omdat de extra-solide SKODA-bouw U meer veiligheid garandeert 3AU IfM EEN VEILIGE KEUZE Dierenpark 25 jaar Toelatingsexamen Chr. Lyceum Over reorganisatiejaar keert N.Z.H. 8% dividend uit GEREF. KLEUTERSCHOOL IN DE ASSERSTRAAT „E.E.G. DRINGT RUSLAND IN DE VERDEDIGING" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 juni 1962 Tweede blad no. 30683 Jubileum wedstrijd Volkenkunde Ruim 2200 kinderen tekenden „het leven in andere landen" Bijna tweehonderd scholen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht hebben meegedaan aan de wedstrijd die het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden ter gelegenheid van zijn 125-jarig bestaan uitschreef onder het motto „teken of schilder het leven in andere landen Het resultaat: ruim 2200 inzendingen. „Veel meer dan we hadden durven hopen", aldus museumdirecteur dr. P. H. Pott, toen hij gistermiddag in de aula de prijswinnaars, vergezeld van hun onderwijzers en ouders, verwelkomde. „Die 2200 inzendingen waren een hele kluif voor de juryleden en het heeft hun veel moeite gekost een uiteindelijke keuze te doen. Zeker tweehonderd waren belangrijk genoeg om onder de aandacht te brengen". Maar de jury moest zich beperken tot het toekennen van negen prijzen en een aantal eervolle vermeldingen. Dr. H. H. Frese van de educatieve afdeling van het Leidse museum, die secretaris van de jury was, verzuchtte dan ook: „Er is niets zo moeilijk als kiezen." Vervolgens riep dr. Frese de prijs winnaars een voor een naar voren en vertelde hij waarom hun werk stukjes, waarvan vele uitmunten door hun smaakvolle en gedurfde kleu rencombinaties, waren „bekroond" De prijzen bestonden uit boeken, schetsboeken en plakkaatverf. De uitverboren tekeningen en schilder stukjes blijven een tijdje in de museumaula hangen, mede met het oog op het wereldcongres van museumdirecteuren dat over twee weken in het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt gehouden. De prijswinnaars zijn: Groep 1 (610 jaar)1. Agnes van Rhenen, Utrecht: 2. Gerard van de Berg, Poeldijk: 3. Pedro van der Valk, Geslaagden aan Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. slaagden voor het eind examen HBS-B de volgende leerlin gen: Jan van Balkom. Freek Hage naar, Hugo den Herder, Ward Jans sen. Gerben de Jone Wim Koeke- bakker, Gerard van Loenen. Henk Maan. Bas Molewater de la Rive Box, Herman Nortier. Kees van der Pom- pe. Aard Sauer. Nanna Stenfert Kroese. Liesbeth Teutscher, Jacques Timmermans. Enno Wiersma. Een kandidaat werd afgewezen EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Aan de Chr. Kweekschool zy'n ge slaagd voor het eindexamen (tweede leerkring groep 10) mej. H. Storten beker te Alphen aan den Rijn en de heren R. Soesman te Leiden, D. Ver loop te Katwijk, W. Volker te Kat wijk en W. Vromans te Zoeterwoude. Poeldijk; eervolle vermeldingen: Marty Rodenrijs. Poeldijk: Kees Hosman, Montessorischool Rijnsbur- gerweg, Leiden. Groep 2 (1014 jaar): Hennie Jenken, Utrecht; 2. Trudy Pas. Am sterdam: 3. Tini Kraan, Mariaschool te Noordwijk-Binnen; eervolle ver meldingen: Sylvia Houtman, Den Haag; Louk Schönbeck, Haarlem; J. Rijmert Goppel, Haarlem. Groep 3 (14—18 jaar): 1. Ries IJsseldijk, Rotterdam; 2. Betty Ten nissen, Rotterdam; 3. Marie de Wendt. Rijswijk; eervolle vermeldin gen: Marga Kosten, Meisjes-h.b.s. te Leiden; Els van Leeuwen, Meisjes- h.b.s. te Leiden; Giel v. d. Kop, Den Haag. Advertentie Zoekt U een