Nederland thans geheel achter het plan-Bunker BOMEXPLOSIES IN OH AN EN BONE BOEREN IN NORMANDIE MISNOEGD OVER PRIJZEN Couve de Murville en Rusk spraken over de kernwapen-kwestie Zonder voorbehoud Oe Thant telegrafeert Soekarno: Een blanco volmacht voor ambassadeur dr. Van Roijen? Kar ren met artisjokken in stadje Saint Pol omgekeerd DECOWALL' Voorkeur voor buitenlands brood leuws LEIDSCH Directeur; E. A. E. van Dishoeck DAG Hoofdredacteur: J. Brouwer Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 JUNI 1962 No. 30683 DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Oe Thant, de waarnemende algemene secretaris van de V.N., heeft president Soekarno op diens verzoek om verduidelijking van het Nederlandse standpunt telegrafisch laten weten, dat Neder land naar zijn oordeel het beginsel van een etappegewijze over dracht van het bestuur van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indone sië heeft aanvaard. „Zoals ik het plan-Bunker begrijp", aldus Oe Thant in het telegram, „houdt het een werk wijze in fasen in. Tegen het einde van het tweede jaar zal het bestuur volledig aan Indone sië worden overgedragen. Op een nog te bepalen datum zal Indonesië, bijgestaan door de waarnemende secretaris-gene raal van de V.N. en ander V.N.-personeel, een regeling treffen om de bevolking van het gebied in de gelegenheid te stel len een vrije keuze te doen." Verrassing Het antwoord van Oe Thant moet voor vrijwel alle Nederlanders een verrassend karakter hebben, want daarin word. o.m. nog gezegd: „De Nederlandse regering heeft te kennen gegeven, dat zij het plan- Bunker zonder voorbehoud aan neemt". Mocht men nog willen redetwisten over de vraag of „bereidheid tot het voeren van besprekingen op basis van het plan-Bunker" verschil maakt me- het „in principe aanvaarden v. n het plan-Bunker", dan is dat thans niet meer nodig. Nu maakt het klaarblijkelijk geen velschil meer of men het. plan-Bunker als basis voor bespreking aanvaardt of dat men het ronder voorbehoud aa- \eemt. Het meest verrassend is het feit. dat men in Den Haag geen officieel antwoord kan .rijgen op voox- de hand liggende vragen, als gevolg van de vrijmoedige mededeling van Oe Thant aan Soekarno: minister-presi dent De Quay is met vakantie (ge gaan), minister Luns is naar de Kie- ler Woche (gegaan) en staatssecre taris Bot is bij het huwelijk van zijn zoon in Amerika. Uitgeschakeld In politieke kringen in Den Haag is men niet erg tspreken over de thans ontstane situatie, waarbij men Luchtvaartstaking twee maanden uitgesteld De staking van ruim tienduizend werknemers bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „American Airlines", die vrijdag zou beginnen, is voor zeker zestig dagen uitgesteld door het ingrijpen van de Ameri kaanse president. Deze paste de zogenaamde Taft- Hartleywet toe volgens welke in der gelijke gevallen een commissie van onderzoek dertig dagen tijd moet hebben om een onderzoek naar het geschil in te stellen. Hierop volgt nog een periode van dertig dagen waar in de arbeiders aan het werk moe ten blijven, teneinde de onderhande laars tijd te geven om tot overeen stemming te geraken. zich volledig uitgeschakeld voelt. „Oe Thant zal wel voor ons den ken, sprekfen en schrijven", zo zei ons iemand, die gevoegelijk als een auto riteit wordt beschouwd op het ge bied van onderhandelingen met In donesië. Er zijn echter ook andere figuren, die uitgaan van de opvatting van een woordvoerder der regering, die ruim een week geleden verklaarde: „Ne derland is volkomen ingesteld om op elk ogenblik, dat dit maar zou kun nen worden gewenst, het gesprek met Indonesië op basis van het plan- Bunker te voeren". En voorts: „Als dr. Van Roijen naar Washington terug gaat, heeft hij uitgebreide volmachten om naar omstandigheden te handelen'Waar naar de mening van deze figuren, de kaartent zó liggen, is het duidelijk dat dr. Van Roijen op het ogenblik een vrijwel blanco volmacht bezit. Dat men Dïj Buitenlandse Zaken een week heeft gewacht vóór men toegaf dat tijdens