strijd over en Grieks Langdurige cursusduur EEN FIETS Ml NIETS! WKUNTUZUM! Waar zi j n de ontsnapten van Alcatraz gebleven DE NIEUWE KLEURENDE SHAMPOO Met verklede poppen bewakers misleid Veerdienst met een zweefboot in monding van (Schotse) Dee Mammoetdebat in Tweede Kamer Atheneum steeds zes-jarig WAST EN KLEURT TEGELIJK Sterfgevallen aan kanker Na fantastische uitbraakrijst de vraag;: Ontworpen voor burgerverkeer in tamelijk rustige wateren Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 Juni 1962 Derde Mad no. 30C5C (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer en minister Cals hebben gisteren langdurig jtrijd geleverd over de cursusduur van scholen voor voorberei dend wetenschappelijk onderwijs en over het Grieks als leervak op het Gymnasium-b. Wat het eerste punt betreft kwam de minister met de hakken over de sloot; in het andere geval werd de beslissing uitgesteld tot de vergadering van hedenmiddag. „Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs wordt gegeven aan gymnasia, athenea en lycea, elk met een cursusduur van zes jaar", had minister Cals in zijn ontwerp-Mammoetwet geschreven. Ernstige zaak Een deel van de Kamer, onder aanvoering van mevrouw Van lomeren (WD) en prof. Versteeg (AR), wide voor het atheneum, alt erfgenaam van onze tegenwoordige Ib.s., de mogelijkheid van een vijf jarige cursus in de wet vastleggen. )p deze manier zouden begaafde leerlingen de kans krijgen sneller klaar te zijn: bovendien zou een \ortere cursusduur financieel van )élang zijn voor minder draagkrach- \ge gezinnen. Tegenover deze opvatting stelden dr. Tans (PvdA) en mej. Nolte IKVP) de wenselijkheid dat de stu- lieduur over de hele linie wordt ge lijkgetrokken. Dr. Tans erkende wel dat de tijdsduur een ernstige zaak is net veel kwalijke maatschappelijke lanten. maar het kwaad zat volgens iem niet zo zeer bij het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs als rel bij het wetenschappelijk onder- rijs zelf. Verder meende dr. Tans dat het ..zittenblijversprobleem" min der omvangrijk zou worden als de leerstof zou worden uitgesmeerd over res jaar. Mej. Nolte pleitte voor een psjarige cursus, omdat het atheneum laar door een alzijdiger karakter zou rijgen. j A Minister Cals wees erop dat het itheneum (evenals het gymnasium» len voorbereiding van het hoger onderwijs zal zijn en dat hij daar om de voorkeur gaf aan een een- rormige cursusduur zonder uitzonde- nngen. Een te korte voorbereiding ral vaak niet aan de geestelijke rijp heid. nodig voor het wetenschappe lijk onderwijs, ten goede komen. Minister Cals winnaar Wat het „sociale voordeel" van een •jarige cursus betreft meende mi nister Cals, dat men dan niet alleen naar het atheneum moest kijken naar ook naar het gymnasium, waarvoor niemand een kortere op- eiding had bepleit. Op die manier jou toch wel een tegenstelling ont daan tussen het gymnasium als „school voor kinderen van welgestel de ouders" en het atheneum voor de- jenen die alleen maar een kortere opleiding kunnen bekostigen. Daarom pleitte mr. Cals met kracht voor een en dezelfde tijdsduur (6 jaar) in alle Advertentie ELKE DAG-3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die eer» nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE TIENDE WEEK ZATERDAG 2 |UN, De heer J. G. Heijnen, rogeweg 89, Uitgeest Haandag 4 juni De heer J. H. M. van Dillen, Isdoorrutraat 49, Utrecht DINSDAG 5 JUNI De heer J. Kuipers Sperwerstraac 36, Assen WOENSDAG 6 JUNI Mej. N. van Manen llselsteinseweg 26. Jutfaas DONDERDAG 7 JUNI 5Ü René Jussen Castorstraat 8, Hilversum vrijdag 8 juni De heer S. M. van Eijk Weth. Ventewcg 76, Gouda STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag owfietsenhindefcu,inlichtingen) Minister Strauss onschuldig, zegt commissie Een commissie van onderzoek van het Westduitse parlement is tot de conclusie gekomen dat de Westduitse minister van Defensie, Strauss, geen misbruik van zijn bevoegdheden heeft gemaakt in verband met, een bouwproject. De voorzitter van de commissie, waarin alle fracties ver tegenwoordigd zijn, deelde gisteren mee dat de meerderheid van de com missie tot dit besluit is gekomen. Een desbetreffende rapport van de com missie zal in de Bondsdag worden behandeld. Minister Strauss heeft, zoals reeds eerder werd gemeld, een aanklacht ingediend wegens smaad tegen het Westduitse blad „Der Spiegel", dat aantijgingen aan het adres van Strauss in verband met het project had gepubliceerd. Dit omvatte de gevallen. En de minister won het pleit met 55 tegen 48 stemmen. Hij werd gesteund door de hele KVP en een meerderheid van de PvdA. Alle ande re fracties plus 12 leden van de PvdA stemden voor de mogelijkheid van een vijfjarig atheneum, maar zij bleven in de minderheid. Tevo ren had dr. Vermooten (PvdA) zijn steun aan het desbetreffende amen dement-Van Someren-Versteeg toe gezegd op sociale gronden. Immers: hoe langer de opleiding, des te zwaar der de kosten. Ook mevrouw Van Someren (VVD) en prof. Versteeg (AR) willen meer garanties voor het gymnasium in de wet vastleggen. In de eerste plaats zou de wet moeten bepalen dat hét gymnasiale onderwijs na afloop van het vierde leerjaar wordt gesplitst in een afdeling A en een afdeling B. De minister wil het tijdstip van deze splitsing overlaten aan de regering. Verder zou volgens mevrouw Van So meren en de heer Versteeg in ieder geval moeten vaststaan dat ook op het gymnasium-B het Grieks als eindexamenvak zal gelden. De mi nister wil dit slechts als heid" beschouwen. Hij kreeg hierin steun van dr. Tans «PvdA», die het huidige leerprogramma van het gym nasium-B veel te zwaar belast vond. Slechts enkele werkelijk alzijdig be gaafde leerlingen hebben er iets aan. Het zou niet realistisch zijn om naast de wiskunde en natuurwetenschap pen behalve het Latijn ook nog in ieder geval het Grieks te willen handhaven. Niet overbelasten Minister Cals wilde de B-leerlingen zoveel mogelijk van de klassieke op leiding meegeven en dit zou het beste kunnen gebeuren door hen niet te overbelasten. De minister wees er nog op dat het Grieks wel kan, maar niet hoeft te vervallen onder de nieuwe regeling. Hij vreesde echter dat de klassieke opleiding van de wal in de sloot zou worden geholpen, als de wet in ieder geval Grieks zou voor schrijven. Op die manier zou de op leiding verstarren. Vanmiddag zal blijken hoe de Kamer over het Grieks denkt. Van het debat van gisteren ver melden wy nog dat de heer Van Bennekom (AR) de vakken hand vaardigheid en maatschappijleer uit het programma wilde schrappen, maar toen bleek dat hy daarvoor onvoldoende steun kreeg gaf hij deze poging op. De communist Bakker was tegen maatschappijleer omdat hij vreesde dat dit vak in de praktijk zou worden misbruikt voor „politieke beïnvloeding" van de leerlingen. Mej. Nolte (KVP) had aan het ly ceum, „een onwettig kind dat al vijf tig jaar oud is", een duidelijker plaats in de wet willen geven. Alleen de KVP. SGP. en CPN waren hier voor. Deze combinatie verwekte eni ge vrolijkheid. Advertentie In 18 prachtige, natuurlijke tinten Geeft Uw haar de kleur die U wenst In grot® tube voor 2 kleur- spoelingen L 2,25 Verschillen tussen mannen en vrouwen Uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verstrekt oveV het aantal sterfgevallen door kanker in Nederland blijkt dat