GOUDEN R!NG voor een dame of heer, d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Ronselen van personeel Afdeling Leiden Bond van Smeden vraagt om maatregelen De algemene vergadering van de Bond van Smeden, Constructie- en Machinebedrijven zou vandaag te i Assen een voorstel van de afdeling I Leiden behandelen, waarin de raad van bestuur van de bond wordt ge vraagd. wegen te zoeken en maatre gelen te treffen om te komen tot een doeltreffende bestrijding van het ronselen van personeel. In het voorstel wordt opgemerkt dat dit euvel de laatste tijd zodanig in omvang is toegenomen dat het hoog tijd wordt dat hiertegen de strijd wordt aangebonden. Hier in Leiden, zo gaat het voorstel verder, heeft het reeds zodanige vormen aangenomen dat er zelfs lieden zijn, die van deze ronselpraktijken een winstgevend beroep wisten te maken. Vooral de kleine en middelgrote be drijven ondervinden hiervan schade lijke gevolgen doordat ze vaak hun beste personeel kwijtraken, aldus af deling Leiden, die er tenslotte op aan dringt, dat de organisatie de bevoeg de instanties wijst op dit euvel en aandringt op bestrijding hiervan van overheidswege. De raad van bestuur van de bond zegt in een pre-advies met instem ming kennis te hebben genomen van de gedachtengang. die ten grondslag ligt aan het voorstel van de afdeling Leiden. De raad van bestuur merkte voorts op, dat men hier te maken heeft met een probleem, dat al vrij oud is. „Niet alleen in Leiden zal men met deze praktijken te maken heb ben. doch ook in andere plaatsen, met name in het, westen des lands". De raad van bestuur adviseert de al gemene vergadering uit te spreken, dat met. kracht moet worden voortge gaan in samenwerking met andere werkgeversorganisaties de werkne mersorganisaties en de overheidsor ganen. het. optreden van de ronse laars te bestrijden. Advertentie oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0: 12,90 meter f 5250,geheel compleet OCTAVIA COMBI f 6475 - 1202 COMBI f 6975,-. 1202 BESTELWAGEN f 5575- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* DEALERS: Autobedrijf V. A REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, lel. 2820 Advertentie Prof. dr. J. H. Waszink eredoctor Glasgow Prof. dr. J. H. Waszink, hoogleraar in de klassieke talen aan de Leidse Universiteit is in Glasgow eredoctor geworden van de universiteit aldaar. Dezelfde onderscheiding werd toege kend aan dr. Ralph Bunche, onder secretaris van de Verenigde Naties, dr. Eberhart Bethge, directeur van het Evangelisch Instituut van de Kerk in Rijnland, prof. Johannes Munck, hoogleraar in de exegese van het Nieuw Testament aan de univer siteit te Aarhus in Denemarken en aan de hoogleraar Max Kaser. Steunt zaterdag de Anjercollecte Met giften en/of daden Zaterdag wordt in Leiden de jaar lijkse Anjercollecte gehouden. Op die dag zal een bijdrage worden gevraagd voor het Anjerfonds, het fonds, dat steun verleent aan parti culiere verenigingen, die op cultureel gebied (muziek, zang, toneel, turnen enz.) werkzaam zijn. De activiteiten van deze verenigingen zijn voor de samenleving van enorme betekenis. Zij vormen de vergulde rand van het prozaïsche leven van alle dag. Reeds vele verenigingen, waaronder ook Leidse, ontvingen in de loop der jaren een uitkerïhg uit het fonds en werden zo in staat gesteld een moei lijk ogenblik in hun bestaan door te komen en hun voor de gemeenschap zo belangrijke werk voort te