de aanwezigheid van dr. Van Roijen in Nederland een telegram aan mr. Schürmann is ge zonden, waarin werd gezegd, dat Ne derland het plan-Bunker in principe aanvaardt, beschouwt men als een bewijs, dat Buitenlandse Zaken slechts schoorvoetend volgen wil op de weg, die dr. Van Roijen wenst te volgen. Overigens komt steeds meer de ge dachte tot uiting dat Nederland van het probleem Nieuw-Guinea af moet. „Het heeft lang genoeg geduurd", zo zegt men, „en nu de regering ver moedelijk de beslissingsbevoegdheid in handen van een erkend diplomaat van zeer grote verdienste voor Ne derland heeft gelegd, nu moet men deze niet hinderen in zijn arbeid. Verklaring van Kennedy-Menzies x resident Kennedy en de Austra lische premier Menzies hebben gis teren in een gemeenschappelijke ver klaring gezegd, het er over eens te zijn, dat een vreedzame oplossing van het geschil tussen Nederland en In donesië over Nieuw-Guinea in het belang an alle betrokkenen zou zijn. De Australische premier, Robert Menzies. heeft gisteren gezegd, dat de belangrijkste voorwaarde voor een vreedzame regeling van de kwestie- Nieuw-Guinea is, dat Indonesië op houdt oorlogshandelingen te plegen". Premier Menzies verklaarde dit in antwoord op een vraag van een In donesische verslaggever tijdens een persconferentie die hij na zijn be sprekingen met president Kennedy in Washington gaf. Hij zei dat Indonesië en Nederland over het plan-Bunker niet lijnrecht tegenover elkaar staan, doch dat de atmosfeer niet zuiver is „door hand having van gewapende vijandelijk heden door een van beide partijen, terwijl de besprekingen op het punt staan hervat te worden". Volgende w eek voor-overleg Uit niet-officiele Amerikaanse bron is thans vernomen, dat het ge heime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw- Guinea „zeer waarschijnlijk" in het begin van de volgende week „ergens" bij Washington zal worden hervat. Men gelooft, dat de besprekingen zullen worden gehouden in een bui tenverblijf van een familielid van ambassadeur Van Roijen. Zowel van Amerikaanse als aan Nederlandse kant wordt een streng stilzwijgen bewaard over het tijdstip van het be gin der besprekingen. Staatssecretaris Bot en ambassa deur Van Roijen hadden gisteren in het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington een bespreking met onder-minister Averell Harri- man over het Nederlands-Indone sische geschil. Garantieprijs toegezegd Zeker vijf bomontploffingen heb ben gisteren een ravage veroorzaakt in een kraakinstallatie voor aardgas in het gebied van Oran. Reusachtige vlammen sloegen uit de brandende fabrieksgebouwen. Een bewaker werd gewond door het ontsnappende gas, dat onmiddellijk vlam vatte. Het vuur doofde later, toen men de toe- voer van gas afsloot. Men neemt aan, dat deze aanslag het werk is van de OAS in Oran, j evenals de twee explosies die gister avond het stadhuis van Bone in vlammen deden opgaan en waarbij drie personen werden gewond. De OAS heeft voor vandaag een belangrijke radio-uitzending aange kondigd. Men acht het waarschijn- Advertentle (Van onze Parijse correspondent) De Normandische boeren heb ben gisteren hun strijd tegen de regering hervat. En dat op een ogenblik, dat dc stakingen in de overheidsbedrijven voor de tweede dag de bevolking beroof den van het gebruik van open bare vervoermiddelen, gas en elektriciteit. In het plaatsje Saint Pol en Léon is het zelfs tot bot singen qekomen tussen gendar mes en boeren, die met hun tractors de wegen barricadeer den om het goederenstation van de buitenwereld te isoleren. De oorzaak van de toorn der noe- ren is gelegen in overproduktie, spe ciaal van artisjokken. De prijzen zijn daardoor gedaald. Teger deze ach tergrond hebben bovendien twee boe renbonden het nog eens aan de stok gekregen doordat de een desnoods fraai triplex voor wanden. „DE HOUTHAL HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 WEERBERICHT VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met mor gen overda zonnige perioden, maar in de ochtend aanvankelijk laaghan gende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder 21.04 uur; Maan op: uur; onder: 9.