van 1930 tot 1960 het aantal overleden vrouwelijke kankerpatiënten van 50 jaar en ouder is gedaald van 695 tot 616 per 100.000 vrouwen en het aantal overleden mannelijke kankerpatiënten boven de 50 is gestegen van 704 tot 815 per 100.000 mannen. In een artikel „kankersterfte in Nederland" in het thans verschenen meinummer van het orgaan van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafons zegt dokter L. Meisma. directeur van de centrale kanker-registratie te Am sterdam, dat „de gunstige ontwikke ling die deze cijfers voor de vrouwen te zien geven o.a. is te danken aan de verdere verbetering van de chirur gische ingrepen en van de behande ling met de apparatuur voor radio therapie. maar niet in de laatste plaats dank zy het grote vertrouwen dat de vrouwen blijkbaar in de loop der jaren hebben gekregen in deze genezingsmogelijkheden, zodat zij niet meer lang of te lang afwachtend staan tegenover klachten of zeifont- dekte lichamelijke afwijkingen, maar verklaard, verschillende localisaties die vrjj gunstige genezingsmogelijkheden bie den zijn by de vrouwen groter in aantal dan bij de mannen. Met de voorlichting in de afgelopen jaren zijn ook meer vrouwen bereikt dan mannen. LONGKANKER Vooral de schrikbarende stijging van longkanker, met vrij slechte be handelingsmogelijkheden, mag niet uit het oog verloren worden. Deze vorm van kanker die in 1930 187 slachtoffers maakte eiste in 1960 ruim 2600 mensenlevens. Het in 1960 bestaande verschil tussen de totale aantallen sterfgevallen van mannen en vrouwen wordt hiermede ten dele tijdig geneeskundige hulp inroepen. Hoewel nog steeds kanker vele slachtoffers maakt en de therapie in lang niet alle gevallen genezing kan brengen is het voor een ieder toch belangrijk deze ontwikkeling van een relatieve daling der kanker- sterftecijfers bij de vrouwen gade te slaan". „De verschillen tussen de cyfers van de kankersterfte der mannen en vrouwen zijn moeilijk te verklaren. Bedacht moet worden dat de voor uitgang in de therapie van kanker bjj de mannen van geringere invloed is (geweest) dan by de vrouwen. De Akkoord van de EEG-ministers over landbouw KVan onze Brusselse correspondent) De ministerraad van de EEG Europese Economische Gemeen schap) heeft gisteren overeenstem ming bereikt over de uitvoeringsbe sluiten voor granen, varkensvlees, eieren en pluimvee, waartoe op de nachtelijke raadsvergadering van 14 januari j.l. was besloten. Minister Mansholt, de vice-voorzit- ter van de uitvoerende commissie en in het bijzonder belast met de land- bouwkwesties, toonde zich verheugd over het bereikte resultaat. Maan dag 30 juli zullen de besluiten van kracht worden en er bleef gister- vliegtuig, of zo men wil middag geen enkele politieke beslis- sing meer te nemen. Wanneer de preventie van long kanker krachtiger dan tot dusverre zou worden nagestreefd, dus het ro ken van sigaretten aanzienlijk be perkt zou worden, dan zouden alleen reeds daardoor de gunstige resulta ten van de vrouwen geëvenaard kun nen worden" aldus de directeur van de Centrale kanker-registratie. Twee joor voor f 37.000 De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 33-jarige kassier-boek houder bij de Coöperatieve Boeren leenbank in Warga, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. met aftrek van het voorarrest. Hij stond terecht wegens verduistering van rond f. 37.000, gedurende de periode 1956 tot en met januari 1962. De man is reeds sedert half januari gedetineerd. De officier van Justitie had 14 dagen geleden een gevange nisstraf van 2 jaar en 6 maanden tegen hem geëist. nogelijk- ■g hi Het Amsterdamse gemeente bestuur is een nieuwe actie