zetten. Voorwaarde voor het verkrijgen van een uitkering is, dat het ontbrekende bedrag door eigen ondernemingsgeest van de verenigingen bijeen wordt ge bracht. Zo is het Anjerfonds door zijn nuttige arbeid populair geworden in de beste betekenis van dit woord en de Anjerdag is uit ons levens niet meer weg te denken. De waardering van het publiek voor dit werk blykt wel uit een stijgende opbrengst van de collecte; men is gaarne bereid iets te geven omdat men weet, dat het geld goed wordt besteed. Behalve door het geven van een bijdrage kan ook steun worden ver leend door zaterdag als collectant (e) een enkel uurtje te helpen bij de straatcollecte. Iedere medewerking, hoe gering ook. wordt op hoge prijs gesteld. Geeft U daarvoor als collectant (e) op bij het secretariaat van het Anjer fonds, afdeling onderwijs, Stadhuis. Onze stadgenoot, de heer H. B. Visser jr. is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen klassieke taal- letterkunde. 162 nieuwe Perk, Cok van Berkel, Marnix Bon- gers, Wout van der Kam. Rob van Rijnswou, Gert Verhoef. Gerard Wit ter, Johan Wijlage, Ina Bakker, Simone Heikens, Jetty Hoeksema, Carla Korenhof, Adri Barmentloo, Christelijk Lyceum zijn geslaagd: Cor 4erriHa?'' nneke van Straten. DoeLs. Rien Jansen, Wim Verlinden. de 7,J?f Oudshoorn, Annemarie Buissink. Jacob JanGeu- van Z'ndnUk. Jan Ouwersloot Jaap Bouwmeester. Totaal aantal leerlingen Voor het toelatingsexamen van het ze, Dik v. d. Gugten. Jan Hoek, Aad van Luyk. Leo v. d. Mey. Truus Of- feringa, Margreet Parlevliet, Dick v. d. Plas, Dick Pluimgraaff, Lidi Remmelzwaal, Jan Spierenburg, An neke van Wijnen. Nico de Mol, Cobie Pool, Cor Pronk. Janke de Boer. Nico Parlevliet, Adèle v. d. Plas, Floor Maitimo, Leny Beekhuis, Madeion v. d. Berg, Nellie Bergman, Mieke Bouwmeester, Jettie v. d. Brink, Dick Buitendijk Charlotte Buitink, Eric Eggink, Eduard Fakkel, Carin Haas broek, Kees Hanegraaff, Janneke Heule, Thyme Huurman. Dick van Iterson, Anneke Jesse, Tofi Karim, Jan v. d. Putte, Gerdy Slangen, Bouwe Taverne. Ane de Visser, Peter Zimmerman, Hans Dolieslager, Jac ques de Graaf. Jaap v .d. Hoek, Elsje van Ieperen, Joost Minnaard, Mar- tien van Polanen, Hans Rookmaker, Meyert Schenk, Josje Winterkamp, Jan Zitman, Rinus Bakker, Jaap Mulder, Hanny Blok. Hetty Buisman, Marti Degens, Bert Have. Fred Maas, Marten van Muyen, Michel eekens, Anneke Vos, Elly Blom, Piet Fritz, Brian Kaufman, Annelies Rührwiem, Eddy van Evert, Joop Ellert, Kees Hendriks, Bert Boer, Dick de Roode, Marjolijn Wiessenberg, Wim Roos, Wim Brittijn, Johnny Scheepe, Karin Besjes, Flori den Boeft, Marja Bos, Sjaak Gordijn, Kees v. d. Graaf, El- fried Groeneveld, Marjam Hilal, Edu Meis, Paula Otto, Gerard van Poel geest, Koos Rasser, Coby Roest, Wil lie v. d. Stoel, Marian Hakkenberg, Wim Hendnksen, Magda Guicherit, Jacomien Tromp, Marco Binnendijk, Peter van Bockhove, Rob van Dam, André Hoogendam, Gosse Hulzenga, Ernst Koot, Kees Scherpenisse, Her man van Sprang, Hans Imthorn, Jo ke Passchier, Hans Roelandse. Karst Vaartjes, Lidy van Delft, Hans Wijn- nobel, Maartje Duyverman, Jan Luther Broekema, Joke Heijlo, Bas Knopper. Yvonne Lignac, André v. d. Luit, Lieke den Ouden, Rob Rob bers, Barbara Sanders. Sonja Schel- tes„ Annelies Scholtes, Mieke Siljée. Bab Tobé. Anja van Veen, Karei Welter, Dorothee van Wijhe, Gera Breebaart, Alide Brands, Gert Elde- ring, Daan Kromhout, Henny Zand bergen, Nelleke v. d. Haak. Bouke