden aanbesteed, deelde de voorzitter mee, dat de openbare aanbesteding dinsdagoch tend heeft plaats gevonden. Hy zegde toe, dat de gunning en de aanvang van de werkzaamheden zo snel mo- camera van klasse Chinees protest bij India De Chinese regering heeft een krachtig protest bij India ingediend tegen een grensincident waarby vier Tibetanen, onder wie twee kinderen, getroffen zouden zijn door schietende Indiase troepen. Volgens het persbureau .Nieuw China" hadden zes Indiase militai ren op 29 mei een Tibetaans gezin van 10 leden achtervolgd, dat naar zijn dorp terugkeerde nadat het Be zin drie jaar geleden door Tibetaan se omstandigheden was gedwongen naar het door India bezette gebied van Taksing te gaan. „Nieuw China" bericht ten slotte, dat de Indiërs zes schoten losten op de Tibetanen. Of de vier getroffenen gedood waren was niet bekend. Op het Amstelveld in Amster- dam verrijzen de vreemdste bouwwerken. Hier zal zich een groot deel afspelen van de lus trumfeesten van de Amsterdam se Universiteit. Dit achttien me ter hoge gevaarte moet een Inca- tempel voorstellen. Na een besloten stemming en een zeer uitvoerige discussie heeft de gemeenteraad van Rijnsburg gisteravond het voor stel van B. en W. over te gaan tot onteigening van gronden in het uitbreidingsplan-west (tuin- bouwgronden) met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Burge meester B. M. Koomans, noem de het verblijdend, dat men het na een waardige en op hoog peil staande discussie eens was geworden en hoopte, dat de toekomst zou bewijzen, dat de raad een wijs besluit heeft ge nomen in het belang van de uit bouw van de gemeente. Direct nadat burgemeester Koo mans de vergadering geopend had stelde de heer W. L. v. d. Gugten voor het voorstel van de onteigening eerst in een besloten zitting te be handelen. Daarmee ging de raad ak koord. Wat er in deze geheime vergade ring besloten en besproken was werd tijdens de behandeling in het open baar niet duidelijk. De heer v. d. Gugten merkte op, dat hij zich ge zien de lichtpunten die in de geheime zitting naar voren waren gekomen, achter het meerderheidsvoorstel van B. en W. zou scharen, mede in ver band met de schrikbarende woning nood en het ontbreken van grond om volgend jaar te bouwen. Ook de heer C. van Egmond kon zich met het voorstel verenigen. De heer G. van Delft was verheugd met de in de besloten zitting gedane me dedelingen, doch wilde eerst meer zekerheid hebben voor hij zyn stand punt definitief kon bepalen. Tegen Wethouder Kralt, een van de tegenstanders van het voorstel merkte op, dat Rijnsburg staat en valt met de bloemisterij en adviseer de om tot beperkte onteigening te be sluiten, want men komt tegen de muur te staan als het hele plan wordt aangenomen. In het verkrijgen van vervangende grond voor de ge dupeerde kwekers had dc wethouder weinig hoop en ook vreesde hij, dat Ged. Staten geen goedkeuring zullen hechten aan de prys. De heer H. de Mooij had oog voor de moeilijkheden van de mensen die van hun bedrijf verjaagd worden, maar had er wel vertrouwen in; dat het college vervangende grond zal weten te bemachtigen. Wat dit laat ste betreft was de heer D. v. d. Mey niet zo optimistisch. Hij meende, dat de gedupeerde kwekers zelf beter ver vangende grond kunnen zoeken, om dat zy dan zeker voordeliger uit zijn, dan wanneer de gemeente deze gron den koopt, want aan de gemeente wordt altijd meer gerekend. Daarmee was de burgemeester het volkomen eens. Stemming Nadat de heer T. Kralt Wzn. ge wezen had op de schrikbarende wo ningnood en zijn blijdschap erover had uitgesproken, dat B. en W. ijve ren om vervangende grond te zoeken heeft wethouder H. Zandbergen in een uitvoerig betoog gememoreerd, dat het college de tuinders altijd zo lang mogelijk geholpen heeft. Hy