be gonnen in verband met de kwes tie Bijlmermeer. Er worden ruim 300.000 open brieven" gezon den. waarin de belangen van de hoofdstad worden bepleit. Bur gemeester Van Hall legde giste ren de eerste pakken met brie ven op de Jacobsladder. waar mee zij naar de bestelauto's wer den gebracht. Dit was het offi ciële begin van deze actie. Aalmoezenier in Spanje veroordeeld Een krijgsraad ln Madrid heeft gisteren 'n rooms-katholieke aalmoe zenier wegens communistische acti viteiten tot acht jaar gevangenisstraf en ontslag uit het leger veroordeeld. De geestelijke, kapitein Jose Bailo, werd begin van deze maand tegelijk met vier anderen in Valencia ge arresteerd en ervan beschuldigd een lid van het communistische kader te zijn en de arbeiders tot staking op gezet te hebben. Kapitein Bailo ont kende dit en zei alleen belangstelling te hebben voor sociale vraagstukken. De hoofdlegeraalmoezenier, aarts bisschop Luis Alonso Munoyerro, zal besluiten of de veroordeelde priester mag blijven. Wanneer dit het geval is, zal hij zijn straf m een klooster uitzitten, in het andere geval zal hij naar een militaire gevangenis wor den overgebracht. Het vonnis moet nog door de militaire commandant van het gebied worden bekrachtigd. In dit verband wordt vernomen, dat de adviseur van de Spaanse or ganisatie van de katholieke arbei dersjeugd, Ramon Torella, na zijn schorsing in mei j.l. in zijn pastorale functie is hersteld en in het bisdom Madrid de mis weer mag lezen. Hij was geschorst omdat hij zich voor de stakingsactie in Spanje had uitge sproken. Verder werd van welingelichte zij de in de Spaanse hoofdstad verno men, dat in de voor gaande 48 uur drie deelnemers aan het congres van de Europese beweging in München aan een verhoor zijn onderworpen. Deze drie zijn de monarchistische advocaat Vicente Pinies, prof. Alfons Prieto, hoogleraar in het kanonieke recht, en de vice-voorzitter van de Spaanse vereniging voor Europese samenwerking, Jose Simon Tosalina. Zij konden na het verhoor naar hun woning terugkeren. BEROEP ZEEMAN VERWORPEN Het House of lords, Engelands hoogste hof van beroep, heeft gisteren het beroep tegen zijn vonnis van een Nederlandse zeeman, verworpen. Deze 29- jarige varensgezel van het Nederlandse m.s. Wiema werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op het dienstmeisje Margaret Hughes te Menai Bridge, Anglesey, Noord-Wales. Zij werd gewurgd aangetroffen even voordat de Wiema uit Menai Bridge naar Liverpool vertrok. De zeeman stelde, dat een brief aan zijn vrouw, die hy aan een be manningslid van de Wiema had meegegeven om op de post te doen. maar die in handen van de politie te Liverpool was gegeven, niet als be wijsstuk kon worden toegelaten. Deze brief stond volgens de advocaat gelijk aan een bekentenis. De procureur- generaal, Sir John Hobson. zei dat er nooit een wet heeft bestaan vol gens welke mededelingen van een man aan zijn vrouw niet als bewijs stuk konden worden toegelaten. (Van onze correspondent in Washington) Onlangs zijn drie gevangenen ontsnapt uit de bekende gevan genis Alcatraz, die op een eilandje ligt bij San Francisco. Aan iedere toerist die San Francisco bezoekt, wordt die eiland gevangenis van verre getoond: twee kilometer ver de zee in en omgeven door sterke stromen. Nog nooit, zo wordt er dan bij verteld, is iemand uit dat gevang ontsnapt. Juist omdat het zo moeilijk is daar vandaan te vluchten, gevoelt men onwillekeurig enige sympathie voor de boeven die het proberen. Het drietal, dat de vorige week een poging heeft gewaagd, is op een knappe manier uit de gebouwen gekomen, maar of zij de tocht over het water hebben overleefd is lang