van Gosliga, Marja v. d. Kwaak, An neke van Nes. Gerie v. d. Niet, Joke Zandbergen, Irene Ziegelaar, Joop van Beek, Johan van Diggelen, Fred dy Leest, Madeion Deul, Jan v. d. kandidaten: 202, teruggetrokken: 5, geslaagd: 162, afgewezen: 34. Met 1 kandidaat wordt het examen voort gezet. Het dierenpark Wassenaar bestaat 25 jaar. Dit prachtig gelegen park aan de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam, dankt zijn oorsprong aan het initiatief van de heer P. W. Louwman, die in 1937 bereid gevon den werd zijn toen reeds wereldver maarde vogelcollectie voor het pu bliek toegankelijk te stellen. De verschillende verblijven, waarin ruim 3500 dieren zijn ondergebracht, zijn onopvallend over dit 24 ha grote terrein verdeeld. De dieren hebben de grootste mogelijke bewegingsvrij heid. Het park wordt beheerd door een stichting. Ter gelegenheid van dit jubileum is een uitgebreide jubileumgids uit gegeven, waarin op zeer uitvoerige wijze een beschrijving wordt gegeven van de in dit zoologisch centrum aanwezige dieren en vogels. Een keu rig verzorgde uitgave met veel we- I tenswaardigheden. DUIVENSPORT P.V. De Reisduif Wedvlucht vanaf St. Denis, pl.m. 390 km, met oude duiven gelost om 6 uur met n.o. wind. De eerste duif meldde zich om 12-21-21 uur, de laat ste prijswinnaar was er om 13-20-19 uur. De uitslagen luidt: 1. J. den Dunne 2-9, T. van Amsterdam 3-4. P. Mooten 5-7, F. Bouwman 6. J. de Roode 8, A. v. d. Hulst 10 D. Bey. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand.ex. geschiede nis de heer H. J. Kobossen (Den Haagi; kand.ex. klassieke taal- en letterkunde de heer G. J. Middelkoop (Leiden). Vorig jaar 5 Na het wat zorgelijke jaarverslag over 1960. waarin de NZH ternauwer nood aan verlies ontkwam, geeft het bedrijfsresultaat over het afgelopen jaar meer reden tot voldoening. Winstsaldo en exploitatieresultaat kwamen weer op het niveau van vóór 1960. Twee factoren hebben een gun stige invloed op de rekening gehad: de per 1 mei ingevoerde tariefsverho ging van 0,35 cent, per kilometer op de interlokale lijnen en de aanpas sing der stadstarieven anderhalve maand later aan de kant der inkom sten en de uit de reorganisatie voort vloeiende besparingen aan de uitga venkant. De vervoersopbre-ngsten klommen met acht percent, van 13.7 miljoen in 1960 naar 14.8 miljoen. Het aantal vervoerde reizigers bleef stationair, waaruit men kan afleiden dat de ta riefverhoging binnen voor het pu bliek aanvaardbare grenzen is geble ven. De exploitatiekosten stegen met slechts twee percent. CHAUFFEURSTEKORT De grootste zorgen van de directie gingen ook in deze verslagperiode uit naar het. personeel. De uitbreiding van het aantal buslijnen en de beidstijdverkorting noopte tot voortdurende vergroting van van de 40 flats in 1961 worden be trokken, de rest volgde dit jaar In Leiden zullen door deze regeling 20 flatwoningen voor NZH-personeel beschikbaar komen. Door reorganisatie geraakten am Plannen goedgekeurd en urgentieverkiaring verleend Bij de bestuursverkiezing bleek na schriftelijke stemming, dat de perio diek aftredende en zich herkiesbaar gestelde heren A. P. Dees, J. Meel, H. De Gereformeerde Schoolvereni- Rookmaker en H Schoonderwoerd ging Leiden heeft gisteravond in het gymnastieklokaal van de Hoogland- sckerkgrachtschool haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Na een korte meditatie en te zijn voorgegaan in gebed, sprak de voor