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.30 uur, laagwater te 1.46 en 14.08 uur. Dit nummer bestaat uit 18 paglna'9 Egels in de nacht (Van onze correspondent) J Zelden is het 's nachts op de f brug over de Maas tussen f Venlo en Blerick zo drulc ge- f iveest als gisternacht. Aanlei- f ding hiertoe was het feit dat f een egel met haar kroost dwars f de brug overstak. Een automo- j bilist zag dat en stopte om de f beestjes rustig le kunnen laten f oversteken. Toen hij uitstapte om deze niet alledaagse ge- beurtenis eens van dichtbij te j bekijken, stopte ook een andere automobilist, die de helpende j hand wilde bieden omdat hij veronderstelde dat. de man pan ne had. De beide mannen kro pen 'oen samen op de grond j om de egels onder de auto van- f daan te jagen. Deze waren schijnbaar angstig geworden j van het bekijks en verscholen f zich. Andere automobilisten f stopten eveneens omdat ze f dachten dat er een ongeval was f gebeurd. De drukte werd op een 4 gegeven moment zo groot, dat f er zich grote files gevormd hadden. Velen wilden niet eens meer wegrijden voordat de 4 egelfamilie vertrokken was, omdat men bevreesd ivas de f diertjes dood te rijden. Ten 4 lange leste xropen de egels 4 onder de vele auto's door en f losten daarmee de nachte- 4 lijke verkeersopstopping zonder 4 bloed vergieten op. 4 met lagere prijzen genoegen wilde nemen dan de ander. De sterkste partij, die van de grossiers de hoog ste prijzen eiste, besloot toen alle leveranties stop te zetten. Inplaats van veertig frank per kilo te aan vaarden, reden toen alle boeren naar het stadje, waar ze hun karren vol artiksjokken in de straten leegden! Hoewel alle inwoners kosteloos ar tisjokken konden eten, woog die bui tenkans toch maar nauwelijks op tegen het ongerief, dat, het verkeer van deze actie ondervond De kwaad heid van de boeren was nog groter geworden, omdat ze de minister van Landbouw, Pisani. verwijten dat hij zijn beloften om financiële steun bij tegenslagen niet zou zijn nageko men. In werkelijkheid heeft Pisani Opnieuw tien Indonesiërs gedood Nederlandse troepen hebben gisteren Indonesische parachu tisten in een oerwoudbivak ver rast en tien van hen gedood, zo is in een officieel communiqué in Hollandia bekendgemaakt. De Nederlanders leden geen verliezen. Een grote hoeveelheid Indonesische uitrustingsstukken werd in beslag genomen. Volgens het communiqué gaf de plaatselijke Papoea-bevolking de Indonesiërs een gevoel van veiligheid door zich vriendelijk voor te doen. Daarna rappor teerde zij de ligging van het bivak aan de Nederlanders en bracht hen daarheen. Duitse politie zoekt moordenaar van twee jongens De politie van Regensburg in West-Duitsland zoekt een man die de dood van twee jongens van negen en tien jaar op zijn geweten heeft. De kinderen speelden langs de rivier de Regen toen zij een verlaten lucht bed aantroffen. Zij lieten zich hier mee naar het midder van de rivier drijven. De eigenaar van het lucht bed die hen ontdekte zwom naar hen toe en keerde het bed om zodat de kinderen, die niet konden zwem men in het water terecht kwamen Ondanks hun hulpgeroep verliet de man in alle gemoedsrust de plek waar de knderen verdronken na eerst het luchtbed te hebben laten leeg lopen en het zorgvuldig te hebben opgevouwen. een reorganisatieplan voor de land bouw ontworpen, dat de kleinere boe ren heel veel tegemoet komt en in verschillende opzichten zelfs revolu tionaire trekken vertoont In de boe zem der regering stuit Pisani echter nog altijd op tegenstanden. Om her haling te voorkomen van de gebeur- tenissen van vorig jaar. toen de Franse boeren, zoals men zich her- I innert, autowegen en spoorlijnen af sneden. prefecten opsloten en zelfs naar het leven stonden en openbare installaties vernielden, zou de rege- ring er toch wel verstandig aan doen met de uitvoering van haar beloften nu niet al te lang meer te dralen. Volgens