CANADA viert op 1 juli a.s. zijn 95-jarig bestaan als natie N.v. het MQtQRHUIS Ottawa: van houtkappersdorp tot indrukwekkende hoofdstad OLIEVERVERSEN EN SMEREN N.V.HET MOTORHUIS-HOGE RIJNDIJK 5 „Hier is niets", zeiden de op goud beluste Spanjaarden GEEN OVERBODIG WACHTEN LOF VAN STEVENSON AAN KOLONIALE MOGENDHEDEN MARILYN IS ZONDEBOK, ZEGT FRANK SINATRA aan de lopende band in de werkplaats van Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 juni 1962 Vijfde blad no. 30683 Hoog boven Ottawa, verheft zich de „Vredestoren gebouwd als een herinnering aan hen, die vielen op de slagvelden en als een manifestatie van Canada's streven naar vrede en begrip tussen de volken. Tot ver in het golvend land om Ottawa is de Vredestoren duidelijk zichtbaar en horen de mensen het slaan der uren. Op nationale hoogtijdagen en bij andere bijzondere gelegenheden golven de klanken van het carillon over stad en land. Zij verkondigen allen, die het willen horen, de oproep tot vrede. De zwaarste klok van het carillon weegt ongeveer 10.000 kg. Zij draagt Canada's doden uit de eerste wereldoorlog in het hart en herdenkt hen in de inscriptie "Glory to God in the Highest, and on Earth Peace, Good Will to wards Men". (Ere zij God in den hoge, en vrede op aarde bij men sen des welbehagens) Streekplan voor stad en omgeving Ottawa is het brandpunt en te vens een symbool van Canada's na tionale eenheid. De stad ligt op een prachtig punt aan de samenloop van drie rivieren. De Parlementsheuvel met de Vredestoren en regerings gebouwen in neo-gotische stijl beheerst de stad en het omliggende land, zoals Utrechts Domtoren de stad Utrecht en het Sticht beheerst. De drie rivieren zyn de Ottawa, die de natuurlijke grens vormt tussen de provincies Ontario en Quebec, de vriendelijke Rideau en de met boom stammen bezaaide Gatineau. De Ottawa is een indrukwekkende stroom met watervallen de Clau- dière waterval en de Deschènes wa terval en een aantal eilandjes. Iets ten oosten van de Parlements heuvel zijn de sluizen tussen de Otta wa en het Rideau-kanaal. Enige hon derden meters verder ligt de prachti ge Interprovinciale brug tussen Que bec en Ontario. Niet ver van deze brug stort de Rideau zich via een waterval in de Ottawa. De Ottawa is niet slechts een pro vinciale, doch ook een landschappe lijke grens. Tegenover Ottawa ligt (op de Quebecse oever) de industrie stad Huil en daarachter strekt zich het ruige heuvelland van Gatineau uit, een parklandschap, doorsneden door de snelle, niet ongevaarlijke Ga tineau. Op de zuidelijke oever van de Ottawa echter ligt een nauwelijks geaccidenteerd akker- en weideland schap. hankelyksheidsverklaring der Ver enigde Staten, vielen de Yankees tot tweemaal toe (laatstelijk in 1812) Ca nada binnen, maar beide keren moesten zij afdeinzen. De Engel sen handhaafden zich en wisten ook een tweetal opstanden in de jaren 1838 en 1839 de baas te blijven. Deze opstanden waren uitgegaan van ontevreden elementen van Franse af stamming. Snel zelfstandig Canada legde de weg van kolonie 1 naar zelfstandige staat snel af. Reeds op 1 juli 1867 vaardigde Koningin j Victoria op grond van de „British North America Act" een proclamatie uit, waarby de kolonies Opper-Ca- nada (voortaan Ontario geheten), Neder-Canada (voortaan Quebec ge- Terugblik Het was een Venetlaan in Schotse dienst Cabot geheten die Ca nada in 1497 ontdekte. In het begin der zestiende eeuw besloten de Span jaarden om ook eens te gaan kijken in het nieuwe land. In de kustgebie den vonden zij echter geen edele metalen en daarom bleven zij niet. „Aca nada" („hier is niets") zouden zij gezegd hebben en aan deze ge ringschattende uiting zou de naam Canada zijn ontstaan danken. Andere historici menen evenwel, dat de naamCanada teruggaat op het Indiaanse woord „Kanatha", dat '„groep hutten" betekent. Hoe dit zij, de Fransen, minder gouddorstig dan de Spanjaarden, namen Canada in 1534 voor hun koning Frans I in bezit. De beroemde ontdekkingsreizi- j ger Jacques Cartier noemde het land j Nieuw-Frankrijk. Canada's vroegste (vaderlandse) geschiedenis is die van de strijd tus sen Fransman en Brit om het bezit des lands. Een paar eeuwen golfde die strijd met wisselend succes heer en weer totdat