zitter. mr. dr. M. Teekens in zijn openingswoord zijn grote voldoening uit over de grote belangstelling De secretaris de heer D. de Bruyn gaf een uitgebreid overzicht van de verenigingsactiviteiten in het afge lopen boekjaar. Hierin kwam tot uit drukking. dat ook in 1961 de onder wijsresultaten weer zeer bevredigend waren ondanks enkele vacatures bij het onderwijzend personeel als gevolg van het huisvestingsprobleem in Lei den waardoor het bijzonder moeilijk valt leerkrachten uit andere gemeen ten aan te trekken. Het. financieel verslag van de pen ningmeester de heer J. de Jong liet duidelijk uitkomen, dat de vereniging in financieel opzicht een niet ongun stig jaar achter zich liet en de reke ning met een bevredigend batig saldo kon worden afgesloten. In een korte toelichting wees de heer De Jong er echter nog met nadruk op. dat ook uit financiële overwegingen het to taal aantal leerlingen thans 2088 middels een gedegen propaganda- actie diende te worden opgevoerd, teneinde in de komende jaren even eens van een gunstige explotatiere- kening verzekerd te kunnen zijn. Volkenkunde 125 jaar Op 23 juni herdenking in Leidse Universiteit Donderdagmiddag 28 juni zal in het grootauditorium der Leidse Uni versiteit het 125-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde worden herdacht, waarbij dc staats secretaris van Onderwijs, K. en W. derzijds een aantal personeelsleden Imr* Y* Scholten, aanwezig zal zijn. overcompleet. Voor-zover de pensio-j Na een inleiding door de directeur nering al in zicht was werden deze op I van het museum, dr. P. H. Pott, zal wachtgeld gesteld, de overigen kon- >prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar den hetzij bij de Nederlandsche An de kunstgeschiedenis, spreken over Spoorwegen, hetzij binnen liet eigen bedrijf een passende werkkrine vin- •den. Hieruit valt de vermindering van het personeel van de Technische dient van 222 tot 203 man te verkla ren Bij de vervoersdienst liep het aantal medewerkers van 895 lot 883 terug. Bij het bedrijf zijn thans 1175 mensen in dienst, tegen 1203 in I960. Op 31 december 1961 bestond het wagenpark uit 340 autobussen. De winst, tezamen met het onver deelde saldo van vorige jaren, beloopt f. 1.222.846,67. Het met byna negen ton verbeterde exploitatieresultaat bedroeg f. 2.934.877.52. Daarop wor- i den de afschrijvingen, die thans de ring gebraoht. Het is mogelijk de promoveerd tot doctor in de wis- en aandeelhouders van de NZH over natuurkunde, op proefschrift getiteld: 1961 weer acht. procent dividend uit „Glutammezuurdecarboxylase. een te keren., zoals ook over 1959 het onderzoek over eigenschappen en geval was. Verleden jaar kon slechts localisatie in hersenweefsel", de heer vijf procent worden uitgekeerd A J- c Hilgersom, geboren te Lei- De activa zijn gewaardeerd op de den in 1930. eveneens wonend te Lei een i grondslag van de aanschaffingsprijs, den. Promotor was prof. dr. H. het! onder aftrek van voldoende afschrij- Veldstra; idem tot doctor in de let- „Van vreemd naar eigen in de ogen van de kunsthistoricus". Na een toe spraak van mr. Scholten zal dr. Pott het door hem ter gelegenheid van het jubileum geschreven boek „Naar wijder horizon" met ruim 200 illustraties de staatssecretaris aan bieden. Er is verder in het museum een tentoonstelling, die eveneens de titel „Naar wijder horizon" draagt, en die te bezichtigen is van 29 juni tot 8 oktober. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is ge- chauffeurskorps. Aan het. eind vanl vingen. Het in <je loop van het ver- teren en wijsbegeerte, op proefschrift het jaar kwam de NZH voor de i slagjaar betaalde bedrag voor de getiteld: "The origins of Rome in dienstuitvoering volgens normale 45- j overneming van de HTM-lijn 's Gra- Historiography from Petrarch to uren-roosters ongeveer tachtig man venhage-Wassenaar-Leiden werd ge- Perizonius". de heer H. J. Erasmus, tekort. De woningnood bleef een ern- 1 bracht ten laste van de reorganisa- junior lecturer aan de Universiteit stige belemmerinc om in de vaca-1 tiereserve. van Zuid-Afrika. geboren te Lady tures te voorzien Daarom werd zowel Met het cog op de voltooiing van de Smith (Natal) Zuid-Afrika in 1935 in Haarlem als in Leiden financieel i reoganisatie werd f. 650.000,— ten en thans wonend te Pretoria. Pro deelgenomen in de bouw van flatwo- laste van deze reserve overgeboekt j motor was prof. dr. W. den Boer. De ningen. In Haarlem konden reeds 28 naar de algemene reserve. I promotie geschiedde cum laude. Schoolsportdag UloLeidse Hout Dankzij de medewerking van enige leerkrachten hebben ruim 300 leer lingen van de Ulo-Leidse Hout gis teren in het Sportpark van de Leidse Hout genoten van een alleszins ge slaagde schoolsportdag. Het dagprogramma omvatte in de ochtenduren een driekamp bestaande uit hardlopen, verspringen en kogel stoten (jongens) en of balwerpen (meisjes), alsmede 300 meter hard lopen voor meisjes en 1500 meter hardlopen voor jongens, terwijl I 's middags voor de klassenteams soft- balwedstrijden en een estafetteloop werden georganiseerd. Tot besluit van de middag speelde het schoolvoetbalteam nog een invi- j ta tie wedstrijd tegen een team van de Ambachtsschool, welke ontmoeting in een overwinning van 21 voor de Ambachtsschool eindigde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rrnatus Johannes Antonlus Maria, zn van J. S. Altena en W. J. A. M. van Relsen, Louise Nicolette Barbara, dr van L. H. Bergman en M. C. van Leeuwen; Pauline Francina, dr van J. P. Striegler en H. Karssen; Petrus Cor- nells, zn van P. Kennis en M. A. M. Koek; Gerardus Johannes, zn van J. Calkhoven en M. Keijzer; Catharlna. I dr van W. de Vries en H. Rombouts; Marcel, zn van J. Barthen en J. L. v. d. Sluis; Hendrika Johanna, dr van P. C. J. Wortman en H. J. Meijers. OVERLEDEN P. H. Verhage. 54 Jr. w.v. C. van Damme; A. A. Donker. 44 Jr. man; C. Plug, 76 Jr. man: R. H. Cohen, 66 Jr, man; C. J. Wouterse, 62 Jr, e.v. P. v. d. Peppel; W. Gijsman, 49 Jr, man. met grote meerderheid van stemmen herkozen waren. Tijdens de rondvraag wees de heer D. Meijer nog eens met nadruk op het gemis van een Gehef. Kleuter school in de Burgemeesterswijk e.o. met het gevolg, dat kleuters uit ge reformeerde gezinnen in deze wijk andere dus niet gereformeerde kleuterscholen bezoeken. Het gevaar, dat hierdoor t.z.t. een aantal leerlin gen voor de gereformeerde lagere scholen verloren gaan, achtte spreker zeker niet denkbeeldig. In zijn antwoord kon de voorzitter mededelen, dat de plannen voor de bouw van een Ger. Kleuterschool op een stuk grond in de Asserstraat in middels waren goedgekeurd en de noodzakelijke urgentieverklaring al was afgekomen. Zodra de toestem ming hiervoor werd verleend, kon de aanbesteding plaats vinden. Dr. G. P. H. Locher Ondervoonitter Ned. Bijbelgenootschap Tijdens de jaarvergadering van het Nederlands Bijbelgenootschap, giste