niet zeker. De gevangenisautori teiten nemen zelfs aan, dat zij zijn verdronken. Mochten de drie bankrovers die de ontsnappingspoging hebben gedaan, toch hun tocht overleefd hebben, dan zou dit het eerste succes zijn, dat vluchtelingen daar hebben bereikt. Twintig hebben het geprobeerd in de 28 jaar dat deze gevangenis bestaat. Drie zijn er verdronken, vijf dood geschoten en twaalf opnieuw gevan gen genomen. Van het drietal dat er de vorige week vandoor is gegaan ontbreekt tot nu toe elk spoor. Twee broers, Anglin genaamd, 34 en 28 jaar oud, hebben het stoute stuk ondernomen samen met de 35- jarige Morris. De broers hadden hun cel naast elkaar. Morris vier cellen van hen verwijderd. Zie hier hun bravoure-stukmet scherpe lepels wisten zij een gat te krabben in de achterwand van hun cel. Dat moet een werk van weken zijn geweest en het is onbegrijpelijk, dat niemand deze activiteit heeft ont dekt. Door gaten, die niet wijder wa ren dan 45 cm is het drietal naar een uiterst nauwe gang gekropen, die tussen twee cel-blokken was ge legen. De muur waar ze doorheen hadden moeten krabben was zeker tien cm dik. Buizen Dat smalle gangetje tussen de cel- blokken was vol buizen van verwar ming. waterleiding en. Die kwamen het drietal goed van pas. Langs de buizen konden de mannen namelijk tien meter omhoog komen en zo be reikten zij de bovenkant van de cel len. Nog twee meter hoger was een dakraam van het eigenlijke gebouw. Dat wisten ze open te krijgen. Zij kropen daardoor en bevonden zich toen op het dak. Over het dak liepen ze dertig meter en daarna lieten zij zich neer op het twee meter lagere dak van de eetzaal. Ook dat liepen ze over (ongeveer 12 meter) en toen konden zij zich langs een twaalf me ter lange goot naar de grond laten glijden. Op dat moment waren ze een goe de dertig meter van het water. Maar een hek van vier meter hoogte moest eerst nog gepasseerd. Bovenop dat hek was prikkeldraad, doch niets scheen dit drietal te weerhouden. Dat ze buiten de omheining geko men zijn, staat vast. Wat er daarna is gebeurd, is nog niet opgehelderd. De kust waar San Francisco ligt, is twee kilometer van het eiland ver wijderd en de afstand naar Angel Island, waar een staatspark op ligt, bedraagt drie kilometer. Poppen Hoe is het mogelijk, dat men niet terstond heeft gemerkt, dat het drie tal uit de cellen verdwenen was? De ontsnapping kwam pas aan het licht om kwart voor zeven 's ochtends. Op dat tijdstip moeten alle gevangenen zich voor hun cellen opstellen voor een inspectie en toen ontdekte men, dat de drie mannen er niet waren. Maar zoals dat gebruikelijk is, ook gedurende de nacht kijken bewa kers door een luikje hl de cellen. Die bewakers dachten dat de drl« mannen normaal in hun bed lagen, doch eerst 's ochtends zagen zij, dat de slimmerds poppen, die zijzelf had den gemaakt, ats plaatsvervanger ln hun bed hadden gelegd. De poppen waren werkelijk kunststukken. De koppen waren geverfd en hadden zelfs namaak haar. Verf en vezels hadden de gevangenen meegenomen uit de meubel- en borstelmakerij. Hoe laat het drietal ontsnapt ls, staat niet vast. Maar tussen drie en acht uur die nacht stond et een stroom naar de kust toe. Boven dien was het mistig en ook dat kan hen geholpen hebben. Hadden ze ook zo iets als een vlot? De hele afstand zwemmen konden ze niet, zo beweert men. Daarvoor zou den ze niet atletisch genoeg zijn ge weest. Als men echter in aanmerking neemt, wat ze gepresteerd hebben om uit het gebouw te komen, dan moe ten hun spieren wel tot iets in staal zijn. Zodra men wist dat het drie» tal ontsnapt was, heeft men de kust wacht gealarmeerd. Met bootjes en helikopters