berichten van hedenoch tend zou aan de leider der Nor mandische boeren, Gourvennec. in Parijs zyn toegezegd, dat de regering in het vervolg alle prijzen van de artisjokken op een bedrag van 35 oude franken per kilo zal garande ren. Ontwrichting De staking bij de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven, waarbij zich gisteren het spoorwegpersoneel voor 48 uur heeft gevoegd, heeft het in dustriële leven in Frankrijk ont wricht. Bijna een half miljoen arbeiders staken. De stakingen zijn door de rooms-katholieke, socialistische en communistische vakverenigingen uit geroepen om kortere werktijden en hogere lonen te verkrijgen De me tro werd twaalf uur lang stilgelegd, de huisvrouwen zaten zonder licht en warmte en door het uitvallen van de verkeerslichten ontstonder grote ver keersopstoppingen in Parijs. Miljoenen arbeiders in de indu strie waren werkeloos doordat de gro te fabrieken wegens gebrek aan stroom niet konden draaien. PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE BIJ „MACBETH" De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond aanwezig geweest bij een opvoering van het toneelstuk „Macbeth" in de Amsterdamse Schouwburg. Dit koningsdrama van Shakespeare werd in het raam van het Holland Festival gebracht door „The Old Vic Company" uit Enge land. Tijdens de pauze onderhielden de Prinsessen zich in de koffiekamer met de in hun gezelschap zijnde per sonen onder wie Renée Bradbook- Smith-Röell. Verder waren er enkele persoon lijke vrienden en vriendinnen van Prinses Beatrix en Prinses Irene. De hoofdrollen werden vertolkt door Robert Eddison als Macbeth en Patricia Jessel als Lady Macbeth. Oliver Neville regisseerde het stuk. Na afloop bracht het publiek ac teurs en actrices een langdurige ova tie. Namens het bestuur van het Hol land-Festival werd een bloemstuk aangeboden. lijk, dat dan bekend zou worden ge maakt of de met de FLN in Algiers gesloten vredesovereenkomst ook voor Oran geldt. Intussen gaat Algiers steeds meer op een normale stad lijken. De mos lims zijn gisteren massaal weer aan het werk getogen, het openbare ver voer werkte weer en men wil met spoed de door explosies aangerichte verwoestingen opruimen. Volgens betrouwbare bronnen in Algiers nemen de belangrijkste OAS- leiders de volgende standpunten in: ex-kolonel Jean Gardés staat een overeenstemming met de Algerijnen voor en ook ex-generaal Paul Gardy is voorstander van onderhandelingen tussen OAS en FLN. Hij zou echter niet geheel akkoord gaan met in Algiers gemaakte afspraken. Twee van de fanatiekste leiders, de ex-kolonels Yves Godard, in Oran, en Pierre Chateou-Jobert, in Con- stantine, zijn tegen de vredesvoor waarden gekant. Ex-kolonel Antoine Argoud, die meestal in Europa ver blijft, is voorstander van het ver plaatsen van de OAS-activiteiten naar Frankrijk, aldus deze bronnen. De geruchten willen dat Chateau- Jobert en Godard reeds naar Zwit serland zijn gevlucht, waardoor de voornaamste tegenstand tegen 'n ak koord met de Algerijnen zou zyn verdwenen. In Den Haag 'S gisteren de Industriële Adviesraad voor Suriname en de Nederlandse Antillen" geïnstalleerd, waarvan Prins Bern hard het erevoorzit ter schap h :eh aanvaard. De Prins kreeg een bank aangebo den, welke van kwihi-hout is vervaardigd. Van links naar rechts mr. F. E. A4. van Thiel, de heer A. M. Arends. Prins Bernhard en de heet H. J. de Koster, voorzitter van de Raad van Nederlandse Werkgevers- bonden. bij het aan de Prins aan- gebode ngeschenk. Berlijnse muur wordt versterkt De Westberlijnse politie is gisteren begonnen met het versterken van de westelijke kant van de Berlijn se muur, door het aanbrengen van aardhopen en zandzakken op pun ten waar eerder vuurgevechten met de Oostduitsers zijn voorgevallen. Functionarissen van het stadsbestuur zeiden: „Wij kunnen niet langer toe kijken wanneer onze mannen zonder enige dekking beschoten worden". De Oostduitse grenswacht heeft 64 bunkers met schietgaten gebouwd en greppels en muren aangelegd. Gister ochtend vroeg zijn