ren in Amsterdam gehouden, heeft de algemeen secretaris, mr. F L. S. F. baron Van Tuyll van Seroosker- ken, meegedeeld, dat het N.B.G. de laatste jaren in toenemende mate betrokken is bij het werk voor de wereldbijbelvoorziening. De algemeen secretaris, die voorzitter is van het dagelijks bestuur van de United Bible Societies, deelde mee dat het de be doeling is dat de UBS een beroep zal doen op alle bijbelgenootschappen om binnen zeer korte tijd in produk- tie te nemen één miljoen bijbels en bijbelgedeelten tot een bedrag van vier miljoen gulden. Deze bijbels enz. zijn bestemd voor de noodgebieden in Azië. Prof. dr. G. C. Berkouwer. die als ondervoorzitter aftrad en niet her kiesbaar was wordt in deze functie opgevolgd door dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur by de VN heeft in een rede op de wereldtentoonstelling te Seattle gezegd, dat voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog de Sow- jet-Unie in Europa door de Europese Economische Gemeenschap in het defensief is gedrongen. Stevenson zei dat de Europese na ties na de tweede wereldoorlog beslo ten hadden de politiek van „econo misch nationalisme" overboord te zetten. „In de plaats daarvan kwam een lange reeks van gemeenschappe lijke projecten van scheppend staats manschap die culmineerde in de ge meenschappelijke markt en die uit zicht biedt op een gemeenschappelij ke politiek". Russische handelsdelegaties heb ben getracht de Europese landen de een na de ander weg te lokken maar zonder resultaat". „Intussen zijn zelfs de Oostduitsers begonnen om zelfs het leven in de waagschaal te stellen teneinde te kunnen ontkomen uit de stinkende gevangenis." Stevenson voegde er aan toe. dat naar zijn mening Rusland zich op den duur wel zou schikken in de si tuatie, de koude oorlog zou beëindi gen en zichzelf zou aanpassen aan de „VN-gemeenschap van verdraag zaamheid". Nieuwe reddingboten voor K.N.Z.H R.M. Stevenson noemde een aantal fac toren in Rusland zelf, die in deze richting werken: Het getij van economische en intel lectuele inspiratie in de nieuwe ge neraties van Russische burgers, de noodzaak de landbouw te stimu leren om de produktie toereikend te maken en het pijnlijke probleem van de betrek kingen met de Chinese Volksrepu bliek, die zich niet meer door Mos kou laat domineren. „Hoe kan men zeggen, dat de NAVO en de VN niet naast elkaar kunnen bestaan", aldus Stevenson." „De feiten wijzen het tegengestelde uit. Wij zien in de NAVO niet in de VN een schild tegen de Russi sche druk. Wij zien in de VN niet in de NAVO een schild dat be scherming biedt aan de kleine lan den, speciaal die in Afrika, het Mid den-Oosten en Azië". Verschillende van de grote motor reddingboten der Kon. Noord- Zuidhollandsche Redding Maat schappij zijn thans tussen de 30 en 40 jaar oud en zullen, hoewel nog in goede conditie verkerend, binnen j afzienbare tijd vervangen moeten uJÜHfl worden. Dit vermeldt het jaarverslag aanstaande wetenschapsmensen en 1961. Het zijn er voorlopig vier de 1 het uitreiken van ere-doctoraten, een Groningen gaat in 1964 feesten (Speciale berichtgeving) In 1964 bestaat de Rijksuniversiteit in Groningen 350 jaar. Het Gronin ger studentencorps Windicat Atque Polit, bestaat dan 150 jaar. Beide ju bilea zullen in de laatste twee weken van juni 1964 worden gevierd. Reeds nu worden er voorbereidin gen voor getroffen, o.a. door een uni versitaire commissie, onder