heeft men de bELai afge» zocht en honderd soldaten plus 35 politieagenten hebben het Angel Is land doorkruist in alle richtingen. Maar er was geen spoor van de man nen te vinden. Indien zij verdronken zijn, is het lang niet zeker dat hun lijken ooit aanspoelen. Er kan daaf een sterke stroom zeewaarts staan. Advertentie De ministerraad heeft twee dagen overleg gepleegd over een groot aan tal detailkwesties, waarover nog ver schil van mening bestond. Zo ging het er bijv. bij het vaststellen van de omzettingscoëfficient voor de on derlinge heffing bij uit- en invoer van eieren om of die coëfficiënt (het aantal kilo's voedergraan nodig voor het produceren van een bepaalde hoeveelheid eieren) van het invoe rende land zou worden toegepast :f die van beide landen. Men is het eens geworden, dat het de coëfficiënt van Kostbare havens zijn overbodig (Van onze Londense correspondent) Het nieuwe transportmiddel van de toekomst, de Engelse Hovercraft, het vlak over water of land scherende zwevende is thans al zover ontwikkeld j dat de makers, de vliegtuigfabriek Westland. er volgende maand een ex perimentele veerdienst voor passa giers mee gaan beginnen over de wij de monding van de Schotse rivier de Dee. bouw van vijfduizend woningen voor j geven en nemen moeizaam heenge- het Amerikaanse leger, maar werd werkt door een lange ry van derge- tuet uitgevoerd, 1 lJjke kwesties, Dinsdag is deze grootste Hover craft ter wereld, de S.R. n.2, plaats biedend aan 66 passagiers met ruimte voor 8 ton vracht, met succes van Southampton naar het eiland Wight overgestoken, daarbij de gehele leng te van de Solent afleggend. Er stond een flinke wind en het schuim spatte over de boeg en tegen de vensters herinvoerende land zou zijn, hetgeen rondom, een minder prettige gewaar- mijl per passagier. De voordeligste voor de Nederlandse eierexport van wording, waaraan men echter spoe- Hovercraft zal waarschijnlijk onge- belang is. dig wende. De vier gasturbinemoto- veer 70 ton moeten nieten. Westland Zo hebben de ministers zich door ren gaven het toestel een snelheid heeft reeds een Hovercraft van 37'j van 891 - km per uur. De Hovercraft schommelde een beetje en de vloer trilde licht. Maar het schommelen militaire uitvoering, uitgaande van de S.R. n.2 ontworpen. Men droomt al van een Hovercraft tussen de 100 en 200 ton voor 200 passagiers en 32 of meer auto's. Kost bare haveninstallaties voor de Ho vercraft zyn overbodig, welke onaf hankelijk van het getij zal kunnen worden gebruikt. Een ander voordeel is dat men snel op droog land kan Iaden en lossen en embarkeren en debarkeren. Landingsbaan van lucht De Amerikaanse „General Dyna mics Corporation" heeft te Los An geles meegedeeld dat zij na vier jaar van voorbereidende studie klaar is voor het maken van een vliegtuig dat kan opstijgen van en dalen op „een rolbaan van lucht". n Het vliegtuig kan zowel van een land- als van een wateroppervlak opereren zonder dat de betalende la ding er ongunstig door wordt beïn vloed zoals by gewone amfibietoe stellen het geval is. Het vliegtuig maakt zyn eigen luchtkussen, dat het als start- of landingsbaan gebruikt. Het kan dit luchtkussen op verscheidene soorten ondergrond vormen, zoals een open gemaakte plaats in het oerwoud, een ijsschots, een omgeploegd stuk land en water waarin allerlei voorwerpen drijven. Een van de ontwerpers. Reeder, zei ton voor 120 passagiers op sta- j echter dat bij proeven moet blijken pel staan, welke beter tegen ruw wa- of het idee in de prakrijk volledig ter bestand zou zijn. Eveneens is een I bruikbaar is, was minder dan dat van de veerboot in dezelfde wateren. De passagiers ruimte ongeveer 