zei, dat het waarschijnlyk is, dat de ge dupeerden nog 1% a 2 jaar gebruik zullen kunnen maken van hun kas sen. Hy verklaarde nadrukkelyk de bezwaren van de betrokkenen aan te voelen. Dokter Van der Laan betoogde, dat hij zich niet kon voorstellen, dab Rijnsburg nu gedupeerd wordt door het onteigenen van de grond. Hij be toogde, dat de raad de plicht heeft de benadeelde tuinders de helpende hand te bieden en hy sprak als zijn mening uit, dat men niet anders kan doen dan het voorstel van B. en W. te aanvaarden, mede gezien de grote woningnood. Hierna volgde de stem ming: 9 raadsleden waren voor het voorstel en 4 tegen! De overige voorstellen, waarover wy reeds uitvoerig schreven, kregen de instemming van de vroede vade ren, evenals het aanvullend punt van de agenda, de aankoop van grond tussen de Koestraat cn Brouwer straat. Huldiging in Noord wijk In intieme kring herdacht de heer M. Kortekaas, chef van de afdeling financiën, onderwys en personeel ter gemeentesecretarie Noordwyk, gisteren het feit. dat hy 25 jaar ge leden zyn eerste schreden zette op het ambtelyke pad. Ter gelegenheid hiervan werd hem namens het afdelingspersoneel een fraai boeket bloemen en een boeken- bon aangeboden. Burgemeester mr. G. F. W. van Berckel typeerde de jubilaris als een zeer deskundig en plichtsgetrouw ambtenaar, een man figuur van weinig woorden, die met een name als hem eigen ironische inslag en een bestuur van noeming tot adjunct-commies by de Provinciale Griffie van Zuid-Hol land waar hij ruim vier jaar werk zaam is geweest. Een belangrijke sprong op de maatschappelijke lad der maakte de heer Kortekaas in 1947, toen hy met ingang van 16 oktober werd benoemd tot hoofdcom mies, chef van de afdeling financiën, onderwijs en personeel ter gemeente secretarie Noordwijk. Naast zijn functie als afdelingschef thans in Duitsers zetten Chet Baker over Zwitserse grens De 32-jarige Amerikaanse jazz- trompetist Chet Baker die aan ver dovende middelen is verslaafd, zal waarschijnlyk dezer dagen bij Loer- rach over de Zwitserse grens gezet worden. Zyn papieren zijn reeds daarheen gezonden, aldus heeft Ba kers zaakwaarnemer meegedeeld. Baker was na een optreden in Mün- chen op 3 juni wegens een vergrijp tegen de opiumwet, diefstal en ver valsing van stukken gearresteerd. Op 14 juni werd een voor drie jaren de rang van referendaris is de1 geldend verbod tot verbiyf in de jubilaris ook een zeer gewaardeerde Bondsrepubliek en Berlijn tegen hem bepaald soort humor zowel superieu ren als ondergeschikten voor zich heeft weten te winnen. De burge meester liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk onder cou vert. De jubilaris dankte het gemeente bestuur, de secretaris en zyn mede werkers voor de steeds ondervonden steun en medewerking en hy voegde er de wens aan toe, dat het hem gegeven mocht zyn nog vele jaren zijn beste krachten te geven aan de gemeente, de hem zo na aan het hart ligt. De Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren Vereniging afdeling Bloembollenstreek was vertegen woordigd door de heer E. L. Boeters, die zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van enkele grammofoonplaten. Afkomstig uit Lisse werd de jubilaris met ingang van 19 juni 1937 aange steld als leerling-ambtenaar ter secretarie van Voorhout, zonder hier voor enige vergoeding te ontvangen. Per 1 november 1942 volgde zyn be- onderwijskringen, met uitgevaardigd. Er zal waarschijnlijk penningmeester van het i geen strafproces tegen hem worden de Christus Koning- gevoerd. Een week na de aanhouding school. Vanwege zyn financiële des- 1 van Baker werd ook de eveneens aan kundigheid wordt voorts zyn lid- verdovende middelen verslaafde 37 maatschap van het r.