Engeland na een ko loniale oorlog op leven en dood, bij de Vrede van Parijs (1763) Canada definitief verwierf. Later, na de onaf- De dagelijkse aflossing van de wacht op de Parlementsheu vel in Ottawa is een kleurig kijk spel, dat altijd veel kijkers trekt. naamd). Nova Scotia en Nieuw - Brunswijk werden verenigd tot één staat met een op Engelse leest ge schoeide grondwet. Daarom geldt de eerste juli als Canada's verjaardag en wordt hij ieder jaar als „Canada Day" vrolijk en plechtig gevierd. In de loop der jaren na 1867 schreed Canada verder voort op de weg naar onafhankelijkheid en thans is het een onafhankelijke mogendheid bin nen het Britse Gemenebest. Canada's rivieren waren het, die de Europese pioniers de weg wezen en tot weg dienden. De man, die geldt als de officiële „stichter" van Cana da, te weten Samuel de Champlain, was de eerste, die de Ottawa opvoer tot aan de bronnen. Hij deed dat in 1613. Nog een eeuw nadien konden de pelshandelaren en ontdekkers de Ot tawa in alle rust bevaren, maar na dien begon het geleidelijk „drukker" te worden op die rivier. De rust was volledig voorbij, toen omstreeks 1800 het houtkapbedrijf in het stroomge bied van de Ottawa ontlook. Het ont wikkelde zich in tamelijk snel tempo Er ontstonden nederzettingen in het door de houtkappers „schoongemaak te" land. De meeste lagen op de zui delijke oever der rivier. Gunstige ligging Engelse ingenieurs, die een mili taire ravitailleringsweg naar de Grote Meren wilden maken, besloten in 1827 een kanaal te graven tussen de Rideau en het Ontario-meer. Onder leiding van kolonel John By begon men met de uitvoering van het werk. Het beginpunt van het kanaal was een jonge houtkappersnederzetting. I In 1832 was het kanaal klaar en had I de nederzetting de naam Bytown ge- kregen. Het kanaal heeft nooit enig militair nut gehad, maar wel was het van grote betekenis voor de opbloei van Bytown. Deze plaats werd het verkeersbrandpunt van de streek. Bytown nam gestadig toe in bloei en betekenis. Hierdoor kregen het stadje en zijn bewoners gaandeweg een ander uiterlijk. Om dit te be vestigen, werd Bytown in 1854 her doopt in Ottawa. Wel woonden er nog houthandelaren in het jonge Ottawa, maar de houtkappers had den zich teruggetrokken in de bin nenlanden. De bonte, w-ei eens ru moerige „hout-tijd" van Ottawa werd afgesloten. De laatste stap op de weg van wildernisnederzetting tot een van 's werelds hoofdsteden deed Ottawa in 1857. In dat jaar wees Koningin Victoria Ottawa we gens zyn gunstige centrale ligging aan als zetel der Canadese overheid. En toen Canada een tiental jaren nadien zelfstandig werd, sprak het vanzelf, dat Ottawa de nationale hoofdstad werd. Prachtige gebouwen Het meest opvallende kenmerk van Ottawa is de Parlementsheuvel De drie gebouwen op die „heuvel" vallen op door hun mooie en indrukwekken de architectuur. In het midden staat het gebouw der Tweede Kamer (House of Commons) met de prach tige Vredestoren. In het „oostelijke blok" (zoals men in Ottawa zegt) bevinden zich de bureaus van de Eerste minister en het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het „westelijk blok" zijn het departement van de „staatssecretaris voor Cana da" en een paar andere regerings diensten ondergebracht. Het grasveld in het midden is kaal gelaten, maar op de andere gazons staan bronzen en grameten beelden van grote figu ren uit de Canadese historie. Ook bloemen en bomen vindt men er in overvloed. In het voorjaar bloeien er de vele tulpen, die Koningin Juliana en een aantal Nederlanders Canada hebben geschonken ten teken van dankbaarheid voor wat de Canadezen in de oorlogsjaren voor ons vorsten huis en Nederland hebben gedaan. Prachtige lanen met een gezamen lijke lengte van meer dan vijftig kilometer maken het iedere bezoe ker mogelijk alle belangwekkende punten in Ottawa en naaste omge ving te bereiken. Daar er in Ottawa altijd wel een auto te krijgen is, kan men op één dag veel zien. Gebouwen als het Rijksmuseum, het Nationale Kunst Museum, de Munt, de Rijks archieven en het Observatorium, als mede het Oorlogsgedenkteken en een aantal andere bezienswaardighe den liggen binnen het bereik van iedere bezoeker der stad. Groene toekomst Ottawa (schreef een Franse