tweehonderd Oostduitsers opnieuw oegonnen met het aanleggen van betonnen schuil plaatsen en afzettingen. Zweeds scliip bij Rügen in brand In de machinekamer van het Zweedse schip „Agnes" (3.900 t.) is brand uitgebroken, waardoor enkele opvarenden werden opgesloten. Ver scheidene schepen snelden te hulp. De bemanning van 31 werd, op twee opvarenden na, gered, In de scheepswand van de „Agnes" bleek een gat te zijn, dat was geboord door twee opvarenden, die zich in de brandende machine kamer bevonden. Door dit gat heb ben de aanvankelijk opgesloten man nen zich in veiligheid kunnen stellen. Onder de schepen, die de „Agnes" hulp verlenen, bevinden zich het Ne derlandse vaartuig „Friesland" en 'n oorlogsschip van onbekende nationa liteit. De componist en dirigent Igor Strawinsky zal in Hamburg een concert dirigeren tijdens de mu zikale manifestaties, welke in deze stad gehouden worden ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de beroemde componist. Strawinsky bij zijn aankomst op de luchthaven van Hamburg in gezelschap van zijn echtgenote en de choreograaf George Balanch'.ie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en zijn Franse collega, Couve de Murville, hebben gistermiddag in Parijs drie uur lang over de NAVO en meer in het bijzonder over de kwestie van de atoom wapens gesproken. Rusk vroeg tijdens dit gesprek naar Frank- rijks bedoelingen op het gebied van de kernwapens, met name of Frankrijk wil samenwerken bij de strategie en het gebruik van dergelijke wapens. Couve de Murville antwoordde, dat dit inderdaad een vraag van belang is, maar dat zij met het oog op de huidige staat van de Franse atoomstrijdmacht nog niet actueel is. Frankrijk zal in deze kwestie een besluit nemen als de tijd er rijp voor is. Zolang er geen werkelijk akkoord over ontwapening op het gebied van kernwapens bestaat, staat de mo gendheden die deze wapens kunnen maken, niets in de weg zich in de komende jaren uit te rusten met dit moderne materiaal. Het is ondenk baar dat Frankrijk van dergelijke wapens afziet, aldus Couve de Mur ville. In Amerikaanse kringen in de Franse hoofdstad werd gisteravond gezegd, dat heel wat onofficiële mis verstanden tussen Frankrijk en de V.S uit de weg zijn geruimd. Zowel president De Gaulle als minister Couve de Murville hadden Rusk doen weten dat de Franse atoomstrijd kracht geen werktuig is van een af zonderlijk militair beleid. De Fransen hebben duidelijk gemaakt, dat, als de NAVO in een oorlog betrokken raakt, alle lidstaten van de NAVO gezamenlijk zullen optreden. In Franse kringen werd gezegd, dat Rusk andermaal uiting heeft ge geven aan de hoop, dat Frankrijk zijn plaats aan de tafel van de ont wapeningsconferentie in Genève zal innemen. In de Franse houding schijnt echter geen verandering te zijn gekomen. Minister Rusk, die vandaag naar Bonn is vertrokken, heeft gisteren ook nog een gesprek van een half uur met minister-president Pompidou gehad, waarbij beiden hebben ge zegd „de dikwijls overdreven voorstel ling" van meningsverschillen over de aanpak van zekere vraagstukken te betreuren. Advertentie Na de patatten uit België en het ijs uit Italië, doet thans Fmnbrod uit Finland zijn intrede - het brood dat altijd kersvers blijft. Finnbrod wordt nl. van binnen uit dj epdoor bakken en is daardoor heerlijk krokant. Firm- brod is voedzaam, maar zet niet aan. Het wordt bereid uit volkoren rogge meel met ontvette melk en gist of eiwit. Finnbrod met boter en normaal broodbeleg is heerlijk bij het ontbijt, gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin Uit het Leidsch Dagblad van 23 Junij 1862: Wij vernemen, dat het Ja- pansche gezantschap door den Senaat der Leidsche Hoogeschool is uitgenoodigd om de academische inrigtin- n te bezoeken. In Bourgogne is het voor- uitzigt op den druivenoogst zoo gunstig, dat de wijnbou wers niet meer bij de flesch maar bij het uur de prijs voor 1 het ivijndrinken berekenen Voor ieder uur betaalt men 37V2 cent.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1