-k. kerkbestuur jarige Engelse musicus Donald Scott van de parochie .Maria ter Zee" op bijzonder hoge prys gesteld. Brown in een hotel in München aan gehouden. IA Reuze ritme, dancing boy o Swing it out in GENTLER0Y! H lillik (Van onze Parijse correspondent) De 54-jarige Louis Lecoin, die al sinds drie weken in hon gerstaking is gegaan zodat hij in allerijl naar een Parijs zieken huis moest worden overgebracht heeft nu opnieuw de aandacht gevestigd op het verbazingwek kende feit dat Frankrijk tot de weinige beschaafde landen be hoort waar de gewetensbezwa ren tegen militaire dienstplich ten door de staat nog steeds niet worden erkend. Dienstwei geraars worden dus als vulgaire misdadigers behandeld en ze moeten dan vier of vijf jaar doorbrengen in de gevangenis. Tegen deze lacune in de Franse wetgeving wil Lecoin nu protesteren, een protest dat ook al de mondelinge belofte van het staatshoofd heeft uit gelokt een einde aan deze achterlijke toestand te zullen maken. Zolang de president die toezegging echter niet zwart op wit heeft bevestigd, is Le coin, wiens fysieke weerstandskrach ten hun einde niettemin schynen te v T naderen, niet van plan zijn actie Het bestuur van het Landbouw- van solidariteit met de dienstweige- schap heeft gistermiddag telegrafisch raars op geven Vfn Lan.^b»uw t«T Er zouden honderd principiële n;! ielpren U,t de markt dienstweigeraars in Franse gevange- te nemen. Dit als reactie op het in- nissen zitten opgesloten. In dit ver- band verbaast het gezaghebbende avondblad „Le Monde" zich over de Deze eieren zouden door de rege- j onverschilligheid, die de militaire rine moeten worden overgenomen dienstweigeraars van de zijde van de tegen de kostprys. hetgeen volgens openbare mening over het algemeen berekening van het landbouwschap ontmoeten. Ten behoeve van mensen van de overheid een uitgaven van 3'- i als ex-generaal Jouhaud, Chess- miljoen gulden zou vergen. Door heti man en zelfs Eichmann, wier han- uit de markt nemen van deze 30 mil- den druipen van het bloed, worden in joen eieren zal tweederde van de af- pers. kerk en humanistische vereni- zet worden onttrokken aan de ge- gingen acties gevoerd, zo constateer- bruikelyke bestemming, namelyk de de „Le Monde", om tot gratie of cle- export naar West-Duitsland. Mee- mentie op te wekken. De dienstwei- gedeeld werd dat. er slechts weinig geraars, die nooit een vlieg hebben mogelykheden zyn om aan deze kwaad gedaan en slechts naar hun eieren nog een bestemming te geven, eigen geweten luisterden, worden door Misschien kan men Ze in fruitkoel- diezelfde publieke opinie echter vry- huizen opslaan, maar deze moeten wel geheel aan hun harde lot over- vóór september zyn ontruimd. 1 gelaten. DERTIGMILJOEN EIEREN UIT DE MARKT? stellen van een minimum-invoerprijs voor eieren door Duitsland. Resultaat van telling op zondag Nadat twee jaar lang de weergoden de voorgenomen strandtellingen had den gedwarsboomd, is het er afgelo pen zondag eindelijk van gekomen. Men kon wel niet spreken van een echte zomerse dag, maar toch lokten zon en zee niet minder dan 36.135 be zoekers naar het Noordwykse strand. Uit de cyfers is o.m. gebleken de opmerkelyke trek van de strandbe- zoekers naar het strandgedeelte tus- Landbouwschap akkoord met teeltreeht voor bloembollen Het bestuur van Ret Landbouw schap heeft zich gisteren verenigd met de voorlopige conclusie van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen, dat voor het seizoen 1962/1963 het bloembollenteeltrecht kan worden uitgebreid met YÜf pro cent voor hyacinten en narcissen en tien procent voor tulpen. De afdeling bloembollenteelt van het Landbouwschap had voor dc tul pen liever een uitbreiding met zeven procent gezien, maar het dagelyks bestuur en nu ook het bestuur hou den het op tien procent: er zou an ders omdat van de uitbreiding een deel