jour nalist enige tijd geleden) is een stad met indrukwekkende bouwwerken, prettige woonhuizen, lommerrijke straten, mooie grasvelden, veel bloemen, parken en meertjes. In de loop van de laatste tachtig jaren zijn er echter ook wel le lijke plekjes ontstaan. Evenals in an dere grote steden was dit onvermijde lijk, want een zich snel ontplooiend bedrijfsleven stelt altijd en waar ter wereld ook andere eisen dan alleen maar die van stedeschoon en harmonische stadsplanning. Niette min, de lelijke plekjes zijn er en daarom willen de Canadeze ze uit wissen. Enige jaren vóór de tweede we reldoorlog begon men reeds plannen te maken om Ottawa's „gezicht" zo mooi mogelijk te maken en de stad tot een modelhoofdstad te ontwik kelen. Het bleef echter by plannen makerij tot 1944. Toen midden in de oorlog! ontwierp de Franse ste- debouwkundige Jacques Gréber in sa menwerking met Canadese architec ten een „plan voor de nationale hoofdstad", dat eigenlijk een streek- U kunt er van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. terecht. Kom eens langs rijden om Uzelf te overtuigen van deze vlotte, efficiënte, nuttige en voor U kosten- en tijdspa rende service. ShowroomStationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garageMorssingel 1 b.Tel. 24741Hoge Rijndijk5-Tel. 34447 Vat de ethiek ran liet Westen tras, is mi de universele ethiek geworden T> J O I'n een re^e °P de Wereldtentoon- I\ecie 111 seauie stelling te Seattle, ter gelegenheid van de dag der V.N. hulde gebracht De Amerikaanse ambassadeur bij aan de voormalige koloniale mogend- de V.N., Adlai E. Stevenson, heeft heden Engeland, Frankrijk en Bel- i ffië. Paard gruwelijk mishandeld (Van onze Haagse correspondent) plan voor Ottawa en ommelanden was. Natuurlijk voorzag dit plan (dat ten dele reeds tot uitvoering is ge komen) in goede wegen, doorbraken en grote gebouwen, terwijl ook de verplaatsing van sommige indu- ren op grond van ras of van politieke strieën aanbevolen werd. Rook en onderwerping komen nu in de V.N. roet nabij of in woonwijken zijn nu 1 byeen als gelijken met alle rancune- „Een weerzinwekkend geval van dierenmishandeling, waarvoor een zware straf opgelegd dient te wor den." Dat zei de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof voordat hij tegen een 58-jarige veehouder uit Schelluinen nabij Gorkum een ge vangenisstraf van twee maanden eiste. In februari van dit jaar trof de politie, die een tip had gekregen, een „Wat eens Westerse ethiek was, I Pony van deze veehouder in verre- de ethiek van de blanke, is gewor- gaande staat van verwaarlozing aan den tot de universele ethiek. Hierin «n een weiland. Het beest kon niet ligt een van de belangrijkste elemen- meer lopen door twee ontstekingen ten van het drama van onze genera- aan een van de voorbenen, waarvan tie". „Volkeren die lang gescheiden wa- eenmaal niet gezond. Ook parken en speelterreinen behoren by het „nieuwe Ottawa", dat eerlang een ideale woon- en werkstad zal kunnen zijn voor ruim een half miljoen men sen. In het streekplan is ook aandacht besteed aan de recreatiemogelijkhe den buiten de stad. Die mogelijk heden vinden de bewoners van de Canadese hoofdstad vooral in het nabij de stad gelegen 2300 km2 grote „Gatineau National Park". Daar zor gen de mooie beboste heuvels, de meertjes en rivieren voor gezonde ontspanning en sportbeoefening der hoofdstedelingen. Kortom, dank zij het ..Gatineau National Park" en de „stadslongen" van Ottawa, zijn de bewoners der Canadese hoofdstad ze ker van een „groene toekomst"! Wie in Ottawa thans zijn oor te luisteren legt, verneemt dingen, die er op wijzen, dat de stad nog lang niet aan het eindpunt van haar ont wikkeling is gekomen. Elke middag om twaalf uur pre cies vuurt men in Ottawa een kanon gevoelens, die uit die periode stam men. Deze vergadering, ook al doen zich er spanningen voor, vormt geen geringe bijdrage tot het handhaven van de vrede in deze gevaarlijke we reld. Want als de nieuwe naties niet het gevoel hebben te behoren tot deze organisatie, waartoe kunnen lij dan behoren? En als zij geneigd zouden zijn zich tegen ons in plaats van mèt oris te organiseren, waar zou dan on ze nationale veiligheid zijn? Het is nu eenmaal de waarheid, dat