7 bij 5 meter beslaat de gehele breedte van het toestel. De kiel is 10 meter lang. De Hovercraft kan maximaal 260 zee mijlen afleggen. Deze n.2 is ontworpen voor burger verkeer in kalme wateren met golven niet hoger dan tot 1 meter, hoewel deze „luchtslee" zich ook in moeilij ker omstandigheden goed zal houden. Indien een obstakel in zicht komt, kan te Hovercraft zich tot de dubbele hoogte, waarop deze zich normaal voortbeweegt, verheffen. Indien de gehele bodem van het toestel zou worden afgereten, zinkt het niet, om dat het wordt gedragen door een door de motoren veroorzaakt lucht kussen. Nieuwe plannen Het gebruik van de Hovercraft is thans nog slechts economisch over zeer korte afstand. De operatiekosten worden geschat op 15 tot 20 cent per Schadevergoeding in Italië ruimer dan verwacht was (Van onze Romeinse correspondent) Het wetsontwerp tot nationalise ring der elektrische centrales in Ita lië bevat een regeling tot schadever goeding aan de aandeelhouders, wel ke veel rechtvaardiger en ingenieu zer is dan men algemeen verwacht had. Iedereen had gedacht, dat de aandeelhouders schadeloos zouden worden gesteld met obligaties. De aandelen zullen echter worden ge taxeerd op het gemiddelde van de beursnoteringen in de jaren 1959 tot 1961. Dat gemiddelde ligt iets hoger dan de noteringen op het ogenblik, zodat er zelfs nog een kleine winst in zit. Het is zoals bekend, de bedoeling dat alle elektrische centrales en alle ondernemingen die elektrische stroom leveren, binnen zeer korte tijd zullen worden opgenomen in een groot overkoepelend lichaam, het welk ieder jaar rekenschap zal heb ben af te leggen aan het. parlement. Het totale kapitaal van al die onder nemingen wordt geschat op 2.000 mil jard lire (11.6 miljard gulden). Na tuurlijk kan de staat zulk een enorm bedrag niet ineens aflossen en daar om zal dit gebeuren in een tijdsbe stek van tien jaar, ingaande 1 jan. 1963. Dit geschiedt met twintig half jaarlijkse termijnen van elk 100 mil jard lire plus de verschuldigde rente die door de staat is vastgesteld op 5H procent per jaar. Die aandeel houders of kleine spaarders, die me nen dat zij voor hun kapitaal een hogere rente kunnen verkrijgen dan 5 kunnen de schuldbrieven welke zij ten spoedigste zullen ontvangen voor de door hen ingeleverde aan delen, afstaan aan een bank en ont vangen dan het hen toekomende be drag in contant geld. waarmee zij dan kunnen doen wat zij willen. De schuldbrieven worden dus door de banken en in de eerste plaats door de Banca dTtalia gehonoreerd. Alle personeel, dat in dienst trad vóór 31 december 1961 bij de betrok ken maatschappijen, wordt zonder meer en op dezelfde arbeidsvoorwaar den overgenomen door het overkoe pelend lichaam, Let bfj aankoop van Uwl LADDERVRIJE naadloze nylon»! op dit herkarmineeemblaem.J U loopt dan geen enkel risico IJ Kersen zullen duur zijn Zij die dit jaar kersen willen eten, zullen ze duur moeten be- talen. Dit staat wel vast, nu de meeste kersenverkopingen in de Betuwe achter de rug zijn. Ge middeld werd er 90 cent per kg „op het hout" betaald. Voegt men hierbij de keer-, pluk-, ver voer- en veilingkosten, dan zal deze gewilde vrucht vele pach ters minstens f. 1.75 tot f. 2. per kilo kosten. Wat de prijs in de winkel zal worden valt moei lijk te zeggen, omdat deze door vraag en aanbod wordt bepaald. De bijzonder hoge prijzen zijn een gevolg van het feit, dat de oogst vooral van de meiker sen bijzonder gering is. Door het schrale weer tijdens de bloei hebben de bloesems bijna geen vrucht gezet. Iets gunstiger was dit bij de vroege en bij de late rassen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5