voor jonge kwekers gereserveerd moet worden, niet genoeg voor de algemene uitbreiding overbleven, meenden zy. Over de vraag, of ook dit jaar by de teeltrechtuitbreiding de „degres sieve methode" moet worden toege past dat wil zeggen dat de kleine be drijven een hoger percentage uitbrei ding krygen dan de grote, wil het Landbouwschap zich niet zonder na dere studie uitspreken. Maar als het Produktschap tot die degressie be sluit. zal het zich niet verzetten. Het produktschap zal nu nog een definitief besluit over de teeltrecht uitbreiding moeten nemen. Einduitslag Navo-schietcompetitie De NAVO-schietcompetitie gehou den op de vliegbasis Leeuwarden, is gewonnen door 't team van de RAF. Dit behaalde 1563.5 punten. Tweede werd Canada met 1522 punten, derde België met 1182 punten, vierde Ne Ook het Bedrijfschap voor - de i vastgesteld, ondanks Bloembollenhandel heeft zich uitge- I aantal geëxporteerde het geringer kilogramman. derland met 977,5 punten, vyfde de sproken voor uitbreiding van de teelt slechts met een cent te verhogen tot Duitse Bondsrepubliek met 870 pun ten en zesde Noorwegen met punten. De beste prestaties werden gele verd door flying-officer Charles van hyacinten, tulpen en narcisseh. j f 0,60 per honderd kilo. De exporteurs 650 Het bestuur vergaderde dinsdagmid dag in Treslong te Hillegom en ver nam daar van de voorzitter, de heer F. J. v. d. Kolk, dat de kansen op een Weingarden van de Canadese lucht- vestigingsvergunning voor bloembol- macht met 454.5 punten. Nummer lenhxndelaren stijgende zijn. In een twee werd flight-lieutenant Pete hearing bij de Sociaal Economische Highton van de RAF. Hy behaalde Raad h^ men een goed onthaal 427.5 punten. MINISTER IRAUSQUIN - 57 OVERLEDEN In de ouderdom van 57 jaar is gisteravond de heer J. E. Irausquin, minister van financiën en welvaarts voor de argumenten hiervoor gevon den. Zekér voor de hoofdartikelen, op Amerika ondervinden de narig heid van hun dalende export, die voor de bureaus toch even duur blijft. Zij zullen f 0.66 per honderd kilo moeten betalen in plaats van de f 0.60 van verleden jaar. Zoals te verwachten was heeft men zich geen rode hoofden gepraat over de uitbreiding van de te betalen op pervlakten. De heer Freriks was van sen de Zandvoortse grens en de Duin- damse Slag, in totaal 9490 personen. De openstelling van de Langevelder- slag zal daartoe veel hebben byge- dragen. De slagen door de Staatsbos sen trokken slechts 1074 bezoekers aan, waarschyniyk voor het meren deel de bevolking van de kampeer terreinen aan de Randweg. Op het zgn. stille strand ten noorden van de Vuurtoren telde men 8744 bezoekers en voor de Koningin Wilhelmina Boulevard de grootste moot, n.l. 10842 bezoekers samengepakt op een betrekkelyk kort strandgedeelte. Rustig is het strand voor het hotel „Huis ter Duin", want daar werden slechts 1062 bezoekers getelu. terwyl ook het strand voor de Koningin As- trid Boulevard met 4204 bezoekers niet overmatig bezet was. Tussen Katwyk en Noordwyk be vonden zich slechts 689 strandbezoe- kers. Dit betrekkelyk geringe aantal op een verscheidene kilometers lang strand moet wel worden toegeschre ven aan het feit, dat het strand ter plaatse alleen te voet, per rijwiel of met een bromfiets te bereiken is. krokussen en anemonen maken ook 0^^^ d?"v.C een kans onder dil hesluit te zullen OVerDOQlg leeK L»e vertegen een kans onder dit besluit te zullen vallen. De voorzitter deelde tevens mede, j dat de bedryfschappen voor bloembol len, bloemen en bomen van mening zorg van de Nederl. Antillen, plot- j blyven geen blokerkenningen te moe seling overleden. De minister vertoefde op Curasao. ten invoeren. Dergelyke erkenningen zouden de handelaren automatisch Gistermiddag werd hy plotseling on- het recht geven in reeds deze