de groei naar onafhankelijkheid even onstuitbaar is als het opgroeien naar volwassenheid. Deze waarheid is in het algemeen goed begrepen door de oude over heersende machten. Van India tot Tanganjika vormt het emancipatiebeleid van Engeland een bijzonder fraaie bladzijde in de geschiedenis. Het beleid van generaal De Gaulle in wat eens Frans Afrika was en in tragisch Algerije is een staaltje van voortreffelijke staatsmanschap. af. Deze gewoonte dateert van de eerste juli 1867, dus van de dag, dat nlng van België in Kongo en Canada een zelfstandig land werd. Zolang men dit gebruik In ere houdt zo zegt men in Ottawa zal het de stad goed blijven gaan. Nu, de prijs van één kanonschot per dag is geen hoge prijs voor het welzjjn en de bloei van een hoofdstad! er een door de veehouder met een mes „behandeld" was. Ook was het dier sterk vermagerd. De toestand van het dier was zo slecht dat een veearts nog slechts het advies kon geven om het beest te laten afmaken. De politierechter in Dordrecht heeft deze veehouder in eerste aan leg veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf. Bij de behandeling in hoger beroep ontkende de veehouder voortdurend ervan op de hoogte te zijn geweest dat de toestand van het zieke dier zo ernstig was. Als getuige vertelde ech ter een landarbeider dat hij toen hij het beest zag de verdachte heeft aangeraden het te laten af maken. „Men rilt ervan als men hoort op welke wijze dit paard mishandeld is", zo zei de procureur-generaal veront waardigd, „dit is een gruwelijk ge val." Vervolgens stelde hij zijn eis. De verdediger, mr. H. J. L. Bou- man, bepleitte een lichtere straf dan in eerste aanleg is aangegeven. „Wanneer deze man, die weduwnaar Luchttfoto van de Parlementsheuvel De huidige constructieve inspan- .n, van Bel?ië in Kongo en in vrflheidsstraf krijgt, zal het Roeanda-Oeroendi vormt een hulde bedrijf opgeruimd moeten worden." aan die buitengewone Belgische mi- procureUr-geneaal: „Een uitste- nister van Buitenlandse Zaken: Paul-Henri Spaak. I kend idee. Frank Sinatra heeft op de lucht haven van Los Angeles, toen hij terugkeerde van een lief dadigheidstournee. verklaard dat de filmmaatschappij Twentieth Century Fox Ma rilyn Monroe tot „zondebok" heeft gemaakt. Op vragen over de vervolging die tegen Marilyn en zijn vriend Dean Martin was ingesteld, zei Sinatra: „Ik verbaas mij hierover. De grote bazen van Fox moesten zich ken nelijk eens laten gelden en hiervan is Marilyn de dupe geworden." De blonde filmster, die naar haar zeggen te ziek is om opnamen te maken, is indertijd ontslagen uit de bezetting van de miljoenenpro- duktie "Something's got to give" wegens herhaaldelijke ongewettig de afwezigheid. Dean Martin be riep zich op zijn contract dat hem het recht van veto zou toekennen inzake de vrouwelijke hoofdrol en trok zich terug. Sinatra noemde zijn wereldreis van van twee maanden waarin hij met shows in Japan, Hongkong, Israël. Griekenland, Frankrijk, Engeland en Monaco meer dan een miljoen dollar voor gebrekkige kinderen bijeenbracht een „openbaring". Weense dokters staken I De dokters in Wenen zyn gister ochtend in staking gegaan uit pro test tegen een nieuw ontwerp voor sociale verzekering, waaioij hun ;o- sitie wordt gelijkgetrokken en zy vastgestelde maandelijkse toela gen zullen ontvangen. De staking is totaal, alleen ernstige gevallen wor den in de ziekenhuizen behandeld. Gisterochtend is een afvaardiging naar de kanselarij gegaan om de be zwaren van de dokters uiteen te zet ten. „Het is een goede en uitstekend ge slaagde reis geweest", zo vertelde hij, „we hebben alles op de film vastgelegd en ik hoop deze aan de televisie te kunnen verkopen om zodoende nog meer geld bijeen te krygen voor dit doel". Sinatra, die onthulde dat hij 200.000 dollar van zijn eigen geld aan zijn liefdadigheidstournee had besteed, zei te hopen dat hij over een jaar weer een dergelijke actie kon ondernemen. J De Canadezen, met wie wij in a Nederland ons zo hecht ver bon- a den weten, vieren op 1 juli de f 95-ste verjaardag van Canada. Daarom publiceren wij dit f artikel over de historie van de f l Canadese hoofdstad Ottawa. (zgn. kleine onderhoudsbeurt)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15