voorzit terschap van de prorector der Gro ninger Universiteit, prof. dr. H de Vos. Het feest van de universiteit valt in drie delen uiteen en wel in de zogenaamde academische plechtig heden zoals redevoeringen door voor wetenschappelijke manifestatie voor algemeen publiek onder het motto „de macht van de wetenschap over het leven" en een cultureel gebeuren, waarbij de gehele universitaire ge meenschap zal worden betrokken. DE ACHTERUITRIJDER Het laatste stukje van het on- gedempte Levendaal zal nu spoedig zijn verdwenenHet water is vrijwel uit de gracht ge- dermijne de walmuren nu onder pompt, terwijl de in de loop der slopershanden vallen. jaren op vele plaatsen reeds on-1 (Foto LD./Hoivast) Brandaris, Dorus Rijkers, Insulinde en Neeltje Jacoba. De KNZHRM heeft daarom een deel v:*n haar kapitaal onder de naam „bouwfonds" afgezonderd voor de vernieuwing van de vlc/>t en de aanschaffing van nieuw redding- materieel. De exploitatiekosten wa ren het afgelopen jaar echter ruim 27 mille meer dan de ontvangsten, zodat dit bedrag ten laste van het bouwfonds moest worden geboekt. Gerekend naar de huidige prijzen is met de bouw van een grote motor reddingboot vijf ton gemoeid, dat is één ton minder dan de reddingmaat- s-chrynpy jaarlijks voor haar werk nodig heeft. Voor de vervanging der vier genoemde boten, die, zo ver telde directeur H. Th. de Booy, over 8 a 9 jaar aan de orde komt, is. in dien het nu zou geschieden, zo'n twee miljoen gulden nodig. Dit bedrag zal echter als het zover is, uiteraard in tussen hoger zijn geworden. Het, afgelopen jaar kwamen de reddingboten- en stations der KNZ HRM 116 maal in actie om diensten te verlenen. Het aantal contribuan ten steeg tot 41.000. De directeur spreekt in het verslag de wens uit dat aantal zal blijven toenemen, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de nog steeds in kracht toene mende financiële branding. TEGEN EXPORTVERBOD VAN AARDAPPELEN Na ernstig beraad over de gang van zaken met betrekking tot rle consumptie-aardappelvoorziening heeft het hoofdbestuur van het Kon. Het achteruitrijden dient stapvoets Ned. Landbouw-Comité als zijn oor- te geschieden, en aan dié kant van deel uitgesproken, dat het voortbe- de we8 waarover men is komen aan staan van het exportverbod voor I rÜh.en\ aardappelen van de nieuwe binnen landse oogst niet verantwoord is. Door deze exportstop zal de natuurlijke afzet en prijsvorming, speciaal van vroege aardappelen, worden gehinderd. Voorts dreigt het gevaar, dat de normale aardappelafzet gedurende het komende seizoen in het gedrang komt. Door de exportstop niet tijdig op te heffen zal men verantwoorde- lijk zijn voor een eventuele over schotsituatie aan het einde van het seizoen. Het hoofdbestuur van het KNLC meent dan ook. dat de geldende ex portbeperking onmiddellijk dient te verdwijnen. Hierbij mag het overige ver keer niet in gevaar worden gebracht, noch gehinderd. In dit verband wyst de ANWB er op dat dus gestopt moet worden in dien de verkeersomstandigheden dit vereisen. Verder heeft de achteruitrijder de verplichting op een kruising of split sing om aan al het verkeer, dat niet zelf achteruitrijdt voorrang te verle nen. Dit geldt dus ook voor het geval dat de achteruitrijder van rechts komt en/of op een voorrangsweg rijdt!! Eenvoudig gezegd: de achteruitrij der Is volkomen ondergeschikt aan al het overige verkeer.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3