ge- wel en moest in het Sint-Elisabeth gasthuis in Willemstad worden op genomen. Later op de avond is hy daar overleden, vermoedelyk tenge volge van een hartaanval. Wijlen minister Irausquin vervulde het ministersambt sedert 1955. daar voor was hy directeur van de Aruba- bank. wassen te handelen. Men hield dit liever gescheiden. De werkzaamheden van het Be- dryfschap kostten in 1961 byna ze venhonderdduizend gulden. Men had vry voordelig gewerkt, want er bleek een overschot te zijn van ongeveer Daardoor was het mogeiyk om de heffing, die achteraf wordt1 gaan denken. woordigers van detailhandel grijpen echter iedere kans op uitbreiding aan. 1 Zij willen meer bollen zien. Als het aan de andere bestuursleden ligt dan krygen zy hun zin. Ook de mensen, die steeds maar weer roepen om een grotere reclame voor de hyacinten. Het staat nog helemaal niet vast of het huidige teeltbeleid kan wor den gehandhaafd. De twintigste juni zou de voorzitter weer naar Brussel gaan om de besprekingen over het gemeenschappelyk beleid in de Euro- markt bij te wonen. Men zal hier in Nederland de uitslag hiervan dienen af te wachten voor men over een be leid op lange termyn zal kunnen GUUOKI De regering sehynt nu te overwe gen hun straffen tot flrie jaren te verkorten. Er zijn, zo meent „Le Monde", de laatste jaren echter zo veel politieke misdadigers, samen zweerders en moordenaars met of zonder de officiële medewerking van autoriteiten op vrye voeten gekomen, dat men voor de militaire dienstwei geraars minstens kan verlangen dat ze nu in voorlopige vryheid worden gesteld in afwachting van de aan vaarding van een speciale wet, waar van het gemis Frankryk zeker niet tot ere strekt. Deel van Zuidpool wordt kolonie Engeland is al heel wat koloniën kwyt geraakt, maar nu krygt het er een kolonie by. De regering heeft een deel van de Zuidpool tot een af- zonderiyke Britse kolonie verklaard, (zie kaart). Er wonen in deze kolonie geen mensen, afgezien van de wisse lende „bevolking" in de meteorologi sche posten en de „steunpunten" in de maanden van de walvisvangst. In de eilanden van de South Shetlands bevinden zich enkele kustinham- men, die men uit zou kunnen bou wen tot zeer goede havens voor de walvisvangst. Overigens kent de nieuwe kolonie nu al anti-kolonialis ten. In de nieuwe koloniale gebied van Engeland vallen nl. ook aanspra ken van Chili en Argentinië. Inder tijd is er zelfs reeds een politieke spanning geweest met Engeland om de rechten van de diverse landen in dit gebied. In de toekomst kan men dus misschien meer moeiiykheden verwachten rond het gebied wat nu een kolonie is geworden. T egenstanders van Nkroemah vrijgelaten In Ghana zyn 152 mensen uit pre ventieve hechtenis ontslagen, onder wie enige vooraanstaande leden van de oppositie. In een bekendmaking van het bureau van president Nkroe mah komen 4e namen voor van de oppositieleiders dr. Danquah en Owoesoe. Joe Appiah, die getrouwd is met een dochter van wylen de Britse minister Sir Stafford Cripps, wordt op de lijst niet genoemd. Met inbegrip van het aantal ge- de tineerdeo, dat op 5 mei door Nkroemah is vrygelaten, zyn er to taal 312 mensen op vrye voeten ge komen, wat naar men aanneemt bijna allen zyn die onder de Gha- nese wet op de voorlopige hechtenis werden vastgehouden. Dr. Danquah, een 66-jarige advo caat, was bij de presidentsverkiezin gen in 1960 kandidaat van de Ver enigde party. Hy werd In oktober te zamen met mr. Appiah en ongeveer 50 anderen gearresteerd. De Luxemburger Charley Gaul, die onlangs verklaarde niet "aan de Ronde van Frankrijk deel te nemen, is op zyn besluit*ieruggpkomen. Na een medisch onderzoek heeft de Luxemburger besloten zondag aa. toch aan de start in Nancy te ver- schynen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7